» »

Internet po hiši

Internet po hiši

«
1
2

pkrzic ::

Pozdravljeni,

pri nas zaključujemo gradnjo nove hiše, pa je prišlo tudi vprašanje izvedbe omrežja.

Najprej nekaj podatkov:
- hiša je stanovanjska, ne poslovna
- 3 etaže
- cca 20 prostorov in skupaj približno 30 vtičnic RJ45
- vse vtičnice so že večinoma že povezane in kabli od vsake napeljani do enega mesta v hiši, kjer bo server/switch/modem
- na tem mestu imamo na voljo 19˝ rack z višino 18U.
- seveda bi celotno hišo želeli pokriti tudi z Wirelesom

Sedaj pa vprašanja:
- Kakšno in koliko informacijske opreme (switchi, wireless access pointi) bi priporočali za pokritje cele hiše
- Kolikšen bi bil približen strošek, če bi postavitev opreme zaupali nekemu podjetju, ki s se s tem ukvarja
(torej vgradnja vse potrebne opreme, povezava z obstoječimi kabli, testiranje)

Hvala za odgovor.
  • spremenil: pkrzic ()

konspirator ::

Nisi navedel gabaritov hiše.

Na vsako nadstropje po 2 APja, torej 6x AP po ~30 eur == 180 eur.

Za 2.4G hz
https://www.enaa.com/oddelki/racunalnis...
http://uk.tp-link.com/products/details/...

Za 5 Ghz wifi
https://www.enaa.com/oddelki/racunalnis...
http://www.tp-link.com/us/products/deta...
--

Tribal ::

Offtopic:
Stanovanjska hiša z 30 vtičnicami in še wifi po celi hiši. Sej niste normalni no. Kaj morš tudi na sekretu met vtičnico al kako? Pa server pa rack omaro...

Ontopic:
Imam wifi ruter navadn in pokrijem 2 etažno hišo celo z wifi signalom (router je pa lociran v vgradni elektro omari). Tako da 3 etažno z dvema APjema moraš imeti pokrito če le ta ni grajena z armiranega betona (pustimo plato. vemo da je armirana).

SeMiNeSanja ::

Tribal je izjavil:

Offtopic:
Stanovanjska hiša z 30 vtičnicami in še wifi po celi hiši. Sej niste normalni no. Kaj morš tudi na sekretu met vtičnico al kako? Pa server pa rack omaro...

Ontopic:
Imam wifi ruter navadn in pokrijem 2 etažno hišo celo z wifi signalom (router je pa lociran v vgradni elektro omari). Tako da 3 etažno z dvema APjema moraš imeti pokrito če le ta ni grajena z armiranega betona (pustimo plato. vemo da je armirana).

Če so z 'vtičnicami' mišljena priključna mesta, vtičnice pa dvojne, si lahko zelo hitro pri številki 30. Jaz imam v dnevni sobi tudi dve dvojni vtičnici. V ostalih prostorih pa se tudi hitro pokaže, da si ga usral, če si navlekel kablov samo za eno enojno vtičnico.
Definitivno pa je ceneje položiti malo več kablov med gradnjo, kot pa kasneje razkopavati in naknadno vleči dodatne kable.

Da so kabli napeljani, pa še ne pomeni, da moraš vse imeti aktivne. Vse skupaj spelješ do enega vozlišča, jih lepo vpneš v patch panel in aktiviraš po potrebi.
Tako lahko začneš z 8 ali 16 portnim switchem. Kasneje tega nadgradiš, če rabiš več aktivnih portov, ali dodaš še enega 16 ali 24 portnega. Skratka ni treba, da takoj v štartu že vgradiš opremo, ki jo mogoče nikoli ne boš izrabil.

Kar se tiče AP-jev pa je težko govoriti čez palec. Kjer se dela stvari malo bolj resno, vzamejo v roke tloris, in na njemu naredijo analizo pokrivanja posameznih variant accesspointov. Dejstvo je, da v shrambi zagotovo ne potrebuješ optimalnega WiFi signala. Na stopnišču najbrž tudi ne. Tako da na koncu lahko že z pravilno postavitvijo kar veliko profitiraš. Nebi si pa upal reči, ali bi zadoščal en AP na nadstropje, ali bi potreboval dva.
Običajno je dejansko tako, da imaš določena območja, kjer potrebuješ spodoben signal, v sosednjem prostoru pa je že čisto vseeno, kakšen je.
Če imaš dovolj UTP priključkov, pa ni noben problem, da si priključiš 'osebni AP' (kakšnega cenenega za 15€, ki ravno dovolj dobro pokriva tvojo sobo).
Tako dejansko lahko shajaš z enim spodobnim AP na nadstropje in kakšnim 'pomožnim', kjer primarni ne 'zmore'.

DeeJay ::

Kake kable ste vlekli? Upam, da vsaj CAT 6 S/FTP, če ne celo 7. Kabli se težje in redkeje menja, opremo se menja dost lažje.
Kakšne so vtičnice? katere kategorije CAT? Oklopljene, navadne?

Rabil boš patch panel, kjer se zvežejo vse vtičnice. Glede na to, da jih je več kot 24, boš rabil dva panela 2x16 ali 1x16 + 1x24.
Kategorija patch panela je odvisna od kablov in vtičnic. Če ste dal kable samo CAT 5e, pol nima smisla dajat večjo kategorijo panela.

Switch najmanj gigabitni. Lahko daš zaenkrat samo 24 portnega, pa kasneje dokupiš še 16 portnega za ostale vtičnice.
Sam imam HP V1810-24G in sem zelo zadovoljen.

Rabil boš tudi kratke patch kable za povezavo med panelom in switchom. To dobiš poceni na ebayu.

Ko smo delal to pri nam doma 5 let nazaj, smo vlekli CAT 7 S/FTP kable, vtičnice so CAT 6A, patch panel je CAT 6A, Switch je HP V1810-24G. Skupaj je 20 vtičnic.
Vse je oklopljeno in ozemljeno. Dela ko šus.

LuiIII ::

Jaz sem v svoji novogradnji vlekel CAT 6 S/FTP. Imam cca. 15 vtičnic po hiši. V vsaki sobi po eno in v nekaterih po dve. Wireless AC bom imel pa samo po enega v vsaki etaži. Bo zadosti. Predvsem zaradi dosti hitrih NAS mislim že v osnovi dati 10Gb switch.

TOP ::

Kaj lahko kdo prilima sliko o kakem panelu je govora.Hvala.Ker tud mene zanima.

SaXsIm ::

SaXsIm

TOP ::

Okej tole razumem sam zakaj bi vse vleku v panel in potem z kratkimi kabli v switch,če bi lahko ditekt dal gor konektorje in v switch,samo uprašam.

Invictus ::

Zato, ker je v majhnem prostoru lažje delati s kratkimi kabli.

Pa še switch lahko postaviš kamor hočeš, kabli so pa zaključeni enkrat za vselej.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TOP ::

Ja to imaš tudi prav,ker če se zjebe konektor lahko rata kabel hitro prekratek.Sedaj pa spet med panelom in swičem ne sme biti neke velike razlike,ker moraš vse kable spet vleč.Kaj obstaja kak shema.Ker razmišljam,da bi si jaz tole uštimal,enkrat za prav ne pa da imam vse polno swičev.Hvala

čuhalev ::

TOP je izjavil:

Okej tole razumem sam zakaj bi vse vleku v panel in potem z kratkimi kabli v switch,če bi lahko ditekt dal gor konektorje in v switch,samo uprašam.

Ni razloga da ne bi. Taka navada je ostala iz 80. let, ko so ročno pretikali kable, v 21. stoletju tudi največje gare podpirajo vlan in kablov ni potebno več pretikati.

Invictus ::

čuhalev je izjavil:


Ni razloga da ne bi. Taka navada je ostala iz 80. let, ko so ročno pretikali kable, v 21. stoletju tudi največje gare podpirajo vlan in kablov ni potebno več pretikati.

No ja, to ravno ni res. Najcenejše switch gare so še vedno butaste.

Ampak, tudi če podpira VLANe, ni razlogov da šparaš denar na patch panelu. Še doma ne, kaj šele v firmah. Čeprav home-grown mojstri za 3 EUR prihranka nakvačijo marsikaj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

čuhalev ::

Dovolj velike gare za v omaro imajo kovinsko ohišje, serijski port, SFP in avtomatično vlan. Seveda lahko kupiš butase, ampak potem boš potreboval vezice, da pritrdiš tisto škatlo modernih oblik in kaj še.

Patch panel in patch kabli niso 3 evre. Me pa zanima, kolikokrat letno pretikate patch kable in čemu.

Invictus ::

Če bi kdaj delal kot network admin, bi znorel brez patch panelov.

Poleg tega ti porte kdaj prestavlja kdo drug, pa ni ravno trivialno.

Poleg tega je 100x lažje pripeljati do tja nove kable, ker nisi omejen z butasto rešitvijo zaključevanja kablov po bajti s konektorjem.

Meni to že doma prav pride, ker imam zdaj v omari NAS, RasPi, T-2 bridge in router. Če bi imel konektorje na kablih, je problem kam kaj postavit. Tako pa ni, ker samo daljši kabel vzmeš.

Eni ste pa res drekači, da se vtikate v tisto kar nimate pojma.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

čuhalev ::

Invictus je izjavil:

Meni to že doma prav pride, ker imam zdaj v omari NAS, RasPi, T-2 bridge in router. Če bi imel konektorje na kablih, je problem kam kaj postavit. Tako pa ni, ker samo daljši kabel vzmeš.

Menda naprave znotraj omare ne vežeš preko panela. 8-O Itak da vzameš drug kabel.

Jaz govorim o kablih, ki pridejo z drugega prostora in jih ne nategneš, temveč pustiš en meter daljše in ta šop lahko skriješ v zanko za stikalo. Potem pa samo interface 1 name "Garaza A2".

Invictus ::

čuhalev je izjavil:


Jaz govorim o kablih, ki pridejo z drugega prostora in jih ne nategneš, temveč pustiš en meter daljše in ta šop lahko skriješ v zanko za stikalo. Potem pa samo interface 1 name "Garaza A2".

Tudi... Včasih tako pride.

Poleg tega je včasih treba preko patch panelov povezati 2 prostora. Samo en kabel med dvema patch paneloma.

Skratka, tisti prihranek ni vreden zajebancij. Ampak to je slovenska mantra. Treba je šparat... Čeprav je kasneje dražje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DeeJay ::

Tkole zgleda omarica pr men v kleti.
https://imgur.com/a/ozjpW
Tuki je 12 vtičnic in ena linija, ki gre naprej še na drugo podobno omarico v stanovanju mojga brata en štuk višje, ki pa ima še 20 vtičnic.
Skupi si sherava Telemach Gold Trojka Premium paket.

SeMiNeSanja ::

Če imaš 30 kablov, patch panel z vsemi kabli inštaliraš v 1/2 ure.
Če bi montiral konektorje na vsak kabel, pa si dober za 1 1/2 ure - če si hudo vešč montiranja konektorjev), če nisi, pa se boš zagotovo mučil 3 ure, pa še en kup jih ne bo delalo, kot bi morali.

Tudi si ne predstavljam, da bi imel 30 kablov in vsakega 'nekaj rezerve' zvite v klopčič.

Potem pa išči kabel iz dnevne sobe, vtičnica 2. Na panelu točno veš, na kerem vhodu ga imaš. Če imaš kable 'kar tako' pa adijo pamet, ko boš iskal ta pravega.

Poškodbe kablov se ne dogajajo samo ob konektorju. Če kabel pogosto premikaš, se lahko poškoduje tudi na robovih omare, robu luknje v zidu,.... Če je inštaliran v panel je fiksen in se ne premika, torej je tudi manj možnosti, da se poškoduje.

Skratka prednosti je toliko, da moraš biti čudak, če montiraš konektorje, namesto patch panela.

pkrzic ::

Hvala za odgovore.

Glede switchev sem res imel namen začeti s 16-portnim gigabitnim.

Katerega bi mi priporočali? Lahko je tudi malo naprednejši (dražji).


Hvala.

Invictus ::

Kupi 24 portni mikrotik. Pride na Amazonu okoli 180 EUR, pa še router je zraven ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

DeeJay ::

Če pa kdo rab, pa jest prodajam rack omaro. Za slo techovce dam skor zastonj :)
http://www.bolha.com/racunalnistvo/mrez...

Ribič ::

DeeJay je izjavil:

Tkole zgleda omarica pr men v kleti.
https://imgur.com/a/ozjpW

Zakaj imaš pa WiFi router noter v faraday-evi kletki?

DeeJay ::

To je samo ruter od Telemacha. Tist mi služi, če sm kej v delavnici, drugam itak ne lovi.
Mam v vsakmu štuku svoj Wifi AP pol.

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

Kupi 24 portni mikrotik. Pride na Amazonu okoli 180 EUR, pa še router je zraven ;).

Mislim, da bi se tudi jaz odločil za tako varianto, če bi danes rabil 'malo bolj fleksibilen switch'.
Je sicer malo mazihistična varianta, v primerjavi z kakšnimi Level1 in podobnimi cenejšimi switchi, ampak če hočeš malo več fleksibilnosti, takointako ne gre brez kančka mazohizma.

TOP ::

Kaj mi lahk kdo da link,kje zveti panel 16 portni ali pa 2x8 če obstaja.Hvala

SeMiNeSanja ::

npr. Techtrade ?

DeeJay ::

TOP je izjavil:

Kaj mi lahk kdo da link,kje zveti panel 16 portni ali pa 2x8 če obstaja.Hvala

Jest sm svojega kupil pri Anni. Drugače pa Techtrade ali ezz.si

kulSMS ::

Zanima me če ima kdo izkušnje z zelo debelim ftp kablom (če komu pomaga oznaka EMOS CAT5E FTP PVC SHIELDED INSTALATION CABLE AWG24 4PAIR EN50173 & ISO/IEC 11801 & TIA/EIA 568B VERIFIED).
Položenih je 20 kablov 16 je navadnih utp kablov normalne debeline, 2 sta malo debelejša, potem pa še ta 2 ekstremno debela (skoraj tako debela kot koaksialni antenski kabli, tudi vseh 8 žil je debelejših, ker gredo zelo na testno v konektor).
Vseh ostalih 18 sem normalno dal konektorje dal gor in je delalo iz prve.
Ta dva pa seveda ne delata, sem poskusil 2x na obeh straneh.
A obstajajo kaki konektorji za ekstra debele in trde kable? A bi treba še kaj posebej pazit pri montaži konektorjev na take kable?

SeMiNeSanja ::

A prav razumem? Na kable, ki so razpeljani po kanalih montiraš KONEKTORJE ?!?

Kdo te je pa kaj takega učil?
Na eni strani se namontira vtičnice, na drugo (vozlišče) pa patch panel.

V vtičnicah in panelih pa ob uporabi pravega orodja nebi smel imeti preveč težav zaradi debeline kabla.

DeeJay ::

zrihta se točno tako kot je SeMiNeSanja rekel.
Zakaj bi na vse te kable montiral konektorje, če za to obstaja veliko bolj enostavni patch panel.

Invictus ::

FTP kabel je brezzvezen za hišno inštalacijo. Nepotreben. Zaradi njegs ne bo komunikacija bolj zanesljiva ali hitrejša, ampak bo celo slabša, če ne boš kabla pravilno priklopil. Kar v tem primeru pomeni ozemljil.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

...:TOMI:... ::

Konektor na koncu kabla ni napačno. Recimo, če imaš zadaj za omaro dozo, iz katere pride kabel za npr. računalnik ali STB, je brezveze dajati vtičnico in nato še dodatni kabel, saj je to neekonomično in še znebimo se potencialnega slabega spoja.

Kvečjemu je bolj zanesljivo, kot uporaba vtičnice.

Ravno tako za antenske sisteme. Najbolje kabel v enem kosu, ker razne vtičnice so vir težav.

Oklopljeni kabli niso nič slabši. Jaz sem imel ene konce FTP kablov, jih porabil doma za instalacijo in mi že vrsto let delajo brez težav, jih pa nisem ozemljil, to je pa res.

Če pa kupujemo novo, je pa UTP CAT6 tista prava izbira.
Tomi

Invictus ::

...:TOMI:... je izjavil:

Konektor na koncu kabla ni napačno. Recimo, če imaš zadaj za omaro dozo, iz katere pride kabel za npr. računalnik ali STB, je brezveze dajati vtičnico in nato še dodatni kabel, saj je to neekonomično in še znebimo se potencialnega slabega spoja.

Kvečjemu je bolj zanesljivo, kot uporaba vtičnice.

Seveda je ročno nataknjen konektor na konec kabla 100% zadeva. Da ne govorimo, da se ob vsakem zajebu natikanja konektorja na kabel le tega skrajša. Ampak treba je šparat, pa naj stane kolikor hoče. Vtičnica na end user strani in patch panel v vozlišču je edina smislena, dolgoročna rešitev. Skupaj z meritvami. Še dobro da v firmah ne delajo tega...

...:TOMI:... je izjavil:


Ravno tako za antenske sisteme. Najbolje kabel v enem kosu, ker razne vtičnice so vir težav.

Neprofesionlno nataknjeni konektorji so še večji vir težav. Da ne govorimo o home made kablih. Ki jih folk dela sam. V podjetju, kjer sem nekoč delal kot network admin, sem vse home made kable zamenjal s kupljenimi. 80% network problemov je izginilo.

...:TOMI:... je izjavil:


Oklopljeni kabli niso nič slabši. Jaz sem imel ene konce FTP kablov, jih porabil doma za instalacijo in mi že vrsto let delajo brez težav, jih pa nisem ozemljil, to je pa res.

Oklopljeni kabli brez ozemljitve delujejo kot antena, ki lovi signale iz zraka in jih inducira v oklopu. S tem moti signal. Ampak za home uporabo niti ni pomembno. Večina tako ali tako nima hardwara doma, da bi zafilala 1Gbit link.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

...:TOMI:... ::

To je isto, kot da bi za bojler in ostale fiksne porabnike montiral vtičnico in vtikač. Škoda. Bolje dati dozo za stalni priklop. Bolj zanesljivo, varno in ceneje.

Vsakemu svoje. Tam, kjer je res veliko kablov se daje panele in ostalo, za domačo uporabo pa je kabel in ustrezni konektorji na koncu prava stvar. Hitro, poceni, zanesljivo in estetsko narejeno.
Tomi

DeeJay ::

kokr razumem kulSMS ima 20 kablov na kupu.... in na to dajat konektorje je pač totalna neumnost. To se zveže na patch panel.

matobeli ::

...:TOMI:... je izjavil:

To je isto, kot da bi za bojler in ostale fiksne porabnike montiral vtičnico in vtikač. Škoda. Bolje dati dozo za stalni priklop. Bolj zanesljivo, varno in ceneje.

Vsakemu svoje. Tam, kjer je res veliko kablov se daje panele in ostalo, za domačo uporabo pa je kabel in ustrezni konektorji na koncu prava stvar. Hitro, poceni, zanesljivo in estetsko narejeno.


Ne mešaj napajalnih in komunikacijskih linij. So žice, to je pa vse kar je skupnega. Sploh pa primerjava ki si jo podal ni ustrezna. Take vezave v komunikacijah niso zaželjene.

Kot so že mnogi rekli, na obeh koncih inštaliranih kablov je vtičnica. Naj bo to patch panel ali taka za v dozo, ali nadometno dozo, ni nekih razlik, puščat kabel iz stene z konektorjem in ga direkt vklopit v napravo pa ni primerno in dopustno. Seveda če govorimo o profesionalni rešitvi in ne sam svoj mojster.

čuhalev ::

Invictus je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:


Ravno tako za antenske sisteme. Najbolje kabel v enem kosu, ker razne vtičnice so vir težav.

Neprofesionlno nataknjeni konektorji so še večji vir težav. Da ne govorimo o home made kablih. Ki jih folk dela sam. V podjetju, kjer sem nekoč delal kot network admin, sem vse home made kable zamenjal s kupljenimi. 80% network problemov je izginilo.

Tole se bere kot da ni možno narediti kakovostnih kablov, zato se svetujejo patch paneli in vtičnice, kot da tam ni mogoče narediti nekakovnostnih spojev.

kulSMS ::

20 kablov (18 neproblematičnih) sem omenil samo zato, da ne bo izgledalo kot, da prvič dajem konektorje na kable in imam take probleme, kot sem jih imel prvič. Glede patch panela bom vzel na zanje, mogoče tudi kdaj uporabil.
Glede osnovnega problema z ultra-debelim kablom pa: če se ga ne da povezat uspešno na konektor naj se ga da na neko vtičnico in potem še en dodaten kratek kabel naprej. se pravi ne obstajajo še neki posebni konektorji za take kable?

...:TOMI:... ::

Conductors

Since 1995, solid-conductor UTP cables for backbone cabling is required to be no thicker than 22 American Wire Gauge (AWG) and no thinner than 24 AWG, or 26 AWG for shorter-distance cabling. This standard has been retained with the 2009 revision of ANSI TIA/EIA

Vir:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Categor...

Standard gauges in conductors
Cat 5 24-26 AWG wire Cat 6 22-24 AWG wire

Vir:
http://www.diffen.com/difference/Cat5e_...

Lahko imaš tudi konektorje za napačno kategorijo kabla.
Tomi

Invictus ::

kulSMS je izjavil:

20 kablov (18 neproblematičnih) sem omenil samo zato, da ne bo izgledalo kot, da prvič dajem konektorje na kable in imam take probleme, kot sem jih imel prvič. Glede patch panela bom vzel na zanje, mogoče tudi kdaj uporabil.
Glede osnovnega problema z ultra-debelim kablom pa: če se ga ne da povezat uspešno na konektor naj se ga da na neko vtičnico in potem še en dodaten kratek kabel naprej. se pravi ne obstajajo še neki posebni konektorji za take kable?

Problem boš imel takoj, ko boš hotel neko škatlo postavit 10 cm dlje kot je pa dolg kabel.

Ali pa bo baba to hotela ;).

Če imaš vtičnico, teh problemov ni. Samo daljši kabel daš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matobeli ::

Ah dej dej, oštukaš žice, poviješ z izolircem v barvi stene da se skrije in je. Če imaš oklop ga komot nadomestiš z kakršnokoli kovinsko folijo (priporočam alu folijo) pod izolircem.

Sej za tist TV res ne rabiš 1G linije, bo 100t base (sej ni krize tudi če je manj) čisto dovolj.

To pride veliko lepše, lahko kar zatlačiš pod okrasne kotne letvice, tiste boljše, iz plastike imajo že predviden prostor za kabel. Ali pa v steno samo en utorček direktno do TVja nardiš in ga potem zgladiš z jubolin kitom.

Vtičnice se vedno vidijo, pa vsi se potem spotikajo ob kabel ki štrli ven. Moraš vsaj na vsake 10let menjat "patch" kabel. Pa še vedno lahko narediš napako ko si narediš kabel iz vtičnice do TVja.
Da ne govorim o tem če imaš barvno steno.
Nisem še videl kabla na meter ki bi bil druge barve kot siv, bel, moder, vijola... obup.

Edina rešitev da oviješ kabel z barvnim izolir trakom (obi ima res dobre za ta namen).

Tole si mislim o kablih.

SeMiNeSanja ::

Hja, to je pa razlika v razmišljanju med amaterjem in nekom, ki je že spoznal slabosti amaterskega pristopa.....

čuhalev ::

Invictus je izjavil:

kulSMS je izjavil:

20 kablov (18 neproblematičnih) sem omenil samo zato, da ne bo izgledalo kot, da prvič dajem konektorje na kable in imam take probleme, kot sem jih imel prvič. Glede patch panela bom vzel na zanje, mogoče tudi kdaj uporabil.
Glede osnovnega problema z ultra-debelim kablom pa: če se ga ne da povezat uspešno na konektor naj se ga da na neko vtičnico in potem še en dodaten kratek kabel naprej. se pravi ne obstajajo še neki posebni konektorji za take kable?

Problem boš imel takoj, ko boš hotel neko škatlo postavit 10 cm dlje kot je pa dolg kabel.

Ali pa bo baba to hotela ;).

Če imaš vtičnico, teh problemov ni. Samo daljši kabel daš...

Še vedno ti ostane možnost, da kabel iz stene skrajšaš in namestiš vtičnico. 8-)
Torej vtičnica po potrebi, se bi temu reklo.

Invictus ::

čuhalev je izjavil:


Še vedno ti ostane možnost, da kabel iz stene skrajšaš in namestiš vtičnico. 8-)
Torej vtičnica po potrebi, se bi temu reklo.

Kaj pa če ga moraš podaljšati?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matobeli ::

Ja sej, skrajšaš, nardiš vtičnico in potem podaljšaš z patch kablom ;)

Ali pa pač narediš že od začetka tako kot je treba pa je potem mir.

kulSMS ::

Ali pa bo baba to hotela ;).

saj po prostorih so vtičnice že električarji po dafaultu zmontirali, drugače bi res imel probleme, le v omari na hodniku so vsi možni kabli kr tako. Ta dva problematična kabla pa sta dovod iz kleti in sta na obeh straneh prosta.

TOMI a misliš, da bi recimo v HTE ali pa v kateri podobni trgovini znali svetovat glede konektorjev, če jim pokažem kabel? (večinoma kjer sem spraševal so imeli itak samo ene možne konektorje)

matobeli ::

Glede debelih kablov sem se par let nazaj kar jebal da sem dobil en konektor ki je pasal gor. Če se ne motim sem ga iz tujine naročil, naši so vsi imel tiste majhne.

Samo takrat še ni bil cat 6 in 7 relativno vsakdanja stvar.

Dobiš pa tudi hibrid vtičnice, za priklop je tako kot pri vtičnicah (nožki) ampak je vse skupaj v enem majhnem ohišju in je mišljeno da je prostostoječe. Potem pa samo patch kabel poštukaš in je rešeno.

XS!D3 ::

Mi smo dali nazadnje CAT.7 SFTP AWG23 po bajti. Zaključeno na Cat 6a patch panelu v kleti in vtičnicah na drugi strani. Edino za kamere imam na drugi strani direktno konektor, in sicer takšne (prodajalec od katerega sem naročil jih nima več, je pa pri teh isti opis in ista slika), ker sem iskal prav za AWG23. Za AWG24 bi moralo bit še nekaj več izbire vsaj na eBayu, pri nas bo vrjetno težje dobit.

Vsekakor je patch panel+vtičnice najboljša opcija še posebaj pri teh debeljših kablih, za kamere mi je bilo pa vseeno s konektorjem lažje, da se kabel lepo skrije pri montaži.

Bellzmet ::

Lahko prosim kdo razloži v čem je finta napeljevati kable do vsake sobe, ko pa so sedaj že vse zadeve wireless? OK razumem npr. za TV - še kaj drugega?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika v UTP kablih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
14124802 (2025) bbbbbb2015
»

Domače omrežje

Oddelek: Omrežja in internet
403330 (2376) dj_uro
»

Domače omrežje - precej veliko

Oddelek: Omrežja in internet
488616 (6915) SeMiNeSanja
»

Nakup LAN kablov kat. 5 ali 6 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6615104 (13521) Invictus
»

1GBase-T: distribucijski panel, kabel in vtičnice

Oddelek: Omrežja in internet
122275 (2041) an0nimen

Več podobnih tem