» »

Avtomatska varovalka v počitniški prikolici

Avtomatska varovalka v počitniški prikolici

Tero ::

Pozdravljeni.
V avto kampu imamo omejeno elektriko na 6A (230v)na prikolico. Ker pač je to relativno malo in bi vsi seveda radi priklapljali "vsega boga"( od grelcev za čaj in podobno) seveda večkrat vrže ven varovalko. Problem je v tem da te moram poiskat upravnika kampa da pride odklenit omarico itd. V glavnem gre ogromno časa in birokracije. Idejo sem imel da bi kar v prikolici dal še eno avtomatsko varovalko ki bi jo lahko kar sam vklopil nazaj. Zanima me pa kako to sploh naredit? Če dam isto 6A varovalko kako vem da bo ravno "mojo" izklopilo? Če dam pa manjšo varovalko pa spet še dodatno omejim že tako mali vir. MOgoče obstaja kakšna avtomatska varovalka ki bi imel nevem 5,5A? In obstaja mogoče kakšna naprava- nevem kakšen ampermeter ki bi kazal procente koliko elektrike je še na voljo?
Hvala in lp
Edit: Pozabil sem napisat da kamp zaenkrat nima možnosti večje varovalke.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.
  • spremenil: Tero ()

mirator ::

Zaporedna vezava dveh varovalk enake jakosti pomeni pregoretje oz. izklop obeh. Tudi stopnjo nižja varovalka ne bo prinesla željene rešitve, ne samo da ne moreš izkoristiti prepustne moči prve varovalke, ti bosta zaradi neselektivnosti, ravno tako izklopili obe varovalki.
Obstaja pa rešitev z relejem, ki meri porabo in ti sukcesivno izklaplja poprabnike, ki niso nujni. Kolikor vem imata takšen rele ABB in Schneider electronic. Ima pa ta rele dva nivoja. Najprej se izklopijo najmanj pomembni porabniki, potem pa še manj pomembni. Ko probremenitev pade, se porabniki avtomatsko po ca 5 min. vklopijo nazaj.

darkolord ::

To, da ima varovalka nazivni tok 6 A, ne pomeni, da se odklopi pri 6 A.

Ponavadi je potreben kar nekaj-kratni tok nazivnega, preden se varovalka hitro odklopi.

Na primer primer za eno avtomatsko varovalko:


Tukaj vidiš, da tudi pri dvakratnem nazivnem toku traja 10-50 sekund, da se odklopi. Šele pri 5-10-kratnem se odklopi v sekundi ali manj.

Če bi našel kakšno zelo hitro in z nižjim tokom, bi to verjetno šlo.

Sicer pa je morda za razmislit o kakšni drugi rešitvi (npr. z merjenjem toka)?

Zgodovina sprememb…

noraguta ::

Tero je izjavil:

Pozdravljeni.
V avto kampu imamo omejeno elektriko na 6A (230v)na prikolico. Ker pač je to relativno malo in bi vsi seveda radi priklapljali "vsega boga"( od grelcev za čaj in podobno) seveda večkrat vrže ven varovalko. Problem je v tem da te moram poiskat upravnika kampa da pride odklenit omarico itd. V glavnem gre ogromno časa in birokracije. Idejo sem imel da bi kar v prikolici dal še eno avtomatsko varovalko ki bi jo lahko kar sam vklopil nazaj. Zanima me pa kako to sploh naredit? Če dam isto 6A varovalko kako vem da bo ravno "mojo" izklopilo? Če dam pa manjšo varovalko pa spet še dodatno omejim že tako mali vir. MOgoče obstaja kakšna avtomatska varovalka ki bi imel nevem 5,5A? In obstaja mogoče kakšna naprava- nevem kakšen ampermeter ki bi kazal procente koliko elektrike je še na voljo?
Hvala in lp
Edit: Pozabil sem napisat da kamp zaenkrat nima možnosti večje varovalke.

Tokovne klešče.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

brodul ::

Potreboval bos "hitrejso" varovalko. Avtomatske varovalke imajo oznake B, C in D. Ce ima avto kamp varovalko tipa C, lahko kupis varovalko tipa B in bo tvojo vrglo ven hitreje. Jaz imam v stanovanju (se dodatno) B varovalke in ni nobenega problema.

Merilci toka so malo drazji spas sploh, ce hoces meti lepo zmontirano.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

d4vid ::

Pa selektivnost mora biti pravilna. Če imaš v kampu selektivnost 1, daj v prikolico 2 ali 3, če je v kampu 2 daj 3.
Selektivnost je za zaporedno vezanje varovalk. V šoli npr. smo imeli za vsako učilnico posebej varovalke, potem pa še v elektro, računalniških učilnicah svoje varovalke. In ob preobremenitvi (ob vklopu vseh PCjev npr) je vrglo ven samo varovalko v učilnici, tiste na hodniku pa ne.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

mirator ::

No ja, dobil si nekaj nasvetov s katerimi si, vključno z mojim, ne moreš kaj dosti pomagati. Moj nasvet bi bil aktualen, če bi imel v prikolici el. razdelilec, ki bi imal vsak porabnik na svoji varovalki, tako pa imaš verjetno ločeno samo razsvetljavo in ostale poprabnike.
Žal, 6 A pomeni maksimalno moč ca 1300 W. Če imaš avtomatske odklopnike, potem lahko pri temperaturi okolice do 30°C brez skrbi priključiš večjo moč do maks. 13%, če pa imaš talilne vložke pa tudi do 60%.
V kampu plačaš neki pavšal, ki je definiran glede na priključno moč varovalke. Če boš želel večjo moč, boš pač moral tudi plačti več, če ti bo povečanje tvojih potreb, upravnik kampa sploh dovolil.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dolocanje faz v vticnicah (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5318040 (9707) javr
»

Težave z glavnimi varovalkami zaradi preobremenitve

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
328689 (7711) anzy4
»

Izpad elektrike ob vklopu likalnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
245819 (5184) int47
»

Elektro omarica

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61518 (1335) Pyr0Beast
»

Omarica z varovalkami - neznana reč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2323268 (21296) Štromar 007

Več podobnih tem