» »

Medion Akoya E4214 - vredno nadgradnje z SSD in dodatnim ramom?

Medion Akoya E4214 - vredno nadgradnje z SSD in dodatnim ramom?

PALOMINO ::

Pozdravljeni,

se opravičujem če je bilo morda na to temo, rečenega že ogromno a vseeno.

Pred časom sem kupil Medion Akoya E4214 (Pentium CPU, 2GB RAM, 500GB HDD...) za smešnih 170 eur v Hoferju.

Seveda, se zadeva odziva kot mamut. Odpiranje MS Word, odpiranje spletnih strani in nasploh Win 10 ne deluje ok.
Glede na ceno prenosnika me zanima ali je smiselna nadgradnja in ali bo opazna razlika v hitrosti.

Mislite, da je večji problem 2GB ram-a ali počasen disk 5400rpm? Verjetno oboje?

Vesel bi bil mnenja kakšnega, ki si lasti enak/podoben prenosnik in je opravil podobno nadgradnjo.

Hvala vsem za pomoč.

hojnikb ::

itk menjaj, bo boosta dost
#brezpodpisa

Utk ::

Ssd bo pomagal, veliko, ram pa ne kaj dost. Itak ne bos s tem ne vem kaj delal.

hojnikb ::

ram je drobiz dandanes, kr nadgrad.
#brezpodpisa

freesty ::

Jaz sem oboje nagradil. 2gb rama je premalo. Disk pa tudi pocasen.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Adrijan0 ::

Jaz sem tudi dal SSD in 4gb rama pa dela OK.

Bizkit45 ::

//offtopic
170€ ali 270€?

PALOMINO ::

Bizkit45 je izjavil:

//offtopic
170€ ali 270€?


170 :)

Na koliko pa ste nadgradili je smiselno 8gb ali bo 4gb dovolj?
SSD pa gledam 128GB - ki bi bil potem disk za sistem. 500GB počasnelo pa bi dal v drugi HDD bay - je kdo to storil?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PALOMINO ()

alex401 ::

A si W 10 posodobil do konca, da so prišli vsi popravki gor. Večkrat klikni za posodobitve, ker zadeva potem dela hiteje.

2GB RAMA je za operacijski sistem in osnovne programe čist dovolj. Lahko daš 4 GB, ne boš nič pridobil. SSD pa tko, hitrejši zagon bo, vendar pa za tale prenosnik ne bo bistvene razlike. Pač gre za cenejšo varianto s počasnim procesorjem in plato, ki pa jih Hofer pz. Medion tko daje najcenejše.

Sem imel že kar nekaj večjih kišt od Mediona, hiter prosesor, dosti rama, plata pa za 15 €.

Bizkit45 ::

kje pa je za 170€, bi jaz tud šel po enega :)

jst bi tkole naredu. 2GB RAMA z bolhe za 10€ pa 120GB ssd za 40€. 170€+50€=220€ pa maš raketo za ta denar. in ja SSD ti bo zelo pohitril sistem, čez 4GB pa tudi ne potrebuješ za ta prenosnik. bolj se gre da deluje v dual channel zaradi 2 slotovv rama. moje mnenje

alex401 ::

Sem ga jaz tudi videl, redna cena okrog 270 € in znižan na 170 €. Dobiš tudi prenosnik za 190 €, v akciji Leclerc, 15,6 col, Celeron procesor, 4 GB RAM, 500 GB disk.... Lenovo, sem vzel za ženo. Za internet in osnovne programe je. Tudi lepo dela, če se pa istočasno poskuša izvajat več operacij, pa počepne in je počasen.

McClane ::

Jaz več ne kupujem teh osnovnih in zastarelih komponent. Vse preveč izkušenj sem imel da folk reče da rabi samo za internet, na koncu pa stokajo ker je vse počasno in trokira ob vsakem odpiranju programov in dokumentov.

SSD absolutno pomaga, 2 GB rama je bilo premalo že pred leti, ne pa dandanes - naredi tako kot je Bizkit45 napisal. Nadgradi vse kar se da.
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer

d4vid ::

Mam tocno ta laptop, kupil v hoferju ko je bil se 270€. Iz hoferja sem sel takoj se po ssd Intenso 128GB. S hddjem ga nisem uporabljal, samo toliko da sem ugotovil da je polž.

SSD je sel takoj noter, na drugem PCju sem Windows 8.1 (prilozen DVD) spravil na USB kljuc, da sem lahko instaliral.
HDD sem pobrisal, samo recovery particijo sem pustil, ker mas gor gonilnike.

Dela kar lepo (seveda ni najhitrejsi). Rama se nisem nadgrajeval, se mi ne da prenosca razstavljat. Tako da je zelo opazna razlika samo s SSDjem. Ta prenosnik je zakon, ker ma za SSD ze pripravljen DVD caddy. Je pa sataII, skoda da ni sataIII.

SSD lahko dodas v 2 minutah, za ram mors podret cel laptop. Ce se ti da, se sigurno splaca.

Je pa tud za 270€ kul komp, za 170€ se toliko bolj. V tem cenovnem razredu enostavno ni laptopa s 14" FullHD zaslonom.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

SimplTech ::

Se pridružujem predlogu ostalih. Jaz sem ga vzel konec leta za 219 EUR. Stvar je iz škatle res počasna, SSD je nuja, prav tako mu lepo sede 4GB RAMa.

Za osnovno uporabo je čisto vredu, včasih moreš malo počakat da te dohiti.

opeter ::

Pazi, ker ta procesor podpira maks. 8 GB RAM-a.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

PALOMINO ::

Hvala vsem za pomoč in nasvete. Bom potem vzel 4GB rama (tako ali tako ima samo en slot) in en SSD disk, ne mislim dajati veliko v tak budget prenosnik. Je pa res da za tak denar - IPS zaslon full hd in licenčni Win...ni velike izbire.

Kaj pa ste naredili z OS in gonilniki? Kakšen nasvet kako bi to prestavil na iz HDD na SSD?

d4vid ::

Jaz sem formatiral, sam to je blo uro po nakupu. Najboljse da prestavis podatke na kljuc/zunanji disk in naredis kot sem jaz. Disk formatiral razen recovery particije.

Intensota sicer odsvetujejo, ker se je poslabsal v zadnjih 2 mesecih. Mogoce kaka stara zaloga bi bla kul.

Kar se pa licencnih windowsov tice, so pa "with bing" zastonjska varianta.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

PALOMINO ::

Da, na HDD je particija licenčnih Win 8.1.
SSD bo šel na mesto kjer je sedaj HDD in HDD v dodaten notranji bay.
Tuhtam kako bi kar namanj boleče prenesel ta recovery oz. Win 10 na SSD. Ideje?

d4vid ::

Windowse mas tudi na DVDju zraven.
Zakaj prestavlat HDD? Hitrost bo ista.

Recovery lahko pustis na HDDju.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Compufreek ::

Naredi samemu sebi uslugo in posnemi svežo kopijo windowsev, posnameš jo na ključek preko microsoftovega orodja :
googlaj: windows 10 tool

ostale recovery zadeve pa pobriši, ker ti samo smetijo disk in windowse z raznoraznimi hofer reklamnimi programčki

v win 7/8/10 je razlika med 2 GB in 4 GB kar velika, med 4 in 8 pa je praktično ni (windows/internet/office/filmi).

d4vid ::

Na recovery particiji mas vse gonilnike. Ce ne rabis, pa zbrisi.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

PALOMINO ::

Fantje, hvala za vrhunske nasvete in hitro odizvnost. Vsa čast in kapo dol. :)
Grem sedaj v nabavo in javim kako je šlo.

Aja, še nekaj me matra. DDR3L in DDR3? Piše da prenosnik podpira DDR3L ram se pravi moram iskati tega?
Frekvenca pa je verjetno združljiva navzdol?

Se opravičujem za morebiti trapata vprašanja ampak nisem šraufal kompa že 10 let. :)

d4vid ::

DDR3L ima nizjo napetost. Frekvence so navzdol kompatibilne, je pa dobr ce vzames isto z isto frekvenco in latencami.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

PALOMINO ::

Ok. Sem poklikal Cruical SO dimm ddr3l 4gb in kingston 120gb ssd.


Recimo da dam SSD v 2nd bay in HDD pustim kjer je. Kako potem izberem boot - preko biosa? in potem naložim ISO Win 10 na SSD? Imam prav ali se motim?

d4vid ::

Mas kar prav. Sam glede kinstona ga jaz nebi vzel.

Najboljse ti bo glede ssdja svetoval @hojnikb
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

opeter ::

Kingston je tudi čisto v redu. Ampak, kakšen Intenso ali Crucial bo sigurno boljše.

Glede RAM-a: koliko mest (slotov) imaš? Dva? Torej zdaj imaš 2 GB in želiš dodati še 4 GB ali pa moraš tisti 2 GB modul odstranit?
Ker potem se bolj splača kupit 1 kom 8 GB-nega modula.

Obenem bo prenosnik tako dlje časa uporaben tudi v prihodnosti.


EDIT:

Tukaj so slike tega prenosnika:
https://community.medion.com/t5/Noteboo...



Ima samo en RAM slot. Kupi raje 8 GB-ni modul, ker bo 4 GB hitro postalo ozko grlo. Brez heca!
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

hojnikb ::

Bizkit45 je izjavil:

kje pa je za 170€, bi jaz tud šel po enega :)

jst bi tkole naredu. 2GB RAMA z bolhe za 10€ pa 120GB ssd za 40€. 170€+50€=220€ pa maš raketo za ta denar. in ja SSD ti bo zelo pohitril sistem, čez 4GB pa tudi ne potrebuješ za ta prenosnik. bolj se gre da deluje v dual channel zaradi 2 slotovv rama. moje mnenje

tale prenosnik ima samo en ddr3 slot

Aja, še nekaj me matra. DDR3L in DDR3? Piše da prenosnik podpira DDR3L ram se pravi moram iskati tega?

obvezno ddr3l, ddr3 se zna zgodit, da nebo delal.

PALOMINO je izjavil:

Ok. Sem poklikal Cruical SO dimm ddr3l 4gb in kingston 120gb ssd.


Recimo da dam SSD v 2nd bay in HDD pustim kjer je. Kako potem izberem boot - preko biosa? in potem naložim ISO Win 10 na SSD? Imam prav ali se motim?

vzami raje sandisk ssd plus
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PALOMINO ::

Sedaj je, kar je. 36 eur upam da ni tako zgrešen nakup za Kingston V300 SSD 120gb...

azislo ::

Preden daješ SSD v DVD bay preveri katere verzije SATA so za HDD in SSD.
Če je HDD SATA2 potem je itak vseeno (verjetno je DVD tudi SATA2), če pa je HDD SATA3 pa raje tam daj SSD in prestavi HDD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: azislo ()

d4vid ::

Sem preverjal in je oboje SATAII
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

PALOMINO ::

Evo porihtal. Deluje precej bolje kot prej. Sedaj je zelo soliden prenosnik, za vsakodnevno rabo. Moja je vesela (jaz pa še bolj da mam mir).

Hvala vsem še enkrat za pomoč in nasvete.

opeter ::

Koliko RAMa imaš zdaj?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

PALOMINO ::

4GB in je bilo že bolje (HDD 5400rpm). Sedaj, ko pa teče sistem iz SSD...pa dejansko dvomim da dobiš za tak denar boljši prenosnik.

mtosev ::

daj kakšno sliko o benchi od ssdja, da malo vidimo. in ja tale notebook za 170e je odličen.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

d4vid ::

Tud za 270€ je biu kul... en teden po nakupu se je pojavil v hoferju za 220€ ... za 170€ ga pa nisem zasledil.

Kot sem reku, med boljsimi za tak denar. Sicer malo rama, procesor je itak isti kot pri drugih N3540 quad core pentium. Kar nekaj v tem cenovnem razredu opazam da nimajo niti rez vec za dvd, ta ma pa celo caddy za ssd. Medion/lenovo je tukaj malo pretuhtal zadevo. So se zgleda zavedali da je stock racunalnik "za v kanto", brez ssdja. HGSTjev 500gb disk je pocasen. Poleg tega ima se FullHD ekran 14", sicer kul ampak mene mal moti, ker je na 1368x768 vse malo vecje (mam ocala). Baterija je zal vgrajena, je pa po porocanju nekaterim zamenljiva - menjas celice brez da bi se kak čip "zaklenil". Sicer pa zdrzi 4-5 ur, odvisno od uporabe in nastavitev. Ena tezavica ki sem jo pa opazil, je pa to da ob zaprtem zaslonu (samo izklopljen zaslon) zacne miska klikat in skakat sem ter tja. Se mi je ze zgodilo da sem se zbudil sredi noci ker se je predvajal film.

Ostalih napak pa nima, ce zdrzi tista 3 leta kolikor ma garancije, bom zadovoljen.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

betmen113 ::

Zdravo, a se ga še da dobiti za 170€ in če kje? Hvala za odgovor :D

mtosev ::

betmen113 je izjavil:

Zdravo, a se ga še da dobiti za 170€ in če kje? Hvala za odgovor :D
nope. Zamudo si samo za kakšnega pol leta:))
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

ZiedRieke ::

Računalnik mi že 1 leto deluje brez problemov. V štartu je bil seveda nujen upgrade WIN10+SSD+8GB ram in sedaj deluje odlično za splošno uporabo. Glede na to da je bil tako poceni, se niti ne bojim da mi ga ukradejo, puščam ga povsod:) Dosti bolj zadovoljen kot z Asus transformer T100...

CMpunk ::

Mene pa zanima kakšen ram je bolje dati notri, 1600mhz ali 1866mhz?

hojnikb ::

vseeno je
#brezpodpisa

tikitoki ::

Hmm, lepa cena. Pozimi je bil 350 ER.

ST-777 ::

tikitoki je izjavil:

Hmm, lepa cena. Pozimi je bil 350 ER.
Res lepa cena za E4214. Medion Akoya S4220, ki sem ga prejšnji mesec kupil za 279 €, je bil prej tudi 350 €. Podatki so podobni, oba imata 14" s full HD IPS (1920 x 1080), videz obeh modelov je različen, meni je bolj všeč S4220. Seveda sem HDD zamenjal s SSD.

anddrej ::

Zdravo,

malo stara zadeva vendar pa imam prblem. V omenjeni penosnik sem vgradil SSD in hotel poinštalirati na novo Win10. Zatakne se ko me vpraša, kam želim namestiti winse...izberem SSD vendar pa mi javi, da na disk ne morem namestiti Winsov. Napaka je 0X80300024. Sem poguglal za to napako pa so nekateri ešili problem tem:
DISKPART
LIST DISK
SELECT DISK 0
CLEAN
CREATE PARTITION PRIMARY

Sem zadevo naredil, vendar mi še zmeraj javlja isto napako.
Win10 so narejeni z rufusom...izbran je boot tako za uefi kot legacy. V biosu sem poskušal z uefi, pa se ne bootne z ključka...tako da je opcija samo legacy.

Vsaka dodatna ideja dobrodošla.
Lp Andrej

Han ::

Imaš zadnji ISO (Win 10 Fall Creators Update)? Poskusi še z Win 8.1.

solatko ::

anddrej - čemu Rufus, če imaš windows tool -
https://www.microsoft.com/sl-si/softwar...

Si dal SSD namesto DVD-ja? Zamenjaj ju med seboj.
Delo krepa človeka

anddrej ::

Hvala za hitre odgovore...v biosu sem moral spremeniti par stvari...se sam ne vem več kaj tako da so se zadnji winsi poinstalirali in dela kot šus sedaj.
Lp Andrej


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšne imate Izkušnje z 4 in 8 GB rama? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
949302 (6981) alexz
»

210€ i5 laptop renew & refurbish (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
546979 (5161) dxx
»

Menjava RAM-ov v prenosniku

Oddelek: Pomoč in nasveti
161867 (1738) zero_max
»

Se splača nadgradnja starega prenosnika?

Oddelek: Strojna oprema
222892 (2212) stara mama

Več podobnih tem