» »

Postavitev bojlerja za kaminom?

Postavitev bojlerja za kaminom?

M-XXXX ::

Pozdravljeni.

pod stopnicami imam v planu postavit bojler (čisto nič me ne moti in mi ne pobere nobenega prostora). Spodaj je slika, kako zadeva izgleda:



Steno pod stopnicami iz leve strani že imam prebito (slika je že stara)
Upam, da si predstavljate.

Zdaj imam 3 možnosti:
-ali med kaminom ter bojlerjem zgradim tanko steno
-zgradim itanko steno in naredim zračnik, ki omogoča da topel zrak pride do bojlerja
-ne zgradim nič

Zakaj to sprašujem? Zakaj nebi ponucal toploto iz kamina za segrevanje bojlerja? Seveda se zavedam, da čudežev zaradi tega ne bo, ampak sem prepričan, da za nekaj stopinj se bo pa hitro poznalo, po drugi strani pa se bojim, da nebi temperature zadaj preveč narastle in celo kaj škodovale bojlerju oziroma bolj občutljivih delov) če bo direktno za kaminom (kaj pa vem, si pa predstavljam, da znajo biti temperature tudi krepko krepko čez 50C če bo zaprt v prostor za kaminom.

Oziroma glavno vprašanje tukaj je: kakšna je maksimalna temperatura zraka v katerem je bojler? Je to 50C, 100C ali celo več?

Kako bi se vi lotili situacije?
  • zavaroval slike: Mavrik ()

čuhalev ::

Bojler za toplo vodo?

Tvoja želja je preprečiti, da bi se bojler segrel nad 90°C (v bistvu na temperaturo vrelišča vode). Če je bojler prazen, potem ni problema. Tudi popolnoma poln bojler je Ok, saj se bo dlje časa segreval. Če bo med kaminom in bojlerjem zrak, potem bo prenos topolote zelo majhen.

M-XXXX ::

Bojler za toplo vodo ja.

Zavedam se, da bo vpliv toplega zraka segrel vodo za par C v nekaj urah, tukaj ni problem.

Glavno vprašanje je kakšne temperature (zunanje) prenese bojler brez posledic? Aka ali mu 75C ali pa 100C zrak okoli njega lahko kaj škodi ali ne? Zrak ki bo med kaminom ter bojlerjem bo praktično ujet.

krneki0001 ::

To se dela z bojlerjem, ki ima pretočno špiralo notri.


Špiralo vežeš na izmenjevalnik toplote v kaminu in ti ta greje vodo v bojlerju.


Lahko pa narediš luknjo in notri bakrene cevi, poovezane na črpalko, da voda kroži in te potem v pretočni bojler, kjer ti bo vodo grelo.

Sam imam na ta način narejeno talno gretje in gretje vode v bojlerju na vikendu. V stranice kamina sem vgradil bakrene cevi, jih zasul s kremenčevim peskom, da ni zraka vmes in to potem povezal na vodno črpalko, ki poriva vodo prvo v bojler, da tam segreva vodo, potem pa preko mešalnega ventila v tla.

M-XXXX ::

Aha, malo narobe smo se razumeli. Dejansko moj namen ni, da bi vodo direktno grel s kaminom (bojler bo redko v uporabi in se mi ne splača).

Ampak ja, če bi bila zadeva kaj več v uporabi bi definitivno razmišljal o tej možnosti.

Sem pa v tem času dobil tudi odgovor od Gorenja na glavno vprašanje:

Maksimalna temperatura prostora v katerem je vgrajen grelnik vode je do 50ᴼC. Glede na napisano, boste morali zagotoviti ustrezno izolacijo prostora, kjer boste postavili grelnik vode.


Tako, da bo potrebno med kaminom in bojlerjem ali zgraditi neko steno ali bojler dodatno izolirati od zunaj.

čuhalev ::

Torej, če sem sedaj prav razbral imaš grelnik vode, torej greješ z električnim grelcem. Tu pa imaš omejitve zaradi električne napeljave in termostata, kateri bi ti izklapljal grelec zaradi toplega ozračja.

Najprej sem mislil, da je bojler zalogovnik ali izmenjevalnik (ima vgrajeno spiralo) in takšni so popolnoma mehanski, odvisni le od pritiska, ki ga zdržijo.

M-XXXX ::

čuhalev je izjavil:

Torej, če sem sedaj prav razbral imaš grelnik vode, torej greješ z električnim grelcem. Tu pa imaš omejitve zaradi električne napeljave in termostata, kateri bi ti izklapljal grelec zaradi toplega ozračja.

Najprej sem mislil, da je bojler zalogovnik ali izmenjevalnik (ima vgrajeno spiralo) in takšni so popolnoma mehanski, odvisni le od pritiska, ki ga zdržijo.

Tako je. Montiran bo električni grelnik vode in me je zanimalo ali ga imam lahko direktno za kaminom ali se lahko zaradi temperature ozdračja pojavijo kakšni problemi. In kakšna je ta meja- kot se je izkazalo je 50C.

noraguta ::

Itak je vprašanje če nebi poleti konse ne kuri bojler več oddal toplote kot bi jo pa pozimi prejel.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

M-XXXX ::

noraguta je izjavil:

Itak je vprašanje če nebi poleti konse ne kuri bojler več oddal toplote kot bi jo pa pozimi prejel.

Bojler ostane v izolaciji, tukaj sploh nobenega vprašanja. Tako od oka (če nebi bojlerja dodatno ločil od kamina) bi recimo pri delta T50°C narastla po 12h temperatura za cca 10C. Pri privzeti izolaciji. Ampak kot sem že zvedel, ga moram tako ali tako dodatno izolirati, da ne bo v vročini od kamina.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izračun ohlajanja bojlerja vode

Oddelek: Šola
252599 (1987) ...:TOMI:...
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017671 (5040) letmein
»

nakup bojlerja

Oddelek: Loža
4920358 (17119) Spock83
»

nenormalno visok račun za elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9933596 (30475) Maestral
»

Poraba elektrike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14749728 (36352) Duhec

Več podobnih tem