» »

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino

1
2
3

Invictus ::

dotzip je izjavil:

Ali se je pri odhodu na delu v tujino za obdobje 6-12ih mesecev mozno na legalen nacin Sloveniji izogniti placila davka?

Ne moreš se mu začasno odpovedati, sploh ne v določenem časovnem intervalu. Ali se mu odpoveš ali pač ne...

Je pa precej elegantna zadeva, da se zaposliš preko normiranega s.p.

dotzip je izjavil:


Torej, če nočemo ali ne moremo plačati previsokega davka, pa dajmo odjavimo davcno rezidenstvo za tisti čas, ko gremo v tujino, t.j. za 6-12 mesecev?
MALO MORGEN.

Ti kar sproži postopek. Ko boš začel delati v tujini, nikoli več ne boš hotel delati v Sloveniji ;).

dotzip je izjavil:


Verjetno je v tej tocki skritih kar nekaj knockout kriterijev, to so:
* ce gres v tujino za krajsi cas, t.j. z namenom vrnitve, potem središče osebnih in ekonomskih interesov ostaja v Sloveniji, oz. z drugimi besedami, ostajas slovenski davcni rezident. Po neki logiki moras totalno in dolgorocno prekinit vse vezi z SLO

*ce imas druzino v Sloveniji, ostajas davcni rezident v sloveniji

*ce imas v lasti nepremicnino, v najemu stanovanje ipd..., ostajas davcni rezident v Sloveniji

Aja, pa odjave od davcnega rezidenstva verjetno ne mores uveljavljat, dokler nimas ustreznih dokazil. To pomeni, da moras pred odhodom v tujino najavit odhod, vmes pa zbiras dokaze in placujes slovensko dohodnino. Ko zberes dovolj dokazov, jih posles FURSU, ki nato arbitrarno presodi tvoje rezidenstvo. Na koncu ugotovijo, da ostajas slovenski rezident, ker si pozabil zapreti neaktiven bancni racun. Ker si jim vmes placeval dohodnino, jim seveda ne mores nic, saj so se zavarovali, da jim slucajno ne bi ostal dolzen.

To nad čimer jamraš, imajo v zakonodaji vse evropske države. Brez izjeme. Davki tudi po tujini niso nizki. če malo bolj zaslužiš. Samo raja plačuje malo manj. Ko si nek srednji razred, v celi zahodni Evropi plačuješ kar lep davek.

Odjavo davčnega rezidentstva lahko oddaš za eno leto nazaj...

Kar se tiče družine, imaš prav. Zato se nekateri tudi ločijo.

Kar se tiče nepremičnin, se motiš. Brez problema si lahko lastiš nepremičnino in odjaviš davčno rezidentstvo. Samo stalnega bivališča ne smeš imeti tam, ampak na novem naslovu v tujini. Dejstvo, ki ga pozablja MNOGO ljudi, ki v svoji sveti preproščini to enačijo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dotzip ::


To nad čimer jamraš, imajo v zakonodaji vse evropske države. Brez izjeme.


UK:

Work out your residence status

Whether you are UK resident usually depends on how many days you spend in the UK in the tax year (6 April to 5 April the following year).

you are automatically resident if either:

-you spent 183 or more days in the UK in the tax year
-your only home was in the UK - you must have owned, rented or lived in it for at least 91 days in total - and you spent at least 30 days there in the tax year
you are automatically non-resident if either:

-you spent fewer than 16 days in the UK (or 46 days if you haven’t been classed as UK resident for the 3 previous tax years)
-you work abroad full-time (averaging at least 35 hours a week) and spent fewer than 91 days in the UK, of which no more than 30 were spent working


Najbolj zanimiva je zadnja alineja, ki pravi da je vsak rezident UK, ki dela in zivi v tujini, SAMODEJNO davcni nerezident UK, ce v tujini dela vsaj 35ur na teden in je v domovini prisoten manj kot 91 dni v davcnem letu. Poleg tega se mu se dovoli, da v domovini dela do 30 dni.

Proti nasemu FURSU se tole slisi cel luxuz. Gres v tujino za 6 mesecev, potem se vrnes domov, kjer ce ti pase, lahko nekaj casa brez problema tudi delas. Ves cas pa v naprej zanesljivo ves, da imas zagarantirano oprostitev davka brez kakrsnihkoli tveganj. Kaj pa FURS? Reces da gres vun za pol oz eno leto in da se bos vrnil, pa si avtomatsko davcni rezident. Druzina v SLO? Rezident.Zavarovalnje v slo? Rezident. banci racun v slo? Rezident. DNK v slo? Rezident. Par nogavic v SLO? Rezident. Oprosti, ampak tale slovenski zakon o obdavcevanju se slisi tako, kot da bi ga napisali neki komunisti z namenom da na najbol podel nacin do daske ocurijo zdomce. Ce ti pa "ocurjivanje" ni vsec, ti pa FURS ponuja moznost (ultimat), da se za daljsi cas (govorim o letih) izselis iz drzave.


Davki tudi po tujini niso nizki. če malo bolj zaslužiš. Samo raja plačuje malo manj. Ko si nek srednji razred, v celi zahodni Evropi plačuješ kar lep davek.


Ni point koliksen je dv drugih davek na dohodke dosezene doma, ampak kaksen je davek na dohodke dosezene v tujini, kaksne so pri tem lestvice ter olajsave, ali pa kako zajebano je odjavit rezidenstvo. Tle slovenija pade. Danska npr., ki ima naceloma visje davke, na splosno ne obdavcuje dohodkov prejetih v tujini. Cist simpl.

Odjavo davčnega rezidentstva lahko oddaš za eno leto nazaj...



V katerem clenu katerega zakona to pise?V mednarodnih sporazumih o izogibanju dvojnega obdavcevanja ki zajemajo tudi oprostitev davka in ki naj bi imeli prednost pred zdoh2 , ni omenjenih nobenih casovnih okvirjev. Ves catch je v tem kje imas center zivljenjskih interesov, nisem pa zasledil da bi bil kjerkoli v mednarodnih sporazumih omenjen casovni okvir.

AndrejO ::

Mavrik je izjavil:

zee je izjavil:

Opozoriti moram, da z odjavo stalnega prebivalisca preneha veljavnost dokumentov, kjer je ta naslov zapisan: osebna izkaznica, voznisko dovoljenje.


To NI res. Če ne menjaš dokumentov si sicer v prekršku (z nekim drobižem za kazen), ampak dokumenti pa vseeno ostanejo veljavni do svojega poteka. Tvoj potni list ne postane neveljaven samo zato ker si se preselil.

Kot en mini dodatek: Če bo v Sloveniji obdržal bančni račun, potem naj obdrži vsaj en dokument, ki ima naveden naslov v Sloveniji, da mu ne bo kdo na bančnem okencu po nepotrebnem grenil življenja.

Sam sem po tretji selitvi nehal menjati vse te dokumente. Preprosto ni vredno stroškov in živega krsta (razen zgoraj omenjene izjeme) ne briga ta ubogi naslov, ki se ga bolj ali manj uspešno tlači gor. Manj uspešno zato, ker je na dokumentih omejitev za ulico+h.š. skupno 25 znakov, moj trenutni naslov jih ima za to polje 48. Za rešitev uganke so morali iz UE prositi MJU za pomoč in rezultat je, da sedaj vem, da je v uradnih evidencah (CRP in še kje) celoten in pravilen naslov, na dokumentih pa tisto, kar pač pade gor. Pri meni bi to bil neka komedija okrajšav z dovolj manjkajočimi elementi, da pravega naslova ne bi bilo možno enostavno ugotoviti.

Seveda ... potem ko sem enkrat izvedel, da bi bil v tisto polje z uradnim žegnom vpisan nesmisel, sem se nehal obremenjevati s to bedarijo. Da to res nikogar ne briga, sem preveril pri prehodu meje, na postaji Policije, pri kontroli prometa, pri opravkih na upravnih enotah. Uradni organi v Sloveniji imajo pravilen naslov vedno dostopen v svoji evidenci, ostale pa zanima samo kam naj pošljejo račun, da bo plačan, ne pa kakšen je tvoj "uradni stalni naslov" in jada, jada (z nekaj redkimi in zelo tečnimi izjemami). Izven Slovenije jim pa tako ali tako "dol visi" kakšen je tvoj točen naslov.

Tudi iz tretje roke pa bi rekel, da je tako vsaj od sredine 90., ko nas je cela rajža študentov živela enkrat tu, enkrat tam in povsod vmes, pa ni nihče na pol leta menjal dokumente in nikoli nisem slišal, da bi kdo zaradi tega imel kakšne probleme. Odkar sem se odselil iz kontinenta na "otoke", se dejansko sprašujem čemu služi posiljevanje z naslovom na dokumentu. Sumim, da se to dela zgolj še po goli inerciji in brez kakšne racionalne razlage.

Invictus ::

dotzip je izjavil:

Najbolj zanimiva je zadnja alineja, ki pravi da je vsak rezident UK, ki dela in zivi v tujini, SAMODEJNO davcni nerezident UK, ce v tujini dela vsaj 35ur na teden in je v domovini prisoten manj kot 91 dni v davcnem letu. Poleg tega se mu se dovoli, da v domovini dela do 30 dni.

Proti nasemu FURSU se tole slisi cel luxuz. Gres v tujino za 6 mesecev, potem se vrnes domov, kjer ce ti pase, lahko nekaj casa brez problema tudi delas. Ves cas pa v naprej zanesljivo ves, da imas zagarantirano oprostitev davka brez kakrsnihkoli tveganj. Kaj pa FURS? Reces da gres vun za pol oz eno leto in da se bos vrnil, pa si avtomatsko davcni rezident. Druzina v SLO? Rezident.Zavarovalnje v slo? Rezident. banci racun v slo? Rezident. DNK v slo? Rezident. Par nogavic v SLO? Rezident. Oprosti, ampak tale slovenski zakon o obdavcevanju se slisi tako, kot da bi ga napisali neki komunisti z namenom da na najbol podel nacin do daske ocurijo zdomce. Ce ti pa "ocurjivanje" ni vsec, ti pa FURS ponuja moznost (ultimat), da se za daljsi cas (govorim o letih) izselis iz drzave.

Tudi v UK moraš oddat papirje... Drugače oni ne vedo da si izpolnil pogoje...

In ti pogoje, ki si jih navedel, že nekaj časa niso pogoj. Beri datume na postih folka, ki je šel v tujino.

dotzip je izjavil:


Davki tudi po tujini niso nizki. če malo bolj zaslužiš. Samo raja plačuje malo manj. Ko si nek srednji razred, v celi zahodni Evropi plačuješ kar lep davek.


Ni point koliksen je dv drugih davek na dohodke dosezene doma, ampak kaksen je davek na dohodke dosezene v tujini, kaksne so pri tem lestvice ter olajsave, ali pa kako zajebano je odjavit rezidenstvo. Tle slovenija pade. Danska npr., ki ima naceloma visje davke, na splosno ne obdavcuje dohodkov prejetih v tujini. Cist simpl.

Pa ravno Dance si našel, ki prijavijo vse dohodke sami od sebe...

dotzip je izjavil:


Odjavo davčnega rezidentstva lahko oddaš za eno leto nazaj...


V katerem clenu katerega zakona to pise?V mednarodnih sporazumih o izogibanju dvojnega obdavcevanja ki zajemajo tudi oprostitev davka in ki naj bi imeli prednost pred zdoh2 , ni omenjenih nobenih casovnih okvirjev. Ves catch je v tem kje imas center zivljenjskih interesov, nisem pa zasledil da bi bil kjerkoli v mednarodnih sporazumih omenjen casovni okvir.

Pokliči na FURS, pa ti bodo povedali. Če nekaj ne piše v mednarodnih pogodbah, še ne pomeni da tega ni. Ti si dolžan upoštevati lokalno zakonodajo.

Drugače pa so tvoji posti cel kup enega jamranja, ker ti mamica ni uredila papirjev za odjavo davčnega rezidentstva.

Če misliš, da si zdaj požrl vso znanost tega sveta glede tega, ker si v gostilni malo čvekal, ti povem da se precej motiš. Malo beri kaj ljudje obljavljajo v zvezi s tem na FB in drugih forumih. Tukaj teh izkušenj ni.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Recordman ::

jype je izjavil:

7982884e je izjavil:

s papirologijo mislim
Če si državljan Slovenije, potem si državljan EU in za delo za nemško podjetje ne potrebuješ nobenega papirja, ne glede na to kje znotraj EU se fizično nahajaš oziroma kje imaš stalno prebivališče (če si državljan EU lahko živiš tudi izven EU in delaš za nemško podjetje).

Tako dela večina, kar pa ne pomeni, da je to po pravilh.
Obstaja evropska regulativa o čezmejnem opravljanju storitev, ki je bila lansko leto prelita tudi v naš pravni red (veljavnost od 1.1. letos), pri sosedih Avstrijcih recimo velja že eno leto.

Če si pogledaš prvi člen zakona, potem po mojem mnenju (kar se Slovenije tiče), ta ne velja za našega tipičnega s.p-ja. Kaj točno so pisci zakona mislili in kakšna je razlaga ne vem. Vem pa, da te lahko čakajo velike (drage) dežave, če te neko vzame na piko. Tako doma, kot v tujini, ker tile zakoni (vsaj slovenski), predpisujejo tako pravila, po katerih smejo:
#1 tujci (EU) delovati v Sloveniji in
#2 Slovenci delovati v tujini (EU)

Še ena cokla prostemu trgu več, kot da raznoraznih omejitev že sedaj ni bilo dovolj. Res je, da večina obstoječa pravila ignorirala, ampak po drugi strani imaš en kup payroll / umbrella company providerjev, ki že dolgo skrbijo za skladnost pri poslovanju s tovrstnimi nomadi. Če je bil do sedaj poudarek na davkih, je z novo direktivo razširjen tudi na prispevke za socialno zavarovanje.

Recimo en primer, relevanten za slo-techovsko občestvo: Slovenski s.p. bi programiral za tujega naročnika

BCSman ::

Ima kdo izkušnje z obrazcem S1? Torej, da lahko v Sloveniji koristim enake pravice glede zdravstvenega zavarovanja kot v EU državi v kateri delam in kjer sem zdravstveo zavarovan. A se ga dvigne v državi, kjer se dela ali v državi, kjer imaš stalno prebivališče (Slo)? Tule bom težko koga vprašal, ker malo uradnikov zna angleško, v Slo pa tudi zna bit, da bodo pomanjkljive informacije o takih "zahtevnejših" temah. Poleg tega tukaj sploh ne poznajo dodatnega zavarovanja, a v Slo bi mi veljajle tudi pravice iz dodatnega s tem obrazcem?

Recordman ::

> Ima kdo izkušnje z obrazcem S1?
Dobiš ga v državi, kjer delaš / si zavarovan in ga preneseš v Slovenijo (ZZZS). Potem ti velja *osnovno* zavarovanje v Sloveniji, za dopolnilnega boš pa še vedno moral plačevat ca 28€ mesečno.
Mogoče še opomba, da je ta prenos pravic namenjen obmejnim delavcem, ampak verjetno ne delaš kje na drugem koncu Evrope?

St235 ::

BCSman je izjavil:

Ima kdo izkušnje z obrazcem S1? Torej, da lahko v Sloveniji koristim enake pravice glede zdravstvenega zavarovanja kot v EU državi v kateri delam in kjer sem zdravstveo zavarovan. A se ga dvigne v državi, kjer se dela ali v državi, kjer imaš stalno prebivališče (Slo)? Tule bom težko koga vprašal, ker malo uradnikov zna angleško, v Slo pa tudi zna bit, da bodo pomanjkljive informacije o takih "zahtevnejših" temah. Poleg tega tukaj sploh ne poznajo dodatnega zavarovanja, a v Slo bi mi veljajle tudi pravice iz dodatnega s tem obrazcem?


To ti izda zavarovalnica kjer si zavarovan in tega se otepajo kot hudic kriza, ker potem slovenska zavarovalnica njim izstavlja racune za tvoje zdravljenje po slovenskih pravilih. Z izjemo kaksnih obmejnih obmocji bos to zelo tezko dobil. Je pa primarno to namenjeno dnevnim migrantom, ki zivijo v eni drzavi in se v drugo drzavo (vsakodnevno) vozijo na delo. Dodatno zavarovanje bos moral placat posebej.

tomos99 ::

Ima kdo kaksno idejo, kako se legalno izognit placilu dohodnine oz. le-to bistveno zmanjsat, v primeru da se gre za delo v tujini s trajanjem nekje okoli 7 mesecev (projekt)?

Od davcnega svetovalca sem dobil informacijo, da cetudi odjavis stalno prebivalisce v SLO in si v tujini vec kot 183dni, te bo FURS kljub temu skoraj zagotovo smatral za davcnega rezidenta. Razlog je v tem, da bi bilo v taksnem primeru trajanje bivanja v tujini prekratko, da bi se s tem smatralo, da je posameznik prekinil socio-ekonomske interese s Slovenijo.V praksi to pomeni, da po slovenski zakonodaji, kot zdomec (kratkorocno bivanje v tujini s predvideno vrnitvijo v SLO) ne mores postat davcni nerezident, ampak je to mogoce samo ce si izseljenec (za izselis iz SLO za vec let ali za vedno).

Prebiral sem teme po tem forumu in sem zasledil, da naj bi bil normiran SP lahko neka alternativa, a kljub temu manj uporabna, saj:
- skupni dohodek normiranega SPja ne sme preseci 50000EUR na leto (najbrz bruto), kar se pa z bolj resnimi pogodbami hitro preseze, sploh ce te trajajo v rangu enega leta
- vecina tujih delodajalcev, ki sem jih povprasal o tej moznosti sodelovanja (normiran SP), je idejo odklonilo, ker hocejo da si zaposlen pri njih.

Predlogi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tomos99 ()

Invictus ::

Poišči tukaj, je že vse napisano.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BCSman ::

St235 je izjavil:

BCSman je izjavil:

Ima kdo izkušnje z obrazcem S1? Torej, da lahko v Sloveniji koristim enake pravice glede zdravstvenega zavarovanja kot v EU državi v kateri delam in kjer sem zdravstveo zavarovan. A se ga dvigne v državi, kjer se dela ali v državi, kjer imaš stalno prebivališče (Slo)? Tule bom težko koga vprašal, ker malo uradnikov zna angleško, v Slo pa tudi zna bit, da bodo pomanjkljive informacije o takih "zahtevnejših" temah. Poleg tega tukaj sploh ne poznajo dodatnega zavarovanja, a v Slo bi mi veljajle tudi pravice iz dodatnega s tem obrazcem?


To ti izda zavarovalnica kjer si zavarovan in tega se otepajo kot hudic kriza, ker potem slovenska zavarovalnica njim izstavlja racune za tvoje zdravljenje po slovenskih pravilih. Z izjemo kaksnih obmejnih obmocji bos to zelo tezko dobil. Je pa primarno to namenjeno dnevnim migrantom, ki zivijo v eni drzavi in se v drugo drzavo (vsakodnevno) vozijo na delo. Dodatno zavarovanje bos moral placat posebej.


Kaksna je sploh definicija obmejnega delavca?
Kaj pa prijava prve place v 15. dneh. A je nujno prilozit placilno listo? Kaj ce placilno listo dobim sele po 20 dneh od nakazila prve place?
Kaj pa dokazila o delovni dobi v tujini in placanih prispevkih za pokojnino, to v Slo avtomatsko dobijo ali je potrebno kaksne obrazce izpolnjevat?
EDIT: nasel sem tole: Obmejni delavci so osebe, zaposlene ali samozaposlene v eni državi članici in s stalnim prebivališčem v drugi državi članici, v katero se praviloma vračajo vsak dan ali vsaj enkrat tedensko.

Torej, ce delam 600km stran od stalnega bivalisca in vsak vikend pridem domov sem obmejni delavec in lahko koristim S1?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BCSman ()

Mavrik ::

tomos99 je izjavil:

Ima kdo kaksno idejo, kako se legalno izognit placilu dohodnine oz. le-to bistveno zmanjsat, v primeru da se gre za delo v tujini s trajanjem nekje okoli 7 mesecev (projekt)?

Od davcnega svetovalca sem dobil informacijo, da cetudi odjavis stalno prebivalisce v SLO in si v tujini vec kot 183dni, te bo FURS kljub temu skoraj zagotovo smatral za davcnega rezidenta. Razlog je v tem, da bi bilo v taksnem primeru trajanje bivanja v tujini prekratko, da bi se s tem smatralo, da je posameznik prekinil socio-ekonomske interese s Slovenijo.V praksi to pomeni, da po slovenski zakonodaji, kot zdomec (kratkorocno bivanje v tujini s predvideno vrnitvijo v SLO) ne mores postat davcni nerezident, ampak je to mogoce samo ce si izseljenec (za izselis iz SLO za vec let ali za vedno).

Prebiral sem teme po tem forumu in sem zasledil, da naj bi bil normiran SP lahko neka alternativa, a kljub temu manj uporabna, saj:
- skupni dohodek normiranega SPja ne sme preseci 50000EUR na leto (najbrz bruto), kar se pa z bolj resnimi pogodbami hitro preseze, sploh ce te trajajo v rangu enega leta
- vecina tujih delodajalcev, ki sem jih povprasal o tej moznosti sodelovanja (normiran SP), je idejo odklonilo, ker hocejo da si zaposlen pri njih.

Predlogi?


Zmeni se da ti plačajo stanovanje in podobne stroške ter ti to odbijejo od plače.

Ostalo pa je spraševanje po navodilih za utajo davkov, kar je neumna stvar za počet na javnem forumu.
The truth is rarely pure and never simple.

shintaro ::

Mal smešno mi je kako poznam eno tono k so se odselili v tujino uspešno pa ne delajo iz tega znanstveno fantastiko kot tukaj recimo.

BCSman ::

Razen da tečnarijo z referendumi zaradi dvojnih obdavčitev, sem pa tja se za koga zbira dobrodelne prispevke, ker se ni pozanimal kaj mu krije zavarovanje, ko bo furs poostril nadzor nad prijavljanjem prihodkov v tujini in talal kazni, bo pa še take modele za prenašat tule.

St235 ::

BCSman je izjavil:

St235 je izjavil:

BCSman je izjavil:

Ima kdo izkušnje z obrazcem S1? Torej, da lahko v Sloveniji koristim enake pravice glede zdravstvenega zavarovanja kot v EU državi v kateri delam in kjer sem zdravstveo zavarovan. A se ga dvigne v državi, kjer se dela ali v državi, kjer imaš stalno prebivališče (Slo)? Tule bom težko koga vprašal, ker malo uradnikov zna angleško, v Slo pa tudi zna bit, da bodo pomanjkljive informacije o takih "zahtevnejših" temah. Poleg tega tukaj sploh ne poznajo dodatnega zavarovanja, a v Slo bi mi veljajle tudi pravice iz dodatnega s tem obrazcem?


To ti izda zavarovalnica kjer si zavarovan in tega se otepajo kot hudic kriza, ker potem slovenska zavarovalnica njim izstavlja racune za tvoje zdravljenje po slovenskih pravilih. Z izjemo kaksnih obmejnih obmocji bos to zelo tezko dobil. Je pa primarno to namenjeno dnevnim migrantom, ki zivijo v eni drzavi in se v drugo drzavo (vsakodnevno) vozijo na delo. Dodatno zavarovanje bos moral placat posebej.


Kaksna je sploh definicija obmejnega delavca?
Kaj pa prijava prve place v 15. dneh. A je nujno prilozit placilno listo? Kaj ce placilno listo dobim sele po 20 dneh od nakazila prve place?
Kaj pa dokazila o delovni dobi v tujini in placanih prispevkih za pokojnino, to v Slo avtomatsko dobijo ali je potrebno kaksne obrazce izpolnjevat?
EDIT: nasel sem tole: Obmejni delavci so osebe, zaposlene ali samozaposlene v eni državi članici in s stalnim prebivališčem v drugi državi članici, v katero se praviloma vračajo vsak dan ali vsaj enkrat tedensko.

Torej, ce delam 600km stran od stalnega bivalisca in vsak vikend pridem domov sem obmejni delavec in lahko koristim S1?


To bo presojala zavarovalnica v državi kjer delaš. Načeloma, da, je pa odvisno od njih kako točno si to razlagajo in seveda dokazil na tvoji strani, da se res voziš.

red4576 ::

vprasanje za malo bolj pismene;

kako si, glede na spodaj navedene podatke, izracunam, koliko davka moram placat sloveniji, ce sem v tujini zaposlen v sklopu pogodbe iz delovnega razmerja ?
Gre za zaposlitev za obdobje enega leta (zacasno delo) in odjava davcnega rezidenstva zato odpade.


Oznake:
Bruto placa = B
Obvezno zdravstveno zavarovanje = ZZ
Prispevki za socialno varnost = SV
V tujini placan davek = D
Neto placa = N

Sestav mesecne place:
B = SC + D + N

in pa se "efektivni" neto NN zaradi obveznega zdravstvenega zavarovanja ZZ, ki ga je potrebno placat naknadno:

NN = B - SC - D - ZZ

Ni mi jasno kaj lahko pri izracunu dohodnine odstevam iz davcne osnove, niti ne, kako npr. odbijam v tujini placan davek (od davcne osnove ali od ze izracunane dohodnine?), itd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: red4576 ()

St235 ::

načeloma se ti odštevajo SV, ZZ od davčne osnove. Dodatno si lahko odbijaš še potne stroške in malico (v skladu z uredbo/zakonom). Od te davčne osnove potem izračunaš koliko davka bi plačal v sloveniji. Ta davek primerjaš z davkom plačanim v tujini in če bi bil pri nas višji, plačaš razliko.
Pogoj je seveda, da med državama obstaja dogovor o izogibanju dvojnega obdavčevanja.

SmeskoSnezak ::

Kje je kak seznam o teh drzavah? Z obstojom dogovora o izogibanju dvojnega obdavčevanja.
@ Pusti soncu v srce... @

St235 ::

kompajler ::

ali lahko nekdo preveri, ce sem prav izracunal znesek dohodnine, ki bi jo moral placati sloveniji, ce bi se zaposlil pri tujem delodajalcu.

Izracun:
https://pastebin.com/xgmxmvt2

Po tem izracunu slovenska dohodnina pozre 65% zazluska ob upostevanju podanih podatkov. Nateg drzave ali napaka v izracunu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kompajler ()

samotest ::

Slovenija te do-obdavci, da bi mesecno prejel cca 1930 eur. Tvoj izracun izgleda ok. Pomeni mesecno doplacilo davka cca 450 eur.

Nekaj dobis lahko se dodatnih olajsav za hrano in prevoz sluzbo v tujini, ve prijavis z obrazcem.

Mavrik ::

kompajler je izjavil:


Po tem izracunu slovenska dohodnina pozre 65% zazluska ob upostevanju podanih podatkov. Nateg drzave ali napaka v izracunu?


Kaj so ti "mesečni stroški" ki ji računaš zraven? Od plače se ti odbijejo samo prispevki in davek.
The truth is rarely pure and never simple.

St235 ::

kompajler je izjavil:

ali lahko nekdo preveri, ce sem prav izracunal znesek dohodnine, ki bi jo moral placati sloveniji, ce bi se zaposlil pri tujem delodajalcu.

Izracun:
https://pastebin.com/xgmxmvt2

Po tem izracunu slovenska dohodnina pozre 65% zazluska ob upostevanju podanih podatkov. Nateg drzave ali napaka v izracunu?


Tako kot ponavadi - zavajajoči podatki. V tujini plačana dohodnina je izjemno nizka, in 1700€ stroškov nima nikakršne osnove v okviru obračuna dohodnine.

kompajler ::

St235 je izjavil:



Tako kot ponavadi - zavajajoči podatki. V tujini plačana dohodnina je izjemno nizka, in 1700EUR stroškov nima nikakršne osnove v okviru obračuna dohodnine.


seveda je tuja dohodnina nizka, ce pa gre za drzavo z zelo nizkimi davcnimi stopanjami, visokimi placami ter visokimi stroski.

1700EUR stroskov (najemnina, hrana, javni prevoz...) res nima nikakrsne osnove pri izracunu dohodnine, ima pa zato pri izracunu zasluzka. Vprasanje ni bilo samo koliksna je slovenska dohodnina, ampak tudi kako ta vpliva na zasluzek.Konec koncev te na prvem mestu zanima profit, ne pa dohodnina...


Mavrik je izjavil:


Kaj so ti "mesečni stroški" ki ji računaš zraven? Od plače se ti odbijejo samo prispevki in davek.


preberi zgoraj.

samotest je izjavil:

Slovenija te do-obdavci, da bi mesecno prejel cca 1930 eur. Tvoj izracun izgleda ok. Pomeni mesecno doplacilo davka cca 450 eur.

Nekaj dobis lahko se dodatnih olajsav za hrano in prevoz sluzbo v tujini, ve prijavis z obrazcem.


Torej sem prav izracunal? Od 680EUR zasluska na mesecni ravni moram odsteti se 450EUR slovenske dohodnine, in mi potem ostane 230EUR. To je cisto trolanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kompajler ()

flbroker ::

shintaro je izjavil:

Mal smešno mi je kako poznam eno tono k so se odselili v tujino uspešno pa ne delajo iz tega znanstveno fantastiko kot tukaj recimo.


Sej niti na davcni upravi ne vedo kako in kaj, kaj sele odvetniki. Jaz sem dobil tri razlicne odgovore od pravnikov na FURSU ki bi meni mogli status ugotavljat, tako da se to v Sloveniji dela bolj kmecko oz. kak dan ima kdo, pritozbe procesirajo ti isti ki ti status ugotavljajo...Problem je ker "odjava" ima dva dela, eno je davcna rezidenca, drugo pa dohodnina. Bom objavil moje izkusnje ce bodo komu pomagale:

!!! davcno rezidenco lahko odjavis za nazaj ampak ne pred odjavo stalnega prebivalisca !!!

1. najprej zapres bancni racun, prekines zdr. zavarovanje, telefon, zavarovanje za avto... vse kar imas na svoje ime
2. odjavis stalno prebivalisce na upravni enoti in posodobis dokumente
3. gres na FURS po obrazec za ugotovitev davcnega rezidenstva in to tam predas
- prilozis dokazilo o odjavi stalnega prebivalisca
- pogodbo o zaposlitvi (zakrijes visino place)
- pogodbo o najemu stanovanja
- certifikat o davnem rezidenstvu te drzave v kateri po novem zivis (zakrijes davcno stevilko)
- potrdilo o stalnem prebivaliscu v tujini (tega v vecini zahodnih drzav ne poznajo, tako da vozniska ali eden od dokumentov zgoraj navedenih je dovolj)

To je vse kar moras narediti za ugotovitev davcnega rezidenstva, jaz sem cakal tri mesece na odgovor. Pomembno je da se odjavi stalno prebivalisce cim prej, ker komaj s tem datumom lahko postanes davcni nerezident slovenije, lahko pa tudi vlozis za leta nazaj ampak ne pred datumom odjave/spremembe prebivalisca. Lazje je ce si samski, ce si v zakonu verjetno moras prilozit se kak dokument vec.

4. nato kontaktiras Dohodnino in jim prilozis
- odlocbo FURSA
- se enkrat certifikat o davcnem rezidenstvu nove drzave (zakrijes davcno stevilko) za vsako leto ce se odjavljas za vec let nazaj
- oznako konvencije o dvojnem obdavceanju na katerega se sklicujes

Nato cakas na odgovor, sele ko uredis na Dohodnini si potem do konca porihtal. Dohodnina odloca ali si kaj dolzan davkov za nazaj in koliko. Tu imajo zadnjo besedo, lahko se pritozujes ampak oni sami ugotavljajo pritozbe...balkan. To je vse kar moras narediti, od zacetka do konca.

Mavrik ::

kompajler je izjavil:



Torej sem prav izracunal? Od 680EUR zasluska na mesecni ravni moram odsteti se 450EUR slovenske dohodnine, in mi potem ostane 230EUR. To je cisto trolanje.


3200 EUR plače te spravi v vrnjih 20% slovencev po zaslužku. Toliko si izplačujejo direktorji. Kaj si mislil da bo 10%? :)
The truth is rarely pure and never simple.

kompajler ::

flbroker je izjavil:

...


odjava davcnega rezidenstva pride v upostev le za izseljence (npr. pogodba za nedolocen cas in izselitev iz slovenije za nekaj let). Ce imas pogodbo za dolocen cas, potem se naceloma ne mores odjavit od davcnega rezidenstva in se naprej placujes dohodnino sloveniji.

kompajler ::

Mavrik je izjavil:


3200 EUR plače te spravi v vrnjih 20% slovencev po zaslužku. Toliko si izplačujejo direktorji. Kaj si mislil da bo 10%? :)


Ce je temu tako, potem se mi ob taksnem znesku nikakor ne izplaca na zacasno delo v tujino - no, vsaj mogoce ne v drzave z visokimi stroski in nizkimi davki. Torej ali placuj nategnino ali se pa prisilno izseli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kompajler ()

Mavrik ::

TBH se meni zdi da si ti se malo zaračunal pri davku ker 3,75% obdavčitve je zelo nizko za katerokoli EU državo.

Pa ja, 3200EUR bruto prihodka v državi kjer je 1700EUR stroškov ni glih bajen zaslužek, sklepam da si to dokaj malo nad minimalcem?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

kompajler ::

Mavrik je izjavil:

TBH se meni zdi da si ti se malo zaračunal pri davku ker 3,75% obdavčitve je zelo nizko za katerokoli EU državo.

Vec kot 5% zagotovo ni.

Mavrik je izjavil:


Pa ja, 3200EUR bruto prihodka v državi kjer je 1700EUR stroškov ni glih bajen zaslužek, sklepam da si to dokaj malo nad minimalcem?



Da, gre za minimalec. Vendar pa sem se pri izracunu ustel s stroski, tako da je cisti zasluzek brez slovenske dohodnine malo vecji, okoli tisoc evrov.

To samo po sebi niti ni toliko slabo, ker cetudi je to enak zasluzek, ki ga lahko kot zacetnik nagrabis v slovenistanu (kar sicer ne verjamem,sploh ce moras hkrati placevat se najemnino), se vedno obstajajo bonusi:
+visji zivljenski standard
+referenca
+ po nekaj mesecih moznost nadgradnje place (5k+ bruto in to se da v pogodbo, torej na podlagi pisnega dogovora), ce seveda prezivis poizkusno obdobje in ce ti je delo in zivljenje v tujini vsec.

Ce se pa pac vrnes v slovenistan, ti pa 2/3 zasluzka pobere drzava. V taksnem primeru verjamem, da bi po vec mesecih trdega dela in jeb*nja razmislil o atentatu na pisalce zakonov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kompajler ()

Mavrik ::

Če te da "Slovenistan" tako boli in tako pizdiš... zakaj se pač ne odseliš trajno? Greš v tvojo obljubljeno državo, odjaviš davčno rezidenstvo in ti ni treba plačati slovenske dohodnine. Prav tako bi te opozoril da ne preveč sanjati o življenjskem standardu kjerkoli na minimalcu.
Zakaj se oklepaš tega "gnilega Slovenistana"?

(Pa o keri državi govorimo sploh?)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

kompajler ::

Mavrik je izjavil:

Če te da "Slovenistan" tako boli in tako pizdiš... zakaj se pač ne odseliš trajno? Greš v tvojo obljubljeno državo, odjaviš davčno rezidenstvo in ti ni treba plačati slovenske dohodnine. Prav tako bi te opozoril da ne preveč sanjati o življenjskem standardu kjerkoli na minimalcu.
Zakaj se oklepaš tega "gnilega Slovenistana"?

(Pa o keri državi govorimo sploh?)


Za stalno v tujino? Za zacasno je OK, ampak za stalno pa ne bi.

Slovenija je kul zaradi zivljenjskega stila, imamo kar vibrantno okolje, relativno sprosceno vzdusje kolikor toliko sproscen folk (ce spregledam vsesplosno zavist). Tu so prijatelji, druzina, sorodniki. Tu je moj doma. Po drugi strani pa si v tujini tujec. Enkrat tujec, zmeraj tujec. Za nekatere si se eden nebodigatreba slavko, ali pa ex-komunist, ki se je v kombiju presvercal iz vzhodne Evrope. Za druge si pac nekdo, ki ga lahko stolerirajo ali pa ga obravnavajo kot nujno zlo, saj je cenejsi in boljsi kot domaca delovna sila. Si kradljivec delovnih mest. Domacemu trgu znizujes povprecno placo. Potem se v tujini se dela, nema kofetkanja ob Ljubljanici in posedanja po kafanah sredi dneva. Dela se pogosto cel dan. Vstanes ob sedmih, prides ob sedmih. Nema cekanja v vrsti za stempljanje, da se gre cim prej domov. Nema "bom dal kolegi kartico, da me stemplja". V severno-zahodnih drzavah si na sploh dosti blizje temu, da se zivi zato, da se dela in ne obratno, kot je to navada pri nas. Temu primerno so place zelo visoke, sploh za tehnicen kader.Napreduje se lahko hitro, to pa je konkretno nagrajeno (npr. dodatnih 10k place po enem letu dela, med tem ko v slo prides iz 900 na 1100EUR - razlika med seniorjem in juniorjem ). Potem imas polno zanimivega folka iz celega sveta, podjetnikov kolikor hoces. Startup inkubatorji povsod, drzave jih spodbujajo s super pogoji in raznimi ugodnosti, priloznosti je treba samo zagrabit.Firm ko solate in trave, med tem ko nase firme lahko nastejes na prste.

Na zalost slovenija pade na ekonomskem vidiku. Male place, visoki davki. Zasluzis 2000neto in si ze med top 10% populacije. ce ne se manj. Imamo neucinkovit, nestabilen ter koruptiven sistem, kateru sam ne bi zaupal niti centa . Seveda je to le odraz splosne mentalitete in nic drugega.Tukaj smo cista vzhodna evropa. Dostikrat so me tujci prasali, kaj se je zgodilo s Slovenijo, saj smo po padcu komunizma in ob samosvojitvi imeli odlicne pogoje, a pokazali nismo nic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kompajler ()

perci ::

To, koliko smo pokazali, je odvisno izključno od nas. Tudi od tebe.

Dejstvo pa je, da smo Slovenci premalo ponosni na svojo državo. Dobili smo jo z dokaj majhno žrtvijo in zato mislimo, da lahko serjemo po njej kolikor nam paše.

Pejt probat živet v Rusijo (npr.) - da vidiš kaj pomeni mačehovska država. Pa ti garantiram, da je povprečen Rus veliko večji patriot in gleda zviška na ostale narode.

Mi pa nonstop jamramo čez svojo državo in nič ne naredimo, da bi jo izboljšali.

Zadnjič sem slučajno sedel na Odboru Vlade za Slovence po svetu. Tam so bili Slovenci iz Avstralije, ZDA, Kanade, Brazilije,... Povem vam, ti ljudje so 10-krat večji patrioti kot tukaj živeči Slovenci. Pri tem, da imajo elementarne težave s Slovenijo kot npr. kako volilni listek pravočasno prejeti po pošti, da bodo sploh lahko volili. V ohranjanje Slovenstva vlagajo precej več kot tisti, ki tule blatite svojo državo z raznimi Slovenistani ipd.

Sram vas bodi.

Invictus ::

perci je izjavil:


Zadnjič sem slučajno sedel na Odboru Vlade za Slovence po svetu. Tam so bili Slovenci iz Avstralije, ZDA, Kanade, Brazilije,... Povem vam, ti ljudje so 10-krat večji patrioti kot tukaj živeči Slovenci. Pri tem, da imajo elementarne težave s Slovenijo kot npr. kako volilni listek pravočasno prejeti po pošti, da bodo sploh lahko volili. V ohranjanje Slovenstva vlagajo precej več kot tisti, ki tule blatite svojo državo z raznimi Slovenistani ipd.

Sram vas bodi.

Daj ne seri.

Če so taki patrioti, naj plačajo slovenske davke.

Poleg tega niso državljani Slovenije in sploh ne bi smeli volit.

V resnici se pa gre samo za top, da jim Slovenija vsako leto nameni nekaj denarja, ki gre za piknike in alko ter kako zastonj potovanje.

če so taki patrioti in domoljubi, naj to pokažejo s kešom.

Gobec otresat zna vsak...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

perci ::

Če so taki patrioti, naj plačajo slovenske davke.

Tiste, ki jih morajo, jih plačujejo. Ti še svojih ne bi, pa bi rad, da jih oni zate? Čeprav ne koristijo nobenih storitev države?

Poleg tega niso državljani Slovenije in sploh ne bi smeli volit.

Seveda so državljani, zato je prav, da volijo. Zakaj se lažeš?

V resnici se pa gre samo za top, da jim Slovenija vsako leto nameni nekaj denarja, ki gre za piknike in alko ter kako zastonj potovanje.

Verjetno se ne boš nikoli zavedal, kakšno traparijo si izjavil.

če so taki patrioti in domoljubi, naj to pokažejo s kešom.

Kot rečeno, oni plačajo vse slovenske davke (recimo NUSZ), ki so jih v skladu s slovensko zakonodajo dolžni. Pri tem pa ne koristijo državnih in občinskih storitev. Ne zdravijo se v SLO, nimajo slovenskih penzij in ne goljufajo pri slovenskih vrtcih.

Gobec otresat zna vsak...

How very true.

Invictus ::

perci je izjavil:


Seveda so državljani, zato je prav, da volijo. Zakaj se lažeš?

Večina Slovencev v Argentini ima argentinsko državljanstvo. To, da je star fotr bežal pred partizani, jim še ne da volilne pravice.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

perci ::

Torej, ce te prav razumem, ugotavljas da na slovenskih volitvah volijo tudi nedrzavljani?

Invictus ::

Glede na slovenski desničarski politični populizem, se ne bi čudil, če bi.

Ali pa bi dobili državljanstvo po hitrem postopku.

Kar je v končnem vseeno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

karafeka ::

Je kdo izmed vas, kateri niste več davčni rezidenti, lahko obdržalo bančne in trgovalne račune v Sloveniji in lastništvo avta?

Mavrik ::

Avto boš moral preregistrirati ker pač ne moreš podaljšati registracije brez da si rezident slovenije.
The truth is rarely pure and never simple.

PandaFlow2 ::

https://europa.eu/youreurope/citizens/v...

Ce gres za dlje kot 6 mesecev, moras avto registrirati v novi drzavi...

Bob Rock ::

Po enem mesecu (toliko bi se naj toleriralo, da se lahko v miru preselis) bos moral preit na avstrijsko registracijo, drugace bos hitro dobil opozorilo nato pa kazen, ce ne bos takoj uredil. Kazni so pa ogromne.
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

karafeka ::

Hvala za info, ampak a ni dovolj če avto registriraš na začasni naslov v Sloveniji, po tem ko se odjaviš?

Kaj pa za bančni in trgovalni (dividende in davek iz kapitalskega dobička) račun? Smatrajo to pod ekonomski interes?

PS: gre se za Nemčijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

Invictus ::

Ne ni dovolj.

Dostikrat moraš plačati še davek na avto, če je manjši kot v Sloveniji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

karafeka je izjavil:

Hvala za info, ampak a ni dovolj če avto registriraš na začasni naslov v Sloveniji, po tem ko se odjaviš?


Kako bi to zgledalo? Državi bi razlagal da nočeš plačevati davkov ker ne živiš v sloveniji obenem bi pa oddal obrazec kjer državi razlagaš da živiš v sloveniji in želiš registrirati avto? :) Probaj, samo ne vem zakaj bi si delal neumne probleme kjer jih ne rabiš. Je selitev dost tečna sama po sebi. Odpelji avto v nemčijo, zapelji ga na tehničnega in daj gor nemške tablice. Done.

karafeka je izjavil:


Kaj pa za bančni in trgovalni (dividende in davek iz kapitalskega dobička) račun? Smatrajo to pod ekonomski interes?

PS: gre se za Nemčijo.


Samo zaradi teh stvari ne bi smelo biti nekih resnih problemov (razen če maš bajne dnarce). Bolj pomembno bo koliko boš državi lagal okoli prijav stalnega prebivališča ;)
The truth is rarely pure and never simple.

SmeskoSnezak ::

Kolega me proso, ce mu najdem seznam drzav po efektivni obdavcitvi (torej, vkljuceno socialno, itd.) v Evropi. Baje da Slovenija med "prvimi" na tem seznamu, ker damo toliko za socialno, ip. Katere drzave bi bile na "podnu"?
@ Pusti soncu v srce... @

Spider3 ::

Pozdravljeni,

Vem, da je veliko debat na to temo in izkušnje z Fursom so različne pa me vseeno...

Zanima me kakšne težave bi znala imet drugo leto s Fursom ,če letos odjavim stalno bivališče v Slo,zdravstveno zavarovanje in vse ostalo (zavarovanje,naročnine,članarine,itd....),se zaposlim v tujini in šele konec drugega leta vložim za odjavo rezidenstva???

Ali kdo ve zakaj Furs ob vseh prilogah katere moraš predložit k vprašalniku,potrebuje tudi številko zavarovanja v tujini?

Je res da ti v primeru če je moški ločen in ima otroka v Slo, mu žal zavrnejo vlogo za odjavo rezidenstva(se enostavno me more odjavit al kaj??)

perci ::

Ne vem, si pa predstavljam, da kot zakoniti skrbnik otroka, ki zivi v Sloveniji, tezko dokazes, da nimas tu zivljenjskega interesa.

Iskreno se tudi sprasujem v starsevske sposobnosti takega cloveka.

Invictus ::

@Spider3

Najbolje je, da si vzameš čas in greš na FURS. Zadnja leta so zelo prijazni, če si tak tudi ti. Če ti bo nekdo ugodno odgovoril, potem tudi vse papirje urejaj preko njega...

Pa ni ti treba čisto vsega odjavit. Najbolj pomembna so zavarovanja (pokojninsko in zdravstveno, ker v Evropi ne moreš biti 2x zavarovan) in pa stalno bivališče. Vse ostalo lahko ostane.

Tukaj boš dobil samo fobistične odgovore v smislu @perci...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

Na FURS seveda lahko dobiš informacije, ne boš pa dobil končnega odgovora. Prav tako ne moreš tavat po furs dokler ne najdeš nekoga, ki se bo strinjal s tabo in potem preko njega urejat stvari.

Je res da ti v primeru če je moški ločen in ima otroka v Slo, mu žal zavrnejo vlogo za odjavo rezidenstva(se enostavno me more odjavit al kaj??)

Odvisno od tega kako je urejeno skrbništvo otroka. Če imaš skrbniške pravice potem boš bolj težko dokazoval, da v Sloveniji nimaš ekonomskih in socialnih interesov. Ravno tako je to odvisno tudi od drugih faktorjev, kot je na primer oddaljenost delovnega mesta in podobno. Če delaš v Gradcu in imaš otroka v Mariboru se lahko na glavo postaviš ne boš odjavil davčnega rezidentstva.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki in potovalni nacin zivljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9218967 (6117) karafeka
»

Odjava stalnega naslova in pa davcnega rezidenstva - iz tujine

Oddelek: Loža
194531 (3978) Kaboom
»

Delo v Avstriji (Graz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6226799 (17750) sampi
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18749594 (19730) DOOM_er
»

Zaposlitev v dveh drŽavah

Oddelek: Problemi človeštva
459981 (8829) black ice

Več podobnih tem