» »

24/7 PC (home server) v kleti? Da/Ne

24/7 PC (home server) v kleti? Da/Ne

Ghost7 ::

Živjo!

Kaj pravite na strežnik v kleti, kjer ni ogrevanja, vlaga pa je visoka.
Če bi bil prižgan non-stop, sepravi poleti in pozimi (klet na okoli 8 stopinjah) ogrevan z "lastnim" gretjem, sepravi ne bi bilo nekih toplotnih nihanj.

Asus plata
i3-4130
3xHDD
2xSSD

Kar se tiče temperature verjetno 8 stopinj pozimi in poleti okoli 20 stopinj niti ni problem, ampak kaj pa vlaga?
Načeloma kot se spoznam bo v ohišju višja temperatura kar pomeni manjši procent vlage kot v ozračju zunaj ohišja. Do kondenzacije bi prišlo samo v primeru, da bi bilo ohišje in vsebina hladnejša.

lp

joze67 ::

Sam imam etrayz že par let tako v kleti; ali je vlaga enaka kot pri tebi ne vem, ampak dela pa bp.

K0l1br1 ::

Vlaga ni faktor, če stvar ves čas dela. Preveč toplo v škatli in okrog nje.

konspirator ::

Če bo zadeva delovala 24/7 bo delalo bp.
--

Ghost7 ::

Ok, spodbudni odgovori, namreč rad bi ga selil v klet (blok), ker mi v stanovanju dodatno greje (sicer minimalno), predvsem pa dela "dren".

Sicer bo 1,5 metra nad tlemi.

SeMiNeSanja ::

V principu hlad računalniku paše, vlaga pa ne. Ravno zadnjič so se nekje razpisali, da naj bi bila vlaga eden glavnih razlogov za crkavanje diskov...

Ampak kot so že rekli, če bo mašina laufala 24/7 vlaga nebi smela biti problematična. Diski, ki laufajo nonstop se kar dobro ogrejejo (40-55 stopinj!), tako da vlaga tukaj ne bo mogla narest neke posebne škode.

LeQuack ::

Ghost7 je izjavil:

Ok, spodbudni odgovori, namreč rad bi ga selil v klet (blok), ker mi v stanovanju dodatno greje (sicer minimalno), predvsem pa dela "dren".

Sicer bo 1,5 metra nad tlemi.


Vi mate ethernet priklop v kleti?
Quack !

...:TOMI:... ::

Če je novejši blok potem imajo iz stanovanja napeljano elektriko do vsake kleti, da se ne troši skupna elektrika. Na to enostavno napelješ PLC pa je.

V kolikor ni tega, lahko mogoče po kakem ztačniku gre ali kaj podobnega.
Tomi

#000000 ::

Meni je server delal cca 8 let, dokler ga nisem ugasnil za 24 ur da posodobim zadevo, po tem času zedeva prižge samo še občasno, kar pa ni problem ker mi je uspelo sklonirat vse komplet na drug server workstation, tudi vlaga in ostalo pristorno, je pa problem pri teh nenamenskih škatlah pa tudi namenskih da ko jih po nekem času ugasneš ugotoviš da nekaj ne dela :) kak kos HW zba odletet čeprav je dela BP dokler nisi ugasnil zadeve. Tako da to je pač davek na nonstop delovanje. Vlaga mu ne more do živega dokler dela, edin da ga zalije to ja, obična zračna vlaga ali kletna vlaga mu ne škoduje oz. je ne čuti ker je skoz pod obratovanjem in to pomeni neko temperaturo recimo tam 50 deg C, kar se samo sprot suši.

Ghost7 ::

LeQuack je izjavil:

Ghost7 je izjavil:

Ok, spodbudni odgovori, namreč rad bi ga selil v klet (blok), ker mi v stanovanju dodatno greje (sicer minimalno), predvsem pa dela "dren".

Sicer bo 1,5 metra nad tlemi.


Vi mate ethernet priklop v kleti?


He he he :D
Čakal sem, da se bo nekdo v to zataknil ;)

Sem v pritljičnem stanovanju, ko sem prenavljal stanovanje sem po tleh potegnil do kleti elektriko in dva ethernet kabla.

Ghost7 ::

#000000 je izjavil:

Meni je server delal cca 8 let, dokler ga nisem ugasnil za 24 ur da posodobim zadevo, po tem času zedeva prižge samo še občasno, kar pa ni problem ker mi je uspelo sklonirat vse komplet na drug server workstation, tudi vlaga in ostalo pristorno, je pa problem pri teh nenamenskih škatlah pa tudi namenskih da ko jih po nekem času ugasneš ugotoviš da nekaj ne dela :) kak kos HW zba odletet čeprav je dela BP dokler nisi ugasnil zadeve. Tako da to je pač davek na nonstop delovanje. Vlaga mu ne more do živega dokler dela, edin da ga zalije to ja, obična zračna vlaga ali kletna vlaga mu ne škoduje oz. je ne čuti ker je skoz pod obratovanjem in to pomeni neko temperaturo recimo tam 50 deg C, kar se samo sprot suši.


Če bo 8 let deloval, je svoje odslužil. Trenutno laufa že 3 leta.
Diski HDD imajo temperaturo 34, SSDji 38 in to na temperaturi 26C (dnevna soba).

Torej klet da in lahko, vendar ob (pozimi) remontu obvezno pohitet, oziroma ga popravljati v stanovanju, prižgat da se ogreje, in potem takoj v klet in takoj prižgat.

kingsix ::

Ne vem kaj imate tako velike težave z hrupom/temperaturami in ne vem čem vse...kot da laufate ne vem kak high-end serverje.

jaz imam server/htpc z Intel Core i5-4690T, Radeon RX 460, 1x SSD, 4x HDD. Ohišje ima vent spredaj/vzadaj. Mašino malokdaj sploh slišim, 90% časa so ventilatorji ugasnjeni - od CPU vidim, da se tu pa tam vklopi nekaj. Grafična se vklopi le potem, ko nekaj časa gledam kak film, drugače je izklopljen (zero-fan). Npr. sedaj tole tipkam na tem PCju, vsi venti so ugasnjeni. Temp nikoli niso niti blizu kakih višjih vrednosti. Laufa seveda 24/7.
Drugače gor laufajo SQL server (z analytics in reporting), torrenti (itak), Git, SVN, IIS, mail server, sharepoint server, FTP in še kup vsega. Vse je kar v uproabi.

Treba je le imet primerno ohišje, ventilatorje oz. hladilnike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Ghost7 ::

kingsix je izjavil:

Ne vem kaj imate tako velike težave z hrupom/temperaturami in ne vem čem vse...kot da laufate ne vem kak high-end serverje.

jaz imam server/htpc z Intel Core i5-4690T, Radeon RX 460, 1x SSD, 4x HDD. Ohišje ima vent spredaj/vzadaj. Mašino malokdaj sploh slišim, 90% časa so ventilatorji ugasnjeni - od CPU vidim, da se tu pa tam vklopi nekaj. Grafična se vklopi le potem, ko nekaj časa gledam kak film, drugače je izklopljen (zero-fan). Npr. sedaj tole tipkam na tem PCju, vsi venti so ugasnjeni. Temp nikoli niso niti blizu kakih višjih vrednosti. Laufa seveda 24/7.
Drugače gor laufajo SQL server (z analytics in reporting), torrenti (itak), Git, SVN, IIS, mail server, sharepoint server, FTP in še kup vsega. Vse je kar v uproabi.

Treba je le imet primerno ohišje, ventilatorje oz. hladilnike.

In kaj ma primerno ohišje, ventilatorji in hladilniki veze s to temo?

Ni kaj, vsa čast, res maš hud server --> si se pohvalil. Ampak se ti ne zdi da spamaš?
Kdo ima težavo s temperaturami/hrupom? Govorimo o vplivu precej hladnega ter vlažnega okolja na sam server. Ne pa o tem kakšen server je, kaj gor laufa in koliko se ta greje oziroma "ruži".
Pa brez zamere...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

energetik ::

Ghost7 je izjavil:

Torej klet da in lahko, vendar ob (pozimi) remontu obvezno pohitet, oziroma ga popravljati v stanovanju, prižgat da se ogreje, in potem takoj v klet in takoj prižgat.
Problem je lahko samo, če bi ugasnjenega (in ohlajenega) prinesel v toplo (in vlažno stanovanje). Takrat bi moral počakati, da se ogreje vse na sobno temp., preden bi ga dal na napajanje. Če bi nesel PC iz toplega stanovanja v mrzlo klet, lahko vštekaš takoj, ker ne bo nobenega kondenza.
Dokler pa je v kleti in deluje, bo v ohišju zelo nizka RH, zaradi ogrevanja komponent. Torej problem s kondenzom je le, če mrzlo stvar prineseš na toplo (in vlažno) okolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

mojster_joni ::

delalo ti bo čisto ok, zna bit pa tak računalnik že overkill (al pa prešvoh če boš imel gor kak plex in hočeš da transcoda več streamov hkrati)... odvisno kaj boš laufal na njemu....pa kupi kake nas variante diskov, ki so narjeni za 24/7 uporabo in ne imet powersavinga za njih nastavljenega preveč agresivno (stalno ustavljanje prižiganje je smrt za diske, dosti dlje ti bodo zdržali če se vrtijo cel čas).... pa ne wd greenov ker imajo blazno debilno nastavljeno varčevanje z energijo in stalno parkirajo glave kar je spet smrt za disk... wd redi so pa kul izbira, zanesljivi, poceni na/gb, relativno hitri (mislim so sicer 5400 rpm tko da niso lih formula 1 ampak glede na ceno/porabo/zanesljivost so zelo ok... sekvenčno branje/pisanje med 100 in 150 MB/s za 3 GB modele in malo več za 6 GB... se pravi trije v linuxovi verziji (mdraid, far layout) raid 10 (dela tudi s samo tremi diski, če daš pa 4 not ti bo pa delal z njimi vsak raid 10 od mdraida do btrfsja do whatever) bodo kar hitri (branje hitrost enega * št diskov, pisanje pol manj)... za naključna branja/pisanja malih datotek bo pa itak vsak hdd počasen... raid5 je tudi možnost samo je malo počasnejši ima pa boljši izkoristek prostora, za raid6 rabiš vsaj 4 diske (samo pri samo 4 nima smisla ker je 10 orenk hitrejši in ima enak izkoristek prostora, pri več diskih je ima boljši izkoristek prostora in recimo da rahlo višjo zanesljivost ampak je obupno počasen)... aja če boš imel btrfs ne uporabljat raid5/6 ker sta še vedno bugasta... toplo priporočam ali btrfs ali zfs zaradi zaščite pred bit rotom, btrfs ma par svojih fint (večinoma to da prste stran od raid5/6) je pa bolj fleksibilen pri večanju/manjšanju arraya medtem ko pa zfs ni tako fleksibilen, sta pa raidz1/2 (zfsjeva verzija raid5/6) brez bugov in hitrejša od klasičnega raida5/6 (ampak napram raid10 so vsi počasni, še posebej raid6/z2)... pa btrfs ima offline dedupe kar pomeni da bo kuril ram samo ko/če ga poženeš ampak ne bo sproti varčeval s prostorom na diskih, zfs pa online ki ti skoz kuri ornk rama (nekje 1 gb rama za vsak tb diska, kar zna hitro biti veliko, še posebej če upoštevaš da bo šel ram še za cache za diske tko da bo 32 gb min za 3x6 TB) ampak tudi sproti varčuje s prostorom na disku....poleg tega imata oba še kup kul featurjev ki pridejo v kompletu s cow fsji (copy on write ne krava) kot so praktično zastonj snapshoti (poraba prostora = nekaj overheada + spremembe v datotekah kar je zelo malo in ti omogoča da imaš backup verzijo vsega za vsak dan).....

kingsix ::

Ghost7 je izjavil:


In kaj ma primerno ohišje, ventilatorji in hladilniki veze s to temo?

Ni kaj, vsa čast, res maš hud server --> si se pohvalil. Ampak se ti ne zdi da spamaš?
Kdo ima težavo s temperaturami/hrupom? Govorimo o vplivu precej hladnega ter vlažnega okolja na sam server. Ne pa o tem kakšen server je, kaj gor laufa in koliko se ta greje oziroma "ruži".
Pa brez zamere...


kaj pa je razlog zakaj bi dal pc v klet? Navadno je to ravno hrup in/ali temperatura. Z dajanjem pcja v klet imaš le druge možne težave, zato pa si tudi odprl temo. Duh.
Jaz sem te le hotel usmerit v reševanje možnega razloga na drugačen način in odvrnit od nepotrebnega prestavljanja v klet in z tem morebitnih težav - katere očitno skrbijo tudi tebe.

Glede hrupa/temeprature si pa rekel kar sam, ne rabiš spraševat kdo.

Ghost7 je izjavil:


Ok, spodbudni odgovori, namreč rad bi ga selil v klet (blok), ker mi v stanovanju dodatno greje (sicer minimalno), predvsem pa dela "dren".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prisilno prezračevanje stanovanja (lokalni prezračevalni sistem)

Oddelek: Loža
3210967 (9687) fosil
»

Kateri razvlažilec zraka? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13975399 (58659) matijadmin
»

PC na podstrešju? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
526279 (4503) MadMax
»

na kolko mate nastavljeno klimo?

Oddelek: Loža
418667 (6958) m0LN4r
»

Sušenje perila v kleti

Oddelek: Loža
4911402 (7293) Jakka

Več podobnih tem