» »

Italijansko obrambno ministrstvo prehaja na LibreOffice

Italijansko obrambno ministrstvo prehaja na LibreOffice

Ekipa LibreItalia

Slo-Tech - Italijansko obrambno ministrstvo je sporočilo, da so na vseh svojih računalnikih začeli prehod s pisarniškega paketa Microsoft Office na odprtokoden brezplačen LibreOffice. To so napovedali že septembra lani, sedaj pa je stekla tudi operativna faza projekta. Gre za drugi največji prehod na odprto kodo v Evropi, ki naj bi italijanskemu obrambnemu ministrstvu prihranil 26-29 milijonov evrov.

Kot so pojasnili, bodo do leta 2017 migrirali 75.000 računalnikov oziroma 70 odstotkov vseh, do leta 2020 pa še preostalih 25.000. Prvotne ocene so sicer napovedovali popoln prehod že letos, a se to ne bo zgodilo. Razlog so obstoječe pogodbe, ki se iztečejo na te datume, zato nima smisla hiteti. So pa prehod že izvedli na 5.000 računalnikih, na katerih osebje že uporablja LibreOffice. Podporo nudi LibreItalia, ki bo pod licenco copyleft pripravila tudi spletni tečaj za uporabo LibreOfficea. Doslej niso zaznali večjih težav in nasprotovanj, zato se bo prehod nadaljeval.

Podobni veliki prehodi so bili tudi v Franciji, v španski Ekstremaduri, Münchnu in - manj uspešno - na nemškem zunanjem ministrstvu.

61 komentarjev

«
1
2

zmaugy ::

Odlična novica. Upam da se bo to zgodilo v čim več državah in da sledi še prehod na Linux. Si sploh ne predstavljam da bi varnostno občutljiv sistem kot je obrambno ministrstvo katerekoli države (razen ZDA) uporabljal produkte, ki so postali potencialno orodje ameriške vlade za nadzor uporabnikov.

brbr21 ::

vse ok, ampak pri odprtokodnezih bi pa v vseh letih lahko nasli vsaj enega sposobnega UXarja in predvsem oblikovalca, ter uredili izgled. zadeva je cisti y2k. vem, da bo sedaj plaz kaj pa drugega rabis in vsak ima svojega malarja, ampak potem bi lahko ostali tudi na vi-ju in wordstarju. oba sluziva namenu - pisanju besedil. navsezadnje vseeno kupujemo z ocmi in prijeten videz bi prevagal se kje drugje, ne samo pri geekih in takole vsiljenih prehodih.

gus5 ::

Tudi slovenska državna birokracija bo prešla na odprtokodnika, takoj ko bo dobila zeleno luč z veleposlaništva ZDA v Ljubljani. :))

andrejus ::

oblika me niti ne moti, pravzaprav jo imam reje kot od MS Office, so pa dolocene funkcionalnosti, ki so dejansko precej zadaj, na nivoju MSO 2003 ali še starejše.


drugace pa pozdravljam un jim želim da uspejo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

opeter ::

Hmm ... ne vem, jaz nimam problemov z UI-jem v LO.

Sploh pa so na voljo različne teme in nekatere so dovolj moderne, da me znanci sprašujejo: -ja, kakšen program pa je to, da tako futuristično izgleda?
 Impress

Impress


 Writer

Writer

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Ribič ::

Jaz uporabljam OpenOffice oz. LibreOffice že več kot 10 let in podporam vsak prehod na ta software.
Upam, da se bodo kmalu tudi pri nas v vladi zbrihtali in naredili prehod na LibreOffice.

lp

kow ::

In katere so firme, ki nudijo podporo za LibreOffice. Koliko zaposlenih imajo?

LibreItalia se ne zdi resna firma. Izgleda, da gre za politicni projekt, ne pa resno poslovno odlocitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

          ::

brbr21 je izjavil:

vse ok, ampak pri odprtokodnezih bi pa v vseh letih lahko nasli vsaj enega sposobnega UXarja in predvsem oblikovalca, ter uredili izgled. zadeva je cisti y2k. vem, da bo sedaj plaz kaj pa drugega rabis in vsak ima svojega malarja, ampak potem bi lahko ostali tudi na vi-ju in wordstarju. oba sluziva namenu - pisanju besedil. navsezadnje vseeno kupujemo z ocmi in prijeten videz bi prevagal se kje drugje, ne samo pri geekih in takole vsiljenih prehodih.


UI od libreja oz. starejši MSOjev UI je precej preglednejši in enostavnejši za uporabo od tistega brezveznega ribona na vrhu, za katerega imam občutek, da je bil edini razlog uvedbe ta, ker je bilo pač treba nekaj spremeniti.

mtosev ::

Dobro za njih, a ne vem kaj je tolk zanimivo kateri program uporaljajo. Važno je, da so stvari narejene/opravljene. Zaradi mene lahko uporabljajo wordperfect
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Glugy ::

kow je izjavil:

In katere so firme, ki nudijo podporo za LibreOffice. Koliko zaposlenih imajo?

LibreItalia se ne zdi resna firma. Izgleda, da gre za politicni projekt, ne pa resno poslovno odlocitev.


Ko bo trg zahteval bodo tud taka podjetja rasla. En more začet verigo, ne more kr sama od sebe zrast. Sej veš kako je to pri kapitalizmu. Povpraševanje in nato ponudba. V redkih primerih je obratno saj je takrat riziko velik.

Maystr ::

LibreOffice? Vse lepo in prav dokler uporabljaš samo Writerja pa Impress. Ko pa je treba neki naredit v Calc ali kaj šele v Base potem pa vidiš da je LibreOffice svetlobna leta za MS Office.

PS: Ribon je za mene nekaj najboljšega kar so naredili v MS Office. Včasih sem po tistih menijih iskal funkcije celo večnost (potem še googlal da sem našel). Sedaj je lepo razporejeno po kategorijah in ko odpreš takoj vidiš vse možne funkcije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Maystr ()

poweroff ::

opeter - v bistvu je kar žalostno, da Breeze tema ni privzeta. Onim LO developerjem bi moral res nekdo v glavo vbiti, da smo leta 2016.
sudo poweroff

opeter ::

poweroff je izjavil:

opeter - v bistvu je kar žalostno, da Breeze tema ni privzeta. Onim LO developerjem bi moral res nekdo v glavo vbiti, da smo leta 2016.


Se popolnoma strinjam.
Na Macu je, vsaj, ko sem ga nazadnje nalagal, že privzeto nastavljen (namesto Tangota ali pa Galaksije).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Invictus ::

LibreOffice je zdaj skoraj uporaben. Cel kup shortcutov, ki sem jih vajen iz MS Offica, celo deluje.

Zdaj, pri takem projektu, kot je ta, na koncu tako ali tako največ stanejo ljudje.

Če bi naredili eno finančno analizo, bi najbrž ugotovili, da so licence precej majhen del stroška, največji pa pač podpora uporabnikov in njihovo izobraževanje.

Vlade same bi lahko dobile bolj ugodne pogoje pri MSju, kot jih dobi posameznik. In najbrž tudi jih, če je le pogajalec v službi ljudstva relativno sposoben in so mu zadeve jasne. Seveda taki v javnih službah ponavadi ne delajo, ker več keša dobijo v privat sektorju.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

NiggerBob ::

"Hrabri umrejo samo enkrat, strahopetci umirajo tisočkrat"

71GA ::

Italjani so pa vztrajni... Hvala bogu. In obrestovalo se jim bo.

jype ::

kow> In katere so firme, ki nudijo podporo za LibreOffice. Koliko zaposlenih imajo?

Kdo pa nudi podporo za Microsoft Office in kakšno garancijo imam, da počne tisto, kar trdijo, da počne?

Ko jaz preberem MSO EULA mi je kristalno jasno, da z Microsoft Office ne pridobim popolnoma ničesar, izgubim pa celo vrsto pomembnih pravic do prilagoditve izdelka mojim potrebam.

Magic1 ::

Mogoče ja, mogoče ne. Vsako stvar lahko konkretno zafuraš. Če bo posel dobil nekdo preko vez, ki nima pojma, lahko tako skrpucalo nastane, da ne bo za nikamor.
Magic

poweroff ::

jype je izjavil:

Kdo pa nudi podporo za Microsoft Office in kakšno garancijo imam, da počne tisto, kar trdijo, da počne?

No, bom jaz povedal resnično zgodbo o tem, kako smo pri eni firmi kupovali MS Office 2016 za Mac.

Firma rabi office, ima pa dve specifični zahtevi:
- da dela funkcija primerjave Excel dokumentov
- da dela slovenski spell checker

Z brskanjem po spletu se ni dalo dobiti točnih podatkov kako je s tem, zato kličem na Microsoft... kjer mi zagotovijo da to vse deluje, ker da ima Office 2016 za Windows enake funkcionalnosti kot tisti za Maca.

Nato mi dajo testni account na Office 365... kjer smo se zajebavali ene 2 dni, da je vse skupaj začelo delati (neke čiudne težave z avtentikacijskim strežnikom - "se dogaja, veste" je bil uradni odgovor MS Slovenija). Ampak OK, to ni taka reč.

Zadevo stestiram in se izkaže, da funkcije primerjave Excel dokumentov sploh ni. Slovenski spell checker pa deluje s "hackom" iz Jabuk.si foruma (v bistvu mu dodaš custom slovar z besedami, ki so "pokradene" iz LibreOffice projekta (ironija!)).

Po testnem obdobju se je firma sicer odločila za nakup nekaj licenc, ampak s precej stisnjenimi zobmi. So me pa potem klicali iz MS customer supporta in sem rekel, da sem precej nezadovoljen z njihovo storitvijo. No, in potem je bil njihov odgovor, da naj grem na eno spletno stran, kjer lahko uporabniki MSju predlagajo katere funkcije naj v bodoče podpre in naj tam glasujem za slovenski spell checker.

Skratka - podobno s*#je kot vse ostalo.

Aja, zakaj se nismo odločili za LibreOffice na Macih... titi, ki mate Maca in ste ta software naložili gor, boste točno vedeli zakaj. No, morda bo čez kakšni 2 verziji kaj boljše...
sudo poweroff

s1m0n ::

Upam, da ne bo čez čas novica, da gredo nazaj na Office.

A so še vedno kakšni kompatibilni problemi med obema paketoma kar se tiče samih dokumentov (oblikovno) ?

poweroff ::

Ja, jaz sem imel velike težave z odpiranjem ODP dokumentov v Presenterju, ki so bili v ODP izvoženi iz PowerPointa.
sudo poweroff

čuhalev ::

Kot so povedali nekateri prej, po mojem mnenju Calc ne dosega zmogljivosti Excela in komaj čakam, da pride Excel na Linux. Recimo s tako sprogramiranim pogojnim oblikovanjem kot ga ima LO pač nisem mogel doseči željenega učinka.

sandi203 ::

brbr21 je izjavil:

vse ok, ampak pri odprtokodnezih bi pa v vseh letih lahko nasli vsaj enega sposobnega UXarja in predvsem oblikovalca

LibreOffice uporabljam že 5+ let. Se pa popolnoma strinjam, da bi lahko UX naredili veliko bolj prijaznega. Kar bi po moje morali narediti je prilagoditi uporabniški vmesnik glede na operacijski sistem. Torej če si na Windows potem Windows ikone, če si na Linux (npr. Ubuntu), potem ikone, ki so standardne na Linux, če na OSX, potem ikone, ki so standardne na OSX. Tako ima narejeno Firefox in mi je zelo všeč.

Dodatno bi bilo dobro, če bi lahko izbiral med meniji in ribbon. Meni so na primer zelo všeč meniji in sem popolnoma zgubljen v ribbon. Nekomu drugemu pa ribbon bolj všeč. Dobro bi bilo, če bi lahko izbiral, kaj bi želel imeti.

poweroff je izjavil:

opeter - v bistvu je kar žalostno, da Breeze tema ni privzeta. Onim LO developerjem bi moral res nekdo v glavo vbiti, da smo leta 2016.

Teme in ikone so sicer stvar okusa. Meni je najbolj všeč, da so ikone čim bolj enotne med vsemi programi. Ne vem, zakaj bi imel različno ikono za shranjevanje/odpiranje/tiskanje itd v vsakem programu drugače. Samo za to, da bo videti, moderno moje skromno mnenje je, da je boljša uniformiranost. Najbližje je meni tako tema ikon Galaxy. Mi je pa všeč, da je več tem, ker lahko potem vsak izbere nekaj, kar mu je najbližje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sandi203 ()

trnvpeti ::

zanimiv UX ima wps office

sandi203 ::

poweroff je izjavil:

Ja, jaz sem imel velike težave z odpiranjem ODP dokumentov v Presenterju, ki so bili v ODP izvoženi iz PowerPointa.

Sem pred nekaj meseci bral, da je Microsoft ODF dokumente malenkost po svoje naredil, tako da je možno, da je težava dejansko v PowerPoint in ne v LibreOffice. Predlagam sledeče:
1. Če je mogoče oba produkta LibreOffice Impress in Microsoft Office PowerPoint naložiti na zadnje verzije in zadnje popravke, ker je morda problem že odpravljen.
2. Poskusi shrani v kakšen drugem formatu npr. PowerPoint format in odpri z LibreOffice.

Glugy ::

Invictus je izjavil:


Če bi naredili eno finančno analizo, bi najbrž ugotovili, da so licence precej majhen del stroška, največji pa pač podpora uporabnikov in njihovo izobraževanje.


Dej ne zezaj. Tist k se znajde v Officu se bo tud hitr v podobnih programih znajdu.
To je tko k če bi reku evo zdej pa ne bomo več tip 500 moke uporabljal zdej bomo pa tip 400. In ti bi vrgu puško v koruzo rekoč da je to čist nekaj popolnoma drugega in niti poskušal ne bi pečt.
Itak nimaš kej imet nesposobnih ljudi. Kdor se ne uspe prilagodit naj gladko leti, sej je dost sposobnih ljudi na zavodu za zaposlovanje. Pa naj se zaposli tiste ki znajo operirat z Libre Office.
A je res treba lene riti podpirat pa jih ujčkat? Ne rečem če bi blo kej zahtevnega ampak iz Office v Libre Office it pa ja ni huda reč al pa huda sprememba. Je bolj dizajnerska kot pa praktična sprememba. V temelju stvar deluje isto.

andrejus ::

MSOffice je standardni paket in ni nekega vzdrževanja ali pa ekstra izobraževanja. Oz od firme do firme če izvede kako izobrazevanje za MSO. Dejansko najvecji strosek odpade na ceno licence (razen redkih izjem).

Seveda MSO se lahko uporablja na čudo načinov in lahko predstavlja tudi hrbtenico podjetja :) Takrat je nenadomestljiv oz bi bili stroski zamenjave previsoki.

Delal sem za 2 velika podjetja in za Slo in Bih drzavno upravo in lahko recem da Office uporabljajo kot stand alone produkt, kjer se lahko (tehnicno) zamenja z bilo cem.

Sprva bi produktivnost padla potem bi pa v vecini primerov bila tam tam.

Celo eno izkusnjo imam iz prakse iz leta 2007. lol

sandi203 ::

Invictus je izjavil:

LibreOffice je zdaj skoraj uporaben. Cel kup shortcutov, ki sem jih vajen iz MS Offica, celo deluje.
Vlade same bi lahko dobile bolj ugodne pogoje pri MSju, kot jih dobi posameznik. In najbrž tudi jih, če je le pogajalec v službi ljudstva relativno sposoben in so mu zadeve jasne. Seveda taki v javnih službah ponavadi ne delajo, ker več keša dobijo v privat sektorju.

V LibreOffice je mogoče vse prilagoditi. Je pa res, da marsikdo preprosto pričakuje, da bo vse delovalo enako kot v Microsoft Office, zato ni zanemarljivo, da določene stvari npr. tipkovne bližnjice delujejo enako. Zlasti, če uporabljaš in prehajaš med programi.

Invictus je izjavil:

Zdaj, pri takem projektu, kot je ta, na koncu tako ali tako največ stanejo ljudje.

Ne ni res. Izobraževanje ljudi stane veliko, je pa več stvari, ki so cenovno zelo dragi (sem pred nekaj meseci gledal video predstavitev LibreOffice projekta v Münchnu):
a) Migracija in testiranje vseh dokumentov. Uporabniki imajo na stotine dokumentov, ki morajo lepo delovati v LibreOffice. To je masivni izziv in precej drago. Ponavadi pa še nove dokumente mora sestaviti nekdo, ki starega ni. Na primer v Münchnu so imeli težave, ker makroji niso delovali tako kot bi morali in potem komplicirane dokumente pretvarjati - pisati makroje - to je masiven izziv. Sicer so v Münchnu naredili še korak naprej in sicer uvedba standardizacije in nadzor nad dokumenti itd, kar je dodaten izziv.
b) Vzdrževanje programja. Pri tako velikih projektih zelo zelo zelo verjetno ne uporabljajo uradno verzijo LibreOffice, ampak imajo ekipo ljudi, ki odpravlja težave. V Münchnu imajo svoj razvojni oddelek, ki odpravlja programske težave LibreOffice. Sicer se trudijo, da popravke spravijo nazaj v uradno verzijo LibreOffice.
c) Težava z LibreOffice je v tem, da je podpora produktu samo pol leta: https://wiki.documentfoundation.org/Rel... potem izide nova verzija, ki je zopet 6 mesecev na voljo. Tako se pojavljajo podjetja kot je Collabora: https://www.collaboraoffice.com/libreof... ki podjetjem (za plačilo) nudijo podporo več let vključno s popravki. Tako je mogoče pri tem podjetju na primer naročiti tudi poseben popravek, ki ga v uradni verziji ni. Sicer se podjetje trudi, da bi vse popravke spravilo nazaj v uradno verzijo LibreOffice. Sicer pa so še druga podjetja, ki nudijo podporo: https://www.libreoffice.org/get-help/pr...
d) Poskrbeti, da bodo na voljo vse funkcionalnosti, ki jih uporabniki potrebujejo. Zelo zanimiva primerjava med LibreOffice in Microsoft Office je tale: https://wiki.documentfoundation.org/Fea... kjer je prikazano, kaj Microsoft Office ima in LibreOffice ne in obratno.

Skratka v tako velikem migracijskem projektu je zanesljivo ogromno težav in se je potrebno zelo previdno in pametno lotiti projekta. Ali bo projekt resnično cenejši je pa odvisno od številnih dejavnikov. Na dolgi rok ja, na kratki rok, pa verjetno ne.

Vprašanje pa je, kakšen je resnično vzrok za migracijo ali je bil strokovni, poslovni, varnostni itd. Kombinacija vseh.

čuhalev je izjavil:

Kot so povedali nekateri prej, po mojem mnenju Calc ne dosega zmogljivosti Excela in komaj čakam, da pride Excel na Linux. Recimo s tako sprogramiranim pogojnim oblikovanjem kot ga ima LO pač nisem mogel doseči željenega učinka.

Menije Calc povsem spodoben. Verjetno ne uporabljam funkcij, ki bi mi delale težave. Če boš čakal, da Excel pride na Linux, potem boš še čakal zelo dolgo, pa vprašanje, če kdaj sploh bo. Če uporabljaš Linux in bi želel imeti Excel, potem je verjetno najboljša možnost ta, da uporabljaš Excel v Wine okolju. Ni idealna rešitev, vendar deluje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sandi203 ()

gruntfürmich ::

takoj dol iz M$ produktov, če ne želimo da ameriški veleposlanik vsako jutro bere kaj je novega v naši javni sferi...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

sandi203 ::

Glugy je izjavil:

Dej ne zezaj. Tist k se znajde v Officu se bo tud hitr v podobnih programih znajdu. [...] V temelju stvar deluje isto.

V osnovi se strinjam s tabo, so pa številne stvari, ki delujejo malenkost drugače. In če je tega malenkost drugače veliko, potem zanesljivo upade uporabnikova učinkovitost uporabe orodja. Večina uporabnikov Office orodij ni računalničarjev, ampak so iz različnih okolij: finančniki, marketing itd. Vsi ti so navajeni na delovanje produkta in če ne deluje tako kot deluje obstoječi znani produkt, potem bo odpor uporabnikov. Ker uporabniki se morajo ukvarjati s svojim področjem finance, marketing itd in ne z raziskovanjem, kako isto stvar narediti na drugačen način. To je za uporabnika izguba časa in dodatna obremenitev. LibreOffice uporabljam že 5+ let in vem, da sem po dokumentaciji iskal veliko stvari, pa na forumih spraševal itd. Torej kar nekaj časa moraš vložiti, da vse lepo deluje ENAKO kot je delovalo v prejšnjem produktu. Podjetje, ki se gre takšne migracije, mora resnično investirati v skupino ljudi, ki bodo v vsakem trenutku našli rešitev za zahtevne uporabnike office orodij. Potem pa v vsakem manjšem okolju imeti "power user-ja", ki po prva linija podpore. Ni tako zelo enostavno, kot se na prvi pogled vidi.

gruntfürmich je izjavil:

takoj dol iz M$ produktov, če ne želimo da ameriški veleposlanik vsako jutro bere kaj je novega v naši javni sferi...

Moje skromno mnenje je, da je tole precejšnjo pretiravanje. V organizaciji se lahko jasno naredi obramba pred pošiljanjem podatkov na internet s požarnim zidom in drugimi varnostnimi prijemi. Varnostni razlog je lahko eden izmed mnogih razlogov, ki jih je potrebno proučiti. Pri takšnem razmišljanju je problem bistveno širši ne samo Microsoft Office, ampak tudi Windows in ostalo programje. Torej radikalni zasuk v drugo smer, kar pa ni enostaven ukrep, tako finančno, kadrovsko, politično itd. Je pa možno, počasi, postopno, preudarno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sandi203 ()

Invictus ::

gruntfürmich je izjavil:

takoj dol iz M$ produktov, če ne želimo da ameriški veleposlanik vsako jutro bere kaj je novega v naši javni sferi...

On ima tudi LibreOffice inštaliran ;).

Sicer mu pa to drugi delajo. On samo povzetke prebere.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

WhiteAngel ::

poweroff je izjavil:

opeter - v bistvu je kar žalostno, da Breeze tema ni privzeta. Onim LO developerjem bi moral res nekdo v glavo vbiti, da smo leta 2016.


Na Ubuntu 16.04 je zdaj breeze privzet v vseh namizjih.

          ::

poweroff je izjavil:

Z brskanjem po spletu se ni dalo dobiti točnih podatkov kako je s tem, zato kličem na Microsoft... kjer mi zagotovijo da to vse deluje, ker da ima Office 2016 za Windows enake funkcionalnosti kot tisti za Maca.


Kdor več dela z obdelavami podatkov bo vedel povedati, da se najnovejši Excel za Maca ne zna povezati z virom podatkov na SSAS.

Zvezdica27 ::

pismu... na lubuntu v openboxu ni breeze (jaz). Bom pogledal doma, v službi sem še na 15.10

Razen heavy duty pizdarij, Excela ne rabiš. Za kake oreng vrtilne tabele pa ja, se strinjam.

f

ToniT ::

LibreOffice je čisto dober pisarniški paket. Pri nas imajo vsi LibreOffice na računalnikih in ga tudi uporabljajo. Na začetku so bila vprašanja, kaj je to za en čuden Word, vendar so se hitro navadili in ni več problemov. Tisti, ki pa sodelujejo z javno upravo, pa še morajo imeti MS Office.

Egidij88 ::

Zvezdica27 je izjavil:

Razen heavy duty pizdarij, Excela ne rabiš. Za kake oreng vrtilne tabele pa ja, se strinjam.


Tako je. Nekdo ki resno obrača številke v neki firmi, te bo čukasto pogledal in si mislil, da si idiot, ko mu boš naložil Libre gor.

MrStein ::

Glugy je izjavil:


Itak nimaš kej imet nesposobnih ljudi. Kdor se ne uspe prilagodit naj gladko leti, sej je dost sposobnih ljudi na zavodu za zaposlovanje. Pa naj se zaposli tiste ki znajo operirat z Libre Office.

Zamenjava zaposlenega pa stane 0 EUR in nič ur, kaj?

poweroff je izjavil:


- da dela funkcija primerjave Excel dokumentov
...
Z brskanjem po spletu se ni dalo dobiti točnih podatkov kako je s tem, zato kličem na Microsoft... kjer mi zagotovijo da to vse deluje, ker da ima Office 2016 za Windows enake funkcionalnosti kot tisti za Maca.

Windows verzija tudi nima primerjanja excel datotek (razen mogoče v zadnji verziji, če so dodali, nisem preverjal).

Ima pa TortoiseSVN neko skripto, ki za silo naredi primerjavo, če kdo rabi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

opeter ::

MrStein je izjavil:

Zamenjava zaposlenega pa stane 0 EUR in nič ur, kaj?


Ko mu preteče pogodba, ti nič ne stane, da mu ne podaljšaš.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Invictus ::

Stane te samo iskanje novega, če ga rabiš. Ko stari noče več delati za minimalca...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Egidij88> Tako je. Nekdo ki resno obrača številke v neki firmi, te bo čukasto pogledal in si mislil, da si idiot, ko mu boš naložil Libre gor.

To pomeni, da potrebuješ en (1) excel. Ostali imajo lahko primernejša orodja.

sandi203> Če boš čakal, da Excel pride na Linux, potem boš še čakal zelo dolgo

Excel že deluje na Linuxu.

kow ::

ToniT je izjavil:

LibreOffice je čisto dober pisarniški paket. Pri nas imajo vsi LibreOffice na računalnikih in ga tudi uporabljajo. Na začetku so bila vprašanja, kaj je to za en čuden Word, vendar so se hitro navadili in ni več problemov. Tisti, ki pa sodelujejo z javno upravo, pa še morajo imeti MS Office.


Ne razumem. A ne obstaja odprti format katerega zna odpreti tudi MS Office? Bi pricakoval, da je to uzakonjeno?

Invictus ::

Kdo pa naj bi zadevo uzakonil?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gensi ::

Invictus je izjavil:

Kdo pa naj bi zadevo uzakonil?


No, ni potrebno uzakoniti. Dovolj bi bil že pogoj na vseh javnih razpisih, da je branje odprtih formatov zahtevano za sodelovanje na razpisu.

čuhalev ::

kow je izjavil:

ToniT je izjavil:

LibreOffice je čisto dober pisarniški paket. Pri nas imajo vsi LibreOffice na računalnikih in ga tudi uporabljajo. Na začetku so bila vprašanja, kaj je to za en čuden Word, vendar so se hitro navadili in ni več problemov. Tisti, ki pa sodelujejo z javno upravo, pa še morajo imeti MS Office.


Ne razumem. A ne obstaja odprti format katerega zna odpreti tudi MS Office? Bi pricakoval, da je to uzakonjeno?

txt :)

opeter ::

RTF je med temi ... pa ODF tudi, če MS takrat ne bi vtikal svoj nos.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Invictus ::

gensi je izjavil:

Invictus je izjavil:

Kdo pa naj bi zadevo uzakonil?


No, ni potrebno uzakoniti. Dovolj bi bil že pogoj na vseh javnih razpisih, da je branje odprtih formatov zahtevano za sodelovanje na razpisu.

Saj Danska ima to predpisano...

MS je zato podprl ODF formate.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

slovencl ::

Zakaj EU ne sofinancira razvoja enega takega pisarniškega paketa kot je LibreOffice. Če bi zadevo izpili bi pomoje to folk začel uporabljat.

Ribič ::

Naj raje parkrat plačajo LibreOffice-u celotno vsoto denarja, ki ga v enem letu porabijo za nakup licens microsoftovih produktov. Se bo zagotovo kaj premaknilo.

          ::

slovencl je izjavil:

Zakaj EU ne sofinancira razvoja enega takega pisarniškega paketa kot je LibreOffice. Če bi zadevo izpili bi pomoje to folk začel uporabljat.


Ker po tej logiki bi lahko financirali še razvoj poceni avtomobila, ajfona in podobno.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linuxu v Münchnu slabo kaže (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14037353 (31435) MrStein
»

Italijansko obrambno ministrstvo prehaja na LibreOffice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
6117207 (13706) zmaugy
»

Italijanska vojska prehaja na LibreOffice

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
3525871 (14463) bbbbbb2015
»

Office 2016 bo prispel 22. septembra (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
6720209 (17671) darkolord

Več podobnih tem