» »

VDSL upload problem

VDSL upload problem

ciki57 ::

Moj VDSL paket pri Telekomu omogoča hitrosti do 30/5. Od centrale sem oddaljen cca 600m.

Downstream se na modemu poveže s polno hitrostjo in tudi speedtest izmeri 30Mbps.
Problem je Upstream - modem se poveže samo z 0,5Mbps (oziroma celo rahlo manj). Posledično je tudi speedtest počasen.

Ko sem klical na Telekom mi je znal povedati samo, da ima nekje zabeleženo da je pri nas 0,5Mbps najvišja možna hitrost ne pa zakaj.
Vse skupaj se mi zdi zelo čudno. Zakaj bi upload bil 10x (!) počasnejši od mogočega, medtem ko download dela s polno hitrosjo? Ali ne gre oboje po istih kablih?
Zna kdo to razložiti?

strom_15 ::

Po istih kablih a različni frekvenci (down in up delujeta na različnih frekvencah)

ciki57 ::

Ok, samo še vedno mi ni jasno zakaj take razlike. Down dela skoraj s polno hitrostjo (30), up pa 10x počasneje (0,5 namesto 5). V čem bi lahko bil problem?

Andrej4 ::

ciki57 je izjavil:

Ok, samo še vedno mi ni jasno zakaj take razlike. Down dela skoraj s polno hitrostjo (30), up pa 10x počasneje (0,5 namesto 5). V čem bi lahko bil problem?

V smeri UP ti deluje le US0 (frekvenčni pas od 32kHz do 138 kHz), vsa ostala US področja pa ne. Npr. področje US1 uporablja frekvenčni pas od 3MHz do 5MHz. Nekaj ti "poje" višje frekvence na liniji.
Razlogov je lahko veliko, velikokrat je problem pri uporabniku:
- zanič (premalo sukan) kabel od razdelilne omarice do modema,
- slabi spoji na konektorjih,
- štrclji,
- menda tudi belež (jupol) uniči lastnosti kabla, če ga prebeliš.
Pa verjetno še kaj.
Včasih pa so (na žalost) podobne napake tudi na strani centrale, zadevo se da pomeriti z ustreznimi inštrument, ki jih telekomovi serviserji imajo. Biti moraš le dovolj vstrajen, da te začnejo upoštevati. Ampak najprej vseeno preveri domačo inštalacijo.

konspirator ::

Naj tehnik preveri sinhronizacijo iz omarice pred hišo.

Opiši kako imaš postavljeno hišno instalacijo - idealno je samo utp kabel do modema (po možnosti ne na mestih, kjer gre elektrika), brez raznih telefonskih razdelilnih doz.


https://t-2.rula.net/viewtopic.php?f=7&...
--

Zgodovina sprememb…

ciki57 ::

Napeljava je res malo čudna pri nas.
Od zunaj pride kabel v katerem so 4 zičke: črna,rdeča,bela,rumena

Na steni za modemom je kabel malo prerezan in:
- črna in rdeča gresta na drug kabel (zvezano po domače z izolir trakom :)), ki gre na modem
- bela in rumena nista vezana nikamor - mislim da sta včasih bili za analogni telefon v spodnjem stanovanju.

Verjetno je problem v tej vezavi...

Je problem ker ne gredo vse 4 žičke na modem, ali samo slaba izolacija?

TEDY ::

Verjetno je problem star kabel, ki nima prepletenih paric.
Z omarice bi bilo dobro zamenjati kabel z novejšim (utp,...) brez štukanja. Pri meni je bila razlika v hitrosti zelo velika.
2 žici v modem je vredu.

Mavrik ::

Vezanje z izolir trakom je krasen način kako si sfukaš DSL linijo. Ko sem jaz pri sebi take vezave popravil s pravimi mostički je sinhronizacija navzgor poskočila za skoraj 10Mbit/s.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

smacker ::

Pokliči in prosi da pride tehnik preverit. Reči da ti je prej delalo boljše in da sumiš na napako na liniji (slabi spoji,...) ;)

Neznalka ::

Isti problem je pri meni, v paketu 20/10 dela download na maksimumu, torej 18-20, upload pa je trenutno 2, pa še to sem morala precej "težiti", da so popravili z nekim novim modemom, prej so rekli, da je maximum 1 na našem naslovu. Problem 100% ni v interni inštalaciji, saj smo pred kratkim zamenjali v celoti in napeljati 1 cel, v enem kosu UTP kabel od modema do "škatlice na steni". Po dolgih pogovorih na help desku so mi pojasnili, da je problem v slabih kablih od centrale do naše hiše, ki potujejo po zraku in so bili večkrat strgani ter popravljeni. Tega pa menda tudi v prihodnosti ne mislijo popraviti oz. so rekli, da pač ne bodo. Tko da očitno je tudi dostikrat težava v napeljavi do hiše, ne pa po sami hiši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Neznalka ()

SaXsIm ::

Prijaviš napako na liniji, pride telekomovec z reflektometrom, pomeri kje prihaja do odbojev zaradi slabih spojev. Potem pa se preračuna (oz večina naprav to naredi že sama), kje tej spoji so. Če so kje, kjer se to enostavno popravi (razdelilna doza pri tebi, na drogu, v centrali), bojo te spoje popravili. Nove parice pa ti verjetno ne bojo šli napeljevati, če bo težava resna in ti dovolj vztrajen, te bojo morda prestavili na drugo parico.

Najbolje pa bo seveda, če imaš pri sebi kable urejene - potegni UTP CAT 5(e) od priključne doze (kjer pride kabel v hišo) pa do modema.

Pa vsem znalcem na znanje - UTP pomeni unshielded twisted pair. Tudi telefonski kabel je UTP - povečini CAT 3.
SaXsIm

ciki57 ::

Tehnik s Telekoma je uredil problem. Nekaj je bilo narobe z modemom, tiste zičke vezane z izolir trakom sploh niso problem :)

Zamenjal je modem in zdaj laufa s polno hitrostjo 30/5.

Alien123 ::

jaz imam pa 20/2, a dobivam 20/1.. je reko majster da so kabli zunaj ko grejo od bajte do bajte preslabi za boljši upload.. da me ni ki vložo


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podaljševanje UTP kabla (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5826856 (12585) denisbegood
»

povezava RJ11 vtičnice - pomoč prosim

Oddelek: Omrežja in internet
2813184 (3401) wexor
»

"Kockanje" na siol TV (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
539959 (8254) rezator
»

Povezava iz omarice do modema

Oddelek: Omrežja in internet
345447 (4583) ZGI
»

menjava tel. kabla od omarice do modema

Oddelek: Omrežja in internet
144650 (4369) Tarzan

Več podobnih tem