» »

Particioniranje diska

Particioniranje diska

mojca ::

S particioniranjem enega ušivega diska še nikoli nisem imela toliko problemov. Kupila sem 3 TB disk, ga na hitro sparticionirala (takrat sem ga nujno potrebovala), zdaj pa sem želela particije urediti na novo (prvič sem pomotoma ustvarila samo particijo "/dev/sdb", nobene "/dev/sdb1" ipd.).

Disk sem namestila v računalnik starejšega datuma (iz cca. leta 2009). GParted mi najprej ni pustil prestavljati particij po lastnih željah, zato sem poskusila z fdisk-om, ki pravi
Units: sectors of 1*512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes

Ampak glej ga zlomka, fdisk kot kaže ne podpira 3 TB diskov. Formatirala sem lahko samo do dva in nekaj TB.

Iščem po forumih in najdem nasvet, naj uporabim gdisk. Načeloma je šlo brez problema (če odmislim, da mi je prvič računalnik med zapisovanjem particij zmrznil). Najprej sem izbrala "create a new empty GUID partition table (GPT)", nato pa ustvarila dve enako veliki particiji. Za poravnavo si je gdisk zamislil privzeto vrednost 2048.

Ampak po zapisu particij GParted potoži:

Libparted Warning: The driver descriptor says the physical block size is 2048 bytes, but Linux says it is 512 bytes.


In če v GUI-ju kliknem na disk, izpiše
Unable to mount 1.5 TB Volume. No object for D-Bus interface


V gdisk-u sem poskusila nastaviti tako sector size 512 kot 4096, nastaviti novo particijsko tabelo in ponovno particionirati/formatirati, pa ni pomagalo. V GParted sem poskusila "Create Partition Table -> gpt" in jovo na novo, pa nič ne pomaga. Še vedno dobivam isto napako.

Mi lahko kdo namigne, kaj delam narobe? Ali je za začetek utopično, da bom na starem hardveru sploh lahko uporabljala ta disk? (Do sedaj je delal v redu, ampak je bil sparticioniran samo 1 TB na /dev/sdb.)

Prav tako mi ni uspelo usposobiti nobenega zunanjega ohišja.

AC_DC ::

Uporabi Partition Wizard Bootable CD Free Edition
http://www.partitionwizard.com/download...

MrStein ::

Bo disk za podatke ali OS?
Koliko particij bi imela gor?
Bo interni ali prenosni?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Riff ::

jaz ponavad delam particje kar z win setupom če je disk brezhiben pa nimam nobenih problemov, naprimer začneš inštalacijo win 7 ali 8.1 narediš željeno število particji pol lahko pa tud prekineš nalaganje win sistema če ga ne rabiš

mojca ::

@AC_DC: hvala, bom stestirala.

@MrStein: samo za podatke, sistem bo drugje. Ne vem še, koliko particij, ampak zaenkrat bi naredila eno 1.5 TB particijo z recimo ext4 (oziroma drugi predlogi dobrodošli, še zlasti, če dobro podpirajo tudi OS X) in pustila še 1.5 TB praznega prostora za takrat, ko/če bom potrebovala kaj drugega. Ampak če prav razumem, GPT itak podpira 128 particij. Disk bo zaenkrat interni, ker trenutno še nimam primerne "škatle", ki bi tak dist prepoznala. Morda bo šel kasneje v škatlo, samo še ne vem, kakšno (v idealnem primeru bi rada imela neke vrste mrežni disk). Podpore za Windows ne potrebujem.

AC_DC ::

Riff
Imam občutek da gre za linux FS particije, tako da win setup odpade.

BlaY0 ::

mojca je izjavil:

S particioniranjem enega ušivega diska še nikoli nisem imela toliko problemov. Kupila sem 3 TB disk, ga na hitro sparticionirala (takrat sem ga nujno potrebovala), zdaj pa sem želela particije urediti na novo (prvič sem pomotoma ustvarila samo particijo "/dev/sdb", nobene "/dev/sdb1" ipd.).

Se pravi ga prvič sploh nisi particionirala ampak samo sformatirala?

Daj najprej naredi dd if=/dev/zero of=/dev/sdb bs=4M count=100 potem pa partprobe, ker se mi zdi da imaš gpt ter znotraj njega mapping na mbr. Potem greš z gdiskom. Današnji diski imajo vsi 4k velike bloke/sektorje ampak fdisk/gdisk ti pokaže še vedno logičnih 512. 2048 sektorjev je kul ker je to 1M in je deljivo tako s 512 kot 4k in je standard pri fdisk/gdisk že zadnjih 5 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

MrStein ::

Kateri OS?
Da ni kaki predpotopni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mojca ::

Ne, nisem samo sformatirala.

Prvič sem z grafičnim orodjem naredila eno 1 TB particijo na /dev/sdb, ampak potem nisem mogla dodati nobene particije več.

Distribucijo (Linux Mint LMDE 2) sem zapekla danes oz. (Mint na Ubuntuju) pred enim mesecem.

mojca ::

Ja sment. Ko si je racunalnik cez noc odpocil, se zjutraj spocit zbudil in sem nanj instalirala nov os (iz Live USB-ja na disk), je zacel vceraj sparticioniran disk kar delat ...

fdisk pravi:

Disk /dev/sdb: 2.7 TiB, 3000592982016 bytes, 5860533168 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: ...

Device     Start        End    Sectors  Size Type
/dev/sdb1   2048 2930266111 2930264064  1.4T Linux filesystem


Tudi Gparted se ne pritozuje vec. Vceraj mi je instalacija sistema iz USB-ja na disk dvakrat spodletela in sem krivila hrosca v installerju. Danes pa je kar delalo. Cudno.

Je se kaj, kar bi morala glede izbire velikosti sektorjev preveriti/popraviti za optimizacijo delovanja diska, preden dam dragocene podatke nanj?

BlaY0 ::

mojca je izjavil:

Ne, nisem samo sformatirala.

Prvič sem z grafičnim orodjem naredila eno 1 TB particijo na /dev/sdb, ampak potem nisem mogla dodati nobene particije več.

/dev/sdb ni particija ampak cel disk, block device brez particij! Skratka dejansko si samo sformatiran block device do ene tretjine. To deluje če disk ni namenjen boot-anju. Večine sodobnih sistemov ne zanima ali je filesystem na particiji ali direktno na raw block device-u ali v fajlu ali kje drugje...

mojca je izjavil:

Ja sment. Ko si je racunalnik cez noc odpocil, se zjutraj spocit zbudil in sem nanj instalirala nov os (iz Live USB-ja na disk), je zacel vceraj sparticioniran disk kar delat ...

Zato pa imamo partprobe ter kpartx orodji...

Kar mi pride na misel je, da ti je sistem avtomatsko zmountal /dev/sdb ob boot-u in potem si ga ti nevede da je zmountan particionirala. Če je disk zmountan si kernel _zapomni_ boot sektor ter mbr če je prisoten in tudi če ga vmes dejansko pobrišeš ali prepišeš (kar particioniranje naredi), kernel ne ve za to. Hence partprobe oz kpartx. Pa unmount particije tudi pomaga ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

mojca ::

BlaY0 je izjavil:

/dev/sdb ni particija ampak cel disk, block device brez particij! Skratka dejansko si samo sformatiran block device do ene tretjine. To deluje če disk ni namenjen boot-anju. Večine sodobnih sistemov ne zanima ali je filesystem na particiji ali direktno na raw block device-u ali v fajlu ali kje drugje...


Kar mi pride na misel je, da ti je sistem avtomatsko zmountal /dev/sdb ob boot-u in potem si ga ti nevede da je zmountan particionirala. Če je disk zmountan si kernel _zapomni_ boot sektor ter mbr če je prisoten in tudi če ga vmes dejansko pobrišeš ali prepišeš (kar particioniranje naredi), kernel ne ve za to. Hence partprobe oz kpartx. Pa unmount particije tudi pomaga ;)


Hvala za razlago. Ponavadi odmountam, ampak res je, da nisem bila pozorna in da sem prvič vse delala z grafičnim vmesnikom (GParted). Pa malo se mi je mudilo in ko sem ugotovila, da je stvar na /dev/sdb namesto na /dev/sdb1 in da particije ne morem razširiti, bi mi vzelo preveč časa, da bi delala vse znova (in znova pretočila nekaj sto giga podatkov z neta). Takrat sem nujno potrebovala delujoč server s podatki in za prvo silo je šlo.

BlaY0 ::

Hmm, čudno se mi zdi, da filesistema samega ne bi mogla razširiti čez cel block device. Konec koncev nisi bila z ničemer omejena. Orodje resize2fs bi ti moralo brez težav razširiti filesystem na željeno vrednost (če ne podaš vrednosti ti ga span-a čez ves block device - default).

Drugače pa lahko zadevo zadevo simuliraš na datoteki (image-u), ki ti predstavlja block device oziroma cel disk (in ne particijo). Z dd narediš file.img velik recimo 2 GiB in ga sformatiraš na 1 GiB z
mkfs.ext4 -m0 -b4096 file.img 262144
Zmountaš file prek loopback-a in vidiš da imaš prostora za približno 1 GiB. Potem ga online razširiš (ni treba nič odmauntat) na recimo 1,5 GiB z ukazom
resize2fs file.img 1536M
in vidiš da imaš kar naenkrat placa 1,5 GiB. Potem vžgeš še en
resize2fs file.img
in dobiš prostora kolikor ti pač dopušča block device (v našem primeru simulirani file.img).

Enako bi torej lahko naredila že v prvem koraku, brez particioniranja, samo razširila bi filesystem z ukazom resize2fs čez cel block device.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux sprememba velikosti particije

Oddelek: Operacijski sistemi
132014 (1547) MrStein
»

Win7 se noče zagnati

Oddelek: Pomoč in nasveti
51007 (942) killa bee
»

Software raid 1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5710738 (9880) uporabniik
»

v iskanju datotečnega sistema... (ext3/LVM)

Oddelek: Pomoč in nasveti
5715 (609) SasoS
»

Ubuntu netbook 10.4 in particioniranje

Oddelek: Operacijski sistemi
181864 (1576) Icematxyz

Več podobnih tem