» »

Nakup in hramba radioaktivnih snovi

Nakup in hramba radioaktivnih snovi

«
1
2

poweroff ::

Torej, na internetu je mogoče LEGALNO kupiti torijevo svetilko. Gre za svetilke, ki so jih do sredine 1990-tih normalno proizvajali in jih je bilo mogoče kupiti v praktično vsaki pohodniški trgovini v ZDA. Zadeva seva minimalno in je pod zakonsko določeno mejo, menda se jih da v ZDA še vedno kupiti v nekaterih trgovinah (stare zaloge).

Te svetilke so nizko radioaktivne in načeloma niso nevarne, razen če vdihuješ torijev prah (se pravi če bi to brusil ali vrtal). Torij se sicer pri razpadu spremeni v Radij 228, ampak razpolovni čas je 14 milijard let. Z nevtronskim obsevanjem ga je mogoče spremeniti v Uran 233, ki se uporablja kot jedrsko gorivo in je nevaren, ampak v teh svetilkah so količine zanemarljive tako da je to bolj stvar teorije. Večina sevanja je alfa, ki ga je mogoče zaustaviti že z navadnim papirjem, nekaj malega pa seva tudi gama.

V glavnem, na internetu nekateri prodajajo torijeve dele teh svetilk, saj so dober vir testnega sevanja.

Razmišljam, da bi si zadevo nabavil, zato me zanima kako je s hrambo in posestjo tega pri nas. Načeloma ne bi smel biti problem, saj je zadeva pod zakonsko določeno mejo sevanja, vprašanje je pa kako je s transportom, ali so kakšne zakonske zahteve glede rokovanja s to snovjo, kako je s hrambo,.. Načeloma bi imel zadevo v neprodušno zaprti plastični vrečki, ki bi bila spravljena v zaprti kovinski škatli (zraven pa bi dal recimo še silica gel, da ni vlage), ampak vprašanje je, ali mora biti gor kakšna posebna označba, itd.

Skratka, zanima me predvsem pravni vidik.
sudo poweroff

harvey ::

Skratka, zanima me predvsem pravni vidik.

Obrni se na kakšen ZVD in ti bodo znali ustrezno svetovati.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

eko_2k4 ::

Sevanje mora biti pod "ravnjo izvzetja", da ni potreben nadzor:
https://www.uradni-list.si/1/content?id... (glej pdf tabelo na koncu za tvoj radionuklid)

Colt1911 ::

U , to mam pa doma...
Upam da me zaradi tega nimajo na kakšnem seznamu (potencijalnih ?) teroristov in to kakšni dve mesti pred Al Baghdadijem ?!:8)

nikjozo ::

Imel sem vzorec kalijevega klorida, ki je seval nekje dvakratno kolicino dovoljene background radiacije 60microSv(beta in gama). Kupil znotraj EU pa ni bilo nobenih problemov. Tako da tudi ta mali vzorcek torija ne bi smel biti problem. Poskusi dobiti znotraj EU pa ne bo nobenih tezav niti s posiljanjem.
Ce pa rabis samo kot vzorec in ti ni vazen material, predlagam kalijev klorid. Je cenejsi kot torij in lazje za dobiti. 100g kalijeve soli je vec kot dovolj da detektorji zacnejo piskati.

MadMax ::

Mah, tista srajčka za plinske lampice je malce aktivnejša kot rdeče (torijeve) elektrode za TIG varjenje, pa slednje še vedno prodajajo in ni omejitve, koliko kosov elektrod smeš imeti v posesti :)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

tikitoki ::

Se par tamatlih se loti delanja reaktorja, kot je bil en primer, pa bo prepovedano:).

negotiator ::

@Matthai

Ti kar kupi, če rabiš. Radiacija je tako majhna, da imaš lahko to kot obesek celo življenje s sabo, pa ti ne bo nič.
All easy problems have already been solved.

poweroff ::

Hmm, kje pa bi dobil kalijev klorid?
sudo poweroff

negotiator ::

poweroff je izjavil:

Hmm, kje pa bi dobil kalijev klorid?


http://www.ebay.com/itm/Potassium-Chlor...
All easy problems have already been solved.

poweroff ::

Hmm, ja... pri nas sem mislil.
sudo poweroff

negotiator ::

poweroff je izjavil:

Hmm, ja... pri nas sem mislil.


Lahko poskusiš v mikro+polo ampak tam mislim, da so kar visoke cene, ker gre za zelo čiste snovi, če pa imaš kaj izkušenj s kemijo, imajo na revivo.si kalijev hidroksid. V merkurju, bauhausu in podobnih trgovinah dobiš solno kislino. To dvoje zmešaš in boš dobil raztopino kalcijevega klorida, ko bo reakcija končana (je pa treba biti previden, ker je to zelo eksotermna reakcija, obe snovi pa sta lahko precej nevarni za kožo in oči, sploh kalijev hidroksid). Raztopino nato le še segreješ, da izpariš vodo in ostane ti kalcijev klorid (pri reakciji dodaš višek solne kisline, da ti ne ostane hidroksid v raztopini - to bi pomenilo, da bi ga imel na koncu tudi v produktu, kalijevemu hidroksidu - višek solne kisline pa preprosto izpari v zrak, se pravi, da te za to ne rabi skrbet). Bi pa vse to odsvetoval, če nimaš izkušenj in znanja.

Evo: http://market.mikro-polo.si/vsi-izdelki...

46eur/kg, poleg tega rabiš še podpisano izjavo o namenu uporabe kemikalij, itd.

Mislim, da je najbolje, če naročiš na ebay-u, razen, če preprosto nimaš možnosti za to.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Hmm, toliko izkušenj definitivno nimam, tako da to odpade.
sudo poweroff

negotiator ::

poweroff je izjavil:

Hmm, toliko izkušenj definitivno nimam, tako da to odpade.


Potem pa, kot sem že rekel, ebay, če imaš možnost, lahko pa poskušaš najti tukaj na forumu koga, ki bi ti lahko to zrihtal - nekdo bo že imel.
All easy problems have already been solved.

poweroff ::

Ok, koliko je pa kalijev klorid nevaren? Če se prav spomnim, ga uporabljajo kot nadomestek soli (natrijeve) in za gnojilo, ampak če se prav spomnim kalijeve spojine pa srce ne gredo ravno skupaj...
sudo poweroff

negotiator ::

poweroff je izjavil:

Ok, koliko je pa kalijev klorid nevaren? Če se prav spomnim, ga uporabljajo kot nadomestek soli (natrijeve) in za gnojilo, ampak če se prav spomnim kalijeve spojine pa srce ne gredo ravno skupaj...


Nevaren je ene toliko, kot kuhinjska sol. Če se ga da pa direktno v kri, pa ne vem, kako je. Vem, da se ga uporablja tudi za zdravljenje nečesa, se pa ne spomnim, česa natanko. Skratka, uporablja se tudi v hrani in telo ga nekaj tudi rabi, ne vem pa, koliko. Kar se pa tiče samega rokovanja, brez, da ga zaužiješ, je pa popolnoma nenevarna snov - v stiku s kožo ni nevaren.

smrtna doza za kuhinjsko sol je 3g/kg telesne teže, za kalijev klorid pa 2.6g/kg. Pri teh koncentracijah je okoli 50% možnosti, da te ubije.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Malo ga je v rehidracijski soli. Ok, to bo po moje boljša varianta kot torij.

Se pravi če ga obliznem ni problema...

Mimogrede, zadevo rabim zato, ker sem si izdelal Geigerjev števec in rabim za demo.
sudo poweroff

negotiator ::

Aha, saj tudi, če kupiš tisto "radioaktivno lučko", ni to neka taka radiacija, da bi ti škodilo (že tista ampula blokira precej sevanja).
All easy problems have already been solved.

poweroff ::

To že, ampak a ni torij težka kovina? Pa alfa delci so tudi problem, če je snov v prahu in se ne izloča iz telesa...
sudo poweroff

vostok_1 ::

Don't do it.
Seriously, don't do it.

Radiacija je majhna...minimalna...dokler ti ne gre v pljuča, pol pa boš jebal ježa. Taki so alfa-sevalci...benigni dokler ne pridejo v telo. Enkrat ko se notri zasidrajo pa so najhujša oblika sevanja...permanentno, until you die. Izločajo pa se izredno počasi, če sploh.
Te zadeve se hudo prašijo ob najmanjši malomarnosti.

Pusti na miru, nekaj kar ne vidiš ali čutiš. One day you'll fuck it up in ti bo žal.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

SeMiNeSanja ::

V srednji šoli smo imeli vaje merjenja radioaktivnosti, pa smo imeli en vzorec, ki je bil zalit v plastiko, če se še prav spomnim.

Kje se kaj takega dobi, res nebi vedel. Bi pa mogoče vprašal v Podgorici pri dečkih, ki so eksperti za to področje.

Koneckoncev je treba tiste števce tudi kdaj umerjati? Tudi za to morajo imeti kakšen referenčni vzorec.

Ksr tako, pa ga tudi jaz nebi sračkal z nekimi substancami v prašni, tekoči ali plinasti obliki. Preveč tveganja za zdravje.

nurse013 ::

Hm,oni merilec iz JNA je imel zraven nekaksen okrogel komad ki naj bi sluzil za umerjanje
:)
you gotta be kidding me...

poweroff ::

vostok_1 je izjavil:

Don't do it.
Seriously, don't do it.

Kaj konkretno? Natrijev klorid?
sudo poweroff

negotiator ::

poweroff je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Don't do it.
Seriously, don't do it.

Kaj konkretno? Natrijev klorid?


A si ti ziher, da si mislil torij? Sem šele zdajle opazil, ko je vostok1 komentiral. Tiste lučke vsebujejo tritij, poleg tega je popolnoma zaprt v akrilnem steklu (notri pa mislim, da je še steklena ampula) - ni šans, da sploh prideš v stik s tem - radiacija je pa majhna, kot sem že omenil.

Torij:





Tritij:





Tritij je plin pri normalnih pogojih - mislim, da je na zunanji steni teh ampul fosfor, ki zaradi sevanja sveti.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

negotiator ::

Ti si verjetno mislil tole:



To je definitivno bolj nevarno od tritijevih svetilk.
All easy problems have already been solved.

pegasus ::

Zakaj bi hotel kupovati nekaj sevajočega? A par lopat pepela iz najbližje termoelektrarne ne seva dovolj?

negotiator ::

pegasus je izjavil:

Zakaj bi hotel kupovati nekaj sevajočega? A par lopat pepela iz najbližje termoelektrarne ne seva dovolj?


Zakaj bi potem hotel kupit par lopat pepela? :) Vožnja do najbližje TE lahko stane več, kot recimo neka količina kalijevega klorida, samo najti mora nekoga, ki mu ga lahko proda.

@Matthai

V bistvu bi moralo najbrž delovat tudi s kalijevim hidroksidom (tega pa seveda dobiš na revivo.si, je pa fizična trgovina v kamniku, nekje zraven titana (samson kamnik)). Mogoče bi lahko kar geigerjev števec tja nesel in ga preizkusil (bi te pa najbrž hitro kdo postrani pogledal).
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

eko_2k4 ::

Ni vazno katera spojina s kalijem je. Lahko pa poskusis tudi z suhimi gobami (jurcki), bi moralo bit okoli 0.5 Bq/g. Ce pa dobis kaksne iz Bosne ali Srbije pa znatno vec.

negotiator ::

eko_2k4 je izjavil:

Ni vazno katera spojina s kalijem je. Lahko pa poskusis tudi z suhimi gobami (jurcki), bi moralo bit okoli 0.5 Bq/g. Ce pa dobis kaksne iz Bosne ali Srbije pa znatno vec.


Tudi banane imajo kalij, baje pa ne ravno toliko, da bi z detektorjem to zaznaval.

@Matthai

Zdajle sem se spomnil, da imajo tudi nekateri detektorji dima radioaktivni americij. Pa nekatere starejše leče za fotoaparate imajo steklo z uranom, poleg tega imaš cel kup kuhinjske steklovine, ki je izdelana iz uranovega stekla:
All easy problems have already been solved.

maco-maco ::

kaj pa NPK gnojilo? K + (U + Ra (iz fosfatov))
Kaj?

Beernarrd ::

V mleko dodajajo kalij...

vostok_1 ::

negotiator je izjavil:

Ti si verjetno mislil tole:



To je definitivno bolj nevarno od tritijevih svetilk.


Točno to je bilo mišljeno.
Plus še te starejše so bile na azbestni mrežici.
Don't be a dumbass and find another hobby, at least something less polluting.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

poweroff ::

vostok, morda si spregledal - ti odsvetuješ nakup kalijevega klorida ali torija? Ker za torij sem že napisal, da sem se odločil da ne kupim.
sudo poweroff

andromedar ::

Uh, mislim da sem ravno zadnjič vrgel stran torijevo mrežico - ko sem nekaj pospravljal predale :)

Tole: https://www.aliexpress.com/store/produc...

Bila je stara kakih 35 let, ampak nerabljena - še zapakirana.
Eh?

tikitoki ::

Jao, kako zapleteno pridobivanje snovi, ki jo lahko kupis kot nadoemstek za namizno sol v supermarketu. Damn. (KCL)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

vostok_1 ::

poweroff je izjavil:

vostok, morda si spregledal - ti odsvetuješ nakup kalijevega klorida ali torija? Ker za torij sem že napisal, da sem se odločil da ne kupim.


Odsvetujem nakup tiste mrežice ali karkoli ni v monolitni, stabilni in robustni obliki, ki se jo da zlahka manipulirat.
Konkretno govorim o thoriated zadevah ja.
Tiste mrežice so jih naredili tako, da so jih potopili v koloidno zmes koncentriranega torija...you know what happens when it dries up? Dust...lots of it.
Že če hočeš malo se zafrkavat z radioaktivnostjo, je "dokaj safe" varilna elektroda. Wash your hands after use and don't grind it. Pa še te, so jih države počasi začele prepovedovat.

Kaj pa hočeš naredit pravzaprav, cloud chamber or something?


Nasploh so mi blesave te "dokler ne presežeš doze je vse ok". To je tako pomankljiva in zavajujoča izjava.
Poglejmo ta primer:
Vzemimo metek pištole. Konico metka sploščimo v desetinko milimetra debelo, ploščato folijo. Nato to folijo izstrelimo v človeka z isto količino energije kot jo dejansko ima metek...kaj bi se človeku zgodilo? Najbrž smešen youtube video.
Drugič pa pustimo konico nespremenjeno in jo izstrelimo v človeka, po možnosti v predel srca ali glave. Kaj bi se zgodilo? Človek bi bil mrtev v sekundi. And you in jail or worse.
To je radiacija. Dokler je izotropna vse tiste, toliko sevanja na kg na leto je res ok merilo. Ampak v realnosti ni nikoli tako.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

vostok_1 ::

PS. Z vsemi radioaktivnimi zadevami je isto kot z jedrskimi elektrarnami...dokler je vse pod kontrolo, dolgo časa ne bo nič in bo vse super...but one day shit will hit the fan and it'll stay shitty for a very, very long time.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

poweroff ::

tikitoki je izjavil:

Jao, kako zapleteno pridobivanje snovi, ki jo lahko kupis kot nadoemstek za namizno sol v supermarketu. Damn. (KCL)

Ne boš verjel, ampak sem gledal v Mercatorju in še par trgovinah in tega nimajo.
sudo poweroff

[D]emon ::

nurse013 je izjavil:

Hm,oni merilec iz JNA je imel zraven nekaksen okrogel komad ki naj bi sluzil za umerjanje


DR-M3 je imel kalibracijski vir Sr-90, ki, mimogrede, za cca 150x presega mejne vrednosti za nenadzorovane radioloske vire.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

negotiator ::

poweroff je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Jao, kako zapleteno pridobivanje snovi, ki jo lahko kupis kot nadoemstek za namizno sol v supermarketu. Damn. (KCL)

Ne boš verjel, ampak sem gledal v Mercatorju in še par trgovinah in tega nimajo.


Kot je že maco-maco predlagal, poskusi s NPK gnojilom - tega dobiš v vsaki trgovini z živili.
All easy problems have already been solved.

poweroff ::

OK. Po moje bo to dobra izbira, ker kolikor sem gledal Kalij seva samo beta, ne pa tudi alfa.

Kot sem omenil, dokončujem izdelavo digitalnega Geigerjevega števca:



Analogni del že deluje, zdaj pa čakam FTDI čip da bom imel izhod na USB, potem pa na RaspberryPi, pa v bazo, pa tako dalje... Jasno, doma nimamo nič radioaktivnega (pa tudi pri žlahti ne ;)), zato rabim kakšen vir sevanja za demo. V bistvu bo demo namenjen tudi kakšni mulariji, zato seveda karkoli nevarnega odpade. Na eBayu se sicer da (legalno) kupiti tudi uranovo rudo, ampak zadeva je težka kovina, pa topna v vodi, itd.. tako da to definitivno odpade. Enako alfa sevalci - žal ne morem računat, da se zadeve nekoč ne bi razbila ali da je ne bi kdo odpiral.

Kalij se mi zdi pa kar dobra rešitev, sploh glede na to, da se ga celo uporablja v prehrambene namene.

Da pa moj geiger deluje pa vem, ker so mi sodelavci iz oddelka za fiziko posodili en testni vzorec (na sliki), oziroma me spustili v labolatorij, da sem lahko izmeril če deluje. Mimogrede, tisto na sliki je nek natrijev izotop in precej pod mejno vrednostjo.

Drugače je pa varianta, da na podlagi KCl in Geigerja naredim tudi random number generator... super za crypto zadeve. 8-)
sudo poweroff

negotiator ::

@Matthai

Si doma poskusil z raznimi predmeti? Včasih te kar preseneti, ko vidiš, da so nekatere stvari radioaktivne - poskusi še s kakšnimi kamni, ki jih najdeš zunaj.
All easy problems have already been solved.

tikitoki ::

poweroff je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Jao, kako zapleteno pridobivanje snovi, ki jo lahko kupis kot nadoemstek za namizno sol v supermarketu. Damn. (KCL)

Ne boš verjel, ampak sem gledal v Mercatorju in še par trgovinah in tega nimajo.


Si pac gledal v narobnem, kar ni moj problem. Ti ga jaz prodam za 10 EUR:). Iskati prides sam. Ce ne najdes v merkatorju pac naroce z neta. Mogoce, da so ga iz kaksnega razloga nehali prodajati.

BTW, k je nekdo prej sanjal o strupenosti. Brez Kalija bos cisto lepo umrl. Pika. Dnevni potrebni vnos pa je visji, kot za natrij.

Pa se radiaktivnega izotopa je izredno majhen delez. Pomoje priblizno tko, k ce se zacnes sedaj bati ogljika:).

negotiator ::

BTW, k je nekdo prej sanjal o strupenosti. Brez Kalija bos cisto lepo umrl. Pika.


Dobro pa je še dodati, da telo dobi kalij iz različnih spojin - če bi pojedel žlico kalijevega klorida, ti ne bi bilo nič, ne moremo pa enako reči za npr. kalijev cianid, za katerega smrtna doza je okoli 8mg/kg telesne teže. Prav tako ne moremo jesti čistega kalija (alkalijske kovine), ker ob stiku z vodo reagira zelo eksotermno, pri reakciji pa se sprošča tudi vodik, ki se zaradi temperature ponavadi tudi vžge, da ne omenjam še nastalega kalijevega hidroksida, ki pusti grozne kemične opekline na koži. Tako, da odvisno, kako gledaš na strupenost kalija :)
All easy problems have already been solved.

tikitoki ::

negotiator je izjavil:

BTW, k je nekdo prej sanjal o strupenosti. Brez Kalija bos cisto lepo umrl. Pika.


Dobro pa je še dodati, da telo dobi kalij iz različnih spojin - če bi pojedel žlico kalijevega klorida, ti ne bi bilo nič, ne moremo pa enako reči za npr. kalijev cianid, za katerega smrtna doza je okoli 8mg/kg telesne teže. Prav tako ne moremo jesti čistega kalija (alkalijske kovine), ker ob stiku z vodo reagira zelo eksotermno, pri reakciji pa se sprošča tudi vodik, ki se zaradi temperature ponavadi tudi vžge, da ne omenjam še nastalega kalijevega hidroksida, ki pusti grozne kemične opekline na koži. Tako, da odvisno, kako gledaš na strupenost kalija :)


BTW, pr kalijevem cianidu, ni problem v kaliju. Je cisto lepo priblem v cianidu.

Sploh pa ni bilo nikjer omenjenega elementarnega kalija. In ce se ze razpravlja o strupenosti, ki izhaja iz radiokativnost, je to popolnoma irelevantno.

negotiator ::

tikitoki je izjavil:

negotiator je izjavil:

BTW, k je nekdo prej sanjal o strupenosti. Brez Kalija bos cisto lepo umrl. Pika.


Dobro pa je še dodati, da telo dobi kalij iz različnih spojin - če bi pojedel žlico kalijevega klorida, ti ne bi bilo nič, ne moremo pa enako reči za npr. kalijev cianid, za katerega smrtna doza je okoli 8mg/kg telesne teže. Prav tako ne moremo jesti čistega kalija (alkalijske kovine), ker ob stiku z vodo reagira zelo eksotermno, pri reakciji pa se sprošča tudi vodik, ki se zaradi temperature ponavadi tudi vžge, da ne omenjam še nastalega kalijevega hidroksida, ki pusti grozne kemične opekline na koži. Tako, da odvisno, kako gledaš na strupenost kalija :)


BTW, pr kalijevem cianidu, ni problem v kaliju. Je cisto lepo priblem v cianidu.

Sploh pa ni bilo nikjer omenjenega elementarnega kalija. In ce se ze razpravlja o strupenosti, ki izhaja iz radiokativnost, je to popolnoma irelevantno.



A tako? Zakaj pa je potem kalijev cianid strupen, nitril rokavice pa ne, pa čeprav vsebujejo funkcionalno skupino CN? In zakaj je vodikov cianid še bolj strupen od kalijevega cianida, če pa je vse, kar je važno le cianid? Zato, ker različni elementi, skupine elementov in njihova razporeditev vpliva na lastnosti spojin. Poleg tega, kalij ni primeren za uživanje - če ne verjameš, pa probaj (na lastno odgovornost). Ni bilo omenjenega elementarnega kalija? Kaj pa je potem tole:
Brez Kalija bos cisto lepo umrl.
Ker jaz tukaj ne vidim, da bi omenjal kakšno kalijevo spojino - omenil si samo kalij - ravno to pa je bil namen tega mojega "dodatka".

Če je pa irelevantno, da se razpravlja o tem, zakaj si pa potem začel razpravljat (ti tudi nisi omenjal nobene radioaktivnosti, le to, da je kalij potreben za življenje)
All easy problems have already been solved.

Kinetic ::

negotiator je izjavil:


@Matthai

Zdajle sem se spomnil, da imajo tudi nekateri detektorji dima radioaktivni americij. Pa nekatere starejše leče za fotoaparate imajo steklo z uranom, poleg tega imaš cel kup kuhinjske steklovine, ki je izdelana iz uranovega stekla:


Tole izgleda pa totalno hudo!

vostok_1 ::

I do admit. It looks freaking cool, ampak mixing uranium and glass, je kot mešanje atomske bombe z bubonično kugo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

SeMiNeSanja ::

vostok_1 je izjavil:

I do admit. It looks freaking cool, ampak mixing uranium and glass, je kot mešanje atomske bombe z bubonično kugo.

Spet vprašanje, kateri Uran...
Ta, ki se je uporabljal za obarvanje stekla ni seval kaj dosti. si moral že imeti dokaj natančen geigerjev števec, da si zaznal povišanje naravnega sevanja.

Poanta tega stekla pa je predvsem v fluoreciranju pod UV svetlobo, kjer prične zadeva 'svetiti' (beri: fluorescirati) v zeleni barvi. Fluorescenca pa NI radioaktivno sevanje, tako da ne mešat pojmov.

MadMax ::

SBM-20 je poceni in lahko dobavljiva, pa prav lepo meri naravno sevanje...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Radioaktivne baterije (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5214482 (9949) nurse013
»

Izdelava tiskanega vezja...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163400 (2657) zrataj4201
»

Testiranje radioaktivnega sevanja

Oddelek: Loža
384281 (2500) MadMax
»

Izkušnje s prehranskimi dodatki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6311637 (10492) Jst
»

Krči v mišicah na nogah.

Oddelek: Loža
437379 (6482) Bleeh

Več podobnih tem