» »

Januar nov rekordno topel mesec

Januar nov rekordno topel mesec

NASA - Komaj smo si oddahnili od vročega leta 2015, ki je bilo po meritvah svetovnih meteoroloških organizacij globalno najtoplejše leto od začetka organiziranih meritev, že smo dočakali nov rekord. Sveži podatki iz NASE kažejo, da je bil januar 2016 najtoplejši januar od leta 1880. Prav tako nosi naziv najtoplejšega meseca v zgodovini, če gledamo odklon temperature od povprečja za isti mesec za leta 1951-1980.

Globalna temperatura je bila letos od tega povprečja višja za 1,13 °C, medtem ko je dosedanji rekord znašal 0,97 °C in je bil dosežen januarja 2007. Pomembno vlogo je igral El Nino, ki je januarja dosegel svoj vrhunec, a lahko 80 odstotkov segrevanja pripišemo človeku, pojasnjuje Stefan Rahmstorf z nemškega Inštituta za podnebje v Potsdamu. El Nino je odgovoren za dvig za 0,2 °C, za preostanek pa smo krivi sami. Tudi japonska meteorološka agencija je ugotovila, da je bil letošnji januar najtoplejši, in sicer za 0,52 °C toplejši kot povprečje iz let 1981-2010. Januarske temperature kažejo trend zviševanja za 0,75 °C na stoletje, še ugotavljajo.

Letošnji zima je še posebej topla na severnem tečaju, kjer so temperature tudi za 8 °C višje od dolgoletnega povprečja. Tako imenovana arktična oscilacija je letos izrazito negativna, kar povzroča visok zračni pritisk na polu in znižanega v zmernih geografskih širinah. To je še pospešilo segrevanje Arktike, kjer je naraščanje temperature tako ali tako dvakrat večje, kolikor znaša globalno povprečje.

48 komentarjev

Verni ::

Meni je pa prav všeč, da je topleje. Manj snega je za kidat, pa še na kurjavi se prišpara :D

opeter ::

A niso rekli,da je globalno segrevanje samo mit?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Baja ::

Verni je izjavil:

Meni je pa prav všeč, da je topleje. Manj snega je za kidat, pa še na kurjavi se prišpara :D


poleti pa boš hermetično zaprt v bajti, ker bo miljon komarjev in ostalega mrčesa. mogoče boš še lačen, če spomladi slučajno kakšna zmrzal stisne.

no, vsaj zeblo te ne bo :P

RatedR ::

@Baja
ko že omenjaš komarje, a se jih sploh da znebit? Na tem sem namreč pripravljen zapravit kar je treba da bom imel pred njimi ponoči mir.

Kako se vi znebite komarjev?

slotechar ::

Vem, da letosnji januar v Ljubljani ni bil najtoplejsi do zdaj. Da pa grem zaupat uradnim meritvam, da je v svetu povprecno bil najtoplejsi januar do zdaj, bi bilo smiselno toliko, kot jim gre za zaupat pri global warming teoriji.

BigWhale ::

slotechar je izjavil:

Vem, da letosnji januar v Ljubljani ni bil najtoplejsi do zdaj


Kako pa ves, da ni bil? A mas zapiske? Plus od kdaj do zdaj? :) K je bil early bombardment je bil najbrz kak januar toplejsi, ja.

R1710 ::

opeter je izjavil:

A niso rekli,da je globalno segrevanje samo mit?

Ledena doba pa fantazija.

noraguta ::

Risanka v dveh delih!

Btw kakšne so bile temperature vlj med ledeno dobo? Pa en cikel popreh?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

slotechar ::

Januarske povprecne temperature 1993-2016 Ljubljana



V Ljubljani je bila povprečna januarska temperatura 1,1 °C, kar je 0,1 °C nad dolgoletnim povprečjem 1993-2016.

V visokogorju na Kredarici je bila povprečna temperatura v januarju -7,0 °C kar je 0,1 °C pod dolgoletnim povprečjem.

Povprečna najvišja temperatura je v Ljubljani znašala 4,6 °C, kar je 0,6 °C nad dolgoletnim povprečjem. Absolutna najvišja temperatura je bila 14,6 °C. Najbolj topli popoldnevi so bili z naskokom leta 2007 s najvišjo povprečno temperaturo 8,6 °C. Najbolj hladni popoldnevi v tem klimatološkem obdobju pa leta 2010 s najvišjo povprečno temperaturo +0,4 °C.

Na Kredarici je povprečna najvišja temperatura bila -4,4 °C, kar je 0,2 °C pod dolgoletnim povprečjem 1993-2016. Absolutna najvišja temperatura je znašala +6,7 °C. Tako kot v Ljubljani so bili tudi na Kredarici najbolj topli popoldnevi leta 2007 s povprečno najvišjo temperaturo -0,8 °C. Najbolj hladni popoldnevi pa leta 2010 s povprečno najvišjo temperaturo -7,5 °C.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Starodavni ::

Eh, to je posledica El nina, 2016/2017 ko bo zima in naprej pa bo prišla La nina in bo veliko hladneje po vsem svetu.

Scorpia ::

Bolj je problem, da so temp. visje pri ledenikih, kot tukaj pri nas. Tak da gledat kaksno povprecje je pri nas, ni nek realen pokazatelj, kar se pri ledenikih dogaja.
////

slotechar ::

Kaj pa je realen pokazatelj. Cenzurirani eskimi ali monopolizirani in prirejeni podatki elit. Ce se meni nekdo samo enkrat zlaze, mu drugic na slepo pac ne bom verjel.

MrNighthawk ::

Vremenske spremembe in klimatske spremembe sta dva različna pojma. Vedno bomo imeli tople in mrzle ekstreme, tudi če gre povprečje počasi navzgor.

Podat podatke za Ljubljano ali pa celo Slovenijo ni ravno smiselno, ker je potrebno gledat na spremembe globalno in ne samo na lastno rit :) in v povprečju grejo temperature počasi gor. Kar pa ne pomeni, da ne moreš imet vmes ene ekstremno mrzle ali tople zime oz. poletja.

slotechar je izjavil:

Kaj pa je realen pokazatelj. Cenzurirani eskimi ali monopolizirani in prirejeni podatki elit. Ce se meni nekdo samo enkrat zlaze, mu drugic na slepo pac ne bom verjel.


A vremenarji so elite? Ker nekateri trdiji, da elite ne priznajo globalnega segrevanja...hecno a ne ;)

Massacra ::

Ce bodo zimski meseci podirali rekorde, niti ni tako slabo! Samo da bo v casu vegetacije dovolj padavin in da poleti ne bodo rekordi!

root987 ::

Massacra je izjavil:

Ce bodo zimski meseci podirali rekorde, niti ni tako slabo! Samo da bo v casu vegetacije dovolj padavin in da poleti ne bodo rekordi!

Če čebula ne bi imela če, bi bila bula.

V teoriji vse lepo in prav, v praksi te tvoje želje pač ne grejo z roko v roki. Or if they do, URLje prosim, ker še nisem videl študije ki bi delale te zaključke.

ko že omenjaš komarje, a se jih sploh da znebit? Na tem sem namreč pripravljen zapravit kar je treba da bom imel pred njimi ponoči mir.

Zima. Daleč najbolj učinkovit, poceni in naraven (ker pač, iz DDTja upam da smo se kaj naučili?) zatiralec mrčesa.

Vem, da letosnji januar v Ljubljani ni bil najtoplejsi do zdaj. Da pa grem zaupat uradnim meritvam, da je v svetu povprecno bil najtoplejsi januar do zdaj, bi bilo smiselno toliko, kot jim gre za zaupat pri global warming teoriji.

Saj ne vem kje naj začnem pri vseh tvojih izjavah...
* 0.1 nad povprečjem z jasnim indikatorjem navzgor z začetno točko okrog 0.5 in končno točko 1.8... Ja res, sploh nimamo segrevanja, elite plačujejo ARSO -_-
* Bežigrad ti kot urbana točka ne more služiti kot verodostojen vir (glede na pavšalno predstavitev podatkov si upam narediti zaključek da nisi v svojem modelu upošteval lokalnih okoliških vplivov stavb (pa, če mi spomin pravilno služi, lahko odvisno od metodologije zajemanja podatkov tudi promet vpliva na vrednosti)
* Vem, da letosnji januar v Ljubljani ni bil najtoplejsi do zdaj. Ponovno, urbana točka, lokalizirana meritev/model, gospodje v novici pa govorijo o globalnih pojavih - ne samo to, Ljubljana od globalnega povprečja po teh tvojih podatkih odstopa za le 0,03 stopinje, kar je že srhljivo blizu.

Jap, NASA sux... not.

Eh, to je posledica El nina, 2016/2017 ko bo zima in naprej pa bo prišla La nina in bo veliko hladneje po vsem svetu.

Stiskam pesti, powder season! :D
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

dexterboy ::

Baja je izjavil:

Verni je izjavil:

Meni je pa prav všeč, da je topleje. Manj snega je za kidat, pa še na kurjavi se prišpara :D


poleti pa boš hermetično zaprt v bajti, ker bo miljon komarjev in ostalega mrčesa. mogoče boš še lačen, če spomladi slučajno kakšna zmrzal stisne.

no, vsaj zeblo te ne bo :P

+1
Vsi zelo dobro vemo, da je to fse zgolj rumeni tisk. To nas bog preizkuša, da vidi, kakšni verniki smo.
In lepo vas prosim; ledena doba? Kako, kdaj? Saj je planet star vsega 6000 let...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Heisenberg ::

Vsakomur svoje, za planet sigurno NI dobro.
Sam v globalno segrevanje verjamem, ampak kot vzrok ne krivim človeka. Naravni cikel pač.

Meni najlepša zima je poletje :)

MasterTade ::

Ne vem no, meni se tale zima ne zdi to kar bi se za zimo spodobilo..Je fajn če kdaj temperature gredo krepko pod 0 da mal mrčes pozebe..Če pa pomislim na lansko poletje se mi pa tud zdle zdi fajn ;((
Mors omnia aequat

miroB ::

Zatiralec komarjev ni zima, ampak suha pomlad, lahko boš imel pozimi dva meseca -30, pa je še vedno možno, da boš imel poleti ogromno golazni. Namreč, komarji se razmnožujej v stoječih vodah(mlakah. Zagotovi, da v krogu 200m okrog tebe ne bo mlak, ki bi obstale nekaj dni in načeloma ne bi smel imeti problemov z komarji. Večina komarjev preživi svoje življenje v krogu cca 150m okrog mlakuže,kjer so bili ličinke...

Ciklamen ::

To ni bilo Z od Zime. Zdi se kot pomlad, temperature nad 5-10 stopinj niso normalne za daljše obdobje. Seveda je globalno segrevanje, kdor to zanika je nekaj hudo narobe z njim. Ampak za to ni kriv zgolj človek (resda pospešujemo zadevo), ampak je zgolj naravni cikel :) Nenazadnje, so bila že globalna segrevanja, so bile že ledene dobe pa nas še ni bilo :)
- End of the Post ->

dexterboy ::

Nekaterim pač nikoli ne bo potegnilo, da bi bili oni krivi ali pa prevzeli nase del odgovornosti in se naslednji dan zbudili z odločitvijo, da spremenijo nekaj v življenju...
(tisti komentar prejšnjega posta je bil sarkazem, upam, da smo dojeli to)
Drugače pa tole res ni bila nobena zima. Moja dva otroka sta VSE skupaj preživela tri dni na sankah :'(
Pa, prosim lepo, brez nebuloz, zakaj nismo šli nekam, kjer je sneg...

Dodatek: ali veste, KOLIKO termoelektrarn na premog ima China zbildati SAMO letos?
Ja, ja, ti prok...ta mati narava, ki nam segrevaš ozračje!
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

strom_15 ::

miroB je izjavil:

Zatiralec komarjev ni zima, ampak suha pomlad, lahko boš imel pozimi dva meseca -30, pa je še vedno možno, da boš imel poleti ogromno golazni. Namreč, komarji se razmnožujej v stoječih vodah(mlakah. Zagotovi, da v krogu 200m okrog tebe ne bo mlak, ki bi obstale nekaj dni in načeloma ne bi smel imeti problemov z komarji. Večina komarjev preživi svoje življenje v krogu cca 150m okrog mlakuže,kjer so bili ličinke...


Točno tako. Največ komarjev na svetu je ravno v poletnih mesecih v Sibiriji in na Laponskem, pa imajo hude zime ampak so tla močvirnata in je komarjev nešteto. Zima ne uniči toliko mrčesa koliko to ljudje mislijo - to je le ljudska miselnost. Sem gledal nek dokumentarec o Sibiriji, koliko komarjev je bilo tam pa res poleti ni za živeti. Pa vsi vemo kakšne so zime v Sibiriji.

jype ::

Heisenberg> za planet sigurno NI dobro.

Planetu je pa res vseeno.

Ciklamen> To ni bilo Z od Zime. Zdi se kot pomlad, temperature nad 5-10 stopinj niso normalne za daljše obdobje.

Lokalni pojavi se imenujejo vreme, globalno segrevanje je pa globalno. Iz vremena ne moreš sklepat o globalnih pojavih.

NASA se s tem ukvarja zato, ker lahko precej natančno meri temperaturo celotnega planeta, če iz vesolja opazuje infrardeče sevanje, ki ga planet oddaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Tarzan ::

Samo glede mrčesa in zime rečem...
Zaradi zime ni niti pol procenta manj komarjev naslednje leto. To isto velja tudi za polže in ostal mrčes in golazen, ki se zavleče v špranje vseh oblik, velikosti in materialov. Da ne govorim o tem, kakšna je generacijska doba povprečnega komarja. Preden rečeš spomladi keks, se jih že izvali par maljaužnt in lepo nadoknadijo morebiten manjko, ki je posledica atipične zime.
Enako je s polži. Bajke, kako jih mrzla zima vzame je preverjeno iz trte izvita. Včeraj, ko sem brkal pod šavjem sem videl, da so mali črno-sivi lazarčki že celo kar precej aktivni. Takoj, ko bo tukaj pomlad, bodo začeli valit jajca in smo na istem, kot lani, ko je bilo polžev toliko, da nisi mogel bos hodit po tem, ko je padla rosa. No, lahko si, ampak si moral potem tri ure z drajtperšno strgat sluz s podplatov.

Prav tako po odjugi že mrgoli komarjev, mušic in ostalih letečih škodljivcev. Nekaj jih bo sigurno crknilo zdaj, če bo zapadlo nekaj snega in bodo kak teden na mokrem, tisti, ki so se zavlekli na suho, bodo pa kar lepo nadaljevali.

Machete ::

Tarzan je izjavil:


Prav tako po odjugi že mrgoli komarjev, mušic in ostalih letečih škodljivcev.


V naravi ni škodilcev, saj imajo vsi svoje mesto v ekosistemu :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Ghost7 ::

Verni je izjavil:

Meni je pa prav všeč, da je topleje. Manj snega je za kidat, pa še na kurjavi se prišpara :D


Točno tako, in ker manj pokurimo, spuščamo manj CO2 in tako pripomoremo k zmanjševanju količine smoga. In nenazadnje rus manj služi.

Machete je izjavil:

Tarzan je izjavil:


Prav tako po odjugi že mrgoli komarjev, mušic in ostalih letečih škodljivcev.


V naravi ni škodilcev, saj imajo vsi svoje mesto v ekosistemu :)


To je pa druga plat problema, in se strinjam, da bi bilo treba komarje zatirati ne glede na temperature. Kje se lahko kupi tiste tablete za uničevanje ličink v vodi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

SuperVeloce ::

Ciklamen je izjavil:

To ni bilo Z od Zime. Zdi se kot pomlad, temperature nad 5-10 stopinj niso normalne za daljše obdobje. Seveda je globalno segrevanje, kdor to zanika je nekaj hudo narobe z njim. Ampak za to ni kriv zgolj človek (resda pospešujemo zadevo), ampak je zgolj naravni cikel :) Nenazadnje, so bila že globalna segrevanja, so bile že ledene dobe pa nas še ni bilo :)

Že že, ampak tako hitre spremembe se niso dogajale, vsaj globalno ne. Oziroma, ko so se, je mati zemlja poknala kakšno masovno izumrtje.
Najboljša bajka pa je tista z ognjeniki... ko si prebereš kakšne resne študije, vidiš, da so le-ti le pljunek v morje na kratek rok. Če pomislim, da sem tudi jaz temu verjel...
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

slotechar ::

Tudi ce ta zima ni bila nic posebnega, to se ne pomeni, da je ta januar bil najtoplejsi. Se zdalec ni bil najtoplejsi. Za podatke z antartike pa ne morem trditi, da so resnicni. Ljubljanski Januar 2016 je bil hladnejsi kot jan 2015, in ta je bil hladnejsi od jan 2014. Se prav, da je ravno nasprotno v tem trenutku.

Zdi se mi narobe, da kot novodobni verniki verjamemo vse, kar se nam servira kot uradni podatek. Premalo se preverja resnicnost podatkov, ozadje in pristranskost, pot denarja in vir financiranja, kdo ima od tega korist. Komu gre denar za davek na co2.

Zgodovina sprememb…

SuperVeloce ::

Januar in februar sta imela tudi ogromno inverzije... kar pomeni, da se verjetno nekdo na veliki planini nebi strinjal s teboj.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

slotechar ::

Kredarica povprecne januarske temperature 1993-2016




Na kredarici je bil januar 2016 celo hladnejsi kot v dolgoletnem povprecju.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

opeter ::

RatedR je izjavil:

Kako se vi znebite komarjev?


Moraš jesti dosti čebule in se tako ogneš komarjem (oz. oni tebe).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

denisd ::

UAH Satellite temperature Lower-Troposphere -Global;

Januar 2016; +0.54 C
Januar 2010; +0.72 C
Januar 2013; +0.51 C
Januar 2007; +0.53 C

Res je, da je Januar v 2016 krepko napovprečjem, a vseeno pričakovano -Super El Nino efekt, ki pa zgleda, da ga bo kmalu konec(v roku parih mesecev).

Kakšen efekt ima ENSO na globalno temperaturo, presodite sami.







Nočna mora alarmistov. Zelena, nasa giss -land, rdeča RSS LT satellite & GHG Teorija -Globally, the troposphere should warm about 1.2 times more than the surface; in the tropics, the troposphere should warm about 1.5 times more than the surface.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

rand ::

Nasa land-ocean temperature



Nekdo je zadnjič obesil tale graf. Mislim da je bil jype. Naj mi skeptiki razložijo, zakaj se na tem grafu tako natančno vidijo določeni dogodki v človeški zgodovini zadnjega stoletja (jaz na grafu vidim prvo svetovno vojno, drugo svetovno vojno in naftni boom po koncu naftne krize 70' let). Naj mi potem še nekdo razloži, kako človek nima vpliva na globalno temperaturo.
while(1)fork();

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

HupChup ::

Največja hiba moderne družbe = ignoranca.

jest10 ::

rand je izjavil:

zakaj se na tem grafu tako natančno vidijo določeni dogodki v človeški zgodovini zadnjega stoletja (jaz na grafu vidim prvo svetovno vojno, drugo svetovno vojno

Daj mi potem povej, zakaj je graf med 1 svetovno popolnoma drugačen, kot tisti med 2 svetovno?

rand ::

jest10 je izjavil:

rand je izjavil:

zakaj se na tem grafu tako natančno vidijo določeni dogodki v človeški zgodovini zadnjega stoletja (jaz na grafu vidim prvo svetovno vojno, drugo svetovno vojno

Daj mi potem povej, zakaj je graf med 1 svetovno popolnoma drugačen, kot tisti med 2 svetovno?


Prva svetovna vojna se je bila v jarkih z minimalno mehanizacije (v primerjavi z drugo svetovno vojno). Večina mehanizacije (ladje in podobno) je delovala na parni pogon.
while(1)fork();

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rand ()

jest10 ::

Aja, se pravi pred prvo se je zgodilo čudežno ogrevanje, potem so se 10 let praskali po riti, med vojno je obstala vsa industrija(itak ja:))), po drugi pa je nekdo pozabil izklopiti klimo(30 let stagnacije)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

rand ::

jest10 je izjavil:

Aja, se pravi pred prvo se je zgodilo čudežno ogrevanje, potem so se 10 let praskali po riti, med vojno je obstala vsa industrija(itak ja:))), po drugi pa je nekdo pozabil izklopiti klimo(30 let stagnacije)


Si pa iz grafa razbral dogodke nisi? Torej človek ni imel vpliva po tvoje?
while(1)fork();

jest10 ::

Dogodki, ki jih omenjaš, nimajo veze z grafom.

Markoff ::

Na koncu dneva vem le tole - nihče od nas ne bo tako dolgo časa živ, da bi lahko na to temo rekel: "See, I told you so!"
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

MasterTade ::

jest10 je izjavil:

Aja, se pravi pred prvo se je zgodilo čudežno ogrevanje, potem so se 10 let praskali po riti, med vojno je obstala vsa industrija(itak ja:))), po drugi pa je nekdo pozabil izklopiti klimo(30 let stagnacije)


Moško delovno silo so morale zamenjati ženske, industrija je bila med vojno po domače povedano v riti, ker je primanjkovalo rok
Mors omnia aequat

Zgodovina sprememb…

Rudolf ::

Tri osebe mi ob omembi klimatskih sprememb pridejo na misel - Mišo Alkalaj, Lučka Kajfež Bogataj in monter klimatskih naprav iz sosednje ulice, ki se vsako leto vozi z dražjim avtom.

Ghost7 ::

opeter je izjavil:

RatedR je izjavil:

Kako se vi znebite komarjev?


Moraš jesti dosti čebule in se tako ogneš komarjem (oz. oni tebe).


Jebeš nas ne, a? :D

denisd ::

rand je izjavil:

Nasa land-ocean temperature



Nekdo je zadnjič obesil tale graf. Mislim da je bil jype. Naj mi skeptiki razložijo, zakaj se na tem grafu tako natančno vidijo določeni dogodki v človeški zgodovini zadnjega stoletja (jaz na grafu vidim prvo svetovno vojno, drugo svetovno vojno in naftni boom po koncu naftne krize 70' let). Naj mi potem še nekdo razloži, kako človek nima vpliva na globalno temperaturo.


Atmosferski Fizik Profesor Murry Salby, ti lahko pomaga -se je s tem ukvarjal več desetletij.



Poraba fosilnih goriv, se je po letu 2002 povečala za 350%, cO2 v atmosferi, pa raste dalje povprečno 2.1 ppm/y -enako kot pred tem obdobjem! Glavni regulator cO2 v atmosferi, je temperatura(in spremembe) oceana(cikli -predvsem ENSO) in ne človeki vpliv(cca le 4% na letni bazi k skupnemu cO2 budgetu).









Razporejenost cO2 po globi



Več detajlov v njegovi knjigi.



http://www.atmosfera.unam.mx/jzavala/Oc...


El Ninos vs La Ninas v različnih obdobjih.



Kombinacija naravnih ciklov(solarni, oceanski(malo se pozablja na te v obeh taborih) in vulkanski), lepo razloži dogajanje v tem Modern Warm Periodu.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

lufthammer ::

Iz starih pratik:

ZIMA 1185/1186: Najtoplejša zima v Evropi. Že v januarju so cvetela drevesa, v februarju so bila že jabolka velikosti lešnika, v začetku avgusta pa je bila trgatev.

ZIMA 1227/1228: Zelo topla zima in pomlad. V tistem letu so že konec julija imeli trgatev.

ZIMA 1235/1236: Zelo topla zima. V februarju so cvetela drevesa in ovce so se pasle na prostem.

ZIMA 1248/1249: Skrajno topla zima brez mraza in snega do konca marca; potem pa je bilo zelo mrzlo do sredine maja.

ZIMA 1289/1290: Druga najtoplejša zima v Evropi. Že za Božič so cvetela drevesa in rože, 14. januarja pa so bile že zrele jagode.

ZIMA 1327/1328: Zelo topla zima. V januarju so cvetela drevesa, 25. julija pa se je začela trgatev.

ZIMA 1419/1420: Zelo topla zima. 7. aprila so cvetele vrtnice, sredi aprila so bile zrele češnje in jagode. 8. junija pa je nato sledila močna ohladitev z hudo pozebo po nižinah.

ZIMA 1529/1530: Topla zima, v februarju je že vse cvetelo. Aprila pa je padlo veliko snega in pritisnil je hud mraz.

ZIMA 1538/1539: Skrajno topla zima, za novo leto so ljudje hodili v kratkih rokavih, po travnikih so cvetele rože.

ZIMA 1608/1609: Zelo mila zima, niti enkrat ni bilo mraza in snega.

ZIMA 1612/1613: Zelo suh in nenavadno topel januar, drevesa so začela zeleneti.

ZIMA 1661/1662: Skrajno topla zima. 17. do 23. maja pa je pritiskal hud mraz.

ZIMA 1679/1680: Najtoplejši februar.

ZIMA 1710/1711: Najtoplejši in najbolj suh december, za Božič je že vse cvetelo.

ZIMA 1795/1796: Januarja so bili že pravi poletni dnevi. Drevesa so zelenela, po travnikih so cvetele rože. Niti najstarejši ljudje se niso spomnili tako mile zime. Konec februarja pa je prišel hud mraz, ki je trajal do 6. marca, zapadlo je veliko snega.

ZIMA 1833/1834: Precej topla, suha in mila zima. Do sredine februarja ni bilo nobenega mraza.

ZIMA 1842/1843: Zima povsem brez snega.

ZIMA 1862/1863: Zelo topla zima, 22. decembra so ljudje nabirali gozdne sadeže.

ZIMA 1897/1898: Zelo malo dni s temperaturami pod lediščem. Za novo leto je bil lep sončen in zelo topel dan. Po vrtovih so cvetele narcise. Po topli zimi je prišlo mrzlo in mokro poletje. Komaj sredi avgusta so temp. presegle 25 stopinj Celzija.

ZIMA 1909/1910: Od Božiča do 6. januarja je bilo tako toplo, da so čebele letale po zraku.

ZIMA 1947/1948: Zelo topel januar s temp. do +20 stopinj Celzija.

ZIMA 1967/1968: Najtoplejši Božič stoletja s +13,3 stopinj Celzija.

ZIMA 1974/1975: Zelo mila zima, januarja so bili lepi sončni in topli dnevi s temp. od +10 do +15 stopinj Celzija, snega je bilo zelo malo, manj kot 10 dni.

ZIMA 2001/2002: Po zelo mrzlem decembru sta sledila topel januar in februar. 28. januarja je bilo +20 stopinj Celzija.

ZIMA 2007/2008: Zelo suha in topla zima. V drugi polovici januarja in februarja so bile temp. pogosto nad +10 stopinj Celzija. 23. in 24. februarja je bilo +18 stopinj.

Nismo ravno rekorderji le spomin imamo grozno slab. Merit 30 let in govorit o daljšem časovnem obdobju je pa sploh bula...

BigWhale ::

lufthammer je izjavil:

Nismo ravno rekorderji le spomin imamo grozno slab. Merit 30 let in govorit o daljšem časovnem obdobju je pa sploh bula...


Za 25 zim v skoraj 1000 letih so rekli, da so bile tople? Fajn. Kaj pa ostalih 900?

nekikr ::

So bile pa ene povprečne, druge malo bolj tople, tretje malo bolj mrzle, četrte zelo mrzle. Identično kot zadnjih 100 let.

gzibret ::

Če pogledate slike iz novice, in ste vsaj približno pismeni (in ne farbnblind), boste videli, da je tale vaša debata o jagodah pozimi čisto nerelevantna. Za nagradno vprašanje pa odgovorite, na katerem velikem območju Zemlje je bilo od 6 do skoraj 13 (!) stopinj topleje od dolgoletnega povprečja (hint - ni Slovenija, območje je bistveno večje).
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Za nami je najbolj vroč oktober doslej (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23838118 (31046) Leif
»

Lani že tretjič zapovrstjo najtoplejše leto, odkar merimo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6516177 (13589) kixs
»

Januar nov rekordno topel mesec

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4814644 (11739) gzibret
»

Julij najtoplejši mesec od začetka meritev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3411805 (9438) Gavran

Več podobnih tem