Reuters - Decembra 2015 je v Ukrajini 80.000 gospodinjstev za več ur ostalo brez električne energije, ker so hekerji organizirano napadli ukrajinsko energetsko mrežo na več točkah. Prvemu hekerskemu napadu na elektroenergetsko omrežje običajno sledi drugi, kar se je zgodilo lanskega decembra. Med 17. in 18. decembrom lani so v severnem delu ukrajinske prestolnice Kijev ostali brez električne energije, preiskava pa je sedaj potrdila, da je šlo za hekerski napad, neuradne vire navaja Reuters.
Preiskava je doslej pokazala, da so hekerji napadli delovne postaje in krmilne sisteme SCADA, ki so bili povezani na 330-kilovoltno razdelilno transformatorsko postajo za severni del Kijeva. Ukrajinski elektrodistributer Ukrenergo je sporočil, da vse kaže na dobro organiziran in koordiniran napad, ki je imel cilj povzročati škodo in prekiniti dobavo električne energije. Marina Krotofil iz podjetja Honeywell, ki sodeluje pri preiskavi, je dejala, da je šlo za mednarodni napad (a nihče ne želi prsta uperiti v kakšno točno določeno državo), ki je imel še drznejše cilje, a vseh niso uspeli udejanjiti. Napad naj bi se pripravljal vsaj šest mesecev, kolikor časa so bili hekerji neopaženi v računalnikih Ukrenerga in raziskovali omrežje ter pridobivali gesla.
Ukrajina za predlanske napade obtožuje Rusijo in verjetno bo tako tudi to pot. Ne glede na izvor ali razlog pa ostaja pomembno sporočilo, da gre za prve realne primere, kako je mogoče s hekerskimi napadi na kolena spraviti kritično infrastrukturo. Ko je to počel Stuxnet v iranskih jedrskih centrifugah, se je vse skupaj zdelo precej oddaljeno in znanstvenofantastično, medtem ko so napadi na električno omrežje ali televizijske postaje problem, ki vpliva na slehernika.
Verjetno je mišljeno 330-kilovoltno razdelilno transformatorsko postajo ?
Z vseprisotnim internetom bo trend napadov na infrastrukturnih objektov samo še naraščal, edina rešitev je znanje in preventiva njihovih upravljalcev. Do energetske neodvisnosti gospodinjstev bo pa še dolga pot, predvsem zarad ekonomike.
Sploh ne potrebuješ IoT, da sesuješ državo. Predstavljajmo si sedaj, kaj lahko nekdo naredi, če vsako neumnost, vključno s prometnimi znaki, WC školjkami in plišastimi igračami, povežemo z netom.
Ali lahko uradno priznamo, da IoT pomeni Idiots of Tomorrow in vržemo idejo na smetišče zgodovine?
Ah, seveda ne, sladkost popolnega nadzora nad ljudmi je pač preveč omamna. Z dobro propagando pa tudi dosežeš, kar želiš.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021