» »

File server in router

File server in router

black ice ::

Doma imam nek star računalnik, nekaj diskov in bi rad postavil datotečni strežnik ter router v enem. Malce sem prebrskal in ponavadi priporočajo kombinacijo FreeNAS ter m0n0wall.

Glede na to, da sta tako FreeNAS kot m0n0wall OS-a, bi moral poganjati enega v virtualni mašini (verjetno m0n0wall znotraj FreeNASa). Ima FreeNAS možnost nameščanja dodatnih programov (recimo vbox)?
Rad bi imel dostop do datotek tudi preko spleta. Kaj je potrebno postoriti? Ustvariti dydns (ali podoben) račun, odpreti porte.... sem kaj pozabil?
Kako je z backupom podatkov? Linux sistem ima cronjobe, kako je v Windows sistemu?

Verjetno je še kakšno vprašanje, katerega se sedaj ne morem spomniti.

Poldi112 ::

Postavit virtualca samo zato, ker ne najdeš ene končane rešitve, ki vsebuje oboje, je malo smešno.

Raje si vzameš kak dan več, vzameš recimo ubuntu server, ki je bojda simple, in ga skonfiguriraš kot router in file server.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

gokky ::

Poglej si tudi http://www.zentyal.org/

black ice ::

Gledano s stališča varnosti, je pametno imeti router in file server na isti mašini?

Hvala za predloge, bom poskusil. :)

Poldi112 ::

Načeloma je res da je bolje da imaš za to dve ločeni mašini, samo ti boš imel to doma in verjetno nimaš 2 pc-jev na voljo, plus da je vprašanje če bi stvar upravičila dodatne stroške elektrike za domačo rabo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

trnvpeti ::

star racunalnik:
velika poraba energije
slab routing
slab file serving
velika moznost okvare in delovanja obe stvari

a res zelis imeti vse to?

Poldi112 ::

Zakaj že slab routing in slab file server? Meni je mislim da 468 uspešno routala 1Mb prometa (torrenti) in to bolj uspešno, kot en cheap namenski routerček, ki je imel premalo rama.

Plus da so stare komponente precej zanesljive.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

trnvpeti ::

fileserver na 486tki?
to kr pozabi

routing na 486tki
hmm
sej bo delalo ampak, ce bi imel samo za routing

Poldi112 ::

Jasno da ne zagovarjam file serverja na 486. Pravim samo, da star hardware ni avtomatično za odmet, nezanesljiv ali slabši od ene namenske škatlice. Jasno škatlice, ki je mišljena za domačo in ne enterprise rabo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

black ice ::

Na hitro sem preletel par tem na ubuntu forumu in sem se (zahvaljujoč tudi vašim nasvetom) odločil za Ubuntu Server.
Zaenkrat želim namestiti samo Sambo in LAMP. SSH je baje že privzeto nameščen.

Imam tri trde diske - 2x2TB za storage in enega 40GB, katerega bi rad uporabil kot sistemski disk. Kako naj particioniram diske? Se mi splača uporabiti LVM?

trnvpeti ::

ne ne splaca lvm (razen da bos imel vsake toliko casa veliko povecanje diskovnega polja, predvidevam da ne)

uporabi mdadm(sw raid)
sistemski disk 40G dej v raid z enim ali obema diskoma 2T (40G se ti ne bo poznalo, ce ti odleti sistemski disk, bo pa naprej delalo)
od vsakega 2T diska, dej se kaksen giga za swap
/boot
/
to je standarrdno sistemski disk
/disk pa das druga dva diska

lahko das se del drugih dveh diskov v raid 1 in del v raid 0, odvisno kaj rabis

ce si paranoicen
potem namesto / naredi
/var
/etc
/usr
....
in potem ko zinstaliras, das v read only ipd
predvidevam, da to sploh nisi razmisljal, torej kar prvi scenarij

black ice ::

Hvala trnvpeti, sem uredil tako kot si mi priporočal.
Sedaj sem zelo poceni dobil še en 2TB disk, tako da imam sedaj 3 2TB diske. Sedaj je treba zopet vse postaviti na novo. Na tem file serverju bom imel kar nekaj pomembnih podatkov, zato želim nekaj varnosti in glede na to, da imam tri diske imam opcijo RAID 5.

Glede lvm pa tole: na srečo se mi do sedaj še ni nabralo toliko podatkov, da jih ne bi mogel spraviti na druge medije. Nočem, da se ta zgodba ponovi zato bi raje že zdaj namestil lvm.

Naredim swap particije na vsakem disku, potem /boot na prvem, preostalo dam kot lvm volume in nato vse skupaj povežem v RAID 5. Sem pravilno razumel? Je kakšna boljša alternativa?

trnvpeti ::

/boot daj v raid1, torej na prvi in drugi disk /boot, na zadnjem daj swap toliko vecji, kot imas boot
ostalo tko kot si rekel

SasoS ::

/boot in / daj na vse tri v raid1 (mirror), to je 30-40GB. SWAP daj na vse 3, ločene particije, v fstab naštima enak prio (tako bo kernel sam od sebe delal striping na swapu). Za ostalo bi ti jaz priporočal raid10, s tremi diski. Nekaj sicer izgubiš več kot na petici, imaš pa zato hirejši disk. Da mdraid zna narediti r10 iz treh diskov...

ABX ::

Ve kdo če obstaja usb varianta za Ethernet hub z vsaj 4 priključki?

Rad bi integriral router v svoj netbook, vendar imam samo 1 Ethernet vtič.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

SasoS ::

Tole je precej offtopic...ampak ena varianta je managed switch + vlani.
Ceneje te pride če kupiš namenski router, though.

ABX ::

Router že imam, bi rad združil vse v eno.

Nekaj takega, samo da bi imelo vsaj 4 porte.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

black ice ::

Here comes trouble. Očitno Ubuntu ne ve bootat z raid polja zato se bo potrebno malo poigrati. Na temle linku sem našel nasvet - bootanje z Ubuntu Live CDja in slednjimi ukazi:
1. sudo mount /dev/sdYY /mnt --Change /dev/sdYY to /dev/mapper/sil_bgajdjdcagdh5 (your ubuntu install)
2. Mount the critical virtual filesystems:
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys /mnt/sys
3. Chroot into your normal system device:
sudo chroot /mnt
4. If there is no /boot/grub/grub.cfg or it's not correct, create one using
update-grub
5. Reinstall GRUB 2:
grub-install /dev/sdX -- change /dev/sdX to /dev/mapper/sil_bgajdjdcagdh (your fakeraid)

Takole imam urejene particije:
sda1, sdb1, sdc1 so swap
sda2, sdb2 sta /boot
sda3, sdb3, sdc2 so /

sda2 in sdb2 sta v raid 1 in označena kot md0
sda3,sdb3, sdc2 so v raid 5 (md1) + lvm, kot Volume group z imenom vg1 in Logical volume z imenom lv1

So zame kakšne posebne modifikacije ukazov ali samo sledim zgoraj napisanim?

SasoS ::

Ja, tista navodila so za fakeraid ne za mdraid.
Z mdraid bootaš čisto klasično. Poskrbeti je treba da je md (/boot particija) narejen z 0.90 metadata (z ostalih grub povečini ne zna bootat), potem naložiš grub na oba diska:

grub> device (hd0) /dev/sda
grub> root (hd0,1)
grub> setup (hd0)
grub> device (hd0) /dev/sdb
grub> root (hd0,1)
grub> setup (hd0)

black ice ::

Za prvi ukaz mi napiše, da ga ne pozna (sem poskusil s presledki in brez), za drugi ukaz pa, da je datotečni sistem nepoznan.
PS: tokrat sem bootal s super grub diska.

Bi moral bootati z ubuntu live cdja, sestaviti raid polje in nato naložiti grub?

bosto ::

hmz, če hočeš ubuntu inštalirat na sw raid potem uporabi alternate install cd. Mislim da live cd sploh nima mdadm na cdju, bi moral bootat v live cd, doinštalirat mdadm, narest raid, in potem narest inštalacijo (če se dobro spomnim). Z alternate cd gre to malo lažje :)

ABX ::

Jaz uporabljam inštalacijski CD od CentOS ko delam SW raid, vmesnik mi je dosti bolj prijazen.

Ko je SW raid narejen dam gor Ubuntu.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Software raid 1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5710780 (9922) uporabniik
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478893 (8105) Icematxyz
»

Namestitev GRUB-a

Oddelek: Operacijski sistemi
161987 (1750) Icematxyz
»

Postavitev strežnika za začetnika

Oddelek: Omrežja in internet
151742 (1256) Kiborg
»

[UBUNTU 10.04] GRUB se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
335364 (5148) matijaz74

Več podobnih tem