» »

Blejsko jezero

Blejsko jezero

«
1
2

traxxas ::

Zanima me, če je jezero zamrznjeno in če je varno za hojo do otočka ?

Hvala in lp

PrimozR ::

Ne in verjetno potem še enkrat ne.

jest10 ::

Z vprašanjem se vrni čez 2 tedna

chucki ::

Mislim kakšno vprašanje... Po nobenem ledu ni varno hoditi, razen če je umetno narejen. 8-O
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

traxxas ::

oki, hvala.

konspirator ::

Ko bo vsaj 10 dni zapored pod 0C (-5 in več) lahko začneš preverjati debelino.
--

bluefish ::

Če ne bi rad ravno potrjeval Darwina, se temu izogni.

konspirator ::

Kdaj je bilo zamrznjeno, da je bilo varno za hojo (če sploh) ?
--

PrimozR ::

Večkrat, nazadnje par let nazaj, ko je bilo teden ali dva tam okrog -10. So se ljudje vozili po ledu z motorji, nisem pa prepričan, če je takrat šel na led nekdo z avtom. Prej nedvomno že večkrat.

Mimogrede, v z ledom bolj bogatih državah za vožnjo po ledu priporočajo nekje 20 do 25 cm ledu. Toliko ga je na bajerjih v okolici Bleda že nekaj časa.

Okapi ::

chucki je izjavil:

Mislim kakšno vprašanje... Po nobenem ledu ni varno hoditi, razen če je umetno narejen. 8-O

Ne bluzi. Po ledu s kamioni vozijo, ko je dovolj debel. Dokler se na pomlad prvemu ne vdre.;)

jest10 ::

konspirator je izjavil:

Kdaj je bilo zamrznjeno, da je bilo varno za hojo (če sploh) ?

Februar 2012

radmannsdorf ::

za plavanje je primerno ;)
http://www.bled.si/en/web-camera

Netrunner ::

 Pretvori si v cm

Pretvori si v cm



1 inč = 2,54 cm

Se pravi za avto mora biti cca 20cm

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

Mare2 ::

A želiš tole?

http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Invictus ::

Zgleda se spet išče slovenski kandidat za Darwinovo nagrado 2017...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Machete ::

Kaj pa je fora tega jezera, da se naj ne bi hodilo? Resno sprašujem, ker prejšnji teden so pri nas drsali in igrali hokej na sicer tekoči reki. Jezero pa je kolikot toliko stoječa voda. Plus par dni, noči okrog -10 je imho čisto dovolj za kvalitetno skorjo :D
Kje se motim? (Ker ne poznam specifike Blejca).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Okapi ::

Nikjer se ne motiš. Samo mestni otroci dandanes, ko se ne premaknejo več izza računalnika, pač ne vedo, kaj je to zamrznjen bajer (ali jezero).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

imagodei ::

FFS, no... Danes ti noben uradnik ne bo več dejal, da je po ledu varno hodit. Dejstvo pa je, da smo včasih vsako zadosti mrzlo zimo drsali na Blejskem jezeru ali na Šobčevem bajerju. Spomnim se, da so nas starši spustili celo same (danes bi bil to verjetno zadostni razlog, da bi socialna odvzela otroka), so pa starejšim naročili, da morajo nujno preveriti debelino ledu, ki je morala biti najmanj 10 cm. Jasno se spomnim prizora, ko je starejši sosed z nožem delal luknjo v led na Šobcu in nato meril z geotrikotnikom. :)
- Hoc est qui sumus -

Vice ::

Včasih smo imeli še dirke gor s starimi dobrimi bolhcami.

krneki0001 ::

bolhce pa ježevke gor in kros med stožci.

radmannsdorf ::



Machete ::

Danes je to smrtno nevarno. Jutri pa bo brez posebnega izpita že prepovedano stopit iz stanovanja pod milo nebo. 8-O
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Okapi ::

Zdaj veste, zakaj se reče "dobri stari časi".;)

jype ::

Okapi> Zdaj veste, zakaj se reče "dobri stari časi".;)

Tudi novi časi so čisto spodobni:



Jerry000 ::

chucki je izjavil:

Mislim kakšno vprašanje... Po nobenem ledu ni varno hoditi, razen če je umetno narejen. 8-O

Včasih smo vsako leto šli peš do otočka, nekateri so celo drsali. Včasih je ornk zmrznil in je led imel veliko debeline. Kako je pa danes pa ne vem, je pa bilo včasih dovolj varno

M.B. ::

Tudi na oceanu se da z avtom vozit po Ledenih cestah.
Tuktoyaktuk Winter Road is an ice road on frozen Mackenzie River delta channels and the frozen Arctic Ocean between the Northwest Territories communities of Inuvik and Tuktoyaktuk, in Canada.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

bili_39a ::

M.B. je izjavil:

Tudi na oceanu se da z avtom vozit po Ledenih cestah.
Tuktoyaktuk Winter Road is an ice road on frozen Mackenzie River delta channels and the frozen Arctic Ocean between the Northwest Territories communities of Inuvik and Tuktoyaktuk, in Canada.


A res?? Nikoli ne bi pomislil :) Le kako so prišli na severni tečaj...

MIHAc27 ::

Na Ljubljanskem bajerju v Mostecu se je lani udrlo ženski z otrokom v vozičku (pa mislim da je bil še en otrok zraven). Letos so menda tudi že vlekli ven nekoga...

Sej vem, da zna bit zelo zabavno, po drugi strani pa... tudi nevarno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MIHAc27 ()

Machete ::

Ja ampak tista ženska je šla, ko je bil cel dan (ali celo prejšnji dan) od juga.
Zdrava pamet je vseeno dobrodošla, ker nesmrtni pa niso bili niti v starih dobrih časih. 8-)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

MIHAc27 ::

Sej še zdaleč ni bila edina tisti dan na ledu, jih je bilo kar nekaj.

imagodei ::

Na led ne greš prvi dan, ko se zaradi nizkih temperatur na jezeru začne delati skorjica; niti na led ne greš, ko se temperature dvignejo na +5 stopinj in se led očitno topi.

Na Blejsko jezero smo hodili ponavadi konec januarja ali v začetku februarja, ko je po 1 tednu temperatur okoli -10 stopinj led dobil ustrezno debelino. Torej, na led greš, ko je led debel vsaj 10 cm IN temperature čez dan ne priplezajo čez 0o C. Nadalje, če je led pokrit s plastjo snega (oziroma je "zvožen"), potem tudi drsanje na sončen dan ni problematično. Nasprotno pa, če je led "črn" (torej se vidi skozenj), potem seveda sonce ogreva vodo in se led začne topiti od spodaj navzgor - tudi če je zunaj minus. Torej, drsanje v krasnem sončnem dnevu ni ravno priporočljivo, četudi je zunaj minus.

Na zmrzneno jezero greš torej, ko ugotoviš, da je debelina ledu vsaj cca 10 cm, ko zunanje temperature tudi čez dan ne narastejo preko 0 in ko je vreme pretežno oblačno. V takih razmerah se nikomur ne bo udiralo.

Če si pa frajer, pa greš na led že takoj drugi dan po tistem, ko se je na ledu naredil led, zunaj sije sonce, temperature so pa kvečjemu kakšno stopinjo pod ničlo, potem pa seveda prosiš za nesrečo.
- Hoc est qui sumus -

Mare2 ::

Še osel ne gre dvakrat na led... sploh če se udre.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Jerry000 ::

Mare2 je izjavil:

Še osel ne gre dvakrat na led... sploh če se udre.

Ampak tisto je osel, mi smo pa ljudje :)

Red_Mamba ::

imagodei je izjavil:

Na led ne greš prvi dan, ko se zaradi nizkih temperatur na jezeru začne delati skorjica; niti na led ne greš, ko se temperature dvignejo na +5 stopinj in se led očitno topi.

Na Blejsko jezero smo hodili ponavadi konec januarja ali v začetku februarja, ko je po 1 tednu temperatur okoli -10 stopinj led dobil ustrezno debelino. Torej, na led greš, ko je led debel vsaj 10 cm IN temperature čez dan ne priplezajo čez 0o C. Nadalje, če je led pokrit s plastjo snega (oziroma je "zvožen"), potem tudi drsanje na sončen dan ni problematično. Nasprotno pa, če je led "črn" (torej se vidi skozenj), potem seveda sonce ogreva vodo in se led začne topiti od spodaj navzgor - tudi če je zunaj minus. Torej, drsanje v krasnem sončnem dnevu ni ravno priporočljivo, četudi je zunaj minus.

Na zmrzneno jezero greš torej, ko ugotoviš, da je debelina ledu vsaj cca 10 cm, ko zunanje temperature tudi čez dan ne narastejo preko 0 in ko je vreme pretežno oblačno. V takih razmerah se nikomur ne bo udiralo.

Če si pa frajer, pa greš na led že takoj drugi dan po tistem, ko se je na ledu naredil led, zunaj sije sonce, temperature so pa kvečjemu kakšno stopinjo pod ničlo, potem pa seveda prosiš za nesrečo.


a ce se pa taLi pa lahko gres?
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

imagodei ::

Ne vem, preberi kaj sem napisal, pa premisli.
- Hoc est qui sumus -

Gambino ::

imagodei je izjavil:

Na led ne greš prvi dan, ko se zaradi nizkih temperatur na jezeru začne delati skorjica; niti na led ne greš, ko se temperature dvignejo na +5 stopinj in se led očitno topi.

Na Blejsko jezero smo hodili ponavadi konec januarja ali v začetku februarja, ko je po 1 tednu temperatur okoli -10 stopinj led dobil ustrezno debelino. Torej, na led greš, ko je led debel vsaj 10 cm IN temperature čez dan ne priplezajo čez 0o C. Nadalje, če je led pokrit s plastjo snega (oziroma je "zvožen"), potem tudi drsanje na sončen dan ni problematično. Nasprotno pa, če je led "črn" (torej se vidi skozenj), potem seveda sonce ogreva vodo in se led začne topiti od spodaj navzgor - tudi če je zunaj minus. Torej, drsanje v krasnem sončnem dnevu ni ravno priporočljivo, četudi je zunaj minus.

Na zmrzneno jezero greš torej, ko ugotoviš, da je debelina ledu vsaj cca 10 cm, ko zunanje temperature tudi čez dan ne narastejo preko 0 in ko je vreme pretežno oblačno. V takih razmerah se nikomur ne bo udiralo.

Če si pa frajer, pa greš na led že takoj drugi dan po tistem, ko se je na ledu naredil led, zunaj sije sonce, temperature so pa kvečjemu kakšno stopinjo pod ničlo, potem pa seveda prosiš za nesrečo.



Kakšnih 10cm. Kje ti ta informacija. Debel mora biti vsaj 5cm.

imagodei ::

Gambino je izjavil:

Kakšnih 10cm. Kje ti ta informacija. Debel mora biti vsaj 5cm.

Tako so nas učili stari ljudje, ko sem bil otrok.

Fora je, da je led lahko različen. Najtrši je t.i. "črni led", pri katerem v sami strukturi ledu ni umazanije in/ali mehurčkov. Tak led nastaja izključno z zmrzovanjem (čiste) vode v jezeru. Lahko pa se led tudi tali in nato ponovno zmrzne, lahko nastaja tudi z zmrzovanjem snega, ki pade nanj, lahko se vanj ujamejo nečistoče, ki plavajo vrhu jezera/bajerja (listje ipd)... Tak led ima bistveno manjšo nosilnost.

Nadalje se zlahka zgodi, da je led na enem delu precej debel, na drugem delu, kjer pa je pretok vode večji, pa je precej stanjšan. Običajno se ob pritoku v jezero/bajer oziroma izlivu iz njega to razločno vidi, ker v neposredni okolici ledu sploh ni. Ne vidi pa se tega sredi jezera, če je zaradi konfiguracije dna tam večji pretok. Razlika v debelini ledu je lahko precejšnja.

Meni se številka 10cm sploh ne zdi pretirana. Tudi če je na določenem delu zaradi omenjenih razlogov debelina ledu 50% manjša, ali pa je tam struktura ledu bistveno slabša, se pri 10cm nimaš kaj bat. Če si zadovoljen s 5cm, se hitro zgodi, da se na delu jezera v resnici sprehajaš oz. drsaš po ledu, ki nima več kot 2cm. To je pa za 80 kilskega moškega že bistveno premalo. Sploh, če je njegova teža skoncentrirana na 3mm šini drsalke.
- Hoc est qui sumus -

traxxas ::

Cela filozofija iz te teme .

Gambino ::

imagodei je izjavil:

Gambino je izjavil:

Kakšnih 10cm. Kje ti ta informacija. Debel mora biti vsaj 5cm.

Tako so nas učili stari ljudje, ko sem bil otrok.

Fora je, da je led lahko različen. Najtrši je t.i. "črni led", pri katerem v sami strukturi ledu ni umazanije in/ali mehurčkov. Tak led nastaja izključno z zmrzovanjem (čiste) vode v jezeru. Lahko pa se led tudi tali in nato ponovno zmrzne, lahko nastaja tudi z zmrzovanjem snega, ki pade nanj, lahko se vanj ujamejo nečistoče, ki plavajo vrhu jezera/bajerja (listje ipd)... Tak led ima bistveno manjšo nosilnost.

Nadalje se zlahka zgodi, da je led na enem delu precej debel, na drugem delu, kjer pa je pretok vode večji, pa je precej stanjšan. Običajno se ob pritoku v jezero/bajer oziroma izlivu iz njega to razločno vidi, ker v neposredni okolici ledu sploh ni. Ne vidi pa se tega sredi jezera, če je zaradi konfiguracije dna tam večji pretok. Razlika v debelini ledu je lahko precejšnja.

Meni se številka 10cm sploh ne zdi pretirana. Tudi če je na določenem delu zaradi omenjenih razlogov debelina ledu 50% manjša, ali pa je tam struktura ledu bistveno slabša, se pri 10cm nimaš kaj bat. Če si zadovoljen s 5cm, se hitro zgodi, da se na delu jezera v resnici sprehajaš oz. drsaš po ledu, ki nima več kot 2cm. To je pa za 80 kilskega moškega že bistveno premalo. Sploh, če je njegova teža skoncentrirana na 3mm šini drsalke.


5cm je dost. Vse ostalo kar si napisal je če je in nima veze s tem kar sem sam napisal. 5cm je dost. Na 15cm pa se lahko že z avtom furaš, na 30cm pa s tovornjakom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gambino ()

krneki0001 ::

5cm če je led čist. 5 cm je premalo, če je bel led, takrat mora biti vsaj 2x toliko. Tako so tudi mene starejši učili, ko sem bil mlajši in smo hokej igrali na bajerjih.

GupeM ::

Gambino, zdaj pa premisli. Recimo, da imaš 85 kg. Boš skočil z elastiko za bungee jumping, ki zdrži (po deklaraciji) točno 85,5 kg, upoštevaje tvojo hitrost? Predvidevam, da nisi tako pogumen. Jaz vem da nisem.
Boš skočil z elastiko, ki zdrži 85 kg + 50% več (po deklaraciji)? Ne vem, ali si tako pogumen ali ne, ampak jaz bi. Tudi, če je v elastiki prišlo do kakšne mehanske poškodbe (nitka ali dve strgani), te bo druga še vedno zdržala, medtem ko te prva ne bo.

Red_Mamba ::

imagodei je izjavil:

Ne vem, preberi kaj sem napisal, pa premisli.


sem prebral in sem ospice dobil k ne poznas fizike. zato sem te pa vprasal.
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

mancini ::

gupe

pozabljaš da imajo takšne elastike potem zraven obvezno dodan še faktor varnosti, tako da lahko brez problema skočiš s to 85 kg

GupeM ::

Mogoče sem se nerodno izrazil. Si me pa ti popravil z besedno zvezo faktor varnosti. Torej... pri elastiki ga upoštevaš, pri ledu pač ne? To sem hotel povedati.

imagodei ::

Red_Mamba je izjavil:

imagodei je izjavil:

Ne vem, preberi kaj sem napisal, pa premisli.


sem prebral in sem ospice dobil k ne poznas fizike. zato sem te pa vprasal.

:) Veš da, srček.
- Hoc est qui sumus -

Red_Mamba ::

imagodei je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

imagodei je izjavil:

Ne vem, preberi kaj sem napisal, pa premisli.


sem prebral in sem ospice dobil k ne poznas fizike. zato sem te pa vprasal.

:) Veš da, srček.


stupid is who stupid does :))
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

imagodei ::

Ti samo pazi, da ti ošpice ne bodo prešle v encefalitis.
- Hoc est qui sumus -

next3steps ::

Gambino je izjavil:



5cm je dost. Vse ostalo kar si napisal je če je in nima veze s tem kar sem sam napisal. 5cm je dost. Na 15cm pa se lahko že z avtom furaš, na 30cm pa s tovornjakom.

Lejga, če ti žena pravi, da je 5 cm zadosti, se morda laže. Morda! Vse je odvisno od drugih faktorjev, pri katerih teh 5 cm nastopi.
Enako je z ledom.

Slikca stran ali dve nazaj jasno to tudi ponazori.

Red_Mamba ::

imagodei je izjavil:

Ti samo pazi, da ti ošpice ne bodo prešle v encefalitis.


zame te ne rabi skrbet srcek :))
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Gambino ::

Tole je skopirano iz študije:

Iz tabele razberemo, da 4 cm črnega ledu nosi 160 kg, 1 dm že 1000 kg oz. 1 t, 2 dm 4 t, pol metra debel
led pa lahko obremenimo s 25 t!


Kaj več si pa lahko preberete na LINK-u.

Da ne bomo znanosti odkrival.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ena zimska, led in drsalec

Oddelek: Šola
51318 (916) SeMiNeSanja
»

Drsanje na Blejskem jezeru

Oddelek: Loža
122391 (1799) biokill
»

kako globoko zmrzne zemlja

Oddelek: Znanost in tehnologija
115076 (4755) keber
»

fizika - tališče glede na tlak

Oddelek: Šola
216253 (6017) Aspirinix

Več podobnih tem