» »

Čez dober teden prihaja macOS Sierra

Čez dober teden prihaja macOS Sierra

Slo-Tech - Na včerajšnjem Applovem dogodku je bilo skorajda vse posvečeno novemu iPhonu, a to ne pomeni, da novosti ne bo tudi na "pravih" računalnikih. Apple je skorajda istočasno na svojih spletnih straneh objavil tudi, da bodo 20. septembra izdali končno verzijo prihajajočega operacijskega sistema macOS Sierra, ki bo za vse lastnike dosedanjih verzij brezplačna.

Če se ime bere nekoliko nenavadno, je razlog v spremenjeni shemi poimenovanja. Apple s to verzijo ukinja poimenovanje Mac OS X in prehaja na macOS, da bo ime bolj v skladu z že uveljavljenima watchOS in tvOS. In tako bomo namesto Mac OS X 10.12 dobili macOS Sierra.

Glavne novosti bodo prihod Siri na namizne naprave, univerzalno odložišče (kopiranje med napravami z iOS in macOS), Apple Pay, samodejni odklep ob približanju Apple Watch, Optimized Storage za samodejno prenašanje manj pogosto uporabljeni datotek v iCloud in nov datotečni sistem APFS. V bistvu gre za novosti, ki jih je Apple najavil že junija in se do danes niso bistveno spremenile.

Apple je potrdil, da bo mogoče nov operacijski sistem namestiti na naslednje naprave MacBook (od 2009 naprej), iMac (2009-), MacBook Air (2010-), MacBook Pro (2010-), Mac Mini (2010-) in Mac Pro (2010-). Seveda bo za uporabo vseh funkcij treba imeti tudi kaj novejšega; na primer za odklep z Apple Watch poleg ure še podporo za 802.11ac, ki so jo maci dobili leta 2013.

42 komentarjev

leiito ::

A je res treba posebej omenjat, da je nadgradnja brezplačna? To je zdaj že 4. leto free upgrejdov in kot so pri Applovih obljubili, bo vedno tako. Kar je tudi logično, sej valjda so tudi Windows upgrejdi zastonj, če si kupil legalen softver.

opeter ::

Saj sistem kupiš, ko plačaš za jabolčni računalnik.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

MrStein ::

za odklep z Apple Watch poleg ure še podporo za 802.11ac

<meme z Jackie Chan, ki se drži za glavo>

A ima ac verzija WLAN-a neki specialni feature, potreben za odklep?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

tony1 ::

Ima - blagodejno vpliva na ceno delnice :-P

b4d ::

Razen novega datotecnega sistema (za katerega se ne vemo ce bo dober), nic zanimivega... Se eno leto ko se Apple pozvizga na OSX in racunalnike, se vidi kje je prihodek.
b4d.sablun.org

matijadmin ::

APFS je dober, upam, da bo tudi zanesljiv. Tu je zanimiv prispevek: http://arstechnica.com/apple/2016/06/a-...

Bo pa zanimivo še deljeno odložišče, če bo P2P in solidno šifrirano.
Vrnite nam techno!

          ::

b4d je izjavil:

Razen novega datotecnega sistema (za katerega se ne vemo ce bo dober), nic zanimivega... Se eno leto ko se Apple pozvizga na OSX in racunalnike, se vidi kje je prihodek.


Novosti imajo v rokavu sigurno veliko, ampak jih lansirajo premišljeno. Najprej počakajo, da pride konkurenca blizu, šele nato naredijo korak naprej. Glede na to, kaj je Microsoft pokazal z Windows 10, se nam v kratkem še ne obetajo kakšne revolucionarne novosti v macOS.

Ghost7 ::

Hočjo piz*e rečt, da za starejše letnike s core2duo pa posodobitev ne bo več?
Se pa zgledujejo po M$ :)
Pri poimenovanju so šli po njihovih poteh. Kot je šel M$ z windows

          ::

Ghost7 je izjavil:

Hočjo piz*e rečt, da za starejše letnike s core2duo pa posodobitev ne bo več?


Verjetno je bolje tako, kakor pri iPhonu, kjer lahko na 4S namestiš iOS 9 in s tem uničiš telefon, ker postane delovanje tako počasno.

MrStein ::

Ali pa Samsung G S3, kjer sploh ne rabiš namestiti nadgradnje, pa vseeno postane neuporabno počasen...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

          ::

Ampak ali lahko tega vsaj zresetiraš ali kaj podobnega, kakor narediš z Windowsi, ko se zabašejo in jih na novo namestiš?

MrStein ::

Off topic, ampak:
- iOS lahko revertaš po namestitvi
- Android lahko resetiraš, ampak potem imaš 100 let stare programe brez novih funkcionalnosti in z varnostnimi luknjami, še Play Store ne dela, če ga ne updataš. In potem si spet na istem.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

tomaz- ::

od kdaj pa lahko iOS revertaš po namestitvi novejšega??

VaeVictis ::

Sam upam, da so dodali v MacOS Sierra tudi odklep Macbook-ov z prstnimi odtisi in da bodo novi Macbook-i Pro to imeli...

Pa upam, da kmalu predstavijo nove MacBook-e Pro, je počasi že čas za zamenjavo (po možnosti s tudi 32 Gb Ram-a)...

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

tomaz- je izjavil:

od kdaj pa lahko iOS revertaš po namestitvi novejšega??

Ne vem. Od vedno?
Za zadnjo verzijo imaš navodila recimo tule: http://www.pcadvisor.co.uk/how-to/mobil...

Za prejšnje pa ... google vse ve.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mavrik ::

MrStein je izjavil:

tomaz- je izjavil:

od kdaj pa lahko iOS revertaš po namestitvi novejšega??

Ne vem. Od vedno?
Za zadnjo verzijo imaš navodila recimo tule: http://www.pcadvisor.co.uk/how-to/mobil...

Za prejšnje pa ... google vse ve.


Prva vrstica v tvojem članku:

Updated 16 June 2016: Apple is signing iOS 9.3.2 at the moment, but no previous versions. So, iOS 9.3.2 is the oldest version of iOS you can restore on your device.


Ko bo Apple ugasnil serverje za podpisovanje se iOS9 več ne bo dalo namestiti. Tako kot se ne da namestiti verzij starejših od 9.3.2 (z izjemo nekaterih starejših iOS naprav s starejšimi procesorji ki imajo manj DRM/varnostnih mehanizmov).
The truth is rarely pure and never simple.

MrStein ::

Kam pa bi tipičen user rad revertal, če ne na aktualno pred novim?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

          ::

Jaz imam dva iPhona 4s od staršev. Eden je bil redno updejtan, drugi je še na verziji 6. Prvi je praktično neuporaben, drugi deluje skoraj tko hitro kot 4s. Če bi se dalo, bi imel oba 4s na ios 6.

Mavrik ::

MrStein je izjavil:

Kam pa bi tipičen user rad revertal, če ne na aktualno pred novim?


Recimo na iOS7 ko ti iOS8/9 spremenita iPad2 v neuporabno štekajoč cigel.
The truth is rarely pure and never simple.

MrStein ::

Torej namesti iOS 8, vidi da je cigel in gre nazaj na prejšnjega(7)?

Glej, lahko žvečiva 5 let.
Če je uporabnik rad eksperimentira, lahko shrani SHSH in namesti katerokoli verzijo kadarkoli.

PS: Kaj naložim na SGS3, če je neuporabno štekajoč cigel?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

misek ::

Mi zna kdo povedati kako na macOS Sierra pognati neko lastno prevedeno xy aplikacijo? Torej da ni iz app store-a oz. ni podpisana. Na

Mavrik ::

misek je izjavil:

Mi zna kdo povedati kako na macOS Sierra pognati neko lastno prevedeno xy aplikacijo? Torej da ni iz app store-a oz. ni podpisana. Na


Opcijo za izklop Gatekeeperja so skrili, se ga pa še da vedno ugasniti s:

sudo spctl --master-disable


MrStein je izjavil:

Torej namesti iOS 8, vidi da je cigel in gre nazaj na prejšnjega(7)?

Glej, lahko žvečiva 5 let.
Če je uporabnik rad eksperimentira, lahko shrani SHSH in namesti katerokoli verzijo kadarkoli.


Torej ko nekdo klikne na "update" na svojem iPadu2/iPhoneu4, pogrunta da mu je update spremenil stvar v počasen cigel, in potem opazi da ne more več nazaj na iOS7... si lahko shrani SHSH? Kako to zgleda za normalne ljudi, ki ne vejo kaj je SHSH?

MrStein je izjavil:

PS: Kaj naložim na SGS3, če je neuporabno štekajoč cigel?

Kaj točno tole trolanje z Androidom pomaga človeku, ki se mu je iPad2 spremenil v štekajoč cigel? Je to kakšna psihološka fora da se boljše počutiš ko ti Apple hardware ne dela? Ker ne vem zakaj bi tole privlekel ven v tem pogovoru.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

blackbfm ::

Če je uporabnik rad eksperimentira, lahko shrani SHSH in namesti katerokoli verzijo kadarkoli.


Nop, apple za vsako ios verzijo zgenerira svoj "shsh blob", in ko enkrat neha izdajat te blobe za doloceno verzijo je ne mores dobit vec nikoli. Se pravi, si omejen na tiste verzije za katere imas shranjen blob.

MrStein ::

To pomeni, da včasih kaka stvar zašteka, čeprav bi teoretično lahko ostala uporabna.
Tak je, ni nobena fora.

blackbfm je izjavil:

Se pravi, si omejen na tiste verzije za katere imas shranjen blob.

Točno to sem sam rekel. (no mogoče bi lahko bolj podrobno opisal, ampak to je vse opisano v detajle, če koga res zanima)

A bodo dlake eksplodirale, če jih še dalje cepimo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Pithlit ::

Mavrik je izjavil:

Torej ko nekdo klikne na "update" na svojem iPadu2/iPhoneu4, pogrunta da mu je update spremenil stvar v počasen cigel, in potem opazi da ne more več nazaj na iOS7...

Po mojem uporabniki to počnejo postopoma... kadar se opcija pojavi. z iOS7 na 8... Če vidi da je dobil cegu gre pač nazaj na 7. Verjetno se opcija za nadgradnjo iz 7 na 8 ni pojavila takrat ko se revertat ni več dalo? Ne vem, tudi mogoče. In, uporabnik z malo soli v glavi... ki je šel skozi proces nadgradnje iz 7 na 8... pa nazaj na 7... verjetno ne bo ravno rinil pol iz 7 direkt na 9 (10, 11...), ane? Seveda se lahko motim in taki uporabniki dejansko obstajajo (no, vem da obstajajo... sam nekako so si kar sami krivi).
Life is as complicated as we make it...

Mavrik ::

Pithlit je izjavil:


Po mojem uporabniki to počnejo postopoma... kadar se opcija pojavi. z iOS7 na 8... Če vidi da je dobil cegu gre pač nazaj na 7. Verjetno se opcija za nadgradnjo iz 7 na 8 ni pojavila takrat ko se revertat ni več dalo? Ne vem, tudi mogoče. In, uporabnik z malo soli v glavi... ki je šel skozi proces nadgradnje iz 7 na 8... pa nazaj na 7... verjetno ne bo ravno rinil pol iz 7 direkt na 9 (10, 11...), ane? Seveda se lahko motim in taki uporabniki dejansko obstajajo (no, vem da obstajajo... sam nekako so si kar sami krivi).


Pač, dovolj (ponavadi starejših) ljudi pride do mene in se pritožuje da so posodobitve pokvarile njihovo napravo. Reči nekomu "morala boš plačati pokojnino in pol za novo napravo ker si si sama kriva da si tapnila na update" - kljub temu da ni mela nobenega načina da bi vedela kaj se bo zgodilo - se mi zdi preveč sociopatsko tudi za povprečnega Slo-Techovca. In to ne zato ker bi bila kakšna tehnična omejitev - Apple se dejansko potrudi da doda DRM na svoje posodobitve da se tega ja ne bi moglo spremeniti.

Zato se mi zdijo MrStein argumenti tako debilni - v bistvu ni navedel enega razloga zakaj bi bilo to vredu, razen tega da tule ustvarja šum s slepim branjenjem ene firme.
The truth is rarely pure and never simple.

Pithlit ::

Oj, oj... meni si naziv podelil za veliko manj.

Njegovi argumenti, pa nenazadnje moji, so precej legitimni. Nadgradenj se pač ne preskakuje. Ker bi moralo biti vsakomur jasno da na nek ostarel kos elektronike pač ne gre basat super duper novega OS-a (ker so strojne zahteve pač večje, v skladu z modernejšimi napravami).

Tko kot na kartonasto škatlo ne boš odlagal palete cementa (in pričakoval da bo zdržala). Tko na komp iz leta 2001, ki je prišel s prednaloženim WinXP ne boš šel tlačit WinX. Zakaj je iOS izjema? A samo zato ker ti tam ždi en gumb pa ti pravi "pritisni me!"?

Mogoče smo pa linux-aši tko butasti da izvajamo nadgradnje v korakih po eno verzijo (ko je treba, recimo, ubuntu spravit iz 13 na 17)? Ne vem no, po moje bolj nekaj narobe s folkom ki misli da bo vse super ko bodo v avtu prešaltal s prve direkt v peto (pa ko avto ne bo nikamor potegnil bodo seveda hotli šaltat nazaj... kar pa ne bo šlo zaradi blokade da ne odnese bloka motorja).

Tako, zdaj pa lahko z debili(zmi) kar naprej... sicer pa mislim da boš kar brisal, kot je v navadi ko te kdo najde na taki točki... pa si upa celo pokomentirat.
Life is as complicated as we make it...

noraguta ::

Eh os ki konec leta 2016 ne podpira NUMA je retardiran.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

MrStein ::

Mavrik je izjavil:


Zato se mi zdijo MrStein argumenti tako debilni - v bistvu ni navedel enega razloga zakaj bi bilo to vredu, razen tega da tule ustvarja šum s slepim branjenjem ene firme.

MrStein je navedel nekaj kratkih in suhih dejstev.
Ponavljam:

MrStein je izjavil:

Off topic, ampak:
- iOS lahko revertaš po namestitvi

MrStein je izjavil:

Če je uporabnik rad eksperimentira, lahko shrani SHSH in namesti katerokoli verzijo kadarkoli.


Če ima kdo s tem probleme (debil... sociopat...) pa naj z razčisti s primernim strokovnjakom in mene in mojega imena ne meša zraven.
Hvala.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pithlit ::

Jaz pričakujem ali naziv, ali pa javno opravičilo. Bolj realen scenarij: brisanje.
Life is as complicated as we make it...

          ::

Sicer nima veze s temo, ampak skozi zgodovino posodobitev iPhona 4S se je dogajalo tako, da ga je vsaka posodobitev malenkost upočasnila. Kupljen je bil z iOS 5, sedaj je na iOS 9. Če bi se upočasnitev zgodila v enem koraku, potem bi večina uporabnikov verjetno naredila downgrade. V roki sem držal tri iPhone: 4S na iOS 6, 4S na iOS 9 in 6S na iOS 9. Star telefon s starim iOS deluje primerljivo hitro, kakor novi telefon z novim iOS. Ni pa mi jasno, kaj vse so v ozadju dodali, da so tako upočasnili staro napravo na novem iOS. Sam menim, da je to narejeno namenoma. Ravno zaradi tega sem se odločil, da svojega 6S ne bom nadgrajeval na večje verzije, dokler bo le mogoče.

Aja, sedaj sem se spomnil, zakaj se o telefonih sploh pogovarjamo v temo i macOS: omenil sem, da je verjetno bolje, da macOSa ne tlačijo na starejše modele računalnikov, kakor pa da jih s tem pohabijo. Sicer pa se Maca da vedno tudi downgrejdati.

Zgodovina sprememb…

leiito ::

Tudi jaz sem opazil, da je iPad 2 sčasoma postal skoraj neuporaben, ampak močno dvomim, da namerno upočasnjujejo naprave, po moje gre bolj za to, da so same spletne strani in aplikacija vedno bolj hw zahtevne. Dvomim tudi, da se da to sploh narest, ne da bi to kdo kasneje odkril ali pa kak whistleblower razkril zaroto.

Poleg tega za razliko od iPada Macbook Pro iz 2012 še vedno deluje povsem gladko in brez zatikanja, tudi zdaj na Beta Sierri, valjda bi tudi prenosnike pohabljal, če bi bila to politika.

          ::

Najverjetneje imaš prav, in bi se zadeva odkrila, če bi to počeli namerno. Kar pa se tiče prenosnikov, pa tudi moj MBA mid 2011 z i7 deluje enako hitro z zadnjimi verzijami OSXa. Tukaj razvoj ni šel tako hitro naprej.

Mavrik ::

MrStein je izjavil:

Mavrik je izjavil:


Zato se mi zdijo MrStein argumenti tako debilni - v bistvu ni navedel enega razloga zakaj bi bilo to vredu, razen tega da tule ustvarja šum s slepim branjenjem ene firme.

MrStein je navedel nekaj kratkih in suhih dejstev.
Ponavljam:

MrStein je izjavil:

Off topic, ampak:
- iOS lahko revertaš po namestitvi

MrStein je izjavil:

Če je uporabnik rad eksperimentira, lahko shrani SHSH in namesti katerokoli verzijo kadarkoli.


Če ima kdo s tem probleme (debil... sociopat...) pa naj z razčisti s primernim strokovnjakom in mene in mojega imena ne meša zraven.
Hvala.


Problem tvojih "dejstev" je da nimajo nobene veze z uporabnostjo in mojim pointom.

Pithlit je izjavil:

Jaz pričakujem ali naziv, ali pa javno opravičilo. Bolj realen scenarij: brisanje.


Jaz pa S-T sogovornike, ki znajo brati moja sporočila, pokazati nekaj empatije in razmišljati. Ampak gledajoč MrSteina se bova verjetno oba načakala.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

next3steps ::

Mavrik je izjavil:


Zato se mi zdijo MrStein argumenti tako debilni - v bistvu ni navedel enega razloga zakaj bi bilo to vredu, razen tega da tule ustvarja šum s slepim branjenjem ene firme.

Tudi danes, če mi kdo prinese posodobljenega Iphona 3G, mu ga brez problema revertam na zadnjo različico OS, ki še deluje gladko. Ponavadi to storim za ceno dveh ali treh kebabov.

Mogoče res ni navedel enega dobrega razloga, a dejstvo ostaja. Za malo ceno se da tako Andoidnika kot JazJabuko revertat na stabilen in tekoči OS. Razen ko je HW že v štartu enak šrotu.

Pithlit ::

Mavrik je izjavil:

Jaz pa S-T sogovornike, ki znajo brati moja sporočila, pokazati nekaj empatije in razmišljati. Ampak gledajoč MrSteina se bova verjetno oba načakala.

Torej, če ti arbitrarno presodiš da nekdo ne zna brati tvojih sporočil... pač ne boš uporabljal argumentov (pustimo ob strani da si ti tisti ki ni razumel kaj je uporabnik napisal) se ti zdi povsem primerno da ga označiš za debila in sociopata?

Kot se ti zdi povsem primerno da meni nalimaš naziv ko nekoga _vprašam_ če se 'slučajno norca dela... ali dejansko je norec' (in pol od mene zahtevaš da se celo opravičim)?

A veš kako se takim ljudem reče? Hinavci. Zdaj pa hitro zlorabit moč pa brisat... pa se skrivat za moderatorskim nazivom in 'diktaturno' naravo foruma ("če ti kaj ne paš pejd drugam!"). Ne vem, jaz od moderatorjev pričakujem da celo dajejo nek zgled... ne pa da se poslužujejo istih umazanih prijemov kot nkateri uporabniki... le da sami to počno nekaznovano.

Mimogrede... za offtopic se lahko sam sebi zahvališ (s svojim odnosom), četudi boš krivdo valil name.
Life is as complicated as we make it...

          ::

Kratka anketa: koliko od vas, ki se tukaj prepucavate, si lasti napravo z macOS?

          ::

Včeraj sem si namestil Sierro v VirtualBox, da preverim, kaj vse (ne) bo delovalo po nadgradnji na primarnem računalniku. Zaenkrat mi je pri prenosu (Migration Assistant) izpustilo samo Growl, ki itak ni bil več uporaben, ostalo še testiram, predvsem tisto, česar nisem kupil preko AppStorea (Eclipse, Office, TrueCrypt, ...). Pri zadnji nadgradnji lansko leto je bil problematičen TrueCrypt, ki je zahteval ročno nameščanje nove verzije Fuse.

zee ::

Truecrypt je bilo potrebno malo pohekat, da se je namestil.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

          ::

Kaj si pa moral narediti? Jaz ga imam že nameščenega na trenutni verziji, ki jo nameravam nadgraditi. Sicer je pa s TC tako, da bomo pri vsaki nadgradnji trepetali, če bo še deloval. Bo treba počasi poiskati kakšno alternativo.

zee ::

Poeditirst sem moral eno datoteko in odstraniti preverjanje verzije operacijske sistema. ZS ce rabis.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

matijadmin ::

APFS je na voljo samo kot beta (morda niti ni slabo, da polizdelkov ne trpajo v produkcijsko različico kot nekaj fundamentalnega). Pa tudi sistemske particije še ni moč na njem postaviti, kar je bilo že vnaprej znano. Očitno bom moral še malo počakati na to, kar sem si najbolj želel, da bi dobil že sedaj.

Yubikey ključki kot pametne kartice za hrambo potrdil (PIV) so s Sierro v Keyringu podprti out of the box, torej brez dodatnega nameščanja raznorazne programske opreme. Prilagajanje konkurenci in zahtevam trga, pač. Naj še omogočijo razvijalcem kot je Yubico, da na iOS-u implemetirajo druge varnostno-avtentikacijske tehnologije prek NFC vmesnika. Sam bom še naprej uporabljal drugo, odprtokodno hrambo potrdil.

Omejeno odklepanje računala zgolj in samo z uro (kamot bi še svoje tulifone podprli) pa služi le pospeševanju prodaje tržno manj zanimivih in brezveznih izdelkov.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel macOS 10.14 Mojave

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
197613 (6205) BivšiUser2
»

Kje dobiti MacOS X Yosemite (10.10)?

Oddelek: Operacijski sistemi
242294 (1895) pirx
»

Čez dober teden prihaja macOS Sierra

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4214651 (11569) matijadmin
»

Applove novosti na WWDC: macOS Sierra, iOS 10, watchOS 3

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
2911954 (9491) hojnikb
»

Apple in FAT32 format

Oddelek: Pomoč in nasveti
132633 (1678) xrotek

Več podobnih tem