» »

Zakaj v Sloveniji preplačujemo internetni dostop

Zakaj v Sloveniji preplačujemo internetni dostop

«
1
2 3 4

1spam4you ::

Pozdravljeni,

zakaj imamo v Sloveniji tako zasoljene cene za internetni dostop ADSL, VDSL, optiko?

Cene ne padajao že par let, T-2 je na začetku premešal štrene, zdej pa vse nekako stagnira.
Ker dejansko smo vsi uporabniki na slabšem, ne pravim da bi moralo zdej bit zastonj, pač pa za 10mb/s tam max ~25€, kar je "normalna" hitrost za neko "normalno" uporabo.

Bellzmet ::

T-2 optika 10/10 je 23,99 EUR

http://www.t-2.net/internet/ftth

Kr tako malo pizdiš?

1spam4you ::

Našel si svetlo izjemo, namreč nimajo vsi optike :)

hojnikb ::

maš tušmobil predplačniški net za 1€/dan. Če ne uporabljaš veliko (eg. vsak dan) potem zna bit to kr poceni.

btw, če ti je pri nas drag fiksni internet, se presel v romunijo >:D
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

chinko ::

maš tušmobil predplačniški net za 1€/dan. Če ne uporabljaš veliko (eg. vsak dan) potem zna bit to kr poceni.


Si kdaj uporabljal? Je bolje bit brez.

hojnikb ::

mam kot backup, ko fiksna linija odpove. Čisto ok zadeva.
#brezpodpisa

mtosev ::

1spam4you je izjavil:

Našel si svetlo izjemo, namreč nimajo vsi optike :)

jaz sn iz maribora in v naši soseski ni optike. jebiga. mislim, da plačamo 44eur za 40mbps
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

1spam4you ::

hojnikb je izjavil:

maš tušmobil predplačniški net za 1€/dan. Če ne uporabljaš veliko (eg. vsak dan) potem zna bit to kr poceni.

btw, če ti je pri nas drag fiksni internet, se presel v romunijo >:D



res ne bi blo slabo da bi bla Slovenija ko Romunija, že tako živimo slabo, vsaj internet bi meli hiter in poceni [😃]

https://www.reddit.com/r/technology/com...

Invictus ::

V Sloveniji je v primerjavi z Zahodom, internet blazno poceni, kot tudi mobilne storitve.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Bakunin ::

podjetje, ki je ze tretjic(?) v stecaju, ni pokazatelj oz merilo za postavitev cen.

Invictus ::

Tudi Telekom ima poceni pakete.

Zdaj pa spet hitro iskat "vanjskega neprijatelja"...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

chinko ::

hojnikb je izjavil:

mam kot backup, ko fiksna linija odpove. Čisto ok zadeva.


odvisn od pokritosti signala najbrž, sicer pa prepočasna zadeva.

Sami ::

Invictus je izjavil:

V Sloveniji je v primerjavi z Zahodom, internet blazno poceni, kot tudi mobilne storitve.


Fiksi internet je res dokaj poceni, za mobilne storitve pa se nebi strinjal.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

1spam4you ::

Dvomim da je fiksni internet bolj poceni v Sloveniji, kakor opažam je pa možno res da za 50mb/s plačujemo manj kot ostali:


Italija:

http://www.infostrada.it/it/adsl/absolu... internet do 20mb/s 19.95EUR
http://www.vodafone.it/portal/Privati/T... do 20mb/s 25EUR
....
http://www.tariffa.it/ADSL/?filter=1&ca...


UK:

https://broadband.ee.co.uk

Zgodovina sprememb…

LoneWolf ::

Bellzmet je izjavil:

T-2 optika 10/10 je 23,99 EUR

Heh. Trenutno za 150/50 optiko plačujem 24,99 EUR. Tallinn, Estonija, ena najbolj digitalnih držav na tem koncu planeta. Spodobna optika se tule začne okoli 10 EUR na mesec. Standard je sicer zelo primerljiv s Slovenijo.

Ja, Slovenija je relativno draga za internet, zamudil smo precej vlakov v zadnjih 20 letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LoneWolf ()

mtosev ::

pri t-2 imajo 100/10 za 29,99eur. tol ni slaba cena.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Ted ::

1spam4you je izjavil:

Pozdravljeni,

zakaj imamo v Sloveniji tako zasoljene cene za internetni dostop ADSL, VDSL, optiko?

Cene ne padajao že par let, T-2 je na začetku premešal štrene, zdej pa vse nekako stagnira.
Ker dejansko smo vsi uporabniki na slabšem, ne pravim da bi moralo zdej bit zastonj, pač pa za 10mb/s tam max ~25€, kar je "normalna" hitrost za neko "normalno" uporabo.


22 % cene storitve gre državi. Če operater gostuje v omrežju (Telekoma), gre nekaj EUR še tja, potem je tukaj še strošek za najem kolokacije, nakup in vzdrževanje opreme etc.. Ko pogledaš še ostale stroške, ki jih imajo operaterji, so cene zelo nizke, verjetno prenizke za solidno poslovanje in ustrezno nadgrajevanje omrežij. V mislih imam seveda akcijske cene, redni ceniki so druga zgodba :).
Mah...

...:TOMI:... ::

Čisto konkretno, najem bakra je 10 eur, najem optike je 15 eur pri telekomu. Bitni tok je dražji, vendar ISP ne rabi svoje opreme in najema kolokacije.

Je pa glede na plače internet kar drag. Glede na to, da stane elektrika, voda, smeti, kanalizacija toliko kot fiksne storitve in mobilne skupaj... Telekomunikacije so drage v primerjavi z ostalimi stroški.
Tomi

Tilen ::

...:TOMI:... je izjavil:


Je pa glede na plače internet kar drag.


Povprečna mesečna neto plača je cca 1.050 EUR. En par torej plača cca 2% za vse stroške (internet, TV, telefon). Kako je lahko to drago, ne vem.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

...:TOMI:... ::

V statistiki poznamo več metod za srednjo vrednost. Povprečje, mediana, modus. V tem primeru je izbira povprečja napačen izbor, saj sta ostali dve vrednosti zelo različni od povprečne vrednosti, prikazujeta drugačno sliko, kot je v primeru povprečja in kot je v resnici.

Našel sem en primer, ki pove točno to:

Zgled: V podjetju je zaposlenih devet ljudi: štirje laboranti dobivajo plačo po 1000 evrov na mesec, dva tehnika dobita po 2000, glavni inženir dobi 3000, pomočnik direktorja dobi 5000 evrov na mesec, direktor pa dobi 20000 evrov na mesec.

Če plače uredimo po velikosti, dobimo naslednje zaporedje:
    1000, 1000, 1000, 1000, 2000, 2000, 3000, 5000, 20000.

Modus je enak 1000, mediana je enaka 2000, povprečje pa je 4000.
Mojster Miha se zanima za službo v tem podjetju, zanima pa ga, kakšno mesečno plačo lahko pričakuje. Bralec naj sam premisli, katero od zgornjih treh števil to najbolje opisuje. 

Vir: http://www2.arnes.si/~mpavle1/mp/stat.html
Tomi

Tilen ::

To še vedno ne pomeni, da imaš prav. Tudi iz tvojega izračuna je namreč razvidno, da so vrednosti, katere so upoštevane pri mojem izračunu, precej realne. Pri vrednostih nad 1050 EUR se namreč odstotek le še zmanjšuje.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

njyngs ::

Invictus je izjavil:

V Sloveniji je v primerjavi z Zahodom, internet blazno poceni, kot tudi mobilne storitve.

Slovenci pričakujejo, da so jim dolžni vsi vse dat zastonj ali pa skoraj zastonj. No, ni pa problem kupit flagshipa za 800 eur ali pa Golfa za 20 jurjev. Ampak naročnina pa bencin sta pa draga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

#000000 ::

Madžari dobijo za 21 eur TOLE

...:TOMI:... ::

Bom povedal drugace. Samo internet stane 20-30€. Potem je tu še TV, telefon, mobilni telefon... Hitro smo na 50€ na mesec samo za fiksne storitve. Poleg tega še mobilna telefonija, je tudi tam okoli 20€/mesec/osebo.

Torej, kruh za celo družino, za vsak dan, stane toliko kot internet. Meni se zdi drag internet, če ga primerjam z nekimi osnovnimi živili. Da ne bom operiral s plačami, bom raje s spremenljivkami, ki so neodvisne od dohodka - za vse enake.

Elektrika je tudi cca. 50€/mesec za eno družino, pa se mi zdi bolj upravičen strošek, kot pa pretakanje bitov. Zdi se mi, da je to precenjeno. To je seveda moje mnenje.
Tomi

Tilen ::

Meni se zdi drag internet, če ga primerjam z nekimi osnovnimi živili.

Kvalitetna živila so zelo draga.

Mimogrede, TK storitve imajo takšno ceno, ker je draga infrastruktura in R&D. Hočete vedno višje hitrosti, manjše latence, več programov, ogled za nazaj, HD programe, mobilno TV, VoIP, ... Ne moreš takšne ponudbe primerjati z vodo ali elektriko, katere infrastruktura se spreminja minimalno, njihove storitve pa praktično nič, razen seveda cene.

Kvaliteta TK storitev se je v zadnjih desetih letih bistveno izboljšala, prav tako obseg. Piješ danes 10x boljšo vodo, kot pred desetimi leti? Dvomim.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Dr_M ::

The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

...:TOMI:... ::

Ja, veš, zagotavljanje vode na območjih brez pitne vode poleti je tudi problematično.

Ne rečem, vse stane, vse ima svojo ceno. V bistvu je škoda pluvat po nečem, ker vsi vse to rabimo. Rabino hrano, rabimo internet, rabimo elektriko...

V bistvu premalo cenimo to kar imamo, šele odsotnost nečesa nam povzroči, da znamo cenit neko stvar. Verjamem, da bi ljudje dali 2x, 3x-nik cene za nekaj, samo da bi dobili nazaj.

Če ti pa vrnem žoogico, pri meni se hitrost od priklopa leta 200x ni spremenila, se je pa spremenil paket, sedaj vkljucuje TV in telefonijo. Kar se tiče R&D, sem pridobil, kar se tice infrastrukture, sem ostal tam, v letu 1970.

In to, kar nam servirajo ISPji preko bakra, to ni kvalitetna storitev. Sploh če imaš kot 300 m od centrale. Če že omenjaš kvalitetna živila.
Tomi

Jarno ::

Tilen je izjavil:

Kvalitetna živila so zelo draga.

Mimogrede, TK storitve imajo takšno ceno, ker je draga infrastruktura in R&D. Hočete vedno višje hitrosti, manjše latence, več programov, ogled za nazaj, HD programe, mobilno TV, VoIP, ... Ne moreš takšne ponudbe primerjati z vodo ali elektriko, katere infrastruktura se spreminja minimalno, njihove storitve pa praktično nič, razen seveda cene.

Kvaliteta TK storitev se je v zadnjih desetih letih bistveno izboljšala, prav tako obseg. Piješ danes 10x boljšo vodo, kot pred desetimi leti? Dvomim.


Nič se ni izboljšalo zadnjih 10 let, malo so pipico razširili za enako ceno, za TV pa me boli cinch.
Torej jaz naj financiram, da bodo "srečni" ljudje nekje na optiki za male denarce? Lepo te prosim.

Tilen ::

Odjavi vse TK storitve. Sploh ni problema. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Jarno ::

Argumentirana debata?
Nekje se je pač kvaliteta izboljšala (optika), nekje pa žulijo precenjeni baker.
Mimogrede, kakšen internet pa ti uporabljaš in za kakšno ceno? Me res zanima.

hojnikb ::

Dr_M je izjavil:

Ko se romun pohvali.

10€ za giga :)
njam njam, i'll take two :)
#brezpodpisa

Tilen ::

Jarno je izjavil:


Nekje se je pač kvaliteta izboljšala (optika), nekje pa žulijo precenjeni baker.

Tudi na bakru, če imaš v mislih bakrene parice, se sedaj s skrajšavo zank (segmentacija omrežja) dosegajo precej zavidljive hitrosti - čez 100 Mbit/s.

Jarno je izjavil:


Mimogrede, kakšen internet pa ti uporabljaš in za kakšno ceno? Me res zanima.

Sam imam na srečo že nekaj časa določene bonitete, katerih drugi uporabniki nimajo, tako da so moji stroški TK storitev za to debato irelevantni.

S hitrostjo interneta sem drugače zadovoljen.

 ST

ST

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

RobertDev ::

 Oh

Oh


Iz leta 2000, ki je bilo nekaj nad 1Mbps, se je toliko povečalo. Pa visoke cene niti ne bi bile problem, če bi se kaj vlagalo, v širitev optike, tako se pa keš krade pa porablja za sodišča. Obup.

čuhalev ::

Tilen je izjavil:

S hitrostjo interneta sem drugače zadovoljen.

Jaz tudi
Že dva meseca premišljujem, če bi si bilo smiselno optično dozo zmontirati še na teraso, kamor bi ruknil še enega mikrotika. :))

Glede cen bi rekel tako. Za višje hitrosti so cene v redu, medtem ko so cene nižjih hitrosti, recimo okoli 5 Mbps, pretirano visoke. Krivi so pač „fiksni stroški“ in te bi bilo potrebno znižati.

Podpora je tako kot oprema pri vseh ponudnikih petorazredna, v smislu; ponujajo superšportnika s 13-colskimi pneumatikami.

hamez66 ::

njyngs je izjavil:

Invictus je izjavil:

V Sloveniji je v primerjavi z Zahodom, internet blazno poceni, kot tudi mobilne storitve.

Slovenci pričakujejo, da so jim dolžni vsi vse dat zastonj ali pa skoraj zastonj. No, ni pa problem kupit flagshipa za 800 eur ali pa Golfa za 20 jurjev. Ampak naročnina pa bencin sta pa draga.



Še dobro, da ste neslovenci tako drugačni od nas. Sicer sem pa Slovenec in ne operiram na naveden način. Če si neke stvari ne morem privoščiti, je pač ne kupim. Tudi moj krog slovenskih prijateljev deluje na podoben način. So precej varčni in razumni v zapravljanju. Pa še čudno, da nisi napisal "slovenceljni".

bambam20 ::

Tilen je izjavil:



Povprečna mesečna neto plača je cca 1.050 EUR.



Realna plača je 700 neto. ne mi o povprečju.

PredatorX ::

bambam20 je izjavil:

Tilen je izjavil:



Povprečna mesečna neto plača je cca 1.050 EUR.



Realna plača je 700 neto. ne mi o povprečju.


http://www.stat.si/StatWeb/pregled-podr...

PredatorX ::

Internet je definitivno predrag v SLO. V domačem kraju nimamo še optike čeprav smo samo 1KM stran od centrale... nemorem krivit države ali občine, ker sm 4 leta nazaj zbiral podpise za optiko pa se nobenmu ni splačal dat nekaj € na hišo. Folk nonstop krivi državo za vse a sami delamo podobno...

tikitoki ::

Invictus je izjavil:

V Sloveniji je v primerjavi z Zahodom, internet blazno poceni, kot tudi mobilne storitve.

Sem zadnjic videl eno ponudbo za nemcijo in ne vem od kje tebi te klobase.

bambam20 ::

PredatorX je izjavil:

bambam20 je izjavil:

Tilen je izjavil:



Povprečna mesečna neto plača je cca 1.050 EUR.



Realna plača je 700 neto. ne mi o povprečju.


http://www.stat.si/StatWeb/pregled-podr...



Fino a ne. Daš 1300€ in 700€ pa imaš povprečje 1000€ lol.

Tilen ::

Pa visoke cene niti ne bi bile problem, če bi se kaj vlagalo, v širitev optike, tako se pa keš krade pa porablja za sodišča. Obup.


Ogromno se vlaga, verjemi. Telekomov CAPEX je vsako leto precej čez 100 milijonov EUR.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Tr0n ::

Optika bi res pasala. Kaj noben od ponudnikov nima vec denarja ali zelje po investiciji v optiko? Vse se je ustavilo. :(

Ze ne vem kolko let imajo optiko pripeljano do blokov tukaj na Pobrezju, pa nic. Lahko samo gledas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

krneki0001 ::

hmm, a pri nas da je internet drag? Pri nas imaš neomejen dl, v tujini to za isti denar že omejujejo.

Drugače pa se mi ne zdi veliko:
služba - 55€ 100/100 optika amis
doma - 19€ 15/2 bakrena parica amis

cleanac ::

Internet preplačaš zato, ker kupiš paket, ki ga v resnici ne potrebuješ. Če kupiš paket primeren svojim potrebam ga ne moreš preplačati. Cene pa so karšne pač so.

stara mama ::

Invictus je izjavil:

Tudi Telekom ima poceni pakete.

Zdaj pa spet hitro iskat "vanjskega neprijatelja"...

Hahaha, dober vic :))
Kdaj in kje je pa telekom v zgodovini imel kake pametne cene?

Od kdaj je telekom sploh šel po poti "konkurenčnejših cen" namesto po poti oviranja konkurence?

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Upoštevajte tudi, da imajo na Zahodu fiksni interneti dostikrat omejeno količino prenoa na mesec...

Sicer ne vem kako je s tem trenutno, par let nazaj pa je bilo to čisto normalno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

Je še vedno normalno to za tujino. Imaš zakupljen nek prenos na mesec kot pri nas na gsm-jih. Ko prebiješ, pa dodatno plačuješ.

Utk ::

In zakaj bi bilo to avtomatsko slabo? Zakaj bi vsi plačevali enako, če ne uporabljajo enako?

krneki0001 ::

Ne dajajte idej ponudnikom. Boš dobil paket ineternet z 20gb prenosa za 20€.

čuhalev ::

Poglejte malo hrvaške cene optike https://www.hrvatskitelekom.hr/optika
ULTRA MAX2 L 50/10 = 32 EUR
+ Turbo+ 200 = 4 EUR
kar pomeni 36 EUR mesečno za 200/100.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Katerega internetnega ponudnika izbrati? (strani: 1 2 3 435 36 37 38 )

Oddelek: Omrežja in internet
1876557099 (5205) starfotr
»

SAMO Internet? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6623861 (16680) Lonsarg
»

Kolk plačujete interneta? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11320264 (14247) kixs
»

T-2 draži dostop do interneta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9422058 (15799) mtp2
»

SiOL bo podražil telekomunikacijske pakete (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9227717 (23417) Dami

Več podobnih tem