» »

Sony bo začel izdelovati gramofonske plošče

1
2
3

matijadmin ::

Vrhunski DAC in lossless format (idealno ne ripan CDDA, ampak izvožen iz masterja ali solidno digitaliziran kakovosten analogni nosilec) dajo top rezultate. Ga ni avdiofoola/avdiofila, ki bi izza zavese na ABX primerjavi to ločil od analognih sistemov.

Problem CD predvajalnikov je, da v veliki večini nimajo natančnega takta, kar ima za posledico jitter. Nekatere se da predelati in dodati natančen clock.

Je pa zabavno predvajanje s plošč, to pa. Hobi kot vsak drugi.
Vrnite nam techno!

Netrunner ::

Digitalen format je za na pot, za rekreacijo, za poslušanje glasbe na delovnem mestu. Vinilke pa so za dejanski užitek poslušanja glasbe doma. Ni eden boljši od drugega ampak namen enega je drugačen od drugega.

Quikee ::

" Problem CD predvajalnikov je, da v veliki večini nimajo natančnega takta, kar ima za posledico jitter. Nekatere se da predelati in dodati natančen clock."

Take stvari se da danes enostavno rešit. Mali buffer in pa DAC s svojo uro. Mislim pa, da tako malih sprememb zvoka, kot jih povzroča rahel jitter človeščo uho ne zazna. Mislim, te trditve dajejo ljudje, ki tudi slišijo jitter, ki naj bi nastal pri prenosu glasbe preko mrežnega kabla, ko "streamajo" glasbo iz svojega NAS-a..

FireSnake ::

Zakon!

Jaz jih že zbiram.

Samo, gramofona pa še nimam :)
Je plan, da se nabavi.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

BBB ::

Kar se tiče topline zvoka, gre dejansko za popačenje zvoka. Če želiš, lahko tak topel zvok slišiš, tudi če digitaliziraš z vinilke predvajan zvok ali pa če z ustreznim digitalnim filtrom naknadno popačiš nepopačen zvok v digitalizirani obliki.

Vinilke so produkt nekdanjega tehnološkega razvoja nosilcev zvoka. Tehnološki razvoj je šel naprej in danes ima ustrezno digitaliziran zvok manj popačenj kot tisti reproduciran z vinilke. Kar se tiče kakovosti digitaliziranega zvoka, je vse odvisno od frekvenčne in amplitudne resolucije ter izvedbe analogno-digitalnega (če zvok sam po sebi ni generiran že v digitalni obliki) in digitalno-analognega pretvornika. Tu sem izvzel zapis digitaliziranega zvoka v izgubni format, ki je zgodba zase. Digitalen zapis je tudi bolj praktičen za shranjevanje in prenos.

Sam glede vinilk glede kakovosti zvoka ne vidim nobene prednosti. Bolj se mi dozdeva, da gre pri poveličevanju kakovosti zvoka z vinilk za povsem osebno percepcijo, podobno kot glede videza pri nališpanih ženskah. Nekaj je čim bolj verna reporodukcija izvornega zvoka, tj. kakovost reporodukcije, nekaj povsem drugega pa je všečnost predvajanega zvoka neglede na izvornik. Vedno sem bil mnenja, da je avdiofilom pomembna kakovost reprodukcije in ne všečnost, pa se očitno motim. Morda bi bili tudi zvoki v filmih/poročilih/radiu bolj prijetni za uho, če bi se jih popačilo kot zvok, predvajan z vinilk.

Podobno vinilkam je tudi področje slušalk. Presenečen sem bil, ko sem za sicer neavdiofilske slušalke naletel na velik razkorak med ocenami kakovosti, ki so jih precej usklajeno podali recenzenti ter rezultati meritev kakovosti predvajanega zvoka iz slušalk. Očitno je določen tip popačenj zvoka všečen in verjetno je zvok iz neketerih neavdiofilskih slušalk bolj všečen od avdiofilskih.

Še en podoben primer vpliva všečnosti je reporodukcija slike filmov, ki pri 24 slikah na sekundo pusti precej drugačen vtis kot pri 50 slikah na sekundo. Marsikomu je bolj všeč gledati filme s 24 slikami na sekundo, kar pa je s stališča vernosti reprodukcije izvora veliko slabše.

[D]emon ::

Okapi je izjavil:


Ja, ampak tudi najboljše kasete so še vedno imele slabše tehnične lastnosti (dinamiko, frekvenčni razpon, razmerje signal/šum ...) kot plošče.


Type IV kasete, ce jih nisi ravno posnel na sosedovem zjahanem kasetofonu ali poslusal na njem, so po kvaliteti skoraj popolnoma primerljive s CD-ji.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

matijadmin ::

Quikee je izjavil:

" Problem CD predvajalnikov je, da v veliki večini nimajo natančnega takta, kar ima za posledico jitter. Nekatere se da predelati in dodati natančen clock."

Take stvari se da danes enostavno rešit. Mali buffer in pa DAC s svojo uro. Mislim pa, da tako malih sprememb zvoka, kot jih povzroča rahel jitter človeščo uho ne zazna. Mislim, te trditve dajejo ljudje, ki tudi slišijo jitter, ki naj bi nastal pri prenosu glasbe preko mrežnega kabla, ko "streamajo" glasbo iz svojega NAS-a..


Mrežni kabel ipd. vzroki pri asinhronem predvajanju so idiotizem, pa tudi pri sinhronem, se dovolj dober kabel enostavno ne da narediti + izločiti vse ostale dejavnike prav tako ne. Temu nasedajo predvsem avdiofooli.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mailer ::

Pri dovolj visoki frekvenci vzorčenja signala je digitalni signal praktično enak analognemu. Ne moreš pa it v skrajnosti, podobno kot pri DPI pri zaslonih telefonov. Lahko imaš 10x večji dpi, kot ga zazna oko. Pridobil ne boš nič, pravzaprav boš samo podražil ceno izdelave in porabo energije. Tudi pri zvoku je potrebno postavit mejno frekvenco vzorčenja pri kateri le višanje le te ne daje boljših rezultatov. Ste pa pozabili še na en minus vinilk, pri poslušanju pride do obrabe sledi, kar povzroči, da je na nek način zvok vedno "slabši" oz nekatere frekvence, ki so bile prisotne pri novi plošči so "zbrušene" in niso več slišne oz so popačene.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

MrStein ::

Teoretična parametra sta dva: ločljivost (število bitov) in frekvenca vzorčenja.

Oboje je pri CD "skoraj več kot dovolj".
Za ziher bi lahko uporabili 24 bitov in 48kHz.

Problemi so pri zajetju (A->D pretvorba), obdelavi in predvajanju (D->A). Tam je včasih boljše imeti več, za rezervo. Ni pa nujno, je pa lahko ceneje kot druge rešitve.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Okapi ::

Saj so uporabili več, za DVD-audio in SACD, ampak se je izkazalo, da tega nihče ne potrebuje (ali ne sliši razlike).

Če hočem koga fascinirati s svojim hifijem, zavrtim L.A. Woman od Doorsov na DVD-audio, kvadrofonski posnetek, in Dark Side of the Moon na SACD, 5.1 remix.

SuperVeloce ::

Jaz sem vedno rad kupil kakšen nov album ali ponatis. Se mi je pa že parkrat malo zamerilo, ker nekateri masterji so totalno zanič in neprimerni za že tako ali tako dinamično omejen medij, kot je vinil. Remasteringi in sledenje temu loudness trendu, slabi "original" viri starih masterjev (sej veš, ona marketinška "from original tapes" na 30+ let starem albumu) itd. totalno uničijo vsakršno dobro pristno izkušnjo, ki bi jo naj dobil z nakupom vinilke.

En (še zdaleč ne osamljen) primer: Iron maiden ima sedaj ponatise albumov iz 80ih. Great, nakupim vse kar mi manjka. Pa se mi zdi, da nekaj ni čisto ok, ni prave dinamike in tonske obarvanosti, vse skupaj deluje precej lifeless, dissmissam kot da se mi le blede (ali pa sem napol gluh). Nakar si dam cd gor in takoj je očitno, da je nekaj narobe. Si le uspem sposoditi od strica Seventh son in od soseda 45rpm single Can I play with madness (tale ima verjetno najbolši master in kvaliteto natisa od vsega kar sem slišal od Maidnov iz tega obdobja)... Razlika je tako neverjetna, da sem od jeze novo vinilko skoraj čez okno vrgel.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

mailer ::

Enostavno bi ploščo vrnil, če si bil nad zvokom razočaran. Ne vem če je pri kakšnem drugem mediju ponatis tako raznolik kot ravno na vinilkah. Govorim o uradnih ponatisih in ne nekih no name best of the best kompilacijah. Sem pa ravno pred letom prodal nekomu par starih še zapakiranih avdio kaset, ki jih uporablja za presnemavanje vinilk.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Darko! ::

Okapi je izjavil:

Saj so uporabili več, za DVD-audio in SACD, ampak se je izkazalo, da tega nihče ne potrebuje (ali ne sliši razlike).

Če hočem koga fascinirati s svojim hifijem, zavrtim L.A. Woman od Doorsov na DVD-audio, kvadrofonski posnetek, in Dark Side of the Moon na SACD, 5.1 remix.


Okapi, a nam zaupaš na kakšnem hifiju zarolaš ta Dark side oh the Moon, če ni skrivnost ?
Sprašujem ker si reku, da lahko fasciniraš, pa sem postal radoveden :D

Okapi ::

Lahko na praktično kateremkoli. Poslušalce osupne prostorski zvok, kvadrofonija, ker večina še nikoli ni slišala teh albumov tako, kot so bili izvirno zamišljeni.

neooo ::

Sodelujem ogromno pri produkciji glasbe. In nihce me ne preprica v analogno. Katastrofa od zvoka napram digitalnemu. Ze v nastopih v zivo je razlika ko je mixer digitalen, napram analognim, pok in sum..... in nekdo je zgoraj napisal da je Album nekoga ki je nemastered kao ok. Ce na posnetek ne naredis mastering je to katastrofa od katastrofe, kajti to da piko na i. Sicer verjamem da vas pol neve kaj to pomeni. Ampak to je kot fotografija ki jo ne razvijes. Hjooj kaj jaz tu berem. Digitalizacija je najboljse kar se je glasbi zgodilo!

In plate in kasete vecx ko poslusas slabsi je Sound.!

Unknown_001 ::

neooo je izjavil:

Sodelujem ogromno pri produkciji glasbe. In nihce me ne preprica v analogno. Katastrofa od zvoka napram digitalnemu. Ze v nastopih v zivo je razlika ko je mixer digitalen, napram analognim, pok in sum..... in nekdo je zgoraj napisal da je Album nekoga ki je nemastered kao ok. Ce na posnetek ne naredis mastering je to katastrofa od katastrofe, kajti to da piko na i. Sicer verjamem da vas pol neve kaj to pomeni. Ampak to je kot fotografija ki jo ne razvijes. Hjooj kaj jaz tu berem. Digitalizacija je najboljse kar se je glasbi zgodilo!

In plate in kasete vecx ko poslusas slabsi je Sound.!


Verjetno ni bilo mišljeno tako dobesedno.

Digitalizacija je kul if done right ampak pod pod pogojem da imaš kvaliteten posnetek.

Tako kot si napeljal na analogijo fotografije. Največ dela naj bi se opravilo na samem prizorišču slikanja. Na koncu pride par popravkov z rezuširanjem. Imaš pa mojstre ki delajo crap fofografije a obvladajo photoshop.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

neooo ::

To je res, racunalniska obdelava glasbe lahko ogromno "retusira". Ampak ce pozabimo NA TO in se omejimo na nek odlicen band ki obvlada in ga posnamemo digitalno in analogno, bo digitalen Sound boljsi. O tem ni debate.

Ales ::

Niti ni važno... Povprečnemu mulcu danes spustiš nekaj, karkoli, skozi kake Yamaha HS8 monitorje in misli, da so vesoljci pristali. Veliko ljudi sploh nima več stika z boljšimi glasbenimi sistemi. "Pametne" naprave z mono zvočnikom velikosti marjetice, modno obarvane slušalke, laptop debel 1 cm z "zvočniki" usmerjenimi v mizo, računalniški plastik fantastik 17.1 1500W "sistem". Čuti folk, da ni to to, iščejo, kam se je izgubil zvok.

Že to je ok. Mogoče smo prišli do začetka nekega novega ciklusa, glasbeni fast food med množicami je morda dosegel določeno stopnjo nasičenosti.

Če se situacija nekoliko uravnoteži skozi vrnitev vinilke, zakaj ne? Super. Ne da moramo iti na polno nazaj v analogno dobo, a mogoče bo sprememba na boljše, kar se tiče kvalitetnejšega konzumiranja glasbe na splošno.

GrX ::

Ales je izjavil:

Niti ni važno... Povprečnemu mulcu danes spustiš nekaj, karkoli, skozi kake Yamaha HS8 monitorje in misli, da so vesoljci pristali. Veliko ljudi sploh nima več stika z boljšimi glasbenimi sistemi. "Pametne" naprave z mono zvočnikom velikosti marjetice, modno obarvane slušalke, laptop debel 1 cm z "zvočniki" usmerjenimi v mizo, računalniški plastik fantastik 17.1 1500W "sistem". Čuti folk, da ni to to, iščejo, kam se je izgubil zvok.


Ja ker pač večina starcev kupuje zvočne sisteme za par 1.000€ mar ne..

Jst ::

Ammm, ne. Sam sem dal 200.000 SIT za Jamo zvočnike. Ta razred je sedaj okoli 2000-3000 EUR (če ne še več) in je bila neverjetno dobra investicija. Mislim da je minilo že 15 let odkar jih imam.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Markoff ::

Furbo je izjavil:

Super, kaj bo naslednja reč? Vrnitev disket? Pisanje po kravji koži?

Vrnitev Nokie, neumnega telefona in pametnega uporabnika? Oops, to se je že zgodilo.

Mato989 je izjavil:

Kdaj dobimo na police komodorca? :)

Imam enega C-64 v omari, s kasetnikom in par kasetami. Cena? Bakšiš - 3.000 EUR. Ja, vintage pa to. :)
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

Machete ::

Vinilke se niso od nikjer vrnile, ampak neka taka novica pač vedno piše ene in iste naslove. Nenavadno je v bistvu da Sony ni prej zakurblal svoje tovarne, če so jo dejansko imeli nedotaknjeno do sedaj, saj je pomanjkanje kapacitet proizvodnje prisotno že leta in nove tovarnice se opdirajo na mesečni bazi. Bandi čakajo tudi par mesecev ali pol leta, ker so pressing plants čisto zasedeni in to na žalost ti, ki so sloh zaslužni, da te tovarne sedaj še delajo, medtem ko jih sedaj odrinejo za katerokoli izdajo nekih ACDC ali metallice.. Vinilke so imele največji zaton konec 90ih in na začetku 2000ih, torej recimo dobrih 10-15 let, ampak to ne pomeni da so kamor koli izginile, dožvele so le dno proizvodnje. Kot suho zlato jih bandi prodajajo že več kot desetletje. Tisti, ki jih zbiramo že od vekomaj, teh trendov niti ne opazimo, razen, da se večkrat podobne novice pojavijo v medijih in da je poplava vseh, tudi dinozavrov, ki 'mašijo' proizvodnje kapacitete tovarn.
Iz šale pišete o kasetah, tudi kasete se zadnje par let pospešeno prodajajo in na njih izhajajo (spet) tudi albumi legend in tudi dinozavrov (npr. en komercialen primer http://store.greenday.com/green-day-boo.... Določeni bandi, pa izdj na kasetah niti niso nikoli odrezali!
Sam nad kasetami nisem ravno najbolj navdušen, ampak ni vrag da sem jih vseeno dober ducat kupil v zadnjih dveh letih, čisto iz fun factorja in zbirateljskega vidika.

Nekaj materiala na temo:


http://cdm.link/2015/04/lets-kill-recor...
http://flavorwire.com/514623/what-most-...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

bbf ::

Toj to! Ta video sem hotu prpet! Dober trak in dobra mašina naredi s kasete zelo konkurenčen storage.
Sicer pa famo kaset lahko primerjamo z lo-fi v fotografiji.

Jst ::

Gramofon sem pustil očetu, ravno takrat, ko sem kupil JAMO zvočnike.

Jaz sem si nabral polno kaset iz različnih koncertov, partijev. Ko smo hodili v mladosti na žure, sem se vedno z zanimanjem, če sem se lahko "uštulil" zraven, pogovarjal z mixerjem (danes nisem spal in ne najdem ... besede) - človekom, ki je stran od odra z EQ. In veliko teh ljudi so bili prijazni in ker sem nekaj vedel o "koncertnih" postavitvah, smo se pogovarjali, prinesel pivo,... in eni so mi posneli 45/90 minut žura, koncerta, partyja. (Ter seveda swag; majice in kasete. Kasete sem kupoval še kar pozno v 2000ih, poleg CDja. Če sem kaj kupil, sem kupil vse. Kot princip supporta izvajalcem.)

Po ogledu tega videa o kasetah, sem malo gledal ponudbo na ebayu in ne najdem komponente, ki bi vizualno lepo izgledala zraven moje "postavitve". Sem že večkrat sam sebi rekel, da bom kupil nekaj za predvajanje kaset, ampak je tako "low" na moji lestvici prioritet,... anyway, treba bo kupiti predvajalnik kaset, da podoživim mlada leta.


ps: Sedaj sem malo klikal po youtubu in vidim "myths about cassettes", in da imajo slabo kvaliteto in ne vem kaj vse si milenijci vse mislijo. Kasete so dobro zvenele na dobri opremi. Bile super uporabne in nikoli ne bom pozabil, ko smo delali "my mix", "for my love",... Pa seveda IGRE preko FM radia.

Me kar zmrazi, da se tako hitro bližam "roku uporabe", odtisnjenem ob rojstvu. :)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Machete ::

Ampak ta fabula nekako vseeno ni neresnična, ker se perfekcija nekako ni odražala v praksi, ker je 95% ljudi imelo preprosto crap sisteme (tako doma, v avtu ali v žepu), založbe pa so snemale na cenene kaste. V teoriji res drži, da so znale kaste proizvesti praktično kristalno čist zvok, ampak žal je to doživela peščica, in tako so kastete (logično) v kolektivnem spominu ostale na dokaj slabem glasu glede samega zvoka. Tudi na račun obrabe, nezmožnosti preskakovanja komadov itd..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Unknown_001 ::

Machete je izjavil:

Ampak ta fabula nekako vseeno ni neresnična, ker se perfekcija nekako ni odražala v praksi, ker je 95% ljudi imelo preprosto crap sisteme (tako doma, v avtu ali v žepu), založbe pa so snemale na cenene kaste. V teoriji res drži, da so znale kaste proizvesti praktično kristalno čist zvok, ampak žal je to doživela peščica, in tako so kastete (logično) v kolektivnem spominu ostale na dokaj slabem glasu glede samega zvoka. Tudi na račun obrabe, nezmožnosti preskakovanja komadov itd..


Imamo starega mercedesa w126 doma s kasetno enoto za radio. Pa v predalu en kup kasetic. Daš isto kaseto na relativno nov mali stereo radio je bolj... meh lih tok da špila. Kaseto daš v mercedesa... dobrodošli na koncertu :D

Definitivno bolje kot MP3 potegnjen iz Youtube.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Machete ::

Verjamem :]
Mp3 iz youtuba je definitivno definicja zločina nad original posnetkom.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Unknown_001 ::

Pa meni osebno se kasete iz več vidikov dopadejo.

1. Težje jo izgubiš kot mini USB ključek.

2. Robustnost ( ni se zi treba sekirat z raznimi torbicami in škatlicami kot pri CD )

3. Preprosta tehnologija

4. In tist dabest filing ko jo vstaviš notri ob spremljavi parih klikov mehanike, ki kaseto pripravi na svirko :D

Minusa sta pa kvečjem dva

Zamudno iskanje komadov čeprav imajo nekateri predvajalniki možnost da sami poiščejo kje je menjava skladbe

Mogoče moraš imati malo večji predal :D
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

gruntfürmich ::

7982884e je izjavil:

lep primer neumnosti ljudstva poznega kapitalizma, prevec denarja pa se je treba igrat s "trendy" stvarmi kot so vinilke, da lahko v sluzbi poves da se po novem doma igra kul glasba iz gramofona

točno tko. dodaj še bolane audiofile ki mislijo da slišijo razlike, a v resnici slišijo samo blodnje v svojih glavah, in rezultat je na dlani.
vmes pa celotna industrija ne naredi nič da bi se dejansko prodajala boljša kvaliteta posnete glasbe, ker so folku mokre sanje nek hrapav mehek vinil po katerem drsi diamant...;((8-O

MrStein je izjavil:

LightBit je izjavil:

http://wiki.hydrogenaud.io/index.php?ti...


Ta del (Vinyl is better than digital because the analog signal on the vinyl tracks the analog signal exactly, while digital is quantized into steps) bi moral prebrati vsak, ki kadarkoli kaj hoče povedati o digitalnem zvoku.

smo že imeli debato pa še kar nisi nič odnesel od nje. zvok je DIGITALEN!!!
folk sploh ne ve kaj zvok pravzaprav je...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

RedDrake ::

Btw, pred 15-imi leti sem imel dober Blaupunkt radio (Frankfurt RCM 169), ki je znal skenirat kaseto in je potem omogočal "hitro" skakanje med komadi. Sicer sem imel v prtljažniku še CD changer, tako da se kasete niso veliko rolale, ampak ni bilo švoh, kadar se je.
Skupaj z ojačevalcem in šestimi Blaupunkt zvočniki je bilo zvok res kvaliteten!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

LightBit ::

gruntfürmich je izjavil:

vmes pa celotna industrija ne naredi nič da bi se dejansko prodajala boljša kvaliteta posnete glasbe

Drži. Sramota je, da je glasba s plošče boljša od glasbe s CD-ja.
CD: http://dr.loudness-war.info/album/view/...
Plošča: http://dr.loudness-war.info/album/view/...

gruntfürmich je izjavil:

smo že imeli debato pa še kar nisi nič odnesel od nje. zvok je DIGITALEN!!!

Mogoče v tvojem vesolju.

link_up ::

fino, naj zacnejo se AT tipkovnice nazaj delat ti veleumni pajaci...

ne vem zakaj tudi mi ned govorom ne praskamo ali malce zacvilimo...kdo bo poslusal ta drek?

kaksne pa ti sekas furmich?? Kaj ali je ali ga ni? To je sicer res ja... vse vmes pa ne. :D
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

ginekk ::

Za navadne ne-audifofilske poslušalce "kvaliteta zvoka" nekaj kar ni na prvem mestu. Kasete so bile čisto zadovoljive.

CD kot digitalen medij je preživet, nadomestilo ga je kup boljših rešitev (recimo smartphone z mp3 ali kar direktno streamanje). Digitalno je fajn edino ok je prav narejeno, drugače je lahko še večji šrot kot analogno.

In če je poslušanje glasbe proces, ki vključuje bavljenje z oprijemiljivim medijem, je LP precej bolj privlačen. Na nekaj zadnjih koncertih nisem mogel več CDja kupit, so imeli samo LPje. Moram ponovno nabavit gramofon.

link_up ::

LightBit je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

vmes pa celotna industrija ne naredi nič da bi se dejansko prodajala boljša kvaliteta posnete glasbe

Drži. Sramota je, da je glasba s plošče boljša od glasbe s CD-ja.
CD: http://dr.loudness-war.info/album/view/...
Plošča: http://dr.loudness-war.info/album/view/...

gruntfürmich je izjavil:

smo že imeli debato pa še kar nisi nič odnesel od nje. zvok je DIGITALEN!!!

Mogoče v tvojem vesolju.


daj mi prosim razlozi tisti pejdz...zakaj pri vinilki navajajo bitrate?

edit: stekam, za analizo so mogli vse digitalizirat. Zal pa se ne slisi vec nuklearke ob takem pocetju...
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

Jupito ::

gruntfürmich je izjavil:

7982884e je izjavil:

lep primer neumnosti ljudstva poznega kapitalizma, prevec denarja pa se je treba igrat s "trendy" stvarmi kot so vinilke, da lahko v sluzbi poves da se po novem doma igra kul glasba iz gramofona

točno tko. dodaj še bolane audiofile ki mislijo da slišijo razlike, a v resnici slišijo samo blodnje v svojih glavah, in rezultat je na dlani.
vmes pa celotna industrija ne naredi nič da bi se dejansko prodajala boljša kvaliteta posnete glasbe, ker so folku mokre sanje nek hrapav mehek vinil po katerem drsi diamant...;((8-O




Glede audiofilov se sploh ne mislim ukvarjat... to je preseglo vse meje s tistimi debatami o kablih za jurja po metru.

Ja, "krivi" so morda hipsteji, ampak imaš na drugi strani tudi take, ki se jim gre za doživetje, nostalgijo, za samo navdušenje nad staro tehnologijo, "norce", ki imajo veselje, da so usposobili nekaj... morda je potem vsaj nekaj koristi zanje. Čeprav imajo taki navadno raje originalne zadeve, je vačsih jebeno plačat "zbirateljsko" ceno za nekaj, kar je v bistvu potrošni material.

Jaz tudi raje zaženem C64 ali Win98 mašino in čakam, medtem ko se disketnik ali počasen disk glasno praskata po riti, čeprav so emulirane igre navadno par klikov stran na internetih. :D
Pa polno dvorišče starih krip imam, namesto da bi si kupil spodoben nov avto, ki ga ni treba najprej eno leto šravfat in švasat, da se lahko vozim z njim.
Nič ni tako dobro kot moderen nadomestek, ampak moderno je včasih dolgočasno. Preveč dobro vse funkcionira, nič ni pokvarjeno in prav nič me ne spominja na mlada leta.
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Okapi ::

link_up je izjavil:



daj mi prosim razlozi tisti pejdz...zakaj pri vinilki navajajo bitrate?

edit: stekam, za analizo so mogli vse digitalizirat. Zal pa se ne slisi vec nuklearke ob takem pocetju...

Če misliš, da analogno pomeni neskončen bitrate, se motiš.

Okapi ::

Ljudje ne razumejo, da je glasba, ki jo poslušaš s cedejem, ravno tako analogna. Ker digitalni zvok je tisto, kar smo poslušali, ko smo snemali igrice za Spectrum, in to ni to.;)

Na izhodu laserskega gramofona (kot smo včasih rekli cedeplejerju), je digitalno-analogni pretvornik, ki digitalen zapis spremeni v analogen zvok.

Razlika med različnimi zapisi je samo v izgubi podatkov pri pretvorbah (iz analogne v digitalno in nazaj). Vinilke imajo omejen frekvenčni razpon in omejeno dinamiko, zato zapis nanje deluje kot filter, ki odstrani določen frekvenčni obseg, in zmanjša dinamiko (da igle na ovinku ne vrže iz brazde). Digitalni zapis na cedeju je tudi filter, samo manj hud - ohrani večjo dinamiko in večji frekvenčni razpon.

Zapis na DVD-audio in SACD ima še precej večjo dinamiko in večji frekvenčni razpon, na žalost pa večine potrošnikov glasbe to ne gane in sta ta zapisa bolj ali manj izumrla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Darko! ::

Okapi je izjavil:

Lahko na praktično kateremkoli. Poslušalce osupne prostorski zvok, kvadrofonija, ker večina še nikoli ni slišala teh albumov tako, kot so bili izvirno zamišljeni.


Hmm,

glede na zgornje slikce tvojih analognih virov - no ja, dejmo si priznat Okapi, to glih niso "plastične kište od stare mame" :) te sumim, da se nekje v omari skriva še kakšen Sansuijev receiver ali pa tuner.

Kam je šel pa preostanek vintage kolekcije ? Pa ja nisi prodal Sansuja in v BigBangu kupil Sonyjev 5.1 :8)

Ps.: za kaj si pa rabil kolutarja ?

MrStein ::

Machete je izjavil:

Verjamem :]
Mp3 iz youtuba je definitivno definicja zločina nad original posnetkom.

Že MP3 je na pol zločin. Sploh slabi enkoderji (da parametrov ne omenjam).

Jupito je izjavil:


Jaz tudi raje zaženem C64 ali Win98 mašino in čakam, medtem ko se disketnik ali počasen disk glasno praskata po riti, čeprav so emulirane igre navadno par klikov stran na internetih. :D

Imaš tudi "originalen" display? (za C64, pisije ne priznavam kot računalnike)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Okapi ::

Kolutar je bolj za okras. Kupil sem ga od enega fotrovega prijatelja, ki se je pred davnimi leti ukvarjal s filmom (Super 8) in ga je, poleg ene prenosne Nagre, imel za zvočni del montaže.

Gramofon je okoli leta 1970 kupil foter. On je bil DIY audiofil. Receiver je sam naredil, zvočnike pa tudi. No, škatle. Notri so bili pa ameriški koaksialni zvočniki Jensen. Nekaj takega.


Čakajo, da jih restavriram.

Sansuijev kasetar je iz druge faze hi-fi sistema. Foter je takrat (okoli 1980, mogoče kakšno leto prej) svoj DIY receiver zamenjal z enim Marantzem (nič zelo posebnega, že japonska faza) in treba je bilo dobiti še nek kasetar. Slučajno je takrat zastopnik za Sansui imel neko strašno ugodno ponudbo za modela 3100 in 5100. 3100 jih je zmanjkalo v par urah, 5100 pa tudi še isti dan.

Jaz sem pa svoj sistem začel s cedejem. 1987 sem iz Hongkonga privlekel tole čudo takratne tehnike.



Ko sem se preselil na svoje, sem šel v surround, s temle Onkyom.


Zvočniki so bili B&w, P6 (glavni par).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Okapi ::

Onega malega Citizena je kmalu zamenjal Marantzov laserski gramofon, K. I. Special Edition.;)



Potem sem Onkya (ki je bil samo Pro-Logic, ker drugih stvari pred 20 leti še ni bilo) zamenjal za en Pioneerjev receiver, in nabavil še en par System Fidelity 5050 zvočnikov, tako da imam sedaj 7.1 ozvočenje. Pa Onkyo DVD-audio in Pioneer DVD-audio in SACD.

Okapi ::

Kot zanimivost, takrat, pred 30 leti, tudi največji avdiofili niso govorili, da je LP boljši od CD. Vsi smo bili povsem očarani nad zvokom brez pokanja in šumenja. Na 2. programu radia je bila vsak teden oddaja "glasba z laserskega gramofona".

Problem so bile pa plošče - pri nas je bila izbira dolgo časa zelo skromna, cene pa precej višje od vinilk. Na bolje se je obrnilo leta 1994/5, s CD Now, Music Boulevard in še kakšno internetno trgovino. V par letih sem notri prinesel vse pomanjkanje prejšnjih let in prišel do kakšnih 1000 (originalnih) cedejev.;)

Telbanc ::

Pred 30 leti smo že govorili, da je zvok z CD jev kovinski. Seveda tisti, ki se nismo pustili prepričat splošni euforiji.

In smo meli tud ojačevalce na elektronke doma....Imam še vedno stolp z gramofonom in kasetarjem.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

LightBit ::

link_up je izjavil:

LightBit je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

vmes pa celotna industrija ne naredi nič da bi se dejansko prodajala boljša kvaliteta posnete glasbe

Drži. Sramota je, da je glasba s plošče boljša od glasbe s CD-ja.
CD: http://dr.loudness-war.info/album/view/...
Plošča: http://dr.loudness-war.info/album/view/...


daj mi prosim razlozi tisti pejdz...zakaj pri vinilki navajajo bitrate?

edit: stekam, za analizo so mogli vse digitalizirat. Zal pa se ne slisi vec nuklearke ob takem pocetju...

Nisem trdil, da je plošča boljši medij kot CD. CD če je pravilno posnet in mix-an je veliko boljši kot plošča. Plošča ima prednost, da ne prenese clip-anja.

In to je najbolj žalostno. Imamo boljšo tehnologijo/orodja, ampak kvaliteta sploh ni pomembna, važno da se na iPhonu čim bolj dere.

Okapi ::

V resnici ni to nič novega. Glasba mora biti posneta tako, da se čim bolje sliši na napravah, ki jih uporablja večina poslušalcev te glasbe. Country so snemali (oziroma miksali) z mislijo na poceni radio v poltovornjaku, jazz pa z mislijo na dober hi-fi.

digitalcek ::

Furbo je izjavil:

Super, kaj bo naslednja reč? Vrnitev disket? Pisanje po kravji koži?


Vidim, da imaš probleme z vsem, kar le malo diši po starih časih.

Ja, nekateri v marsičem gremo nazaj, ker so pač in očitno tisti časi (recimo 1965 do 1985 ali 90) bili, vsaj za starejše, popolnoma v redu!
In se jih spominjajo/mo z nostalgijo, z veliko naklonjenostjo.

In iščemo podobno "sceno"...

Naletel sem na par, ki je bil najbolj navdušen, ko je za počitnice nekje v Istri našel hišo, ki ima v prtličju na tleh - zemljo...
Ne talno ogrevanje, ki se vključi, preden greš tja, preko wi-fija, temveč - zemljo.

In nekateri bomo spet zakurblali gramofone in šli v klet po zbirko plošč, nekaj pa bomo še dokupili. Če bodo posnetki malce šumeli in plošče malce praskale,nasne bo pobralo...
Od tega, da plošča malce praska, namreč nekateri ne postanemo impotentni... :)
Kar za nekatere druge, "ljubitelje" novega - ne velja.

Tudi kasetofon Sony, kupljen pred 15-imi leti od bogatega Dunajčana, tri glave, trije motorji, ni da ni, čisto spodobno, celo izjemno reproducira audio kasete, ki sem jih posnel 1975 -1990 na danes legendarnega Akai-a, devetko...

In tudi kakšen koncert z radija bom še posnel na "analogno".
Predvsem zato, daje vse v stilu in usklajeno...

Le zakaj ima danes 100 let stara (originalna) omarica DOSTI VIŠJO ceno, kot katerakoli "današnja" omarica iz Dipo-ta, Jyska, Rutarja pa pika in ostalih prodajaln škart pohištva, kaj meniš?

Ker je vse, kar je staro, za v kante?
Ali mogoče zato, ker je vse, kar je novo, za v kante, ali pa vsaj ni toliko zanimivo, eksluzivno, kot je danes staro?

Tudi zaradi današnje hiperprodukcije...

"Imamo boljšo tehnologijo/orodja, ampak kvaliteta sploh ni pomembna, važno da se na iPhonu čim bolj dere."

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: [D]emon ()

digitalcek ::

digitalcek je izjavil:

Super, kaj bo naslednja reč? Vrnitev disket? Pisanje po kravji koži?


Vidim, da imaš probleme z vsem, kar le malo diši po starih časih.

Ja, nekateri v marsičem gremo nazaj, ker so pač in očitno tisti časi (recimo 1965 do 1985 ali 90) bili, vsaj za starejše, popolnoma v redu!
In se jih spominjajo/mo z nostalgijo, z veliko naklonjenostjo.

In iščemo podobno "sceno"...

Naletel sem na par, ki je bil najbolj navdušen, ko je za počitnice nekje v Istri našel hišo, ki ima v prtličju na tleh - zemljo...
Ne talno ogrevanje, ki se vključi, preden greš tja, preko wi-fija, temveč - zemljo.

In nekateri bomo spet zakurblali gramofone in šli v klet po zbirko plošč, nekaj pa bomo še dokupili. Če bodo posnetki malce šumeli in plošče malce praskale,nasne bo pobralo...
Od tega, da plošča malce praska, namreč nekateri ne postanemo impotentni... :)
Kar za nekatere druge, "ljubitelje" novega - ne velja.

Tudi kasetofon Sony, kupljen pred 15-imi leti od bogatega Dunajčana, tri glave, trije motorji, ni da ni, čisto spodobno, celo izjemno reproducira audio kasete, ki sem jih posnel 1975 -1990 na danes legendarnega Akai-a, devetko...

In tudi kakšen koncert z radija bom še posnel na "analogno".
Predvsem zato, daje vse v stilu in usklajeno...

Le zakaj ima danes 100 let stara (originalna) omarica DOSTI VIŠJO ceno, kot katerakoli "današnja" omarica iz Dipo-ta, Jyska, Rutarja pa pika in ostalih prodajaln škart pohištva, kaj meniš?

Ker je vse, kar je staro, za v kante?
Ali mogoče zato, ker je vse, kar je novo, za v kante, ali pa vsaj ni toliko zanimivo, eksluzivno, kot je danes staro?

Tudi zaradi današnje hiperprodukcije...

digitalcek je izjavil:

"Imamo boljšo tehnologijo/orodja, ampak kvaliteta sploh ni pomembna, važno da se na iPhonu čim bolj dere."

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

Darko! ::

Okapi ...
... hvala za potep po tvoji HiFi zgodovini. Zanimivo.

B&W P6 si zaslužijo lepšo slikco 8-):



Ampak bejž no. A CD 53 ni bil dost dober ? Bi prišparal par sto mark >:D
Hecam.

Ampak vidiš, ob takih škatlah ne moreš mulariji rečt, da lahko kvadrofonske posnetke poslušajo na komerkoli. Ker potem gredo in kupijo Logitech. In to tisti zgoraj omenjen 17.1 kanalni 1500 W "sistem". In v najboljšem primeru vzamejo Yamahin receiver. In ene brezvezne zvočnike.


Drugače pa Okapi, zdaj si se izdal:

- fotrov denar za Hifi in fotr DIY audiofil v 70 in 80-tih,
- kolegi od fotra v "montaži", kolutar pa to,
- potovanja na daljni vzhod,
- poznavalstvo elektronike,
- restavratorski hobi,

in iz drugih tem:

- DSLR, fotografija,
- posnete slike iz nevpadljive lokacije na Fužinah,
- whiskey in lastna parcela ob destilarni Laphroaigh,
- pivo,
- poznavalstvo in neskončna zbirka ur,

- ter glede na povprečje foruma izredna sposobnost artikulacije besede,

mojster Okapi,
ti si tajni agent (novinar my ass).

:)) :)) :))

MrStein ::

LightBit je izjavil:


In to je najbolj žalostno. Imamo boljšo tehnologijo/orodja, ampak kvaliteta sploh ni pomembna, važno da se na iPhonu čim bolj dere.

No iPhone oziroma iTunes je ravno med boljšimi / tihimi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja gramofonskih plošč in kaset še vedno raste (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Rezultati
34468872 (61002)          
»

Gramofonske plošče

Oddelek: Sedem umetnosti
105955 (3151) Cruz
»

Vsak deseti prodani album je gramofonska plošča (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
11150133 (38529) gruntfürmich
»

Prihodki glasbenih založb upadajo, prodaja vinilk narašča (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8032543 (29030) madmitch
»

radio/kasete/lp v mp3

Oddelek: Programska oprema
71857 (1726) rimljan

Več podobnih tem