» »

Kateri razvlažilec zraka?

Kateri razvlažilec zraka?

1 2
3
»

S!lentHunter ::

Na koliko je priporočeno nastaviti vlažnost na razvlažilniku zraka 50 % ????
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

Bellzmet ::

Ja recimo 50% je OK, lahko še manj. Nekako od 30% do 60% je priporočljivo imeti v stanovanju, idealno pa recimo 45%,50%.

S!lentHunter ::

To se pravi verjetno najboljše pozimi imeti nastavljeno na 50% vlažnosti in se zadev avklopi ko je pač potrebno ? No še to me zanima imate zadevo vklopljeno 24 ur na dan ali vklapljate zadevo smao po potrebi, itak če imaš nastavljeno na 50% ko doseže zadeva željeno vrednost se izklopi....
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

energetik ::

Odvisno kaj ti paše, dejansko je samo to važno. In pa da vlaga na najhladneših zidovih ne naraste preko 70%, ko bi se lahko že začela pojavljati plesen.
Če ima avtomatsko regulacijo vlage, zakaj bi izklapljal? Temu je namenjena regulacija.

fujtajksel ::

Regulacija izklaplja, ker je on/off tipa, kot peglezn ;)
Izklopiš ga pa ti takrat ko ga nočeš poslušat, ker brni kot hladilnik pa še ventilator šumi. Ta profi zidarski so pa RES hrupni.

S!lentHunter ::

Evo danes kupil razvlažilnik zraka v Hoferju, zelo lično narejen, že zbira vodo :) zvok me ne moti, ventilator na lov 43, na high 46 decibelov...
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

urosh ::

jaz sem ene 2 leti nazaj kupil tega hoferjevega. Sem hotel klet razvlazit, pa ne dela, ce temperatura prostora ni bila blizu 20+. V tem casu mi temperatura v kleti pade na 10... Sem ga nesel nazaj. Ko sem ga pred tem testiral v ogrevanem delu hise, pa je delal bp. Samo tam pa ga nisem rabil (ogrevanje s kaminom).

Bellzmet ::

Ja seveda čim višja temperatura tem bolje dela navadni razvlažilec. Tudi sedaj pri teh nizkih temperaturah in suhem vremenu prostori ne bi smeli biti preveč vlažni (seveda, če so primerno ogrevani). Tako da ne boš začuden, če bolj malo vode potegne sedaj.

Za klet, kjer so nižje temperature je bolj primerna tale zadeva:
http://www.zibro-shop.si/si/razvlazeval...

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

fujtajksel ::

Bellzmet je izjavil:


Za klet, kjer so nižje temperature je bolj primerna tale zadeva:
http://www.zibro-shop.si/si/razvlazeval...


Kako pa tale deluje?
In kako se v primerjavi z navadnimi kompresorskimi obnese pri sobnih temperaturah (učinkovitost odvajanja, poraba, hrup)?

Bellzmet ::

Hm preberi specifikacije na strani na mojem linku. Vse piše pri posameznih razvlažilcih. Bolj podrobno pa ne poznam.

Pri nižjih temp se obnese veliko bolje kot klasični razvlaževalec pri sobnih temperaturah pa slabše kot klasični razvlaževalec.

S!lentHunter ::

Kaj predlagate, da je zadeva potem 24 ur na dan vklopljena in nastavljena vlažnost npr. na 50% ????
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

Bellzmet ::

Ja, če te ne moti hrup pusti prižgano. Koliko pa imaš vlažnost sedaj?

S!lentHunter ::

Trenutno imam vlago čez dan med 50 in 55c/o zjutraj pa okrog 66c/o, vendar trenutno je zunaj suho vreme, tako da zadeve se ne morem testirali, več kako zadeva deluje bom lahko povedal ko bi zunaj vlaga
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

S!lentHunter ::

evo takole zgleda razvlažilnik zraka iz Hoferja:




AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

dolenc ::

A kej zaudarja zrak ko je dolgo prižgan?

S!lentHunter ::

dolenc je izjavil:

A kej zaudarja zrak ko je dolgo prižgan?


Prvih nekaj ur je imel malo vonja, ker je zadeva nova in diši po čistilih s kerimi so očistili dele, sedaj pa je vonj že izginil, itak piše v navodilih da prvih nekaj ur uporabe ima lahko malo vonja ?
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

dolenc ::

Ne bi vedel zato vprašam, jaz mam enga klima neki neki, in hudič še kar zaudarja, ni hudo, je pa dovolj da moram potem preluftat in spet nisem nič naredil :)

energetik ::

Če pozimi preluftaš si naredil več, kot če bi imel tole prižgano...

S!lentHunter ::

energetik je izjavil:

Če pozimi preluftaš si naredil več, kot če bi imel tole prižgano...


sigurno je najboljše zračnje, to bo itak obvezno, vmes pa bom uporabljal še razvlažilnik, ko ne bom mogel doseči zmanjšanja vlažnosti v stanovanju...
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

dolenc ::

Ja pozim mraz/radiator kombo dela, bolj me jesen heca ko je vse vlažno že v zraku

S!lentHunter ::

Mi lahko nekdo razloži, razvlažilnik ima možnost stopnje ventilarja na počasi in hitro, kaj je sploh razlika v delovanju ventilatorja, na počasi je zadeva manj glasna, še kakšen drug učinek ?
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

energetik ::

Na višji stopnji naj bi razvlažil več L/h, a ni logično?

imagodei ::

Bellzmet je izjavil:

Ja seveda čim višja temperatura tem bolje dela navadni razvlažilec. Tudi sedaj pri teh nizkih temperaturah in suhem vremenu prostori ne bi smeli biti preveč vlažni (seveda, če so primerno ogrevani). Tako da ne boš začuden, če bolj malo vode potegne sedaj.

Ne vem, če je to tako očitno...

Na višji temperaturi zrak lahko sprejme več vlage, IOW relativna vlažnost pade. Če imaš nastavljeno, da se vlažilec vklopi pri 60% r.z.v., potem bo pri 23 stopinjah vlažilec vklapljal manj pogosto in za manj časa kot pri 19 stopinjah. Pri 19 stopinjah je pač (ob enakih ostalih predpostavkah) vlaga v prostoru višja.

Po drugi strani je res, da pri višji temperaturi več vlage iz sten prehaja v zrak, ker topel zrak lahko vsebuje več vlage.

Saj to je princip, zakaj zračenje deluje: segreješ prostor, počakaš da vlaga naraste, nato pa luftaš in v stanovanje spustiš hladen suh zrak (npr. 5-10 stopinj). Nato počakaš, da se zrak spet segreje (in sprejme več vlage) in luftaš.


Je pa skrajno zoprno, če imaš zares vlažno stanovanje, novogradnjo, ali pa majhne prostore in slabo paropropustnost (kar je sedaj malodane mus, če delaš novogradnjo).

Na primer pri nas za enkrat 4 osebe (dva odrasla, dva malčka) spimo v isti sobi, ker otroške sobe še nimamo izdelane do konca. Se pravi, 4 ljudje dihamo celo noč na 10 m2. Zjutraj iz okna teče kondenz na polico; da ne omenjam, da imam težave pri električni napeljavi, ki gre v enem delu čez neizolirano podstrešje in mi v štekdoze teče kondenz.

Kljub luftanju zjutraj in zvečer ne rešimo težave. Odprto okno čez noč ni rešitev, ker otroka zbrcata iz sebe odejo in na 15 stopinjah pač ne moreta spati v sami pižami. Razvlaževalec pa tudi ni rešitev, ker je za spanje enostavno preglasen.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Bellzmet ::

Ja tako ja, topel zrak lahko sprejme več vlage. In ko pride mrzel zrak v prostor se takoj segreje in sprejme vodo oz. jo potegne iz sobe. Tudi poglej specifikacije (ali graf) pri razvlaževalcih. Tisti podatki v specifikaciji koliko litrov na dan lahko potegne iz zraka so merjeni pri 32 stopinjah. seveda učinkovitost z nižanjem temerature strmo pada. To seveda velja za kompresorske. Pri električnih pa temperature ne igrajo (takšne) vloge.

Za novogradnje se priporoča za nekaj časa kar "industrijskega", ki potegne več kot 50 litrov vlage na dan. So pa seveda temu primerno glasni.

Ja težavo lahko malo omiliš tako, da imaš razvlažilec cel dan prižgan v spalnici in ugasneš pred spanjem. Tudi mogoče razmisli o električni termostatski glavi za radiator in nastaviš zjutraj recimo za 3-4 ure, da radiator na polno dela, no lahko seveda cel dan samo to je potem potratno. Pa seveda ne sušiti perila v spalnici, od tega gre ogromno vlage v prostor.

imagodei ::

Bellzmet je izjavil:

Tisti podatki v specifikaciji koliko litrov na dan lahko potegne iz zraka so merjeni pri 32 stopinjah. seveda učinkovitost z nižanjem temerature strmo pada.

Ja, ne vem - nekako mi ne gre z logiko tole skupaj. Reciva, da verjamem tvoji informaciji, da so podatki o zmogljivostih odstranjevanja vode podani pri 32oC. Prav.

Ampak - če imaš pri 32 stopinjah v prostoru 50% vlago, potem to pri 21oC pomeni skoraj 100% vlago (govorim na pamet). Nekako sem prepričan, da bo razvlaževalec bistveno lažje sušil zrak iz 100% vlage na 60% vlago, kot pa iz 50% vlage na 30% vlago - ne glede na temperaturo.

Lahko se pa motim?

Bellzmet je izjavil:

Ja težavo lahko malo omiliš tako, da imaš razvlažilec cel dan prižgan v spalnici in ugasneš pred spanjem. Tudi mogoče razmisli o električni termostatski glavi za radiator in nastaviš zjutraj recimo za 3-4 ure, da radiator na polno dela, no lahko seveda cel dan samo to je potem potratno. Pa seveda ne sušiti perila v spalnici, od tega gre ogromno vlage v prostor.

Agreed. Trenutno samo izvedba še malo zafrkava, ker nimamo še do konca izdelano. :)
- Hoc est qui sumus -

Bellzmet ::

Hm mogoče je tako (ugibam), da je pri 32 stopinjah npr. pri 80% vlažnosti v zraku 2 litra vode. Pri 22 stopinjah pri 80% vlažnosti pa 1 liter vode?

Tukaj je graf iz katerega se vidi učinkovitost razvlaževalca in tabela koliko vode potegne ven pri določeni temperaturi/vlažnosti:
http://www.sylvane.com/ebac-dd300-desic...

npr: pri 32 stopinjah/50% vlage potegne ven 29 litrov in pri 10 stopinjah/80% vlage potegne ven isto cca 29 litrov. Za primerjavo pri 32 stopinjah/80% vlage potegne 35 litrov

imagodei ::

Bellzmet je izjavil:

Hm mogoče je tako (ugibam), da je pri 32 stopinjah npr. pri 80% vlažnosti v zraku 2 litra vode. Pri 22 stopinjah pri 80% vlažnosti pa 1 liter vode?

Že res, samo dve stvari sta tukaj bizarni: 1.) kdo pa želi imeti temperaturo v sobi 32 stopinj? Kanček boljši razvlaževalci znajo tudi ogrevat, to je res, ampak ogrevat prostor na 32 stopinj je nekoliko energetsko potratno. Če gre za sušenje prostora pri novogradnji, da gradnja lahko čim prej steče naprej (ali po poplavah) je to pač nuja; če pa v prostorih bivaš, je pa to no-go.

2.) Če imaš pri 32 stopinjah v prostoru 80% vlago, potem je prostor pri 20 stopinjah neprimeren za bivanje. Govoriva o stenah, mokrih (ne vlažnih) na otip, lužah po tleh. Nemara stanje po večdnevnih poplavah. Za ta namen so spet primerni izključno industrijski razvlaževalci, ne pa običajni consumer grade razvlaževalci v rangu 100-300 EUR.

Skratka, težave z vlago se začnejo že bistveno prej, preden imaš pri 32 stopinjah 80% vlago. Dovolj je, da je pri običajni sobni temperaturi (19-21 stopinj) vlaga na 80%. Meni kot potrošniku, ki imam tako stanje v stanovanju v katerem želim stanovat tudi med razvlaževanjem, podatek o zmogljivosti razvlaževanja pri 32 stopinjah Celzija ne koristi nič.
- Hoc est qui sumus -

Magic1 ::

imagodei, rešitev zate bi bilo, da imaš zvečer odprt oken na minimalen kip, ter dogrevaš, če bi se preveč ohlajalo. Tako boš imel konstanten tok suhega zraka brez hrupa(če nimaš ceste v bližini).
Magic

Magic1 ::

Druga boljša, a dražja, rešitev bi bil lokalni rekupetator. Imaš kar nekaj verzij.
Magic

energetik ::

imagodei je izjavil:


Ampak - če imaš pri 32 stopinjah v prostoru 50% vlago, potem to pri 21oC pomeni skoraj 100% vlago (govorim na pamet). Nekako sem prepričan, da bo razvlaževalec bistveno lažje sušil zrak iz 100% vlage na 60% vlago, kot pa iz 50% vlage na 30% vlago - ne glede na temperaturo.
Podatki so za vse razvlažilce podani pri 32°C@80% vlage.
Za razvlažilnik ni važna RH v %, ampak absolutna vlaga v g/m3 zraka. Ker pretoka zraka ima toliko in toliko kubikov na uro (odvisno od ventilatorja), zato se pač skondenzira toliko litrov vode/h kolikor je pač zrak dejansko vsebuje.
Pri 32/80% vsebuje zrak 27g vode na kubik, pri npr. 20/60% pa le še 10g.

Bellzmet ::

Ja seveda. 32 stopinj sem navedel samo zaradi tega, ker je v specifikacijah razvažilcev.

imagodei ::

energetik je izjavil:

imagodei je izjavil:


Ampak - če imaš pri 32 stopinjah v prostoru 50% vlago, potem to pri 21oC pomeni skoraj 100% vlago (govorim na pamet). Nekako sem prepričan, da bo razvlaževalec bistveno lažje sušil zrak iz 100% vlage na 60% vlago, kot pa iz 50% vlage na 30% vlago - ne glede na temperaturo.
Podatki so za vse razvlažilce podani pri 32°C@80% vlage.
Za razvlažilnik ni važna RH v %, ampak absolutna vlaga v g/m3 zraka. Ker pretoka zraka ima toliko in toliko kubikov na uro (odvisno od ventilatorja), zato se pač skondenzira toliko litrov vode/h kolikor je pač zrak dejansko vsebuje.
Pri 32/80% vsebuje zrak 27g vode na kubik, pri npr. 20/60% pa le še 10g.

Ne zastopimo se čist, očitno.

Pravim, da klasični (neindustrijski) razvlaževalec pri višji temperaturi kasneje zazna npr. 70% vlago. Oziroma, ker vlaga pri 25 stopinjah celzija kasneje doseže vrednost 70%. Če je razvlaževalec nastavljen, da se vklopi ob 70% vlagi (ali pa ob 60, 50, 80 ... nima veze), bo trajalo dlje časa, da se bo razvlaževalec sploh vklopil.

Še drugače. Recimo, da imamo zjutraj v prostoru 25 stopinj in 45% vlago (smo ravno fajn zakurili). Ker imamo težave z vlago, pred odhodom v službo vklopimo razvlaževalec in ga nastavimo na 60%. Preden se bo pri 25o C razvlaževalec sploh vklopil, bo poteklo X časa.

Če pa zjutraj prezračimo in imamo v prostoru 19o C ter ravno tako 45% vlago, pa še vedno težave z vlažnostjo prostora, bo vlaga naraščala hitreje in prej dosegla 60%, ko bo razvlaževalec vklopil.


Če težave z vlago rešuješ z luftanjem, ti je v interesu, da je notranji zrak čim toplejši in tako shrani absolutno več g vlage na kubik. Ko v stanovanje spustiš hladen suh zunanji zrak, si dejansko posušil prostor.

Če pa težave rešuješ z običajnim, consumer-grade razvlaževalcem, pa je IMO učinkovitejše imeti nižjo temperaturo ob višji vlažnosti. Ne glede na to, da pri 32 stopinjah mašina zmore več. Podatek 32 stopinj in 80% vlažnost je bizaren celo za trope.
- Hoc est qui sumus -

Bellzmet ::

Ja to je vse teorija in drži. Samo v praksi je pa tako, da ko ti preluftaš za 10 min sicer vlaga pade, ampak samo za nekaj časa. In to se zamnenja samo zrak (pač vidiš na hidrometru) in to ni dovolj, da potegne vlago in sten in iz zarošenih oknov. In si čez pol ure praktično na istem. Če imaš pa v stanovanju 45% vlago ti pa itak ni treba skrbet in se bo razvlaževalec že vklopil ko bo potrebno. Seveda, če te pa pri 25 stopinjah moti 60% vlažnost pa pač naštelaš na manj.

Tudi v praksi je težko imet takšno temperaturno razliko (19 vs 25) stopinj. Ponavadi niso takšna nihanja temerature v stanovanju. Pusti to, če odpreš okna za 10 min, da se prelufta.

fruc900 ::

Koliko ur na dan pa imate vklopljen razvlažilec zraka in na koliko držite vlažnost v stanovanju ?

Spider9 ::

V kleti smo naredili bivalno sobo. 2 stene so v zemlji in so slabo izolirane (stara hiša). Vlage je ogromno, 80-90%. Prezračevanje pomaga kratkoročno. Zmontiran je radiator v sobi tako da problemov z nizko temperaturo ni (lahko je kompresorski razvlažilec) - temp ~ 22°C.
Kolega forumaš je predlagal tole zadevo:
http://www.aktobis.de/Bautrockner-WDH-7...

Glede na to da je soba dejansko v zemlji, se vlaga konstantno prenaša v sobo.
Menite da bo zgoraj omenjeni razvlažilec opravljal svojo nalogo? Ali je potrebno pogledati še po dražjih (močnejših) modelih?
Težko vprašanje vem. Ppredlogi so dobrodošli...
hvala
LP

Spider9 ::

aja soba je pa 3x3, torej cca 20m3. Glasnost me ne moti.
LP

S!lentHunter ::

Razvlazilnik je čisto ok, ne rabiš močnejšega po moji oceni, za tako majhen prostor bi lahko tudi manj zmogljiv...
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

Zgodovina sprememb…

matijadmin ::

energetik je izjavil:

Če pozimi preluftaš si naredil več, kot če bi imel tole prižgano...

Hja, zaradi razlike temperature in, ker je vlaga relativna, v večini primerov da. A, ko imamo na obali meglo in res visoko vlažnost, ne narediš nič. In lansko zimo smo imel skoraj 40 % takih dni. Potrebno je bilo hajcati radiatorje, čeprav ni bilo mraza in razvlaževati. Jaz sem to počel s klimo.
Vrnite nam techno!

energetik ::

Od kje si pa zdj privlekel to temo? :)
Sicer pa nimaš prav, v mesecih sredi zime ste imeli na obali rosišče vedno manjše od 10°C. Kar pomeni po luftanju v stanovanju pri 21°C manj kot 50% vlago. Če si imel več vlage, nisi dovolj zračil.
Glej ARSO meritve (stolpec Td = rosišče):
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?l...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

matijadmin ::

energetik je izjavil:

Od kje si pa zdj privlekel to temo? :)
Sicer pa nimaš prav, v mesecih sredi zime ste imeli na obali rosišče vedno manjše od 10°C. Kar pomeni po luftanju v stanovanju pri 21°C manj kot 50% vlago. Če si imel več vlage, nisi dovolj zračil.
Glej ARSO meritve (stolpec Td = rosišče):
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?l...

Seveda, ker nisi še slišal za mikroklimo. Vanganelska dolina in okoli mandrača je bila vlažnost bistveno višja. Pa tudi ogrevanje ni zastonj.
Vrnite nam techno!
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razvlažilnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8013819 (1921) MIHAc27
»

Plesen na stenah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17346067 (24542) Matejjjjj
»

Prisilno prezračevanje stanovanja (lokalni prezračevalni sistem)

Oddelek: Loža
3210988 (9708) fosil
»

Sušenje perila v kleti

Oddelek: Loža
4911432 (7323) Jakka
»

Vlaga v stanovanju

Oddelek: Loža
4818315 (16835) Pyr0Beast

Več podobnih tem