» »

Nadgradnja starega PC-ja?

Nadgradnja starega PC-ja?

«
1
2

Škorc ::

Živjo,

doma imam ca. 8 let star Lenovo ThinkCentre in me zanima vaše mnenje ali se ga splača nadgraditi. Ima C2D E8200 in 2 GB RAMa. Sin ga uporablja za šolo (Word, Excel in PP), splet, pogledati kakšen film, zadnje čase se uči tudi Python. Vse to nekako deluje tudi sedaj ampak se čuti, da se sistem matra. Nadgradil bi ga s 4 GB RAMa in SSD diskom, se pravi investicija okoli 100EUR.

Ne morem se odločiti ali je nadgradnja sploh smiselna in ali ne bi bilo bolje sestaviti kakšen modernejši PC (npr. i3), ker bo prej ali slej verjetno prišla potreba tudi po kakšnih igrah ali drugih aplikacijah.

Hvala za vaša mnenja!
  • spremenil: Škorc ()

Scorpia ::

Procesor je dovolj zmogljiv za vse to, ram pa je priporocljivo imeti 4gb. Disk bo pohitril samo odpiranje in zagon. Na vasem mestu bi tega nadrgadil na 4gb in zraven ce je govora o kisti, sestavil mocnejsi racunalnik za druge potrebe. Prenosnik je se vedno dovolj zmogljiv za pisarniska dela. SSD ce ni nuja in ce se da pocakat minuto za zagon sistema, bi pustil tako kot je in nadgradil samo ram.
////

smacker ::

Za par dolarjev se da dobit tud 4jedernega xeona, ki paše na ta socket. Skupaj z ramom in ssdjem (zadoščal bi 120gb) bi prišlo tam 80-100eur. Na igre pozabi, ker nima prostora za grafično, menjat bi moral tud napajalnik. Za silo bi bilo, investicija je relativno poceni ker lahko SSD preneseš v nov računalnik. Če si lahko privoščiš novo, pa kar => boš dal ene 500-600eur (z grafično) pa bo mir naslednjih 8let.

Baja ::

mogoče dokupiš 2gb rama (rabjen bo čisto ok), ter novi ssd disk, ki ga potem lahko uporabiš pri sestavi morebitne nove mašine.

edit: smackerjev predlog o 4 jedrnem xeonu tudi ni slab.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

Sumo ::

Kar se tiče Xeonov na podnožju 771, ki jih s pomočjo adapterja spraviš na 775, se je treba zavedati, da tega ne prebavljajo vse matične pološče. Sam sem npr. z dolgim nosom ostal pri HPjevi office mašini (ne vem kateri model, ampak v osnovi je imela E8400). V glavnem, ne priporočam.

Han ::

Imaš tudi Xeone za 775 podnožje, npr. X3370, a je cenovno približno na nivoju Q9650.

blackbfm ::

računalniki pred 2010 so totalna jajca

naredi si uslugo in nabavi g4560,8gb, kakšen samsung 850 ssd in bo zadeva letela za mali denar (~400 euro).. grafično dodaš po potrebi če jo sploh rabiš, osnovno ima že procesor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Han ::

Za povprečno, ne preveč zahtevno rabo, so 2008 računalniki še vedno povsem OK, če imajo vsaj 4 GB RAM in SSD.

ST-777 ::

Han je izjavil:

Za povprečno, ne preveč zahtevno rabo, so 2008 računalniki še vedno povsem OK, če imajo vsaj 4 GB RAM in SSD.
Za povprečno, ne preveč zahtevno rabo, so tudi 2016 prenosniki s procesorjem Pentium še vedno povsem OK, če imajo vsaj 2 GB RAM in SSD. Imam takega in sem z njim zadovoljen, nov me je stal lansko leto manj kot 300€.

blackbfm ::

Han je izjavil:

Za povprečno, ne preveč zahtevno rabo, so 2008 računalniki še vedno povsem OK, če imajo vsaj 4 GB RAM in SSD.


praktično z vsemi stari računalniki imam take izkušnje da meljejo meljejo in ne zmeljejo, ali pa iz meni neznanih razlogov padajo v neke random io waite

za star pc lahko zabiješ cel popoldne in nič ne zrihtaš, novega pa imaš sestavljenega in pripravljenega v eni uri

hojnikb ::

meljejo kvečjemo zarad starega hddja; dodaš ssd in dela kot šus, če je le noter kakšen core2 ali novejše.
#brezpodpisa

Riff ::

al pa kašn Q6600- štirijedrni procesor se da dobit pocen na bolhi: http://www.bolha.com/racunalnistvo/proc...

hojnikb ::

brezveze q6600, če maš dosti boljšega e5440 za pol manj
https://www.aliexpress.com/item/lnte-l-...

flikneš noter in po potrebi posodobiš mikrokodo.
#brezpodpisa

Lonsarg ::

Za tok star računalnik je EDINA nadgradnja, ki se splača kupiti SSD. Ker ga namreč lahko uporabiš tudi v morebitnem kasnejšem novem PCju in nisi torej niti 1EUR vrgel stran v nadgradnjo dolgoročno. Kakršnakoli druga nadgradnja ni smiselna. Kupi seveda dovolj velik SSD(vsaj 256GB), da ti bo dovolj velik tudi ko v prihodnje cel komp menjaš.

Nato pač če se špara še nekaj časa potrpet z to kišto, potem pa sestaviti čisto novo zadevo z Pentium G za cirka 200EUR, SSD pa uporabiš ta, ki ga boš kupil sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

hojnikb ::

če maš noter kakšen pentium ali nizkofrekvečni core2 duo (kakšen e6300 recimo) potem se splača dat teh 12EUR in maš neki pohitritve za day to day taske.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

seminal ::

Tako je nabavi tega xenona ki g ahojnik predlaga, 4gb palčko ali pa vsaj 2gb in en SSD in bo opazna razlika za majhen denar.

#000000 ::

Takoj kupi otroku komp za vsaj 400 eur, pa ne v hoferju ipd. sestavi sam, poglej da bo plata kompatibilna z proci vsaj kako leto dve, grafiko če bo rabil lahko dokupiš, enako vse ostalo, in ja naj podpira od 8gb rama dalje.

Če boš škrtaril in je otrok vsaj malo veseljak do računalništva je to da mu daš neko skropucalo kiniti FB igerc ne zmore brez štekanja gonit, enako kot bi mu vrgel vsak dan eno poleno pod noge.

Škorc ::

Hvala vsem za mnenja in nasvete.
@#000000, se popolnoma strinjam s tabo ampak mi je po drugi strani škoda, ker bi z minimalnim vložkom dobil še dokaj uporaben računalnik. Pa še mulc ne more igric igrati in je mir :)

V nadgradnjo procesorja se ne bom spuščal, ker tega še nikoli nisem počel (da o nadgradnji mikrokode na govorim, hojnik :) ) in se bojim, da bi zapravil preveč časa z iskanjem ustreznega modela pa po možnosti še kakšen nov BIOS itd.

Nabavil bom SSD in 4GB RAM in ga dal v obstoječo kišto, bolj iz firbca, da vidim kakšna bo razlika. Po treh mesecih bom pa itak ugotovil, da je najbolje, da sestavim novo pa še sina zraven naučim kako se to naredi. Staro pa komu podarim. Mogoče kdo ve, če je potrebno BIOS kaj posebej nastaviti, da bo pravilno prepoznal SSD?

Zanima me še ali bi bil G4560 OK ali je bolje vzeti i3 7100, če se bo v prihodnosti na računalniku igralo (easy) igre v kombinaciji s kakšno ne premočno grafično?

Lonsarg ::

Če bo grafična kartica do 100€ potem je G4560 dovolj. Drugače pa se morda splača stegniti do R3 1300X.

blackbfm ::

Zanima me še ali bi bil G4560 OK ali je bolje vzeti i3 7100, če se bo v prihodnosti na računalniku igralo (easy) igre v kombinaciji s kakšno ne premočno grafično?


praktično gre za isti proc, s tem da je G občutno cenejši.. ostalo je samo marketing

razliko raje investiraš v grafo, npr kakšno pasivno hlajeno 1030 gt

Če bo grafična kartica do 100€ potem je G4560 dovolj


na youtubu imaš polno posnetkov še z boljšimi grafami in tem procom in lepo špila

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Baja ::

s ssd-jem in 6gb rama bo tole letelo, tako da mislim, da boš za nekaj časa pozabil na novo mašino. zaradi ssd-ja bodo zagoni windowsov in programov hitri, 6gb rama pa tudi kar tako ne nafilaš. glede na to, zakaj se masina uporabla.

sam še tudi uporablam prenosnik in stacionarca s c2d proci. mam ssd-je in 4/8gb rama, za osnovno delo (web, office, filmi, ...) se mi ne zdijo nič kaj počasnejši kot recimo masine na firmi, ki majo hude i7-ke in po 32gb rama.

tikitoki ::

Škorc je izjavil:

Živjo,

doma imam ca. 8 let star Lenovo ThinkCentre in me zanima vaše mnenje ali se ga splača nadgraditi. Ima C2D E8200 in 2 GB RAMa. Sin ga uporablja za šolo (Word, Excel in PP), splet, pogledati kakšen film, zadnje čase se uči tudi Python. Vse to nekako deluje tudi sedaj ampak se čuti, da se sistem matra. Nadgradil bi ga s 4 GB RAMa in SSD diskom, se pravi investicija okoli 100EUR.

Ne morem se odločiti ali je nadgradnja sploh smiselna in ali ne bi bilo bolje sestaviti kakšen modernejši PC (npr. i3), ker bo prej ali slej verjetno prišla potreba tudi po kakšnih igrah ali drugih aplikacijah.

Hvala za vaša mnenja!


SSD lahko vedno vgradis v nov sistem, RAM pa tudi ni tolk velika investicija. Go for it in, k to ne bo vec dovolj, lahko kaj vec.

Han ::

Za SSD je priporočljivo, da BIOS podpira AHCI nastavitev za 'trde' diske.

Pred kakršnokoli nadgradnjo je dobro imet nameščen zadnji BIOS.

KTr1sk ::

ram in ssd pa bo letelo, ne vem pa glede AHCI kaj je lahko narobe če ima IDE namesto AHCI? prej crkne ali ne deluje dosti optimalno?
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

hojnikb ::

just fyi, SSDji za trim nenucajo aktivnega AHCI (common misconception), dela tudi v IDE načinu.

Je pa vseeno zaželjeno, da ima plata AHCI, ker s tem dosežeš višje random hitrosti.
#brezpodpisa

MrStein ::

smacker je izjavil:

Na igre pozabi, ker nima prostora za grafično, menjat bi moral tud napajalnik.

GeForce GTX 1050 Ti low profile lepo paše not, pa samo 75 W porabe ima.
Ni high end, ampak CPU tudi ni.

* če je SFF ohišje, če je navadno, pa itak vse paše not
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

hojnikb ::

MrStein je izjavil:

smacker je izjavil:

Na igre pozabi, ker nima prostora za grafično, menjat bi moral tud napajalnik.

GeForce GTX 1050 Ti low profile lepo paše not, pa samo 75 W porabe ima.
Ni high end, ampak CPU tudi ni.

* če je SFF ohišje, če je navadno, pa itak vse paše not

stvar ni cist trivialna. Ce je lowprofile, zna bit tudi, da pcie slot ni sposoben dostavit 75W stroma. Pa ker je lenovo, zna bit tut kak stos z nekompatabilnostjo.
#brezpodpisa

Han ::

Kaj več kot tole se ne splača...

https://www.pcplus.si/msi-geforce-gt-10...

MrStein ::

hojnikb je izjavil:


stvar ni cist trivialna. Ce je lowprofile, zna bit tudi, da pcie slot ni sposoben dostavit 75W stroma. Pa ker je lenovo, zna bit tut kak stos z nekompatabilnostjo.

V mojem M91p dela BP.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Seljak ::

KTr1sk je izjavil:

ram in ssd pa bo letelo, ne vem pa glede AHCI kaj je lahko narobe če ima IDE namesto AHCI? prej crkne ali ne deluje dosti optimalno?

Ko nastaviš na AHCI so hitrosti SSD-ja dosti višje, za to je zaželjeno slednje, bo pa delovalo tudi brez.

Škorc ::

Računalnik je model M57 (midi tower) in bi moralo biti prostora dovolj. Edina omejitev je PSU, ki zmore 280W. Za pasivno grafično bo tudi to verjetno dovolj ampak dvomim, da ga bom nadgrajeval z grafiko. No, mogoče, čisto iz firbca :)

Še to me zanima ali je PCI kompatibilen navzdol, ker MB podpira le PCI Express x16 in x1, nove grafike pa so vse PCI-E 3.0. Bi to šlo skupaj?

BIOS imam posodobljen na zadnjo verzijo in med nastavitvami je možnost "SATA AHCI enable" (trenutno je na "Disabled") in verjetno je to to, kar se tiče SSD.

Med predlogi za novo kišto je bil tudi AMD-jev R 1300x ampak sem nekako navajen na Intel. Pri AMD me je vedno motila višja poraba in segrevanje. Mogoče bom pred sestavo novega PCa pogledal tudi v to smer, ker baje so novi Ryzen modeli zanimivi zaradi dokaj močne grafike in p/p.

Zaenkrat hvala vsem, vedno mi je zanimivo brati forume in različne odgovore, ker se vsi nekaj naučimo pri tem :)

smacker ::

Ryzen modeli nimajo grafike za razliko od intela :D Zanimivi pa so, ker dobiš primerljiv procesor za občutno manj denarja. Prejšnje generacije pri AMDju res niso bile konkurenčne, Ryzen pa je dobro premešal razmerje moči na trgu. Razmerje se zna spremenit z izidom coffee lake (nova intelova generacija, ki pride v kratkem), zato pred nakupom vsekakor preveri stanje na trgu - tehnologija gre naprej :)

Han ::

Torej, AKCIJA! 8-) Samsung 850 EVO + 2GB DDR2 (ker 4 GB palčka ne bo delovala!) + Asus GT1030 (DVI+HDMI) ali MSI GT1030 (DP+HDMI).

P.S. Grafična je navzdol kompatibilna, tako da PCIe x16 1.0 ali 2.0 ni ovira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

smacker ::

Ram dobiš na bolhi ali pri lokalnem serviserju za 5-10eur, samsunga na edigital za 90: https://edigital.si/ssd-pogoni/samsung-...
Če iščeš čim cenej, je pa to dober nakup: https://anni.si/trdi-diski/ssd-disk-128...
Kupit gt1030 za gaming je pa po mojem mnenju metanje denarja skozi okno :) Za ceno ssd-ja in grafe bi dobil že PS4 skoraj, če je nuja igre nažigat za čim manj vložka. Drugače pa naj z igrami počaka do novega PCja. Tam se reskira tistih 120eur za vstopno gaming grafo (gtx1050/rx560).

Han ::

Če se izkaže, da je za povprečno uporabo stara grafika ozko grlo, je za stare kište GT1030 povsem dovolj, ker ni požrešna po Wattih, poleg tega dekodira 4K video.

MrStein ::

Uh, 30 EUR za 2GB RAM-a je res ... skoraj rop.
Rabljeni so 10-20 EUR. Mogoče kje celo manj.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Belcebub ::

 "nov" rig

"nov" rig



"Nadgradnja" za 11 EUR (proc).
Hvala za predlog.
Zdaj, ko sem zagret, lahko podate še kakšnega :D
Če si srečen, in če srečo rad bi še delil z nekom, če si srečen, brž z dlanjo udari v dlan!

Baja ::

ssd?

matobeli ::

Ssd zgleda že ma not.

Jaz bi upgrejdal ram do 8gb, potem pa, odvisno od potreb še grafikuljo.

Z eno 1050 bi se lepo zastopil tale sistemček.

B-Stard ::

750ti za 50 je jackpot ostalo je metanje denarja stran

Belcebub ::

SSD je že.
Sem pa moral poiskat star stock hladilnik od proca, ker Akasa, ki je bila prej na starem, se nikakor ni hotela dovolj "vsest" na tega xeona 8-O
Mogoče pa še res, kje najdem kakšno novejšo grafo.
Če si srečen, in če srečo rad bi še delil z nekom, če si srečen, brž z dlanjo udari v dlan!

stratosD ::

Si sposojam 1 leto staro temo - da ne odpiram nove.
Za en low budget upgrade - plata je https://www.asus.com/Motherboards/P5QPL... , CPU E6600 in 2x 2GB DDR2 (PC6400) , Intel G41 integrirana grafa....Plata podpira max FSB 1333

Kingston SSD 120GB gre itak not - zanima me če kaj pridobim če zamenjam CPU za kakega Xeona z Aliexpressa ali kak Q9500/9550 - mogoče še kako pasivno grafo če je nuja.
Namen - upgrade na Win10 ali Win7 s WinXP - samo internet in Word brez igric - fajn bi blo da dela čimveč tabov v browserju in Youtube FulHD videi.
Komp ne bo delal 24/7 tako da poraba CPU ni lih nek faktor. Raje bi stabilnost kot nek OC.
Raj Xeona ali Q9XXX - če sploh?
Drugega ne mislim menjat od komponent...

hojnikb ::

CPU; praviloma so xeoni z aliexpresa cenejši, takoda je smiselna ta pot.
Ram; opcijsko, pozanlo se bo pri veliko odprtih tabih
Grafična; nekaj modernega (magari 1030GT), da profitiraš pospeševanje VP9/H265. S tem se bo tut quadcore ful mučo.
#brezpodpisa

m3k ::

Mirko tipka na radirko ////

stratosD ::

hmmm - hvala, hvala - vendar mi vera prepoveduje tok zapravljat za grafične kartice - ni kosher :)
Raj pol že en Android TV box prlepim zravn TV - to že špilajo 4K YT in vsaj 1080p Netflix...
Sem pa najdu še eno platformo za upgrade - Gigabyte GA-MA69G-S3H z AMD X2 4000 - pa še 8GB rama sem že pred letom, dvema pocen dobil z Alija.
Ni mi jasno - a ta plata podpira Phenom X4 9350 X4 9350e - na support listi je za AM2/AM2+ gor....65W
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA...
Bios bo treba flešnit če še znam verjetno....

gendale2018 ::

kolk denarja misliš zapravit za vse skupaj?
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

stratosD ::

Phenom X4 9150 X4 9150e = 11$
Phenom X4 9350 X4 9350e = 17$

to je to...zanima me samo kolko pridobim od Athlona X2 4000 do Phenoma ...
ostalo že imam, mamaplato in RAM

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: stratosD ()

KAVINSKY ::

Pridobil boš vsekakor. X2 4000+ je bil eden prvih dual corov. Phenom je vsekakor novejši procesor in 4 jedra se poznajo v 2018.

hojnikb ::

boljše je gradit na 775 platformi kot am2.
#brezpodpisa

FX6300B ::

ja bolš je gradit na čem novejšem samo glede na to da prav da matično ram pa ostalo že ma...
May the force be with you!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PC #2

Oddelek: Kaj kupiti
363049 (1754) D3m
»

Poceni računalnik za fotra

Oddelek: Kaj kupiti
412784 (1797) hojnikb
»

Zmogljiva delovna postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
716895 (4361) špela113
»

PC za mamo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
678583 (7010) dottor
»

Nadgradnja starejšega PC-ja

Oddelek: Pomoč in nasveti
13808 (592) smacker

Več podobnih tem