» »

120mm ventilator PWM

120mm ventilator PWM

Veron ::

Iščem kak tih ventilator za komp. Sicer nisem prepričan, kaj točno določa rpm ventilatorja, bios ali sam ventilator?

Trenutno imam AC 120mm ventilatorje, kljub temu, da je cpu in vse 30c ali manj, se vrti z 900rpm. Karakteristike ventilatorja so, da je min rpm 600rpm.

Zato mi ni jasno, zakaj ne dosega tega (gigabye app center mi na osx ne pomaga, v win imam s tistim popravljeno, da dela na 600rpm ko so temperature pod 40).

Če bi "problem" rešil kak drug ventilator, bi bil vesel predloga. Vsekakor mora biti 120mm

lonewolf_ ::

Noctua z ulna/lna adapterjem imaš res tišino. PWM Noctue pa na žalost nimam, imam dva Apache Black, ki pa sta nedvomno glasnejša na maks. obratih. Za 4€/kos so Arctic Cooling F12 so tudi odlični, glede pretoka pa so malenkost slabši..

Za tišino gledaš dB, za pretok m^3/h za hladilna rebra pa gledaš koliko tlaka ustvari (mmH2O).

Lahko, da je kriva tudi matična. Pri meni se en PWM vrti na 450, drug pa na 700, ko je procesor hladen, čeprav sta enaka in nastavitve tudi.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

OZZY ::

če maš priklopljenega na ploščo poglej kake nastavitve imaš v biosu. Ker plata regulira potem obrate oz napetost..
Go with the flow.

Veron ::

Na Silent je nastavljeno, probal sem tudi manual najnižjo opcijo 0.75. Pod 850 se ne spusti :/

dela ::

Dvomim, da je vent kriv, ker gre F12 PWM tud na 400 rpm brez problema in menda sploh ne obstaja takšen, ki bi šel veliko nižje. Bios bo kriv, jaz mam tud eno plato, kjer nastavitev "low" pomeni kar 70 % obratov, gre pa potem nižje, če izklopiš regulacijo prek BIOSa in jo pprevzameš s programi kot sta speedfan za windows in pwmconfig za linux. Za OSX pa ne vem, kaj obstaja.

Veron ::

Kako zadevo popravit (razn menjave plate)? Če možn sploh

dela ::

1. program za regulacijo obratov v OSX (ne vem, ali obstaja)
2. nadgradnja biosa z novejšim ali neuradnim, ki ima ustrezne dodatne opcije (ne vem, ali obstaja za tvojo plato)
3. nehaš uporabljat OSX
4. kupiš ta vent, ki ima (če prav razumem) dodatno stikalo, s katerim omejiš max obrate na 800, to bi pri 70 % verjetno zneslo nekje okoli 600 rpm v idle, AMPAK potem je vprašanje, ali je tistih 800 rpm na maksimumu dovolj za hlajenje tistega, kar želiš (ker verjetno boš kdaj pozabil ročno pretaknit nazaj na 1500 rpm)

Han ::

5. med vent in plato vežeš Zalman PWM Mate

Imam dva v omari. Enega sem le stestiral in zaradi cvilečega zvoka, ki ga je oddajal, hitro odklopil, drugega zato nisem nikoli razpakiral. Če ne slišiš visokih frekvenc oziroma lahko škatlico izoliraš, je PWM Mate kar uporabna zadeva.

Veron ::

Visoke frekevce slisim ze dobro in jih niti malo ne prenesem. Bom preveril, ce slucajno obstaja kak modan bios, ker trenutno je ze zadn uradn

Magic1 ::

http://www.ebay.com/itm/DC-DC-LM2596-St...
Če vam plata ne regulira vrtljajev, kupite to boste lahko obrate po želji nastavljali. Za drobiž.
Magic

Veron ::

Sem kupil drug ventilator in sicer LC-POWER AiRazor LC-CF-120-PRO 120mm.

Vrtljaji so manjši, 750rpm ob cpu temperaturi 30c. Ampak ta ventilator je obupen, BRNI :/

AC_DC ::

http://www.scythe-eu.com/en/products/fa...
SY1225SL12SL (500 rpm)
SY1225SL12L (800 rpm)
so tihi, praktično neslišni, 500 rpm model seveda bolj kot 800 (7,50 vs 10,70 dBA).

dvojno uležajani
http://www.scythe-eu.com/en/products/fa...
SY1225DB12SL ( 500 upm / DC12V / 0.04A)
SY1225DB12L ( 800 upm / DC12V / 0.07A)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Veron ::

Ravno gledam tele, ampak tole niso PWM. Meni je point, da je kišta izredno tiha ko ne delam nič posebnega. Ko je obremenjana, mi je vseeno za glasnost.

Gledam tale graf ventilatorjev, ki jih imam:
 Arctic F12 PWM

Arctic F12 PWM



Da bi na 12V (rdeča) nalotal en upor, ki bi znižal voltažo na 5V (ali 7V). Ampak ker nisem električar oz. kar, nevem kolko je to "varno" na daljši rok, ker konc koncev, odvečna energija mora nekam iti, ponavadi v toploto. Ter kakšen upor nalotat? (lotanje mi je domače)

Vent ima +12V in 0.25A

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()

Veron ::

(ne morem zgornega posta več editirat)
edit: sem našel stare Zalman "upore", prelotal na ta ventilator samo upor in zaenkrat lepo dela. Fan pri 30-40c dela na 500rpm. Samo nevem kolko je pametno tak upor kar tako dat gor, mogoče kak drug upor, primernejši?

 Zalman upor

Zalman upor

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()

dela ::

Veron je izjavil:

Ravno gledam tele, ampak tole niso PWM. Meni je point, da je kišta izredno tiha ko ne delam nič posebnega. Ko je obremenjana, mi je vseeno za glasnost.

Gledam tale graf ventilatorjev, ki jih imam:
 Arctic F12 PWM

Arctic F12 PWM



Da bi na 12V (rdeča) nalotal en upor, ki bi znižal voltažo na 5V (ali 7V). Ampak ker nisem električar oz. kar, nevem kolko je to "varno" na daljši rok, ker konc koncev, odvečna energija mora nekam iti, ponavadi v toploto. Ter kakšen upor nalotat? (lotanje mi je domače)

Vent ima +12V in 0.25A


Bo 800 rpm dovolj za hlajenje procesorja na max obremenitvi?

Če greš preko omejevanja max obratov, bi ti mogoče priporočal raje nekaj variabilnega, da lahko naknadno štelaš ta maksimum brez ponovnega lotanja, če bo slučajno premalo ali preveč. Nekdo zgoraj je prilepil en kitajski regulator napetosti, alternativa je tudi navaden fan mate ali kopije (ne mislim PWM izvedenke, obstaja še navadna 3-pinska). Mislim, da bi moralo delat, če vežeš fazo in nulo skozi regulator, PWM signal mimo, RPM signal pa po izbiri (skozi fanmate ali tudi mimo).

Če pa tisti PWM mate dela kot si predstavljam (nimam izkušenj) in dejansko z njim dobiš 50-100 % PWM cikla napram 70-100% od plate, bi se mogoče splačalo iti tudi po tej poti in razmisliti, kako ga zvočno izolirati, če piska.

Veron je izjavil:

(ne morem zgornega posta več editirat)
edit: sem našel stare Zalman "upore", prelotal na ta ventilator samo upor in zaenkrat lepo dela. Fan pri 30-40c dela na 500rpm. Samo nevem kolko je pametno tak upor kar tako dat gor, mogoče kak drug upor, primernejši?

 Zalman upor

Zalman upor



Na max obremenitvi hladi zdaj dovolj? Mislim, da je ta upor itak dimenzioniran za ventilatorje, tako da ne bi smelo biti problema, če se ti procesor ne pregreva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

Veron ::

Do sedaj zabeležno cpu ni prišel nikoli čez 60 (sicer imam v biosu nastavljeno, da pri 80 piska opozorio). Mislim, da bo 800rpm kar dovolj.

edit: zgleda Zalman upor za 7V, ker sm en ventilator + in - vezal direktno na 5V in dobil vsega 300rpm. Po shemi sodeč, je to 5V, medtem ko je 450-500 7V (kar mi pa ubistvu še bolje odgovarja).
Sedaj moram najdi samo še prave upore, da oba ventilatorja spravim na 7V - tukaj bom rabil pomoč nekoga, ki se spozna na elektriko :)

edit: edini problem, rabim 2 upora, zalman zadevco mam pa samo 1

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()

dela ::

Veron ::

Hvala.

Nisem na tekočem, katere slovenske trgovina prodajajo omenjeno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()

dela ::

HTE elektronika, mogoče tud Conrad, kaj drugega pa ne poznam.

Veron ::

Moram preverit, če senzor pravilno kaže, ampak tkole:



ventilator sploh ni prišel preko 600rpm

Veron ::

Sem upor nalotal gor na +12V linijo, nevem na kolko točno se voltaža spusti, ampak cpu tudi pri največjem loadu ne preseže 76c, tako da zame je to ok.

Sem pa opazil, da hwmonitor (osx ali win) PWMFAN0-1-2 stalno 0, medtem kot PWM na GPU lepo zazna %. Pojma nimam zakaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

tišanje napajalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
5511520 (7593) Heavy
»

Menjava ventilatorja v napajalniku

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
466812 (3535) radmannsdorf
»

Hlajenje - ventilatorji

Oddelek: Pomoč in nasveti
354292 (3695) korošc
»

Znižanje vrtljajev ventilatorja na procesorskem hladilniku

Oddelek: Pomoč in nasveti
193858 (3660) ST-777
»

tih 120 cm ventilator za ohišje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
203162 (2718) gregor

Več podobnih tem