» »

Telefonski kabel na meter.

Telefonski kabel na meter.

m4d_m4n ::

Ali kdo ve za trgovino, kjer prodajajo telefonske kable na meter in da ti mogoče lahko še konektorje gor dajo, nimam klešč.
Pred leti sem kupoval ftp kable in je bila neka trgovina v stegnah, z tako opremo, samo se ne spomnem imana niti točno kje je bila.
Svetkomunikacij je bila tudi z tako opremo, samo mislim da ne obstaja več.
Death is caused by swallowing small amounts of saliva over a long period of time

Sami ::

Bigbang.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Machete ::

Skoraj vsaka elektro ali računalniška trgovina/servis.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

čuhalev ::

Ne kupuj tistih zanič (ponavadi vijoličnosivih) ploskih kablov, ki jih dobiš ob kakšni napravi. Raje vzemi kakšen CAT5 kabel in dodaj konektor.

m4d_m4n ::

Ma, sej ne rabim ne vem kaj, rabim za bakico ki je vzela isdn od telekoma, ki je najcenej paket za televizijo in stacionaren telefon. Saj bi lahko dal modem pri telefonskem priključku in napeljal utp kabel, samo je stara hiša in nima niti električne vtičnice v veži, da bi tam postavil modem...
Tisti od telekoma ki je prišel naštimati, je dal kabel samo je pa zdaj prekratek, ko sem naštimal žlebe da skrijem žice in rabim malo daljšo žico.
Sem mislil montirati tudi telefonsko vtičnico, ker zdaj so samo žice povezane, če se mi ne bo dalo zajebavati bom pa kupu pač podaljšek in podaljšal obstoječo žico...
Death is caused by swallowing small amounts of saliva over a long period of time

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m4d_m4n ()

čuhalev ::

Kakšno dolžino želiš?

fosil ::

Ne vem kako je z isdn, ampak jaz sem pred leti navaden telefonski kabel podaljšal kar z uporabo "čokoladke" in je telefon delal brez problema.
Tako je!

m4d_m4n ::

Rabil sem ene 15m. Na koncu se mi ni dalo z vtičnico zajebavat, ker sem mislil v steno dati, mogel bi luknjo v steno delat za vložek.
Sem kar kupil adapter in še 5m kabla, 4 eur, rešeno, dela vse.
Hvala vsem za pomoč. ;)
Death is caused by swallowing small amounts of saliva over a long period of time

Dzhimen ::

Lep pozdrav,

Sumim, da imamo težave na DSL kablu od telekomove omarice do hiše. Da se popolnoma prepričam bi rad modem priklopil direktno na omarico s polmeterskim kablom. Telefonska omarica izgleda takole...

 Omarica

Omarica



Ko je prišel majster od telekoma testirat omarico, je ti dve žici (modro in belo) noter porinil z nekim orodjem. Jaz bi rad ti dve žici ven vzel, priklopil drugi dve, zadevo stestiral in nato dal ti sve žici nazaj noter (kot so sedaj). Ali lahko sploh to naredim brez tega "orodja"? Je kdo že mogoče delal kaj podobnega? Kakšen nasvet?

Res ne bi rad ostal brez interneta, če mi slučajno teh dveh original žic potem ne rata več spravit nazaj noter... :))

Hvala že vnaprej! :)

madog ::

Temu orodju se reče Krone nož, ti kar cukni ven priklopiš nazaj pa z zelo majhnim ploščatim izvijačem, najbolj pomembno je da tistih majhnih nožkov v letvici ne poškoduješ oziroma zviješ, ker morajo nožki prerezati izolacijo žile in narediti stik
Phenom II X4 955 BlackEdition|M4A87TD EVO|OCZ 2x2GB @1333MHz|Sapphire HD5770 OC

MadMax ::

Namesto izvijača predlagam tapetniški ("olfa") nož, seveda ne z rezilom ampak s ploščato (odlomljeno) površino zatlačit drat nazaj v letvico.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Dzhimen ::

Hvala obema za nasvet. Sem probal z malim ploščatim izvijačem, ampak sem pol tud sam ugotovil, da gre z olfa nožem boljše.

Zadevo sem sedaj stestiral in imam še eno vprašanje...

Majster od telekoma nam je na omarici izmeril hitrost 10Mbit/s. Od omarice gre telefonski kabel kakšnih 20-25m do vtičnice v hiši in se poveže na modem od Amisa. Modem se poveže s hitrostjo 6.5/1.1 Mbit/s, speedtest pokaže nekje 5.5/0.9 Mbit/s. Torej daleč od teh možnih 10 mega.
Modem smo zamenjali, pri amisu so preverili če je slučajno težava pri njih in so zatrdili, da pri njih štima. Telekom je kot rečeno izmeril hitrost na omarici 10 mega in tako je prišlo do zaključka da je očitno naša napeljava od omarice do hiše slaba.

V redu, zamenjam kabel, napeljem na novo, da bo mir, ni problema. Ampak sem si reku da preden se lotim tega delat da nardim test in sicer da modem povežem direkt na omarico in vidim kaka bo hitrost. Iz naše obstoječe napeljave sem dobil 1.5m šestžilnega kabla (žice so modra, bela, zelena, bela, rdeča, bela), ki ga ne rabim in sem na eni strani dve žici zaključil v 4-pinski RJ11 konektor (modro in pripadajočo belo sem povezal v sredinska dva pina), na drugi strani pa isti dve žici z olfo potisnil v omarico. Rezultati so popolnoma isti kot preko obstoječe 25m napeljave, še vedno speedtest 5.5 Mbit/s dol, modem se poveže z 6.5 Mbit/s dol.

Zdaj pa res ne vem več kaj naj. Ali je možno, da je krivec kabel? Kej kej drugega mi ne pade več na pamet. Po logiki bi moralo teh 10 mega furati po takem kablu dolžine 1.5m.
Ima smisel probati še z recimo Cat5e kablom? Na enem koncu dve žici v omarico, na drugem pa isti dve zaključim v 4-pinski RJ11?
Mogoče kak drug predlog? Karkoli? :))

konspirator ::

Če imaš kabel napeljan poleg električne instalacija so lahko problemi.
Veži po shemi MODRO+BELO MODRO barvo v utp kablu (min. naj bo kabel cat5, manj itak ne prodajajo).
--

Zgodovina sprememb…

Vaseer ::

Hitrost je lahko omejena tudi s profilom. Npr: max je 10 Mb/s, profil je nastavljen na 5 Mb/s. Modem se bo povezal na ~5 Mb/s. Potem je tukaj še odvisno, kako je s profilom nastavljen Margin in z njim povezan vpliv na najvišjo sinhronizacijo, ki jo doseže modem.
Profil je v večini primerov vezan na naročen paket in na zagotavljanje stabilnosti linije. Kaj imaš naročeno?
Po mojih izkušnjah tester, vsaj v večini primerov, dosega višji max kot modem/i, vendar je razlika do 10%.

...:TOMI:... ::

Ko priklopiš modem direktno v omarico, moraš poklicat na amis da ti ponovno nastavijo parametre/odpravijo omejitve na 5,5 M.
Tomi

Dzhimen ::

konspirator je izjavil:

Če imaš kabel napeljan poleg električne instalacija so lahko problemi.
Veži po shemi MODRO+BELO MODRO barvo v utp kablu (min. naj bo kabel cat5, manj itak ne prodajajo).


Bom danes probal še z Cat5e kablom. Hvala ;)

Vaseer je izjavil:

Hitrost je lahko omejena tudi s profilom. Npr: max je 10 Mb/s, profil je nastavljen na 5 Mb/s. Modem se bo povezal na ~5 Mb/s. Potem je tukaj še odvisno, kako je s profilom nastavljen Margin in z njim povezan vpliv na najvišjo sinhronizacijo, ki jo doseže modem.
Profil je v večini primerov vezan na naročen paket in na zagotavljanje stabilnosti linije. Kaj imaš naročeno?
Po mojih izkušnjah tester, vsaj v večini primerov, dosega višji max kot modem/i, vendar je razlika do 10%.


Naročeno mam Dvojka TV Flex, ki vključuje internet do 15 Mbit/s. Ampak pravijo da na moji lokaciji je maximum 10 Mbit/s.
Sosed ima Internet + Televizijo na Amisu in dosega čiste hitrosti 10 Mbit/s, tudi pri vklopljeni televiziji...

...:TOMI:... je izjavil:

Ko priklopiš modem direktno v omarico, moraš poklicat na amis da ti ponovno nastavijo parametre/odpravijo omejitve na 5,5 M.


Ko sem zadvo stestiral sem takoj poklical na amis in sem razložil situacijo. Na omarici naj bi bila hitrost 10 Mbit/s, ki se pa nekako izgubi po 1.5m kabla do modema. Rekli so, da nimajo kaj drugega kot da pošljejo tehniika od Amisa, in zdaj čakam da se majster prikaže in upam da bomo vsaj takrat prišli zadevi do dna...

[D]emon ::

Dzhimen je izjavil:

Lep pozdrav,

Sumim, da imamo težave na DSL kablu od telekomove omarice do hiše. Da se popolnoma prepričam bi rad modem priklopil direktno na omarico s polmeterskim kablom. Telefonska omarica izgleda takole...

 Omarica

Omarica



Ko je prišel majster od telekoma testirat omarico, je ti dve žici (modro in belo) noter porinil z nekim orodjem. Jaz bi rad ti dve žici ven vzel, priklopil drugi dve, zadevo stestiral in nato dal ti sve žici nazaj noter (kot so sedaj). Ali lahko sploh to naredim brez tega "orodja"? Je kdo že mogoče delal kaj podobnega? Kakšen nasvet?

Res ne bi rad ostal brez interneta, če mi slučajno teh dveh original žic potem ne rata več spravit nazaj noter... :))

Hvala že vnaprej! :)


Ti sploh nimas kaj sarit po tel. omarici.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

gumby ::

Tisti, ki je spajal ta kabel tudi ne. Pojem "twisted pair" verjetno asociira s kakim plesom.
my brain hurts

Dzhimen ::

[D]emon je izjavil:


Ti sploh nimas kaj sarit po tel. omarici.


Majster od telekoma je omarico pustil odprto da bomo lahko ugotovili kje je težava in če bo potrebno napeljeli nov telefonski kabel do hiše.

gumby je izjavil:

Tisti, ki je spajal ta kabel tudi ne. Pojem "twisted pair" verjetno asociira s kakim plesom.


Tale slika je stanje pred kakršnim koli posegom iz moje strani. Tako je telekomovec pustil. Kaj pa naj bi bilo narobe?

[D]emon ::

Tisti "majster" je, milo receno, idiot. :) Zdaj bolj jasno ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

MadMax ::

Dajta vidva malce pojasnit, kaj je majster naredil narobe?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Dzhimen ::

[D]emon je izjavil:

Tisti "majster" je, milo receno, idiot. :) Zdaj bolj jasno ?


Ne.

Razloži KAJ je narobe, kaj bi ti naredil drugače?

MadMax ::

Se mi je kar zdelo, da bodo pojasnila takšna...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Dzhimen ::

Komaj danes sem našel čas za stestirat zadevo še s Cat5e kablom in so rezultati isti.

Vzel sem 1.5m Cat5e kabla, odščenil na obeh koncih, da sta bila oba konca "frišna", nato sem na enem koncu z namenskim crimping toolom modro in belo-modro žico zaključil v sredinska dva pina na RJ11 6 pinskem konektorju s 4 kontakti.
 6pin, 4 kontakti

6pin, 4 kontakti



Drugi konec (modro in belo-modro) v omarico, hitrosti so iste (modem se poveže z 6.6 Mbit/s dol in 1.1 Mbit/s gor). Ko se je telekomovec priklopil na omarico z njegovo mašino je bilo dol 10 Mbit/s.

Jst resno ne razumem kje bi lahko še bil problem. Kabel sigurno ni, ker kakorkoli probam zvezat je ista hitrost:
- pred kakršnimkoli mojim posegom preko obstoječe hišne napeljave je bila hitrost 6.6/1.1 Mbit/s
- v hiši sem probal zaključit na DSL vtičnico in potem z kupljenim že zaključenim DSL kablom do modema, ni razlike
- v hiši sem probal zaključit odstoječo hišno napeljavo direkt v modem, isto
- v omarici sem probal direkt v modem z 1.5 meterskim kablom ki sem ga dobil iz hišne napeljave, isto
- v omarici sem probal z 1.5m Cat5e kablom, spet isto

Karkoli naredim, hitrost se ne spremeni, torej sem lahko 99% prepričan da je problem drugje. Če je telekomovec na naši omarici izmeril 10 Mbit/s, nov modem od amisa pa se na isti omarici preko 1.5m Cat5e kabla poveže s hitrostjo 6.6 Mbit/s je tu nekaj sumljivo... Nevem do kam je on meril hitrost in kam se poveže modem, nevem točno kako je infrastruktura narejena ampak meni edina možna razlaga je da je problem pri njih.

Ali mate vi mogče kakšno idejo? Mogoče jaz zaradi dreves ne vidim gozda. :))

MadMax ::

Kot ti je že Vaseer omenil, hitrost je omejena pri ISPju.
V času, ko je bil tehnik pri tebi je bila omejitev zaćasno umaknjena, da je lahko preveril max. prepustnost kabla. Ampak zaradi stabilnega delovanja ISP nikoli ne pusti pipico do konca odprto.
Če si v res dobrih odnosih s kakim terencem bi ti sicer lahko probal prevezat na drugo parico, ampak ponavadi ni razlike, razen če je res samo dotična parica poškodovana oz. nekje šalabajzarsko štukana in spoj na vlagi.
Ako bi (z ozirom na njihove izkušnje) bila tvoja hitrost res drastično pod pričakovanji bi se še malce bolj trudili, tako pa ne pričakujejo niti 10% razlike in se jim enostavno ne splača odkrivat znanosti.

Od tistih dveh briht malce višje pa itak ne boš dobil konstruktivnega odgovora, ker pač pljuvat zna vsak, pri razlagi se pa ustavi...
Po km ali dveh 25 let starega telefonskega kabla je skoraj vseeno kak kabel imaš zadnjih 20m do modema. Tudi če bi imel minerski drat ne bi bilo 1% slabše kot sedaj.
Nekateri so se pa "rodili" v časih UTP kabla in po njihovo bi pozlačen zadnji meter specialno prepletenega twisted paira naredilo čudež, vse kar je manj kot po vseh predpisih povezan UTP Cat.5 pa seveda zatolče hitrost na 1/10...
Ampak pustimo jim veselje, ker bodo ne glede na vse na vsak način zagovarjali svoje....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BlaY0 ::

Dzhimen je izjavil:


Ali mate vi mogče kakšno idejo? Mogoče jaz zaradi dreves ne vidim gozda. :))

Dejstvo je da če vse DSL priključke v eni "vasi" na DSLAM-u skonfiguriraš na max. sinhronizacijo in pustiš, da vsi začnejo lupit dol z max hitrostjo, bo hitro vse skupaj počepnilo. Vedno se pusti nekaj frej čeprav moram reči, da pri TK se nikoli ni puščalo 40% frej. Ne vem kako je z AMIS-om. A pa to je AMIS-ov DSLAM ali je od TK?

čuhalev ::

Verjetno je DSLAM od Telekoma, sicer bi ga drugi gledali postrani, ker se je priklopil na tujo opremo.

Dzhimen ::

Ja, napeljava je od telekoma, naročeni smo pa na amis.

Problem je, da oni pravijo da bi moralo biti 10 mega dol. Plačujemo 15 Mbit/s downloada, ampak nam je bilo rečeno da na naši lokaciji je največja možna hitrost 10 mega. V redu, ne morem met glih 15, ampak stabilnih 10 bi pa rad mel. Če mi omejujejo hitrost, pol jo omejujejo v stilu "mu bomo zablokirali hitrost in rekli da je preveč oddaljen do centrale in da večja hitrost ni možna, saj ne bo vedel kaj je res". Ker ko sem modem priklopil na omarico direktno preko 1.5m Cat5e kabla in se je modem povezal z 6.6 Mbit/s sem klical na Amis tehnično podporo in so mi rekli nekaj takega: "Žal nam je, ampak mi imamo poročilo od Telekoma, da je pri Vas bila izmerjena hitrost 10 mega in naši tehniki so potrdili, da na našem koncu tudi ni nobene tehnične napake. Modem je nov, tako da res ne vemo kje bi lahko bil problem"...

Nismo glih na vasi, bogu za hrbtom, ampak v zmerno velikem mestu (Ajdovščina), in hiša je bila 10 let nazaj na novo zidana, tako da mislim da ne pričakujem preveč če hočem met normalen internet, da lahko dva naenkrat gledata youtube v FullHD. ;(

A ni celo neka fora, da če oglašujejo neko hitrost morajo zagotavljat vsaj polovico? Tudi če piše v oglasu do* 15 Mbit/s, mora biti realno vsaj 7.5? Al nekaj takega?

čuhalev ::

Da, minimalna hitrost pri ponudniku Amis je na ADSL in VDSL tehnologijah z odprto hitrostjo 4Mbit/s v smeri do naročnika ter 512kbit/s v smeri od naročnika.
(splošni pogoji 12. poglavje 6. odstavek)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

konspirator ::

Mene njegov problem spominja na fenomen znan kot "telekom variabilna hitrost", kjer se poraba za iptv odšteva od skupne hitrosti linije.
Ali so za zaradi tv spravili na drug (nižji hitrostni) profil, tako da je vseeno, kakšen kabel ima v hiši.

Dzhimen
Kakšen imaš line attenuation ?
--

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

Pri meni se res odšteje, v času ko je STB vklopljen pade net iz ene 4.5 na nekaj čez 1.
Sicer ne vem kako je pri drugih ponudnikih, ampak to probat je res najmanjši problem. (čeprav nekako dvomim, da je v času ko je imel priklopljen modem prek 1m kabla imel povezan še STB...)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Dzhimen ::

Ja, vse to sem govoril brez televizije. Če vklopim televizijo hitrost pade na 3 mega. To je zame (glede na to da se piše leto 2017) nedopustno, saj sem mel ja 10 let nazaj v isti hiši že boljši internet... :|

konspirator je izjavil:

Mene njegov problem spominja na fenomen znan kot "telekom variabilna hitrost", kjer se poraba za iptv odšteva od skupne hitrosti linije.
Ali so za zaradi tv spravili na drug (nižji hitrostni) profil, tako da je vseeno, kakšen kabel ima v hiši.

Dzhimen
Kakšen imaš line attenuation ?


Nimam tega podatka na modemu...

...:TOMI:... ::

Zadnji metri kabla so zelo pomembni. Recimo veliko ljudi ima štrikane vode za telefon po vsej hiši, narejeno s kablom, ki je navaden PSTN dober za xDSL pač ne. Ja, res je, pred tem je par km kabla od telekoma, samo jaz sem uredil doma in še pri kolegih, pa imamo vsi boljšo povezavo, predvsem bolj stabilno.
Tomi

Dzhimen ::

Sem modem priključil direkt na omarico (brez hišne napeljave) preko 1.5m dolgega Cat5e kabla in je isti šmorn.

Do hiše pa mamo napeljan šestžilni kabel (rdeča, modra, zelena, in tri bele žice) direkt (v hiši se nič ne razdeljuje). Ta kabel je napeljan po svojem tistem oranžnem kanalčku in ta kanal gre do hiše v enem kosu. Tako da kabel bi moral zadostovati za 10 Mbit/s. Pa recimo da je majhen procent možnosti da je z obstoječo napeljavo kaj narobe, z veseljem napeljem Cat6 kabel na novo do hiše če je treba, samo da bo mir. Ampak sem nekako deduciral da napeljava ni problem...

MadMax ::

...:TOMI:..., ako govoriš o zaključku kabla v smislu "marjetice", zvezdastega+šivanega razvoda po sami bajti (kjer kraki z refleksijami delajo sranje xDSL signalu), imaš seveda popolnoma prav.
Dokler pa gre zgolj za par deset metrov dvožilnega "podaljška" kabla iz omarice direkt v modem, pa ni omembe vredne razlike.

Dzhimen-ov test to popolnoma potrjuje.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

...:TOMI:... ::

Tako je, naj bo kabel za xDSL napeljan direktno od omarice do modema, ob uporabi VoIP (in/ali PSTN) pa se lahko uporabi obstoječa napeljava "marjetice" za telefone.
Tomi

SaXsIm ::

MadMax je izjavil:

...:TOMI:..., ako govoriš o zaključku kabla v smislu "marjetice", zvezdastega+šivanega razvoda po sami bajti (kjer kraki z refleksijami delajo sranje xDSL signalu), imaš seveda popolnoma prav.
Dokler pa gre zgolj za par deset metrov dvožilnega "podaljška" kabla iz omarice direkt v modem, pa ni omembe vredne razlike.

Dzhimen-ov test to popolnoma potrjuje.


Sam kabel res nima vpliva. Spoj pa ima vpliv. Če je slab, je popolnoma možno, da so izgube takšne.
SaXsIm

MadMax ::

Šalabajzarsko štukanje sem že omenil...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

čuhalev ::

Kako pa to izgleda'?

MadMax ::

Se ne da glih opisat v enem stavku.
Prilepi eno ali dve kvalitetni slikici, pa pokomentiramo.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zelo počasen internet

Oddelek: Omrežja in internet
171937 (1589) nsa_ag3nt
»

Podaljševanje UTP kabla (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5826735 (12464) denisbegood
»

VDSL upload problem

Oddelek: Omrežja in internet
121584 (1090) Alien123
»

Amis težave (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8212901 (7289) Cowboy6
»

Težave z Amis internetom

Oddelek: Omrežja in internet
386762 (5052) ...:TOMI:...

Več podobnih tem