» »

Definicija po novem zakonu o minimalni plači

Definicija po novem zakonu o minimalni plači

Drinks ::

Pozdravljeni forumaši!

Imam sledeče "frišno" vprašanje:
Minimalna plača v Slo je okvirno 790 bruto
Kaj se definira pod prejemnika minimalne plače? Samo tistega, ki dobi to ven na TRR, ali tudi tiste, ki imajo osnovno plačo manjšo, kot je minimalna, a jo kljub temu z dodatki dosežejo ali presežejo?
Glede na to, da je tu nov zakon o minimalni plači, ki določa, da nočno delo, delo na nedelje in praznike se več NE upošteva v minimalno plačo ampak se to posebej doda zraven K minimalni plači, kdo je dejansko upravičen do tega?
Če maš recimo osnovo manjšo kot minimalno, a jo presežeš z dodatki, a je že to dovoljšen kriterij, da ti minimalno plačo dajo pa še na to one dodatke posebej zraven, ali si tako ali tako upravičen, če delaš v tako imenovanem neugodnem delovnem času?

Hiter primer:
Maš recimo 600 bruto osnove, končno izplačilo z vsemi dodatki vred nanese (brez prevoza pa regresov in podobnih zadev) 620 neto in glih presežeš minimalno neto plačo, ali si upravičen do tega, kar predpostavlja nov zakon?

MadMicka ::

Čist preprost. Smisel novele zakona o minimalni plači je v tem, da tisti delavci, ki so na minimalcu in delajo ponoči ter med prazniki, dobijo več, kot tisti, ki so tudi na minimalcu, vendar ne delajo ponoči in med prazniki.

Se pravi, dodatek na nočno delo in praznike ter nedelje, gre preko minimalne plače. Plača je sestavljena potem takole: osnovna plača + dodatek na minulo delo + morebitna razlika do minimalne plače + dodatek na nočno delo, itd.

mangoman ::

Zdravo,

tudi sam sem v dilemi glede novega zakona.

Sem nočni delavec, delam tudi v nedeljah in med prazniki.
Moja bruto plača je 730 eur. (615 neto)in variira glede na število delovnih ur v mesecu.
Kakor razumem zakon naj bi se dodatki za nočno, nedeljsko in praznično delo izvzeli iz neto plače.

Moja plačilna lista pa je v primerjavi s prejšnjimi iz leta 2015 ostala popolnoma enaka - neto plača + prevoz in malica.

Delodajalca sem opozoril na to, pa sem dobil odgovor, da so zakon upoštevali.

zanima me torej, kako bi morala sedaj izgledati plačilna lista?

če sem prav razumel - osnovna plača (615 eur) + dodatek za nočno , nedeljsko in praznično delo + prevoz in malica ?

Hvala za obrazložitev

Lp

Mato989 ::

Simpl:

Na plačilni listi ti mora pisat:

Dopoldanska izmena 100% urne postavke
Popoldanska izmena 115% urne postavke
Nočna izmena 150% urne postavke
razlika do minimalne plače(pri nas je bil dodatek za normo kao)

Po novem pa je takole:

Dopoldanska izmena 100% urne postavke
Popoldanska izmena 115% urne postavke
Nočna izmena 100% urne postavke
razlika do minimalne plače(pri nas je bil dodatek za normo kao)
Nočno delo 50% ( ta del se potem šteje NAD minimalno plačo ki je 790 in še nekaj € bruto) -----> enako velja za praznike in nedelje


Vsaj tako je za SKEI kovinarsko industrijo pač.

MadMicka ::

Če hočeš, daj scan plačilne liste, zbriši svoje podatke in podatke o delodajalcu, pa ti bomo lahko točno povedali.

Okvirno pa pri osnovni bruto plači 730 EUR in dobrih 15 letih delovne dobe, bi morala biti razlika med letošnjo in lansko plačo, če delaš nočne ure oz. v nedeljo ali med prazniki.

mato989, tole si ti malce narobe napisal, gre takole,

- osnovna plača + dodatek za izmeno in dodatek za delovno dobo, k temu se prišteje morebitna razlika do minimalne plače, na ta znesek pa se doda dodatek za nočne ure...

Mato989 ::

MadMicka je izjavil:


mato989, tole si ti malce narobe napisal, gre takole,

- osnovna plača + dodatek za izmeno in dodatek za delovno dobo, k temu se prišteje morebitna razlika do minimalne plače, na ta znesek pa se doda dodatek za nočne ure...


Ne, nočni dodatek za nočno izmeno je zdaj ven iz minimalne plače oziroma se plačuje na koncu... ti moraš brez dodatka za nočno delo ki znaša v faktorju 0,5 (morda kje drugače odvisno od kolektivne če obstaja) priti na 790€ in še nekaj malega BRUTO... enako velja za delo na praznik in za delo ob nedeljah.

To kar si ti napisal(a) pa izgleda kot da bi moral dobit 150% nočnih ur znotraj minimalca potem pa še teh 50% enkrat nad minimalcem, to nima logike.

MadMicka ::

Mah, sej sem jaz slabo prebral. Tvoja druga varianta in moje je eno in isto. To, češ, da sem jaz zapisal, da dobiš v okviru osnovne plače 150% nočnih ur in potem še 50% nad minimalcem, je pa tvoja domišljija :)

Mato989 ::

Napisal si

- osnovna plača + dodatek za izmeno in dodatek za delovno dobo, k temu se prišteje morebitna razlika do minimalne plače, na ta znesek pa se doda dodatek za nočne ure...


Ker je izmena tudi nočna, lahko iz tega nekdo sklepa da se potem dvakrat obračuna dodatek za nočno delo. :)

MadMicka ::

A ne, ZDR-1 govori v 128. členu o dodatku za nočno delo, tudi KP za kovinsko industrijo, ki jo omenjaš, govori v 46. členu o dodatku za nočno delo in dodatku za popoldansko izmeno, tako da, ko je govora o dodatku za izmeno, je mišljen dodatek za popoldansko izmeno, pri "nočni izmeni" pa je govora o dodatku za nočno delo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obračun bruto plače ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6812058 (9003) Ales
»

Nižja osnovna plača od minimalne (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5013527 (11043) St235
»

Dvig urne postavke, Bruto in Neto plača (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8118991 (16607) McHusch
»

Minimalna neto plača

Oddelek: Loža
2724359 (22792) MadMicka

Več podobnih tem