» »

menjava tel. kabla od omarice do modema

menjava tel. kabla od omarice do modema

nikon23 ::

hello,

Zanima me kateri kabel je potrebno kupit za adsl internet od omarice do modema.
Mojstri ki so nam napeljevali telefon 2 leti nazaj so "pozabili" da bomo prizidek urejali in so položili kabel ki bo sedaj za 1 ali 2 metra prekratek. Prav tako je kabel 3x vezan skupaj(štukan). Zato razmišljam da bo položil nov kabel od omarice direktno do modema.

Torej kakšen kabel in v kolikor so različne varjante katero izbrati??

hvala,
b.

brez-imenko ::

Dvožilni telefonski (tisti znani tastari za priklop starih telefonov) je popolnoma zadosti, razen če nimaš kaj bolj ekstra zadeve. Čeprav se ponavadi vidijo notri 4 žičke pa sta uporabni samo srednji dve tako da zgrešil neboš v nobenem primeru ali sta samo dve ali pa 4 žičke. Ravno tako sem ugotovil s časoma da so za lan uporavne samo štiri in ne vseh 6.:D
www.podarimo.si pa lep pozdrav vsem, Janez

nikon23 ::

hvala za hiter odgovor,

Nekako bolj ko gledam po internetu, vidim da se ljudje odločajo za utp kable. Bi bil ravno tako dober??
Gledal sem tegale:
Cat5e kabel UTP AWG24 305m box
oklopljen, AWG26
CM protipožarna zaščita, primerno za protipožarne jaške
EMI/RFI zaščita

Mi lahko eden razloži kaj je to oklopljen kabel??


hvala,
b.

Malajlo ::

Ne rabiš oklopljenega kabla, razen če si iz Domžal in živiš zraven oddajnika.
Sicer pa moraš odpreti omarico (nimaš ključa) in zamenjaš kabel. Pri UTP (FTP, STP) kablu pa uporabi modro/belo-modro parico.

nikon23 ::

ključ ne bo problem ;)

lp

Malajlo ::

Pa valjda ne boš kupoval 300m kabla? Koliko ga pa rabiš? Kupi 25m patch kabla pa reži konektorje. 25m pa valjda je dovolj?

brez-imenko ::

nikon23 a si pogledal kakšen kabelj imaš sedaj? Ali si imal navaden telefon ali ISDN? Če si imel navaden telefon potem nebo problema ostane identičen kabelj(edino ker bi ga rad imel v enem kosu ga pač zamenjaj) če si pa imel ISDN potem pa boš moral ravno tako zamenjati za navaden telefonski 2 ali 4 žilni kabelj ker ISDN je pač uporabljal drugačne kable nevem točno kašne, ker ISDNja nisem nikoli imel(čeprav možnost sem imel-pa stroškovno ni zneslo). UTP je ubistvu lan kabel za priklop na LAN. Ali imaš/boš imel modem z LAN priključkom ali telefonskim priključkom?
www.podarimo.si pa lep pozdrav vsem, Janez

Mitch ::

Modem z LAN priključkom? Zakaj potem ne bi priključil kar v direktno mrežno kartico ali router? :D

Malajlo ::

@shqwarch: kabelj? Si Šiptar mogoče, ljisjak alji kaj?
Trije so kabli, eden je pa kabelj?
Pa nebo je nad glavo, ne bo pa ti padlo nanjo.
In če ne veš, se ne piše neveš.
V bistvu tudi ne pišemo ubistvu. V tujem jeziku je to nekaj drugega. Najbrž pa nisi morilec? (razen slovenščine...)

Kljub pozni uri mi ni dalo, da ne bi komentiral.. Bemu!
Mimogrede, za drugič in druge: kdo in ne gdo.

connel ::

Ma uporabi kar navaden dvožilni kabel, bo čisto v redu,... Kakšen presek ima točno ne vem, nekako podoben je električnemu po debelini
@shqwarch o čem ti to govoriš?? Ni važno ali ima ISDN ali ne, kabel je isti za božjo voljo, kaj misliš da je Telekom pol Sloveniji menjal kable, ko so morali imeti ISDN :D

ToniT ::

V vsakem primeru kupi UTP kabel. Vse ostalo je brez veze. UTP je lahko tudi oklopljen (FTP oz. STP) in uporabi modro parico. Zgoraj omenjeni kabel je čisto OK.

20sdfj093f ::

Uporabi oklopljen UTP. Ne kupuj navadnega dvožilnega kabla. Oklop lahko na eni strani ozemljiš.

Malajlo ::

Madonca... xDSL dela po minerskih drotih, tukaj pa o kablih za uporabo zraven transformatorjev in daljnovodov.
FTP (foiled twisted pair), preprečuje interference zaradi bližnjih EMV naprav
STP (shielded twisted pair), kot FTP, samo da moraš folijo še ozemljiti

UTP - Universal twisted pair - to uporabiš in je.

Imajo pa tudi modro/bel kabel v vsaki štacuni, najbrž ti visi iz stene in je bil gor prikljopljen telefon. Tak kabel uporabljajo minerji. Je pa skoraj CAT3 in na takih kablih je pred leti deloval 100VG od HPja (100mbps po minerskih drotih...)

brez-imenko ::

Malajlo Se opravičujem za slovnico, malo premalo sem preletel svoj post.
connel Toliko bolje potem če so imeli še zmeraj identični priključek. Zakaj si potem moral menjati telefone, ko si prešel iz navadne linije na ISDN, ali zaradi komunikacije? :D
www.podarimo.si pa lep pozdrav vsem, Janez

Tarzan ::

Nima smisla vlačit enega samega para žičk telefonskega kabla. Jaz sem potegnil FTP in deluje odlično, poleg tega imam pa še nekaj paric na voljo za vsak slučaj. Potegni UTP/FTP/STP do prizidka, staro napeljavo pa tačas pusti pri miru. Potem pa samo priklopi s telekomovcem nov kabel, naredi konektor v prizidku in priklopi. Na ta način boš brez interneta samo 5 minut. ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vlečenje kablov ali brezžični internet?

Oddelek: Omrežja in internet
435279 (2337) starfotr
»

Izbira kabla za telefon na razdalji 70 metrov

Oddelek: Omrežja in internet
5818 (638) ...:TOMI:...
»

Povezava iz omarice do modema

Oddelek: Omrežja in internet
345452 (4588) ZGI
»

max dolžina UTP/FTP kabla - ne teorija, ampak praksa

Oddelek: Omrežja in internet
113427 (3226) tha_man
»

kabl za RJ45 konektorje

Oddelek: Strojna oprema
61668 (1569) gumby

Več podobnih tem