» »

Vrsta želja pri vpisu na fakulteto

Vrsta želja pri vpisu na fakulteto

forestrave ::

Zdravo,

jaz sem 4. letnik in sem danes oddal prijavo na fakulteto. Na prvo mesto sem dal fakulteto, za katero še nevem, če bom sprejet. Morda bom izvisel za kakšno točko, zato sem na drugo mesto dal fakulteto, katera bo imela omejitev, vendar bom definitvno imel dovolj točk.

Ali se lahko zgodi, da mi ne uspe priti na 1. napisano fakulteto v prvem roku hkrati pa se v tem istem roku zapolne fakulteta, katero imam na drugem mestu, kljub temu, da če bi jo dal na prvo mesto bi zagotovo bil sprejet?

janezekk ::

Lahko, kdor je fakulteto napisal na prvo mesto ima prednost pred vsemi, ki so jo napisali na drugo mesto. Je pa mislim da potem še 2. rok, če se prav spomnim, kjer pa jih ponavadi sprejmejo zelo malo in je zato tudi omejitev primerno višja.
Če se motim naj me kdo popravi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janezekk ()

forestrave ::

janezekk je izjavil:

Lahko. Je pa mislim da potem še 2. rok, če se prav spomnim, kjer pa jih ponavadi sprejmejo zelo malo in je zato tudi omejitev primerno višja.


sepravi, če nisem sprejet na prvo izbiro je druga izbira (kljub temu, da dosegam omejitev, in bi bil sprejet, če bi jo dal pod prvo izbiro) samo loterija? Kljub temu da je vse to v prvem roku izbire?

janezekk ::

Tako je, če ni dovolj ljudi oziroma, če število razpisanih mest ni izpolnjeno, pridejo v poštev še ostali, ki so to fakulteto napisali na drugo in nato tretje mesto.
Če se motim, naj me kdo popravi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janezekk ()

forestrave ::

janezekk je izjavil:

Tako je, če ni dovolj ljudi oziroma, če število ljudi ni izpolnjeno, pridejo v poštev še ostali, ki so to fakulteto napisali na drugo in nato tretje mesto.
Če se motim, naj me kdo popravi.


Ta sistem mi je zelo tuj. Ne zdi se mi logičen, saj lahko (hipotetično, saj nevem niti kakšne so omejitve na teh dveh šolah) nekdo z 85 točkami komajda fali medicino, hkrati pa ne pride na fizioterapijo, saj ni bila njegova prva izbira, ker je vedno zapolnjena, kljub temu, da bi bil tam med prvimi izbran zaradi nižje omejitve, če bi jo dal pod prvo izbiro. Na koncu je prisiljen dati na 3. mesto nek faks kjer ni omejitve ali pa je brez fakultete, kljub temu da ma ogromno točk.

janezekk ::

Zato je pa treba o tem razmišljati prej in biti željam primerno uspešen. Ampak kot omenjeno, lahko, da se motim. Tako je bilo nam rečeno lani.

sajko ::

forestrave: sistem je čez palec takšen kot bi imel "3 vpisne roke". Torej prva želja je "prvi rok", kjer se zapolni X mest na izbranih fakultetah. Kar ostane mest potem dajo na razpolago v "drugem roku" (želji), in enako za tretjo.

85 točk ti še vedno velja, vendar se z njimi boriš za ostanek mest - ki pa je lahko tudi 0. Bad luck.

takšen sistem obstaja že dolgo in verjetno bo še naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sajko ()

Yacked2 ::

Želje znotraj roka so enakovredne (razen včasih)

Zgled 1:
1. želja: Medicina
2. želja Farmacija
Oba programa sta sprejla sklep o omejitvi vpisa (to je zelo pomembno!). Maturo sem pisal 85 pik in sem medicino zgrešil, vendar imam dovolj pik za farmacijo. Za vpis na farmacijo tekmujem s svojim številom točk skupaj z tistimi, ki so farmacijo vpisali kot 1. željo.

Zgled 2:
1. želja Medicina
2. želja IŠRM
Medicina je sprejela sklep o omejitvi vpisa, IŠRM pa ne. Maturo sem pisal 85 in sem medicino zgrešil. Vendar ni nujno, da sem na IŠRM sprejet. Če je za IŠRM razpisanih 40 vpisnih mest in ni bilo sprejetega sklepa o omejitvi vpisa, to pomeni, da bodo zagotovo sprejeli vse, ki so se vpisali z prvo željo, če je tako zapolnjenih vseh 40 mest, se mene (,ki sem vpisal kot 2. željo) sploh ne gleda. Če pa bi bilo z prvo željo sprejetih 39 študentov, pa bi izmed vseh tistih, ki so vpisali IŠRM kot 2. željo in na 1. željo niso bili sprejeti sortiralo po točkah in izbralo tistega najboljšega, da bi zapolnili zadnje vpisno mesto.

Upam, da sta zgleda jasna.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

GupeM ::

Ko sem se jaz vpisoval, sem na 1. mesto vpisal FRI UNI program, na 2. FRI VSŠ, 3. mesto mislim da sem pustil prazno. Na obeh je bila omejitev. Za UNI sem imel premalo točk, sem bil pa brez problema sprejet na VSŠ, kljub omejitvi in kljub temu, da sem ga dal na 2. mesto.

Zdaj pa ne vem, ali ni bilo dovolj prijavljenih za VSŠ na prvem mestu, oz. niso imeli dovolj točk, ali pa mogoče malo pogledajo tudi na to, da sem imel "preveč" točk, čeprav sem ga napisal na drugo mesto. Lahko da tudi zaradi iste fakultete malo pogledajo in imaš "prednost".

Edit: No, med mojim pisanjem je Yacked2 že odgovoril. S 1. zgledom praktično opisuje moj primer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

technolog ::

Zakaj torej fakulteta ne bi vedno razpisala sklepa o omejitvi vpisa, tako namrec dobi najboljse studente?

smacker ::

1. Število vpisnih mest je vnaprej določeno
2. Od števila študentov so odvisna sredstva, zato jim je v interesu zapolnit vsa mesta


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vpis na fax in 3. želje

Oddelek: Šola
82319 (2138) noob96
»

Izbirni postopek - vpis na fakulteto

Oddelek: Šola
105757 (5395) jozekuch
»

Omejitev vpisa -> minimum točk

Oddelek: Šola
296747 (6161) Velki
»

Matura 03-04 (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
846350 (4682) BaRtMaN
»

Vpis na faks. Je važen vrstni red želja?

Oddelek: Šola
175977 (5676) Roadkill

Več podobnih tem