» »

Napačna dioptrija za očala

Napačna dioptrija za očala

s1m0n ::

Torej po par mesecih ugotovim pri drugem okulistu, da mi je na napotnici bila napačno podana dioptrija.

In s tem imam trenutno eno steklo z nepravilno dioptrijo in bodo spet nastali stroški za napako za katero ne bo nihče odgovarjal.
Je sploh kakšna druga možnost kot, da "požerem" ta strošek in je to to? Niti mi s tem ne pripada to kar za leče, da zavarovanje ker je že bilo dano par mesecev nazaj.


Je imel kdo podoben primer? Kako ga je rešil?

matobeli ::

Nisem imel takega problema, sem pa začel probleme z dioptrijo reševat na: www.zennioptical.com veliko cenej kot naši optiki z vsemi možnimi recepti skupaj.

s1m0n ::

Ne moreš vsega rešit preko spleta posebej ne tako pomembnih stvari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

buttcrack ::

enkrat pred leti so mi izmerili dioptrijo, ko sem dobil očala pa to ni bilo to. šel do drugega kjer so mi izmerili drugače in šel do prvega s tem receptom, kjer so mi naredili nova stekla FOC.

kar se pa zennija tiče, so mi pa prav tako prve poslali z mini odstopanjem od recepta. poslal nazaj in dobil pravo dioptrijo skupaj s poštnino.

Vse se da, sam voljo in čas rabiš - če ti ni škoda denarja pa lahko pri prvem vse urediš.

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

s1m0n je izjavil:

Ne moreš vsega rešit preko spleta posebej ne tako pomembnih stvari.


Zmerit dioptrijo? OFC not...

s1m0n ::

matobeli še vseeno bi naročil napačno dioptrijo, če je bila napačno podana na receptu, izvidu!

K omenjenemu okulisti več tako ali tako nimam namena it! Zato pa sem šel po drugo mnenje.

bambam20 ::

s1m0n je izjavil:

Torej po par mesecih ugotovim pri drugem okulistu, da mi je na napotnici bila napačno podana dioptrija.

In s tem imam trenutno eno steklo z nepravilno dioptrijo in bodo spet nastali stroški za napako za katero ne bo nihče odgovarjal.
Je sploh kakšna druga možnost kot, da "požerem" ta strošek in je to to? Niti mi s tem ne pripada to kar za leče, da zavarovanje ker je že bilo dano par mesecev nazaj.


Je imel kdo podoben primer? Kako ga je rešil?


Malce čudno si tole napisal. če se gre za napotnico oz. naročilnico, ki je krita iz ZZZS-ja, potem te velja samo 1 mesec od dneva, ko je bila izdana od okulista .

Kot drugo, sploh nisi napisal kakšno dioptrijo imaš , ali imaš astigmatizem ( potem ti predpišejo zraven cilindre ) in od kod si. V tem primeru bi se ti vsaj dalo svetovat.

Nič nenavandega ni, sploh če imaš višjo dioptrijo s astigmatizmom, da ti okulisti izmerijo drugače. Zato je potrebno k takšnemu, ki si vzame čas in te posluša, da pravilno izmerita dioptrijo na posameznem očesu.


Večina uporablja za merjenje dioptrije



In je povsem dovolj, dokler človek nima astigmatizma.


Večina okulistov ne uporablja tegale



S temle se pa nastavi dioptrija tako ostro, da vidiš kot sokol.

Drugače pa se dioptrija v nekaj mesecih lahko spremeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

s1m0n ::

Nova očala sem nabavil 3 mesece nazaj z receptom/napotnico..., ki mi ga je izdal okulist z napačno izmerjeno dioptrijo (astigmatizem).
Napačno je podana dioptrija -4.5 namesto -7.5 (torej moč leče) cilinder in kot sta pravilna (enaka na obeh izvidih).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

bambam20 ::

s1m0n je izjavil:

Nova očala sem nabavil 3 mesece nazaj z receptom/napotnico..., ki mi ga je izdal okulist z napačno izmerjeno dioptrijo (astigmatizem).
Napačno je podana dioptrija -4.5 namesto -7.5 (torej moč leče) cilinder in kot sta pravilna (enaka na obeh izvidih).


To, da imaš popolnoma neustrezno dioptrijo na levem steklu si takoj opazil, saj z njo nisi videl nič. To bi se takoj reklamiralo in tudi uredilo na stroške optike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

s1m0n ::

Niti ne.

bambam20 ::

s1m0n je izjavil:

Niti ne.


Kako niti ne? 3 dioptrije razlike takoj opaziš, saj na to steklo ne vidiš nič.

buttcrack ::

Točno tako, sam imam -3 in sem brez očal/leč čorav kot 100 hudičev. Včasih se mi zgodi da mi pod tuš pade ven ena leča, fto je šele štala. Raje brez obeh kot samo z eno.

Furbo ::

bambam20 je izjavil:

s1m0n je izjavil:

Niti ne.


Kako niti ne? 3 dioptrije razlike takoj opaziš, saj na to steklo ne vidiš nič.

Jap, jaz imam 2 celo dioptrijo in takoj porajtam, čez sem brez ene šipce. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

bambam20 ::

buttcrack je izjavil:

Včasih se mi zgodi da mi pod tuš pade ven ena leča, fto je šele štala. Raje brez obeh kot samo z eno.


To početje ti pa odsvetujem. KOt prvo je odsvetovano leče spirati pod vodo. Če ti pade iz oči , tudi, če je to tuš kabina je potrebno lečo sprati s tekočino, ki jo imaš posebej za čiščenje lečk in potem takoj v posodico na razkuževanje. Ne se hecat, ker si lahko s takšnim načinom prislužiš infekcijo.

matobeli ::

Sej to je pomojem vsem jasno da tla tuš kabine niso ravno najbolj sterilna.

Njegova opazka je bila namenjena zaznavi okolja z ali brez dioptrije tudi pri nižjih vrednostih.

Pa dane bomo samo bluzili,če je govora o lečah, testiram zdej lečeve, njihovo dovzetnost do izpada iz očesa. Ravno toliko če koga zanima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

cortez ::

Nad -6 ti vsake 2 leti pripadajo subvencionirana očala (okvir+stekla) v znesku cca. 55 EUR .

krneki0001 ::

Pripada ti 200€ in ne 55€.

s1m0n ::

Subvencija je odvisna od več faktorjev ne samo dioptrije.
1901	OČALA Z MINERALNIMI ALI PLASTIČNIMI STEKLI ZA DALJAVO brez Dcyl	Ametropija brez astigmatizma do 5 Dsph.	42,03
1902	OČALA Z MINERALNIMI ALI PLASTIČNIMI STEKLI ZA DALJAVO do vključno 2 Dcyl	Ametropija z astigmatizmom v seštevku do 5 D.	50,16
1903	OČALA Z MINERALNIMI ALI PLASTIČNIMI STEKLI ZA DALJAVO nad 2 Dcyl	Ametropija z astigmatizmom v seštevku do 5 D.	68,32
1904	OČALA Z ORGANSKIMI STEKLI ZA DALJAVO brez Dcyl do 8 Dsph	Ametropija med 5 in 8 Dsph. Pri otrocih do 7 let pri ametropiji med 1 in 8 Dsph. Pri otrocih med 7 in 18 let pri ametropiji med 3 in 8 Dsph.	53,89
1905	OČALA Z ORGANSKIMI STEKLI ZA DALJAVO do vključno 2 Dcyl	Ametropija v seštevku z astigmatizmom med 5 in 8 D. Pri otrocih do 7 let pri ametropiji  v seštevku z astigmatizmom med 1 in 8 D. Pri otrocih med 7 in 18 let pri ametropiji v seštevku z astigmatizmom med 3 in 8 D.	68,32
1906	OČALA Z ORGANSKIMI STEKLI ZA DALJAVO nad 2 Dcyl	Ametropija v seštevku z astigmatizmom med 5 in 8 D. Pri otrocih do 7 let pri ametropiji  v seštevku z astigmatizmom med 1 in 8 D. Pri otrocih med 7 in 18 let pri ametropiji v seštevku z astigmatizmom med 3 in 8 D.	101,93
1907	OČALA S TANJŠIMI IN LAŽJIMI STEKLI ZA DALJAVO do 16 Dsph in vsi Dcyl  (+in -)	Ametropija med 8.0 in 16.0 Dsph pri astigmatizmu z vsemi cilindri v plus in minus D.	200,03
1908	OČALA S TANJŠIMI IN LAŽJIMI STEKLI ZA DALJAVO nad 16 Dsph in vsi Dcyl  (v plus Dsph) do 20 Dsph	Ametropija in/ali astigmatizem v seštevku med 16.0 in 20.0 D.	200,03
1909	OČALA S TANJŠIMI IN LAŽJIMI STEKLI ZA DALJAVO nad 20 Dsph in vsi Dcyl  (v plus Dsph) 	Ametropija nad 20.0 Dsph in astigmatizem vsi Dcyl v plus D.	301,55
1910	OČALA S TANJŠIMI IN LAŽJIMI STEKLI ZA DALJAVO nad 16 Dsph in vsi Dcyl  (v minus Dsph) 	Ametropija nad 16.0 Dsph in astigmatizem vsi Dcyl v minus D.	301,55

s1m0n ::

A lahko kdo razloži kaj pomeni ta seštevek? " Ametropija z astigmatizmom v seštevku do 5 D"
Tega nikoli nisem razumel :)

bambam20 ::

s1m0n je izjavil:

A lahko kdo razloži kaj pomeni ta seštevek? " Ametropija z astigmatizmom v seštevku do 5 D"
Tega nikoli nisem razumel :)



Izraz ametropija se nanaša na stanje, kadar se slika ne izriše pravilno na mrežnico. Ametropija je zamegljen vid, ki potrebuje optično korekturo.

Kadar ni problemov z vidom, se na mrežnici tvori slika predmeta. Jasen vid, ki ne potrebuje nobenih korektur, se imenuje emetropija. Zanjo sta značilna dobra vizualna ostrina in normalno vidno polje.


Vsi, ki imamo sicer zdrave oči in potrebujemo očala za oster vid imamo ametropijo.

bambam20 ::

cortez je izjavil:

Nad -6 ti vsake 2 leti pripadajo subvencionirana očala (okvir+stekla) v znesku cca. 55 EUR .


Prvo imaš prav. Znesek pokriva zgolj stekla in ne okvirja. Seveda lahko za boljša stekla doplačamo razliko, ker za ta znesek dobiš stekla, ki jim ponavadi manjka kateri od premazov.

Za drugo pa nimaš prav. Vipšja kot je dioptrija , do večjega zneska si upravičen.

s1m0n ::

Ja, vendar še vedno ne vem o kakšnem seštevku do 5 D je tukaj govora!

buttcrack ::

bambam20 je izjavil:

buttcrack je izjavil:

Včasih se mi zgodi da mi pod tuš pade ven ena leča, fto je šele štala. Raje brez obeh kot samo z eno.


To početje ti pa odsvetujem. KOt prvo je odsvetovano leče spirati pod vodo. Če ti pade iz oči , tudi, če je to tuš kabina je potrebno lečo sprati s tekočino, ki jo imaš posebej za čiščenje lečk in potem takoj v posodico na razkuževanje. Ne se hecat, ker si lahko s takšnim načinom prislužiš infekcijo.

hold your horses bro :)
se raje s šestilom špiknem v oko kot da bi lečo pobiral s tal... sploh pa dnevne ;)

bambam20 ::

s1m0n je izjavil:

Ja, vendar še vedno ne vem o kakšnem seštevku do 5 D je tukaj govora!


1904 OČALA Z ORGANSKIMI STEKLI ZA DALJAVO brez Dcyl do 8 Dsph. Ametropija med 5 in 8 Dsph. Si upravičen do subvencije 53,89€

Po domače
Če imaš splošno dioptrijo med 5 in 8 brez cilindrov si upravičen do subvenije v zgodnjem znesku.


1905 OČALA Z ORGANSKIMI STEKLI ZA DALJAVO do vključno 2 Dcyl Ametropija v seštevku z astigmatizmom med 5 in 8 D. 68,32€
Po domače
Kdor ima tudi cilindre do višine 2 in je seštevek splošne dioptrije + cilindrov med 5 in 8 doptrije je upravičen do zgodnjega zneska.
Primer: splošna dioptrija oz. sphera je -4.5 + (- 0.5) cilindra tvori skupaj -5 dioptrije.

1906 OČALA Z ORGANSKIMI STEKLI ZA DALJAVO nad 2 Dcyl Ametropija v seštevku z astigmatizmom med 5 in 8 D. 101,9
Po domače: KDor ima cilindre nad 2 višine in je skupni seštek dioptrije ( sphera + cilidnri ) med 5 in 8 je upravičen do 101,9€

Primer splošna dioptrija . sph. -3.25 + ( -2.25 cilindra ) = skupna dioptrija - 5.5


Šele ko prebiješ mejo 8 si upravičen do zneska od 200€ naprej. Samo ne želite si biti tam,

1907 OČALA S TANJŠIMI IN LAŽJIMI STEKLI ZA DALJAVO do 16 Dsph in vsi Dcyl (+in -) Ametropija med 8.0 in 16.0 Dsph pri astigmatizmu z vsemi cilindri v plus in minus D. 200,03

buttcrack je izjavil:


hold your horses bro :)
se raje s šestilom špiknem v oko kot da bi lečo pobiral s tal... sploh pa dnevne ;)


Ti, zvitež, ti.

Kako pa naj vem, da uporaljaš dnevne leče? Veš, kaj vse ljudje počnejo z lečami? JIm padejo na tla pa ih sperejo pod tekočo vodo in lepo v oko. Z navadnimi lečami spijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

bambam20 ::

s1m0n je izjavil:

Nova očala sem nabavil 3 mesece nazaj z receptom/napotnico..., ki mi ga je izdal okulist z napačno izmerjeno dioptrijo (astigmatizem).
Napačno je podana dioptrija -4.5 namesto -7.5 (torej moč leče) cilinder in kot sta pravilna (enaka na obeh izvidih).


Če imaš dejansko sph. -7.5 in cilindra najmanj - 0.5 potem si skupaj tvori -8, kar pa se smarta pod kodo 1907 in si upravičen do subevncije v znesku 200,03€

s1m0n ::

Pri 1907 ni govora o seštevku
 Ametropija med 8.0 in 16.0 Dsph pri astigmatizmu z vsemi cilindri v plus in minus D.

bambam20 ::

s1m0n je izjavil:

Pri 1907 ni govora o seštevku
 Ametropija med 8.0 in 16.0 Dsph pri astigmatizmu z vsemi cilindri v plus in minus D.


Sej je pravilno. Ali sama dioptrija med 8 in 16 ali pa manjša osnovna dioptrija in prištevek cilindra, da je 8 ali več.

Če imaš -7.5 + ( -0.50 cilindra ) skupaj tvori -8.

Dioptrija se nikoli ne gleda sphera in cilinder pač pa skupno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

s1m0n ::

Aha razumem!

Pa lahko kako sploh ukrepam tudi glede tega? Glede na to, da imam skupno preko -8. Priznano pa mi je bilo le pod šifro 1903.

bambam20 ::

s1m0n je izjavil:

Aha razumem!

Pa lahko kako sploh ukrepam tudi glede tega? Glede na to, da imam skupno preko -8. Priznano pa mi je bilo le pod šifro 1903.


Seveda lahko ukrepaš. Podaš reklamacijo. V bolnici je posotpek oz. bi naj bil takšen, da se poda reklamacija in če se ugotovi, da je dioptrija napačno izmerjena ti pripada nova naročilnica. Sicer pa ne vem kje si opravil pregled. V bolnici? v privat ambulanti, ki ima koncesijo za opravljanjenje pregledov preko ZZZS-ja?

Samo pri tebi je še precej nejasnosti. S tako visoko rzaliko dioptrije na enem očesu bi to takoj opazil, da ni pravilno narejeno oz. da je prišlo do pomote in zakaj si čakal več mesecev, da bi zadevo reklamiral?

s1m0n je izjavil:

Torej po par mesecih ugotovim pri drugem okulistu, da mi je na napotnici bila napačno podana dioptrija.

In s tem imam trenutno eno steklo z nepravilno dioptrijo in bodo spet nastali stroški za napako za katero ne bo nihče odgovarjal.


Mene bolj bega, da tukaj pišeš, si ugotovil , da je bila na napotnici podana drugačna dioptrija.

Potem sploh nisi dal izdelat stekel s to dioptrijo?

Naročilnica ti drugače velja samo 30 dni.

Ker očak, kjer je 3 dioptrije rzalike ne moreš nosti in to takoj ugotoviš. Zato mene to zelo bega vse skupaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

s1m0n ::

Žal jaz tega nisem opazil do prvega sledečega pregleda pri okulistu! Kjer je bilo jasno, da z tam določeno dioptrijo vidim veliko bolje prebirat besedilo...
Jih večinoma uporabljam na blizu ter rezultat je bil boljši od predhodnih.


Drugače so bila pri koncesionarju (okulistu) kjer sem dobil tudi predhodna očala in izmerjeno dioptrijo.

bambam20 ::

s1m0n je izjavil:

Žal jaz tega nisem opazil do prvega sledečega pregleda pri okulistu! Kjer je bilo jasno, da z tam določeno dioptrijo vidim veliko bolje prebirat besedilo...
Jih večinoma uporabljam na blizu ter rezultat je bil boljši od predhodnih.


Drugače so bila pri koncesionarju (okulistu) kjer sem dobil tudi predhodna očala in izmerjeno dioptrijo.


Pa znova. Ti je napisal belo naročilnico, katero krije subvencioniran delež ZZZS? ali splošno naročilnico?

s1m0n ::

Za ZZZS s šifro 1903 po kateri sem dobil krito nekje 70EUR

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

bambam20 ::

s1m0n je izjavil:

Za ZZZS s šifro 1903 po kateri sem dobil krito nekje 70EUR



A, ja. Bučman jaz. Tole ne bo držalo, ker bi v tem primeru moral imeti cilindre nad 2 in splošno dioptrijo pod 3, da bi bilo skupno 5.

Očitno ta okulist nima pojma kaj počne.


Sicer pa bo verjetno problem, ker si ti ob prejemu očal rekel, da vidiš z njimi. Po 3 mesecih se pa teoretično lahko spremeni dioptrija. Sicer ne za 3 dioptrije, ker to bi bilo pa zelo čudno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

s1m0n ::

Saj popravilo ( novo steklo ) smo že uredili s strani optike s popustom!

Za naprej pa vem, da tega okulista več nikoli ne bom obiskal!

bambam20 ::

s1m0n je izjavil:

Saj popravilo ( novo steklo ) smo že uredili s strani optike s popustom!

Za naprej pa vem, da tega okulista več nikoli ne bom obiskal!


Pri okulistih je hudič. Dokler ima človek splošno in nizko dioptrijo ni problem izmerti. To zna vsak okulist izmerit.

Težave se začnejo pri višji dioptriji z astigmatizmom, kjer se potrebuje za popolno ostrino cilinder. Tukaj pa že 2 stopinji narobe pride do problemov.

cortez ::

Pregled se dela pri tistem okulistu, kjer imajo koncesijo oz. v zdravstven domu oz. bolnišnici. Vse ostalo je lari fari, pa tud če ti ponujajo nevem kakšne popuste. Če delaš pregled pri optiku s koncesijo pa seveda nisi primoran pri njem vzet očala.

Predvsem pa nočejo ponujat subvencionirana očala...saj tle ne morejo prodajat 10-20€ vredne očala po 200-300€.

Malokateri optik ti tudi zaradi tega ne omoči, da pri njem samo vgradiš stekla v star okvir oz. okvir kupljen drugje. Spet je posredi $$$.

In ja, rupsi31, prav imaš, subvencionira se anorganska stekla v vrednosti 53€, okvir za taka brezplačna očala pa "ponudi" optika iz stare zaloge.

krneki0001 ::

Kjerkoli delaš pregled, mora le ta biti zastonj.

bambam20 ::

cortez je izjavil:


Malokateri optik ti tudi zaradi tega ne omoči, da pri njem samo vgradiš stekla v star okvir oz. okvir kupljen drugje. Spet je posredi $$$.

In ja, rupsi31, prav imaš, subvencionira se anorganska stekla v vrednosti 53€, okvir za taka brezplačna očala pa "ponudi" optika iz stare zaloge.


Tiste optike, ki imajo koncesijo z ZZZS-jem imajo na zalogi nekaj brezplačnih okvirjev. Samo tega sami ne bodo nikoli povedali oz. ponudili.

Sicer še nisem imel takšne izkušnje, da optik ne bi želel vgraditi novih šipc v star okvir.

Imam pa precej slabih izlušenj z merjenjem dioptrije in premalo pedantnimi zaposlenimi v optikah. Da o tem, kako imajo slabo določeni skalibrirane stroje za izdelavo šipc ne bom govoril.

krneki0001 je izjavil:

Kjerkoli delaš pregled, mora le ta biti zastonj.


Ko bi le bilo tako. ene optika imajo sicer urejeno tako, da če vzameš pri njih nova stekla ti pregleda ne zaračunajo. Ene pa zaračunajo.


osebno vem, da se pri Clarusu pri merjenju diotrije ne potrudijo popolnoma nič. Zavidam tistim, ki gredo v Clarusa na pregled in dobijo dobro izmerjeno dioptrijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

Armin_22 ::

Živjo, Jaz bi rad vprašal koliko časa se morajo privaditi oči na nova očala? Imam občutek kot da ne vidim nič bolje.

Furbo ::

Isto sekundo kot jih daš gor, vidiš kot sokol. (imam neko običajno 2.0 dioptrijo)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

bambam20 ::

Armin_22 je izjavil:

Živjo, Jaz bi rad vprašal koliko časa se morajo privaditi oči na nova očala? Imam občutek kot da ne vidim nič bolje.



Mnja. Načeloma nič. Če je dioptrija pravilna ti oči takoj povedo. Imaš cilindre? Pa tudi , če jih nimaš in pri izdelavi šipc zamik za samo 1 stopinjo in nato moti.

Redorange ::

Meni so par let nazaj zgrešili.
Sem šel nazaj so pogledali očal in opazili da je bilo za pol cilindra narobe. So zamenjali lečo in je bilo takoj ko jih daš na nos vse drugo.

petrus ::

rupsi31: Lahko katero optiko priporočaš glede merjenja?
stati inu obstati

bambam20 ::

petrus je izjavil:

rupsi31: Lahko katero optiko priporočaš glede merjenja?



Uh. Ni problem samo merjenje. Očala morajo biti tudi nato pravilno narejena. Sicer je pa neprijetno priporočat nekoga, ki meri dioptrijo in se potem izkaže, da z njim mogoče ne boš zadovoljen.

bambam20 ::

petrus je izjavil:

rupsi31: Lahko katero optiko priporočaš glede merjenja?



S kod si drugače?

miha1135899 ::

No se moja zgodba:

Pred vec kot 10 leti v srednji soli sem bil eno jutro na sistematskem pregledu malo zdelan in zaspan. Ker rezultati niso bili najboljsi so mi dolocili dioptrijo. Ne vem, ali so mi jo dolocali kaksni okulisti ali kar ze solski in osebni zdravnik. Sicer se spomnim da sem bil v optiki ampak takrat sem ze izbiral okvir. V glavnem ne vem niti ali je slo za na dalec ali za na blizu.

Ko pa sem najprej delal izpit za A2 mi na medicini dela sporta prometa ni nihce reku, da imam ocala in naj jih uporabim, pa tudi sam tistih ocal itak nisem nikdar nosil. Rezultati so bili OK, brez pripomb. Par let pozneje sem delal se B kategorijo (ravno toliko pozneje, da je staro spricevalo zastaralo in sem moral se enkrat na pregled), videl sem spet vse BP, se vprasal ali je bilo kjerkoli kaj narobe in so povedal da vidim perfektno.

Ista zgodba, zastarano spricevalo, se je ponovila letos, ko sem delal izpit za A, isto prikrito vprasal ali je bilo karkoli narobe prebrano in spet odgovor, da sem vse videl brez napake...

Medicina dela prometa sporta je vsakic imela novejse naprave in novejse teste (vse tisto kar je par postov visje v slikah in se kaj), solski dispanzer pa ima se vedno tablo z navadno lucjo in okrusenimi nalepkami s crkami stevilkami.

Tukaj se pa vprasam, ali je bilo res tako muss predpisat spegle tako udarno iz danes na jutri, nikjer pa ni zavedeno, da jih imam in noben zdravnik me nikdar ne vprasa zakaj jih ne nosim... Mogoce pa vsega tega ne bi bilo treba, ce bi solski zdravnik spucal tisto svojo tablo takrat, ne bom nikdar vedu... :=)

Mare2 ::

Sem pred Optiko Clarus videl, ko je ena punca ravno šla ven in je imela glavo čudno obrnjeno navzgor.

Vprašal sem jo, če je kaj narobe.

Ugotovila sva, da ima napačno dioptrijo (kar na parkingu) in sem šel z njo, da reklamirava izdelek (dioptrijo). Uspešno. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

bambam20 ::

Mare2 je izjavil:

Sem pred Optiko Clarus videl, ko je ena punca ravno šla ven in je imela glavo čudno obrnjeno navzgor.

Vprašal sem jo, če je kaj narobe.

Ugotovila sva, da ima napačno dioptrijo (kar na parkingu) in sem šel z njo, da reklamirava izdelek (dioptrijo). Uspešno. :)



Sicer ni potrebno, da velja za vse. A moje izkušnje s Clarusom so negativne in odsvetujem , da greste tja na merjenje dioptrije.

Zakaj, boste rekli. Zato, ker je ta njihov pregled za meritev dioptrije zelo kratek in zelo površem. S tem pa zagotovo ne moremo natančno izmeriti dioptrije.

V mojem primeru mi ni dal niti posebne tablice v roke, kjer so natisnjeni teksti za branje v različnih velikostih, s čimer se preveri kako vidimo na blizu.


Po mojih izkušnjah je tako, da mlajši kot je človek in če ima nizko dioptrijo brez astigmatizma ( cilindri) mu tudi malenkost napačna dioptrija ne bo povzročala pretiranih težav oz. bo oko vseeno koorigiralo zadevo.

Višja kot je dioptrija in sploh, če so pritostni cilindri za dejsnko ostrino pa to ni več mogoče in tudi vid ne bo opolnoma oster oz. se bodo oči preveč trudile s fokusiranjem in posledično se nam skozi dan utrudijo , kar zaznamo recimo po nekaj urah ali proti večeru kot upadec ostrine.

Naj vas ne premamijo reklamne akcije v stilu ( brezplačen pregled, ob nakupu enih dioptrijskih očal, vam podarimo še ena dioptrijska očala ). Noben dober optik teh akcij nima, ker jih ne potrebuje.

miha1135899 je izjavil:


Medicina dela prometa sporta je vsakic imela novejse naprave in novejse teste (vse tisto kar je par postov visje v slikah in se kaj), solski dispanzer pa ima se vedno tablo z navadno lucjo in okrusenimi nalepkami s crkami stevilkami.


Res je. Teh testov s katerimi preverjamo dioptrijo in napake vida je precej.

Včasih in kot si omenil v šolskih dispanzerjih in po zdravstvenih ambulantah imajo večinoma še tiste stare table , kjer so got črne črke različnih velikosti oz. od 0.1 10% do 1.0 100%

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Očala z dioptrijo iz aliexpressa (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
39381014 (8972) Buggy
»

Naročilnica - Recept za očala (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11829788 (4169) energetik
»

velik cilinder na očesu

Oddelek: Loža
143926 (1017) jan99
»

Očala s stekli s cilindrom

Oddelek: Loža
173737 (3195) kuglvinkl
»

Poceni očala za vid (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9437949 (29991) Dzhimen

Več podobnih tem