» »

Slovenska tipkovnica?!

Slovenska tipkovnica?!

«
1
2

TRIROG ::

Lepo prosim za pomoč.
Iščem namreč tipkovnico z naslednjimi lastnostmi:
- Slovenski razpored tipk - NE gravura ali tisk
- Full-size velikost
- Low-profile tipke
- tiha

Recimo nekaj takega kot je k280e http://support.logitech.com/en_us/produ...

Idealno bi bilo če bi imela dedicated medijske tipke (vsaj za regulacijo glasnosti in play/pause) in bi bila brezžična. Osvetlitev je pa sploh idealna ...

Vsakega predloga bom vesel, ker že obupujem.
  • spremenil: TRIROG ()

LeQuack ::

Na žalost so dobavitelji oz. kdorkoli uvaža tipkovnice nehali podpirati slovenski jezik, tako da je 99% tipkovnic ali s tujim layoutom ali pa imajo dodatno gravuro tistih šumnikov. Tipkovnic s pravim SLO layoutom je ene 5-10, od tega so večinoma tiste low end Logitech.

Na tej strani imaš en pregled (v filtru lokalizacija izberi SLO):
http://www.eventus.si/keyboards

Mogoče je zate idealna ta Asus, ki ima začuda celo SLO layout:
http://www.eventus.si/keyboards/i_3310_...
https://www.mimovrste.com/tipkovnice/as...

Sicer je kao gaming keyboard, ampak ni mehanska tak oda bi morala biti tiha.

Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Han ::

Zelo dobra nizkoprofilna je npr. Cherry Stream, a je od verzije 3.0 angleška z dograviranimi SLO/CRO znaki.

BorutK-73 ::

Slovenske tipkovnice še kar delajo. Najbolje da greš v kak BB, H&N, Mercator tehnika.. in si v živo ogledaš tipkovnice.

peglezn ::

Tudi jaz sem pred kratkim iskal zamenjavo za svojo logitech ultrax...

Genius SlimStar 8000ME v bigbangu jo imajo s slo layoutom.
Čeprav je poceni mi je bil občutek tipkanja na tej še najboljši oz najbol primerljiv s logitech ultrax.

ima low profile tipke in je brezžična, play/pause sicer nima ima pa tipke za volume up/down.

Predlagam da greš do kakšnega bigbanga oz kerokol štacuno ki ima razstavljene tipkovnice in potestiraš

LeQuack ::

Tud ne vem kaj je fora da naredijo gravuro čez UK layout, ki je precej drugačen kot SLO, namesto da bi čez DE layout, kjer je samo nekaj tipk drugačnih. Na koncu imaš na vsaki tipki ene 4 različne znake, kar je isto zmedeno kot da jih ne bi imel.
Quack !

[SkA] ::

Ker imaš potem Stg,Einfg, Entf, Ende, Bild, Pause, Untbr, Rollen ipd. Osebno imam raje kak znak več dograviran na številkah kot to. Je pa malo problem, če gre za osvetljeno.

LeQuack ::

[SkA] je izjavil:

Ker imaš potem Stg,Einfg, Entf, Ende, Bild, Pause, Untbr, Rollen ipd. Osebno imam raje kak znak več dograviran na številkah kot to. Je pa malo problem, če gre za osvetljeno.


Ja na žalost je vedno več tipkovnic osvetljenih.
Quack !

Beta2 ::

Gravura pri osvetljenih ni noben problem, če je dobro narejena, se čisto lepo vidi čez gravirane slo znake (na sliki Razer Blackwidow Chroma):

Ales ::

Razen pri tistih, ki so osvetljene skozi samo tipko, torej je znak prozoren. Na tistih je precej grdo in tudi moteče, na žalost.

Glede na to, da so enake tipkovnice primerne za trg cele bivše YU mi ni jasno, zakaj se uvozniki malo bolj ne potrudijo. No... verjetno so preveč razdrobljeni in nihče od njih ni dovolj velik, da bi se mu splačalo ukvarjati s tem. Folk še vedno kupuje.

[SkA] ::

Beta2 je izjavil:

Gravura pri osvetljenih ni noben problem, če je dobro narejena, se čisto lepo vidi čez gravirane slo znake (na sliki Razer Blackwidow Chroma):

Ja, ampak ni vedno, tako da je problem. En tak primer je Surface Type cover 4, ki se pri nas prodaja.

LeQuack ::

Ales je izjavil:

Razen pri tistih, ki so osvetljene skozi samo tipko, torej je znak prozoren. Na tistih je precej grdo in tudi moteče, na žalost.

Glede na to, da so enake tipkovnice primerne za trg cele bivše YU mi ni jasno, zakaj se uvozniki malo bolj ne potrudijo. No... verjetno so preveč razdrobljeni in nihče od njih ni dovolj velik, da bi se mu splačalo ukvarjati s tem. Folk še vedno kupuje.


Dejansko ne vem ali je problem v dobaviteljih ali v proizvajalcu. Po en strani npr. vidim, da Cherry ter Logitech sta včasih proizvajala prav modele, ki so bile za naš balkanski trg, sedaj pa jih ne več. Npr za Cherry Stream 3.0 se vidi v specifikaciji katere layoute proizvajajo:
http://www.cherry.de/PDF/EN_CHERRY_STRE...

Tako da dejansko dobavitelj nima druge izbire, kot da sam znake gravira. Samo po drugi strani pa imajo tudi dobavitelji nek glas, da bi lahko proizvajalcu rekli da mora tudi ta layout podpreti. Ker za dobavitelja je vsekakor dražje, da mora sam znake gravirati, če ne drugega terja nek čas za vsako tipkovnico. Res čudno, če šteješ celoten balkanski trg je to vseeno kar nekaj ljudi in strank. Po drugi strani pa recimo za zgornji primer izdelujejo Belgijski, Madžarski ter Češki/slovaški layout. To je neka zarota proti balkanu.
Quack !

Ales ::

Točno to mi je nenavadno, še do pred kratkim se je marsikatero solidno tipkovnico znanih proizvajalcev dalo dobiti. Hm?

Imaš prav, zarota. :D

Na pdf-ju vidim, da naj bi bili za Cherry Stream 3.0. drugi layouti možni na zahtevo. Vprašanje, koliko je minimalno naročilo oz. koliko sicer stane kaj takega. Ampak v vsakem primeru je nenavadno, da ni za bivšo YU že v osnovi na voljo layout. Trg je sigurno večji od. npr. Češkega in Slovaškega.

LeQuack ::

Ales je izjavil:

Točno to mi je nenavadno, še do pred kratkim se je marsikatero solidno tipkovnico znanih proizvajalcev dalo dobiti. Hm?

Imaš prav, zarota. :D

Na pdf-ju vidim, da naj bi bili za Cherry Stream 3.0. drugi layouti možni na zahtevo. Vprašanje, koliko je minimalno naročilo oz. koliko sicer stane kaj takega. Ampak v vsakem primeru je nenavadno, da ni za bivšo YU že v osnovi na voljo layout. Trg je sigurno večji od. npr. Češkega in Slovaškega.


Zarota, ni druge. Tudi mene zanima koliko je minimalno naročila za druge layoute.
Quack !

LeQuack ::

Sem potem nabavil tole Cherry Stream 3.0, je UK layout z dodatno graviranimi SLO znaki. Se pa tipka dobro, mogoče malo bolj trde tipke kot sem navajen.

Quack !

Han ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

videc ::

LeQuack je izjavil:

Sem potem nabavil tole Cherry Stream 3.0, je UK layout z dodatno graviranimi SLO znaki. Se pa tipka dobro, mogoče malo bolj trde tipke kot sem navajen.

Hmmm.
Od kdaj sta pa črki Đ in Ć slovenski?

Han ::

Od nekdaj. :))

Furbo ::

Če že windowsi pljunejo ven Đ in Ć, ko pritisneš tja, je fino, če je tudi na tipkovnici tako narisano.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

TRIROG ::

Sam sem se glede vsega navedenega odločil za nakup Logitechovega seta MK520 in sem kar zadovoljen.

EDIT: me pa nadvse moti, da zaradi blokade slovenskih znakov nisem mogel kupiti kakšne boljše tipkovnice.
Kaj nimajo naše in hrvaške tipkovnice enakega layouta?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TRIROG ()

RegulusDraco ::

mk520 je zelo, zelo slaba tipkovnica. Boljše bi bilo, če bi kupil osnovno k120, ki je perfektna.

No...za igrice igrat je tudi mk520 vredu. Če pa želiš karkoli napisat pa... nope.

LeQuack je izjavil:

Sem potem nabavil tole Cherry Stream 3.0, je UK layout z dodatno graviranimi SLO znaki. Se pa tipka dobro, mogoče malo bolj trde tipke kot sem navajen.



zelo dobra izbira!
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Zgodovina sprememb…

videc ::

Furbo je izjavil:

Če že windowsi pljunejo ven Đ in Ć, ko pritisneš tja, je fino, če je tudi na tipkovnici tako narisano.
Jaz, osebno, teh dveh črk ne bi potreboval na prvem nivoju.

RegulusDraco ::

in samo zate, princ, bodo izdali tipkovnico za slovenski trg. Ne za slovenski in hrvaški, ki je itak premajhen. Me čudi, da sploh izdelajo tipkovnico z našim layoutom.

Evo, samo zate:
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Zgodovina sprememb…

Han ::

TRIROG je izjavil:

Kaj nimajo naše in hrvaške tipkovnice enakega layouta?
Naj bi ga imele, če izvzameš zadnji "predlog" slovenskega standarda, ki ga v praksi ni videt nikjer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

videc ::

RegulusDraco je izjavil:

in samo zate, princ, bodo izdali tipkovnico za slovenski trg. Ne za slovenski in hrvaški, ki je itak premajhen. Me čudi, da sploh izdelajo tipkovnico z našim layoutom.

Evo, samo zate:
In zakaj ne?
Imaš kak problem z mojim vprašanjem? Ti paše gledati Đ in Ć na tipkovnici? Bravo.
Tako ali tako skoraj vsi natisnejo/gravirajo gor črke.
Še Microsoftovi kompleti imajo dodatno narejeno gravuro.

Han ::

Q, W, X in Y te pa ne motijo?

videc ::

Ne.

LeQuack ::

Sem ravno opazil, da navkljub ostalim znakom so pozabili dogravirati hash # znak na številko 3. Čudno da bi ravno ta znak pozabili, mogoče so imeli template za US layout, ki ima tam #, UK pa ima funt znak.
Quack !

Han ::

Zanimivo. Na beli z UK razporedom, ki sem jo kupil pred pol leta, je lojtra.

Ko sem novembra lani vzel še eno za prijatelja, sem opazil, da je gravura malce spremenjena - da so naši znaki drugačne barve in debelejši kot so bili prej. Bom ob priliki preveril še lojtro.

Mimogrede, Cherry Stream 2.0 je za odtenek mehkejša za tipkat in ima že v osnovi SLO/CRO razpored. Ni pa gravura laserska. Žal je ni več v prodaji.

LeQuack ::

Han je izjavil:

Zanimivo. Na beli z UK razporedom, ki sem jo kupil pred pol leta, je lojtra.

Ko sem novembra lani vzel še eno za prijatelja, sem opazil, da je gravura malce spremenjena - da so naši znaki drugačne barve in debelejši kot so bili prej. Bom ob priliki preveril še lojtro.

Mimogrede, Cherry Stream 2.0 je za odtenek mehkejša za tipkat in ima že v osnovi SLO/CRO razpored. Ni pa gravura laserska. Žal je ni več v prodaji.


Ja škoda ker so nehal SLO layout podpirat že v originalu. Sem pa našel na Amazonu, da imajo na zalogi točno eno Cherry Stream XT s pravim SLO layoutom, bi jo že zdavnaj nabavil če bi bila črne barve, bela se ne sklada z mojim namizjem :)

Če jo kdo želi kupiti je na voljo tule:
https://www.amazon.co.uk/d/a3o/Cherry-G...

Ali pa Nemški Amazon:
https://www.amazon.de/dp/B00KGVBHC8/ref...

Je pa pravi layout, tudi koda se ujema G85-23100SL-0. Tako da če hoče kdo zadnji kos Cherry Stream XT s SLO layoutom navali narode, samo en kose je še :) Pri nas pa ni nikjer za dobit seveda.
Quack !

Han ::

Sem jo naročil. Upam, da je res slovenska glede na kodo in ne slovaška, kot je pisalo v opisu...

scipascapa ::

kaj imajo pa bosancki, srbi, črnogorci?

Miha 333 ::

scipascapa je izjavil:

kaj imajo pa bosancki, srbi, črnogorci?

"Našo", vsaj tisti z latinico.

LeQuack ::

Han je izjavil:

Sem jo naročil. Upam, da je res slovenska glede na kodo in ne slovaška, kot je pisalo v opisu...


Poročaj ko dobiš.
Quack !

Han ::

Šur. Mogoče skočim danes v LeClerc, kjer imajo ponavadi črne - me firbec matra za #...

LeQuack ::

Han je izjavil:

Šur. Mogoče skočim danes v LeClerc, kjer imajo ponavadi črne - me firbec matra za #...


Jaz sem iz Mimovrte naročil in je bil brez #. Vsi ostali znaki pa so kul.
Quack !

Han ::

Uvaža jih drugače Eventus, gravira pa po moje nekdo drug.

paraboŁa ::

Al pa če se nehate obremenjevat z jebenim layoutom na tipkovnici. Kdor tipka malce več, bi že lahko znal layout na pamet :D. Drugače pa imam sam tole tipkovnico http://www.logitech.com/en-us/product/i... in je kar ok (nizko profilne tipke, osvetljena). Doma imam cherry stream 3.0. Za 30€ top tipkovnica.

LeQuack ::

Ja saj lahko bi tud rekli, da ne rabijo bit slovenski prevodi na izdelkih, itak jih večina zna angleško. Al pa zakaj bi moral biti Windowsi slovenski. Itd.
Quack !

Han ::

Razstavljena črna Cherry Stream 3.0 v LeClercu ima # na trojki, nima pa ^, ki ga dobiš z AltGr.

Vidim, da ima tvoja ^ na šestki, kjer bi moral biti ˛ znak. Na tvoji manjkajo še AltGr ` ˙ ´, ki so na 7, 8 in 9. Tudi tipka pred enko je "napačno" gravirana glede na SLO/CRO razpored.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

cekr ::

Najboljša rešitev je, da najdeš nemško tipkovnico. Tiste 3 znake si pa že zapomniš, kje so.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Beta2 ::

Določeni te znaki so original UK layout (tisti ki so zgoraj levo na tipkah na sliki) torej tudi ^ na šestici. Dograviran pa je ^ dodatno na trojki kar je pravilno za slo. Originalni layout pač ostane oni samo dodatno gravirajo SLO znake, je pa res da jih nekaj manjka kot si napisal. Verjetno bi bilo malo preveč natlačeno če bi na UK dogravirali še čisto vse SLO mogoče je to razlog da dajejo gor le tiste ki se jih največ uporablja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Beta2 ()

mtosev ::

cekr je izjavil:

Najboljša rešitev je, da najdeš nemško tipkovnico. Tiste 3 znake si pa že zapomniš, kje so.
jaz imam na prenosniku nemško tipkovnico. sem ga vzel v nemčiji
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

LeQuack ::

Han je izjavil:

Razstavljena črna Cherry Stream 3.0 v LeClercu ima # na trojki, nima pa ^, ki ga dobiš z AltGr.

Vidim, da ima tvoja ^ na šestki, kjer bi moral biti ˛ znak. Na tvoji manjkajo še AltGr ` ˙ ´, ki so na 7, 8 in 9. Tudi tipka pred enko je "napačno" gravirana glede na SLO/CRO razpored.


Ja očitno je še tudi nekaj ostalih znakov, ki sem jih spregledal. Tudi enojni narekovaj (') npr. manjka pri tipki za vprašaj. Najbrž ima tista iz Leclerc drugega dobavitelja in posledično drugačno gravuro? A ostali znaki so vsi štimali?
Quack !

Han ::

Dobavitelj oz. uvoznik je samo Eventus, gravirata pa najmanj dva, ali pa so se dogovorili, da nekaj znakov enostavno opustijo...

Na druge znake nisem bil pozoren, bom pa jutri še enkrat pregledal belo (prilepim fotko) iz prve dobave/gravure, ki bi morala biti enako dogravirana kot ta črna v LeClercu. Imajo tudi belo, a ni razstavljena. Cena je dokaj zasoljena - 34 eur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

LeQuack ::

Han je izjavil:

Dobavitelj oz. uvoznik je samo Eventus, gravirata pa najmanj dva, ali pa so se dogovorili, da nekaj znakov enostavno opustijo...

Na druge znake nisem bil pozoren, bom pa jutri še enkrat pregledal belo (prilepim fotko) iz prve dobave/gravure, ki bi morala biti enako dogravirana kot ta črna v LeClercu. Imajo tudi belo, a ni razstavljena. Cena je dokaj zasoljena - 34 eur.


Potem pa imajo res več graverjev ali pa so enoatavno zamenjali layout vmes. Sicer pa cena je bila tudi v Mimovrste 33 eur, tako da je skoraj isto.
Quack !

Han ::

Prijatelj, ki ima belo, kupljeno novembra lani, tudi nima #.

Pod 30 eur jo imata nakupovanje.net in EnaA.

LeQuack ::

Han je izjavil:

Prijatelj, ki ima belo, kupljeno novembra lani, tudi nima #.

Pod 30 eur jo imata nakupovanje.net in EnaA.


Ja edino trenutno so vse razprodane, na Eventus pa so rekli da bodo dobavljive šele čez 3 tedne. Na Mimovrste pa so jih imeli še 2 v skladišču.
Quack !

Han ::

Shrani.si ne deluje več, zato sem naložil fotko prek Slikomata, ki jo žal obrne za 90°. Prvo, kar sem opazil, je ravno manjko znaka za stopinje na petki. Skratka, tale gravura se mi zdi še slabša. Jao!!!

 Cherry Stream 3.0 grey UK/SLO prva dobava

Cherry Stream 3.0 grey UK/SLO prva dobava

Han ::

Sem še malo gledal tvojo črno in opazil, da so na desni strani številčnih tipk znaki gravirani napačno. Kar je zgoraj, bi moralo biti spodaj (AltGr) in obratno (Shift)... Pojma nimajo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mehanska tipkovnica (strani: 1 2 3 455 56 57 58 )

Oddelek: Kaj kupiti
2854634060 (96) bigbada
»

Katero tipkovnico kupiti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
13924719 (923) boolsheat
»

logitech ultrax nadomestek? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
13824783 (11340) scipascapa
»

Nova tipkovnica - kaj in kje kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5212813 (10471) zhigatsey

Več podobnih tem