» »

Inženir Povprečna plača

Inženir Povprečna plača

harmony ::

Tilen je izjavil:

Nikec3 je izjavil:

Vem pa tudi, da firme načeloma ponudijo tisti minimum, ki pa je vseeno dovolj, da (še) ne greš drugam.

Torej, kako neto osnovo lahko pričakujem in za koliko bi se bilo smiselno pogajati? Ali bodo izkoriščali dejstvo, da sem štipendist in da sem načeloma nekaj let "vezan" da ostanem pri njih?


Poglej, to je podlo in če se ti zgodi, jim to tudi mirno poveš. Zavedaj se, da štipendija ni padla z neba in da so v tebi očitno videli nek potencial. Da bi se zaradi tega, ker si dobil štipendijo, sedaj podrejal, nima nobene osnove.

Osnova je stipendija, tako da se je s tem zasuznjil. Firmo pa boli racku in bo to izkoristila in ne le enkrat, temvec vedno.

Tilen ::

Podpovprečneže za minimalko lahko dobijo brez tega, da jih pred tem štipendirajo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Nikec3 ::

Odvisno kaj boš delal. Reference? Izkušnje?

Najbolj standardno razvojno mesto za inženirje je razvoj, mogoče tudi zagotavljanje kakovosti. Izkušnje, kot že rečeno več podjetij po Sloveniji, kot tudi samo podjetje kjer se štipendiram. Delo na razvoju novih izdelkov (predrazvoj, razvoj, vodenje nekaj študentskih projektov), izkušnje tudi iz kadrovskega področja (usmerjanje in vodenje razvojnih ekip študentov), potem pa uspešno sodelovanje v enem start-up projektu (recimo, glede na to da ne grem na svoje 8-))

Poglej, to je podlo in če se ti zgodi, jim to tudi mirno poveš. Zavedaj se, da štipendija ni padla z neba in da so v tebi očitno videli nek potencial. Da bi se zaradi tega, ker si dobil štipendijo, sedaj podrejal, nima nobene osnove. Prav nasprotno, pričakuj več, saj po njihovem izboru namreč izstopaš od ostalih povprečnežev.

No vidiš, imam logično dilemo. Na eni strani so tvoji argumenti, na drugi strani pa izjava da je štipendija itak kredit, ki ga bom nekako moral odplačati. In sedaj morem najti najbolj optimalno krmarjenje med tem dvojim, kjer seveda upam da bo čim bližje tvoji verziji. :)

Kot že rečeno, ravno zaradi tega razloga sem tudi želel malo potipati stanje izven ene firme, da imam neke pogajalske opcije, oziroma da vsaj vem kako je stanje drugje.

Osnova je stipendija, tako da se je s tem zasuznjil. Firmo pa boli racku in bo to izkoristila in ne le enkrat, temvec vedno.

No tukaj je vsekakor meja. Dovolj mi je jasno, da vem da me na podjetju želijo. Vprašanje je za kakšen denar.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nikec3 ()

letmein ::

Jah Kolektor/Hidria majo tako prakso.. solidne štipendije in pol toliko let kot si jo prejemal delo za njih..seveda z rigidno plačno politiko(znani po tem). Glede plač pa težko nekaj govorit.. ker se za primerljiva dela zelo razlikujejo od firme do firme, včasih že znotraj same firme heh - načeloma pa najhitreje zležeš po lestvici navzgor, če je še kaj "ekonomskega" vmes, da nisi "samo" risar..

Matko ::

Vedno lahko greš drugam in vrneš štipendijo.

korenje3 ::

če koga zanima konkretna plača lahko preveri na placa.si.
vprašanje pa če so ljudje dejansko pisali svoje realne plače.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Utk ::

Verjetno so, ker je anonimno...ne tako kot tu, kjer nihče kurcem ne mrdne za manj kot 150 evrov na uro.

tikitoki ::

Utk je izjavil:

Verjetno so, ker je anonimno...ne tako kot tu, kjer nihče kurcem ne mrdne za manj kot 150 evrov na uro.


kle imas res same preseznike.

korenje3 ::

Sem pričakoval da ima moj sektor višje plače.
Bogi magistri. sami reveži.

76% sodelujočih v raziskavi na Placa.si zasluži manj od vas.

Bruto mesečne plače za vaše delovno mesto v vaši regiji glede na izobrazbo:
Univerzitetna izobrazba (diploma) - 1 826 EUR
Višješolska izobrazba - 1 791 EUR
Univerzitetna izobrazba (magisterij) - 1 707 EUR
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Nikec3 ::

Matko je izjavil:

Vedno lahko greš drugam in vrneš štipendijo.

Se povsem strinjam. Vendar v tem primeru za 200 EUR več večina ne bi menjala delodajalca. Vsaj na začetku ne. In tukaj je potem manevrski prostor štipenditorjev za "izsiljevanje".
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nikec3 ()

Phantomeye ::

SaXsIm je izjavil:

Nocloud je izjavil:

Živjo,

zanima me koliko znaša povprečna plača inženirja v Sloveniji (npr. inženir elektrotehnike, informatike, itd.)

Moj brat bo aprila diplomiral iz telekomunikacij (VI. stopnja). Zanima me kakšno plačo lahko pričakuje kot začetnik?

Lep večer


Odvisno tudi od fakultete, kjer bo diplomiral. ŠCPET in podobni "inženirji" niso primerljivi z FE/FRI/FERI kadri.



PŠŠ ... bullshit. človek je lahko dober kader neodvisno od fakultete, kjer je študiral. Fakulteta skoraj nič ne pove o sposobnostih in izkušnjah.

korenje3 ::

fakulteta pove nekaj o sposobnostih, o izkušnjah pa ne.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Phantomeye ::

korenje3 je izjavil:

fakulteta pove nekaj o sposobnostih, o izkušnjah pa ne.


nekaj, ne pa toliko, da bi nekomu rekel, ohoho ti si naredil ta faks, ti pa tega, to pomeni, da sem bolj sposoben kot ti (kar nekateri zelo radi počnejo).

Utk ::

Lej, iz druge roke ti lahko garantiram, da prošnje ljudi iz nekaterih fakultet romajo direktno v koš. Ker so nekatere fakultete take, ki so samo zato da so, za javno upravo in podobne, ki rabijo papir, ne pa kaj znat.

korenje3 ::

imamo pri nas nekatere ki zelo radi delajo, pa niso sposobni narediti. fakulteta je neka bariera ki filtrira nesposobne. je pa res da ponavadi vztrajni pridejo daleč in se kakšna črna ovčka skozi spravi.

polega tega da se v faulteti naučiš poiskati informacije, jih tudi dobiš zajeten kupček. potem je pa na tebi da to uporabiš v službi.

recimo pri nas ko sem prišel v službo je bilo praktično 0 inženirjev. podjetje je imelo konstantno minimalen dobiček. pa če mi danes kakšen varilec reče "kaj smo že naredil vse brez tebe" jim preprosto vrnem "kaj vse niste naredil brez mene". sploh malo lažje to reči ko je dobiček 10x večji pri 2x več zaposlenih.

pač stvar je take da podjetje ni moglo prodajat izdelkov, ki so direktno iz proizvodnje brez inženirske podlage, ker kupec to ne odobri.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Hammer123 ::

Meni pa je prišla pod nos ponudba za delo(področje energetike - strojni in elektro del) z naslednjimi zadolžitvami:
- Raziskava tržišča za planiranje poslov
- Obdelava tržišča z vidika kratkoročnega, srednjeročnega in dolgoročnega
- trženja proizvodnega programa in storitev
- Pridobivanje poslov
- Sodelovanje s projektantskimi organizacijami
- Pridobivanje cen osnovnih materialov
- Izdelava kalkulacij in vrednotenje ponudb
- Sestava cenikov izdelkov in storitev
- Analiza kupcev
- Organizacija sejmov
- Priprava publikacij
- Izdelava plana prodaje in zasledovanje realizacije
- Izdelava gradbenih knjig s področja inženiringa
- Zagotavljanje plačil (izterjava, kompenzacije, predlaganje tožb...)
- Priprava predlogov in elementov za izdelavo pogodb
- Vodenje inženiringa
- Koordinacija na objektih
- Spremljanje potreb po nabavi
- Kontaktiranje z dobavitelji in izbor dobaviteljev
- Naročanje materiala in storitev
- Izdelovanje kalkulacij nabavnih cen
- Kontroliranje računov za opravljene storitve vzdrževanja in energije
- Skrb za sprotno ažuriranje spletne strani podjetja
- Skrb za informacijski sistem podjetja

Kakšno bruto plačo bi vi ponudili/želeli za omenjene naloge? Podjetje je v privatni lasti.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Hammer123, bom malo zloben.... Manjka še kniženje in izdelava računovodskih listin (če je že izterjava notri), izdelava poročil za FURS, SURS (in ostale murs gurs burs agencije), nega prostorov s praznjenjem greznice.... Ja pa nobenega programiranja ni noter... Če že skrbiš za informacijski sistem, boš pa ja kakšno aplikacijo spisal...

Neverjetno...

LP

Jože

Miha 333 ::

Pač "deklica za vse". V manjših firmah nič neobičajnega.

xmetallic ::

GrimReaper je izjavil:

Strojni inženir v eni povprečni firmi s cca. 500 zaposlenimi dobi na začetku 700-800EUR, kakšnih 1000EUR neki.
En konstrukter vem da je enkrat jamral, ko je imel še po več kot 10 letih delovne dobe 1000EUR. Zdaj po 20 letih, ko je vodja konstrukterjev, ne vem če dobi 1500EUR.

OP lahko pričakuje 680-700EUR, ne vem zakaj bi ga kdo plačal 800-1000EUR, mogoče čez 4-5 let, ko pokaže da je sploh koristen za firmo.

Tistim s 7. stopnjo pa sam nisem nič fovš, naj kar imajo tistih borih 900-1000EUR, če pa morajo viset na šihtu do 16-ih ali celo 17-ih, torej cel dan. Eden je ravno iz tega razloga pred kratkim po 20 letih dela v podjetju šel stran, čeprav je ravno iz razloga, da ne bi delal do tako poznih ur, na šiht hodil 6:30, pred sedmo se mu pa itak ni štelo.

Sam imam za SLO razmere optimalno, samo 6. stopnjo (kot rečeno, IMO še bolje), ampak sem se trudil na max, po 4 letih izboril 920EUR (+plačan prevoz in malica), imam pa precej prilagodljiv delovnik, zjutraj od 6-ih do 7-ih, popoldne od 14-ih do 16-ih, če imam dovolj ur, grem brez problema tudi ob 12-ih, pa tudi 4-urni delovnik bi šel pomoje še skozi brez da bi rabil dajat dopust.


Žalost od plače. Za ta denar tudi vstanem ne zjutraj iz postelje.

Hammer123 ::

Brabarpapa2:
Popolnoma razumem in se deloma tudi strinjam. Je pa res, da bi mi bila zaupana vloga kjer moram celostno preurediti podobo skladno s svojimi projekti(ki jih sam pridobim, vodim in zaključim).
Ker je podjetje manjše nekako jemljem v zakup, da bi moral opraviti kako nalogo še za zraven, kar pa na koncu niti ni problem, če se finančno upraviči.

Ravno zaradi tega me zanima koliko bi zahtevali/plačali za tako delovno mesto(bruto).

Tilen ::

Ne glede na plačilo, vseh teh nalog ne boš mogel (kvalitetno) opraviti.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Hammer123 ::

Če povzamem okvirni dogovor s potencialnim delodajalcem, za lažjo orientacijo:
Izpeljava inženiringa kot celoto(s pomočjo dveh kalkulantov v ozadju) + izobraževanje "lokalne skupnosti" 1x-2x mesečno.

edit: ponudili so mi 2200EUR bruto + 20% stimulacije

Zgodovina sprememb…

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Hammer123, bi rekel, da je to, glede na opis (to vse bi počel, če bi bil neodvisni, samostojni one-man-band podjetnik), prenizka plača. Za primerjavo imam jaz, ki sem na delovnem mestu vodje projekta bruto okoli 3000€ + 15% variabilnega dela. Pa moja dela definitivno ne vsebujejo pridobitve poslov, izterjavo plačil, pripravo sejmov, vzdrževanja spletne strani in informacijskega sistema (no, delno... skrbim za CAD programsko opremo), pridobivanja cen osnovnih materialov (za to imamo službo nabave), izdelave cenikov (za to pa imamo službo prodaje). Sem pa zadolžen za pripravo konceptov, predkalkulacij in kalkulacij, izkanje dobaviteljev za dele, za katere še podbnih dobaviteljev še nimamo, koncipiranje izdelkov in kompletno koordinacijo projekta (med nami, kupci, orodjarji, dobavitelji ipd)... Zraven tega imam služben telefon v neomejeno uporabo, možnost praktično neomejenega koriščenja službenega avtomobila in pa možnost dela od doma. Nimam pa nadur. Je pa res, da nekaj navrže tudi delovna doba, jaz sem prvo službo imel še ob koncu SFRJ :D...

Pa se da za to, kar počnem, v Sloveniji iztržiti tudi nekaj več (okoli 2500€ neto) z nekaj bonitetami (službeni avto ipd...)

LP

Jože

knesz ::

Glede na to, da je to inženirska tema, Elaphe zaposluje. Za plače ne vem, kakšne so, kolektiv je pa super. Mogoče komu pride prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: knesz ()

harmony ::

Hammer123 je izjavil:

Meni pa je prišla pod nos ponudba za delo(področje energetike - strojni in elektro del) z naslednjimi zadolžitvami:
- Raziskava tržišča za planiranje poslov
- Obdelava tržišča z vidika kratkoročnega, srednjeročnega in dolgoročnega
- trženja proizvodnega programa in storitev
- Pridobivanje poslov
- Sodelovanje s projektantskimi organizacijami
- Pridobivanje cen osnovnih materialov
- Izdelava kalkulacij in vrednotenje ponudb
- Sestava cenikov izdelkov in storitev
- Analiza kupcev
- Organizacija sejmov
- Priprava publikacij
- Izdelava plana prodaje in zasledovanje realizacije
- Izdelava gradbenih knjig s področja inženiringa
- Zagotavljanje plačil (izterjava, kompenzacije, predlaganje tožb...)
- Priprava predlogov in elementov za izdelavo pogodb
- Vodenje inženiringa
- Koordinacija na objektih
- Spremljanje potreb po nabavi
- Kontaktiranje z dobavitelji in izbor dobaviteljev
- Naročanje materiala in storitev
- Izdelovanje kalkulacij nabavnih cen
- Kontroliranje računov za opravljene storitve vzdrževanja in energije
- Skrb za sprotno ažuriranje spletne strani podjetja
- Skrb za informacijski sistem podjetja

Kakšno bruto plačo bi vi ponudili/želeli za omenjene naloge? Podjetje je v privatni lasti.

Kako lahko kaj takega sploh ovrednostis, ce niti delovnega mesta na podlagi teh nalog nemores definirati.

2200€ bruto je en drek za toliko dela.

DOOM_er ::

knesz je izjavil:

Glede na to, da je to inženirska tema, Elaphe zaposluje. Za plače ne vem, kakšne so, kolektiv je pa super. Mogoče komu pride prav.


bil na razgovoru, long story short, želijo ljudi ki bi jim delali praktično pro bono. Za koletkiv pa verjamem da je v redu. Nad 800 neto ne pričakujte
Robots will steal your job. But that's OK

adhoc ::

GrimReaper je izjavil:

Strojni inženir v eni povprečni firmi s cca. 500 zaposlenimi dobi na začetku 700-800EUR, kakšnih 1000EUR neki.
En konstrukter vem da je enkrat jamral, ko je imel še po več kot 10 letih delovne dobe 1000EUR. Zdaj po 20 letih, ko je vodja konstrukterjev, ne vem če dobi 1500EUR.

OP lahko pričakuje 680-700EUR, ne vem zakaj bi ga kdo plačal 800-1000EUR, mogoče čez 4-5 let, ko pokaže da je sploh koristen za firmo.

Tistim s 7. stopnjo pa sam nisem nič fovš, naj kar imajo tistih borih 900-1000EUR, če pa morajo viset na šihtu do 16-ih ali celo 17-ih, torej cel dan. Eden je ravno iz tega razloga pred kratkim po 20 letih dela v podjetju šel stran, čeprav je ravno iz razloga, da ne bi delal do tako poznih ur, na šiht hodil 6:30, pred sedmo se mu pa itak ni štelo.

Sam imam za SLO razmere optimalno, samo 6. stopnjo (kot rečeno, IMO še bolje), ampak sem se trudil na max, po 4 letih izboril 920EUR (+plačan prevoz in malica), imam pa precej prilagodljiv delovnik, zjutraj od 6-ih do 7-ih, popoldne od 14-ih do 16-ih, če imam dovolj ur, grem brez problema tudi ob 12-ih, pa tudi 4-urni delovnik bi šel pomoje še skozi brez da bi rabil dajat dopust.


Zato so pa te teme brezvezne. Jaz v obubozanem Mariboru, kot strojni inzenir, dobim okrog dvojke v povprecju. Neto. Po petih letih. Kot da bi bila placa odvisna od osebe, a ne?

Pa ne delam v Avstriji.

Invictus ::

Hammer123 je izjavil:

Meni pa je prišla pod nos ponudba za delo(področje energetike - strojni in elektro del) z naslednjimi zadolžitvami:
- Raziskava tržišča za planiranje poslov
- Obdelava tržišča z vidika kratkoročnega, srednjeročnega in dolgoročnega
- trženja proizvodnega programa in storitev
- Pridobivanje poslov
- Sodelovanje s projektantskimi organizacijami
- Pridobivanje cen osnovnih materialov
- Izdelava kalkulacij in vrednotenje ponudb
- Sestava cenikov izdelkov in storitev
- Analiza kupcev
- Organizacija sejmov
- Priprava publikacij
- Izdelava plana prodaje in zasledovanje realizacije
- Izdelava gradbenih knjig s področja inženiringa
- Zagotavljanje plačil (izterjava, kompenzacije, predlaganje tožb...)
- Priprava predlogov in elementov za izdelavo pogodb
- Vodenje inženiringa
- Koordinacija na objektih
- Spremljanje potreb po nabavi
- Kontaktiranje z dobavitelji in izbor dobaviteljev
- Naročanje materiala in storitev
- Izdelovanje kalkulacij nabavnih cen
- Kontroliranje računov za opravljene storitve vzdrževanja in energije
- Skrb za sprotno ažuriranje spletne strani podjetja
- Skrb za informacijski sistem podjetja

Kakšno bruto plačo bi vi ponudili/želeli za omenjene naloge? Podjetje je v privatni lasti.

Razen infornmacijskega sistema, so vse ostalo čisto normalne delovne naloge enega koordinatorja.

Ne vem kaj ostali bluzite. Gre pač za pozicijo koordinatorja oz. operativnega managerja. Saj teh del bne opravljaš vsa vsak dan...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Miha 333 ::

Imaš pa tudi inženirje, ki v podravju delajo za 700 neto.

harmony ::

Miha 333 je izjavil:

Imaš pa tudi inženirje, ki v podravju delajo za 700 neto.

Sami so si krivi. In to niso nobeni inzenirji, ampak budale.

adhoc ::

harmony je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Imaš pa tudi inženirje, ki v podravju delajo za 700 neto.

Sami so si krivi. In to niso nobeni inzenirji, ampak budale.


Jah če opravljaš delo strojnika iz srednje šole pričakuj primerljivo finančno nadomestilo. Sori, ampak risanje lukenj v AutoCADu zna vsak s srednjo šolo. Pač si stran vrgel pet let na faksu.

[post ne leti na tebe specifično, ampak na našega "strojnega inženirja" ki dela za 700€ neto]

_pobesneli_ ::

te teme so prav smešne, koliko bi dobil če imam diplomo doktorat ali pa kaj podobnega. Brez praktičnega znanja se vse začne na dnu, potem napreduješ. Vi svoje znanje in izkušnje prodajate, več jih imate bolj se lahko tržite. A to vas niso naučili v šoli? Jaz v svoji firmi ne bom zaposlil inženirja ki ima diplomo in zahteva zaradi tega papirja 2k€. visoka plača zahteva tudi določeno odgovornost, a na to je kdo pripravljen?
Tisti ki imate večletne izkušnje v svoji stroki veste o čem govorim. Tisti ki imate pa podjetja pa še bolje.
Gregor

korenje3 ::

tisti ki imajo podjetja vejo kako pocuzat čim več od ljudi. takrat ko so uspešni jih je treba najt napake in jim dat vedet da niso dost zaslužni, takat ko jim gre pa slabo jim je pa treba odbit od plače, da vejo da so premal naredili.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Isotropic ::

adhoc je izjavil:


Zato so pa te teme brezvezne. Jaz v obubozanem Mariboru, kot strojni inzenir, dobim okrog dvojke v povprecju. Neto. Po petih letih. Kot da bi bila placa odvisna od osebe, a ne?

Pa ne delam v Avstriji.

kera panoga, podjetje je v slo lasti (heh)?

adhoc ::

Isotropic je izjavil:

adhoc je izjavil:


Zato so pa te teme brezvezne. Jaz v obubozanem Mariboru, kot strojni inzenir, dobim okrog dvojke v povprecju. Neto. Po petih letih. Kot da bi bila placa odvisna od osebe, a ne?

Pa ne delam v Avstriji.

kera panoga, podjetje je v slo lasti (heh)?


EDIT: V bistvu se ne bi spuščal v detajle.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: adhoc ()

knesz ::

korenje3 je izjavil:

tisti ki imajo podjetja vejo kako pocuzat čim več od ljudi. takrat ko so uspešni jih je treba najt napake in jim dat vedet da niso dost zaslužni, takat ko jim gre pa slabo jim je pa treba odbit od plače, da vejo da so premal naredili.

Ne nakladaj. Tisti, ki imajo (imamo) taka podjetja vejo, da to niti na kratki rok ne gre, sploh ne pri inženirjih, o katerih teče debata. Nekomu z diplomo, brez izkušenj, ne bom dal 4K plače pa zraven še enega inženirja, da ga bo učil eno leto. Po drugi strani pa vem, da ne bom dobil nekoga z izkušnjami za 1K5€. Glede višine je pa precej odvisno od izkušenj in tudi od okolja. V našem bazenu je povpraševanje dokaj veliko in posledično so tudi plače višje, v povprečju pa mislim, da se gibljejo od 2K do 3K.

kingsix ::

adhoc je izjavil:


Zato so pa te teme brezvezne. Jaz v obubozanem Mariboru, kot strojni inzenir, dobim okrog dvojke v povprecju. Neto. Po petih letih. Kot da bi bila placa odvisna od osebe, a ne?

Pa ne delam v Avstriji.


Super zate. Ampak delo niti ni toliko odvisno od osebe, ko le tega primanjkuje. Vprašaj se kaj bi bilo, če to tvoje delovno mesto sedaj preprosto izgine in si moraš poiskat novo zaposlitev?
Mislim, da nebi bilo tako enostavno, sploh pa za takšno plačilo.
Bivši sodelavec je tudi v Mariboru zaslužil cca. 1800 neto brez dodatkov, na koncu je torej dobil ven 2k+. Firmo je nato kupila neka tuja firma in so delovna mesta tukaj opustili. Po dobrem letu iskanja zaposlitve v MB se je odločil poskusit kot freelancer. Je zares expert na svojem področju. Sedaj zasluži 10k+ mesečno, dela pa izključno za AT in nekaj v LJ.

Hammer123 ::

Ima kdo informacije kakšne so okvirne plače v Helli v Ljubljani za univ.dipl.inž.str., na področju kontrole oziroma razvoja?

Smurf ::

kingsix je izjavil:


Super zate. Ampak delo niti ni toliko odvisno od osebe, ko le tega primanjkuje. Vprašaj se kaj bi bilo, če to tvoje delovno mesto sedaj preprosto izgine in si moraš poiskat novo zaposlitev?

Vsak pameten clovek, ves cas spremlja koliko je vreden na trgu, kako bi to vrednost povecal, in ima backup plan, ce bo moral menjati sluzbo.

kingsix ::

Smurf je izjavil:

kingsix je izjavil:


Super zate. Ampak delo niti ni toliko odvisno od osebe, ko le tega primanjkuje. Vprašaj se kaj bi bilo, če to tvoje delovno mesto sedaj preprosto izgine in si moraš poiskat novo zaposlitev?

Vsak pameten clovek, ves cas spremlja koliko je vreden na trgu, kako bi to vrednost povecal, in ima backup plan, ce bo moral menjati sluzbo.


Se strinjam... Ampak moj backup plan je spet takšen, da dobim drugo zaposlitev v AT. Tu pa tam grem na kakšen razgovor oz potipam druga podjetja da vidim kako & kaj. V zadnje 2 letih bi lahko dobil cca. 6 drugih služb, vendar vse v AT. V Mariboru sem bil za poskus na 3ih razgovorih - pri dveh smo se preprosto takoj "razšli", ker je bilo max kaj si bili pripravljeni dat cca 1.2k. Pri enih so še nekaj bluzili, ker se že takoj niso hoteli pogovarjat o denarju (wtf?? - gre za večjo firmo v Slo, ki dela tudi v tujini), rabili bi nekoga da štarta/fura .NET razvoj in še druge nauči kako & kaj. Skratka nekoga z odgovornostjo. Na koncu so dali ponudbo za 1,4k neto. Haha. Prvo kot prvo niti ne vem zakaj se vsi v slo pogovarjajo o neto plačah in še te so ne vem kakšna skrivnost, ampak te že. Za takšno odg. sem v AT dobil ponudbo za cca 4k bruto (2.6k neto). Tako, da ja - se vračam k prvotni trditvi, da v trenutno MB preprosto ne vidim potenciala za neka konkretna delovna mesta.

Pri kolegu je enako... trenutno vodi določen oddelek na enem izmed naših telekomunikacijskih podjetij in je malce potipal okrog - v MB ne vidi možnosti, da bi dobil drugo zaposlitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

adhoc ::

@kingsix - se strinjam, imaš prav.

zobnik ::

V Horjulu, ki je v razcvetu in je veliko firm samo sprašujejo, kaj znaš delat, njih ne zanima kaj si po poklicu.

harmony ::

_pobesneli_ je izjavil:

te teme so prav smešne, koliko bi dobil če imam diplomo doktorat ali pa kaj podobnega. Brez praktičnega znanja se vse začne na dnu, potem napreduješ. Vi svoje znanje in izkušnje prodajate, več jih imate bolj se lahko tržite. A to vas niso naučili v šoli? Jaz v svoji firmi ne bom zaposlil inženirja ki ima diplomo in zahteva zaradi tega papirja 2k€. visoka plača zahteva tudi določeno odgovornost, a na to je kdo pripravljen?
Tisti ki imate večletne izkušnje v svoji stroki veste o čem govorim. Tisti ki imate pa podjetja pa še bolje.

Smesen si ti.
Neka osnova mora biti. Ne more biti dr enako placan kot en navaden inzenir, ampak ocitno pri tebi to ne igra vloge. Torej ze v startu ne cenis tistega, ki se je leta in leta mucil, da bi prisel do teh znanj.

Anekdote tipa "vse se zacne na dnu, potem napredujes" so napram nasih vprasanj o placi, precej smesne.

Vecina podjetij ni sposobna narediti eno ali dve letnega plana, kaj sele, da bi govorili o nekem napredovanju nekega zaposlenega.

Ni problem zaceti na dnu. Problem je, ker ali ostanes na dnu ali se pa proti lestvici premikas kot polz.

Visoka placa in odgovornosti pravis. Ni problem, ce jo kot podjetje znate pravilno predstaviti. Ponavadi podjetja niti ne vedo kaj potrebujejo, zakaj? Beri zgoraj.Neznajo narediti plana za neko vsak kratkorocno obdobje. Ja, trg se vedno spreminja, jah potem ocitno ima podjetje enga bebca, ki je zadolzen za to in ta bebec ponavadi dobi 5x vec kot en "inzenircek".

Tako, da bucke prodajaj butcem, ki so pripravljeni delat za 700-800€ na mesec. Jaz ne!

S4ul3 ::

harmony je izjavil:

_pobesneli_ je izjavil:

te teme so prav smešne, koliko bi dobil če imam diplomo doktorat ali pa kaj podobnega. Brez praktičnega znanja se vse začne na dnu, potem napreduješ. Vi svoje znanje in izkušnje prodajate, več jih imate bolj se lahko tržite. A to vas niso naučili v šoli? Jaz v svoji firmi ne bom zaposlil inženirja ki ima diplomo in zahteva zaradi tega papirja 2k€. visoka plača zahteva tudi določeno odgovornost, a na to je kdo pripravljen?
Tisti ki imate večletne izkušnje v svoji stroki veste o čem govorim. Tisti ki imate pa podjetja pa še bolje.

Smesen si ti.
Neka osnova mora biti. Ne more biti dr enako placan kot en navaden inzenir, ampak ocitno pri tebi to ne igra vloge. Torej ze v startu ne cenis tistega, ki se je leta in leta mucil, da bi prisel do teh znanj.

Anekdote tipa "vse se zacne na dnu, potem napredujes" so napram nasih vprasanj o placi, precej smesne.

Vecina podjetij ni sposobna narediti eno ali dve letnega plana, kaj sele, da bi govorili o nekem napredovanju nekega zaposlenega.

Ni problem zaceti na dnu. Problem je, ker ali ostanes na dnu ali se pa proti lestvici premikas kot polz.

Visoka placa in odgovornosti pravis. Ni problem, ce jo kot podjetje znate pravilno predstaviti. Ponavadi podjetja niti ne vedo kaj potrebujejo, zakaj? Beri zgoraj.Neznajo narediti plana za neko vsak kratkorocno obdobje. Ja, trg se vedno spreminja, jah potem ocitno ima podjetje enga bebca, ki je zadolzen za to in ta bebec ponavadi dobi 5x vec kot en "inzenircek".

Tako, da bucke prodajaj butcem, ki so pripravljeni delat za 700-800€ na mesec. Jaz ne!


Zdrava kapitalistična logika je, da ti dol visi koliko se je kdo namučil za svoja znanja ampak da znaš iz teh znanj narediti dobiček. Dobiček je pač relativna stvar, posledično tudi relativno plačaš tistega z znanji katera ti lahko prodaš oz. kot podjetje uporabiš.

To, da imaš ti doktorat, samo pomeni (v teoriji) da lahko opravljaš delo. Daleč od tega da bi to karkoli govorilo o tem koliko moraš biti plačan. Dejansko je vodsvetni kader povečini povprečno izobražen (VI,VII) - ergo, višina izobrazbe je samo en od mnogih parametrov tvoje kompenzacije. Glede na moje izkušnje ti tvoja izobrazba da zgolj možnost da kaj delaš. Koliko boš za te stvari plačan pa je običajno direktno vezano na tvojo specifično produktivnost za določeno delovno mesto.

k--p ::

Če se podjetje odloči za izobraženen kader, ga mora plačati več, saj tak kader ponuja (naj bi) potencial. Ne mislim bajnih cifer za človeka brez izkušenj, samo govoriti o 700 € je pa smešno. Važno je, da se vanj investira ter ga motivira, da ostane in tako iztrži iz njega vrednost na dolgi rok ter zna njegovo znanje prodati. Ne vem zakaj bi človek za majhno plačo nosil kakršnokoli odgovornost, če pa lahko opravlja delo brez odgovornosti za isti denar.
Isto, če kupiš drag 4x4 terenec, voziš pa ga samo 500m do prve trgovine, je tvoj problem. Če je delo res tako enostavno, pa naj se najeme ljudi z osnovno šolo za junior inženirje.

JH84 ::

Spet dokaz da so tukaj sami geniji z bajnimi plačami....

še en strojni inženir in potrjujem slabe plače, to je pod jurja neto na celjskem/mariborkem koncu. So izjeme seveda, ampak če posplošim, je plača med 900 in 1100 za večino inženirjev tukaj, pa če imaš 3 ali pa 10 let izkušenj. Začetniki okoli 800.

Rok Woot ::

Kako, da imajo učitelji na tabeli tako nizke plače? So tu šteti tudi profesorji?

Kar se tiče plač, je pa kraj pomemben. Seveda so v Mariboru nižje plače, kot v Ljubljani. V Jesenicah so najbrž še manjše.

Nikec3 ::

Na financah so danes o inženirjih elektrotehnike zapisali tole:

Zaposljivost: študenti že med študijem najdejo delodajalce in se po končani zaključni nalogi, ki se pogosto navezuje na podjetje, tam zaposlijo.

Plača: od 700 do tisoč evrov neto začetna plača ob zaposlitvi s 6/2 stopnjo izobrazbe oziroma od tisoč do 1.300 neto za sedmo stopnjo izobrazbe.

Če 7. stopnja dobi začetne plače od 1000 € neto do 1300 € neto se mi to sploh ne zdi slabo. Sicer pa sem sam glede te stroke v regiji še kar optimističen. Na faks se v tej smeri vpisuje vedno manj ljudi, še tisti ki se hodijo večinoma na VS programe, ali kake čudne šole v manjših Slovenskih mestih. V Slovenijo prihaja Magna, pa še energetika se počasi postavlja na noge. Plače v celotni branži bodo enostavno morale iti gor.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

greatdrakon ::

Rok Woot je izjavil:

Kako, da imajo učitelji na tabeli tako nizke plače? So tu šteti tudi profesorji?

Kar se tiče plač, je pa kraj pomemben. Seveda so v Mariboru nižje plače, kot v Ljubljani. V Jesenicah so najbrž še manjše.


Učitelji začetniki imajo 923 neto. Plače so nizke zato, ker so zamrznili napredovanja (prejšnja leta), stari junci z višjimi plačnimi razredi se upokujejo, mladi pa dobivajo pogosto pogodbe, ki so podobne prekarnem delu. To pomeni, da dobiš pogodbo za šolsko leto, potem pa ti jo prekinejo in greš na drugo šolo ali ti ponudijo novo pogodbo septembra na istem delovnem mestu (redkeje). V glavnem na ta način si lahko v 30. plačnem razredu do penziona, ker napredovat ne moreš (premalo mescev na leto za skupno letno oceno), dodatni bonus je pa da se vsako leto sekiraš kje boš dobil zaposlitev (če jo sploh dobiš)... na fakultetah imajo svoj sistem, ki pa je odvisn od drugih dejavnikov... tudi tam se mladi asistenti ne kopljejo v denarju...

NikolormousB ::

Mesar je izjavil:

tudi nosijo večji riziko kot zaposleni se ti ne zdi? kot lastnik imaš bistveno večjo odgovornost, ampak verjamem, da ko zaposleni tega ne vidiš, se ne sikiraš če jutri firma crkne prislikaš se na šiht in čakaš, da ura odbije?


Ah, to je bullshit.

Če meni jutri firma crkne bom imel čez 3 mesece novo (vmes bom šel na dopust premisliti kaj bom počel). Znanje imam, veze imam, kapital tudi. Oz. v najslabšem primeru si bom za nekaj časa našel solidno plačano službo.

Delavec z nizko plačo nima tega luksuza, težko si privošči ostati brez plače.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Iskra Mehanizmi Brnik plače (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7414324 (1301) McBoby
»

Koliko plače za vodjo proizvodnje? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18233279 (7887) solatko
»

Razmere tako hude, da jemljejo vse ki želijo delat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10425119 (20485) Mato989

Več podobnih tem