» »

Štipendija

Štipendija

««
38 / 39
»»

hocevar91 ::

DOOM_er je izjavil:

nevem kaj bi še rad. Prejemal si štipendijo, vedel si pod kakšnimi pogoji, potem si nakresal dva pamža in sedaj so vsi ostali krivi.

Bi prosil, da se izraža bolj kulturno in da se ne izkazuje lastnih frustracij na račun drugih, ki samo prosijo za pomoč na tem forumu oz. povedo lastno izkušnjo.

Nikjer nisem rekel, da je kdorkoli kriv za karkoli. Izrazil sem pa samo svoje mnenje glede izrednih socialnih okoliščinah saj, če bi se poglobil v to, bi vedel, da je v tem primeru zakon zelo kontradiktoren.

Ni res, da so izjemne socialne okoliščine povezane z višjo silo kot je zapisal uporabnik pred mano.

Kot primer ti bom dal, da študent ne more prejemati socialne dodatka ker zakonodaja to ne dopušča ne glede na dohodek študentske družine.
Po drugi strani pa si upravičen do nekaterih socialnih olajšav le v primeru, da družina prejema le ta socialen dodatek, med te pa tudi spada odlog vračila štipendije in oprostitev vračila štipendije (pa še prenekatere druge zadeve).
Zakoni so pač spisani po načelu, da le tisti ki prejemajo socialen dodatek niso sposobni nekaj odplačevati (kar je v običajnih primerih logično, saj se smatra, da tisti, ki do tega niso upravičeni imajo dovolj visok dohodek). V tej logiki pa se je pozabilo na študentske družine, ki v nobenem primeru ne morejo prejemati socialnega dodatka itd. ne glede na dohodek na člana.
Glede te "luknje" v zakonu sem se zasebno že pogovarjal z socialno delavko in se je strinjala z mano, da bi morali to v zakonu popraviti. In ni se mi šlo za svoj primer, saj je naš družinski dohodek na člana precej visok za slovenske razmere, vendar za tiste študenstke družine, ki jih bo lahko država iz velike stiske po nepotrebne porinila v še večjo.
Velikokrat sem že slišal, da je država prijazna študentskim družinam, po drugi strani pa velikokrat naletiš na primere, ko bi ti uradniki radi pomagali pa so zakoni neumno spisani.

Recimo druga zadeva na katero sem že pred časem opozoril je tudi, da je v statutu Univerze v Ljubljani zapisano samo materinstvo in ne očetovstvo in lahko samo matere zaprosijo za materinsko leto in zopet ostale dodatne ugodnosti. Prav ta del statusa pa se tudi zaradi moje pobude popravlja in naj bi bilo v novem statutu omenjeno tudi očetovstvo.

Sam sem mišljenja, da je včasih potrebno uporabiti razum in zdravo kmečko pamet v takih primerih in ne le slediti uradnim listom oz. je treba na napake oz pomanlkjivosti v zakonih opozarjati, da se popravijo. Če boš na njih opozoril, verjetno tebi ne bo nič pomagalo, saj vsaka sprememba traja, boš pa s tem pomagal drugim, ki se bodo za tabo znašli v isti situaciji.

xx23 ::

CSD danes več ne uporablja razuma in kmečke pameti, kar sicer ni njihova krivda, saj morajo delati po navodilih ministrstva. Včasih se človek vpraša, zakaj je sploh treba pošiljati vlogo za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev na lokalni CSD. Komot bi se izpolnilo to po spletu, rezultati so itak odvisni le od številk.

Ja, včasih so kam "založili" te študente, ki niso končali letnika in če je ta že naredil ta letnik, ko so ga "našli", vračanje ni bilo potrebno. Danes je drugače. Ko sem jaz začel vračati za 2. letnik, sem imel dokončan 2. letnik, 3. letnik in sem bil tik pred diplomo. Ni pomagalo niti, da sem se zdravil zaradi psihičnih težav v času 2. letnika. Še bolj bizarna situacija se je zgodila sredi mojega vračanja (12 obrokov), ko je zamujalo izplačilo iz Javnega sklada za razvoj kadrov in štipendij (delal sem na nekem projetku) in sem šel na CSD, če lahko naslednji mesec plačam 2 obroka, ker čakam na denar od državne institucije. Torej, če poenostavim, takrat nisem mogel dati denarja v proračun, ker proračun ni pravočasno dal meni denarja. Seveda ne, na CSD so mi lepo rekli, naj si sposodim.

Je bil pa ta zakon kasneje na moji strani. Ko sem po diplomi 3 mesece čakal na zaposlitev sem dobil 326 EUR socialne pomoči mesečno. Če bi se šlo po logiki, ne bi nekdo, ki živi pri starših, nikoli dobil 326 EUR pomoči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xx23 ()

TanjaTP ::

Dober dan,

zanima me kako bi lahko vložila vlogo za štipendijo brez, da vpišem starše - s katerimi ne živim več - niti me ne preživljajo (čeprav bi me morali in so zmožni tega s strani financ)?
Živim v najcenejšem študentskem domu in nikoli nisem zahtevala veliko.. Je pa problem da s sedanjo štipendijo zelo težko preživljam, (ker se upoštevajo starši in njihovi dohodki).. in čeprav sem delala cele počitnice bo to zadostovalo samo za nekaj časa.. Stroškov ne porabljam veliko (študentski dom, hrana, pijača, nujna oblačila..), vendar gre vedno slabše..

Stalni naslov imam prijavljen še vedno pri starših - ker kje drugje ga niti ne morem.

Ali obstaja kakšna možnost, da se ne upoštevajo njihovi dohodki?

HVALA :)

smacker ::

če prav vem, moraš prijavit lastno gospodinjstvo (lahko tudi na istem naslovu). Mislim pa da so ti pol še dolžni starši preživnino dajat, dokler se šolaš oz. do 26. leta starosti (tisto šteje v tvoje dohodke). Najbolje da se obrneš na CSD za točne informacije, oni urejajo štipendije in preživnine.
EDIT: CSD je bolj primerna ustanova za družinske težave kot forum, tvoj problem je zgleda globji od štipendije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: smacker ()

zeeecho ::

Mene pa zanima kaj se bolj splaca imeti subvencionirano stanovanje ali tisti dodatek ker se solas dalec od doma? V casu studija bom v privat stanovanju cena pa bo okoli 150€ mesecno, imate kaj pojma kako bi se to naredilo videlo kaj uzeti ali je to sploh mozno, a ti ze kr drzava dodeli to samodejno?

ninja123 ::

Živjo,
zanima me glede dodatka za uspeh pri štipendiji - se za študente upošteva enako kot pri dijakih? Se pravi da se gleda le na povprečje ocen pri izpitih preteklega študijskega leta, ali se štejejo tudi ocene izpitov iz nižjih letnikov?

smacker ::

samo zadnje študijsko leto

trojnis252 ::

Ali slučajno kdo ve kolikšna je bila omejitev lani, da si dobil zoisovo štipendijo v 1. letniku faksa? Trenutno razmišljam ali se mi splača dati za zoisovo in čakati do januarja ali sem jo dobil, ali pa sedaj vložiti za državno (ki je nižja od zosiove), ker če zoisove ne dobim sem tako zapravil 4 mesece državne.
Hvala! lp Luka

EDIT: imam eno zlato priznanje, 2. mesto na državnem tekmovanju, 4,9 povprečje in zlati maturant

Zgodovina sprememb…

dumbo2010 ::

Če tekmovanje oz. tekmovanji izpolnjujeta pogoje, določene z ZŠtip-1 in Pravilnikom o dodeljevanju Zoisovih štipendij, velja: Dosegel si izjemni dosežek in si hkrati dosegel pogoj šolskega uspeha (povprečje vsaj 4,10 ali zlata matura), zato izpolnjuješ osnovne pogoje. S tem greš v rangiranje. Glavno merilo so točke za izjemne dosežke, ki jih imaš 10 (če si dosegel zlato in 2. mesto na istem tekmovanju) oz. 15 (če si dosegel zlato na enem tekmovanju, na drugem pa 2. mesto). To skoraj zagotovo pomeni štipendijo, saj doslej še nikoli ni bilo potrebnih več kot 2,50 točke.

Zgodovina sprememb…

trojnis252 ::

dumbo2010 je izjavil:

Če tekmovanje oz. tekmovanji izpolnjujeta pogoje, določene z ZŠtip-1 in Pravilnikom o dodeljevanju Zoisovih štipendij, velja: Dosegel si izjemni dosežek in si hkrati dosegel pogoj šolskega uspeha (povprečje vsaj 4,10 ali zlata matura), zato izpolnjuješ osnovne pogoje. S tem greš v rangiranje. Glavno merilo so točke za izjemne dosežke, ki jih imaš 10 (če si dosegel zlato in 2. mesto na istem tekmovanju) oz. 15 (če si dosegel zlato na enem tekmovanju, na drugem pa 2. mesto). To skoraj zagotovo pomeni štipendijo, saj doslej še nikoli ni bilo potrebnih več kot 2,50 točke.


Imam 15 točk, ker sta tekmovanji različni. Me pa zanima kje si informacije o 2,5 točk dobil, jaz sem iskal pol ure pa nisem zasledil.

dumbo2010 ::

http://www.sklad-kadri.si/si/razpisi-in...

Torej, Zoisovo sigurno dobiš.

Zgodovina sprememb…

Jerk ::

Zdravo, imam uprašanje v zvezi državne štipendije. Ima kdo kake izkušnje, je pametno sredstva na bančnem računu dvigniti?(oz ali jih gledajo kot skupni dohodek gospodinjstva?) Kolegica je namreč poleti delala in se ji je nabralo nekaj prihrankov, pa jo zanima ali tudi to upoštevajo, ali bi bilo bolj pametno denar dvigniti in kasnej ko dobi odločbo položiti nazaj na račun?:)

trojnis252 ::

Jerk je izjavil:

Zdravo, imam uprašanje v zvezi državne štipendije. Ima kdo kake izkušnje, je pametno sredstva na bančnem računu dvigniti?(oz ali jih gledajo kot skupni dohodek gospodinjstva?) Kolegica je namreč poleti delala in se ji je nabralo nekaj prihrankov, pa jo zanima ali tudi to upoštevajo, ali bi bilo bolj pametno denar dvigniti in kasnej ko dobi odločbo položiti nazaj na račun?:)

Tudi to upoštevajo ja, jaz sem denar ponavadi dvignil in potem nazaj položil.

PrimozR ::

Ja, dvigni.

krOOokO ::

Nisem opravil mature v 4 letniku. Sedaj pa naj bi bilo po novem zakonu treba vračati štipendijo.
Kaj pa če jo opravim v 3 roku, mi morda ne bo treba?

hojnikb ::

itk vidijo promet gor/dol, tako da je vseeno.
#brezpodpisa

matobeli ::

klinc pa promet gordol. za vrtec so mi čist lepo upoštevali en dan ko so pogledali koliko je na računu. za otroške dodatke tudi.

glede na to da nič ne stane dvignit denarja dol in potem spet naložit se verjetno vseeno splača;)

mayne ::

A slučajno ve kdo če se v oktobru še dobi štipendija za september v zadnjem letniku faksa?

krOOokO ::

Noben ne ve???

PrimozR ::

mayne je izjavil:

A slučajno ve kdo če se v oktobru še dobi štipendija za september v zadnjem letniku faksa?

Mislim da se, ja.

trojnis252 ::

Imam vprašanje glede dodatka za bivanje. Zanima me, če lahko poleg tega uporabljam še subvencionirano vozovnico za 10 voženj ter za lpp? Piše samo, da ne smem imeti mesečne vozovnice, zdaj me pa zanima, če se lpp smatra kot mesečna vozovnica?

Kappa1 ::

Zdravo vsi, tudi jaz imam vprašanje.

Že 8 let dobivam zoisovo štipendijo (od začetka gimnazije do 4.letnika medicine), vendar sem ugotovil da bi bila državna štipendija višja, vsaj za leto 2016/17. Ali lahko letos zaprosim za državno, jo dobivam in nato za leto 2017/18 nadaljujem s Zoisovo?

Ali bi moral za Zoisovo potem ponovno vlo žiti za PRIDOBITEV in ne za NADALJEVANJE?

dumbo2010 ::

Državno lahko dobiš samo, če se pisno nepreklicno odpoveš Zoisovi za trenutno raven izobraževanja. To v praksi pomeni, da je do konca študija ne moreš imeti več (niti z vlogo za pridobitev).

Kappa1 ::

Hvala za odgovor.
Je za premisliti, saj bi v tem letu državna štipendija bila višja, v letu 2017/18 pa najbrž ne, saj se kot dohodek upošteva tudi sama državna štipendija vseh družinskih članov (2 sestri).

A120 ::

No, da se povem svojo zgodbo... Na FMF-ju letos nisem opravil enega izpita ki je pogoj za napredovanje v visji letnik. Ampak ker se mi ni splacalo bivati v Ljubljani za 1 izpit, pa tudi malo pavze mi prav pase pa se absolventa bi rad imel, sem se odlocil da raje kot ponavljam pavziram. In zdaj moram vracati za cel letnik drzavne stipendije ker baje izgleda kot da sem prenehal z programom ker jim nemorem prinesti potrdila o vpisu za leto 16/17. Pa sem jim lepo povedal da imam namen nadaljevati studij in vse podrobnosti ampak ne pomaga. Saj ne recem sem si sam kriv in če bi vedel bi vsaj ponavljal, ker bi moral samo na vpis ampak se prav vprasas ali se sploh splaca imeti stipendijo na taksnem programu kot ga imam jas glede na to da jih od zacetka do diplome prez "izgubljenih let" pride na generacijo max 10... V prihodnje definitivno z CSD nimam namena imeti nobenega opravka vec. Sem raje brez 100e na mesec kot pa da jih moram za tako bedarijo vračati...

martincek1 ::

Kdo ti je to rekel? Na CSDju? Prinesi jim potrdilo iz faksa, da ti dovolijo opravljanje manjkajočih študijskih obveznosti, in ti bodo štipendijo za eno leto zamrznili.

Lonsarg ::

Tako je, zgolj prošnjo za zamrznitev bi moral oddati. Upam da nisi kakega roka zamudil, ker so kar tečni glede tega.

Drugič se vnaprej pozanimat za take zadeve. Se pa strinjem drugače, da bi 1 letna zamrznitev lahko bila avtomatska brez birokracije(mislm da je včasih celo tako bilo).

A120 ::

prosnjo za zamrzntev sem napisal ampak so mi ivseeno poslali posto da potrebujejo potrdilo o vpisu in da imam teden dni casa da to uredim, tako da grem zdaj v kratkem po potrdilo da lahko opravljam manjkajoče studijske obveznosti. upam da bo zadostovalo

tey007 ::

hojnikb je izjavil:

itk vidijo promet gor/dol, tako da je vseeno.


Ko sem klical na CSD so mi rekli, da gledajo promet za zadnje 3 mesece sam za socialno pomoč, za vse ostale postavke (državna štipendija, vrtec ipd.) pa gledajo (če se prav spomnim) samo na dan ko oddaš vlogo. Lahko da gre tudi za kakšen drug dan, ampak mi je ženska na CSD-ju eksplicitno rekla da gledajo samo na določen dan, ne za daljše obdobje.

martincek1 ::

Rad bi se med letom preselil od doma v študentsko naselje (subvencionirano bivanje), ima kdo izkušnje s tem? Ne prejemam nobenih dodatkov, samo osnovo... bo kaj več komplikacij kot da samo javim spremembo v začasno bivališče?

smacker ::

To je neupravičena medletna sprememba in najbrž ne boš dobil dodatka v tem šolskem letu. Jaz sem jim poslal samo obvestilo o spremembi naslova (kar si dolžan storiti v določenem roku - ?8dni?), kot odgovor pa prejel "zavrnitev vloge za medletno spremembo" :D Sem se kar nasmejal zraven, saj itak nisem pričakoval dodatka, niti nisem dajal vloge za dodatek.
Lahko se pozanimaš, če je možno upravičit tako medletno spremembo (razmere v družini, zdravstvene težave,...). Za naslednje šolsko leto ne bo komplikacij, samo vlogo za podaljšanje primerno izpolniš.

klihk ::

Če diplomiraš pred septembrom ne dobiš več državne štipendije za mesece, ki so ti ostali do septembra?

sočan ::

Pozdrav,


Ali ima kdo konkretno informacijo kako je z štipendijo v zaključnem ,četrtem letniku srednje šole.

Če smo prav razumeli ,se izplačuje samo do konca šolskega leta , se pravi zadnje izplačilo za junij.?

Kaj pa v primeru da gre ta dijak naprej študirat ? Je tudi prekinitev vmes ali pa se med počitnicami izplačuje kot dosedaj. ?

Hvala.lp

hojnikb ::

stipendija je sam do junja (oz julija dobis zadnjo nakazilo).to da se vpisujes naprej, ne igra vloge.
#brezpodpisa

sočan ::

hojnikb je izjavil:

stipendija je sam do junja (oz julija dobis zadnjo nakazilo).to da se vpisujes naprej, ne igra vloge.


Se mi je zdelo ,da smo prav razumeli napisano...

Je pa zanimivo ,da kdor pa ne gre študirat , se bo prijavil na borzo ,in je kar velik kandidat vsaj za socialno..?

Po tej logiki lahko dobiš šele novembra prvo izplačilo za študenta ? Tri mesece nič ,med srednjo šolo pa brez prekinitve . A je kakšen haklc ?

Lp

amacar ::

Če imaš zoisovo se je prvo izplačilo pri študentih včasih zavleklo tudi do februarja-marca (3-4 leta nazaj). ;((

sočan ::

To mi res ni čisto jasno...

Gre za dva sinova ki bosta šla naprej študirat. Za socialno če prav razumem ne moreta zaprositi ker ne bosta prijavljena na zavodu za zaposlovanje ??

Osebno jaz kot oče sem zaradi stečaja in hujše bolezni brezposelen na zavodu in mi socialna tudi ne pripada...

Se pravi če ostane stanje isto ,bomo od junija trije brez dohodka in nam ne pripada nič ??

Zdaj pa razumi to. Enim pa stišijo v rit vse živo.

lp

hojnikb ::

v čem je problem ? Šolanje se zakjuči junja in do takrat jima pripada štipendija. To je jasno že precej časa.
#brezpodpisa

sočan ::

hojnikb je izjavil:

v čem je problem ? Šolanje se zakjuči junja in do takrat jima pripada štipendija. To je jasno že precej časa.


Nelogično je...

Vmes med letniki ni prekinitve. Ob prehodu na študij pa tri mesece brez..

Kakšno leto nazaj se tudi sam nisem z določenimi zadevami obremenjeval ,oziroma me sploh niso zanimale.. Ne želi si da praktično čez noč zboliš,delodajalec gre v stečaj....in potem ko ostaneš brez vsega te čudežno začnejo zanimati zadeve ,katere opisujem..Tako spotoma, veš če sta pa še dva otroka hkrati na istem ker sta dvojčka je pa zadeva še malce bolj zanimiva..

Vsak cigan dobi socialno ,ko pa mene zanima če je kakšna možnost v teh treh mesecih med prehodom iz srednje v študij dobiti socialno ali kaj podobnega sem pa čuden...

lp

hojnikb ::

ta 3 mesca lahko gresta srednješolca kamot kam delat preko študenta. Bo zadovoljstvo in izplet precej večji od vlečenja štipdendije.
#brezpodpisa

sočan ::

hojnikb je izjavil:

ta 3 mesca lahko gresta srednješolca kamot kam delat preko študenta. Bo zadovoljstvo in izplet precej večji od vlečenja štipdendije.



Vsaka čast ,da nas spomneš na vse variante...

A imaš kakšen konkreten predlog kam naj greta delat.. Aja ,pa ti si tak prebrihten da bi razumel da je tu še en problem .

Ne bosta več dijaka , študenta pa tudi še ne.. Vsi ki bi pa že slučajno komu ponudili kakšno delo bi pa to preko študentskega dela.

lp

smacker ::

Status dijaka ohranita do 31. septembra, tako da se lahko vpišeta na študentski servis in poiščeta delo. Opcij je ogromno - največ se išče v strežbi, lahko pa kaj tudi v povezavi z njunim sedanjim/bodočim poklicem.

hojnikb ::

sočan je izjavil:

hojnikb je izjavil:

ta 3 mesca lahko gresta srednješolca kamot kam delat preko študenta. Bo zadovoljstvo in izplet precej večji od vlečenja štipdendije.



Vsaka čast ,da nas spomneš na vse variante...

A imaš kakšen konkreten predlog kam naj greta delat.. Aja ,pa ti si tak prebrihten da bi razumel da je tu še en problem .

Ne bosta več dijaka , študenta pa tudi še ne.. Vsi ki bi pa že slučajno komu ponudili kakšno delo bi pa to preko študentskega dela.

lp

status kot tak velja do konca septembra, seznam del je pa tudi na študentskem servisu.

Ampak ne, najlažje se je pizdit po forumu, kakšno kjučno besedo v google vtipkat je pa že preveč. điz
#brezpodpisa

sočan ::

smacker je izjavil:

Status dijaka ohranita do 31. septembra, tako da se lahko vpišeta na študentski servis in poiščeta delo. Opcij je ogromno - največ se išče v strežbi, lahko pa kaj tudi v povezavi z njunim sedanjim/bodočim poklicem.


To pa res nismo nikjer zasledili da sta dijaka do 31. septembra..?? Ker pravi rezultati vpisa naprej ,če se ne motim so nekje konec julija ,ob predpogoju da je matura šla v prvem skozi.

Se pravi če se recimo v času do rezultatov vpisa naprej , ne zaposli,prijavi na borzo...se avtomatsko smatra da je še dijak ?

lp

McHusch ::

Status dijaka velja do 30. septembra v zadnjem letniku, tudi to je že staro ko svet.

ninjaxx ::

Pozdravljeni, zanima me, kako je z štipendijo in delom preko študentskega servisa? Se mi lahko štipendija tekom leta prekine zaradi prevelikih dohodkov?

letmein ::

ninjaxx je izjavil:

Pozdravljeni, zanima me, kako je z štipendijo in delom preko študentskega servisa? Se mi lahko štipendija tekom leta prekine zaradi prevelikih dohodkov?


Ne. Lahko pa vpliva na vlogo naslednjo leto, ker se upoštevajo dohodki celotnega gospodinjstva za preteklo leto.

ninjaxx ::

ninjaxx je izjavil:

Pozdravljeni, zanima me, kako je z štipendijo in delom preko študentskega servisa? Se mi lahko štipendija tekom leta prekine zaradi prevelikih dohodkov?

kako pa je z tem če si kupim malo dražji avto 10k€?

hojnikb ::

pol nerabiš štipendije, če maš keš za tak avto :))
#brezpodpisa

smacker ::

Vsako leto ko daš vlogo, se preveri premoženje (avti, hiše,...) in prihodki (študentsko delo, socialne pomoči, avtorski honorarji,...) v preteklem letu. Če presežeš določeno kvoto, ti ne odobrijo štipendije. Med šolskim letom se take spremembe ne preverjajo. Lahko pa se izkažeš z znanjem pa pridobiš Zoisovo štipendijo, ki ni odvisna od tvojih financ.
««
38 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vračilo štipendije

Oddelek: Loža
277720 (4709) 111111111111
»

Vračanje štipendije ?

Oddelek: Šola
296295 (3131) sandmodnigga
»

Zoisova štipendija

Oddelek: Šola
459448 (7274) Steinkauz
»

Štipendije (Zoisova in morebitne druge)

Oddelek: Loža
395320 (3872) Volta
»

Zoisova štipendija (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8012176 (10328) alum

Več podobnih tem