» »

"Napajanje" uporovnega senzorja s cca. 0,1-1 V

"Napajanje" uporovnega senzorja s cca. 0,1-1 V

mojca ::

Senzor sile, ki mu je potrebno izmeriti ohmski upor, bi rada "napajala" s konstantno napetostjo cca. 0,1 - 1 V (točno vrednost moram še določiti, ko mi uspe izmeriti karakteristike in določiti željen dinamičen obseg; maksimalen dovoljen tok skozi senzor je 2,5 mA).

Priporočeno vezje je tole:
 Vezje za meritev upora

Vezje za meritev upora



In to so navodila za začetnike (i.e. zame; skica vezja je na strani 13).

Prvo vprašanje: ali lahko tok kako elegantno omejim na cca. 2-2,5 mA, da ne skurim senzorja, če ga pomotoma preobremenim?

Drugo vprašanje: kako učinkovito napajati senzor?

V navodilih uporabljajo 9 V baterijo, 5 V regulator napetosti (7805) in potenciometer. Ampak glede na to, da bi rada imela prenosno napravo s čim daljšo avtonomijo in ne preglomazno baterijo, se mi zdi uporaba ohmskih bremen, da napetost zbiješ iz 9-ih na 0,1 V malce "overkill" (ali samo kompliciram?). Sicer moram ločeno s 5 V napajati še operacijski ojačevalnik in mikrokontroler, me pa vseeno zanima, če se da napajanje (ali vezje) kako zoptimizirati, če vnaprej vem, da želim zelo nizko napetost. Morda z uporabo 1,5 V baterij in primernim regulatorjem napetosti za kakšne nižje napetosti? (Vezje s strani 6, ki je malenkost drugačno, porablja cca. 10 mA toka na 9 V bateriji.)

Rada bi sestavila preprost sistem z željeno avtonomijo cca. 5-15 ur in čim manj glomazno baterijo.

int47 ::

Dokler se operacijski ojačevalnik nahaja v linearnem področju, je tok skozi senzor omejen z uporom Rf. I= Vdd/Rf.

Vezje na strani 6 potrebuje enojno napajanje.
Vezje na strani 13 potrebuje dvojno +- napajanje.

Namesto 7805 lahko uporabiš kakšen bolj varčen stabilizator.
Poglej npr. MIC5205-5.0, ali XC6206 50. (Ja, vem. Ohišje ti ne bo všeč).
Pazi samo, da ne prekoračiš max. vrednosti.
Nekateri regulatorji imajo podan tudi t.i. "Minimum load current", ki je za npr ST L78xx 5mA, AMS1117 pa 10mA.


Ne vem, zakaj rabiš.
Specifikacije senzorja niso najboljše.
Vpliv temperature na meritev je 0.36%/ºC.
Histereza < 4.5 % of full scale.
Poglej še load cell.

Edit 9V baterija ni nujno napetostni overkill.
V shemi je 7805, ki na vhodu za pravilno delovanje potrebuje cca 2 - 3V višjo napetost od izhodne.
9V baterija vsebuje 6 1,5V celic. Če želiš baterijo prazniti do cca 1V/celico, pomeni, da bi imela prazna baterija cca 6V, kar je manj, kot rabiš za 7805.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: int47 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED RPi (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6813496 (9520) salcadoo
»

Prenosni USB polnilec (izdelava)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233037 (2629) einstein :P
»

napačni trafo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383948 (3289) korenje_ver2
»

regulator napetosti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
234781 (4557) a13misko
»

Termoregulator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
105010 (5010) Azrael

Več podobnih tem