» »

Arhiviranje podatkov

Arhiviranje podatkov

MoRp ::

Prebrskal sem vse teme glede varnostnega kopiranja, pa vseeno ne najdem odgovora/rešitve.

Iz 8h računalnikov moram arhivirati podatke na način da bodo na zunanjem disku dostopni v mapah glede na izvorne računalnike. Ne upam samo copy/paste saj lahko kaj zgrešim in bom to vedel šele ko bom podatke potreboval :-/
Če naredim backup potem dobim eno datoteko, po kateri ne morem brskat...
Po arhiviranju podatkov, se bodo računalniki formatirali, zato je izrednega pomena, da se skopira/arhivira vse (raje preveč kot premalo)

Za nasvete in ideje bom hvaležen!

111111111111 ::

Sicer je v drugih temah že miljone enih nasvetov, tako da dvomim da si ravno bral. Jaz uporabljam, za doma tale programček: http://www.snapfiles.com/get/dsynchroni...

bluefish ::

Miha 333 ::

Opozoril bi samo na to, da presenetljivo veliko teh programov za sinhronizacijo ne podpira ne-angleških črk v imenih datotek (npr. šumnikov). Nekateri programi takšne datoteke kar ignorirajo, kot da jih ni. Tako da testiraj tudi to.

Jaz sem sicer še stare šole, ki pravi, da v izogib težavam ne uporabljaj šumnikov v imenih datotek, ampak večina ljudi se danes ne obremenjuje s tem.

Jaz uporabljam FreeFileSync (na windows) in rsync (na linux). Moraš pa pri obeh uporabiti prave nastavitve, da dobiš željen rezultat.

Če so podatki življenjskega pomena, po kopiranju preveri, če so berljivi (lahko naletiš na kak slab sektor), smiselno bi jih bilo shraniti na več kot eno lokacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

fosil ::

Če gre za enkratno arhiviranje pred formatiranjem lahko tudi kloniraš disk. Potem sigurno ne boš nič pozabil.
Priporočam Macrium reflect free, lahko potem kloniran disk vpneš kot virtualni disk in brskaš po njem.
Tako je!

Yohan del Sud ::

Sam uporabljam zastonjski Everyday Auto Backup. Kot pove ime, ni nič drugega kot avtomatiziran copy/paste app. Uporaben znotraj računalnika ali znotraj mreže. Dokler vse to deluje (vklopljeno in brez errorjev). Itak pa da zabije mašino (mašine) za par minut. Sam imam nastavljenega tako, da se sproži med rednim večernim obrokom / dnevnikom in je stvar rešena.
www.strancar.com

MoRp ::

Prebral sem vse kar sem nasel, stestiral tri opcije in dobil vedno eno datoteko za restore, po kateri nisem mogel brskati... Slaba izbira? Ne vem, mogoče.

Bom poskusil še tele opcije naštete tukaj. Če ne bo šlo, bom zamenjal diske z novimi in stare pospravil v sef (nekateri predlagajo vakumsko zapiranje v vrečko, pred deponiranjem. Kaj pa vem, mogoče še to naredim)

Han ::

Cobian backup.

Gambino ::

Tole: LINK

MoRp ::

Gambino je izjavil:

Tole: LINK


Tole sem potreboval, dela kot sem si zamislil!

@Gambino na ZS mi pošlji lik za paypal, da ti nakažem za rundo!

Ales ::

Kaj zaboga ima SVN veze s tem, kar bi ti rad?? Če iščeš kaj podobnega, uporabi Git, Mercurial ali Bitkeeper, ne jebeni mastodont SVN. Pa razišči dodatke za obravnavo binarnih datotek (brez tega si boš nakopal kup težav) in predvsem razišči kaj je to VCS (version control system) in kaj backup.

Sicer pa za dober odprtokodni backup vsebine na večih platformah toplo priporočam Areca Backup. Lahko tudi brskaš po backupih, normalno.

johnnyyy ::

Na tvojem mestu bi naredil 2 arhiva. En je dejanska slika sistema, drug pa je sistem v mapah, ki bi ga kopiral z xcopy.

Slika sistema:
1) Vključiš računalnik in pogledaš koliko še imaš praznega diska.
2) Nekje na disku ustvariš datoteko, ki je malce manjša od praznega diska in vsebuje same 0.
- fsutil file createnew filename size
3) vzameš poljubno GNU/Linux live distribucijo in jo zaženeš na sistemu.
4) izračunaš sha1sum gzip celotnega diska (sdX - X je oznaka diska)
- dd if=/dev/sdX | gzip -n | dd | sha1sum
5) sha1sum skopiraš v datoteko, za kasnejše preverjanje, dd pa ti bo izpiusal koliko je tvoj arhiv velik (da ali imaš na zunanjem disku dovolj prostora)
6) priključiš disk na računalnik (distribucije ti ga po navadi že same mountajo na /media/)
7) kopiraš podatke na disk
- dd if=/dev/sdX | gzip -n | dd of=/media/mountname/imearhivaracunalnika.img.gz
8) preveriš če se sha1 ujemata:
- sha1sum /media/mountname/imearhivaracunalnika.img.gz

Kopiranje z xcopy:
1) Zaženeš prvotni sistem ter zbrišeš fajl, ki si ga v prejšnji točki naredil.
2) vključiš disk in narediš mapo, kjer bi rad imel podatke
3) zaženeš cmd kot administrator in poženeš xcopy
- xcopy C:\ D:\potdomape\ /s /i /a

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: johnnyyy ()

MoRp ::

Ales je izjavil:

Kaj zaboga ima SVN veze s tem, kar bi ti rad?? ...


Pojma nimam kaj ima veze. Ko sem sledil tutorialu in naredil kopijo na novi disk, sem ta novi disk priklopil na drug računalnik in sem lahko dostopal do datotek. Kot sem že napisal, v drugih primerih sem vedno dobil samo en fajl, ki mi ni omogočal brskanja po datotekah.

@johnnyyy hvala za step by step, bom poskusil, da vidim kako izgleda zadeva!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako varno (trajno) zbrisati podatke iz SSDja

Oddelek: Pomoč in nasveti
141440 (989) hojnikb
»

[Java] Kako izračunati hash diska.

Oddelek: Programiranje
334730 (3560) kunigunda
»

3TB disk - kateri?

Oddelek: Kaj kupiti
254300 (3388) dr.Akula
»

Okvara diska?

Oddelek: Strojna oprema
181925 (1512) Vanadium
»

File server in router

Oddelek: Pomoč in nasveti
211497 (972) ABX

Več podobnih tem