» »

Konec podpore za Windows 7/8.1 na novih procesorjih

Konec podpore za Windows 7/8.1 na novih procesorjih

Slo-Tech - Ves čas smo vedeli, da bo Microsoft ukinil podporo za stare operacijske sisteme (Windows 7 in Windows 8.1) na novejših procesorjih, le o datumu nismo bili čisto prepričani. Sedaj smo ta trenutek dočakali. Od danes ni mogoče posodabljati Windows 7 in 8.1 prek Windows Update na računalnikih, ki vsebujejo procesorje iz družin Intel Kaby Lake, Intel Skylake (nekatere) in AMD Ryzen. Namesto posodobitev Windows Update izpiše le opozorilo, da je procesor namenjen najnovejši verziji Windows in v trenutni ni podprt.

To ni presenečenje, je pa vseeno rahlo neokusno. Microsoft je že v začetku leta 2016 opozoril, da bomo na Skylake in novejših platformah poganjali le Windows 10. Skylake je dobil delni odlog, saj bodo nekatere konfiguracije še podprte, novejši čipi za zagotovo ne. Minuli mesec smo v Knowledge Base našli tudi članek, ki je opisoval take primere, torej je postalo jasno, da gre zelo za res. Sedaj je to postalo dejstvo.

Windows 7 in Windows 8.1 bi verjetno delovala na večini nove strojne opreme. Toda da bi Microsoft to garantiral, bi moral vse skupaj validirati, kar stane in traja, zato poteza ni presenetljiva. Navsezadnje je Windows 7 star že skoraj osem let. Drugače pa je z Windows 8.1. Ta bo še eno leto v osnovni podpori, prav tako pa podpira številne tehnologije, ki jih Windows 7 - recimo USB3 in NVMe. To celotno poanto osnovne podpore (mainstream support) nekoliko razvodeni, saj se Microsoft ni potrudil podpirati operacijskega sistema niti do konca tega obdobja.



93 komentarjev

«
1
2

mtosev ::

glede kolk star os je win 7 tole podpiram, win 8.1 pa nikoli ni bil popularen os tak, da ne vidim problemov. sam sem na win 10 in skylake cpuju.
--
incoming komentarji micro$oft, microdick, microsoft sucks etc stuff
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

Ghost007 ::

i say fek windofs

opeter ::

Za katere Skylake pa to velja?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mtosev ::

opeter je izjavil:

Za katere Skylake pa to velja?
verjetno za te kateri so do zdaj prišli ven, za skylake x pa boš rabil win10. tak jaz razumem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

opeter ::

Fenk ju.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Glugy ::

Očitno imajo še premal dobička pa hočejo iztisnt še nekaj prišparanih stroškov. Nikol ni zadost ane :)

Lonsarg ::

Dejansko jim W10 model dvigne stroške vzdrževanjs zaradi continious upgradov na pol leta.
Dolgoroćno se jim sicer ne dvigne, ko to enkrat postane edina verzija za vzdrževat, seveda čimprej hočejo priti do te točke.

Jupito ::

Windows 10 je tako dvojnoplusdober, da je treba na vsak način preprečiti reprizo XP zombi kuge.
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

mtosev ::

Jupito je izjavil:

Windows 10 je tako dvojnoplusdober, da je treba na vsak način preprečiti reprizo XP zombi kuge.
it's still alive. pred dnevi sem eni gospi nastavil ruter in na dell xps c2d prenosiku še vedno teče xp.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Spc ::

Medtem ko Windows Server še vedno podpira nove procesorje.
Še en razlog zakaj ne uporabljat client windows-ev.

Recimo za primer, ryzen na "Windows 8.1" uporabiš lepo Windows Server 2012 R2 in magično vse deluje.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

mtosev ::

Spc je izjavil:

Medtem ko Windows Server še vedno podpira nove procesorje.
Še en razlog zakaj ne uporabljat client windows-ev.

Recimo za primer, ryzen na "Windows 8.1" uporabiš lepo Windows Server 2012 R2 in magično vse deluje.
pozabo si rečt kolk več stane windows server kot navaden win 10 kateri pride točno 100eur. tudi drugim ljudem si namestil in prodal grade server ose kot client sisteme?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Spc ::

Ja sej, kupiš original Windows 7 / 8.1, potem pa ti rečejo, da jih ne smeš uporabljati, ker imaš nov CPU.
Res super zadeva, rajši si inštaliram Windows Server iz MSDN-ja.

Ključi pa so tako in tako javno objavljeni na microsoftovi strani in celo delujejo:
https://technet.microsoft.com/en-us/lib...
 

mtosev ::

kdo sedaj kupuje win 7, 8.1? tisti kateri nimajo pojma, al tisti kateri imajo old hardware. ljudi pri zdravi pameti sedaj ne kupujejo 7, 8.1. kupovati win 7 sedaj je enako kot, če bi kupil xp leta 2010/2011. fail je
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Spc ::

Windows 10 je tudi hudi fail z temi reklamami non-stop in crapware-om.
 

mtosev ::

ga mam. reklame še nisem vido. nobenega crapa ne opažam. sistem mi dela bp. pa sem power user pa inštaliram dosti stuffa. uporabnega in tudi manj uporabnega
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Ghost007 ::

pa se kak je poln reklam in spam iger. Novo install pa vedno neki facebook like drek od iger treba uninstalat.

krneki0001 ::

Ghost007 je izjavil:

pa se kak je poln reklam in spam iger. Novo install pa vedno neki facebook like drek od iger treba uninstalat.

To je samo za nesposobne. Da imajo malo dela. Ostalim se to samo očisti takoj ko se prijavijo s pravim računom.

ThinkTech ::

Posreduj podatke tvojega pravega računa in omogoči še drugim možnost očiščenja >:D

jest10 ::

mtosev je izjavil:

pa sem power user pa inštaliram dosti stuffa

:))
Biti power user in to, koliko časa gniješ za tipkovnico nima nobene veze.

opeter ::

Če uporabljal Classic Shell, teh reklam ne vidiš (vsaj v Start meniju). V ozadju sicer tečejo, a tudi to se da do določene mere izklopit.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

ales85 ::

mtosev je izjavil:

glede kolk star os je win 7 tole podpiram, win 8.1 pa nikoli ni bil popularen os tak, da ne vidim problemov. sam sem na win 10 in skylake cpuju.
--
incoming komentarji micro$oft, microdick, microsoft sucks etc stuff

Jaz pa ne podpiram za Windows 8.1, ker ima mainstream podporo do januarja 2018. Torej zakaj ne podpira nove strojne opreme (vem, da trenutno sem spadajo le procesorji), če pa še ima podporo? Čez nekaj let boš morda moral zamenjati Windows tudi zato, da boš lahko uporabljal kakšen drug kos strojne opreme, čeprav to ne bi bilo potrebno.

Master_Yoda ::

To je samo prisila da folk spravijo na svoj spyware OS. Ker so z free nadgradnjo videli da ima veliko folka pomisleke glede zasebnosti na Windows 10 in obstaja velika verjetnost da bo tudi na nove masine namescali starejse verzije, so se pa odlocili za ta korak. Ker kolikor vem Windows 7 dela BP ce z WSUS offline updaterjem namestis te famozne update rocno.

P.S. Je kdo ze zrihtal GPU passthrough za VMje ? To bi bilo zakon ce bi delalo.

Zgodovina sprememb…

Spc ::

ales85 je izjavil:

Jaz pa ne podpiram za Windows 8.1, ker ima mainstream podporo do januarja 2018. Torej zakaj ne podpira nove strojne opreme (vem, da trenutno sem spadajo le procesorji), če pa še ima podporo? Čez nekaj let boš morda moral zamenjati Windows tudi zato, da boš lahko uporabljal kakšen drug kos strojne opreme, čeprav to ne bi bilo potrebno.

Ja zato, da čim več ljudi spravijo na Windows 10, prisilno.
Windows Server 2012 R2 ni nič drugačen "ahitekturno" v primerjavi z Windows 8.1 (samo omejitev nima), pa lahko komot laufaš na novejših procesorjih brez težav, vse magično deluje.

Master_Yoda je izjavil:

P.S. Je kdo ze zrihtal GPU passthrough za VMje ? To bi bilo zakon ce bi delalo.

Koliko vem Hyper-V to podpira, seveda moraš spet uporabit Windows Server in ne drekasti client windows.
8-)
 

FireSnake ::

jest10 je izjavil:

mtosev je izjavil:

pa sem power user pa inštaliram dosti stuffa

:))
Biti power user in to, koliko časa gniješ za tipkovnico nima nobene veze.


Se ti lahko malo manj prizadeto obnašaš, prosim?
Vemo, da si prizadet, a ni treba tega na velik zvon obešat.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

krneki0001 ::

Dejte malo po netu pobrskat;
http://www.win2012workstation.com/

Konverzija Windows server v Workstation. Vse deluje.


Master_Yoda je izjavil:

P.S. Je kdo ze zrihtal GPU passthrough za VMje ? To bi bilo zakon ce bi delalo.


RemoteFX je to. Virtualka uporablja direkt grafiko. Deluje tudi na Windows 10, samo je omejeno na nekaj kartic (quadro + par novejših nVidia kartic)

WhiteAngel ::

Lonsarg je izjavil:

Dejansko jim W10 model dvigne stroške vzdrževanjs zaradi continious upgradov na pol leta.
Dolgoroćno se jim sicer ne dvigne, ko to enkrat postane edina verzija za vzdrževat, seveda čimprej hočejo priti do te točke.


Se bojim, da W10 ne bo "edina verzija za vzdrževat". Razvoj teče dalje in kmalu bodo kakšni popravki W10, ki bodo kaj spremenili ali polomili za nazaj.

hardfreak ::

Ne, enako okno se pokaže tudi za starejše procesorje!
P4, C2D,....

Looooooka ::

Spet vsi glasni.
"Dol z winsev"
Pod novico o Ubuntu, kjer so fuknil ven vec let dela pa 15 komentarjev.
Pa bi bil kot uporabnik precej bolj jezen nad tisto spremembo kot pa katerokoli spremembo v windowsih, ki je v primerjavi z unitijem cisti soft preskok.
Glede na cifre ma folk na pc-jih se vedno windowse...samo zraven se 3 telefone z androidom, da lazje pljuvajo po njih... dokler ni treba kaksnega dokumenta spisat al pa racuna placat al pa igrice odigrat. Potem je to sranje magicno dovolj dobro.
Vmes se se malcr pojamra o reklamah med tem, ko se uporablja vse 'zastonj' servise od googla.
Nic novega torej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

mtosev ::

ales85 je izjavil:

mtosev je izjavil:

glede kolk star os je win 7 tole podpiram, win 8.1 pa nikoli ni bil popularen os tak, da ne vidim problemov. sam sem na win 10 in skylake cpuju.
--
incoming komentarji micro$oft, microdick, microsoft sucks etc stuff

Jaz pa ne podpiram za Windows 8.1, ker ima mainstream podporo do januarja 2018. Torej zakaj ne podpira nove strojne opreme (vem, da trenutno sem spadajo le procesorji), če pa še ima podporo? Čez nekaj let boš morda moral zamenjati Windows tudi zato, da boš lahko uporabljal kakšen drug kos strojne opreme, čeprav to ne bi bilo potrebno.
microsoft npr ni popravil en resno varnostno luknjo v win 2000 ko je bil v extended supportu. so rekli, da nima smisla to popravljati, ker je bilo pol leta do izteka podpore.
kot drugo win 8.1 se več sploh uradno ne prodaja. so ga umaknili iz prodaje.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

GupeM ::

Looooooka je izjavil:

Spet vsi glasni.
"Dol z winsev"
Pod novico o Ubuntu, kjer so fuknil ven vec let dela pa 15 komentarjev.
Pa bi bil kot uporabnik precej bolj jezen nad tisto spremembo kot pa katerokoli spremembo v windowsih, ki je v primerjavi z unitijem cisti soft preskok.
Glede na cifre ma folk na pc-jih se vedno windowse...samo zraven se 3 telefone z androidom, da lazje pljuvajo po njih... dokler ni treba kaksnega dokumenta spisat al pa racuna placat al pa igrice odigrat. Potem je to sranje magicno dovolj dobro.
Vmes se se malcr pojamra o reklamah med tem, ko se uporablja vse 'zastonj' servise od googla.
Nic novega torej.

Ne samo zastonj servise od google. Še na zastonj slo-tech to napišejo. In to preko plačljivega ISP-ja, ki jim sploh omogoča prikaz reklam.

konspirator ::

opeter je izjavil:

Za katere Skylake pa to velja?

Na pentium g4xxx skylake seriji w7 update (še) deluje.
Multi-user (switch user opcija) na server deluje ?

Kot kaže bom presedlal na server (hvala spc&nebivedu za ideji).
--

Zgodovina sprememb…

737 ::

Nekateri smo šli na linux že, ko je MS ukinjal podporo za XP in smo se do sedaj že toliko seznanili z njim, da ga nalagamo tudi prijateljem. Na Hoferjevih Medionih na primer dela bp. Na starih računalnikih, preslabotnih za linux, še vedno kraljuje XP, popravki bodo do 2019, podpora je pa na internetu.

mtosev ::

737 je izjavil:

Nekateri smo šli na linux že, ko je MS ukinjal podporo za XP in smo se do sedaj že toliko seznanili z njim, da ga nalagamo tudi prijateljem. Na Hoferjevih Medionih na primer dela bp. Na starih računalnikih, preslabotnih za linux, še vedno kraljuje XP, popravki bodo do 2019, podpora je pa na internetu.
not totally accurate. samo za embbeded systeme je tole. za navadne xpje se je podpora končala leta 2014.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

konspirator ::

--

mtosev ::

konspirator je izjavil:

win xp pos
http://www.zdnet.com/article/registry-h...
unofficial hack
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

konspirator ::

--

mtosev ::

a to boš v podjetju naredil in reko, da je to rešitev al kako? pol to ukinejo brez, da veš in si v riti.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

737 ::

Dela™.

mtosev ::

jaz bi tudi ljudem priporočal flash routerja na dd-wrt pa ne, ker vem, da to ni uradna rešitev in da bi ljudje, če bi bilo kaj si mislili, da je dd-wrt zajebal router ali kaj podobno. tak, da se jaz vzdržim tega stuffa
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

čuhalev ::

Razlog je povsem ekonomski, kako prodati Windows 10 oziroma zmanjšati delež starih sistemov.

Novi procesorji podpirajo kvečjemu VEČ ukazov (opcode), torej jih stara programska oprema pač ne bo koristila.

Spc ::

konspirator je izjavil:

win xp pos
http://www.zdnet.com/article/registry-h...

Sej to je to:
The others are for Windows Server 2003, which runs the same kernel and many other components as Windows XP.
 

krneki0001 ::

konspirator je izjavil:

opeter je izjavil:

Za katere Skylake pa to velja?

Na pentium g4xxx skylake seriji w7 update (še) deluje.
Multi-user (switch user opcija) na server deluje ?

Kot kaže bom presedlal na server (hvala spc&nebivedu za ideji).


Tole poglej:
http://www.win2008workstation.com/forum...

Imaš linke za dl programa, ki ti 2012R2 konvertira v Workstation, brez da se ti matraš in spreminjaš posamezno zadeve.

http://www.win2008workstation.com/forum/

mtosev ::

kolk sploh stane najcenejši server os katerega nekateri tako radi uporabljajo kot workstation?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jype ::

mtosev> kolk sploh stane najcenejši server os katerega nekateri tako radi uporabljajo kot workstation?

Nič (0): https://www.debian.org/

krneki0001 ::

mtosev je izjavil:

kolk sploh stane najcenejši server os katerega nekateri tako radi uporabljajo kot workstation?


180 dni zastonj
https://www.microsoft.com/en-GB/evalcen...

mtosev ::

jype je izjavil:

mtosev> kolk sploh stane najcenejši server os katerega nekateri tako radi uporabljajo kot workstation?

Nič (0): https://www.debian.org/
sem pred dolgo časa probal corel in suse pa sem ostal na win 2000.

krneki0001 je izjavil:

mtosev je izjavil:

kolk sploh stane najcenejši server os katerega nekateri tako radi uporabljajo kot workstation?


180 dni zastonj
https://www.microsoft.com/en-GB/evalcen...
vem da je free. zanimala me je retail cena. mam imam licenco za en windows web server 2008
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Spc ::

konspirator je izjavil:

opeter je izjavil:

Za katere Skylake pa to velja?

Na pentium g4xxx skylake seriji w7 update (še) deluje.
Multi-user (switch user opcija) na server deluje ?

Kot kaže bom presedlal na server (hvala spc&nebivedu za ideji).

Če potrebuješ pomoč, mi piši na zs.
 

nikolahodin ::

Win vista je tudi brez podpore ostal.

mtosev ::

nikolahodin je izjavil:

Win vista je tudi brez podpore ostal.
ja, 10let podpore je izteklo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Konec podpore za Windows 7/8.1 na novih procesorjih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9325256 (20780) konspirator
»

Microsoft se ne šali: novi procesorji resnično terjajo nov Windows (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11337073 (31481) AndrejO
»

Microsoft še vdrugo podaljšal podporo za Skylake na starejših Windows

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
95570 (4513) Jupito
»

Microsoft se je omehčal, podpora za Skylake podaljšana za leto dni

Oddelek: Novice / Procesorji
135383 (4467) D3m
»

Nove procesorje bo podpiral le najnovejši Windows (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13145254 (39672) jest10

Več podobnih tem