» »

Kaj je boljše strojna ali elektrotehnična fakulteta?

Kaj je boljše strojna ali elektrotehnična fakulteta?

faca ::

Sem dijak 4. letnika gimnazije in se odločam med strojno in elektrotehnično fakulteto.
1. Zanimajo me plusi in minusi pri obeh
2. Kateri faks ti omogoči lepšo prihodnost (služba, plača)?

Prosil bi za resne odgovore.
Že v naprej se vam zahvaljujem za vaše odgovore.
Lep pozdrav, faca :) 8)

[D]emon ::

Lepe prihodnosti ti ne bo omogocil noben faks ampak samo lastna zagnanost, angaziranost, ter delovne navade.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Go-ahead ::

Če si pripravljen malo spati (4-5 ur) na noč, se učiti cele vikende in vse počitnice, opustiti žuranje, in te strojništvo in ali elektrotehnika veseli potem boš uspel.
Sicer pa ne.

fikus_ ::

Sam moraš vedeti, kaj te bolj zanima, vijaki ali žice. Specifičnih znanj nimaš ne za eno ali drugo smer, tako da je zaradi tega vseeno.
Glede na to, da končuješ gimnazijo, bi ti svetoval UNI. Plače so pri obeh bolj tako tako, odvisno za koliko se uspeš prodati. Se pa moraš sam že v času študija potruditi in iskati povezave, možne delodajalce, študentsko delo, . . .
Prvi letnik je najtežji zaradi spremenjenega načina dela in ker moraš obdelati dosti stvari, ki jih v gimnaziji nimaš.
Če si malo odprte glave in imaš delovne navade ni tako hudo, kot piše go-ahed. Poišči si skupino sotrpinov, kateri boste skupaj delali/se učili, se prijavljali na izpite. Uspešna skupina te potegne v svoj tok in je precej lažje študirati.

Smurf ::

Go-ahead je izjavil:

Če si pripravljen malo spati (4-5 ur) na noč, se učiti cele vikende in vse počitnice, opustiti žuranje, in te strojništvo in ali elektrotehnika veseli potem boš uspel.
Sicer pa ne.

Ne pretiravaj, jaz sem naredil FE v rednem roku (brez absolventa) kljub temu, da sem hodil na zure in imel skorajda skozi vse letnike (razen prvega) 20-30 ur sluzbe.

@OP odloci se za tisto kar te veseli. Sicer so v Sloveniji _povprecni_ FEjevci boljse placani kot _povprecni FSjevci (pa ne vem zakaj), ampak se zmeri se bolj splaca biti dober FSjevc kot slab FEjevc tako, da ne prevaga zanimanje v neko smer.

fosil ::

Sicer so v Sloveniji _povprecni_ FEjevci boljse placani kot _povprecni FSjevci (pa ne vem zakaj)

Razlog je preprost, elektro sektor je državni monopolist in imajo najvišje plače v državi.
Tako je!

TheKekec ::

No ja, sam sem na strojni in ti lahko povem, da je zanimivo, a moraš delati res veliko. Imam kolege na FE, ki ne vrjamejo, ko jim pripovedujem, kaj nam delajo tukaj na FS... Te zastopim, da je težka odločitev. Vsi govorijo študiraj tisto, kar te bolj zanima, povprečni gimnazijec,pa težko ve, a ga bolj zanima štrom ali mehanika...... Z nobeno odločitvijo ne boš zgrešil, še vedno si lahko kasneje tako izbiraš smeri, da tudi če greš na strojno, boš imel štroma do vrha glave :)

drugače je pa dokaj nazaj obstaja ena podobna tema, z okoli 3 ali celo 4 stranmi...


Če te kaj zanima glede strojne, ti kar vprašaj, drugače pa srečno pri odločitvi. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: TheKekec ()

Smurf ::

fosil je izjavil:

Sicer so v Sloveniji _povprecni_ FEjevci boljse placani kot _povprecni FSjevci (pa ne vem zakaj)

Razlog je preprost, elektro sektor je državni monopolist in imajo najvišje plače v državi.

Jaz sem govoril za privatni sektor.

Pomoje je razlog bolj kompliciran in ima vec razlogov (od zgodovinskih, do tega, da je verjetno v sloveniji nekoliko vecje povprasevanje po elektrotehniki, ali pa da se elektrotehniki priblizujejo podrocjem ITja, kjer so place/dodane vrednosti visje, ...).

šernk ::

Če si pripravljen malo spati (4-5 ur) na noč, se učiti cele vikende in vse počitnice, opustiti žuranje, in te strojništvo in ali elektrotehnika veseli potem boš uspel.


res da sem VSŠ zaključil z 2 letno zamudo ampak nisem niti enega žura zamudil :))
tudi direkt z žurov sem hodil na fax na vaje, ker sem izkoristil tiste 2 dovoljeni odsotnosti od vaj v prvih dveh tednih :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Markus386 ::

Obe sta dobre, z obemi dobiš šiht, pa obe sta na princip razumevanja in ne toliko piflarije kot kaka druga fakulteta.

Pejdi tam, kjer te več stvari zanima.

MasterTade ::

Šiht dobiš lahko povsod če si konkurenčen, da pa to postaneš je pa na tebi, tako da kar te bolj zanima oziroma na katerem področju misliš da imaš več potenciala in zanimanja
Mors omnia aequat

aerie ::

Če te oboje veseli, se vpiši na mehatroniko. Boš imel širok spekter znanj in več možnosti za zaposlitev.

TheKekec ::

Dvomim, da obstja UNI študij, smer mehatronika.... Vem, da na FS, je smer mehatronika šele na magisteriju....

faca ::

Pozdravljeni!
Zahvaljujem se vam, ker ste si vzeli čas in mi povedali nekaj koristnih informacij.
Zanima me še nekaj in sicer zakaj je na fakulteti za elektrotehniko 3. stopnja plačljiva medtem ko na strojnem ni, spodaj pripenjam link
file:///C:/Users/I/Downloads/Doktorski%20%C5%A1tudijski%20program%20ELEKTROTEHNIKA.pdf

Ali je to samo letos ali vsako leto, ali obstaja na FE 3. stopnja tudi redni študij (brez plačila)?!

Hvala za odgovore in lep pozdrav faca :)

korenje3 ::

fosil je izjavil:

Sicer so v Sloveniji _povprecni_ FEjevci boljse placani kot _povprecni FSjevci (pa ne vem zakaj)

Razlog je preprost, elektro sektor je državni monopolist in imajo najvišje plače v državi.


tako nekako je res. plače v elektro so višje, zaposlitev v strojništvu pa hitra.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Pithlit ::

Ummm... če sodimo po znanju pripenjanja linkov pol se ti na teh faksih zelo slabo piše...
Life is as complicated as we make it...

sandmat ::

faca je izjavil:

Pozdravljeni!
Zahvaljujem se vam, ker ste si vzeli čas in mi povedali nekaj koristnih informacij.
Zanima me še nekaj in sicer zakaj je na fakulteti za elektrotehniko 3. stopnja plačljiva medtem ko na strojnem ni, spodaj pripenjam link
file:///C:/Users/I/Downloads/Doktorski%20%C5%A1tudijski%20program%20ELEKTROTEHNIKA.pdf

Ali je to samo letos ali vsako leto, ali obstaja na FE 3. stopnja tudi redni študij (brez plačila)?!

Hvala za odgovore in lep pozdrav faca :)


3. stopnja je na UL povsod plačljiva. Link iz lokalnega diska pa težko odpremo ;)

faca ::

Popravlajm napako: http://www.uni-lj.si/mma/Doktorski%20%C... ali pa link

Lep pozdrav, faca :)

prix ::

Go-ahead je izjavil:

Če si pripravljen malo spati (4-5 ur) na noč, se učiti cele vikende in vse počitnice, opustiti žuranje, in te strojništvo in ali elektrotehnika veseli potem boš uspel.
Sicer pa ne.


Mah, če ti gre gimnazija brez problema in imaš logično razmišljanje, ter vsaj malo osnov "tehničnih znanj" (mehanika, fizika, elektrotehnika, programiranje, računalništvo) sploh ne bo problema. Vseeno za kaj se odločiš.

Tudi sam sem kolebal enako kot ti, potem pa izbral Mehatroniko UNI. Danes bi izbral Elektrotehniko ali Računalništvo, ker sem spoznal tekom študija, da me bolj veseli. Tudi danes delam v IT.

Naj še omenim, da redki delajo točno to kaj so študirali oziroma točno to kaj so se naučili na faksu. Služba je potem specializacija v določeno področje.

Pa uspešno odločitev ti želim :)
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

Relanium ::

Lej, z nobenim od teh dveh ne boš falil!!
Vsak ma svoje dobre lastnosti in svoje slabe. Ok mogoče je strojništvo še za odtenek širše področje, ker je že stari program imel cel semester več od drugih tehničnih smeri, pa tud na strojni imaš elektrotehnike, materiale, mehanike, krmilja oz. krmilno tehniko, ... Dobr programiranja res da je manj ko na elektro ampak so tud osnove.
Se pa da tud na elektro daleč pridit, skratka če maš voljo te bodo obe fakultete spremenile v zaposljiv kader.
Če pa nimaš posebne volje do dela, ti pa tud nevemkaka fakulteta nič ne pomaga.
Vse je na tebi, ne živimo več v socializmu!

detroit ::

mehatronika uni je v mb če se ne motim, probably offtopic:)
Skero

Unknown_001 ::

fosil je izjavil:

Sicer so v Sloveniji _povprecni_ FEjevci boljse placani kot _povprecni FSjevci (pa ne vem zakaj)

Razlog je preprost, elektro sektor je državni monopolist in imajo najvišje plače v državi.


Največ zaposlenih tam je pa strojnikov z magisterijem iz energetike 8-)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

stara mama ::

Ivan Zidar je strojnik (čeprav se piše Zidar)
Vrata so ti odprta, nimaš kaj ;)

S4ul3 ::

Unknown_001 je izjavil:

fosil je izjavil:

Sicer so v Sloveniji _povprecni_ FEjevci boljse placani kot _povprecni FSjevci (pa ne vem zakaj)

Razlog je preprost, elektro sektor je državni monopolist in imajo najvišje plače v državi.


Največ zaposlenih tam je pa strojnikov z magisterijem iz energetike 8-)


Na to jaz ne bi preveč računal, ker se bo tudi ta sektor enkrat privatiziral in bo na zavodu en kup strojnikov z magisterijem.

stara mama je izjavil:

Ivan Zidar je strojnik (čeprav se piše Zidar)
Vrata so ti odprta, nimaš kaj ;)


Če hočeš biti kot Zidar se moraš tak že roditi - egoističen, pokvarjen in brez kančka sramu. Ne rabiš nobene diplome.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466343552 (5744) nejc_nejc
»

Elektrotehnika

Oddelek: Šola
82224 (1677) fikus_
»

FRI vs FE (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10123946 (18737) Invictus
»

Fakulteta za strojništvo ali elektrotehniko??? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
16449787 (28298) Unknown_001
»

Prepis?

Oddelek: Šola
191841 (1402) Invictus

Več podobnih tem