» »

Kloniranje diska SATA na NVME in Win10 boot problem

Kloniranje diska SATA na NVME in Win10 boot problem

alkoo ::

Ali je kdo že kdaj uspešno kloniral SATA disk z nameščenim Windows 10 na NVME disk?

Jaz sem kloniral 250GB SATA disk na 500GB NVME disk s programom Macrium Reflect. Obe sistemsko rezervirani particiji sta bili skopirani, "glavna" C particija pa je bila razširjena in podatki skopirani. Vse to sem že prej delal s SATA diski na drugem računalniku in je vedno šlo brez težav. Tudi sedaj je bilo kloniranje uspešno.

Ko pa izklopim SATA disk in nastavim boot na nov disk, pa se Windows ne zažene več. Tudi Windows repair ne zna rešit težave. Kaj sem spregledal? Že ima kdo izkušnje s tem? Kolikor sem do sedaj googlal je mogoče problem AHCI mode, vendar nikjer ne najdem rešitve. Ali je edina možnost clean install? Ali pa mogoče windows (image) backup and restore?

damirj79 ::

Pa ti sploh PC oziroma os. plošča omoogča bootanje iz nvme diskov?

alkoo ::

Mislim da ja. Gigabyte GA-B150M-DS3H. Bom pa preveril še 1x.

Silvo ::

NVMe driver pred kloniranjem si namestil?
Silvo

alkoo ::

Ne to pa nisem. Samo samsung magician sem namestil in preveril stanje diska. Bom namestil danes in bom potem še 1x naredil kloniranje. Vidim zdaj, da ima samsung tudi svoj program za migracijo podatkov. Mogoče bo boljše da uporabim tega.

Plošča pa naj bi podpirala nvme boot. Razmišljam pa, da bi še posodobil bios.

Big_Al ::

Migracija sistema iz 500GB HDD na 256GB NVME brez težav. Program je portable in ga tako samo zaženeš, poklikaš kaj želiš ob reboot-u migrira sistem in se boota še iz starega HDD. Zaustavitev in odklop HDD, reboot iz NVME SSD, done.

https://www.partitionwizard.com/partiti...

alkoo ::

Hvala za to povezavo. Sem preizkusil in dobro deluje.

AMPAK sem očitno dobil pokvarjen SSD?

Že včeraj sem enkrat testiral hitrost (Crystal Disk Mark) in je sistem zmrznil. Potem sem dobil še eno neznano napako pri kloniranju. Ponovim in kloniranje je šlo skozi, sem si rekel...ok naklučje. Danes spet prvič kloniranje, računalnik zmrzne, pomaga samo reset. Kloniranje drugič in gre skozi, windows se boota, izgleda da vse deluje ok. Ko pa hočem pobrisat nekaj programov se zopet začne zmrzovanje. Nato je vsakič po resetu delovalo par minut, zdaj pa samo pride do namizja potem je pa konec.

Diska ne morem preizkusiti v nobenem drugem sistemu...najbrž je najboljše da takoj zahtevam menjavo?

MadMax ::

Probaj še fresh install polken na NVMe.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

alkoo ::

Aja še to. Po kloniranju sem - po navodilih iz interneta - spremenil tip bootanja iz "legacy" na "uefi". Je to kak problem? Po mojih informacijah je to treba narediti.

MadMax je izjavil:

Probaj še fresh install polken na NVMe.


Bom če bo čas, ampak test hitrosti (ko se je sistem obesil) je bil takoj po namestitvi NVME diska - je bil disk še prazen, sistem pa na starem disku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: alkoo ()

alkoo ::

Clean install je brez problemov. Sistem deluje, testiranje hitrosti (večkrat) deluje,... Torej je problem v trenutni instalaciji? Kaj točno pa je velika uganka :(

Za ponovno nalaganje vsega trenutno ni časa, potrebujem pa nekaj dodatnega prostora na sistemskem disku. Ima mogoče kdo kakšno idejo kaj bi bilo treba nastaviti?

Po ponovnem kloniranju je ista zgodba. Prvič deluje nekaj minut, potem se obesi pri random write testu, nato pa zmrzne vedno takoj po vstopu v namizje.

nsa_ag3nt ::

Takoj po kloniranju bootaj w10 v safe mode, pobriši chipset šoferje.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

alkoo ::

Danes pa spet deluje nekaj časa, potem pa random freeze, zdaj pa spet test pride do konca in sistem še deluje. Jaz mislim da bom disk reklamiral...

nsa_ag3nt je izjavil:

Takoj po kloniranju bootaj w10 v safe mode, pobriši chipset šoferje.


Bom še to probal, čeprav sem (ta čas ko je sistem deloval) posodobil nekaj sistemskih gonilnikov v povezavi s pci express.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: alkoo ()

nsa_ag3nt ::

Če w10 Clean install deluje brez problemov, potem ni težava v novem nvme, temveč win10 instaliciji.
Bios na matični plati je zadnji (F22f) ? https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA...
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

alkoo ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Če w10 Clean install deluje brez problemov, potem ni težava v novem nvme, temveč win10 instaliciji.
Bios na matični plati je zadnji (F22f) ? https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA...


Je delal brez problemov tistih nekaj minut. Nisem se pa dolgo ukvarjal s tisto instalacijo. Samo nvme gonilnik sem instaliral in 2x ali 3x pognal speed test. Je pa danes od začetka nekaj časa delal pc, kasneje pa vedno manj. Je možno da se pregreva?

Bios še nisem posodobil. V bistvu tega nisem še nikoli delal. A je treba posodabljat verzije po vrsti ali lahko grem iz zelo stare (originalne) direktno na zadnjo?

MadMax ::

Preveri po navodilih mameplate če si NVMe slot deli resurse še s kakim SATA priključkom, na katerem imaš kaj priklopljeno, pa ne bi smel.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

alkoo ::

MadMax je izjavil:

Preveri po navodilih mameplate če si NVMe slot deli resurse še s kakim SATA priključkom, na katerem imaš kaj priklopljeno, pa ne bi smel.


Izgleda, da ne:
 GA-B150M-DS3H m.2

GA-B150M-DS3H m.2



Drugače pa tudi v idle po nekaj minutah dobim freeze (samo miška se premika in nič drugega). Sem tudi spreminjal bios (legacy vs uefi, lpm enabled/disabled) ampak ni uspeha.
Sem skoraj obupal, izgleda da bo treba naredit clean install :( Problem je, da so gor 4-je userji s celim kupom programov. Zdaj grem preverit če MS omogoča kakšen enostaven postopek za migracijo podatkov in predvsem nastavitev.

TOP ::

Ma dobro,kaj sploh bereš,kaj ti eni pišejo ali misliš svoje pisat,kar naprej.Posodobi bios na plati imam isti Nvme in imel iste težave,po posodobitvi je delalo vse normalno.

alkoo ::

Nisem še delal tega in sem se poskusil izognit. A samo naložim fajle na usb ključ in poženem q-flash? Ali mora biti bootable usb?
Lahko posodobim direktno na zadnjo verzijo? Od trenutne jih je še ene 5 verzij vmes.

Han ::

Zadnji BIOS shraniš na USB ključ, formatiran na FAT32, greš v BIOS, poženeš Q-Flash in počakaš, da se proces zaključi...

Ko računalnik znova zaženeš, najprej izbereš privzete nastavitve (zadnji meni), shraniš in znova zaženeš. Po tem nastaviš še vse ostalo, npr. XMP profil za RAM ipd.

MrStein ::

alkoo je izjavil:


Bios še nisem posodobil. V bistvu tega nisem še nikoli delal. A je treba posodabljat verzije po vrsti ali lahko grem iz zelo stare (originalne) direktno na zadnjo?

Direkt na zadnjo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

3dpt ::

O katerem ssd disku je govora? Znamka in model?

alkoo ::

Hvala za info. Bom jutri to naredil.

SSD je Samsung 970 EVO 500GB MZ-V7E500BW.

3dpt ::

Prvic. Sata disk o katerem govoris predvidevam da govoris za navaden klasicen sata priklop na boardu. Drugi disk nvme govoris o m.2 slotu. Sprasujem zato, ker namrec m.2 slot je slot, na katerega lahko priklopis disk z vodilom sata ali pa nvme.

Drugic. Bi imel res smolo, ce je z diskom kaj narobe. Samsungi niso znani po tem, kar za konkurenco ne morem rect.

Ti preprosto vgradi nvme disk in gres v windowse s starim diskom na katerem je sistem.
Ko bos v windowsih videl novi nvme disk pomeni, da da imas z winsi dostop do vnme diska. Lahko ze v winsih kloniras z raznim sw.jem. Jaz uporabim paragon backup & recovery.

Bodi pa pozoren na nekaj... ponavadi imajo boardi tako narejeno ce vgradis vnme disk da je potem navaden sata port 0 oz 1 onemogocen. Kar pomeni da stari disk prestavis v drug sata port.

alkoo ::

Žal izgleda da imam smolo in ima nov ssd napako...

Bios update sem naredil, problem je ostal. Nato sem izklopil vse diske razen novega nvme in šel v fresh windows install. Že med namestitvijo je prišlo do sesutja, nisem uspel slikat errorja, ker se je pc hitro resetiral. Nisem še nikoli prej imel problema z instalacijo Win10, niti zadnjič ko sem že poskusil fresh install na ta disk. No kasneje se je windows namestil do konca in sem pognal windows update, sedaj pa je vse skupaj obstalo na 46% in pc je spet zmrznil, torej enak problem kot pri kloniranem sistemu.

Tako, da gre ta disk jutri nazaj v trgovino. Hvala vsem za pomoč! Upam, da mi ne bo več treba pisati v to temo...

3dpt ::

Pa bomo zelo veseli, da bos obvestil kako si resil. To je najbolj pomembna stvar, da se zakljuci temo in ostane se komu za nasvet.

alkoo ::

Sem dobil drug nvme disk in ponovno kloniral sistem, ter nato izklopil star sata ssd. Računalnik zaenkrat deluje brez problemov. Hvala vsem za pomoč! Lp

3dpt ::

Super za poročilo.
Torej kot kaže je bil problem v disku?
Kako to da nisi vzel 970 EVO PLUS?

alkoo ::

Ja izgleda, da je bila neka napaka na disku. Ker z drugim zaenkrat vse deluje BP.
Sem pa ob menjavi za minimalno doplačilo vzel EVO PLUS.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

težave z zagonom računalnika po kloniranju diskov

Oddelek: Pomoč in nasveti
474946 (3952) gruntfürmich
»

Sprememba iz AHCI na RAID0

Oddelek: Pomoč in nasveti
353437 (2791) zee
»

X58 PCI-e boot

Oddelek: Strojna oprema
403061 (2532) Ahim
»

NVME disk na serverju

Oddelek: Strojna oprema
9992 (726) Red_Mamba

Več podobnih tem