» »

Dva tuja jezika v osnovni šoli

Dva tuja jezika v osnovni šoli

«
1
2

Okapi ::

Povod je tale članek v Delu.
http://www.delo.si/novice/slovenija/dva...

Oziroma tole mnenje Dušana Merca

Šokantno neumno je, recimo, da bodo vsi prebivalci morali znati dva tuja jezika.
..
Novi zakon je šovinističen do množice otrok. Zakaj bi se bodoči frizerji, blagajniki in podobni v poklicih, ki jih nujno potrebujemo, morali učiti dveh tujih jezikov? Zahtevati to od njih je idiotsko.


No, moje mnenje je, da je Mercova izjava idiotska. Otroci se dveh tujih jezikov naučijo mimogrede, z branjem stripov in gledanjem risank, če je treba. Včasih smo praktično vsi znali "srbo-hrvaško", ne da bi se morali posebej učiti, samo z branjem Zagorja in Komandanta Marka.

Samo pouk bi morali pametno zastaviti, brez nepotrebnega piflanja slovničnih pravil, in z zanimivo vsebino, in bi se vsi mimogrede naučili osnovnega sporazumevanja v dveh tujih jezikih.

scipascapa ::

Nemško nujno zaradi služb v Avstriji, Nemčiji in Švici ter angleško za ostali svet.

Unknown_001 ::

Več jezikov znaš, več veljaš je že stara izjava ki pa bi ji danes morali posvečati malo več pozornosti.

Definitivno škodilo ne bo. Ne vem kje vidijo kakršenkoli šovinizem? Kako je to lahko šovinistično, saj ne delajo nobenih razlik? Idiotija na kvadrat.

Splošna razgledanost po mojem skromnem mnenju že tako pada vsako leto nižje. Za Slovence je vse brezveze, ker "kaj pa jaz to nucam". In točno to se vidi v tem zapisu. Učenje dveh tujih jezikov je UPORABNO ker četudi je angleščina svetovni jezik, je veliko uporabnih informacij zapisanih v drugih jezikih. Primer, povprečna SLO frizerka ali kozmetičarka, ki ima SP: najverjetneje naroča robo iz Nemčije na primer. Definitivno ji neko solidno znanje nemščine lahko pomaga pri tem. Itd.

Osebno podpiram učenje jezikov. Vseeno pa sem mnenja da bi se moral jezik učiti z uporabo. Se pravi izobraževanje bi moralo potekati tako teoretično, kjer imaš osnove slovnice, kot tudi praktično. Torej konkretno sporazmevanje v jeziku. Ne samo tekom ustnega spraševanja ampak odprta diskusija z celim razredom v Nemščini na primer. Đaba tebi slovnica ko pa ne znaš samostojno enega pogovornega stavka po posluhu sestavit.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

jype ::

je izjavil:

No, moje mnenje je, da je Mercova izjava idiotska.
Moje tudi. Obstaja znatna možnost, da je Merc slaboumen.

scipascapa je izjavil:

Nemško nujno zaradi služb v Avstriji, Nemčiji in Švici ter angleško za ostali svet.
Pametno je znati tudi italijansko, francosko, špansko in rusko (in srbsko, ko že zna cirilico), če ima človek veselje do učenja jezikov je pa zdaj pravi čas za naučit se mandarinsko kitajščino.

Ni treba vseh znat tekoče, jasno.

Unknown_001 ::

jype je izjavil:


Ni treba vseh znat tekoče, jasno.


Važno da je človek vsaj osnovno funkcionalno pismen.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

SimplyMiha ::

Dva nista dovolj. Najmanj tri tuje jezike bi morali učiti! Angleščino, nemščino in slovenščino (ki, po mojih izkušnjah, vse bolj postaja tuji jezik).

jype ::

SimplyMiha je izjavil:

ki, po mojih izkušnjah, vse bolj postaja tuji jezik
Drži, slovenščina je tuj jezik za več kot 7.5 milijarde ljudi.

Unknown_001 ::

Slovenija moj doma. :P

"Slovenščina kot prvi tuj jezik" se je ravnatelj na srednji zezal. Pa ... je imel kar prav.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

imagodei ::

Se strinjam, problem je izvedba pouka, ne sama vsebina. Prevzet skandinavski model, še najboljše kar finskega. Pri nas se pouk izvaja od šole do šole, od učitelja do učitelja drugače, 30 različnih kompletov učnih gradiv za isti predmet, če otroci v šoli ravno ne blestijo, so nemalokrat obsojeni na cele popoldneve učenja in domačih nalog (alternativa so seveda slabe ocene, ki otroka že takoj v osnovni šoli uokvirijo in ga mentalno zaznamujejo, češ ti itak nisi sposoben za kaj več kot pometanje cest), ob enem bi starši radi še, da se njihov otrok ukvarja vsaj z enim športom, hodi v glasbeno šolo in še na kak krožek... Vse to prispeva k ustvarjanju nevrotične družbe.

Še enkrat: ni problem uvedba še enega jezika. Problem je, da se nad množico otrok, ki v šoli ravno ne blestijo iz različnih razlogov (kar pa ne pomeni, da niso dovolj inteligentni!, izvaja konstanten pressing. Oziroma že kar teror.

Na Finskem, recimo, imajo v osnocvnih šolah popolnoma drugačen pristop (Education in Finland) @ Wikipedia. Praktično nobenih domačih nalog, ni privatnih in elitnih šol, ni zgodnje delitve na nadarjene in "butaste" (nadarjeni otroci pomagajo tistim z učnimi težavami), ni nacionalnega preverjanja znanja in "male mature"... Kljub temu so v svetovnem vrhu po učnem uspehu, otrokom pa popoldan ostaja čas, da se ukvarjajo z interesnimi dejavnostmi in da so - otroci.

Pri nas pa ne vemo, kako bi otrokom dali še več preverjanj (ravno letos se je menda uvedlo še eno nacionalno preverjanje znanja ob koncu prve triade?), kako bi jim dali še več nalog, kako bi jih posiljevali s še več faktografskega učenja...
- Hoc est qui sumus -

DarkLord69 ::

Imagodei s tabo se nestrinjam. Ali je šola zato da se "učis" al da se kej naučiš. Ceprau se otrok nepocuti ravno prijetno ce je uvščen med slabše. Ampak dejstvo nekdo je bolj pameten bo na boljši šoli nakoncu bo npr. zdravnik. nekdo je pa bl neumen pa bo pač prodajalec v trgovini. To je dejstvo to so človekove lastnosti, selekcija pa odloči kaj bo kdo. Tako kot jaz nebi mogel biti košarkaš ker nimam dveh metrov. Verjetno pa si neželiš imeti zdravnika, ki komaj izdelal osnovno šolo. Glede preverjenj, kako pa boš drugače preveril ce je nekdo naučil dovolj (zato da bo v prihodnje dobro opravljal svoj poklic). Saj nerečem ima naš šolski sistem tudi pomanklivosti in bedarije, ampak o tem naslednič. Glede tega kako ščitite otroke kaj jim je težko. Šola te mora pripraviti na življenje in vsi vemo da ni lahko.

run2 ::

Jaz pa mislim, da je bolje manj jezikov pa te znati zelo dobro, kot da znaš v 10 jezikih vprašat, kako do prve trgovine, kaj več je pa že problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: run2 ()

Unknown_001 ::

DarkLord69 je izjavil:

Imagodei s tabo se nestrinjam. Ali je šola zato da se "učis" al da se kej naučiš. Ceprau se otrok nepocuti ravno prijetno ce je uvščen med slabše. Ampak dejstvo nekdo je bolj pameten bo na boljši šoli nakoncu bo npr. zdravnik. nekdo je pa bl neumen pa bo pač prodajalec v trgovini. To je dejstvo to so človekove lastnosti, selekcija pa odloči kaj bo kdo. Tako kot jaz nebi mogel biti košarkaš ker nimam dveh metrov. Verjetno pa si neželiš imeti zdravnika, ki komaj izdelal osnovno šolo. Glede preverjenj, kako pa boš drugače preveril ce je nekdo naučil dovolj (zato da bo v prihodnje dobro opravljal svoj poklic). Saj nerečem ima naš šolski sistem tudi pomanklivosti in bedarije, ampak o tem naslednič. Glede tega kako ščitite otroke kaj jim je težko. Šola te mora pripraviti na življenje in vsi vemo da ni lahko.


Nihče se ni rodil pameten. Kdor trdi obratno nima vseh čistih v glavi. Tako kot talenti ne obstajajo. Obstaja samo razlika v interesih in koliko se nekdo neki stvari posveča.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Curly ::

Pretirano preverjanje znanja je itak nesmiselno, šolarja moraš le pravilno motivirat, pa sem prepričan da se bo naučil velko več kot pa tisti, ki se uči zaradi strahu pred naslednjim preverjanjem znanja. Zagotovo bi lahko s primernim sistemom in dobro motivacijo učence naučili več kot pa z današnjim forsiranjem testov, pa ne samo na osnovni šoli, tudi kasneje.
Skrbi me le to, da nekateri učenci mogoče res niso najbol jezikovno nadarjeni in bi jim večje število jezikov predstavljalo težave. Sploh v današnjem sistemu, za tiste ''ta dobre'' pa že sedaj obstajajo izbirni predmeti, tko da kdor hoče se lahko nauču tudi več tujih jezikov.
Sploh pa tri leta malo potrpiš, se nekaj novega naučin in nobenmu z znanjem nekega jezika nikoli ne bo žal da ga zna, zato je moje mnenje naj se jih naučijo čim več. Danes imajo angleščino itak že v 1. razredu, malo nemščine v 8/9 jim ne bo škodilo. Pa tudi če zna na koncu samo pozdravit, ko bo tak učenec šel v tujino, se bo tujega jezika gotovo lažje privadil, kot pa tisti brez predznanja.

Invictus ::

Treba se je počasi zavedati, da niso vsi otroci novi Einsteini.

Večina jih je povprečno butastih, za dober uspeh.

Nekaj prav dobrih, nekaj zadostnih.

Zelo malo nezadostnih ali odličnih.

Danes je pa vsak smrkavec majmanj prav dober, dosti odličnih, ego na višku, znanje pa v kurcu, ko niti poštevanke ne zna konec osnovne šole.

Če bi učili po finskem sistemu, bi pa morali najprej skoraj vse učitelje odpustiti, saj jih 99% ne dosega finskih kriterijev za učitelje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

90% jih tudi ne dosega finskih kriterijev za starše, ampak glavno, da so učitelji krivi...

Curly ::

Invictus je izjavil:

99% ne dosega finskih kriterijev za učitelje.

Zgleda bomo še dolgo del ''balkana''

HighBane ::

Okapi je izjavil:



No, moje mnenje je, da je Mercova izjava idiotska. Otroci se dveh tujih jezikov naučijo mimogrede, z branjem stripov in gledanjem risank, če je treba. Včasih smo praktično vsi znali "srbo-hrvaško", ne da bi se morali posebej učiti, samo z branjem Zagorja in Komandanta Marka.

Samo pouk bi morali pametno zastaviti, brez nepotrebnega piflanja slovničnih pravil, in z zanimivo vsebino, in bi se vsi mimogrede naučili osnovnega sporazumevanja v dveh tujih jezikih.


Angleščino se sigurno otroci navadijo brez problema, ker so ji zelo izpostavljeni. Seveda odvisno od otroka, kakšni rajši kakor da gledajo televizijo (oz. twitch & youtube) in igrajo igre (Mladi sploh berejo stripe dan danes? ) bo šel ven in brcal žogo ter se družil s prijatlji. Seveda so posledično potem manj socialni otroci boljši v angleščini.

Ostali jeziki pa ne vem, če so toliko pasivno učljivi. Včasih ko si imel na televiziji 20 programov, od tega: 12 slovenskih, 2 nemška, 3 hrvaške, 3 italjanske in si kot mulc moral gledat tuje vsebine ne glede na jezik, si se bolj učil drugih jezikov. Danes zakaj bi otrok gledal vsebine v neangleškem jeziku??

Pa šolstvo se samo zmišljuje nove stvari in obremenuje osnovnošolce (in starše, ki se morajo učiti z otroki s težavami). Seveda ne bilo problematično, če bi bilo vse bolj usmerjeno v pasivno učenje in igranje, tudi pri učenju težjih stvari. Samo vse ima preverjanje znanja in obremenjuje otroke že v začetku šolanja.

imagodei ::

DarkLord69 je izjavil:

Imagodei s tabo se nestrinjam. Ali je šola zato da se "učis" al da se kej naučiš.

Potem ne vem, s čim se ne strinjaš? Tudi jaz sem mnenja, da šola mora naučit. In glej ga zlomka, na Finskem se otroci naučijo. Celo zelo uspešni so pri tem - in hkrati imajo več prostega časa, pa manj duševnih bolečin v procesu. Iz prej omenjenega Wiki linka:
The Education Index, published with the UN's Human Development Index in 2008, based on data from 2006, lists Finland as 0.993, amongst the highest in the world, tied for first with Denmark, Australia and New Zealand.
...
Finland has consistently ranked high in the PISA study, which compares national educational systems internationally, although in the recent years Finland has been displaced from the very top. In the 2012 study, Finland ranked sixth in reading, twelfth in mathematics and fifth in science, while back in the 2003 study Finland was first in both science and reading and second in mathematics.[6] Finland's tertiary Education has moreover been ranked first by the World Economic Forum.


DarkLord69 je izjavil:

Ceprau se otrok nepocuti ravno prijetno ce je uvščen med slabše. Ampak dejstvo nekdo je bolj pameten bo na boljši šoli nakoncu bo npr. zdravnik.

Ob vsej multimediji, interaktivnih vsebinah, psiholoških raziskavah, kako se najbolje učimo in pomnimo, mi otroke še vedno za celo dopoldne zapiramo v učilnice, kjer prežvekujejo suhoparno vsebino. Ne rečem: zapisovanje snovi na roko v zvezke je koristno, ker si tako dejansko bolj zapomnimo snov. Ampak primarno pa potrebuješ otrokovo pozornost, ne pa prisilno učenje na pamet, ker snovi ne znamo podati na zanimiv način, ki bi mu vzbudil radovednost. Zakaj se vsaj dela geometrije npr. ne učijo na šolskem igrišču? Daj srednješolcu 10m vrvi in mu naloži, naj na travniku skonstruira pravilni kvadrat. 9 od 10 ne bo imelo pojma, kako to storiti, ker teorije, ki so se jo učili v šoli, ne znajo prenesti v realno življenje.

DarkLord69 je izjavil:

Verjetno pa si neželiš imeti zdravnika, ki komaj izdelal osnovno šolo.

Na Finskem imajo čisto OK zdravstvo, se mi zdi. Jasno, da mora študent medicine opravljat izpite in je na njih ocenjevan. Ampak, govorimo o odraslih osebah, ne o 8, 10 ali 12-letnikih.

Na Fakulteti za elektrotehniko se redno dogaja, da bivši gimnazijci praktično v 2 semestrih morajo nadoknadit znanje iz elektrotehnike iz 4 let srednje elektro šole. Nekaterim res ne uspe, tisti, ki pa se zavzamejo in učijo, pa izdelajo letnik. Ne mi potem govorit, da je v osnovni šoli potrebno imet matematiko in fiziko imet 5, da greš lahko kasneje študirat naravoslovje?

Sodelavec je ravno zadnjič razlagal, da je 5. razred (seveda takrat še v 8-letki) komaj izdelal, ker ga šola absolutno ni zanimala. Učitelj srbohrvaščine mu je pogledal skozi prste, da je bil na koncu zadosten. So ga pač bolj zanimali modelčki letal, ki jih je že takrat sestavljal in spuščal. Celo osnovno šolo in prva dva letnika srednje šole je bil med slabšimi učenci. Danes je strojni inženir.

Če bi danes hodil v osnovno šolo, bi ga že v petem razredu okarakterizirali kot manj nadarjenega in v okviru diferenciacije oz. nivojskega pouka vključili v lažji program.

DarkLord69 je izjavil:

Šola te mora pripraviti na življenje in vsi vemo da ni lahko.

Šola na življenje pripravlja bolj preko vzgojnega (socializacija) kot preko učnega procesa. Pri prvem so jo starši in stroka precej kastrirali, zato verjetno šola kompenzira pri drugem in otrokom nalaga nesorazmerno veliko dela.
- Hoc est qui sumus -

next3steps ::

Zahtevati od mladega sposobnega človeka, da se nonstop NE izobražuje je neumnost. Sicer pa zakaj bi se ustavili pri dveh?

Samael ::

next3steps je izjavil:

Zahtevati od mladega sposobnega človeka, da se nonstop NE izobražuje je neumnost. Sicer pa zakaj bi se ustavili pri dveh?

Ni se ti potrebno ustaviti pri dveh. Če imaš interes, željo, potrebo ...

Furbo ::

Pa te ideje imajo navadno birokrati, ki kao obvladajo angleščino.. če je treba karkoli postoriti v tujem jeziku, imajo pa takoj prevajalce zraven.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Jaz sem pa mislil, da sta dva tuja jezika že uvedena....sem malo mimo (kot vedno)...

LP

Jože

[D]emon ::

Nekatere sole imajo po dva ali tudi tri jezike. Ne pa vse. Tu je govora o tem, da bi jih imele vse.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Rok Woot ::

Okapi je izjavil:


No, moje mnenje je, da je Mercova izjava idiotska. Otroci se dveh tujih jezikov naučijo mimogrede, z branjem stripov in gledanjem risank, če je treba. Včasih smo praktično vsi znali "srbo-hrvaško", ne da bi se morali posebej učiti, samo z branjem Zagorja in Komandanta Marka.


Smo? Jaz še vedno berem Zagorja na wc-ju :)

Samael ::

Rok Woot je izjavil:

Okapi je izjavil:


No, moje mnenje je, da je Mercova izjava idiotska. Otroci se dveh tujih jezikov naučijo mimogrede, z branjem stripov in gledanjem risank, če je treba. Včasih smo praktično vsi znali "srbo-hrvaško", ne da bi se morali posebej učiti, samo z branjem Zagorja in Komandanta Marka.


Smo? Jaz še vedno berem Zagorja na wc-ju :)


Hiljadu mu bubnjeva!

Unknown_001 ::

Samael je izjavil:

Rok Woot je izjavil:

Okapi je izjavil:


No, moje mnenje je, da je Mercova izjava idiotska. Otroci se dveh tujih jezikov naučijo mimogrede, z branjem stripov in gledanjem risank, če je treba. Včasih smo praktično vsi znali "srbo-hrvaško", ne da bi se morali posebej učiti, samo z branjem Zagorja in Komandanta Marka.


Smo? Jaz še vedno berem Zagorja na wc-ju :)


Hiljadu mu bubnjeva!


Hah, to si včasih na plažo vzamem pa v senci čitam ko odmaram od "paklene vručine" :D Zanimivo se še vedno da to po trafikah in štacunah dobit. Pa tisti Chico je tudi dober :D
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

McMallar ::

Jaz pa na dopust vedno vzamem Alana Forda.

Da ne bom offtopic - hcerka (7 razred) in sin (4 razred) govorita 5 in 4 jezike (vkljucno s slovenscino). Iz mojih izkusenj je vsak naslednji lazji. Je pa tudi res, da zelo pomaga pouk v tem jeziku in ne samo klasicni pouk anglescine kot smo ga imeli pred 30 leti.

@HighBane: "Danes zakaj bi otrok gledal vsebine v neangleškem jeziku??"
Ker mogoce vsebina trenutno (ali sploh) ni na voljo? Ce pogledam moje, najvec risank pogledajo v francoscini, potem v anglescini ter nekaj malega v nemscini in slovenscini... Enostavno jim jezik ni ovira ampak orodje da lahko izberejo vsebino, ki jih zanima.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

dottor ::

Sam živim na dvojezičnem območju in smo kot otroci vedno gledali risanke v italijanščini (in pol nismo imeli problemov v šoli z znanjem jezika). Pač nekako ti dodaten jezik odpre precej več vrat kar se tiče zaposlitve in splošne uporabe če greš na dopust. Sploh Italijani so cepljeni proti kateremu koli drugemu jeziku ki ni Italijanski. Se pa po večini vse začudijo ko jim poveš iz kje si ko te vprašajo (sploh ko izpolnjuješ obrazce za akreditacijo kot fotograf).
Srbo-hrvaščine pa se ne rabiš učit, dovolj da greš vsak dan v trgovino po kruh pa poslušaš malo okoli sebe. Nekako tako sem se v službi nauču cele 3 makedonske besede :))
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

blackbfm ::

Tako kot talenti ne obstajajo. Obstaja samo razlika v interesih in koliko se nekdo neki stvari posveča.


Sej nimajo vsi enake sposobnosti posvecanja neki stvari, al pa to pocnejo tok neucinkovito da nikol ne bodo enaki ali boljsi kot nekdo ki ima to sposobnost (*talent*)

Curly ::

blackbfm je izjavil:

Tako kot talenti ne obstajajo. Obstaja samo razlika v interesih in koliko se nekdo neki stvari posveča.


Sej nimajo vsi enake sposobnosti posvecanja neki stvari, al pa to pocnejo tok neucinkovito da nikol ne bodo enaki ali boljsi kot nekdo ki ima to sposobnost (*talent*)

Nisem prepričan veliko je tudi v sami vzgoji, ne trdim da vse, ampak poglejte malo otroke okrog sebe. Tisi ki živjijo v boljših socialnih/ družinskih razmerah so v povprečju bolj uspešni, kot tisti iz kakšnih ne tako prijaznih okolji... Poudarjam pa da gre tu za moje opažanje.

Phantomeye ::

Okapi je izjavil:

Povod je tale članek v Delu.
http://www.delo.si/novice/slovenija/dva...

Oziroma tole mnenje Dušana Merca

Šokantno neumno je, recimo, da bodo vsi prebivalci morali znati dva tuja jezika.
..
Novi zakon je šovinističen do množice otrok. Zakaj bi se bodoči frizerji, blagajniki in podobni v poklicih, ki jih nujno potrebujemo, morali učiti dveh tujih jezikov? Zahtevati to od njih je idiotsko.


No, moje mnenje je, da je Mercova izjava idiotska. Otroci se dveh tujih jezikov naučijo mimogrede, z branjem stripov in gledanjem risank, če je treba. Včasih smo praktično vsi znali "srbo-hrvaško", ne da bi se morali posebej učiti, samo z branjem Zagorja in Komandanta Marka.

Samo pouk bi morali pametno zastaviti, brez nepotrebnega piflanja slovničnih pravil, in z zanimivo vsebino, in bi se vsi mimogrede naučili osnovnega sporazumevanja v dveh tujih jezikih.


V osnovni šoli skoraj nihče še ne ve, kaj bo po poklicu. On bi očitno rad, da se že v osnovni šoli sortira, kaj bodo počeli v življenju? Šovinizem ni prava beseda za to, če jo pa že uporabimo je pa ravno njegovo mišljenje šovinistično. Saj bi očitno rad segregiral učence na slabše in boljše (v povprečju se na frizersko vpišejo slabši učenci).
To, kar on opisuje kot šovinizem v resnici nudenje enakih možnosti pri pridobivanju znanj (izobrazbe). Osnovna šola ni namenjena izobraževanju za poklic, ampak splošni razgledanosti.

Sicer pa blagajniki in frizerji, ki znajo tuje jezike imajo VELIKO boljše možnosti, da dobijo službo.

imagodei ::

Phantomeye je izjavil:

V osnovni šoli skoraj nihče še ne ve, kaj bo po poklicu. On bi očitno rad, da se že v osnovni šoli sortira, kaj bodo počeli v življenju?

Ja jasno - saj v Sloveniji poznamo diferenciacijo in nivojski pouk. Ne vem, če se izvaja na vseh osnovnih šolah, na nekaterih pa prav gotovo. Otroka tako že v štartu uokviriš oziroma ukalupiš: ne znaš matematike, fizike in kemije? Gremo na lažji program. Zaradi pomanjkanja znanja pa otroka potem itak obsodiš na triletno srednjo šolo.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Phantomeye ::

imagodei je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

V osnovni šoli skoraj nihče še ne ve, kaj bo po poklicu. On bi očitno rad, da se že v osnovni šoli sortira, kaj bodo počeli v življenju?

Ja jasno - saj v Sloveniji poznamo diferenciacijo in nivojski pouk. Ne vem, če se izvaja na vseh osnovnih šolah, na nekaterih pa prav gotovo. Otroka tako že v štartu uokviriš oziroma ukalupiš: ne znaš matematike, fizike in kemije? Gremo na lažji program. Zaradi pomanjkanja znanja pa otroka potem itak obsodiš na triletno srednjo šolo.


meni se je v osnovni malo jebalo, sem se držal nekje na sredini. Če bi upošteval nasvet šolske socialne delavke, bi trenutno delal v kakšem merkatorju za minimalca.

snow ::

Preden bodo ti otroci v službi bodo avtomatski prevalajniki in prepoznava govora dovolj dobra za opravlanje dela v kateremkoli jeziku.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Unknown_001 ::

snow je izjavil:

Preden bodo ti otroci v službi bodo avtomatski prevalajniki in prepoznava govora dovolj dobra za opravlanje dela v kateremkoli jeziku.


In ko mrkne elektrika?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Furbo ::

Saj ne boš nosil podaljška za seboj, ampak imaš to v telefonu ali še v čem manjšem v prihodnosti.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

HotBurek ::

Jst bi izbral dva jezika in sicer nemščina ter francoščina, da si pokriješ celotno regijo benelux in širše.

Menda se je pri 4ih letih starosti najlažje učiš tujih jezikov (pravlina izgovorjava). Če to zamudiš, kasneje potrebuješ vložit več napora in časa, da osvojiš isto snov.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

next3steps ::

Osvojiš angleščino, preideš na nemščino, vmes dodaš še nizozemščino ter afrikans. Ker si slovenec, lahko tekom življenja vadiš kakšen yugo jezik. Po angleščini/nemščini greš na kitajščino.
A to, da se znaš sporazumevati z okrog dvema milijardama ljudi pri nekaterih predstavlja prevelik problem. kek.

Okapi je izjavil:

Povod je tale članek v Delu.
http://www.delo.si/novice/slovenija/dva...

Oziroma tole mnenje Dušana Merca

Šokantno neumno je, recimo, da bodo vsi prebivalci morali znati dva tuja jezika.
..
Novi zakon je šovinističen do množice otrok. Zakaj bi se bodoči frizerji, blagajniki in podobni v poklicih, ki jih nujno potrebujemo, morali učiti dveh tujih jezikov? Zahtevati to od njih je idiotsko.


No, moje mnenje je, da je Mercova izjava idiotska. Otroci se dveh tujih jezikov naučijo mimogrede, z branjem stripov in gledanjem risank, če je treba. Včasih smo praktično vsi znali "srbo-hrvaško", ne da bi se morali posebej učiti, samo z branjem Zagorja in Komandanta Marka.

Samo pouk bi morali pametno zastaviti, brez nepotrebnega piflanja slovničnih pravil, in z zanimivo vsebino, in bi se vsi mimogrede naučili osnovnega sporazumevanja v dveh tujih jezikih.

True.
Učenje jezika bi moralo predstavljati hobi.

Zgodovina sprememb…

miharix ::

Pri teh predlaganih spremembah pa je zraven podtaknjeno nekaj, kar zelo skrbi tiste,
ki v OŠ poučujemo tehnične veščine (obdelave gradiv & računalniški predmeti).

Namreč kot verjetno veste računalništvo napram marsikateri drugi državi(IT,GB,AT,DE,RUS,HU...) v Sloveniji v OŠ ni obvezni predmet.
Prav tako v 9. razredu ni ure tehničnega pouka.

Sedaj pa če pogledate spremebe 17. člen..
Bolj natančno, predlog, da se konec člena iz
Učenec izbere tri ure pouka izbirnih predmetov tedensko, lahko pa tudi štiri ure, če s tem soglašajo njegovi starši.

Spremeni v
Učenec izbere en obvezni izbirni predmet.


Paleta možnih izbirnih predmetov je velika, in na ta način se tudi veliko otrok odloča za tehnične in računalniške vsebine.
Nekateri na ta način spoznajo, da jih zanima ta karierna pot, preostali pa le osvojijo splošno koristne veščine.

Razlog za zmanjšanje števila ur izbirnih predmetov pa je uradno, da dobijo od nekod ure za poučevanje dodatnega tujega jezika.

Pa še par povezav:
http://www.drti.si
http://www.drti.si/novela-odzivi.html
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...
https://e-uprava.gov.si/drzava-in-druzb...

Nikakor ne trdim, da je znanje jezikov slaba stvar,
a tak način pridobivanja potrebnih ur pa se mi zdi zelo nespameten in nepremišljen.
Lp,
M.

Unknown_001 ::

HotBurek je izjavil:

Jst bi izbral dva jezika in sicer nemščina ter francoščina, da si pokriješ celotno regijo benelux in širše.

Menda se je pri 4ih letih starosti najlažje učiš tujih jezikov (pravlina izgovorjava). Če to zamudiš, kasneje potrebuješ vložit več napora in časa, da osvojiš isto snov.


M to z leti je tako tako. Jezik se naučiš z uporabo ne pa nepotrebnim dudlanjem slovnice. Zato so vsi ti fensi šnelkurs tečaji en DREK vredni. Pa še dragi kot pes zapovrh. Nemščino sem se slovnico lahko še tako učil plus besede in podobno... đaba meni to pomagalo pri sporazumevanju. Šele ko sem se bolj pogosto začel pogovarjat sem jezik osvojil na nek okusen nivo da bi se lahko reklo "lej, ta se pa zna nekaj zmenit"
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

korenje3 ::

Okapi je izjavil:

Povod je tale članek v Delu.
http://www.delo.si/novice/slovenija/dva...

Oziroma tole mnenje Dušana Merca

Šokantno neumno je, recimo, da bodo vsi prebivalci morali znati dva tuja jezika.
..
Novi zakon je šovinističen do množice otrok. Zakaj bi se bodoči frizerji, blagajniki in podobni v poklicih, ki jih nujno potrebujemo, morali učiti dveh tujih jezikov? Zahtevati to od njih je idiotsko.


No, moje mnenje je, da je Mercova izjava idiotska. Otroci se dveh tujih jezikov naučijo mimogrede, z branjem stripov in gledanjem risank, če je treba. Včasih smo praktično vsi znali "srbo-hrvaško", ne da bi se morali posebej učiti, samo z branjem Zagorja in Komandanta Marka.

Samo pouk bi morali pametno zastaviti, brez nepotrebnega piflanja slovničnih pravil, in z zanimivo vsebino, in bi se vsi mimogrede naučili osnovnega sporazumevanja v dveh tujih jezikih.


na naši osnovni šoli smo morali znati 3 jezike.. dokler nismo šli iz jugoslavije. torej angleški, nemški in srbo-hrvaški.

se pa strinjam da pri mladih letih bi morali učiti otroke čim več... vsaj 2 tuja jezika, če ne že 3.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Unknown_001 ::

Če se že gremo javno šolstvo naj bo vsaj nekaj konkretnega.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Scaramouche ::

Zanimivo je da Nemci Italijani in Francozi ščitijo svoj jezik in prevajajo filme celo porniče samo da se njihovi nebi naučili ostalih jezikov...

Medtem se pa v Sloveniji vsakemu upognemo in se zgodi da kak tujec pride sem in se z angleščino sporazumeva leta in oddide brez da bi obvladal naš jezik...

hlapec bil, hlapec....

bambam20 ::

Scaramouche je izjavil:

Zanimivo je da Nemci Italijani in Francozi ščitijo svoj jezik in prevajajo filme celo porniče samo da se njihovi nebi naučili ostalih jezikov...

Medtem se pa v Sloveniji vsakemu upognemo in se zgodi da kak tujec pride sem in se z angleščino sporazumeva leta in oddide brez da bi obvladal naš jezik...

hlapec bil, hlapec....



Smešen si.

Nemčija 81 milijonov prebivalcev, Francija 66 milijonov, Italija 60 milijonov.

Slovenije še za eno večjo vas ni v svetovnem merilu 2 milijona.

Slabo gospodarstvo.

Potem bi ti , da se bodo veliki nam prilagajali. :))

OrkAA ::

Scaramouche: Zakaj se ti zdi, da ima nas jezik tako vrednost, da se zaradi njega splaca iz drzave odrinit tuj kapital in kader?

Okapi ::

Scaramouche je izjavil:

Zanimivo je da Nemci Italijani in Francozi ščitijo svoj jezik in prevajajo filme celo porniče samo da se njihovi nebi naučili ostalih jezikov...

Medtem se pa v Sloveniji vsakemu upognemo in se zgodi da kak tujec pride sem in se z angleščino sporazumeva leta in oddide brez da bi obvladal naš jezik...

hlapec bil, hlapec....
Hlapec si mogoče ti, in še nerazgledan po vrhu.
V Sloveniji mora biti vse, kar je javno objavljeno, prevedeno v slovenščino. Tudi porniči.

[D]emon ::

Scaramouche je izjavil:

Zanimivo je da Nemci Italijani in Francozi ščitijo svoj jezik in prevajajo filme celo porniče samo da se njihovi nebi naučili ostalih jezikov...

Medtem se pa v Sloveniji vsakemu upognemo in se zgodi da kak tujec pride sem in se z angleščino sporazumeva leta in oddide brez da bi obvladal naš jezik...

hlapec bil, hlapec....


Se spomnis absurda, ko so pred leti predlagali zakon, po katerem bi se vse tujejezicne zadeve sinhroniziralo v slovenscino ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

zmaugy ::

Skrb za zaposlitev kadra s filofaksa. Preveč profesorjev nemščine in francoščine in premalo službic?
Dejstvo je, da je angleščina uradni jezik večine multinacionalk in boljše se je naučiti angleščino res dobro, kot angleščino slabše in zraven še nemščino, ki jo potem pozabiš, ker je ne uporabljaš. Z angleščino se da prit skozi vsepovsod, razen v resničnih vukojebinah, kjer pa itak govorijo vukojebinske jezike, ki se jih nihče ne uči. Poleg tega, kako pogosto pa je povprečen človek v vukojebini, kjer ne razume jezika?

Rajši naj dajo obvezno računalništvo. Pa srbohrvaščino v eni ali obeh oblikah.

WarpedGone ::

Absolutno podpiram predlog dveh obveznih tujih jezikov:
1. angleščina
2. pascal
Zbogom in hvala za vse ribe

Unknown_001 ::

WarpedGone je izjavil:

Absolutno podpiram predlog dveh obveznih tujih jezikov:
1. angleščina
2. pascal


pascal? Ni to bol tko tko?

Java pa konc.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali sinhronizacija vsebin vpliva na znanje in učenje tujega jezika?

Oddelek: Problemi človeštva
283106 (2470) Daliborg
»

Francoščina ali Nemščina ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
9214126 (12663) trancer01
»

dunajski hlapci

Oddelek: Loža
427419 (5839) Ramon dekers
»

Ukinimo slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10115068 (12464) perlica
»

2 tuji jezik obvezen v OŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
857663 (5465) overlord_tm

Več podobnih tem