» »

Dedno pravo

Dedno pravo

Quantum ::

Pozdravljeni,

zanima me kakšne imam pravnoformalne pravice, glede prihoda na lasten domači naslov. Naj povem, da sem izredni študent, kjer si šolanje, stanovanje in hrano plačujem samostojno.(Trenutno delam preko študentskega servisa). Domov hodim mogoče 2x na mesec. Zdaj pa me zanima, ali mi lahko starši prepovejo, da prihajam domov? (Tudi brat, ki je dosti mlajši je mnenja, da bi jaz moral podpirati družino). Zanima me tudi kako je z nujnim deležem?



Prosim za informacije.

Hvala!

Aston_11 ::

Ker nisi lastnik, ti lahko prepovejo.

MIHAc27 ::

Če se šolaš in si pod 26 let, mislim da ti še ne smejo prepovedat. Redno/izredno to ne vem, ali igra tudi kako vlogo.

Nujni delež pri dedovanju je pač delež, ki ti pripada po zakonu, in pride v poštev samo, če bi v oporoki starša vse zapisala enemu. Je pa polovica tistega, kar bi normalno dedoval (Ker imaš brata bi dedoval polovico, nujni delež pa znaša četrtino).

Ne vem koliko lahko oz. koliko želiš podpirati starše. Dolžan jih nisi, je pa včasih lepo, sploh če so oni dobro skrbeli zate.

fikus_ ::

Če starši nimajo dovolj dohodkov za dom npr., si jih dolžan podpirati finančno po svojih zmožnostih! Več o tem je pravi naslov CSD!

Vsi bi samo nekaj imeli, dali pa nič!

jazjaz51 ::

Vzdrževati starše je vedno lepo in pravično - pa če si dolžan ali ne.
Če si prijavljen na domačem naslovu ti praktično (lahko poskušajo ampak če se malo znajdeš in pokličeš ustrezne službe skoraj ni šans) ne morejo prepovedat prihodov domov.
Nujni delež ti pa so že razložili.
PS
Če starši nimajo svojih prihodkov in premoženja in gredo recimo v dom se boš težko izognil plačevanju - se zopet da, ampak za normalno družino se jaz nebi posluževal trikov - ker je karma bič ali vse se vrača vse se plača ali ti svoje starše do praga tvoji otroci tebe čez prag.

Aston_11 ::

jazjaz51 je izjavil:

Če si prijavljen na domačem naslovu ti praktično (lahko poskušajo ampak če se malo znajdeš in pokličeš ustrezne službe skoraj ni šans) ne morejo prepovedat prihodov domov.
Od kdaj je prijava stalnega bivališča pravni naslov za uporabo tuje stvari?

Ghost7 ::

Žal mi je, da se s tem sploh ukvarjaš, žal mi je tudi, da ti brat upa sploh karkoli solit pamet, kateri dokler niso starši pod rušo lahko samo "zapre". Žal imam sam enako situacijo, kjer sestra "pumpa" starše na način, da mi sploh ni nič jasno. Starša sta ločena, na različnih naslovih, pa nas uspe vse skregat.

Žal je tako, da imamo vsi neko težavo s familijo, in kot pravijo žlahta raztrgana plahta, še kako drži. Imam občutek, da mi dostikrat sosed bolj privošči kot pa lastna žlahta.

Pa še to, če si šel in se preživljaš sam, kje pa piše, da bi moral ti podpirat družino. Saj si odšel, en strošek manj, naj brat kaj zmiga (po 15 letu lahko dela zraven šole, kot sem recimo delal sam, pa imam danes 6 stopnjo naravoslovne smeri) ne pa da otresa go*ec in zahteva da ga suprtiraš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

Invictus ::

Če starši niso v pokoju, jih nimaš kaj vzdrževat. Naj gredo delat. Ne pa zažirat svojih otrok.

Predvidevam da brat tudi ni ravno pri denarju, pa bi rad dobil mal keša za vaško popivanje. Kao žepnino...

Nujni delež ti vedno pripada, razen, če te starša razdedinita. Ampak to ni tako preprosto kot si ljudje mislijo.

Domov lahko prideš kadar hočeš, je pa drugo vprašanje, če ti je to v interesu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Ghost7 ::

Invictus je izjavil:

Če starši niso v pokoju, jih nimaš kaj vzdrževat. Naj gredo delat. Ne pa zažirat svojih otrok.


Tako je!

Invictus je izjavil:

Nujni delež ti vedno pripada, razen, če te starša razdedinita. Ampak to ni tako preprosto kot si ljudje mislijo.

Domov lahko prideš kadar hočeš, je pa drugo vprašanje, če ti je to v interesu.


Če imaš doma tak odnos in imaš občutek, da nisi dobrodošel... in imaš salb občutek, ker nisi dal na mizo 100EUR...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

MadMicka ::

Aston11, kaj ti praviš, da potem starši lahko prepovejo polnoletnemu otroku, da pride v hišo, kjer ima prijavljeno stalno prebivališče in je sicer bival? To pa ne gre tako. Dokler se šola do 26 leta itak ne, pa tudi potem ga morajo tožiti na izselitev. Če bi npr. samo zamenjali ključavnico, bi lahko otrok sprožil postopek zaradi motenja posesti in na sodišču zmagal. Edino, če bi šlo za družinsko nasilje, bi lahko policija prepovedala približevanje domu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izplačilo denarja od Hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
659101 (7115) Arzen28
»

Dedovanje - pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8110795 (7298) Mato989
»

Dedovanje nujnega deleža (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7621330 (18581) Ziga Dolhar
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331325 (29485) Okapi

Več podobnih tem