» »

kako izbrati LED luč?

kako izbrati LED luč?

mulc007 ::

Novinec na LED svetlobnem področju bi rad kupil žarnico za branje.
V bližnji trgovini imajo to za 7 €
https://www.osram.com/osram_com/product...

Ko grem pogledat na splet kakšne so cene drugod, vidim da žarnica ni več na voljo kar mi pove da jo je na trgu zamenjala že nova.
Žarnica res ni kot računalnik ki ga kmalu povozi čas, me pa vseeno zanima kakšne novosti se dogajajo na tem področju oz. kakšne slabosti imajo LED žarnice. Spomnim se naprimer tega da so bile začetne LED luči slabe za oči ker so imele ozek svetlobni spekter. Pri lučeh na splošno nisem zbirčen, za branje se pa splača izbrat dobro ker dam raje več za žarnico kot pa za očala ane.

Smrekar1 ::

mulc007 je izjavil:

Novinec na LED svetlobnem področju bi rad kupil žarnico za branje.
V bližnji trgovini imajo to za 7 €
https://www.osram.com/osram_com/product...

Ko grem pogledat na splet kakšne so cene drugod, vidim da žarnica ni več na voljo kar mi pove da jo je na trgu zamenjala že nova.
Žarnica res ni kot računalnik ki ga kmalu povozi čas, me pa vseeno zanima kakšne novosti se dogajajo na tem področju oz. kakšne slabosti imajo LED žarnice. Spomnim se naprimer tega da so bile začetne LED luči slabe za oči ker so imele ozek svetlobni spekter. Pri lučeh na splošno nisem zbirčen, za branje se pa splača izbrat dobro ker dam raje več za žarnico kot pa za očala ane.


Moderne LED žarnice imajo skoraj tak spekter kot klasične in halogenske. Bela svetloba je res bela, za branje je super. Posebnih slabosti pravzaprav nimajo, samo nizkokakovostne žarnice imajo lahko za svojo ceno kratko življenjsko dobo.

Vice ::

Glej da ima barvno temperaturo med 2800 in 3500.

737 ::

Svetloba za branje naj bo čim bolj podobna tisti, za katero so prilagojene oči, torej sončni. Temu je še vedno najbližje (spekter, flicker) halogenska žarnica. LED svetila imajo še vedno preveč modre spektralne komponente, ki moti naravni cikel sproščanja nekaterih hormonov. Pri moči, primerni za branje (40 W) tudi poraba ni problematična, saj znaša le pol euro centa na uro.

MatH ::

Če ti za branje paše navadna žarnica potem bodi pozoren na "temperaturo" svetlobe LED sijalke. Glej da bo "topla" kar pomeni temperaturo okoli 2700K. Vse varčne in LED sijalke imajo navedeno temperaturo svetlobe.
Pomembno je tudi, da ne utripajo (50 ali 100hz). Žal še nisem zasledil, da bi bilo (ne)utripanje deklarirano ga pa tudi nisem zasledil pri LED sijalkah kupljenih v zadnjih dveh letih. Utripanje sijalke preveriš tako, da izključiš ostale svetlobne vire in opazuješ hitro gibajoči predmet (pred očmi mahaš z roko). Če je "motion blur" gladek je sijalka v redu.

Katera temperatura svetlobe ustreza pa je odvisno od jakosti, dnevnega cikla in namembnosti. Če je osvetljenost šibka, bolj ustreza topla barva. Zvečer pred počitkom topla svetloba pomirja.
Za delo pa je boljša ustezno močna hladna svetloba.

Sončna svetloba ima 5500K ali več. Zvečer v dnevni sobi bi se ti sijalka s takšno temperaturo svetlobe zdela zelo hladna oziroma modrikasta.
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

Invictus ::

LED sijalka ne more utripat, ker se napaja z enosmerno napetostjo...

Razen, če noter vgradijo kak čip, ki prekinja napetost...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: pi pawr ()

dxx ::

Invictus je izjavil:

LED sijalka ne more utripat, ker se napaja z enosmerno napetostjo...

Razen, če noter vgradijo kak čip, ki prekinja napetost...

Rajši ne piši o osnovah o električnih napetostih.

737 ::

Pa še kako utripajo, 100% flicker imajo, ker je napajalnik sestavljen iz serijskega folijskega kondenzatorja za omejevanje toka in graetzovega mostiča. Manjka seveda konkreten 400 V elektrolitski kondenzator za glajenje napetosti, ki je drag in se mu življenska doba krajša eksponentno z dvigovanjem temperature. Izogniti se mu da s stikalnim napajalnikom, kjer je problem hladiti ga na vzdržno temperaturo skupaj s samo LED. Na E27 podnožju še nisem videl LED sijalke, ki bi bila brez flickerja in zadovoljivo hlajena z močjo, večjo od 5 W. Pri tako majhnem prostoru nam fizika onemogoča držati vse elektronske elemente pod 50 stopinj celzija v vseh pogojih.

Invictus ::

Potem je problem v napajalniku, ne v LED ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

deleted ::

No, jaz sem naročil z Aliexpressa 4 različne led-filament žarnice za test, 4 različni trgovci.
Od tega so 3 utripale (flickering) in le ena normalno svetila. Pri eni od utripajočih je celo na veliko pisalo "no flickering".
Potem sem jih ponucal za razsvetljavo hodnika, kjer mi je vseeno, če utripajo.

profii ::

Se je že kdo igral in spreminjal "flickering" v "no flickering" z dodajanjem kondenzatorja?

Magic1 ::

Plac je problem.
Magic

gumby ::

737 je izjavil:

Pa še kako utripajo, 100% flicker imajo, ker je napajalnik sestavljen iz serijskega folijskega kondenzatorja za omejevanje toka in graetzovega mostiča.

Nabavi manj kitajsko luč, ki ima vgrajen normalen napajalnik.
my brain hurts

googleg1 ::

Invictus je izjavil:

LED sijalka ne more utripat, ker se napaja z enosmerno napetostjo...

Razen, če noter vgradijo kak čip, ki prekinja napetost...
Prakticno vsi LED napajalniki sumijo vsepoprek. Sem se ukvarjal z vzorcenjem svetlobnih virov in lahko povem, da so vse precej utripale med 60-150kHz plus visji harmoniki. Frekvenca pride iz switcherja, ker imajo slabo glajenje napetosti ker ubistvu ni tako potrebno.

Invictus ::

Ledice na baterijah ne utripajo ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ProGo ::

Invictus je izjavil:

Ledice na baterijah ne utripajo ;).


Genij.

koyotee ::

Invictus je izjavil:

Ledice na baterijah ne utripajo ;).

Vse utripajo, samo frekvenca PWM je par Khz, zato ti tega ne opaziš.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

jest10 ::

koyotee je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ledice na baterijah ne utripajo ;).

Vse utripajo, samo frekvenca PWM je par Khz, zato ti tega ne opaziš.

Ni res, ne utripajo vse.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED žarnice, domača uporaba (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
27461159 (5401) dela
»

Ali je LED razsvetljava res tako škodljiva

Oddelek: Loža
428703 (6672) gruntfürmich
»

LED žarnice

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
203900 (2602) jtothek
»

Katera LED namizna svetilka? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5319525 (16397) negotiator

Več podobnih tem