» »

napajanje arduinota/ESP8266 direktno iz žic hišne napeljave

napajanje arduinota/ESP8266 direktno iz žic hišne napeljave

Pixxxel ::

Pozdravljeni,

pred kratkim sem si zamislil en manjši projekt, katerega končni rezultat bi bil to, da bi lahko prižigal in ugašal hišno peč preko interneta. Zadevo sem se odločil speljati s pomočjo ESP8266 modula (ESP-12E development board) in releja. Vse skupaj bo vgrajeno v ohišje od starega termostata (ki že več let ni v uporabi). Termostat je deloval na baterije a sem opazil, da je za njim 6 cm luknja (kot za vtičnice) in not tudi vsi kabli potrebni za vtičnico (moder(nula), rjav(faza) in rumeno-zelen(ozemljitev)).

Razmišljal sem, da bi lahko kar direktno na fazo in nulo povezal nek AC/DC 5V napajalnik, ki bi ga nato povezal na ESP8266 modul. Zanima me ali je že kdo od vas poskušal kaj takega in kateri napajalnik/konverter bi priporočali (pač omejitev je da mora pasat v okroglo luknjo premera 6cm).

Sem mal gledal po eBayu in našel en zanimiv napajalnik:
http://www.ebay.com/itm/1PCS-HLK-PM01-A...

ki ga je nekdo tudi stestiral in zgleda da gre za kr OK zadevo kljub temu da je relativno poceni in s kitajske:
http://lygte-info.dk/review/Power%20Mai...

Prioriteta mi je seveda zadevo narediti varno in zanesljivo (nebi rad povzročil kakšnih kratkih stikov ali celo požara!).

Osebno sem popolni amater na področju elektrike tako da so vsi nasveti in priporočila dobrodošli. Sem pa drugače s štromarjem že zmenjen, da mi opravi priklop, ko bom imel vse pripravljeno.

FX6300B ::

esp rabi 3,3V , sicer deluje tudi na 5V vendar ni priporočljivo, rabiš ja neka napajalnik, problem pri tebi je pa velikost, sicer bi ga lahko dal ven iz plastičnega ohišja, samo nevem koliko je to potem ni varno če bi kdo šaril notri po dozi, oz bi ga moral nekako izolirati da se ne moraš dotakniti, sicer nevem za kaj bi za tak poseg potreboval štromarja ampak ok glede na to da praviš da si amater OK :D, čeprav če imaš plan še kakšne drugačne projekte je fino če se malo poučiš tudi o štromu, ne samo tist 5V :D, upam da sem kaj pomagal
May the force be with you!

Pixxxel ::

Hvala za odgovor,
jst mislm na 5V napajalnik kr prlotat en micro USB kabl, ki bo nato priklopljen na micro USB vhod na ESP8266 development board (ima plošča vgrajen regulator, ki zniža napatost za ESP modul iz 5V na 3.3V). Prvotno sm itak mislu napajat modul preko polnilca za telefon, ki bi bil vštekan v vtičnico, ki je kšn meter pod termostatom (ampak pol bi se vidla žica po steni).
Zdej je res edino problem najdt kšn ustrezen napajalnik, k ne vem a lahko tej poceni kitajski robi zaupam, da se nau na koncu kej iskrilo ali smodilo.
Štromar mi mora pa itak tut napeljavo do peči urediti, ker za kej tazga sem pa še prevelik noob.
Če se je kdno že lotil kej podobnga naj sporoči kateri napajalnik je uporabil in kako je zadovoljen z njim in ali je moral naraditi še kakšne dodatne modifikacije.
LP!

FX6300B ::

jaz sicer sem že skoraj končal samo še zapakiram alarmni sistem , bom imel brezžične senzorje z 433mhz modulom, in jih bom napajal ja kot imaš ti v mislih navaden polnilec za telefon, samo jaz to nebom vgradil ampak bom naredil škatlice za v kot, oz če bom kje dobil prazna ohišja od senzorjev, napajalnike bom pa razstavil, samo jih bom pač zaščitil nekako,
sepravi nimaš istega ESP8266 kot jaz, obstaja več oblik moj je samo kot modul tvoj pa kot board drugače opcija je recimo da v steni narediš šeeno luknjodaš notri dozo , napelješ štrom in pokriješ z pokrovčkom, vse bi bilo podometno in bi se ti samo pokrovček videl od dodatne doze, seveda moraš inšt. cevi za gipsati/kitati, tudi jaz nebi zaupal kitajcem glede napajalnikov ,sam bom probal nekje dobit od telefonov ki so ok. drugače če ga razstaviš nimaš elektronike notri skoraj nič in bi pač s tem zmanjšal zasedeni prostor, je pa potem to treba nekako zaščititi, da se kdo ne pritakne česa ko odpre dozo
May the force be with you!

trojnis252 ::

Imam doma omenjen pretvornik iz 230V v 5V LINK in zaenkrat dela brez problema, sicer je uporabljen bolj malo ampak dela.

FX6300B ::

koliko je pa to veliko ker on mora to spravit v dozo in primerno zaščititi kontakte

@Pixxxel imaš samo ESP8266 ali imaš še kaj zraven
May the force be with you!

Pixxxel ::

ubistvu moram v to 6cm luknjo spravit samo napajalnik pa žice. Modul, rele in gumb za ročni vklop bodo pa montirani v plastično ohišje od starega termostata, ki je pritrjeno čez to lukno.

Sm najdu kr zanimivo debato na spletu glede tega napajalnika:
https://forum.mysensors.org/topic/1607/...

trenutno se sicer bl nagibam da bi raje kupu tale napajalnik:
http://meanwell.si/napajalniki-za-medic...

Sicer je tut narejen na kitajskem, sam menda gre za kr solidno firmo + ima use certifikate varnosti pa še cena ni pretirana.

Sem pa useno razmišljal, da bi ga kljub vseemu zavaroval z navadno varovalko, termično varovalko in varistorjem po spodnji shemi:
 shema

shema



mal bo edino težavno tele komponente prlotat na napajalnik in potem še vse temeljito izolirat.
idealno bi blo narest tiskano vezje po meri, sam za tako mejhn projekt se po moje ne splača.

Pixxxel ::

za toplotno varovalko bi uporabil tako, ki jo raznese pri 77 °C. Za varistor (250V ali 275V) pa navadno varovalko (počasna od 0,3A do 1,5A) pa ne vem katero vrednost naj izberem. Tko da prosim za ksn nasvet kok močne komponente izbrati.

Pixxxel ::

a morda kdo ve kje bi se pri nas dalo dobiti take varovalke, ki imajo žico na vsakem koncu?

http://www.ebay.com/itm/10pcs-Ceramic-T...

FX6300B ::

če ne drugega nalotaš žico gor:D
May the force be with you!

FX6300B ::

drugače mislim da bi jih hte skoraj sigurno imel, poglej malo HTE, ic elektronika, če si v bližini kranja ima mogoče tudi lotos(na planini) kaj
May the force be with you!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Menjava potenciometra z digitalnim potenciometrom

Oddelek: Kaj kupiti
81296 (1063) zdenko106
»

Avtomatika za sončni kolektor (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5511113 (7277) FX6300B
»

ESP8266 ESP-12E (NodeMCU 1.0)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
453524 (2369) dc10
»

Arduino Mega + esp8266

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
143712 (3471) FX6300B
»

Merilec temperature

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
102582 (2334) branc

Več podobnih tem