» »

Problem s sršeni

Problem s sršeni

«
1
2

Marjan ::

Malo nenavadna tema za ta forum, ampak ok, če se je spraševalo za odmašitev sekreta... :D

Sršeni so pod našo streho, na zunanji strani naredili gnezdišče. Fora je v tem, da so pod deskami! Vidna je samo majhna luknjica kjer masovno letajo ven in noter. Približno 30 vzletov in priletov nazaj na minuto je. Po tem sklepam, da morajo imet kar veliko gnezdo notri.

Na polico je že začela kapljati tudi neka gnusna rjava snov. Še sreča, da (zaenkrat!) nihče ne živi na podstrešju...

Seveda je sedaj problem kako zadevo sanirat!? Če bi naprimer samo zamašil lukno bi verjetno začelo vse gniti notri in bi bila še hujša svinjarija, ker bi teklo po fasadi.

Ali ima kdo kako boljšo idejo kako odstranit zadevo ne da bi ratala prevelika svinjarija?

Ali obstajajo v Sloveniji kake službe, ki se ukvarjajo s podobnimi zadevami?

Hvala

LoneWolf ::

Long shot, ampak nekako mi je ostalo v glavi, da se gasilci (?) ukvarjajo s tem. Gnezdo najprej pospricajo s tekocim dusikom, mocno ohladijo in s tem zmanjsajo aktivnost mrcesa, potem ga lahko brez problema odstranijo. Mislim, da sem nekoc nekaj bral ali gledal na to temo, verjetno pa ti bo kdo drug lahko bolj podrobno odgovoril.

MI_KO ::

Društvo za zaščito malih živali!!!

Menda so zaščiteni in boš mel kar lepo kazen če jih boš poklal in te bo kdo videl!

Al pa neostik okol lukne! (Pa seveda rokavice, čelada,...)

MI_KO ::

BTW:

Ste opazli, kako so se ti hudiči letos razmnožili?
Gnezda sem letos opazil že na 3! različnih lokacijah (Stari staši, vikend, pri prijatelju). Poleg tega pa nisem prvi ki je to omenil. Se pravi, da je zaščita malih živali funkcionirala.

Aja, dedeka je en poleg oke vsekal pa so ga v bolnco pelali po 6 inekcij. (ni alergičen, je pa malo starejši.)

blabla ::

Pri nas smo imeli isti problem. Nekaj ogabnega je začelo teči iz gnezda na strehi. Juck.
No zadevo smo rešili s špricanjem okoli vhoda v gnezdo z biokilom in pipsom (tekočim, ne sprej). Tako je ob vsakem odhodu iz gnezda dobil svojo porcijo strupa. Po parih dneh so zmetali ven ličinke, ki btw zgledajo podobno ogabno kot tista rjava tekočina. Pa vsak dan je kakšen mrtev ležal na tleh.
Ne verjamem, da so vsi pocrkali. So pa zbežali, kar je tudi v redu. :D

Elemen_T ::

To ni baš velik problem, nego šala mala 8-)

Primi v roke sprej od biokila, obleči se ko eksimos pa ne pozabi šibic ali vžigalnika.
Flammer pa adijo mrčes ;)

darh ::

ja elemen_t... pa adijo bajta >:D >:D >:D
Excuses are useless! Results are priceless!

Elemen_T ::

...
Seveda moraš poskrbeti da je v prostoru 100% vlažnost :D

Thomas ::

Tri tedne nazaj sem kosil vrt in so bili sršeni v votli češnji. Par 100.

Peš sem se spopadel z njimi. V kratkih hlačah, natikačih in srajci na sončno nedeljsko popoldne. Nosil sem jim po 2 dcl olja in z njim mastil duplo. Zgleda niso poštudirali na kakšen prefinjen način jih uničujem.

Nobenega več ni. Olje jim topi hitin. En sam me je hotel napasti, vendar sem vrgel 2 dcl vanj ko je letel proti meni.

Lahko olje naliješ tudi v zračno tlačilko (pumpo) in jih tuširaš.

Zame je bila to odlična adrenalinska kopel.

:D

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

darh ::

Thomas.. pa ti si čist divji... ;)
Did you ever try french kissing with cobra ? >:D

in wtf je to hitin?
Excuses are useless! Results are priceless!

Sfinga ::

zavod za deratizacijo ... morda lahko zaplinijo in mrčes pospraviš brez dodatne packarije

3LeR. ::

xbite: Hitin je ista snov ki jo imajo raki v oklepu. Če Thomasa prov razumem ga majo tudi sršeni v trupu in menda:D se ne odzivajo ravno najbolje ce jim ga stopiš.:D

TESKAn ::

Hitin je snov, iz katere je 'ogrodje' vseh žuželk, mislim da je zadeva ene vrste polisaharid? Sicer pa Thomas, dobra ideja...mogoče malo nevarna, ma dobra:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Marjan ::

Hehe :D

Ja, ni ravno zdravo, če se za tabo zapodi roj sršenov. To ni več hec, zaveva je lahko smrtno nevarna!!

Bom malo probal z oljem poškropit, samo je sranje ker je tak položaj - nad oknom 1,5 metra! In moraš poleg tega da te ne popikajo pazit še na to da dol z bajte ne fukneš :|

Če pa to ne bo šlo - bom pa ta zavod kontaktiru, ko Sfinga pravi.

Thx!

eomer ::

No si pa malce pozabu kdo je ekspert za te zadeve. Ja na katedro poklič pa Francija vpraš kako je kej s sanacijo.

.:joco:. ::

TESKAn, odlično:) Polisaharid, ki ga ne prebavlja nobena žival, razen nekaterih arhej in enoceličnih gliv.

Pravzaprav so monomerne enote hitina enake kot pri celulozi, škrobu in glikogenu, ki so vsi polisaharidi. Glukoza.

Hmm, da bi olje razgrajevalo hitin? Vprašanje če so res zato zbežali... Verjetno jim je olje zamašilo zračne cevke in so od tega pocrkali, medtem ko se je hitin le malo stanjšal, čez kake 3 ure. Samo olje (mast) ne topi hitina. Topijo ga olja, ki imajo nenasičene maščobne kisline (oleinska, palmitinska), ker imajo prosta vezna mesta.

Seveda ima navadno jedilno olje nekaj teh maščob z nenasičenimi MK. Ampak, da bi jim tako razžrlo hitin? To je tako, kot bi roko vtaknil v staro akomulatorsko tekočino.

Sicer je pa res že dolgo tega, kar sem mel biokemijo, ampak se ne spomnim da bi kje omenjali, da se hitin topi v oljih.
Correct me if I'm wrong!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Marjan ::

Sem začel zdej kar z navadnim kuhinjskim oljem špricat, iz take "pištolce", da zacilam v luknjico lahko.

CountDown number: -3

Bomo vidl. Zgleda, da jim škoduje olje, jap! Nima ravno stoplenga oklepa ko dol pade, ga pa definitivno matra >:D

Thomas ::

Zna bit ja, da se zadušijo. Da ima Joco prav.

In ne gre za topljenje, bolj za depolimerizacijo.

Samo ne od kuhinjskega olja. Ta jih zgolj duši. Kot je reku Joco. Zapre zračnice.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DavidJ ::

Kot prvo: kaj imate vsi proti men? :D

Jaz sem alergicen na to vrsto mrcesi (od tu tudi nick...) in ko me je picil so se mi zacele ustnice odebeljevati, vrat sem imel vse bol napihnjen.. in do tistega dne si nisem misli, da lahko gre piki tudi 140 in se kaksen km/h vec. :)

Za unicevanje v zaprtih prostorih najbolj uzge (dobesedno) kaksna velka petarda (Mega...) ali namocis eno coto v bencin, potem coto vrzes v lukno in zazges >:D ...

S sstarim atom sva enkrat eksperimentirala in sem streljal z lovsko sibrovko v lukno... no good. Skoda metka... pa se nic skode jim nisva povzrocla... in se bezala sva zatem. :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

.:joco:. ::

Eh, mi smo jih meli ene dve leti nazaj, pa se sploh nisem sekiral. Če jih pustiš pri miru, pol tut oni tebe. Je pa res neprijetno, če ti brenči okoli glave, še bolj če ga pohodiš. Jst sm se enga rešil podobno kot hornet. Ravno smo sedeli na kavi zunaj. Pa sem vzel nek stari parfum, ki mi je samo smetil, vžigalnik in WOOOFFF...>:D

No, ja sicer pa tale z oljem na gnezdo verjetno tudi ni slaba, bo treba enkrat sprobat.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

mirage ::

Moj foter pa se je rešil sršenov, ki so bili pod streho na naslednji način. Najprej se je debelo oblekel. Vzel je eno dolgo palico in na konec privezal kos kartona. Karton je namazal z lepilom, ki se uporablja za lovljenje podgan. S palico je vdaril po strehi in ko so sršeni prileteli ven iz luknje, jih je fockal >:D s kartonom na katerega so se prilepili. Ko se jih je na kartonu nabralo kakšnih sto, je karton polil z bencinom in zažgal. Ta postopek je večkrat ponovil. na koncu pa še je v luknjo iz katere so prihajali sršeni nalil nekaj strupa. Počakal je kakšen teden in potegnil gnezdo, ki je bilo veliko kot košarkaška žoga iz strehe. Gnezdo je polil z bencinom in zažgal. In sršenov ni bilo več :D .

Thomas ::

Zanimivo je, kako čebele obračunajo s sršenom, ki jih pride jest. Obdajo ga z živo kroglico kakih 30 čebel. Močno mahajo s krilci ob tem, tako da se notranjost kroglice s sršenom segreje na 56 stopinj Celzija.

To je zanj preveč. Pogine.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

nojus ::

tek me je minil, k sem ravno piskote grizu pa tole bral.
ampak ste korajzni, jest bi sam letu, ce bi katerga srecal.
a je ze kdo probal ta progy k je kao za komarje pa scurke odganjat. (omenjen nekaj topicov nazaj "komarji").

Tomi ::

Ko smo pri hitinu: malo verjetnosti je, da bi se hitin dejansko raztapljal v olju, ker je vseeno bolj polaren kot nepolaren (preveč seveda ne, ker potem ne bi služil vodnim rakom). Je pa hitin veliko bolj zanimiv kot spojina vodnica pri razvoju polimerov, ki se uporabljajo v farmacevtski tehnologiji.
Sicer je pa za gnezda, ki so recimo v travi, najboljša motika in jeklenka plina. Samo krila požgeš, in je.
metrodusa.blogspot.com

Marjan ::

Thomas: Ja, _za_nas_ nenavaden način uničevanja nasprotnika. Kje si dobil cifro 56°C, ker je nekam nizka!? Če je res bi lahko en grelnik v njih usmeru!

nojus: To sem tudi že razmišlu, sam je potrebno vedet frekvenco na katero so občutljivi, tisti program pa nima opcije nastavljanja frekvenc...

fRiK0 ::

Kokr vem to gasilci zaston nardijo...
Hvala

LP Tadej

Thomas ::

Tuki najdi "hornet".

Ja je 56° ja. Sam ne dela zdej tista stran.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

nojus ::

dela ::

mene so predlani napadli ko sma s kolegom šla kolesarit. kolega je med pavzo brcnil v jablano pa jih je ven priletelo kakih 30 pa vsi so se na mene spravli ker sem prepozno začel bežati. v teku se jih je kakih 10 vsedlo na mojo majco in me poskušalo piknit, a jim ni uspelo ker je veter med tekom majico pihal nazaj. peš se jih nisem mogel znebiti zato sem hitro skočil na bicikel in se odpeljal kolikor so me nesle noge. Še sreča da je bil breg navzdol saj sta dva prasca vztrajala na moji majici kaki 2 minuti.Ko sem ves prestrašen prišel domov sem naredil inšpekcijo : samo 2 pika na hrbtu pa sem bil otečen ko svinja... res dobro da nisem alergičen na njihove pike, zelo hudo pa bi jo lahko skupil kolega, ki pa je alergičen, Tako da je po eni strani dobro da so se brez izjeme spustili za mano.
Drugače pa sem prejšnji teden odkril da imajo gnezdo nekje blizu našega vikenda, ko so zvečer pri priprtem oknu, ko je gorela samo televizija, v sobo v minuti prilomastili kar trije (vsi so dobili udarce s trdo copato)
naslednji teden bom poslal izvidnico ( beri: bom šel :D ) na podstrešje, da vidim če majo slučajno tam gnezdo.

ragnarock ::

Olje deluje. Oče jih je pred kakim mesecom popolnoma iztrebil. :D Samo lepo jih je treba zalivati. >:D

Elemen_T ::

nojus: LoL!
Tudi jest sem piškote jedu - pa niti pomislil nisem, da jih nebi še naprej 8-)

ali3n ::

Očitno se letos niso namnožili samo komarji, ampaktud sršeni... prijatlca ma enak problem - gnezdo n podstrehi - je klicala na gasilsko prigado v Ljubljani (uni "profi" - ne prostovoljci), pa so ji povedal, da pridejo to v Ljubljani nardit zastojn, če je pa kam dalj za it, pa mal stane - Hrastnik okol 10 jurjev... kako metodo majo, nevem (una tekočim dušiko se mi zdi kar zanimiva - jih daš lahko pol v skrinjo, če mesa zmanjka..:D )

56°C - je temperatura, pri kateri začnejo koagulirat (strjevati se) beljakovine - alzo pomrejo zarad i tega, ker se v celicah vse strdi in življenski procesi ne tečejo več... (sam ni treba zato strehe zakurt!!!>:D )
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zavo ::

Alo folx!

Ravno jaz imam popolnoma enak problem! Pod deskami pod streho morajo imeti gnezdo, ker jih vidim kako ven in noter letijo. Šprical sem z Biokillom pa nič ne pomaga, ker je problem vtem, da nimajo luknje pač pa dolgo in nekje 0,5 - 1 cm široko režo na deskah in to na dveh treh mestih!
Klical sem gasilce, samo oni pravijo, da se ne ukvarjajo s tem!

Kaj naj naredim?

Marjan ::

Hoj Zavo!
Zgleda, da imava res enak problem. Jah, sej pravim - jaz jih sedaj z oljem špricam in se trudim v luknico zadet.

Trenutno stanje: countDown no.: cca -15

Vendar hudiči še vedno notr pa ven latajo??!

LojzePek ::

Mater ste vsi škrti. Če jih že pobijate posamezno pol jim nastavte eno flašo(steklenico,plastenko) noter pa vliješ mal pira al pa kak sladek sok oz. podobne bedarije. Si bojo sami naredil pravi party, pa se densal bojo not ko nori.

Pa kolikor mi je znano je sršen zaščitena žival(žuželka). Tak da pazte da vas sosed ne prjavi inšpektorju.

Zavo ::

Alo Marjan,

saj jaz sem jih šprical z biokillom, pa je golazen poginla, le ko sem jo direkt zadel, pa čeprav piše na plastenki, da strup deluje 4 tedna na površini kamor pošpricaš!

saj jaz sem jih tudi že poklal kakih 30, samo če pa ni razlike, še kar letajo!

Sedaj bom probal kupiti tisti muholovec in ga namestiti poleg odprtine, da se pač gor zalepijo!

Rezervna varijanta: Počakam do zime, potem pa deske dol in jih masakrirat....

S kod si Marjan?

Gh0st ::

Sosed je meu sršene na podstrešju, pa smo naredl improviziran flamethrower (lak za lase + žigalnik in povratna varovalka, da ni šu ogn not u canister). nese dobre 2.5 m pa jih tko onesposobš da ni res. K jim krila skuri, ker itaq tko pučas pa štorast letijo da ga kumot zadaneš...mal john woo scene more bit an!!
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Marjan ::

Pek: Smo probali - nočejo it noter! So zgleda že sprevidli to ukano.

Zavo: Točno isto je pri meni z oljem! Torej sta isto učinkovita. Sploh ne bom šel kupovat biokilla, če je tako kot praviš
Naslova raj ne bi dajal, da me ne bo kdo res prjavu (ane pek) :P ;)
(mail!)

Mogoče bo pozim še res najbol sanirat, ker samo bube oz. ličinke ostanejo - mende.

----------------
Take živali ne bi smele bit zaščitene - sama škoda je od njih, nobene koristi!! :|

LojzePek ::

Mogoče nisi dal na dovolj prometno mesto. Morš kak napis kam dat, al pa oglas na radio je dost da se razve kje je party, pa uniona ne priporočam za uporabo, dokazano ne privablja sršenov. Ko bi bil še mal bol močn bi mogoče lahk z njim odganjal.

Pa ne pozabit, brez ligthshowa ni partija, sploh stroboskop je obvezen.

blue96 ::

poskusite tale način:
zaščitna obleka, tuba s silikonom, tek . deluje, ampak je treba zadeti vhod.
.

DavidJ ::

Dejte mi razkrit skrivnost z oljem. Jedilno ali Motorno? Pa resno vprasam. :8)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

MI_KO ::

Al pa avanturistična varianta:

Skrij se za grm, pol pa zračna puška in ......!
Nekaj časa je zanimivo, pol pa že malo tečno! (Lahko pa se predčasno konča, ko te domači vidijo, da jim po fasadi strelaš:D )

Olje - olivno (zaradi holesterola):D

Thomas ::

Ne repično, ne koruzno, ne olivno in ne strojno olje nimajo holesterola.

Za podmazat sršene, je pa daleč najbolj primerno strojno.

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

Hehe, zaradi naftnih derivatov.;)

Drugač pa, holesterol je res samo v živalskih maščobah. Rastline ga ne znajo delat. Sicer pa če bi velik olja požrl, bi ravno tako mel velik holesterola, ker si ga sam nardi.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Ziga Dolhar ::

Hmmm, ko sem še mali bil, sva se s kolegom sršenov lotevala s kamni. Ja no :)

p.s.: Pek -- z assemblerjem še nisi probal? >:D

singular ::

probi se jih lotit z elektriko, naštimaj tist za muhe pobijat ker ima visoko napetost pa ti bo mal cvrčal pred oknom..

Brane2 ::


Za podmazat sršene, je pa daleč najbolj primerno strojno.


kaj pa zavorno olje ? Te stvari so bile svojčas precej agresivne...

S sršeni še nisem probal, a za ose vem, da na 2.45 GHz svetijo precej širokopasovno- že kar belo, bi reku... >:D >:D >:D

PecenkA ::

Ce se mislis srsenov lotiti resno, moras biti prvo zelo dobro zasciten, ker sem na lastne oci videl kako je nekoga picil srsen skozi 3,5 mm debele gumijaste rokavice (cebelarska obleka + debele cunje odspodej).
Drugace ga pa ni cez Pips. Ce srsena zadanes direktno leti se okrog 1m potem pa pade, pa tudi pri gnezdu zelo dobro deluje. Srseni zacnejo ven letat in zelo hito padat na tla. Pips naj bi ucinkoval dalj casa, vendar je spricanje najboljse ponoviti vsaj se nekajkrat na vsake par minut. In potem se naslednji dan. Srsenov ne bo vec nikoli. Potem gnezdo rocno odstranis.
Raid (sploh pa Biokill) in ostala sredstva niso dobra ker ne ucinkujejo dovolj hitro. Pri Raidu sem videl ko je srsen po pol ure ozivel in veselo letal naprej (par minut sicer, potem se je dokoncno stegnil), ceprav sem nanj direktno spustil par curkov Raida.

Zavo ::

Moj problem je predvsem ta, da ne vem kje je gnezdo, jaz lahko špricam noter samo pri špranji od koder pridejo!
sem pa včeraj slišal, da je najbolje uporabljati WD40, saj jih baje totalno zjebe, moram danes probat!

Da pa bi deske dol trgal, pa tudi nimam jajc, saj ne vem koliko jih je od spodaj!

Gasilci pa tega ne delajo!!! Vsaj v Mariboru ne!

Marjan ::

Poročanje o sanaciji:

50 jih je šlo zaradi olja. Potem smo pa luknje zafilali s PORPENOM! Ja, tista snov, ki jo nabrizgaš za izolacijo in se potem napihne.

No in to je dokončno zaleglo. Zdej samo še kakšen zmeden okol pride pogledat kaj se dogaja in odleti stran.

(hehe, mislim, da si zdej pri sosedu nekje delajo novo gnezdišče >:D)

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ose (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25234392 (3654) BorutO
»

Azijski sršeni

Oddelek: Problemi človeštva
4615331 (12738) Aston_11
»

Sršeni!!! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10125797 (18356) Aljaz1980
»

Ose prevec napadalne letos ??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6412737 (11050) perci
»

Sršeni

Oddelek: Loža
206874 (6380) Nagi Bator

Več podobnih tem