» »

nov laptop -> inst. win10 iz m.2 (gpt?)

nov laptop -> inst. win10 iz m.2 (gpt?)

Ijus ::

zdravo.

dejte mi pomagat. včasih sem lahko na prejšnjem laptopu starem 6 let nardil b: particijo na ssd-ju in delal fresh installe iz tega ssd-ja.

zdej, ko mam pa nov laptop pa tega ne morem.

v control pannel\administrative tools\disk management mi ne more nardit particije aktivne (je zasenčeno).

delam pa zdej oziroma probal sem kar nekajkrat po istem postopku:
1. fresh install
2. erase all partitions
3. create 8gb (install)
4. create 248gb (system)
5. fresh install na 248gb
6. po inštalaciji formatiram b:, skopiram fajle iz usb ključka, grem v b: in zaženem boot\bootsect.exe /nt60 b: (isto kot na prejšnjem laptopu napiše access denied (sam da takrat sem lahk nardil install particijo)) potem ko pa grem v control panel\...\disk management pa ne morem nardit aktivne particije. in pol ni nič. po rešstartu spet pridem v winse ne pa v setup od winsov na b: particiji.

RC37 ::

1. B: crka particije je slaba ideja ker je rezervirana ze izpred 30 let za drug floppy disk drive. Kero kol drugo crko dej npr. M: ko sigurno ni zasedena. Logicno da floppy driva nemors dat kot start up disk za windows 10.
2. Ce mas sistem namescen in zagnan je malo verjetno da ti bo naredil kljucne stvari npr. sprememba aktivne particije. Skopirej si install fajle na usb in po moznosti z ubuntu live usb vgrajenim programom gparted spremeni particije. Pa unlockej jih predn jih spreminjas (google is your friend). Instalacija iz diska na disk ni dobra stvar prav tako kot b particija.

mat xxl ::

Kateri notesnik ?????? Če v Biosu ne podpira, npr HP ji, ne bo nič.... ker podpirajo m2, samo kot vmesen disk, ne pa zagonski....

Ijus ::

ASUS ROG Strix GL753VD z M.2 256gb modulom za system + 512gb ssd za data (zamenjal vgrajen 1tb hdd).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ijus ()

Ijus ::

RC37 je izjavil:

1. B: crka particije je slaba ideja ker je rezervirana ze izpred 30 let za drug floppy disk drive. Kero kol drugo crko dej npr. M: ko sigurno ni zasedena. Logicno da floppy driva nemors dat kot start up disk za windows 10.
2. Ce mas sistem namescen in zagnan je malo verjetno da ti bo naredil kljucne stvari npr. sprememba aktivne particije. Skopirej si install fajle na usb in po moznosti z ubuntu live usb vgrajenim programom gparted spremeni particije. Pa unlockej jih predn jih spreminjas (google is your friend). Instalacija iz diska na disk ni dobra stvar prav tako kot b particija.


nisi prebral kaj sem napisal. lahko sem delal install/setup particijo. črka nima nobene veze. komot sem dal b: da je bla pred c: ker je nekak smiselno. prej sem lahko naredil aktivno particijo. če ne bi naredil aktivne particije se mi po restartu ne bi zagnal setup od winsov.

mat xxl je izjavil:

Kateri notesnik ?????? Če v Biosu ne podpira, npr HP ji, ne bo nič.... ker podpirajo m2, samo kot vmesen disk, ne pa zagonski....


ja na te ta nove računalnike se ne spoznam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ijus ()

RC37 ::

Naredi si inštalacijski usb in inštalirej na disk. Ne vem, kje je tu problem. Žal pa če misliš, da je ločevanje praticij na sistem, programi in user data posebej še vedno aktualno, no potem ti povem da ni. Dobro ok je če maš na enem sistem in programe na drugem pa podatke ampak da bi ločeval sistem na več delov je pa nesmiselno.

Če pa to delaš zaradi hitrosti, si pa zračunaj kolko časa si porabu da si particije pripravu, vse skopiral... Na koncu ugotoviš da si na istem kot če iz usbja inštaliraš.

Ijus ::

ma ja to je res glede slednjega. mogoče mam kdaj smolo pa moram naredit fresh install.
ja - delam te install/setup particije, da je install winsow hitrejši. sedaj sicer mam usb3.0 ki ima večje hitrosti sam usb ključka atm nimam.
sam lej, če bom kupil, da bom nadgradil laptop, m.2 modul k ma 3.500mb read pol veš, da... se splača. pa še tistih 4gb whatever, se ne pozna.
pač, če kdaj rabin nardit fresh insall sem ga delal iz diska. zdaj bi tudi rad. pa neki ne gre. ne vem zakaj.
sem pa uspel ugotoviti da teli novi računalniki uporabljajo nekaj drugega kot mbr - nek gpt pa neki je v igri uefi k ne vem glih kaj je to.

Ijus ::

sej to sam en krat nardiš b: install particijo pa iz nje delaš fresh installe. dokler ne pride ven upgrade. pol nardiš na fresh. iz usb ključka. sej zdej ko sem dobil nov laptop sem tud naredil iz usb ključka. problem je ker nisem mogel naredit install/setup particije za fresh installe sem pa večkrat probal. tle sme ja zgubil čas. sej zdej mam zalaufan. sam vseen nimam b: particije z install/setup fajli.

sej iz tega kompa ki sem ga kupil vam pišem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ijus ()

RC37 ::

Ja novi računalniki majo nek efi, uefi etc. Vse ni več kompatibilno :/ ... že ko delaš usb (z rufusu npr) moraš izbrat za to, kar maš gor boot record.

Ijus ::

ja sej zgleda je tle neka fora okol tega. men to ni več nč jasno ker že ene 7 let nisem v računalništvu. zdej sem ene 5-6 let žulil en in isti komp - laptopa. prej pa mel custom made desktope pa vse znal sam nardit. mal sem ven padel. pozabil. pa to.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 setup ne zazna SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
445262 (1833) jahidtech
»

Kloniranje diska SATA na NVME in Win10 boot problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
272301 (1649) alkoo
»

Windows 10 "clean install"

Oddelek: Pomoč in nasveti
4814087 (11587) fujtajksel
»

migracija na večji SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
223475 (2914) tomaz-
»

problem z inštalacijo windows 7

Oddelek: Pomoč in nasveti
183755 (2297) jest10

Več podobnih tem