» »

Nedeljivi vezaj VS. nedeljivi pomišljaj

Nedeljivi vezaj VS. nedeljivi pomišljaj

Jess9 ::

Pozdravljeni,
zanima me, ali Word razlikuje med nedeljivim pomišljajem in nedeljivim vezajem.
Če je odgovor pritrdilen, me zanima še, kako s kombinacijo tipk priti do enega in kako do drugega.
V kolikor Word tega ne razlikuje pa me zanima, kako rešiti zagato, da se beseda kot je npr. črno-bel ne razdeli na koncu vrstice.

Lepo se vam zahvaljujem za pomoč.
Lep pozdrav,
Jasmina Slapar

čuhalev ::

Nedeljivi vezaj dobiš s CTRL+_ oziroma s CTRL+SHIFT+_ v novejših različicah.

Jess9 ::

Ne, CTRL+SHIFT+_ je nedeljivi pomišljaj. Hvala vseeno.

jernejl ::

Nedeljivega pomišljaja kolikor vem ni.
Lahko uporabiš kombinacijo treh simbolov: neprelomni znak ničte širine, pomišljaj, neprelomni znak ničte širine. Ta kombinacija ponavadi deluje, ne pa vedno (včasih se vseeno prelomi). Bližnjice s tipkami privzeto ni, razen če si jih posebej nastaviš.
Druga možnost je, da uporabiš minus znak, ki je nedeljiv, a ne zgleda čisto enako kot pomišljaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Jess9 ::

Aha, ja potem pa v Wordu pod simboli narobe piše, da je nedeljivi pomišljaj, ker zgleda res kratek kot vezaj.
Najlepša hvala za pomoč.
Lp

čuhalev ::

Priporočam uporabo alternativnih orodij, ki za te fičfiriče poskrbijo sami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

jernejl ::

Ja, word to napačno poimenuje.
Se pa nedeljivi vezaj avtomatsko spremeni v (deljivi) pomišljaj, če pred in za njim uporabiš presledek.
Za nedeljivi (stični) pomišljaj pa sem že zgoraj napisal.

pegasus ::

Zanimivo vprašanje.

Mene je bilo groza pred dobrimi 16 leti, ko sem izvedel, da so minus, pomišljaj in vezaj trije različni znaki 8-O ... in ta koncept me še vedno bega. Sem pač zrasel gor v 8bit ascii okolju ;)

Jess9 ::

Hvala za napotke in pojasnila.
Pa še dve vprašanji:
- kakšen je neprelomni znak ničte širine, kje ga najti?
- Katero alternativno orodje svetujete?

Lp

jernejl ::

- kakšen je neprelomni znak ničte širine, kje ga najti?

V Wordu 2016: trak Vstavi -> Simbol -> Več simbolov -> Posebni znaki -> neprelomni znak ničte širine.

Vstavljeni znak se sicer ne vidi, ker ima pač širino nič (razen če vključiš gumb "Prikaži vse", ki prikazuje skrite simbole za oblikovanje).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Jess9 ::

Hvalaa :)

Miha 333 ::

pegasus je izjavil:

Zanimivo vprašanje.

Mene je bilo groza pred dobrimi 16 leti, ko sem izvedel, da so minus, pomišljaj in vezaj trije različni znaki 8-O ... in ta koncept me še vedno bega. Sem pač zrasel gor v 8bit ascii okolju ;)

No, jaz pa sem zrasel gor ob mehanskih pisalnih strojih, kjer ni bilo tipk za številki 1 in 0, saj je prva bila isti znak kot mali L, druga pa isti znak kot velik O. Tudi vezaj, pomišljaj in minus so seveda bili en in isti znak. In 150 let ni to prav nikogar motilo. Lahko bi rekel, da danes nekateri malo preveč komplicirajo.

jacal ::

Miha 333 je izjavil:


No, jaz pa sem zrasel gor ob mehanskih pisalnih strojih, kjer ni bilo tipk za številki 1 in 0, saj je prva bila isti znak kot mali L, druga pa isti znak kot velik O. Tudi vezaj, pomišljaj in minus so seveda bili en in isti znak. In 150 let ni to prav nikogar motilo. Lahko bi rekel, da danes nekateri malo preveč komplicirajo.


Na pisalnem stroju - nekaj jih verjetno še imam na podstrešju - je bila res samo ena uboga črtica, med pripravo za natis je bilo treba pa te reči natančno urediti; pomišljaje pa vezaje (stične in nestične in levo- ali desnostične) in deljaje in minuse ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Unicode decode

Oddelek: Programiranje
121863 (1321) Randomness
»

Tag-i za poljubne datoteke

Oddelek: Pomoč in nasveti
7810 (712) Cold1
»

<option> in tipkovnica... workaround? (:

Oddelek: Izdelava spletišč
141226 (1041) njok
»

Excel in seštevanje/ od. časa

Oddelek: Programska oprema
96542 (6408) ToniT
»

Dreaweaver in čšž

Oddelek: Izdelava spletišč
161150 (941) ferjan

Več podobnih tem