» »

Hibernate ali sleep mode

Hibernate ali sleep mode

Samo346 ::

Pozdravljeni,
imam prenosnik z naloženimi win 10.

Pogosto prižgem prenosnik ko kaj berem, a večji del časa na njem ne delam. Ali obstaja "hotkey" za ugasnitev monitorja?

Ker mi torej prenosnik večji del časa ko se učim miruje, ga dam po navadi v stanje "sleep" ali "hibernate". Ali je kakšna bistvena razlika med "sleep" in "hibernate" opcijama? Katero je bolj smiselno uporabljati?
  • spremenilo: Samo346 ()

šernk ::

sleep shrani zadeve na RAM in je računalnik še vedno pod napetostjo, medtem ko hibarnate spravi zadeve na disk in se popolnoma izklopi.

razlika je samo v tem da hibernate rabi več časa za zagon, saj rabi zadeve prebrati iz diska. Če imaš SSD je to morda 2s razlike.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Samo346 ::

šernk je izjavil:

sleep shrani zadeve na RAM in je računalnik še vedno pod napetostjo, medtem ko hibarnate spravi zadeve na disk in se popolnoma izklopi.

razlika je samo v tem da hibernate rabi več časa za zagon, saj rabi zadeve prebrati iz diska. Če imaš SSD je to morda 2s razlike.



Pa je dobro, da večkrat na dan spravljam prenosnik v eno ali drugo stanje? Recimo tekom dneva trikrat ali štirikrat?

Verjetno je boljše kot če ga trikrat na dan izklaplopim in nato ponovno vklopim?

Lonsarg ::

Bolše glede česa?

Glede elektrike je hibernacija isto kot shutdown(torej brez porabe), medtem ko sleep porabi tistih 1W.
Glede tega da programi ostanejo kot so bili prižgani in lahko nadaljuješ tam kjer si končal ti to tako sleep kot hibernacija naredita isto.
Glede tega, koliko hitro se prižiga je pri novem hitrem računalniku je to 5 sekund cel zagon, 2 sekundi hibernati, 0 sekund sleep.
Glede zdravlja računalnika? Nima vpliva.

Skratka optimalni izbiri sta bodisi hibernate ali sleep. S tem da hibernate pride v upoštev zgolj pri laptopih ali tablicah, kjer ti tistih 1W lahko počasi baterijo iztroši v primeru sleep, pri moji tablici jo sleep iztroši cirka 20% na dan, zato imam raje hibernate, ker jo uporabljam dovolj malo, da mi z hibernacijo zdrži en teden z sleep pa ene 3 dni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mavrik ::

Samo346 je izjavil:




Pa je dobro, da večkrat na dan spravljam prenosnik v eno ali drugo stanje? Recimo tekom dneva trikrat ali štirikrat?

Verjetno je boljše kot če ga trikrat na dan izklaplopim in nato ponovno vklopim?


Ne, ti kar pusti v sleep in bo to čisto okej za računalnik. Konstantno ponovno zaganjanje je v bistvu slabše.

Bo računalnik sam od sebe šel v hibernacijo če ga pustiš dlje v sleepu, tako da ti za to ni treba nič skrbet.

Oz. na kratko: Ne sekiraj se. Zapri pokrov, pusti da gre v sleep, računalnik bo že sam najpametnejšo stvar naredil.
The truth is rarely pure and never simple.

ngc2392 ::

Čisto mimogrede...ker od osmice naprej windows NE gre privzeto v čisto popolen shutdown, vseeno malce kuri baterije :) ampak...recimo, da je to zanemarljivo.
načeloma se bolj priporoča hibernacija...če že zmanjka štroma kljub bateriji, imaš vsaj shranjene podatke.
United We Stand, Divided We Fall

Lonsarg ::

Namesto navadnega sleepa se uporablja sedaj (po defaultu) itak hybrid sleep, ki hkrati tudi na disk shrani in preživi tudi če zmanjka štroma/baterije (takrat zazna sesutje štroma in se zažene kot iz hibernacije).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mavrik ::

ngc2392 je izjavil:

Čisto mimogrede...ker od osmice naprej windows NE gre privzeto v čisto popolen shutdown, vseeno malce kuri baterije :) ampak...recimo, da je to zanemarljivo.
načeloma se bolj priporoča hibernacija...če že zmanjka štroma kljub bateriji, imaš vsaj shranjene podatke.


Em, ne? Shutdown je shutdown. Mrbit misliš sleep / hybrid sleep oz. deep sleep na napravah ki ga podpirajo (Surface tablice in ene druge tablice)?
The truth is rarely pure and never simple.

ngc2392 ::

nope, privzeto je že nekaj časa vklopljen tisti hibriden shutdown, ki mašine ne ugasne povsem. ajde...un procent al kuk že štroma pokuri, ampak tehnično gledano, NI povsem ugasnjen.
če izklopiš tisti fast shutdown, pa zadeva deluje.
United We Stand, Divided We Fall

Lonsarg ::

Prvič slišim za "fast shutdown", edino kar sem slišal je "fast startup", ki pa svoje delno ugasnjeno stanje shrani NA DISK, kar še vedno pomeni da SE popolnoma ugasne kar se elektrike tiče.

Se pa res določeni driverji in sistemski servisi ne naložijo ponovno, kar pa je zelo redko problem(zgolj ob kaki menjavi grafične kartice).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

ngc2392 ::

no, ja, saj to sem mislil (se posipam s pepelom). fast startup pa je fora ravno to, da ne ugase popolnoma in zaradi tega se je mali mehki zagovarjal, da je win8 "hitrejši" pri zagonu kot sedmica. zgodovina. ampak, kot rečeno...to je tisti c5 state ali podobne fore. ne se zdaj zapenjat na vsako besedo. hotel sem samo povedati, da zadeva čisto tehnično ni povsem ugasnjena. nazaj na temo :)
United We Stand, Divided We Fall

Mavrik ::

ngc2392 je izjavil:

nope, privzeto je že nekaj časa vklopljen tisti hibriden shutdown, ki mašine ne ugasne povsem. ajde...un procent al kuk že štroma pokuri, ampak tehnično gledano, NI povsem ugasnjen.
če izklopiš tisti fast shutdown, pa zadeva deluje.


Precej prepričan sem da si ti nekaj pomešal. Velika večina mašin takega hibridnega shutdowna niti ne pozna (kot pravim, izjema so ene tablice ki znajo delati Connected Standby in se malo čudno okoli tega obnašajo, ampak so zelo redke). Imaš sleep (RAM prižgan, ostalo večinoma off), ter hibernacijo (ki je hard shutdown). "Fast shutdown" pomeni samo da Windowsi dumpnejo RAM na disk pri izklopu zato da se mašina hitreje požene.
The truth is rarely pure and never simple.

ngc2392 ::

no, sem si šel prav osvežit spomin (ker sem imel ves čas v glavi, da se zadeva ne ugasne popolnoma). torej...takole, tisti boldan text sem imel v spominu.

" During a full shutdown and boot (S5), the entire user session is torn down and restarted on the next boot. In contrast, during a hibernation (S4), the user session is closed and the user state is saved.
Fast startup (reduced hibernation file)
Fast startup is a type of shutdown that uses a hibernation file to speed up the subsequent boot. During this type of shutdown, the user is logged off before the hibernation file is created. Fast startup allows for a smaller hibernation file, more appropriate for systems with less storage capabilities. For more info, see Hibernation file types.
When using fast startup, the system appears to the user as though a full shutdown (S5) has occurred, even though the system has actually gone through S4. This includes how the system responds to device wake alarms.
Fast startup logs off user sessions, but the contents of kernel (session 0) are written to hard disk. This enables faster boot. "
United We Stand, Divided We Fall

Mavrik ::

Ja saj, mašina gre v hibernacijo namesto v shutdown. V obeh primerih je hardware enako ugasnjen, S4 ne troši prav nič več toka kot S5. Razlika je v tem da je pri S4 vsebina rama shranjena na disku, v S5 pa dobiš čisti boot. Še enkrat - pri porabi med S4 in S5 ni nobene razlike (oba sta ugasnjena kolikor sta pač lahko glede na tvoje UEFI nastavitve). Energijo porabljajo S1-S3 načini ("sleep") in t.i. "modern" ali "connected standby".
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Samo346 ::

Lonsarg je izjavil:

Bolše glede česa?

Glede elektrike je hibernacija isto kot shutdown(torej brez porabe), medtem ko sleep porabi tistih 1W.
Glede tega da programi ostanejo kot so bili prižgani in lahko nadaljuješ tam kjer si končal ti to tako sleep kot hibernacija naredita isto.
Glede tega, koliko hitro se prižiga je pri novem hitrem računalniku je to 5 sekund cel zagon, 2 sekundi hibernati, 0 sekund sleep.
Glede zdravlja računalnika? Nima vpliva.

Skratka optimalni izbiri sta bodisi hibernate ali sleep. S tem da hibernate pride v upoštev zgolj pri laptopih ali tablicah, kjer ti tistih 1W lahko počasi baterijo iztroši v primeru sleep, pri moji tablici jo sleep iztroši cirka 20% na dan, zato imam raje hibernate, ker jo uporabljam dovolj malo, da mi z hibernacijo zdrži en teden z sleep pa ene 3 dni.



Ja mislil sem zdravje prenosnika.

Kaj pa pomeni za zdravje, da ga konstantno najmanj dvakrat na dan (če ne trikrat ali štirikrat) ugasneš in nato zopet prižgeš?

Lonsarg ::

Kaj pa je prižig dejansko? En gumbek, ki lahko rata z leti bolj trd če ga večkrat prižgeš. Mislim kake podrobnosti se eni sprašujete:) A mobitel tudi raje pustiš da ekran sveti 2 minuti, kot da ekran ugasneš da je takoj temen in za v žep?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosnik se reboota namesto na bi se zbudil iz spanja, Win10

Oddelek: Pomoč in nasveti
5931 (790) fujtajksel
»

Kaj je boljše? W7 ali W8? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
6715352 (11169) Hayabusa
»

Windows 7 - počasen resume

Oddelek: Operacijski sistemi
262508 (2052) MrStein
»

Ubuntu cilja na 10 sekund zagonskega časa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10510209 (6962) techfreak :)
»

Windows Vista se bo nalagala hitreje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
12511272 (8352) ripmork

Več podobnih tem