» »

UTP kabel pod napetostjo?

UTP kabel pod napetostjo?

ExSpirit ::

Kolega ima UTP kabel napeljan iz modema/ruterja (od Siola - Fritz box 7360) do TV (Siol BOX). V bistvu ima 2 UTP kabla (ker je eden prekratek), uporablja pa vmes vmesnik. Danes mu je napisalo na TVju "mrežni kabel ni povezan" in je šel preverit in pogledal, da ni kabel iztaknjen v tem vmesniku in ko ga je prijel ga je močno streslo. Kako je to sploh možno? Malo sem iskal po netu, če modem omogoča POE, pa kar sem našel naj nebi, pa tudi če bi, je to če sem prav razumel le nekje do 12V?
  • spremenil: ExSpirit ()

janezvalva ::

ja, neka napetost je ziher prisotna ampak to so nizke napetosti. zakaj ga je streslo pa ne vem,
mogoče samo statična napetost.

pviran3 ::

poskusi ponovno?

Spc ::

To je možno zato, ker stare hiše imajo na ozemljitvi namesto zemlje nulo in potem te začne tresti elektrika.
Enaka finta pri mojemu kolegu, če se primeš računalnika (ohišja) in radiatorja gre skozi tebe 124 voltov.
 

d4vid ::

Kje je potegnjen kabel za internet? Lahko da gre za inducirano napetost, ce je kabel blizu 230V vodnikov, sem ze mel primere ko je ozemlitveni vodnik tresel, ko je bil nepriklopljen na obeh koncih. Drugace pa po vsej verjetnosti staticna elektrika.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

ExSpirit ::

Spc je izjavil:

To je možno zato, ker stare hiše imajo na ozemljitvi namesto zemlje nulo in potem te začne tresti elektrika.
Enaka finta pri mojemu kolegu, če se primeš računalnika (ohišja) in radiatorja gre skozi tebe 124 voltov.


Da se dotikaš kovine še razumem, da pa UTP kabla, ki visi v zraku pa ne.

d4vid je izjavil:

Kje je potegnjen kabel za internet? Lahko da gre za inducirano napetost, ce je kabel blizu 230V vodnikov, sem ze mel primere ko je ozemlitveni vodnik tresel, ko je bil nepriklopljen na obeh koncih. Drugace pa po vsej verjetnosti staticna elektrika.


Kabel je v zraku (čez sobo - nekje na polovici sobe je vmesnik v zraku) potem pa je napeljan ob steni do TVja. Zraven ni nobenega 230V vodnika (sploh na tem delu, ki ve v zraku). Statična elektrika pa je možno da bi bila tako močna, da te več sekund trese in vrže v steno (in močno poči)?

Highlag ::

Lahko je napajalnik prebilo in ima mrežno napetost na masi routerja. Navadni fazni preizkuševalec bi mogoče kaj povedal, drugače pa en inštrument s katerim pomeriš napetost na utp kablu proti zemlji.

Statika bi težko naredila kar si opisal. Kabel vendarle nima visoke kapacitivnosti, da bi tako močno usekalo.
Never trust a computer you can't throw out a window

Spc ::

ExSpirit je izjavil:

Da se dotikaš kovine še razumem, da pa UTP kabla, ki visi v zraku pa ne.

Verjetno ti faza prebija.
Zraka ni, ker gre faza skozi tebe v "zemljo".
 

Matko ::

Spc je izjavil:

To je možno zato, ker stare hiše imajo na ozemljitvi namesto zemlje nulo in potem te začne tresti elektrika.
Enaka finta pri mojemu kolegu, če se primeš računalnika (ohišja) in radiatorja gre skozi tebe 124 voltov.

Ohišje trese kadar vtičnica ni ozemljena (ali preko zaščitnega vodnika, ali ničenja(stara praksa, se ne priporoča)

Spc ::

Matko je izjavil:

Spc je izjavil:

To je možno zato, ker stare hiše imajo na ozemljitvi namesto zemlje nulo in potem te začne tresti elektrika.
Enaka finta pri mojemu kolegu, če se primeš računalnika (ohišja) in radiatorja gre skozi tebe 124 voltov.

Ohišje trese kadar vtičnica ni ozemljena (ali preko zaščitnega vodnika, ali ničenja(stara praksa, se ne priporoča)

Točno tako.

V mojem primeru je bila nula povezana na ozemljitev v vtičnici.
Se pravi faza in nula, z tem da je nula povezana na nulo in na ozemljitev vtičnice...

To imajo skoraj po vseh blokih tako narejeno.
 

Miha 333 ::

Res bi bilo treba pogledati napeljavo. Na primer v hiši moje stare mame izpred 70+ let, kjer ni nobenega duha o ozemljitvenem vodniku, vtičnice pa so takšne kot na sliki (brez ozemljitvenega kontakta), trese vse od pralnega stroja do računalnika, a je to "normalno" in baje že od vedno tako. Žice inštalacije pa so izolirane z impregniranim tekstilom.

Matko ::

Miha 333 je izjavil:

Res bi bilo treba pogledati napeljavo. Na primer v hiši moje stare mame izpred 70+ let, kjer ni nobenega duha o ozemljitvenem vodniku, vtičnice pa so takšne kot na sliki (brez ozemljitvenega kontakta), trese vse od pralnega stroja do računalnika, a je to "normalno" in baje že od vedno tako. Žice inštalacije pa so izolirane z impregniranim tekstilom.


Vtikač z ozemljitvenim kontaktom se NE SME priklopi na vtičnico na fotografiji.
SMRTNO NEVARNO !

Miha 333 ::

Matko je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Res bi bilo treba pogledati napeljavo. Na primer v hiši moje stare mame izpred 70+ let, kjer ni nobenega duha o ozemljitvenem vodniku, vtičnice pa so takšne kot na sliki (brez ozemljitvenega kontakta), trese vse od pralnega stroja do računalnika, a je to "normalno" in baje že od vedno tako. Žice inštalacije pa so izolirane z impregniranim tekstilom.


Vtikač z ozemljitvenim kontaktom se NE SME priklopi na vtičnico na fotografiji.
SMRTNO NEVARNO !

Se strinjam, a tako je pač včasih bilo. Sicer se planira obnova inštalacij, ampak bo treba postaviti komplet vse na novo, ker zdaj ni niti FIDa. Mi je vse jasno glede varnosti, a pred 70 leti je pač bilo tako. In žal noben zakon ne zapoveduje modernizacije obstoječih inštalacij.

...:TOMI:... ::

O, ja, seveda zapoveduje. na 16 let je treba delat meritve. Če niso ustrezne, je treba sanirat.
Tomi

BigHugo ::

Miha 333 je izjavil:

Matko je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Res bi bilo treba pogledati napeljavo. Na primer v hiši moje stare mame izpred 70+ let, kjer ni nobenega duha o ozemljitvenem vodniku, vtičnice pa so takšne kot na sliki (brez ozemljitvenega kontakta), trese vse od pralnega stroja do računalnika, a je to "normalno" in baje že od vedno tako. Žice inštalacije pa so izolirane z impregniranim tekstilom.


Vtikač z ozemljitvenim kontaktom se NE SME priklopi na vtičnico na fotografiji.
SMRTNO NEVARNO !

Se strinjam, a tako je pač včasih bilo. Sicer se planira obnova inštalacij, ampak bo treba postaviti komplet vse na novo, ker zdaj ni niti FIDa. Mi je vse jasno glede varnosti, a pred 70 leti je pač bilo tako. In žal noben zakon ne zapoveduje modernizacije obstoječih inštalacij.

Seveda zapoveduje. Pregledi se morajo izvajati na vsaj 16 let. Več v pravilniku iz uradnega lista Pravilnik.

LP BigHugo
LP BigHugo

avian2 ::

Žice inštalacije pa so izolirane z impregniranim tekstilom.


To zna biti še večji problem kot vtičnice. Take žice sem enkrat videl na cca. 60 let stari napeljavi. Malo si potresel in preperela izolacija je padla stran. Na mestih ni bilo kratkega stika samo zato, ker se tam žice po naključju niso tiščale skupaj. Že zaradi požarne varnosti je tako instalacijo nujno treba prenoviti.

Spc ::


Kaj te to je 8-O
 

Miha 333 ::

Spc je izjavil:


Kaj te to je 8-O

Električna vtičnica izpred Schuko (Schutzkontakt) standarda (oz. ustreznega domačega, ki ga je v celoti povzemal). Ko drugačnih sploh ni bilo. Svet pač ni od včeraj.



BigHugo je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

In žal noben zakon ne zapoveduje modernizacije obstoječih inštalacij.

Seveda zapoveduje. Pregledi se morajo izvajati na vsaj 16 let. Več v pravilniku iz uradnega lista Pravilnik.

V istem pravilniku ti v 15. členu piše, da so iz inšpekcijskega nadzora izvzete eno- in dvostanovanjske stavbe. Prav tako niso definirane kazenske sankcije. Hočem povedat, da če lastnik hiše reče, da ne da nekaj K EUR za obnovo, mu nihče nič ne more.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Miha 333 ::

In do takrat je bolje se ne dotikati ničesar, ker ko eno tako vtičnico potegneš iz zida, se izolacija sesuje v prah. Je pa taka situacija v vseh hišah izpred 1950-60, če seveda ni bilo obnovljeno in sklepam, da tega ni malo.

...:TOMI:... ::

Saj ni treba investirat v novo instalacijo. Naravna selekcija poskrbi, da sem ter tja vsako leto kakšno hišo vzame ogenj zaradi tega.
Tomi

Matko ::

Miha 333 je izjavil:


BigHugo je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

In žal noben zakon ne zapoveduje modernizacije obstoječih inštalacij.

Seveda zapoveduje. Pregledi se morajo izvajati na vsaj 16 let. Več v pravilniku iz uradnega lista Pravilnik.

V istem pravilniku ti v 15. členu piše, da so iz inšpekcijskega nadzora izvzete eno- in dvostanovanjske stavbe. Prav tako niso definirane kazenske sankcije. Hočem povedat, da če lastnik hiše reče, da ne da nekaj K EUR za obnovo, mu nihče nič ne more.

Pojdimo v podrobnosti:
Noben pravilnik ne zapoveduje obnov. Pravilnik predpisuje preglede in če je inštalacija ustrezna pravilnikom veljavnim izdaje gradbenega dovoljenja in se uporablja v skladu s tedaj načrtovanim namenom, bo vse OK.
Kar tu seveda ne drži (preperela izolacija; uporaba naprav, ki zahtevajo zaščitni vodnik,...)
Pri starejši tekstilni izolaciji, se lahko odklopijo vse naprave, a se števec še kar vrti (ne ni sosed kriv).

Sankcij res ni predpisanih, a samo dokler ne pride do nesreče (požar, telesne poškodbe, smrt...).
Pri zavarovalnici ali sodišču ne bo milosti...
Poenostavljeno: Lastnik se ni obnašal kot dober gospodar in se ni držal predpisanih obveznosti.

Kot je ..:Tomi:.. lepo napisal: "Darwin ne počiva." A če se ljudje nimajo radi...

...:TOMI:... ::

Saj, če mi nekdo pove, kako uredit staro inštalacijo, da bo prestala meritve, brez kompletne zamenjave vseh grasnikov inštalacije, mu čestitam in obnovim zastonj, po njegovih navodilih.

Edina možnost, ki je realna, je kompletna zamenjava. Če to pomeni štemanje, to pomeni štemanje. Če to pomeni rušitev in nov objekt, potem še toliko bolje.

Par desetletji je služila svojemnu namenu. Brez nekih hudih posegov. Vloženega ni bilo nič. Torej, vsaka zadeva se nekoč iztroši, tudi človek ni večen.
Tomi

Utk ::

Matko je izjavil:

Spc je izjavil:

To je možno zato, ker stare hiše imajo na ozemljitvi namesto zemlje nulo in potem te začne tresti elektrika.
Enaka finta pri mojemu kolegu, če se primeš računalnika (ohišja) in radiatorja gre skozi tebe 124 voltov.

Ohišje trese kadar vtičnica ni ozemljena (ali preko zaščitnega vodnika, ali ničenja(stara praksa, se ne priporoča)

Glede tega me zanima, ce obstaja naprava (npr. bojler, toplotna crpalka, karkoli takega kar je povezano na vodovod), ki bi imela ozemljitev povezano se na vodovodno cev. Ker potem ce obrnes vtikac, in imas nuliranje, dobis fazo na cev. Je to mozno?

MadMax ::

Ni možno.
Priključek ozemljitve je pri sistemu ničenja v vtičnici vedno povezan na nulo, ne glede na to kako obrneš vtikač.

Ako pa si imel v mislih še kaj drugega kot zasukan vtikač, je pa druga stvar...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

...:TOMI:... ::

Vidim, da ti ni jasen princip delovanja našega omrežja. To se ne sme zgoditi, če je vse v redu, lahko pa se zgodi, če pride do napake.
Tomi

MadMax ::

...:TOMI:... je izjavil:

... da ti ni ...
Komu?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

...:TOMI:... ::

Ne tebi, Utk-ju. Sry.
Tomi

SaXsIm ::

Utk je izjavil:

Matko je izjavil:

Spc je izjavil:

To je možno zato, ker stare hiše imajo na ozemljitvi namesto zemlje nulo in potem te začne tresti elektrika.
Enaka finta pri mojemu kolegu, če se primeš računalnika (ohišja) in radiatorja gre skozi tebe 124 voltov.

Ohišje trese kadar vtičnica ni ozemljena (ali preko zaščitnega vodnika, ali ničenja(stara praksa, se ne priporoča)

Glede tega me zanima, ce obstaja naprava (npr. bojler, toplotna crpalka, karkoli takega kar je povezano na vodovod), ki bi imela ozemljitev povezano se na vodovodno cev. Ker potem ce obrnes vtikac, in imas nuliranje, dobis fazo na cev. Je to mozno?


Pri sistemu ničenja imaš 3 kontakte. Ozemljitveni kontakt je vedno na istem mestu, vedno zvezan z nulo - oboje v vtičnici. Obrnitev vtikača tako nima veze - lahko zamenjaš fazni priključek in ničelni priključek porabnika, ampak ozemljitveni bo še vedno ostal enak. V primeru napačnega priklopa (napačno obrnjen vtikač) je tako posledica edino to, da ti termostat prekinja nulo in ne fazo, fazo pa imaš vedno na grelcu. Ampak to ne vpliva na nič.
SaXsIm

thramos ::

Problem pri ničenju nastane takrat, kadar se nekje kasneje v napeljavi prekine ničelni vodnik.

Utk ::

...:TOMI:... je izjavil:

Vidim, da ti ni jasen princip delovanja našega omrežja. To se ne sme zgoditi, če je vse v redu, lahko pa se zgodi, če pride do napake.

A bejž no. Če imaš ničenje, je isto kot da gresta v napravo dve žici, in ne 3. In če imaš dve taki napravi, ki imata ozemljitev povezano na vodovodno cev, ne veš kaj bo ratalo. Zato sem samo vprašal, ali obstajajo naprave, ki so (namenoma) tako zvezane. In tega sploh nimaš pod kontrolo, ker ne veš kaj pa kako ima zvezano sosed.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7812353 (9681) perci
»

Slaba ozemljitev, radiator + ohišje računalnika = rukne ko pes

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
184754 (4270) clix
»

Menjava vtičnic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3812665 (11847) STU-III
»

Napetost na ozemljitvi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
143411 (3185) Invictus
»

Vibriranje prenosnika ob dotiku

Oddelek: Pomoč in nasveti
294831 (4270) francek1

Več podobnih tem