» »

Nizozemski varuh zasebnosti: Windows 10 krši zakon

Nizozemski varuh zasebnosti: Windows 10 krši zakon

Slo-Tech - Nizozemski informacijski pooblaščenec (DPA) je v postopku ugotovil, da Windows 10 Home in Pro kršita nizozemsko zakonodajo o varovanju osebnih podatkov. Glavni problem je, da Microsoft ne pridobi poučenega soglasja uporabnika za uporabo osebnih podatkov, saj jim ne razkrije natančno, kaj namerava z osebnimi podatki početi. Strinjanje, ki ga tako uporabnik izrazi z izborom nastavitev, zato ne zadostuje zakonskim zahtevam. Tudi s privzetimi nastavitvami operacijski sistem zbira in posreduje več podatkov, kot je to uporabniku razumljivo predstavljeno.

Čeprav je Microsoft v nadgradnji Windows 10 Creators Update popravil način, kako nastavimo želeno stopnjo zasebnosti, je to storil površno. V nekaterih primerih se ob nadgradnji izbire ponastavijo, četudi so imeli uporabniki prej določen strožji režim. Resda morajo ponovno odkljukati, kakšno stopnjo zasebnosti želijo, a pričakovali bi, da bodo privzeto ostale stare nastavitve. Pri nastavitvi telemetrije na osnovno raven Microsoft sicer napiše, kaj se bo zbirali, pri izbiri polne telemetrije pa te možnosti ni.

Microsoft se je že odzval. Pripravili so podroben odgovor, v katerem številne navedbe zavračajo in pojasnjujejo številne nastavitve. Prav tako so v Redmondu izrazili zavezo, da nesoglasja uredijo in poskrbijo za zakonitost izdelka. To je tudi edino smiselno, saj je DPA dejal, da v primeru nesodelovanja lahko izreče globo.

38 komentarjev

poweroff ::

"Pa saj to ni problem, če se zbrane podatke ne objavi na Googlu" ™

Resno: kaj pa naš IP-RS dela v zvezi s tem? Je Wintendo 10 sporen tudi iz stališča naše zakonodaje?
sudo poweroff

opeter ::

Nihče se s tem ne ukvarja, ker je Slovenija nepomembna. ;)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Mare2 ::

Naši varuhi se ukvarjajo samo, če so zadeve "odmevne". Zgodovinsko gledano:
- vsaka, tudi najmanjša firma je morala izdelati pravilnik o varstvu podatkov (ta zakon po ukinili)
- vsi ljudje moramo klikati po internetu, da se strinjamo s piškotki

V resnici jih zasebni pdatki ne zanimajo.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Seljak ::

Čeprav je Microsoft v nadgradnji Windows 10 Creators Update popravil način, kako nastavimo želeno stopnjo zasebnosti, je to storil površno. V nekaterih primerih se ob nadgradnji izbire ponastavijo, četudi so imeli uporabniki prej določen strožji režim. Resda morajo ponovno odkljukati, kakšno stopnjo zasebnosti želijo, a pričakovali bi, da bodo privzeto ostale stare nastavitve.


Res? V katerih primerih? Moje nastavitve so ostale takšne kot so bile.

petrus ::

EU bi morala zahtevat svoj SKU brez telemetrije, ampak jih ni nič v hlačah.
stati inu obstati

HotBurek ::

EU birokrati so tolk podkupljeni, da niso sposobni spisat preprostega zakona, kjer bi za zbiranje osebnih podatkov podjetje potrebovalo pisno dovoljenje uporabnika, da se s tem strinja.

Prav tako gre za odtok osebnih informacij iz EU, kar bi moral takisto prepovedat.

Te USfakinA IT firme so paraziti, ki kradejo informacije sredi belega dne, pa nikom ništa. Bolj so škodljivi, kot hekerji.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Master_Yoda ::

Saj imas pisno dovoljenje uporabnika, da se s tem strinja - EULA.

HotBurek ::

EULA je zaščita MSja, da lahko počne karkoli pod pretvezo, da se je uporabnik s "tem" strinjal.

Za uporabnika ni to nič drugega, kot še en window, kjer klikneš next. Pa prosim brez tega, da si si sam kriv, če nisi prebral...

Mimo grede, se da uporabljat MS izdelke, brez da bi se strinjal z EULO? Ne. Tko da si prisiljen v to.

root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

oxyuranus ::

HotBurek je izjavil:

EU birokrati so tolk podkupljeni, da niso sposobni spisat preprostega zakona, kjer bi za zbiranje osebnih podatkov podjetje potrebovalo pisno dovoljenje uporabnika, da se s tem strinja.


V bistvu genialna ideja. Pa EULA omejiti na dokument, ki ni predolg, da bi ga bral.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

AndrejO ::

HotBurek je izjavil:

EU birokrati so tolk podkupljeni, da niso sposobni spisat preprostega zakona, kjer bi za zbiranje osebnih podatkov podjetje potrebovalo pisno dovoljenje uporabnika, da se s tem strinja.

To je čisto enostavno. Ampak potem ugotoviš, da se bi morda to lahko delalo tudi na daljavo. Ali pa ima država članica še kakšne dodatne zahteve, preden prizna obstoj sporazuma. Pa ne pozabimo na elektronsko sklepanje pogodb, ki naj bi menda bilo enakovredno "klasični" pisni obliki.

Potem je že lažje zapisati, da mora podjetje pridobiti "informirano soglasje" in prepustiti podjetjem in državam članicam, da glede na svoje lokalne specifike definirajo kdaj je soglasje podano in kdaj šteje, da je informirano.

Ampak to še ni dovolj. Kaj pa primeri, kjer oseba ne more dati soglasja? Aha, torej so potrebne izjeme. Torej je potrebno v zakon zapisati še izjeme, kadar ni govora o podjetju, temveč o uradnem organu. Ali pa izjeme, kadar se gre za varovanje zdravja in življenja.

Potem se pojavi še en "mičken problemček". In sicer to, da ga danes skoraj več ni podjetja, ki bi vse delo opravilo samo, temveč najema podizvajalce. Torej je potrebno urediti še to, kako se ureja obdelavo in varovanje teh podatkov, kadar bi podjetje želelo najeti nekoga tretjega, da jim te podatke obdela za namen in v obsegu za katerega je njihov lastnik že podal informirano soglasje.

Na koncu pa ne pozabimo še na sorazmernost za dosego cilja. Nikomur ne bi bilo všeč, če bi moral ob sklenitvi pogodbe za dostop do interneta dati še vzorec sline. Torej je potrebno v zakonu izrecno prepovedati (ker v civilnem pravu je dovoljeno vse, kar ni prepovedano) takšne mahinacije.

In seveda, zakon je samo mrtva črka na papirju, če ne obstaja nadzor nad izvajanjem (torej je potrebno predpisati kdo izvaja nadzor) in ustrezne sankcije za kršitve (torej je potrebno predpisati tudi te).

In to je to. "Nesposobni birokrati" so bili prisiljeni pokriti tudi nekaj "malenkosti", ki si jih ti spregledal.


HotBurek je izjavil:

Prav tako gre za odtok osebnih informacij iz EU, kar bi moral takisto prepovedat.

To se bo potrebno pogovoriti z Evropsko komisijo, ki na drugi strani sklepa pogodbe in sprejema odločitve, ki omogočajo izvoz osebnih podatkov v ZDA, za katere ni čisto jasno, če izpolnjujejo z zakonodajo že čisto pravilno in OK predpisane omejitve pri takšnem posredovanju.

Daleč od tega, da bi branil Komisijo, ampak za obravnavo takšnih anomalij imamo sodišča (v tem primeru ECJ), ki ugotavljajo, če je ravnanje izvršilne veje oblasti skladno s predpisi. In da, ugotovilo se je že, da kdaj pa kdaj tudi ni bilo. Kako nezaslišano, če pomislim, da se Vladi RS in kateremkoli izmed ministrstev v Sloveniji to ni nikoli zgodilo.

In bodimo pošteni. Vsi problematiziramo ZDA, čeprav enaka logika velja tudi npr. za Švico. Ampak ja. Švicarska podjetja so bolj znana po skrivanju teh podatkov, kot pa po njihovem prekomernem deljenju.


HotBurek je izjavil:

Te USfakinA IT firme so paraziti, ki kradejo informacije sredi belega dne, pa nikom ništa. Bolj so škodljivi, kot hekerji.

Mislim, da bi bil Schrems razočaran nad tvojim "nikom ništa", glede na to, da je po pravni poti, preko sodišča, lastnoročno sesul t.i. "Safe Harbor" sporazum. Mimogrede, taisti Schrems trenutno testira veljavnost še zadnje možnosti, ki so jo podjetja našla, da so si omogočila izvoz podatkov v jurisdikcije izven EU.

To niso "nikom ništa" zadeve in njihove posledice so potencialno tektonske tudi izraženo v finančnih merilih, ki globalna podjetja še najbolj zanimajo.

tikitoki ::

Master_Yoda je izjavil:

Saj imas pisno dovoljenje uporabnika, da se s tem strinja - EULA.


Strinjanje z nezakonitimi pogoji je protipravno.

blay44 ::

AndrejO je izjavil:


To je čisto enostavno. Ampak potem ugotoviš,.......
Na koncu pa ne pozabimo še na sorazmernost za dosego cilja


Dobro si to zameglil.
Razumljivo(tuki mislim dejstvo) je, da bo vojska in njene službe, pa policija, pa varnost zbira podatke.

Ampak, da pravni(gospodarski) subjekti zbirajo tvoje podatke in to pri pošteno plačanem programu, z namenom okoriščanja al pa ne, pa ti tega ne povejo ali dajo možnosti izklopa(dejansko bi to opcijo moral vključiti), je pa po kmečko kriminal.
Enako velja za free aplikacije, ki te o tem ne obvestijo.

Torej se strinjam, da so nesposobni ali idioti ali podkupljeni ali pa je njihov smisel zagotoviti lastno eksistenco ostali se pa je****te.
Žalost:(

Utk ::

Rabis racunalnik, gres v trgovino in ga kupis za 800 evrov, prides domov in ugotovis, da se ne strinjas z eulo, kaj bos naredu?

blay44 ::

Te čisto razumem.
Ampak ni pošteno!
Lahko pa uporabiš jezik mladine in zjebeš rešeto.

slotechar ::

Kony 2012, Windows 2017

MrStein ::

blay44 je izjavil:

... in zjebeš rešeto.

Prevod (za nas starce) ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

AndrejO ::

blay44 je izjavil:

AndrejO je izjavil:


To je čisto enostavno. Ampak potem ugotoviš,.......
Na koncu pa ne pozabimo še na sorazmernost za dosego cilja


Dobro si to zameglil.
Razumljivo(tuki mislim dejstvo) je, da bo vojska in njene službe, pa policija, pa varnost zbira podatke.

Za te karakterje je "razumljivo" je samo tisto, kar piše v zakonu. Drugo je nezakonito. Zato je v zakonu za njih pač izjema.

blay44 je izjavil:

Ampak, da pravni(gospodarski) subjekti zbirajo tvoje podatke in to pri pošteno plačanem programu, z namenom okoriščanja al pa ne, pa ti tega ne povejo ali dajo možnosti izklopa(dejansko bi to opcijo moral vključiti), je pa po kmečko kriminal.

Na načelni ravni se strinjam. V realnem svetu pa morajo nekateri "gospodarski subjekti" podatke zbrati, sicer ti ne morejo ponuditi stortve, ki si jo želiš. Zato v zakonu pač piše kako to gre.


blay44 je izjavil:

Torej se strinjam, da so nesposobni ali idioti ali podkupljeni ali pa je njihov smisel zagotoviti lastno eksistenco ostali se pa je****te.
Žalost:(

Že stara direktiva je bila spisana dovolj dobro, da se je izkazalo, da je moral mimo priti samo en študent prava s preveč časa, da so idejo o "Safe Harbor" sporazumu pokopali.

Nova uredba, ki jo nadomešča, je to še bolj zaostrila.

Kaj točno ti sedaj ni prav?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

gokky ::

poweroff je izjavil:

"Pa saj to ni problem, če se zbrane podatke ne objavi na Googlu" ™
Resno: kaj pa naš IP-RS dela v zvezi s tem? Je Wintendo 10 sporen tudi iz stališča naše zakonodaje?


Trenutno IMHO ne, saj v dosedanji zakonodaji (še) ni bilo predpisano, da mora uporabnik imeti na voljo dati nedvoumno in informirano potrditev. Prav tako ne predvideva, da mora biti potrditev zbiranja narejena za vsak namen posebej in privzeto izključena, zato so potrditev lahko zapakirali v splošno strinjanje.

Ko začne veljati GDPR, znajo biti te potrditve, ki smo jih dali predhodno *neveljavne*, zato pričakujem, da bo v nekem trenutku uporabnike spet "presenetila" forma z obvestilom, zakaj M$ smatra, da je uporaba telemetrije njihova pravica in ne potrebuje uporabniškega strinjanja (tudi ta možnost obstaja, če izkaže zakoniti oz. poslovni interes in predvidevam, da se je bo M$ vsaj poskusil poslužiti).

Microsoft ima sicer dandanašnji precej več problemov, kot samo te potrditve. Še vedno hranijo posnetke klicev na tehnično podporo "v vseh državah, kjer ima Microsoft svoja predstavništva" in jih niso pripravljeni deliti po 30. členu ZVOP-1 z osebo, vpleteno v pogovor. Zanimivo, da ob tem na angleško govoreči pomoči dajo celo možnost, da oseba izbere, ali se pogovor snema, ali ne, slovenska podružnica pa uporabnika milo rečeno ignorira.

lpG

Grey ::

Dekodirat Windows source in situ z diska, forenzično prečesat kodo in izbrisat te telemetrijske "storitve"...drugače pa vsi na Linux pa je rešeno. Za pisarniško/multimedijsko uporabo so dovolj dobri. Za gaming pa tudi postajajo čedalje boljši - Vulkan se uveljavlja, ki je non platform dependent.

To zbiranje podatkov je šlo čez vse meje.

Markoff ::

Grey je izjavil:

Dekodirat Windows source in situ z diska, forenzično prečesat kodo in izbrisat te telemetrijske "storitve"...drugače pa vsi na Linux pa je rešeno. Za pisarniško/multimedijsko uporabo so dovolj dobri. Za gaming pa tudi postajajo čedalje boljši - Vulkan se uveljavlja, ki je non platform dependent.

To zbiranje podatkov je šlo čez vse meje.

Igre so edina stvar, ki me še zadržuje na teh prekletih Winsih "after 7". Verjetno nas je ogromno takih.
Moja težava je v tem, da poleg podpore novejšim želim tudi legacy podporo, zato mi je še težje migrirati na Linux (bom lahko fural Heroes of Might and Magic IV, TES: Morrowind, Fallout 2, nekatere DOS igre, Amiga emulator?).
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Master_Yoda ::

Bi bil vesel ze ce bi zrihtali da bi GPU passthorugh lepo delal - bi samo eno virtualko za spile potem potreboval...

poweroff ::

Torej bi morali zahtevati, da posameznik sprejme informirano soglasje, kar pomeni da bi moral na obvezen tečaj zasebnostnih nastavitev v Windows 10. Ta tečaj bi lahko v popoldanskem času proti plačilu sicer opravili zaposleni na IP-RS...

Pri podjetjih pa bi morali najprej skleniti posebno pogodbo s podizvajalcem , ki bi ga seveda morali poslati na malo bolj obširen tečaj. Prav tako vse zaposlene.

V glavnem, cilj bi bil toliko zakopmplicirati uporabo Windows sistemov, da bi podjetja raje kupila Mace ali namestila Linux. :))
sudo poweroff

vostok_1 ::

Windows?

Kaj je že to...spomnem se, da je nekaj kar sem nekoč že uporabljal...oh well, i guess it's not that important to remember anyway....
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

blay44 ::

AndrejO je izjavil:




blay44 je izjavil:

Ampak, da pravni(gospodarski) subjekti zbirajo tvoje podatke in to pri pošteno plačanem programu, z namenom okoriščanja al pa ne, pa ti tega ne povejo ali dajo možnosti izklopa(dejansko bi to opcijo moral vključiti), je pa po kmečko kriminal.

Na načelni ravni se strinjam. V realnem svetu pa morajo nekateri "gospodarski subjekti" podatke zbrati, sicer ti ne morejo ponuditi stortve, ki si jo želiš. Zato v zakonu pač piše kako to gre.

Kaj točno ti sedaj ni prav?


Samo spoznavam delovanje kolesja družbe:)

Torej smo/so v imenu uporabniške izkušnje pokopali naravno družbeno načelo "ne delaj drugemu to, kar ne želiš, da on počne tebi" !
Ali še velja načelo sorazmernosti, po katerem si lahko končni subjekti, v imenu boljše uporabniške izkušnje, dostopajo do intelektualne in fizične lastnine prvega subjekta?
Se mi zdi da to načelo velja samo za močnejšega.
Napredka pa ni in ni.
Ostalo sem pa razumel.

gumby ::

poweroff je izjavil:

V glavnem, cilj bi bil toliko zakopmplicirati uporabo Windows sistemov, da bi podjetja raje kupila Mace ali namestila Linux. :))

Hočeš reči, da mac ne kliče domov? >:D
my brain hurts

poweroff ::

No saj, potem pa ostane samo ena alternativa, kajne? >:D
sudo poweroff

AndrejO ::

blay44 je izjavil:

AndrejO je izjavil:




blay44 je izjavil:

Ampak, da pravni(gospodarski) subjekti zbirajo tvoje podatke in to pri pošteno plačanem programu, z namenom okoriščanja al pa ne, pa ti tega ne povejo ali dajo možnosti izklopa(dejansko bi to opcijo moral vključiti), je pa po kmečko kriminal.

Na načelni ravni se strinjam. V realnem svetu pa morajo nekateri "gospodarski subjekti" podatke zbrati, sicer ti ne morejo ponuditi stortve, ki si jo želiš. Zato v zakonu pač piše kako to gre.

Kaj točno ti sedaj ni prav?


Samo spoznavam delovanje kolesja družbe:)

Kolesje družbe je takšno, da so zakoni že tu in pretežno uporabni. Terja pa njihova uporaba nekaj osebnega angažmaja, če kakšen regulator morda spregleda kakšno kršitev.

blay44 je izjavil:

Torej smo/so v imenu uporabniške izkušnje pokopali naravno družbeno načelo "ne delaj drugemu to, kar ne želiš, da on počne tebi" !

Nismo.

blay44 je izjavil:

Ali še velja načelo sorazmernosti, po katerem si lahko končni subjekti, v imenu boljše uporabniške izkušnje, dostopajo do intelektualne in fizične lastnine prvega subjekta?

To se nikoli ni štelo za sorazmernost in se še vedno ne.

blay44 je izjavil:

Se mi zdi da to načelo velja samo za močnejšega.

Močnejši je tisti, na čigar strani je zakon. Če si prizadet ali se čutiš prizadetega, uporabi to moč.

blay44 je izjavil:

Napredka pa ni in ni.

Ne sprašuj se, kaj lahko drugi storijo zate. Vprašaj se, kaj lahko sam storiš zase.

blay44 je izjavil:

Ostalo sem pa razumel.

Mislim, da si nekaj narobe razumel.

GrX ::

Še ne tako dolgo nazaj, so me nekateri tukaj prepričevali kako si Windows 10 oh in sploh..

blay44 ::

AndrejO je izjavil:



Močnejši je tisti, na čigar strani je zakon. Če si prizadet ali se čutiš prizadetega, uporabi to moč.

Ne sprašuj se, kaj lahko drugi storijo zate. Vprašaj se, kaj lahko sam storiš zase.



Evo, iz firbca sem šel pregledat Zakon o varstvu osebnih podatkov.
Ne moreš verjeti. Vedno sem mislil, da je ta del "družbene dejavnosti" duha ubijajoč in me ne bo nikoli videl. Potem pa te ena debata....:)
Pa ne rečem, da je slab. Smo vse se prevali na končnega uporabnika. Celo jaz bi moral, recimo google obvestiti, da sem ga deinštaliral in mojih podatkov ne sme več uporabljati. Bolano.

10 čelen, tretji odstavek pove vse. Tudi to zakaj je Slovenija tiho.
Pol naj pa pošteni poštenega.....>:D
Bo treba res počasi na linux. Škoda. Wini so kar priročni.
Obstaja kakšen bejzik compiler in linker za linuxie?

AndrejO ::

blay44 je izjavil:


Evo, iz firbca sem šel pregledat Zakon o varstvu osebnih podatkov.
Ne moreš verjeti. Vedno sem mislil, da je ta del "družbene dejavnosti" duha ubijajoč in me ne bo nikoli videl. Potem pa te ena debata....:)

V vsakem zlu je nekaj dobrega.

blay44 je izjavil:

Pa ne rečem, da je slab. Smo vse se prevali na končnega uporabnika. Celo jaz bi moral, recimo google obvestiti, da sem ga deinštaliral in mojih podatkov ne sme več uporabljati. Bolano.

Ni ravno prevalitev, ampak bolj posledica dveh izhodišč:
- Minimizacija "nanny state".
- Lastnik podatkov odloča o vseh bistvenih stvareh.

blay44 je izjavil:

10 čelen, tretji odstavek pove vse. Tudi to zakaj je Slovenija tiho.

Ugh? Zakaj že? MS-ja v tej zgodbi ni, sploh pa ne v 3. odst. 10. čl.

Na podlagi česa sklepaš, da je to razlog za nek "molk Slovenije"?

jype ::

AndrejO je izjavil:

V vsakem zlu je nekaj dobrega.
Glede na "Don't be evil." slogan je tvoja trditev nadvse pomenljiva.

AndrejO ::

jype je izjavil:

AndrejO je izjavil:

V vsakem zlu je nekaj dobrega.
Glede na "Don't be evil." slogan je tvoja trditev nadvse pomenljiva.

Čigav slogan pa je to?

jype ::

AndrejO ::

jype je izjavil:

Don%27t be evil @ Wikipedia

Jaz nisem "Google Corporation", ne zastopam "Google Corporation" in se ne pretvarjam, da govorim v imenu "Google Corporation".

Zakaj bi potem bila uporaba nekega pregovora kaj bolj pomenljiva, kot pa to, da če je človek že utrpel tolikšne muke, da je šel brati suhoparno zakonodajo, da je dobro, da jo je za razliko od marsikoga drugega to dejansko storil?

jype ::

AndrejO je izjavil:

Jaz nisem "Google Corporation", ne zastopam "Google Corporation" in se ne pretvarjam, da govorim v imenu "Google Corporation".
Drži, a ko sem prebral ta slogan nikoli nisem pomislil, da se da zlobne poteze tako elegantno razložiti.

AndrejO ::

jype je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Jaz nisem "Google Corporation", ne zastopam "Google Corporation" in se ne pretvarjam, da govorim v imenu "Google Corporation".
Drži, a ko sem prebral ta slogan nikoli nisem pomislil, da se da zlobne poteze tako elegantno razložiti.

Zloba (SSKJ: "želja, da se komu namerno povzroča veliko trpljenje, velike težave") ni zlo (SSKJ: "2. kar prinaša veliko trpljenje, velike težave").

Kot primer: Vreme je lahko zlo, ni pa zlobno.

V konkretnem kontekstu:

AndrejO je izjavil:

blay44 je izjavil:


Evo, iz firbca sem šel pregledat Zakon o varstvu osebnih podatkov.
Ne moreš verjeti. Vedno sem mislil, da je ta del "družbene dejavnosti" duha ubijajoč in me ne bo nikoli videl. Potem pa te ena debata....:)

V vsakem zlu je nekaj dobrega.


Zlo je duha ubijajoče branje zakonov (dobesedno: ta del "družbene dejavnosti").

Dobro v tem zlu je to, da je človek iz firbcaa res šel brati zakon, kar je IMO lahko le dobra stvar.

Zlobe v tej zgodbi vsaj jaz ne vidim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

jype ::

AndrejO je izjavil:

Zlobe v tej zgodbi vsaj jaz ne vidim.
A, OK, me veseli, da sem se zmotil glede tega.

blay44 ::

Jype sem tudi sam to pomislil, pa se me ne dotika tako da......vseeno hvala.
Čist slučajno sem med čakanjem bejbe v Ljubljani brskal po členih in dobil misel, da je logika členov precej podobna (če se ne motim tudi ti programiraš) binarni logiki in da za njihovo reševanje potrebuješ Karnuaughovo tabelo:D

Tko da AndrejO wtmh imho


AndrejO je izjavil:



Ni ravno prevalitev, ampak bolj posledica dveh izhodišč:
- Minimizacija "nanny state".
- Lastnik podatkov odloča o vseh bistvenih stvareh.

Ugh? Zakaj že? MS-ja v tej zgodbi ni, sploh pa ne v 3. odst. 10. čl.

Na podlagi česa sklepaš, da je to razlog za nek "molk Slovenije"?


Kako pa naj to preberem, da bom pravilno povezal 5,36(gospodarski in političen interes),70....člen skupaj z 2 členom pravilnika o zbiranju podatkov.

"
(1) Osebni podatki v zasebnem sektorju se lahko obdelujejo, če obdelavo osebnih podatkov in osebne podatke, ki se obdelujejo, določa zakon ali če je za obdelavo določenih osebnih podatkov podana osebna privolitev posameznika.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek se lahko v zasebnem sektorju obdelujejo osebni podatki posameznikov, ki so z zasebnim sektorjem sklenili pogodbo ali pa so na podlagi pobude posameznika z njim v fazi pogajanj za sklenitev pogodbe, če je obdelava osebnih podatkov potrebna in primerna za izvedbo pogajanj za sklenitev pogodbe ali za izpolnjevanje pogodbe.
(3) Ne glede na prvi odstavek tega člena se lahko v zasebnem sektorju obdelujejo osebni podatki, če je to nujno zaradi uresničevanja zakonitih interesov zasebnega sektorja in ti interesi očitno prevladujejo nad interesi posameznika, na katerega se nanašajo osebni podatki.
"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 Home nas sili v uporabo spletnega računa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10830062 (22680) zmaugy
»

Berlinsko sodišče: Facebookova uporaba osebnih podatkov nezakonita

Oddelek: Novice / Zasebnost
84391 (3085) zmaugy
»

Nizozemski varuh zasebnosti: Windows 10 krši zakon

Oddelek: Novice / Zasebnost
3814102 (11296) blay44
»

Windows 10 Anniversary Update nared (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
32289733 (75783) Malajlo
»

Je to res? A Traffic Analysis of Windows 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
9321895 (17388) Mr.B

Več podobnih tem