» »

RED HAT 9 - obupno počasen

RED HAT 9 - obupno počasen

Joze_K ::

A sem kaj za vraga narobe naredil? Instaliral sem vse kot je bilo predlagano, sedaj pa se LINUX odpira obupno počasi - vsak program in vse.... sicer je GNOME (tudi KDE) videti zelo lep, vendar, vsak program ki ga zaženeš (OpenOffice Write npr. traja tudi 2 minuti in več)....

Kaj za vraga je narobe - to je moje prvo srečanje z LINUXom in dosedaj sem živel v prepričanju / po pripovedovabnju "babic", da je to HITERRRRRR sistem - hudiča WINsi so raketa proti RH9-ki....


kva za hudiča......

dr.J ::

Če se OO writer odpira 2 minuti in več, je nekaj narobe. Poglej loge in ostala mesta za diagnostiko:
1) top (na vrhu ti napiše info o spominu in tudi swapu)
2) poglej v /var/log/messages
3) dmesg

Kako je s prostorom na linux particijah in kakšnega tipa so particije? (ukaz "df")

Sicer pa ne pričakuj bliskovitosti GUIjev - novejši kot je, počasnejši je in bolj požrešen. To se da precej izboljšati, če GUI malo oklestiš nepotrebne krame in efektov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

mile ::

probaj gentoo.....

BigWhale ::

Mile:

A dej ga srat no...

'Moj camper je pa tko blazno pocasen...'
'Zakaj ga ne kupis po delih in sam sestavis?'

Neandertalec ::

Upam, da nisi tega nalozil na kaksno prazgodovinsko kisto. KDE, Gnome in OOo so ZELO pozresni, kar se tice spomina in procesorske moci. Za foro poskusi z namizjem IceWM (ki ga razvija Slovenec), OOo lahko poskusis nadomestiti z Abiwordom in Gnumericom, pa se prepricaj, ce dela kaj hitreje in ce si ta morebiten pospesek pripravljen "placati" z "manj lepimi" programi.

mile ::

Kaj ne ga srat?

Zadeve občutno lepše (odzivnost, hitrost) delujejo in noben me ne bo prepričal v nasprotno.

Joze ima pa verjetno drugje probleme, to se pa strinjam...

Joze_K ::

Particije piše takole:

/dev/hda2 9321616
/dev/hda1 86546 /boot
none 30044

kako pogledati swap pa tisto kar si napisal (top, message) pa nimam pojma.... I am ganz new

Joze_K ::

Aja kišta: Celeron 600, pa 9Gb diska, pa 128 RAMA, pa Intel grafika / Dell postaja

Joze_K ::

Našel sem: INFO središče KDE

Pomnilnik: 58.68Kb (napaka imam le 64Mb pomnilnika)

Prosti pomnilnik: 860,00 Kb

Medpomnilnik diska: 996,00 Kb
Predpomnilnik diska: 14,59Mb
Celoten izmenjevalni pomnilnik: 188,25 Mb
Prosti ---- : 117,37 Mb

Info o disku:
LABEL = / / ext3
LABEL = /boot/boot ext3
none /dev/pts devpts
.
.
.
dev/hda3 swap swap

Kot meni zgleda je problem v prostem spominu, ki ga je le 860Kb / pri 64Mb se mi to kar nekako malo zdi da ga Linux ima prostega,....

Če je to vzrok, kje in kako se da to popraviti?

hudiča.... pa sem si mislil, da bi blo bolje da bi pri MSu ostal / no ja nisem ne, saj drugače ne bi bil v tem sosu kot sem >:D

zile ::

64Mb je podn. Sorry. 256Mb bo zadostovalo za normalno delo, pa še to komaj.

BigWhale ::

> Predpomnilnik diska: 14,59Mb

14 MB Rama je cached disk data... To je prakticno isto kot prazen pomnilnik... Ker se ob tem ko program zahteva ram, sprazni :)

Prazen ram v masini je traparija... Naj bo not vsaj cache data od diska... :))

dr.J ::

64 MB RAMa??? S tem ne moreš v grafičnem načinu nič. Če je mašina stara tri leta, daj gor tisti linux, ki je bil trakrat aktualen, ne pa zadnje verzije. Potem pa hitrost škripa... enako velja za winse; a misliš, da bodo ikspeji kar leteli?

Glede ukazov: odpri en terminal (konzolo) in napiši ukaze:
top
pa poglej, kaj pravi
ess /var/log/messages
preglej ... ipd.

Lahko tudi v grafičnem načinu /fuj, fuj/ "Poženi ukaz/Poženi v terminalu" pa ime ukaza.

Pa kakšen RH user guide (dobiš na RHjevi strani) ti tudi ne bi škodil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

Joze_K ::

Glede na mašino, katero verzijo RED HATA naj dam gor (7-ico)? A ta ima OpenOffice, ...

kaj priporočate glede na mojo KONFIG. / 64Mb RAMa - hudiča, kako to da se je o LINUXu stalno govorilo, da je neproblematičen kar se strojne opreme tiče..... hudiča....

A se na kateri strani da videti katera verzija za katero opremo in vice versa.... hudiča nezahteve LINUX.... GRRRRR

dr.J ::

Namesto da se razburjaš, raje čimprej zatlači v mašino dodatni 256 MB modul in pusti ostalo pri miru.

Za normalno delo (OO, Mozilla) je 64 MB premalo, ne glede na verzijo.

Na tvoji konfiguraciji pričakuješ nemogoče.

Neandertalec ::

Kar se tice o "neproblematicnosti strojne opreme":
Najprej je treba razčistiti, kaj je misljeno z besedo Linux. Najbolj pravilno bi to pomenilo samo jedro (kernel), nekdo bi k temu dodal se datotecni sistem, osnovne ukaze, shell, skratka tisto, kar potrebujes da prides do okolja, ki spominja na dobri stari DOS. Najvec pa jih z Linuxom enaci kar vse, kar se dobi z doloceno distribucijo.

Glavna lastnost Linuxa je, da si ga lahko nastavis v skladu s svojimi potrebami in zmoznostmi. V nasprotju z Windowsi, kjer moras, hoces noces, uporabljati njihov okenski sistem, pa ce ti je vsec ali ne, si lahko v X sam izberes namizje. Vecina instalacijskih paketov pri distribucijah ti sicer vsili KDE ali Gnome, ki sta najbolj pozresna, lahko pa si lastnorocno nastavis recimo Icewm ali celo Fvwm2 (:D), ki sta v primerjavi s prej omenjenima namizjema resda videti "bedno", zato pa imata precej manjse apetite. Podobno velja za datotecne sisteme, kjer si lahko namesto journaling (ext3 ali ReiserFS) nastavis hitrejsi ext2, ki ima podbne pluse in minuse kot FAT32 pri Win95, jedro si prevedi, da bo podpiralo samo tisto masinerijo, ki jo zares imas, pa se kje se da kaj privarcevati.

OOo sem vcasih poganjal celo pod 32MB. Res se je nalagal zelooooo dolgo, ampak potem mi je deloval kolikor toliko solidno, morda je bilo treba pri raznoraznih oknih pocakati nekaj s, da so se odprla...

Da ne bom se vec bluzil, si preberi se tale clanek (mmg. Dillo je trenutno morda res se prevec nedodelan):
http://www.linuxjournal.com/article.php...

widek ::

No , bom pa se tudi jaz povedal svoj problem :

Imam tudi Rdeco Kapico z 786 MB rama in mi dela nenormalno pocasi !!

Kaj pa bi tukaj lahko bil vzrok ?
ˇZivljenje NI potica!

moj_nick ::

Procesor :P

Drugače pa sledi dr.J-jevim navodilom. Napiši še _kje_ ti dela počasi.

2g00d4u ::

Hey

Pa če še jaz dodam kaj k tej temi.

Jaz sem tud mel RH9 gor in res dela full pocas. Še muzke ni slo v kdeju poslusat. Vsem priporočam da si date nove RH10 ali po novem Fedora Core 1, ki so neprimerljivo hitrejši. Saj res da si jih lahko oklestiš samo enemu zelencu se ne bo dalo in pol zgubo voljo do linuxa. Jaz vam ponujam eno enostavno alternativo.

zdej pa kakor hočete

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2g00d4u ()

Gandalfar ::

dlilo?

jest10 ::

No ko se že govori o RH9 bi pa še jaz nekaj vprašau.
Kako bi naštimau frekvenco osveževanja monitorja na 100Hz? Monitor prepozna pravilno(podpira od 105Hz pri tej resoluciji) osveževanje pa nastavi na 88Hz. Kako bi povečau na 100?

moj_nick ::

Če hočeš res vse iztisnit iz monitorja pojdi sem in si zgeneriraj modeline.

Potem odpri /etc/X11/XF86Config in ga spremeni tako, da bo zgledal "podobno" kot moj.

Bodi pozoren na vrstice modeline. Tja vstaviš tisto, kar si dobil na prejšnjem linku.


# **********************************************************************
# Monitor section
# **********************************************************************

# Any number of monitor sections may be present

Section "Monitor"

Identifier "Samsung"

# HorizSync is in kHz unless units are specified.
# HorizSync may be a comma separated list of discrete values, or a
# comma separated list of ranges of values.
# NOTE: THE VALUES HERE ARE EXAMPLES ONLY. REFER TO YOUR MONITOR'S
# USER MANUAL FOR THE CORRECT NUMBERS.

HorizSync 30-96

# HorizSync 30-64 # multisync
# HorizSync 31.5, 35.2 # multiple fixed sync frequencies
# HorizSync 15-25, 30-50 # multiple ranges of sync frequencies

# VertRefresh is in Hz unless units are specified.
# VertRefresh may be a comma separated list of discrete values, or a
# comma separated list of ranges of values.
# NOTE: THE VALUES HERE ARE EXAMPLES ONLY. REFER TO YOUR MONITOR'S
# USER MANUAL FOR THE CORRECT NUMBERS.

VertRefresh 50-160

ModeLine "1024x768" 134.24 1024 1072 1312 1408 768 770 782 808 #118Hz
ModeLine "800x600" 107.52 800 840 1040 1120 600 602 614 640 #150Hz
ModeLine "640x480" 74.54 640 672 832 896 480 482 494 520 #160Hz

EndSection

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

radeon 9200 suse10 brightness problem

Oddelek: Operacijski sistemi
251845 (1661) roli
»

Ubuntu - par vprašanj

Oddelek: Operacijski sistemi
252352 (1770) 64202
»

Gentoo setup problem

Oddelek: Operacijski sistemi
251665 (1489) G2
»

Suse 8.2 težave z grafično...

Oddelek: Operacijski sistemi
91702 (1590) norvalk
»

Vtis Gentoo Linux 1.4

Oddelek: Operacijski sistemi
211293 (1057) Brane2

Več podobnih tem