» »

HITACHI CM761ET monitor

HITACHI CM761ET monitor

THor71 ::

Lep pozdrav,

na lepem mi je crknil omenjeni monitor. Ko ga prizgem, se mi na sredini pojavi vertikalna crta kakih 1-2 mm siroka. Lepo se vidi, da se v tej crti nahaja slika operacijskega sistema; torej je ocitno samo sliko skupaj potegnilo.

Lepo bi prosil, ce kdo kaj ve o tem kaj bi bilo narobe.

Hvala.

Brane2 ::

Crknilo je nekaj v ali okrog horizontalne odklonske stopnje. Ker se na zaslonu dejanjsko nekaj pozna, bi rekel da je z VN traflcem in odklonskim tranzistorjem vse O.K.
Če se misliš tega lotiti sam, odpri zadevo in poglej v neposredno bližino kabla, ki napaja odklonske tuljave.

Spoznaš ga po tem, da ima štiri debelejše žice živih barv (ponavadi rdeča, modra, rumena in rjava).

Dostikrat odbije kak elektrolit v bližini, ki se napihne...

THor71 ::

Uau, zelo hiter odgovor. Ko pridem danes domov, takoj vzamem stvar v roke.

Najlepsa hvala!

PS: Sporocim kako je slo.

THor71 ::

Uspel sem ugotoviti kaj je bilo narobe in sicer, sel mi je tranzistor C3997. (Ce koga zanima, je to edini tak tranzistor v tem monitorju)

V trgovini so imeli samo C3998, ki pa je po specifikaciji enak, samo da prenese 25 amperov namesto 20 (C3997). Po mojem misljenju verjetno to ni nic narobe, ali pa lahko sedaj kaj drugega crkne namesto tega? :\

Poleg tega, ta tranzistor je privit na aluminijasta hladilna rebra, ki pa so bila po par minutah (cca 3 min) tako vroca, da se clovek niti dotakniti ne sme.

Koliko je delavna temperatura takih tranzistorjev, vem da je visoka - koliko je se normalno? Se pregreva pa je zato crknil? Bi bilo pametno dodati se kako hladilno rebro oz. vecje?

Rad bi ugotovil, zakaj je sploh crknil...

lp

Brane2 ::


Uspel sem ugotoviti kaj je bilo narobe in sicer, sel mi je tranzistor C3997. (Ce koga zanima, je to edini tak tranzistor v tem monitorju)


Kako pa veš, da je crknil ? Si ga pomeril ?

BTW: Ime tranzistorja ni "C3997" ampak "2SC3997". Tisti "2S" izpuščajo v oznaki na ohišju...

Z Googleom sem našel datasheet tega tranzistorja na : Datasheet


V trgovini so imeli samo C3998, ki pa je po specifikaciji enak, samo da prenese 25 amperov namesto 20 (C3997). Po mojem misljenju verjetno to ni nic narobe, ali pa lahko sedaj kaj drugega crkne namesto tega?


Bi moralo delati, če je to res edina razlika med tranzistorjema.


Poleg tega, ta tranzistor je privit na aluminijasta hladilna rebra, ki pa so bila po par minutah (cca 3 min) tako vroca, da se clovek niti dotakniti ne sme.
Koliko je delavna temperatura takih tranzistorjev, vem da je visoka - koliko je se normalno? Se pregreva pa je zato crknil? Bi bilo pametno dodati se kako hladilno rebro oz. vecje?
Rad bi ugotovil, zakaj je sploh crknil...


Delovne temperature teh stvari gredo visoko. Praviloma se pri 120 °C počutijo še povsem O.K.
To, da si komaj držal za rebra, ne pomeni načeloma veliko. gretje je odvisno od režima, v katerega ga postaviš.Lahko da je crknilo kaj zraven tranzisotrja in je sedaj stalno napol odprt...
Če mu ukažeš, da se odpre in sputi skozse soliden tok pri neki napetosti,se bo grel z močjo, ki je zmnožek toka in napetosti. Tranzistor ne more nič proti temu- to je naravni zakon.

Odlotaj tranzistor dol in ga preglej z univerzalcem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

THor71 ::

Ja sem zmeril tranzistor in je prebijal. Pozabil sem napisati, da sem vceraj za silo sestavil monitor skupaj in probal - deluje. Samo ta temperatura me je malo ustrasila.

Sedaj se sprasujem, ce ni kaj se drugega crknilo, pa se sedaj ta tranzistor pregreva. Glede na to, kar si omenil za temperaturo, bi rekel, da potem ni panike kar se pregrevanja tice. :)

Brane2,
havala za ves trud! (res cenim)

Brane2 ::


Sedaj se sprasujem, ce ni kaj se drugega crknilo, pa se sedaj ta tranzistor pregreva. Glede na to, kar si omenil za temperaturo, bi rekel, da potem ni panike kar se pregrevanja tice. :)


Po tem, kar si rekel bi reku, da je tranzistor crknil zaradi:

-pregrevanja, oziroma slabosti danega primerka. Ta se je zaradi pregrevanja kvaril naprej, dokler dokončno ni "odletel"

-sekundarnega preboja. To se zgodi, ko skozi tranzistor steče tako velik tok, da ga "zašlusa" in tranzistor se ne zna več zapreti. Narava vezja za odklonske tuljave je taka, da tok raste s časom, zato trenutek za tem tranzistor dokončno umre...

-preboja zaradi visokonapetostnih špic, ki jih povzročajo tuljave. Te lahko presežejo prebojno napetost tranzistzorja in ga uničijo. Če so velike, bo tranzistor crknil takoj, lahko ga pa uničujejo počasi. VSekakor se pa zaradi jih tranzistor lahko greje. vedno je v takem primeru zraven še zaščita, ki reže take špice. Ponavadi je to vsaj ena močnejša, visokonapetostna in hitra dioda, ki je vezana med emitorjem in koletkorjem tranzistorja, vendar v neprevodni smeri. Ta kratkostiči vse tokove, ki bi jih lahko pognala tuljava skozi tranzistor v neprevodni smeri.

Prenapetostne špice v prevodni smeri pa izfiltrirajo VN kondi in upor, ki sta vezana (včasih ob dodani dodi) med kolektorjem in maso tranzistorja.
ker imajo zaščitne diode dostikrat debele nogice, se zgodi da niso dobro zalotane v vezje (te stvari se lotajo s potopom v kad), tako da preveri še to. VSe omenjeno je v neposredni bližini tega tranzistorja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mrtev napajalnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
192383 (1830) Pyr0Beast
»

grelec za temperaturni senzor LM35

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92243 (2044) pr2501
»

Za kateri element gre (slika) ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
181853 (1475) Jackal
»

Pregorjeno vezje za neonko

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
343270 (2774) Azrael
»

Banshee

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
12893 (721) tec

Več podobnih tem