» »

Google želi v dnevne sobe s Chirpom

Google želi v dnevne sobe s Chirpom

Slo-Tech - Ko je Amazon postavil samostoječo verzijo asistenta, ki opravlja podobno funkcijo kot Applova Siri, in ga poimenoval Echo, je bilo le vprašanje časa, kdaj bo želel v naše dnevne sobi priti tudi Google. Echo je medtem razpadel na Dot in Tap, zato pa je v povojih Googlov Chirp.

Za zdaj je vse skupaj še neuradno in skrivnostno, a viri blizu podjetja so za Recode povedali, da bo naprava z zdaj še kodnim imenom Chirp podobna Googlovemu usmerjevalniku OnHub. Chirp bo nared še letos, a ne dovolj zgodaj, da bi ga predstavili že na letošnji konferenci Google I/O, ki bo potekala prihodnji teden. Bodo pa verjetno pokazali, kaj vse je z ustrezno strojno in programsko opremo moč storiti - torej nekakšen neuradni demo Chirpa.

Predstavljamo si ga lahko kot samostoječi "OK Google". Ti ključni besedi na napravah z Androidom pokličeta asistenta, Chirp pa bo počel isto, le da bo ves čas poslušal dogajanje v sobi in se po potrebi aktiviral. Vseeno Googlov Chirp ne bo počel isto kot Amazon. Medtem ko je Echov glavni namen nakupovanje, čeprav zna še marsikaj drugega, je Googlova prednost arzenal lastnih orodij in pripomočkov. Integracija elektronskega predala, koledarja, opomnikov, dokumentov itd. bo Chirpu omogočala, da bo resnično pameten pomočnik, ki bo znal sam postoriti marsikaj, od rezervacije hotela naprej.

Google je zagotovo pozoren tudi zaradi velikega uspeha Amazonovega Echa, ki so ga prodali v vsaj treh milijonih izvodov in je do junija razprodan. Ni nobena skrivnost, da želi Google omrežiti naše hiše in iz njih napraviti pametna domovanja. Zato so kupili Nest, a po drugi strani so nekateri upravičeno bojazljivi, saj lahko Google pametne izdelke kadarkoli ugasne na daljavo - to se je že zgodilo.

35 komentarjev

Iatromantis ::

In case you are wondering what "smart" - as in "smart city" or "smart home" - means:

Surveillance
Marketed
As
Revolutionary
Technology



Evgeny Morozov

d4vid ::

Here we go... Komentarji o zasebnosti prihajajo... :))

Mene ne skrbi, ker tega ne rabim.
Pa tudi ce, bi mreza padla ko bi hotla ta skatla googlu kaj poslat:))
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Netrunner ::

Ne hvala. Imeti zadevo ki nadzoruje in posluša ter je stalno povezana v internet. Ne hvala.

Vsekakor pa verjamem da je dosti takih ki jih to ne moti in bodo navalili na to in podobne naprave.

poweroff ::

d4vid je izjavil:

Mene ne skrbi, ker tega ne rabim.
Pa tudi ce, bi mreza padla ko bi hotla ta skatla googlu kaj poslat:))

Se pravi bi bila ta škatla povsem neuporabna... ker prepoznava govora se ne dogaja na škatli, ampak v cloudu. Kar pomei, da mora škatla po definiciji pošiljat podatke v cloud, če naj sploh opravlja svojo osnovno funkcijo.
sudo poweroff

tikitoki ::

Tocno to rabim. K piham punci na duso mi google poisce dobavitelja kondomov.
Sam resno. A Ni to ze mal bolano.
To me bo zanimalo. Ko Bo osebni racunalnik lahko fural AI, ki mi asistiral. Ker bo njegova funkcija namenjena meni in ne zbirAnju podatkov o meni.

looser ::

kot pametno domovanje si sicer predstavljam varen spletni nadzorni sistem (kup kamer, mikrofonov, senzorjev), elektromotorjev, pametne bele tehnike (...), naj še to dodajo (ali kdo drug) za različne segmente trga, ker to zna kar koštati mastne pare.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

zmaugy ::

To me spominja na uporabo svinca za vse živo v času rimskega imperija - svinčena posoda, svinčeni vodovod, oh kakšen napredek. Ni čudno, da se jim je skisalo. Tako kot se bo nam s tem poneumljanjem iz oblaka.

Po x letih je začel Scroogle zelo redno težit z reklamami na Youtube. Kot razpečevalci droge - najprej zastonj, da se žrtev navleče, potem pa neusmiljeno po njej za keš.
Le kako bo z BigBrother pripomočkom, geez I wonder...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

user1618 ::

Smart TV-ji že zdaj poslušajo, nadzorujejo in poročajo v oblak. Zdaj bo še ena samostojna škatla, ki dela enako. Še dobro, da me nikoli ni doma, naj se ta dva kar sama pogovarjata.
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

andrejus ::

Pa dobro, meni se to zdi zabavna zadeva. Sicer delno uporabna sam ajde. Podobno kot Alexa.
Lahko služi neki zabavi, prižiganju luči ipd traparijam vendar za nekaj resnega ni.

No itak, pri izdelkih za resno delo ni več dobička. Bolj kar je neumno bolj gre v prodajo :)

Dr_M ::

Vse te "pametne" naprave so logicen odziv na vedno bolj neumen folk.
Torej, vstopamo v dobo pametnih naprav in neumnih ljudi.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

tigrr ::

Ja, na polno s tehnologijo najprej... v propad.. :)

Sicer sm za tehnološki napredek v smislu AI, sam se zatakne pr tem, da je to (zaenkrat) le igrica za bogate.. namest da bi tehnologija pomagala revnim, še bolj osamlja tistih par % bogatih da se jim še manj sanja kako kruta je realnost..

Tko da je pod črto samo moja pobožna želja, da čim več folka spregleda, da tehnologije za kvalitetno življenje v resnici ne potrebuje.

Wega ::

user1618 je izjavil:

Smart TV-ji že zdaj poslušajo, nadzorujejo in poročajo v oblak. Zdaj bo še ena samostojna škatla, ki dela enako. Še dobro, da me nikoli ni doma, naj se ta dva kar sama pogovarjata.


Saj smart telefoni tudi.
Wega,
lep, postaven, pameten
in skromen.

Netrunner ::

Dr_M je izjavil:

Vse te "pametne" naprave so logicen odziv na vedno bolj neumen folk.
Torej, vstopamo v dobo pametnih naprav in neumnih ljudi.


Točno tako. Ta "dokumentarec" se vedno bolj uresničuje.

poweroff ::

tigrr je izjavil:

Sicer sm za tehnološki napredek v smislu AI, sam se zatakne pr tem, da je to (zaenkrat) le igrica za bogate.. namest da bi tehnologija pomagala revnim, še bolj osamlja tistih par % bogatih da se jim še manj sanja kako kruta je realnost..

A ti sploh veš kaj je to AI?

Sodobna (ne filmska) AI je v uporabi marsikje in pomaga tudi navadnim ljudem. Je pa res, da se jo ne vidi.
sudo poweroff

Grey ::

Pff, še lažje prisluškovanje s strani vohunskih agencij.

poweroff ::

Ja, tudi to. Kaj pa zaznavanje zlorabe kreditnih kartic? Iskalni algoritmi? Optimizacija prometa? Optimizacija porabe električne energije?
sudo poweroff

Izbrisan_Acc ::

Enkat sem en video gledal, ko je tip v vezje od LED sijalke prilotal mikrofon in nekej malga elektronike, ki je zvok nalozil na frekvenco utripanje sijalke. Na tak način lahko na stotine kilometrov deleč poslušaš kaj je v sobi in nihče ne bo vedu,.... Utripanje zarnice seveda s prostim ocesom ni zaznavno.

Kar sem hotu povedat je, da obstajajo bl enostavni načini prsluškovanja......mhm...ne rabis tega, da enmu prsluskujes.

Zgodovina sprememb…

WhiteAngel ::

Fail.

Phantomeye ::

Jaz se pa tega ful veselim. I mean, jaz redno uporabljam google now bodisi za nastavljanje alarma, predvajanja glasbe, vprašanj o vremenu (imam nexusa 5x, ki itak STALNO posluša). In pride prav, če ga na daljavo kaj vprašam.

Tako da met neko namensko napravo, ki ima integrirane googlove storitve, je zame nekaj najboljšega.

mtosev ::

bi mel/uporabljal tole, če mi podarijo. kupil tole verjetno nikoli ne bi.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

SaXsIm ::

Ime pa spi*dili opensource programu prav nič. Chirp.
SaXsIm

M.B. ::

Obstaja tudi opensource echo: Mycroft, ker dokler ne sliši imena ne posluša ostali voice processing pa se tudi izvaja v cloudu. Koda je pa na GitHubu. Čisto lokalen je pa Jasper in Khronos. Potem so pa še orodja, ki jih sam razumem kot pametna hiša: OpenHAB in Home assistant.

Seveda je pa največji problem pri tem da podpirajo Angeščino in pa mogoče Nemščino. Ker ni OSS pogonov TTS in STT v tujih jezikih veliko. Sem že sam večkrat gledal da bi zgradil kak model za slovenščino. Ampak ni nekega govornega korpusa za slovenščino na voljo. Plačat nekomu za izgovorjavo vseh x stavkov pa tudi ni poceni. Namreč obstoječi slovenski TTS, ki sem ga našel Proteus je čisto Stephen Hawking style.

Festival glasovi so malenkost boljši. MBrola, ki jo podpira espeak pa podpira tudi hrvaščino s katero na nek način lahko delamo TTS tudi za slovenščino samo sliši se kot da jo govori kdo iz južnih republik. Ni pa seveda to kvaliteta IVONA.

Za prepoznavo govora obstaja Sphinx in pa Julius. Z malo črne magije se da uporabit tudi Google speech recognition in potem dela tudi slovenščina ampak spet se vse pošilja v oblak in nismo rešli ničesar.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

vostok_1 ::

Zakaj nobena od teh megakorporaciji se ne loti sexdroidov?! Če iščejo profit...je to diamantna jama.

Tnx (kato)libani, thanks so much! Bastards...

poweroff ::

M.B. je izjavil:

Sem že sam večkrat gledal da bi zgradil kak model za slovenščino. Ampak ni nekega govornega korpusa za slovenščino na voljo.

Je. Obstaja ogromno posnetkov na Videolectures.net, predvsem pa RTV svoje lastne oddaje podnaslavlja s podnapisi za gluhe. Pa imamo še parlamentarni TV kanal, kjer imaš govorjeno besedo, DZ-RS pa dela tudi prepise.

Sploh je super, ker se da Sphinx namestiti na RaspberryPi. Če bi bila podprta slovenščina, bi bilo to super.

Hmm, lahko se enkrat dobiva na kakšni kavi in pogledava kje in kako bi se dalo dobiti posnetke...
sudo poweroff

Irbis ::

M.B. je izjavil:

Namreč obstoječi slovenski TTS, ki sem ga našel Proteus je čisto Stephen Hawking style.


Za slovenski TTS imaš zdaj eBralca, ki zveni malce bolj naravno: http://ebralec.si/branje/

k4vz0024 ::

poweroff je izjavil:

Ja, tudi to. Kaj pa zaznavanje zlorabe kreditnih kartic? Iskalni algoritmi? Optimizacija prometa? Optimizacija porabe električne energije?


In kakšen smisel ima odčitavanje porabe el. energije vsakih 15 minut s telemetričnimi števci. Nato pa konec meseca celoten register števca prenesejo v zbirni center. Agencija za energijo nezna pojasniti, koliko časa se podatki hranijo. Kje naš pravica do zasebnosti, varovana z ustavo? preden kdo reče, kako nas to ogroža, naj pomisli na prometne podatke in podatkovno rudarjenje.

Če so sedaj odčitavali vsako leto enkrat, pa so lahko načrtovali sistem, je tole 15 minutno odčitavanje najmanj kar je nenavadno, da ne bom rekel, da bo kdo rekel, da sem paranoik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

poweroff ::

15 minutno odčitavanje je zato, ker s tem lažne načrtuješ porabo in prilagajaš dispečersko omrežje.

Slučajno poznam ljudi, ki delajo na podobnem projektu, le da se bo tam odčitavalo v real-time. Seveda je to problem iz stališča zasebnosti. Zato je pa treba v sistem vgraditi ustrezne varovalke oz. delno anonimizacijo (npr. skupna poraba po delih naselja).
sudo poweroff

k4vz0024 ::

Lažje, niti ne, ker sistem ni odziven, da bi bil sposoben odreagirati zaradi svoje velikosti na vse vhodne odčitke. Ampak, odčitavanje na 15 minut in mesečno pošiljanje celotnega registra el. števca ob koncu meseca, nima nobene veze z real-time načrtovanjem dispečerskega upravljanja omrežja, že z vidika njegove velikosti. Kdor v to verjame, je naiven, saj je sistem tako velik, da grobo odčitavanje enkrat mesečno za ta namen zadošča. Kako so pa sedaj regulirali omrežje? A ja, vse za kapital, zasebnost pa adijo. Kje so kavtele, da se podatki po določenem času izbrišejo in anonomizacija odčitanih podatkov? To je tako, kot pri Win 10, z eno pomembno razliko. Pri M$ je to pač mogoče onemogočiti.

poweroff ::

To je seveda traparija. Sistem se da z več podatki bolje načrtovati. Imaš tudi projekte, kjer si naprave med seboj po sistemu borze "prodajajo" električno energijo in s tem optimizirajo porabo in stroške.
sudo poweroff

k4vz0024 ::

Pa jim dopovej. Vladna uredba je bolj papežka od papeža.

M.B. ::

@Matthai: Hvala nisem se spomno na to. Ni sicer idealno, ker je treba razdelit na stavlke in pogledat če skup pašejo vsi podnapisi pa besedilo. V mislih sem mel kak korpus kjer imaš ločeno glasbena datoteka s stavkom in pa stavek v tekstovni obliki. Obstaja namreč Govorni korpus slovenščine celo pod CC licenco ampak na voljo je samo XML. Nevem sicer v čem je smisel govornega korpusa brez govornega dela ampak OK.

@Irbis: Hvala, to zgleda kr boljše.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

poweroff ::

Sem vprašal enega izmed avtorjev tega korpusa (v bistvu je moj sodelavec), če se da dobiti zvočne datoteke... posredujem odgovor.
sudo poweroff

eee ::

Hmm, če je bil google glasses zavrnjen (glassholes), potem bo tudi tole težko prodati. Ljudje počasi dojemajo. Jaz se o poslu ne bi menil s to NSA igračko v sobi.

eee ::

poweroff je izjavil:

Sem vprašal enega izmed avtorjev tega korpusa (v bistvu je moj sodelavec), če se da dobiti zvočne datoteke... posredujem odgovor.

This. Hvala.

poweroff ::

Dobil sem odgovor od sodelavca (bil je odsoten). Pravi, da zvočne datoteke obstajajo in jih ima, ampak niso del uradne objave zaradi varovanja osebnih podatkov. Pravi, pa, da bi se jih dalo uporabiti, ampak se je treba zmeniti kako.

Na dan s predlogi - na ZS.

Naredimo Sphinx jezikovni model za slovenščino?
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programiranje Baofeng BF-V9

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
183866 (2382) hipertija
»

Twitter je telefonske številke za dvostopenjsko avtentikacijo uporabljal za oglaševan

Oddelek: Novice / Zasebnost
378220 (6687) SeMiNeSanja
»

Google želi v dnevne sobe s Chirpom

Oddelek: Novice / Ostalo
359211 (6339) poweroff
»

Google Tone omogoča glasno pogovarjanje brskalnikov

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
1112467 (7707) Yohan del Sud

Več podobnih tem