» »

Bolniška za nego žene oz otroka?

Bolniška za nego žene oz otroka?

Linko ::

Ali mi lahko kdo iz prve roke razloži kako to "poteka"?


Jaz sem zaposlen. Žena ni zaposlena. Imava 3 otroke. Najmlajša je stara 6 mesecev. Danes si je žena zlomila nogo in je dobila bergle. Pa me zanima, če lahko jaz dobim bolniško oz mi pripada kak izreden dopust za pomoč pri negi otroka?

Machete ::

Seveda dobiš bolniško.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

lambda ::

Zelo verjetno dobiš nekaj. Se mi pa zdi, da s tvojo bolniško na dolgi rok ne bo šlo skozi.

Jaz bi najprej klical na CSD, povedal kakšna je situacija in vprašal kako je možno to rešit. Ena možnost je najbrž ta, da ona zaključi dopust za nego in varstvo otroka, dopust za nego in varstvo otroka pa nastopiš ti (mislim da se v izjemnih okoliščinah da spreminjati že izdane odločbe). Finančno bosta najbrž nekaj na slabšem (ona izgubi nadomestilo, ti dobivaš manjšo plačo).

mambli ::

Glede na to, da je žena brezposelna, boš moral podpisati dodatno izjavo pri doktarju, da žena trenutno ni zmožna paziti na otroka.
Sam sem bil isto nekajkrat na bolniški, ko je žena na porodniški zbolela. Samo podpišeš obrazec in dobiš tudi ti bolniško oz. nego.

lambda ::

Ne vem če ima pediater kaj veze, saj otrok ni bolan.

Scorpia ::

lambda je izjavil:

Ne vem če ima pediater kaj veze, saj otrok ni bolan.


Nihce ni omenjal pediatra?
////

St235 ::

Odvisno kaj hočeš uveljavljat. Če nego otroka, potem ja, potrebuješ izjavo (oziroma dokazila), da žena (ki je brezposelna) začasno ne more izvajat nege za otroka. To kar predlaga lambda ni mogoče, ker načeloma ni možno uveljavljat nege otroka, če je drugi starš brezposelen.

Lahko pa zaprosiš za nego zakonca.

Nimaš pa se o tem kaj pogovarjat z CSD ampak to urejaš z osebnim zdravnikom, ki tudi izda bolniški list.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

SimplyMiha ::

Tako je, greš do osebnega zdravnika. CSD ti utegne še otroke vzet, ti šušmarji...

lambda ::

Scorpia > Nihce ni omenjal pediatra?

Seveda je, mambli je omenil, da bo pri dohtarju podpisoval.

Lakotnik29 > To kar predlaga lambda ni mogoče, ker načeloma ni možno uveljavljat nege otroka, če je drugi starš brezposelen.

Govorim o dopustu za nego in varstvo otroka (ki pripada enemu od staršev do otrokovega 11. meseca starosti - otrok je pa star 6 mesecev), to je tisto za kar se meniš na CSD. In ja, vem da ga lahko, ker sem ga jaz imel, dvakrat celo. Ne moreš pa uveljavljati bolniškega nadomestila za nego otroka, za kar se ponavadi meniš pri pediatru.

Scorpia ::

lambda je izjavil:

Scorpia > Nihce ni omenjal pediatra?

Seveda je, mambli je omenil, da bo pri dohtarju podpisoval


Prej mislim da je mislil na osebnega zdravnika.
////

St235 ::

lambda je izjavil:

Scorpia > Nihce ni omenjal pediatra?

Seveda je, mambli je omenil, da bo pri dohtarju podpisoval.

Lakotnik29 > To kar predlaga lambda ni mogoče, ker načeloma ni možno uveljavljat nege otroka, če je drugi starš brezposelen.

Govorim o dopustu za nego in varstvo otroka (ki pripada enemu od staršev do otrokovega 11. meseca starosti - otrok je pa star 6 mesecev), to je tisto za kar se meniš na CSD. In ja, vem da ga lahko, ker sem ga jaz imel, dvakrat celo. Ne moreš pa uveljavljati bolniškega nadomestila za nego otroka, za kar se ponavadi meniš pri pediatru.


Ja, in ker si funkcionalno nepismen govoriš neumnosti. Namreč kadar je eden od staršev brezposelen drugi ne more brez razloga koristit ne dopusta za nego in varstvo ne bolniško nadomestilo za nego otroka. Enako je naravnost neumno spreminjat dopust za nego in varstvo otroka, če govorimo o bolniški odsotnosti za nego ožjega družinskega člana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mambli ::

žena od OP je na porodniški, kar pomeni, da ona ta čas namenja negi otroka do 11 meseca. Če ona tega ne more opravljati, mora pač nekdo drug. Ker pa otrok ni bolan, ne more dobiti OP nega pri pediatru, vendar mora na Center za socialno delo in bodo oni uredili.

Machete ::

Kako je žena na porodniški, če je brezposlena?
(možno da je celo možno, ne bi bil presenečen :D)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

videc ::

Čeprav je brezposelna bi lahko bila na porodniški, ker je otrok star 6 mesecev, porodniška v Sloveniji pa traja 11 mesecev.

mambli ::

Machete je izjavil:

Kako je žena na porodniški, če je brezposlena?


Brezposelne ženske dobivajo tako denarno nadomestilo v času porodniške, ko če bi bile zaposlene za minimalca. Je pa to nekaj normalnega v Sloveniji.

lambda ::

Lakotnik29 > Ja, in ker si funkcionalno nepismen govoriš neumnosti. Namreč kadar je eden od staršev brezposelen drugi ne more brez razloga koristit ne dopusta za nego in varstvo ne bolniško nadomestilo za nego otroka. Enako je naravnost neumno spreminjat dopust za nego in varstvo otroka, če govorimo o bolniški odsotnosti za nego ožjega družinskega člana.

~3 mesece mora mati koristiti materinski dopust, nato se dogovorita kdo bo koristil naprej. Če mati ni sposobna skrbeti za otroka, se lahko celo prve 3 mesece prenese na očeta. In če mati ni zaposlena, lahko dobiva le nek snesek ~200 €. Ki pa ga izgubi, če oče namesto nje nastopi porodniški materinski dopust in/ali kasneje dopust za nego in varstvo otroka.

Kot pravnik bi si lahko prebral kak zakon preden druge obtožuješ funkcionalne nepismenosti.

D3m ::

Linko je izjavil:

Ali mi lahko kdo iz prve roke razloži kako to "poteka"?


Jaz sem zaposlen. Žena ni zaposlena. Imava 3 otroke. Najmlajša je stara 6 mesecev. Danes si je žena zlomila nogo in je dobila bergle. Pa me zanima, če lahko jaz dobim bolniško oz mi pripada kak izreden dopust za pomoč pri negi otroka?


Prosi pediatra za nego otroka.
|HP EliteBook|R5 6650U|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Denarno socialna pomoč in davčna

Oddelek: Loža
81172 (1053) shadeX
»

Vprašanje glede dopusta ( delo )

Oddelek: Loža
132848 (2173) GrimReaper
»

Ženske, S.P. ter porodniška (je glupa država ali sestra?) (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6620096 (5817) telexdell
»

Delovno pravno vprašanje okoli dopusta in nadur

Oddelek: Problemi človeštva
62773 (2683) drejc
»

Bolniška

Oddelek: Loža
295608 (4521) MadMicka

Več podobnih tem