» »

Ose

Ose

fikus_ ::

Grx, vidim da se ne strinjava. Sem ti napisal, s čim se prehranjujejo, torej jih to tudi privabi in niso iste stvari!
Ose in sršene privabijo iste stvari, čebele pa ne gredo na npr, meso. Za "slan vonj" pa ne vem kakšen je in tudi ne, da privabi čebele?!

D3m ::

GrX vztraja pri svojem. Smatram, da ni iz podeželja oz. ne velja, če imaš babico in deda s tam.
|HP EliteBook|R5 6650U|

GrX ::

fikus_ je izjavil:

Grx, vidim da se ne strinjava. Sem ti napisal, s čim se prehranjujejo, torej jih to tudi privabi in niso iste stvari!
Ose in sršene privabijo iste stvari, čebele pa ne gredo na npr, meso. Za "slan vonj" pa ne vem kakšen je in tudi ne, da privabi čebele?!


A ne razumeš, da nima veze s čim se prehranjujejo... Da žuželko privabi nek, vonj še ne pomeni, da se s tem tudi dejansko prehranjuje... Obe žuželki privabi parfum, šampon, milo, ipd, ampak nobena žuželka se s tem ne prehranjuje... Torej to, da žuželko nekaj privabi je delo njenih čutil ... Ja?

Tudi os ne privabi meso kot hrana, ampak vonj po sladkem ali slanem...

PS: Mislim, da sem ti na prejšnji strani že vse skopiral, kaj katero žuželko privabi, tako da je moja nadaljna prisotnost v tej temi brezpredmetna..

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

fikus_ ::

Točno!
Kot zanimivost še napišem, danes popoldne sem z krožno žago rezal macesnov les in glej čudo, po parih minutah rezanja je bilo okrog mene par os! Očitno jim macesen diši in jih privlači, medtem ko čebel ni bilo!
Približno 60-70 m od hiše stanuje cca 100000+ čebel. Pri hiši jih vidim samo na zelenici, kjer cveti bela detelja, medtem ko ose silijo v kuhinjo. Začuda, čebel spet ni, čeprav nekateri vztrajno trdijo, da ose in čebele privabljajo iste stvari.
Lep dan. ?

D3m ::

Pusti blokarje svoj veselje.

Imam v vodni pasti več os in 0 čebel. Si morate misliti.
|HP EliteBook|R5 6650U|

GrX ::

fikus_ je izjavil:

Točno!
Kot zanimivost še napišem, danes popoldne sem z krožno žago rezal macesnov les in glej čudo, po parih minutah rezanja je bilo okrog mene par os! Očitno jim macesen diši in jih privlači, medtem ko čebel ni bilo!
Približno 60-70 m od hiše stanuje cca 100000+ čebel. Pri hiši jih vidim samo na zelenici, kjer cveti bela detelja, medtem ko ose silijo v kuhinjo. Začuda, čebel spet ni, čeprav nekateri vztrajno trdijo, da ose in čebele privabljajo iste stvari.
Lep dan. ?


Seveda, ker so ose mnogo bolj agresivne kot čebele.. Čebela se obnašajo po sistemu da zavohajo, pogledajo in odidejo, ose pa so mnogo bolj agresivne.. Čebele iščejo nektar, katerega pa običajno v kuhinji ni.. Ja? A bo šlo?

Preberi si gradivo, na drugi strani, kjer lepo piše, da oboje privabijo načeloma sladke stvari.....

D3m je izjavil:

Pusti blokarje svoj veselje.

Imam v vodni pasti več os in 0 čebel. Si morate misliti.

Blokarje?

Še tebi povem.. Ose so mnogo bolj agresivne na vonjave, kot čebele, ker se ose načeloma prehranjujejo z vsem... Pa, da ne boš tako super brihten si preberi gradivo na drugi strani, te teme, kjer je navedenih kar nekaj virov..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

Gr X ::

Torej, če prav razumem, čebele in ose privabi vonj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr X ()

D3m ::

Vid imajo za okras potlej?
|HP EliteBook|R5 6650U|

fikus_ ::

Grx, vidim, da se obnašaš agresivno kot osa in nočeš priznati zmote. Dajaš linke z interneta in citiraš vire, da bi dokazal svoj prav, jaz ti pa pišem primere iz vsakdanjega življenja.
Če čebele in ose privlači isti vonj parfuma, ki ga uporablja kakšna lepa ženska, še ne pomeni, da oboje privlačijo iste stvari!
Sedaj je poletje in čas za uživanje ob pivu. Še si polnoleten, lahko testiraš naslednje: pojdi z odprtim pivom v bližino čebelnjaka in uživaj ob pitju piva ter opazuj, kdo te bo začel nadlegovati; čebele ali ose?!

Nekaj zanimivosti o čebelah (tudi o vidu):
http://www.renton.si/9-presenetljivih-d...

Lep dan.

perci ::

V bližino čebelnjaka mogoče vseeno ni najbolj pametno hoditi piva pit. Enkrat se je v bližini čebelnjaka čebelca ponesreči zaletela vame...čez 10 sekund sem bežal pred par deset komadi :).

GrX ::

Gr X je izjavil:

Torej, če prav razumem, čebele in ose privabi vonj?


Da.. čebele in ose načeloma privabi vonj in sicer običajno je to sladek vonj.. Čebele in ose delujejo po principu vonja in pa nekaj barv...

Nekateri pač ne razumejo, da se čebele izogibajo stika z osami, ker jih ose običajno napadejo in ubijejo. vir Tako kot os pa se čebele izogibajo tudi stika z ljudmi. Seveda pa je za mnoge ljudi bolj pomemben podatek koliko so ujeli os in koliko čebel in prav ta rezultat ima večjo težnjo pred tem kar pravi stroka.. Pa naj bo tako!

D3m je izjavil:

Vid imajo za okras potlej?


Kot sem že napisal zgoraj.. Čebela pride zaradi tega, ker jo pač nek vonj privabi, nato si zadevo ogleda in potem odleti, ker pač tega ne išče.. Dejansko so raznorazne piknik vonjave za čebelo motilci, ker jo zmedejo pri nabiranju cvetnega prahu..

Sicer pa ose in čebele reagirajo le na nekaj svetlejših barv..

GrX ::

fikus_ je izjavil:

Grx, vidim, da se obnašaš agresivno kot osa in nočeš priznati zmote. Dajaš linke z interneta in citiraš vire, da bi dokazal svoj prav, jaz ti pa pišem primere iz vsakdanjega življenja.
Če čebele in ose privlači isti vonj parfuma, ki ga uporablja kakšna lepa ženska, še ne pomeni, da oboje privlačijo iste stvari!
Sedaj je poletje in čas za uživanje ob pivu. Še si polnoleten, lahko testiraš naslednje: pojdi z odprtim pivom v bližino čebelnjaka in uživaj ob pitju piva ter opazuj, kdo te bo začel nadlegovati; čebele ali ose?!

Nekaj zanimivosti o čebelah (tudi o vidu):
http://www.renton.si/9-presenetljivih-d...

Lep dan.


Kake zmote? Prilepil sem en kup virov, kjer lepo piše da ose in čebele privabi vonj, ki pa je običajno sladek.. Razlika pa je le v tem, da se čebela umakne, osa pa je bolj agresivna in pač terorizira..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

GrX ::

Čebela te pri pitju piva pusti pri miru, ker od daleč vidi da to ni zanjo, medtem ko te osa terorizira, ker se prehranjuje praktično z vsem.. Kljub temu, da čebele nisi opazil ne pomeni, da je vonj nagonsko ni privabil.. Ja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

r3dkv1c4 ::

Od začetka niti ni bilo zoprno, malo me je srbelo na mestu vboda. Po 24 in sploh po 48 urah pa sta se rdečina in oteklina razširila v obsegu cca 5 cm. Me je precej srbelo in ker mi niti po 5 dneh rdečica še ni začela izginjat, sem že razmišljal o obisku zdravnika. No, nekako po enem tednu se je stanje uneslo. Po desetih dneh me na vbod spominja samo še 2mm velika luknja, kjer je bila koncentracija strupa očitno toliko visoka, da je koža enostavno odmrla :)

enako pri meni po zadnjem nedeljskem piku, malo še srbi....

Opažam, da so v zadnjih 5 letih ose močno pojačale moč pika oz. posledice so daljše in bolj boleče.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

SimplyMiha ::

In to dvoje opažanje ima kakšen sample size? 2-3 piki?

GrX ::

A ni malo tut fora kam te osa useka ? Pač bolj je občutljiv del telesa, bolj je lahko boleče..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

fikus_ ::

"Čebela te pri pitju piva pusti pri miru, ker od daleč vidi da to ni zanjo,. . .

Kljub temu, da čebele nisi opazil ne pomeni, da je vonj nagonsko ni privabil.. Ja?
"

Imaš kakšen vir, izkušnjo za ti trditvi?! Kako veš, da čebela od daleč vidi, da to ni zanjo?!

GupeM ::

GrX je izjavil:

A ni malo tut fora kam te osa useka ? Pač bolj je občutljiv del telesa, bolj je lahko boleče..

Seveda je. Okrog oči in ustnic je po mojih izkušnjah najhuje. Medtem ko na drugih mestih naslednji dan že skoraj ne vem več kam me je. To, koliko časa se ti pozna, je seveda odvisno od človeka do človeka, pri vseh pa je pik okoli oči in ustnic najhujši.

mihec87 ::

Za čebelo bi bili zanimivi kaki sladki sokovi, pivo sigurno ne, medtem ko osi vse od mesa naprej... No pa še zanimivost za nekatere, 3-4m stran od terase so panji pa še ni bilo ene čebele blizu med zajtrkom,kosilom, malcanjem sladoleda ter sadja medtem ko je obvezno vedno vsaj 1 osa pa še to rešimo hitro...Lopar za mrčeš tistih par os izvidnic na začetku obroka potamaniš in je večina mir do konca..

perci ::

Danes smo jedli zunaj...prideta buzerirat dve osi - ena meni na radler, druga hčerki na joto in seveda non stop 3 cm stran od njene glave. Človek težko ostane miroljuben.

mihec87 ::

perci je izjavil:

Danes smo jedli zunaj...prideta buzerirat dve osi - ena meni na radler, druga hčerki na joto in seveda non stop 3 cm stran od njene glave. Človek težko ostane miroljuben.


To loparček 3x naredi bzzp pa je mir..

D3m ::

Danes sem dal spati hčerkico v voziček zunaj.

Pustim na miru in čez nekaj časa začne kričati.

Osa jo je pičila v desno roko (podlaht).

Isti moment fetal oso in vse, ki so prišla v moje vidno območje.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

mihec87 ::

Ose so postale tako agresivne da če nekaj ješ in tistega zmanjka gre na ustnico in začne ščipat(ja zdrav človek jo sicer z roko prej odžene...)

Magic1 ::

Samo da ješ/piješ karkoli zunaj, takoj je par os okoli. Danes sem dve poknu s vilico. Ko je prišla tretja sem že pojedel in sem raje šel.
Primerjat čebele in ose... mogoče če si na pol slep in nisi sposoben opaziti razliko obnašanja. Kot da bi zamenjal psa za mačko.
Magic

#000000 ::

Jest sem opazil da če se mažeš z raznimi OSLADNIMI deodoranti kot Fa in krš iz budget trgovin si najebu. Bolje da smrdiš po švicu ne ose ne čebele te ne bodo niti povohale, čim si pa s čim namazan in da je sladkast vonj si F pisdi.

meni so krožile ker je baba uporabljala preveč mehčalca, in so posledično vse cote dišale osladno, da se jih niem mogu losat, dobesedno sem jih boksal in šamaral od sebe.

POl pa je ena soseda malo staija in iskušenejše, rekla, malo kisa v pralni stroj in malo sode bikarbone, ter nič mehčalca. Zadeva rešena, lahko pijemo in jemo zunaj, razen kaj sladkega.

dreta ::

Res je!Praksa to pokaze in dokaze kar so nicle zapisale.

FireSnake ::

Za vse mestne srajce: ose niso napadalne. Lahko se vsedeš zraven luknje, kjer imajo gnezdo in v miru opazuješ te zanimive živali.

OP: če so resd tako blizu, da bi znalo biti nevarno (da se razdražijo), potem razumem, da se jih odstrani.

Ampak: drugi bi pa kar vse pobili. Bogi ste.

Malo v razmislek
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

D3m ::

Pretiravaš.
|HP EliteBook|R5 6650U|

dreta ::

Pretirava? Se prevec mil je.

Scientists estimate that 150-200 species of plant, insect, bird and mammal become extinct every 24 hours. This is nearly 1,000 times the "natural" or "background" rate and, say many biologists, is greater than anything the world has experienced since the vanishing of the dinosaurs nearly 65m years ago.

Okapi ::

Ko jim rečeš, naj povejo za eno samo konkretno vrsto, ki je izumrla v zadnjem mesecu, ostanejo pa brez besed, ker za niti eno ne vedo.

perci ::

In še nihče ni povedal, kakšna škoda bi bila, če bi izumrli ose in komarji.

Okapi ::

FYI, brez os bi izumrlo kakšnih tisoč vrst figovcev (drevesa iz rodu Ficus).

VANR ::

Daj, FireSnake, ne nabijaj tu o nekih mestnih srajcah. Sem (bil) s podeželja, pa bi precej raje videl svet brez os, kot pa z njimi. Brez slabe vesti žrtvujem fige za to. :D

FireSnake je izjavil:

Lahko se vsedeš zraven luknje, kjer imajo gnezdo in v miru opazuješ te zanimive živali.


Ne. Ose so ene navadne p****, ko te bodo usekale, tudi če jih ne ogrožaš oz. ji nočeš nič žalega. Niso ravno pametne in zelo slabo ocenjujejo, kaj jim je prava grožnja. So pa zelo agresivne in, ker ne umrejo, ko te pičijo (za razliko od čebel), tudi nič ne šparajo s strupom. In ne moreš pustiti nekomu neumnemu, da presoja, ali ti bo ogrožal življenje, ali ne.

Sicer pa imamo malo srečo, da je naša kranjska čebelica ena bolj miroljubnih vrst. Če bi imeli ameriške, bi imeli dve nadlogi, tako imamo samo eno.

D3m ::

dreta je izjavil:

Pretirava? Se prevec mil je.

Scientists estimate that 150-200 species of plant, insect, bird and mammal become extinct every 24 hours. This is nearly 1,000 times the "natural" or "background" rate and, say many biologists, is greater than anything the world has experienced since the vanishing of the dinosaurs nearly 65m years ago.


Cry me a river.

Vrste izumirajo z ali brez naše pomoči.
|HP EliteBook|R5 6650U|

HotBurek ::

Vrste izumirajo z ali brez naše pomoči.

Je pa razlika, če izumirajo v naravnim ciklu (da druga drugo požrejo), al pa da človek uniči živali, ker mu pač ne paše brenčanje.

Za ose/sršene, če imajo panj pri hiši (in te moti), pustiš do konca sezone, potem pozimi pa zafilaš luknje, da jih drugo leto ni več tam. Življenje na podeželju brez sršenov, in občasnega draženja, ni to to. ;)
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

HotBurek ::

Ne ubijat os!
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

D3m ::

muh maline!!!

Kill them!
|HP EliteBook|R5 6650U|

Magic1 ::

HotBurek je izjavil:

Ne ubijat os!

Ti kar goji ose, mravlje in komarje. Lahko tudi v stanovanju, vsi se zelo dobro znajdejo tudi znotraj. Ne bit pristranski in jim odrekat idealnega okolja.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

HotBurek ::

Nekaj let so imele mravlje svoj bunker pod enim drevesom. Enkrat sem jim dal štrudl za kosilo ;) Meni je zanimivo pogledat mravljišče in kako kljubuje vsem naravnim ujmam. Za razliko od plesnivih stanovanj, ki jih gradijo....
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

next3steps ::

FireSnake je izjavil:

Za vse mestne srajce: ose niso napadalne. Lahko se vsedeš zraven luknje, kjer imajo gnezdo in v miru opazuješ te zanimive živali.

OP: če so resd tako blizu, da bi znalo biti nevarno (da se razdražijo), potem razumem, da se jih odstrani.

Ampak: drugi bi pa kar vse pobili. Bogi ste.

Malo v razmislek

Naravno je pojem, ki je plod človeškega uma.

Excavator ::

Sršenov sem se sam znebil z doma narejeno pastjo iz plastenke.

Ose delajo večji problem že zaradi lastnega čebelnjaka v bližini. Bom nastavil vabe in verjetno posprical. Z njimi nimam problema a ne mislim vedno ko hočem na teraso blizu dela kjer letajo ven in not oblačiti čebelarske obleke.

next3steps ::

HotBurek je izjavil:

Vrste izumirajo z ali brez naše pomoči.

Je pa razlika, če izumirajo v naravnim ciklu (da druga drugo požrejo), al pa da človek uniči živali, ker mu pač ne paše brenčanje.

Za ose/sršene, če imajo panj pri hiši (in te moti), pustiš do konca sezone, potem pozimi pa zafilaš luknje, da jih drugo leto ni več tam. Življenje na podeželju brez sršenov, in občasnega draženja, ni to to. ;)

Glej moj über poast. Na 1x tvoj argument pade v vodo.

D3m ::

HotBurek je izjavil:

Nekaj let so imele mravlje svoj bunker pod enim drevesom. Enkrat sem jim dal štrudl za kosilo ;) Meni je zanimivo pogledat mravljišče in kako kljubuje vsem naravnim ujmam. Za razliko od plesnivih stanovanj, ki jih gradijo....


Nakar zlijem krop na tvoje mravljišče.
|HP EliteBook|R5 6650U|

perci ::

Okapi je izjavil:

FYI, brez os bi izumrlo kakšnih tisoč vrst figovcev (drevesa iz rodu Ficus).

Pa ne teh os, ki živijo pri nas.

Okapi ::

FYI, fige rastejo tudi pri nas.

HotBurek ::

Glej moj über poast. Na 1x tvoj argument pade v vodo.

Ja, v čisto vodo. Folk dejansko, namesto da bi se stegnal in mal pocufal plevel, danes šprica neke pesticide po vsakem vogalu.

Nakar zlijem krop na tvoje mravljišče.

Če bi to naredil, bi dobil upgrade na ninja 9000 levele. ;)
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

tikitoki ::

Eni gojite res neracionalne strahove in sovrastvo, nekako tako, kot volilci Trumpa. Vse, da se najde novega sovraznika, ki je doovlj sibak, da se ga lahko brez skrbi pobija. Patetiki.

perci ::

Okapi je izjavil:

FYI, fige rastejo tudi pri nas.

Ose o katerih govoriš ti Fig wasp @ Wikipedia, ne spadajo niti v isto družino kot navadne ose o katerih govorimo tu Vespula vulgaris @ Wikipedia.

D3m ::

Cry me a river.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Magic1 ::

Jao, ogrožene vrste primerjat s osami, komarji in mravljami... Večina jih zaradi ljudi še bolje uspeva. zaradi nas so še veliko bolj razširjeni in zdaj se vi bojite, da bodo izumrle, če jih nočeš zraven svoje hiše... Bolj je problem, da zaradi njih ne bo veliko drugih živalskih vrst v bližini. Večinokrat so najbolj problematične ravno invazivne vrste, saj so z razlogom tako uspešne, ker so ekstra napadalne. Te delajo bolj štalo v ekosistemu, kot pa koristi. Podobno kot ljudje...
Magic


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ose v roletni omari

Oddelek: Loža
221918 (1157) Horas
»

Azijski sršeni

Oddelek: Problemi človeštva
4615307 (12714) Aston_11
»

Sršeni!!! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10125786 (18345) Aljaz1980
»

Ose prevec napadalne letos ??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6412726 (11039) perci
»

Problem s sršeni (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6616612 (15343) Thomas

Več podobnih tem