» »

Zakaj smo Slovenci tako zategnjen narod. Od kje to izvira?

Zakaj smo Slovenci tako zategnjen narod. Od kje to izvira?

«
1
2 3

shadeX ::

Nikol nisem razumel. Če pogledamo npr Bosance ali Srbe. Ma ta narod je TOP. Vedno držijo skupaj, pri nas pa bi še brat, brata za*ebal. Ne dolgo nazaj je bil članek o dveh bratih ( sta z balkana, dogajalo se je v SLO). Prvi je zašel v prepir, nato je šel domov in nazaj prišel z bratom in nožem. Ubil(a) sta človeka. Če bi rekel mojemu bratu naj mi pomaga škoditi nekomu drugemu, bi me samo na psihiatrijo zapeljal.
Torej zakaj? Od kje to izvira? Starši so nas vedno dobro učili, ampak še vedno ne moremo, če je sosed kupil novega golfa, mi pa imamo na parkingu renaulta.

Dajte prosim konstruktivne odgovore, ker bi sam rad razumel to. Če primerjamo srbe, bosance in hrvate so svetlobna leta pred nami. Držijo skupaj. Mi smo pa poden.

Kar se tiče sebe (da prvo pometem pred svojim pragom), se trudim biti v družbi vedno prijazen in sem sam v sebi tudi vesel kadar naredim za nekoga kaj dobrega. Je pa res ,da se včasih slabo brzdam in spustim na slo-tech kakšen "moraliziran" post.

Torej zakaj?

(Vsi odgovori so izjemno dobrodošli, ampak predvsem pričakujem odgovore slo-tech elite z največ posti. Moderatorji, lakotnik, hojnik, raptor,šernk,mare, invictus, borut-73,m-power, tr0n, in ja tudi jypetovo mnenje hočem slišat, itd..).
  • zaklenil: BigWhale ()

maco-maco ::

A jest lahko pripomnem. Zakaj je Kekec žaljivka, Rožle pa ne? Razen paštete seveda. Ti si en Kekec.
Kaj?

Vitez ::

Posplošitve. Idealiziraš južne brate na podlagi njihovih filmov in nekih mitov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vitez ()

shadeX ::

@maco Ti pa rožle. A je tko težko priznat da si zategnjen. Ravno zato hočem slišat tvoje mnenje. Pa ne osebnem nivoju seveda. O tem tudi govori moj post.

slotechar ::

Lahko delno razlozim tako, da so v bliznji zgodovini na vecjem delu balkana se ziveli v plemenskih skupnostih. Se danes se v Crni Gori, delu Srbije, Hercegovini, predvsem pa gorski Albaniji, locijo in poznajo po teh klanskih rodovnikih in so tako vzgojeni, v tem duhu. Odrasli so ob poslusanju junaskih zgodb svojih prednikov, junaskem bojevanju in obstoju med turskimi napadi.
Za brata ali svoj rod bi naredili vse. Druge klane izjemno spostujejo, dokler kateri izmed pripadnikov tujega klana ne prekrsi nepisanega pravila...Takrat lahko klani med sabo obracunavajo tudi desetletja ali stoletja po pricnipu zob za zob.

Zato so mafijski klani iz teh podrocij izjemno uspesni. Imajo visok cut za pripadnost in dolznost do svojiega klana.

Zgodovina sprememb…

shadeX ::

Vitez je izjavil:

Posplošitve. Idealiziraš južne brate na podlagi njihovih filmov in nekih mitov.


Mogoče.

Ampak imam sam preveč osebnih izkušenj na katerih govorim. Imel sem "best frenda" oz več teh, ki so se razkropili v trenutku ko mi je bosanec (manjši od mene) prilimal "šamar". :) Nas je blo 6 , oni so imeli 2. :)

m0LN4r ::

Jst sm bil obratnega mnenja, ko sem bil v srbiji in hrvaski. Tam se tut stihajo pa komot "sosedova trava je bol zelena" sicer tega je veliko manj v nizjem sloju.
Zagrebcani z apartmaji vs. ostali.
Sicer nevem kako je blo pred 50 leti, ampak zdaj bi rekel, da smo kr isto sranje drugo pakovanje.
Tu mislim tiste z eno 700EUR placo.

Pr unem srednjem sloju pa ja, je tako. Ampak to mas tut pr srbih in hrvatih. V malo daljni zlahti so neki hrvati, ki so na smrt skregani z drugimi ipd.
Drugo izhaja iz juge po mojem, boj za prezivetje. Predvsem srbi, ki so rinl na sever so moral skup drzat.

Sicer pa smo vsi ljudje, samo zdi se nam, da je drugje vedno bolse.

PS:
Mogoce pa to izvira oz. je posledica 1989-1990 ;)
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

maco-maco ::

shadeX je izjavil:

@maco Ti pa rožle. A je tko težko priznat da si zategnjen. Ravno zato hočem slišat tvoje mnenje. Pa ne osebnem nivoju seveda. O tem tudi govori moj post.


Postavil sem vprašanje in primer. Nič osebnega, očitno nisi razumel. Je bilo podvprašanje tvojemu.

Kekec je bil pogumen, Rožle ne. Pa je Kekec žaljivka, Rožle ne.
Kaj?

Zgodovina sprememb…

slotechar ::

 Da bi preziveli pred Turki

Da bi preziveli pred Turki

shadeX ::

m0LN4r je izjavil:

Jst sm bil obratnega mnenja, ko sem bil v srbiji in hrvaski. Tam se tut stihajo pa komot "sosedova trava je bol zelena" sicer tega je veliko manj v nizjem sloju.


Zanimivo. Sej ti kar verjamem, ampak tujci z balkana mi v Sloveniji delujejo čisto drugače. Mogoče je pa na njihovem ozemlju popolnoma drugače. Tega pa nisem še nikoli sam videl. :)

maco-maco je izjavil:

shadeX je izjavil:

@maco Ti pa rožle. A je tko težko priznat da si zategnjen. Ravno zato hočem slišat tvoje mnenje. Pa ne osebnem nivoju seveda. O tem tudi govori moj post.


Postavil sem vprašanje in primer. Nič osebnega, očitno nisi razumel. Je bilo podvprašanje tvojemu.

Kekec je bil pogumen, Rožle ne. Pa je Kekec žaljivka, Rožle ne.


Nekako sem tvoj post razumel kot žalitev in deloval ofenzivno. Tnx za razlago. Res nisem razumel tvojega namena. :)

Sam še sedaj mi ni jasno zakaj bi bila kekec "žaljivka", čeprav je bil pogumen :) :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

chinko ::

Sicer pa smo vsi ljudje, samo zdi se nam, da je drugje vedno bolse.


To drži. Je pa OP mogoče napačno zastavil vprašanje glede na naslov teme. Razlika v "zaplankanosti in zategnjenosti" se namreč lepo pozna že po različnih regijah/pokrajinah Slovenije, po narodnosti pa tudi. Primerjajte npr. tipičnega Albanca s tipičnem Nemcem. In ni iz trte zvito reklo, da Korošice rade dajo, čeprav to na prvi pogled nima zveze s to temo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: chinko ()

Manu ::

@shadeX

Oni niso svetlobna leta pred nami. Kvečjemu za nami.

Podal si primer, ko je brat pomagal bratu nekoga umoriti. To je podlo dejanje. Jaz bi svojega brata prepričal, da naj tega ne stori in bi ga umiril. To je bolj napredno od tega, da greš bratu pomagat nekoga pretepst ali umorit.

Če ti z nekom držiš, ko veš da je storil kaznivo dejanje, in ga ščitiš (držiš z njim) potem tudi sam nisi nič boljši. Ne glede na to ali je to storil tvoj brat.

Balkanci držijo skupaj v slabih dejanjih. Pa držijo skupaj v dobrih dejanjih? No, to bi bil napredek.

To, da se ti balkanci zdijo v redu je njihova sproščenost. Tu pa so boljši od nas, ja. Ampak tako pač je. Smo si različni.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

shadeX ::

Balkanci držijo skupaj v slabih dejanjih. Pa držijo skupaj v dobrih dejanjih? No, to bi bil napredek.


Držijo. Poglej koliko pekarn po Sloveniji majo. Koliko jih mamo pa mi? :)

tintorel ::

Na naš značaj je močno vplivala tuja oblast v preteklih stoletjih.
Vsaj po Mazzinijevo:
https://tr.im/JDCle

BCSman ::

Držijo skupaj? Še pred kratkim so se klali v genocidnih vojnah, vprašanje kdaj bo spet udarilo. Sproščeni in prijateljski? Samo dokler je vse vredu, ko gre kaj narobe se pa pokaže pravi karakter.

AC_DC ::

shadeX je izjavil:

Balkanci držijo skupaj v slabih dejanjih. Pa držijo skupaj v dobrih dejanjih? No, to bi bil napredek.


Držijo. Poglej koliko pekarn po Sloveniji majo. Koliko jih mamo pa mi? :)

Pekarne so samo za pranje denarja, šiptarji imajo mafijski sistem, vsi delajo za capota.
Kakšne proizvode delajo, je zelo vprašljiva roba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

chinko ::

To, da se ti balkanci zdijo v redu je njihova sproščenost. Tu pa so boljši od nas, ja. Ampak tako pač je. Smo si različni.


Sprašuje od kod ta "sproščenost" izvira, čeprav ne gre zgolj za sproščenost. Mogoče je podal slab opis v prvem postu, delno pa to da se ti zdi "da držijo skup" pomojem izvira iz tega, da gre za migrante, "rojake v tuji državi". Kot npr. Slovenci v Kanadi ali Argentini. Ljudje smo pač nagnjeni k temu, da se družimo in skupaj držimo s tistimi, s katerimi imamo nekaj skupnega, enake interese, hobi, službo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: chinko ()

Vitez ::

shadeX je izjavil:

Vitez je izjavil:

Posplošitve. Idealiziraš južne brate na podlagi njihovih filmov in nekih mitov.


Mogoče.

Ampak imam sam preveč osebnih izkušenj na katerih govorim. Imel sem "best frenda" oz več teh, ki so se razkropili v trenutku ko mi je bosanec (manjši od mene) prilimal "šamar". :) Nas je blo 6 , oni so imeli 2. :)


Kaj ima slovenski nacionalni karaktrr veze s tem, da se vas je 6 balo 2 manjših bosancev?

Ste pač bolj geeki, onadva pa sta bila bolj frajerja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vitez ()

ZaphodBB ::

Zanimivo. Sej ti kar verjamem, ampak tujci z balkana mi v Sloveniji delujejo čisto drugače. Mogoče je pa na njihovem ozemlju popolnoma drugače. Tega pa nisem še nikoli sam videl. :)

Diaspore povsod držijo skupaj. Tudi slovenci po svetu držijo skupaj kjer imajo skupnosti.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

shadeX ::

Vitez je izjavil:

shadeX je izjavil:

Vitez je izjavil:

Posplošitve. Idealiziraš južne brate na podlagi njihovih filmov in nekih mitov.


Mogoče.

Ampak imam sam preveč osebnih izkušenj na katerih govorim. Imel sem "best frenda" oz več teh, ki so se razkropili v trenutku ko mi je bosanec (manjši od mene) prilimal "šamar". :) Nas je blo 6 , oni so imeli 2. :)


Kaj ima slovenski nacionalni karaktrr veze s tem, da se vas je 6 balo 2 manjših bosancev?

Ste pač bolj geeki, onadva pa sta bila bolj frajerja.


Nebi se opisal kot geek, niti svojih "kolegov" ne. Smo vsi povprečni slovenci, povprečne rasti, ne predebeli in ne presuhi (zaenkrat še) brez očal seveda. Čeprav se še danes družimo , je vez tistega dne ko sem se oblizoval krvav na tleh diskoteke, šla za vedno in takrat sem spoznal da pravi prijatelji ne obstajajo.

Kolega, ki ga vidim parkrat na leto, dober človek (slovenec), mi pove da on ima največ južnih prijateljev. Ko se je on družil je imel kar nekaj podobnih primerov kot jaz, s tem da je on začel "sikat". Slovenci so se razkropili v trenutku ko je padel prvi "šamar", njegovi južni prijatelji so mu pa stopili v bran. In ja, mu verjamem.

Dejstvo je da tistega, ki mi je prilimal "šamar", bi nesel, ampak je zraven imel kolega, ki je pazil da se ob prvem dotiku, ki bi ga jaz naredil na njemu nebi več pobral. Sicer je šlo za staro zamero. Kot razlog pravi, da sem ga v šoli grdo pogledal, kar pa on ne prenese. :)

Vitez ::

Ne vem, če ste povprečni. Nisi ti tisti, ki je pisal, da je večina njegovih frendov devičnikov?

Glej, pravi prijatelji obstajajo. pač si ne znaš izbirati družbe, ravno. ne svojih izkušenj preslikovat na vse. Giblješ se v malo čudaških krogih.

Thuban ::

shadeX je izjavil:

Nikol nisem razumel. Če pogledamo npr Bosance ali Srbe. Ma ta narod je TOP.


zakaj idealiziraš južnjake? na podlagi česa?

shadeX je izjavil:

N
Torej zakaj? Od kje to izvira?


od tod da slovenec idalizira južnjake namesto svojega naroda.

shadeX je izjavil:

Starši so nas vedno dobro učili, ampak še vedno ne moremo, če je sosed kupil novega golfa, mi pa imamo na parkingu renaulta.


južnjaki morajo kupiti novega audija ali bmwja ne glede na to ali ima sosed novega golfa ali staro katrco.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

shadeX ::

Vitez je izjavil:

Ne vem, če ste povprečni. Nisi ti tisti, ki je pisal, da je večina njegovih frendov devičnikov?

Glej, pravi prijatelji obstajajo. pač si ne znaš izbirati družbe, ravno. ne svojih izkušenj preslikovat na vse. Giblješ se v malo čudaških krogih.


Hmm devičnikov? Ta trenutek niso ravno devičniki (vsaj večina), je pa res, da so vsi več ali manj samski, ne resni (jaz ponosno v zvezi že skor 10 let. Poskušam nekaj narediti iz sebe :) ). Mogoče imaš prav. Ampak nekoga spoznat, je kar težko. Ne moreš kar dodati nekoga na fb in vprašat če bi bla "prijatelja" :)

Sicer pa smo že offtopic. Še vedno me zanima, zakaj smo tako zategnjen narod. Zakaj skoz slabe volje, pizdimo en čez drugega. Npr en lep primer ko sem vozil za avtomobilom in je bil odcep desno za eurospin. Pred mano vozi človek in zmanjšuje hitrost ampak ne da smerokaza za spin. En drugi prihaja iz spina in čaka da bo šel mimo (ni pričakoval da bo zavil ker ni imel smerokaza). Ko je pred mano ta avto zavil, mu je drugi začel trobiti in kazat "fuck off".

Sej po eni strani ga razumem. Bla je ura 15, vsi so šli iz dela, bila je gužva. Če bi dal smerokaz bi uni ko je šel iz spina komot se vključil v promet, tako je pa čakal da bo šel avto pred mano naprej. Ampak ,trobenje, kazenje "fakiča". To ne sodi v moderno družbo.

Thuban ::

shadeX je izjavil:

kakšen "moraliziran" post.


moraliziranje == zategnjenost?

shadeX je izjavil:

[
Dejstvo je da tistega, ki mi je prilimal "šamar", bi nesel


To je samo tvoja neosnovana domneva. Dejstvo je da je on nesel tebe.

shadeX je izjavil:


Sam še sedaj mi ni jasno zakaj bi bila kekec "žaljivka", čeprav je bil pogumen :) :)


ker tako južnjaki kličejo slovence.

shadeX je izjavil:

Vitez je izjavil:

Posplošitve. Idealiziraš južne brate na podlagi njihovih filmov in nekih mitov.


Mogoče.

Ampak imam sam preveč osebnih izkušenj na katerih govorim. Imel sem "best frenda" oz več teh, ki so se razkropili v trenutku ko mi je bosanec (manjši od mene) prilimal "šamar". :) Nas je blo 6 , oni so imeli 2. :)


Dobri prijatelji ja.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

shadeX ::

Thuban je izjavil:

shadeX je izjavil:

kakšen "moraliziran" post.


moraliziranje == zategnjenost?


Dejstvo je da je moraliziranje ušlo iz vajeti. Jaz mogoče kdaj nekoga moraliziram, ker mu hočem dobro. Npr, "Sam si si kriv. Sprejmi posledice". Če je pameten, bo vedel naslednjič da je naredil zadevo narobe. Se pač uči iz svojih napak. Največ moraliziranja sem dobil ravno na slo-techu.Mogoče sem na podlagi tega, skozi leta tudi spremenil mišljenje in karakter.

Ko % moraliziranja preseže dovoljeno vrednost (ki skoz moralizira. Dejansko VSAK post. Komuniciraje z njim je nemogoče), bi rekel da je s človekom nekaj narobe. Tako da ja, takemu človeku bi rekel da je zategnjen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Thuban ::

shadeX je izjavil:

Zanimivo. Sej ti kar verjamem, ampak tujci z balkana mi v Sloveniji delujejo čisto drugače.


na podlagi česa? moje izkušnje so da morajo bit kul, morajo imeti boljši avto (nemški če imajo dovolj denarja) in apple izdelke. Na sebi pa adidas trenirke in čevlje. In Barcelona wallpaper na namizju pcja. S tem ni nič narobe ampak jaz tega NE doživljam kot TOP NAPREDEN narod. Samo drugačen. NEkako takšen kot je pri nas v fužinah, Kopru, Kranju..

Pač malo drugače doživljava svet. Si pač odraščal v drugačni ulici zgleda.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Jerry000 ::

Slovensi smo res zahojen narod...pridne ovčice smo :)

Thuban ::

Jerry000 je izjavil:

Slovensi smo res zahojen narod...pridne ovčice smo :)


ja, to pa. Se pustimo pohodit vsakomur. Samo to ni ravno "zategnjenost". Je problem drugod.

Verjetno tudi v temu, da namesto lepot v lastnem narodu le tega pohojamo celo sami in zglede iščemo pri južnih narodih, ki to s pridom potem izkoriščajo.
Zahodni narodi pa bi nas izkoristli tako ali drugače.

shadeX je izjavil:


Ko % moraliziranja preseže dovoljeno vrednost (ki skoz moralizira.


Kaj točno te moti pri izražanju lastnega mnenja na podlagi morale posameznika?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

hamez66 ::

Jaz mislim, da je to posledica vsiljenega multikulturizma in negativne selekcije. Da gre za kontinuitetno in sistematično zlorabo določenih političnih inštitucij in medijev v namene zaničevanja domačega in hvaljenja vsega tujega. Namensko poniževanje narodnega oz narodne tradicije. Poanta komunizma je v tem, da določeni omejeni množici omogoča oblast nad množicami. To pa je možno samo v pogojih, kadar narod ne nastopa enotno proti oblasti, ki narod zlorablja. Narodno zavedno prebivalstvo, ki spoštuje tradicijo in kulturo, je preveč enoten in zato premočna konkurenca strukturi na oblasti. Poniževanje domačega ubija energijo, ki je potrebna, da se narod enotno upre.

Komunisti so leta 1945 uspeli likvidirati večino inteligence, večino ljudi, ki bi se skupaj bili sposobni upreti komunizmu. Razorožitev domobranskih čet s strani britanske vojske je komunistom omogočilo neovirano ubijanje vsega Slovenskega. Ker so potomci teh ljudi še vedno na oblasti, morajo svoj zločin prikrivati, v kar uporabljajo vsa sredstva, ki so na voljo. Medije, neodvisne inštitute, agitatorje tipa Mitja Kunstelj ali jype, agitatorske skupine tipa Iskra, ...

Če želi neumna oblast obvladati pametnejše ljudi, jim mora dopovedovati, kako neumni da so. Če se pa pametni, a zatirani združijo, lahko vržejo to blesavo oblast.

Ker se mi ne da prepirati z agitatorji ala jype, na svoje pisanje ne bom odgovarjal. Samo kratek oris tega, kako približno vidim sliko. Sem mnenja, da nizka samozavest Slovencev prihaja zaradi tega in zaradi nerazrešene preteklosti. Pošteno bi bilo, da se krivice priznajo, storilce pa kaznuje.

slotechar ::

Prihodnost je v Cyber svetu, kjer so Slovenci v samem vrhu.

Res ne mremo generalizirat vseh, je pa kar relativno visok delez.

loveJDM ::

shadeX je izjavil:

Vitez je izjavil:

shadeX je izjavil:

Vitez je izjavil:

Posplošitve. Idealiziraš južne brate na podlagi njihovih filmov in nekih mitov.


Mogoče.

Ampak imam sam preveč osebnih izkušenj na katerih govorim. Imel sem "best frenda" oz več teh, ki so se razkropili v trenutku ko mi je bosanec (manjši od mene) prilimal "šamar". :) Nas je blo 6 , oni so imeli 2. :)


Kaj ima slovenski nacionalni karaktrr veze s tem, da se vas je 6 balo 2 manjših bosancev?

Ste pač bolj geeki, onadva pa sta bila bolj frajerja.


Nebi se opisal kot geek, niti svojih "kolegov" ne. Smo vsi povprečni slovenci, povprečne rasti, ne predebeli in ne presuhi (zaenkrat še) brez očal seveda. Čeprav se še danes družimo , je vez tistega dne ko sem se oblizoval krvav na tleh diskoteke, šla za vedno in takrat sem spoznal da pravi prijatelji ne obstajajo.

Kolega, ki ga vidim parkrat na leto, dober človek (slovenec), mi pove da on ima največ južnih prijateljev. Ko se je on družil je imel kar nekaj podobnih primerov kot jaz, s tem da je on začel "sikat". Slovenci so se razkropili v trenutku ko je padel prvi "šamar", njegovi južni prijatelji so mu pa stopili v bran. In ja, mu verjamem.

Dejstvo je da tistega, ki mi je prilimal "šamar", bi nesel, ampak je zraven imel kolega, ki je pazil da se ob prvem dotiku, ki bi ga jaz naredil na njemu nebi več pobral. Sicer je šlo za staro zamero. Kot razlog pravi, da sem ga v šoli grdo pogledal, kar pa on ne prenese. :)



Glej fora je da te z balkana boli kurac in tu je razlika...ko boš vsekal njega,bo drugi vsekal tebe in to je to.Ko pa nekdo vseka tebe pa bo tvoj "kolega" stopil stran,jebe se njemu,važno da ima on iphona(zgolj primer,se se zaj aplovci tu lovit),prijatelje s katerimi bo pa v petek sel pit pa bo že našel nove.In tako pač je.Zakaj se pa ta ki je bil s teboj ni postavil na tvojo stran pa je logično in je bolj komplicirana zadeva.Vidva oz. vas par nabijeta ta dva ali 3 ki so bili in je problem rešen.Do jutri.Ker oni imajo več prijateljev takih ki jih boli kurac,oz tam se postavijo drug za drugega tudi če niso ne vem kakšni prijatelji.Tudi ti si poišči kakšnega kolega od dol,sej so kul,niso slabi ljudje in to je to.Pa ne postavljaj se drugič za svoje kolege če veš da se oni ne bodo zate,torej to velja za 90% primerov,tako pač je.Seveda obstajajo tudi pravi kolegi,ki se bodo postavili vedno na tvojo stran,samo jih ne najdeš kr tak.Ti z balkana so pa od malega nonstop skupaj in že od tistih manjših problemov stojijo drug drugemu ob strani,čez leta pa se samo spreminja način na katerega si stojijo ob strani.Zdaj pri teh letih pač ob pretepih.

korenje3 ::

žal je tako. že pri naših gradbenih projektih so nas gradbeniki slovenci zajebali na vsakem koraku. ukradli dobesedno ves denar, ki je bil v naprej dan za delo, ali pa so naredili na pol.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

jalovec09 ::

Pomojem, da zaradi življenjskih stroškov in premalo plače.
600 evrov potem pa živi na svojem, najemnina 300 evrov + 100 stroškov + 100 hrana to je že 500 evrov. Kje je obutev, obleka, avto, telefon, počitnice, zabava .... !!!!!
Če bi delavec dobil vsaj 1000 evrov bi pomojem blo drugače.

No vsaj živiš na svojem, kot pa pri starših.

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

600EUR plače so na 24kur. noben nima take plače.

čist tko, znanka iz srbije, brez srednje šole je dobila službo v recepciji v fitnes centru. 850EUR dobi plačilo. to je neko merilo za minimalno plačo.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

jalovec09 ::

Avtor se preveč ukvarja s problematičnimi osebki, naj si poišče razumne ljudi.

shadeX ::

jalovec09 je izjavil:

Avtor se preveč ukvarja s problematičnimi osebki, naj si poišče razumne ljudi.



To, ali pa naj, manj bere komentarje na 24ur.

darkz ::

Ja na žalost je v sloveniji preveč teh, nevem niti kako bi se izrazil... debilnih ljudi, ki gledajo samo nase, so skregani med seboj v družini, ne pomagajo družini. Neznajo sprejet da je nekdo bolši od njih. Neznajo pomagat prijatlu v stiski. Kaj pa šele sosedom. Bolano...
|ryzen 3900x|, |2x8 ddr4 3600|, |x470-f rog|
|970pro 512|, |5700 xt|, |nzxt x52|, |omen 32|

Unknown_001 ::

Slo-Tech elita... počaščen sem 8-)
Mislim, da bi se lahko kar navadil tega naziva.

No, da preidemo k bistvu.

Slovenci smo zategnjen narod... v redu, gre za splošno znano trditev katero je pa potrebno jemati malo z rezervo. Namreč težko je posploševati, sploh zato, ker je že med regijami precej razlik v samih navadah ljudi.

Več ali manj imaš zategnjence povsod. Ni naroda, ki jih ne bi imel. Jaz menim da smo Slovenci načeloma še vedno dobri ljudje razen tistih nevoščljivežev ki nam delajo slabo reklamo z nagajanjem sosedom. Kar se tiče današnjega problema nesložnosti in brezbrižnosti, menim da je to fenomen prehoda iz juge na svoje in naprej v EU.
Starejše generacije se mogoče spomnijo da se je stalno propagiralo vzdušje v smislu "bratstva i jedinstva". No potem je prišla osamosvojitev. Takrat je bila povezanost za moje pojme na vrhu. Potem je sledilo bolj umirjeno obdobje in potem EU in od takrat so se začele spremembe. Odtedaj se edalje bolj hočemo oddaljiti od dejstva, da smo nekoč bili povezani z jugom. In strašno moderno je postalo da se zgledujemo po trendih "naprednega" zahoda. S tem pa se nam je potihem prikradel drugačen model razmišljanja. Prišli smo že tako daleč da nam EU pomeni več kot lastna država katero imamo komaj 18? let. Tipičen primer je že pojavljanje predloga da bi uradni jezik bila tudi angleščina itd. Ali pa koliko ljudi dejansko spoštuje lastno poreklo, kulturo, ima kanček narodne zavesti?

Iz eu in zahoda prihajajo tudi razni trendi. To ni nujno slabo ampak imaš kar nekaj primerov, ki vzpodbujajo narcistično ali sebično vedenje.

Da se bo v današnjih časih kdo zate potegnil? Prfff sanjaj. Kot si ugotovil, imaš sedaj en kup "pezdetov" ki jih v bistvu briga le to, da se majo s kom za menit ali pa se družit le zato da bodo lahko koristili "prijateljske ugodnosti".

No, to zajema bolj mlajše generacije ampak ko pa zdraven prištrješ še politično in gospodarsko "krizo" imaš cel kup zmedenih ljudi iz različnih generacij, katerim morala upada, z njo pa prav tako zaupanje v ljudi. In evo... hotli smo bit fini... lahko bi bili prvi na vasi, sedaj smo pa zadnji v mestu.

Takole bi rekel, načeloma gre za slabo zastavljen stereotip katerega izvor je neznan. Sklepam da je to pogruntavščina samooklicanih "naprednih" predstavnikov družbe ki se radi izpostavljajo z veleumnimi izjavami in modrovanjem o vsem živem pa magari gre za neke nepomembne banalnosti. In ko se enkrat greš špilat neke vrste "finočo" je seveda pod razno muss da se imaš za nekaj več oz. politično bolj korektno bi bilo če bi to opisal kot visoko mnenje o sebi.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

sheeshkar ::

shadeX je izjavil:

Nikol nisem razumel. Če pogledamo npr Bosance ali Srbe. Ma ta narod je TOP. Vedno držijo skupaj, pri nas pa bi še brat, brata za*ebal. Ne dolgo nazaj je bil članek o dveh bratih ( sta z balkana, dogajalo se je v SLO). Prvi je zašel v prepir, nato je šel domov in nazaj prišel z bratom in nožem. Ubil(a) sta človeka.

Ja, načrtni umor je res TOP dejanje. :))



shadeX je izjavil:

Če bi rekel mojemu bratu naj mi pomaga škoditi nekomu drugemu, bi me samo na psihiatrijo zapeljal.

Bodi hvaležen, da imaš takšnega brata. Mislim, da bi te moral vsaj na kratek pregled peljati kar jutri zjutraj. Če se ti zdi, da bi ti brat moral pomagati pri umoru ali povzročanju škode nekomu drugemu, potem verjetno nisi ravno najbolj kvalificirana oseba za hvaljenje ali kritiziranje karakteristik določenih narodov (še posebej, če imajo te karakteristike podlago izključno v nekih stereotipih, ki so potegnjeni iz riti in je njihovo merilo zvestoba pri nasilju).



shadeX je izjavil:

Dajte prosim konstruktivne odgovore, ker bi sam rad razumel to. Če primerjamo srbe, bosance in hrvate so svetlobna leta pred nami. Držijo skupaj.

V čem točno so svetlobna leta pred nami? Ja, držijo skupaj. Dokler se ne skregajo. Tako kot mi. V vsakem narodu pa obstajajo primitivci, ki svoje probleme rešujejo z nasiljem. Ti si s prijatelji naletel na skupino primitivcev, tvoji prijatelji pa se očitno bojijo nasilja, kar je veliko bolj normalno, kot želja po pretepu. Žal mi je, da si jo skupil, ampak narodnost pri tej situaciji ni imela prav nobene veze. Za vsak primer "pogumnih" (z drugo besedo, primitivnih) balkancev in "zategnjenih" (ali strahopetnih) slovencev ti lahko najdem primer "pogumnih" slovencev ter "zategnjenih" balkancev, iz lastnih izkušenj. Ampak, za razliko od tebe, jaz na podlagi teh izkušenj s primitivnimi posamezniki obeh narodnosti in nekih stereotipov, ki jih širijo ravno takšni primitivci, ne delam zaključkov o karakteristikah celotnega naroda (še posebej, če še nikoli nisi živel v teh državah in dejansko spoznal ljudi ter tamkajšnjo kulturo, temveč svoje zaključke vlečeš samo na podlagi izkušenj iz lastne okolice). Še manj pa se mi zdijo nasilna obračunavanja TOP, tudi če kažejo na "pripadnost" ali "zvestobo".



shadeX je izjavil:

Mi smo pa poden.

Mnogo slovencev je res poden. Poden je tudi mnogo srbov, hrvatov in bosancev. Med drugim tudi tisti (slovenci/hrvati/srbi/bosanci...), ki cenijo nasilna dejanja v imenu zvestobe ali pripadnosti in zaničujejo lasten (ali drug) narod na podlagi nekih stereotipov. Vsaj kakšno raziskavo, ki potrjuje tvoje "hipoteze" bi lahko prilimal. Glede na to, da želiš konstruktivno debato, bi to preprosto moral storiti.

shadeX ::

shadeX je izjavil:

Če bi rekel mojemu bratu naj mi pomaga škoditi nekomu drugemu, bi me samo na psihiatrijo zapeljal.


Bodi hvaležen, da imaš takšnega brata. Mislim, da bi te moral vsaj na kratek pregled peljati kar jutri zjutraj. Če se ti zdi, da bi ti brat moral pomagati pri umoru ali povzročanju škode nekomu drugemu, potem verjetno nisi ravno najbolj kvalificirana oseba za hvaljenje ali kritiziranje karakteristik določenih narodov (še posebej, če imajo te karakteristike podlago izključno v nekih stereotipih, ki so potegnjeni iz riti in je njihovo merilo zvestoba pri nasilju).




Nisi razumel kar sem želel povedati. Nikoli nisem želel nobenemu škodovati, ne psihično še manj fizično. Kar me fascinira je to da je nekdo pripravljen za nekoga ubijati. Definitivno, ni pravilno in če bi se SAM znašel v isti situaciji in bi mene brat ali kdorkoli drugi prosil da mu pomagam ubiti nekoga, bi ga tudi sam poslal na psihiatrijo..

Mogoče sem malo zašel z debate in sem se pri nekaterih postih narobe izrazil oz. dal narobe misliti. Kar hočem povedati oz. vprašati, je KJE je cena (nas) slovencev, kjer bi še zagovarjali dejanja svojih ljudi in bi bili tudi seveda pripravljeni narediti to za drugega.

Če vprašam drugače. KAJ je drugega brata gnalo, da pomaga prvemu bratu pri umoru? Ali je bila to ljubezen do svoje krvi, ali pa preprosto nekaj drugega. Nekaj kar ima človek v naravi oz. v sebi, kot mogoče del neke kulture (če se lahko tako izrazim).

Zavedam se da je ta debata (naslov vs opis) zelo obširna, in smo zajeli kar nekaj tem in primerov, ampak na koncu se vse združi na isto pot. Zahojeni slovenci, nesramni drug do drugega, kultura obnašanja se itak kaže povsod, tako v javnosti, kot v obliki teh bitov, ki jih trenutno berete.

Mogoče lahko poda tudi kdo mnenje, ki živi v tujini, kako je pri njih. Kultura v trgovinah, na cesti (tukaj je definitivno katastrofalna), itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

49106 ::

Nisi želel škodovat, a vseeno te fascinira?

Mogoče sem malo zašel z debate in sem se pri nekaterih postih narobe izrazil oz. dal narobe misliti. Kar hočem povedati oz. vprašati, je KJE je cena (nas) slovencev, kjer bi še zagovarjali dejanja svojih ljudi in bi bili tudi seveda pripravljeni narediti to za drugega.


Če si pošten, je meja točno tam kjer je mejo za cigane.

Bistveno vprašanje je: zakaj je mladina tako vidno fascinirana nad zemunskim klanom, pinkpanterji, hells angelsi, vlačugami... skratka vse kar je žleht?

sisemen ::

Nekaj tega smo imeli ze od prej, pac predispozicije, vecji del pa je prinesel kapitalizem, dejansko je iz leta v leto slabše še malo pa bomo kot veliki ideal (za revne na duši), ZDA.

Invictus ::

ZaphodBB je izjavil:

Zanimivo. Sej ti kar verjamem, ampak tujci z balkana mi v Sloveniji delujejo čisto drugače. Mogoče je pa na njihovem ozemlju popolnoma drugače. Tega pa nisem še nikoli sam videl. :)

Diaspore povsod držijo skupaj. Tudi slovenci po svetu držijo skupaj kjer imajo skupnosti.

Lahko potrdim da v povprečju to ne drži.

Sem bil tako v Avstraliji, Belgiji in Nemčiji, pa se folk niti javil ni, ko sem jih kontaktiral.

Edino v Hamburgu je precej močna slovenska neuradna skupnost, ker gre tam za mlajšo, neporočeno in brez otrok situacijo. Pa jim je do druženja. Poročeni, z otroci, izseljenci se ponavadi niti ne javijo, če te kdo ne priporoči.

Poročilo tistega ministrstva za izseljence je pa na nivoju poročila s kake kmečke veselice. Realnost je pač precej drugačna.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mango ::

Slovenci nismo ne zategnjen, niti ne preveč sproščen narod. Izkušnje imam z ljudmi in sever, Belgija, Luksemburg, severna Nemčija - so mnogo bolj "zategnjeni", jaz rečem sicer temu bolj prestrašeni, strukturirani. Težko kaj naredijo kar tako, po svoje. Načeloma je to povezano z okoljem, kajti gledano zgodovinsko, je bilo treba preživetje vnaprej planirati - hrana in bivališče za zimo.

Bolj na jugu je to manj pomembno, kajti načeloma je hrane dovolj skozi celo leto.

Meni osebno je ravno prava mera "zategnjenosti" tudi ok s stališča, da se da s Slovencem pogovoriti tudi kakšne globlje stvari, na nek umirjen način in pa tudi, da stvari, ki se jih dogovorim, držijo.

l0wc4 ::

Še moj dodatek oz. razmišljanje. Ne ne držijo skupaj, če je potrebno narediti kako piz***ijo potem ja, dokler ni on kriv. Krivico bo pa seveda z velikim veseljem zvalil na svojega pajdaša, ki ga je v to potunkal. Poznam ogromno srbov, hrvatov, bosancev itd. in so vsi v redu ljudje, se družimo in imajo razmišljanje podobno mojemu (ok, nisem 100% slovenec ampak vseeno). Ko sem še živel v UK sem poznal ruse in poljake, ki so prav tako skupaj držali. Prav tako moje leto dni v San Diegu, so tudi hispanci skupaj držali in kitajci prav tako.

Kdo bo šel nekemu kolegu pomagat ubit nekoga, ki ga je, ne vem v vaški gostilni zmerjal? To bo šla naredit oseba, ki nima ničesar zgubit in takih je dovolj med slovenci, srbi, hrvati, bosanci, makedonci, bolgari, nemci, skratka med vsemi.

Ko pa smo pri narodih, ki jih je naštel avtor me moti predvsem njihov nauk "što je naše, je tvoje i što je tvoje je naše". E jok brate to odpade in tega načela se držijo (ne vem kako naj povem, da koga ne užalim), tisti pri katerih so šparali z IQ-jem. Res pa je, da smo postali slovenci po osamosvojitvi zalo negativno nastrojeni proti našim "južnim bratom". Slovenci so se imeli vedno za nekaj več in potem se to morda podcenjevanje odraža pri takih in drugačnih dejanjih. So pa slovenci bolj "miren" narod, nimajo takega temperamenta in se raje umaknejo. Pač, tak narod, tu ni nič slabega, če ti nisi tak, si pač drugačen in vsak človek je edinstven in zato je to potrebno spoštovat.

Na jeziku pa so v končni fazi vsi močni. Poglej samo 24ur.com komentatorje. :D

šernk ::

jaz se družim očitno v napačnih krogih. Bolj kot se staram manj problemov je z vrstniki. Bosanci bodo seveda stali skupaj proti slovencu, problem pri slovencih je da ne stopijo skupaj proti bosancem. No mi v srednji nas je bil cel razred povezan. če je nekdo imel problem z nekom je vsaj 5 močnejših v bližini bilo pripravljenih umirit zadevo in ne bi samo čakali da te 2 napihnjena bosanca premlatita (oni držijo v pretepih skupaj dokler njihov vodja ne pade, potem se razbežijo ker nimajo jajc). Nas je pa večina slovencev precej manj konfliktnih zato če že se zadeve umiri in ne nasprotnike nabije.

So pa najbrž povsod izjeme. Ko sem študiral v LJ smo se pozdravljali in klepetali z osebami, ki se v NG niti pogledali nismo, ker si pač že na tujem terenu. večina žurk je šla mimo "z domačimi". če je imel frend iz primorkse žur ni bil problem it na žur sam in se vklopit v družbo, ko je pa imel žur nekdo iz dolenjske si spil eno pivo s kom rekel še dve besedi in odšel. oni se pač pogovarjajo o cvičku, o tem kdo bo šel čez vikend v Zagreb, o tej in tej firmi itd... skratka o stvareh o katerih nimaš pojma. Če greš v italijo boš vesel vsakega slovenca, ki ga srečaš in oni tebe, itd.

Ljudje ki delajo probleme so pa povsod. in načeloma je to vedno sosed...edine, ki poznam da nimajo velikih problemov s sosedi, so tisti ki imajo do prvega soseda vsaj 500m. pa še tam se ponavadi kaj kregajo. tu se gre pa za nevoščljivost v večji meri, ker ima nekdo več kot ti.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

ZaphodBB ::

Ne vem, poleg mene so vedno stali Slovenci, Bosanci, Srbi pa še kakšen Makedonc se je našel.

It takes two to tango. Nestrpneži najdejo nestrpneže.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

sheeshkar ::

shadeX je izjavil:

Nisi razumel kar sem želel povedati. Nikoli nisem želel nobenemu škodovati, ne psihično še manj fizično. Kar me fascinira je to da je nekdo pripravljen za nekoga ubijati. Definitivno, ni pravilno in če bi se SAM znašel v isti situaciji in bi mene brat ali kdorkoli drugi prosil da mu pomagam ubiti nekoga, bi ga tudi sam poslal na psihiatrijo..

Ok, vsaj nekaj. Vendar to, da je nekdo za drugega pripravljen ubijati ni posledica karakteristike celotnega naroda, temveč tistega posameznika. Globoko motenega posameznika. Velika večina srbov, hrvatov, bosancev ali slovencev kaj takšnega ne bi bila pripravljena storiti, ker so večinoma normalni ljudje. Morda si dal res ekstremen primer, spomni se kaj boljšega, po možnosti nekaj, kar ni povezano z nasiljem.



shadeX je izjavil:

Mogoče sem malo zašel z debate in sem se pri nekaterih postih narobe izrazil oz. dal narobe misliti. Kar hočem povedati oz. vprašati, je KJE je cena (nas) slovencev, kjer bi še zagovarjali dejanja svojih ljudi in bi bili tudi seveda pripravljeni narediti to za drugega.

To je stvar vsakega posameznika. Vsak si to mejo postavlja zase, na podlagi različnih dejavnikov, predvsem pa (ne pa nujno) mentalnega stanja, višine IQja, vzgoje, izobrazbe, materialnega stanja itd. Zelo poenostavljeno - če odraščaš v stabilnem (relativno dobra raven izobrazbe ter bolj ali manj povprečna ekonomska situacija) ter ljubečem (relativno normalni starši ter vzgoja) okolju in nimaš prirojenih mentalnih težav, potem je možnost, da boš na probleme reagiral z nasiljem veliko manjša - morda se s tem tudi zmanjša želja po globoki pripadnosti neki primitivni skupini. Vsaj po lastnih izkušnjah imam občutek (to je samo občutek, ne trdim, da je to res, raziskave na tem področju nisem nikjer zasledil), da je morda takšnih "primitivcev" v Sloveniji več med potomci priseljencev, ampak ne zaradi narodnosti, temveč zaradi občasnih težav z integracijo, posledično slabšim uspehom v šoli (slabša izobrazba), večjo brezposelnostjo (ki lahko vodi v nestabilno družinsko okolje in posledično slabšo vzgojo) itd. S tem seveda ne želim reči, da so prav vsi potomci priseljencev takšni, ravno obratno, tudi med njimi so "primitivci" manjšina in s tem so te skupine marginalizirane, imajo občutek, da jih nihče ne mara (v kolikor so nasilni, imajo tukaj povsem prav) in da niso del "mainstream" družbe. Zato se med njimi morda res spletejo močnejše vezi in so pripravljeni hitreje prestopiti mejo, vendar to vsaj zame ne pomeni, da je to TOP in da smo ostali (slovenci, kot tudi srbi, hrvati in bosanci, ki tega ne počnejo in takšni s(m)o v večini) "zategnjeni".



shadeX je izjavil:

Če vprašam drugače. KAJ je drugega brata gnalo, da pomaga prvemu bratu pri umoru? Ali je bila to ljubezen do svoje krvi, ali pa preprosto nekaj drugega. Nekaj kar ima človek v naravi oz. v sebi, kot mogoče del neke kulture (če se lahko tako izrazim).

Gnala ga je primitivnost. Morda je ta primitivnost posledica okolja in/ali vzgoje, morda nizkega IQja in/ali slabe izobrazbe, morda pa ima prirojene mentalne probleme. Definitivno pa to ni posledica karakteristik naroda iz katerega izvirajo on in njegovi predniki. Kdor širi takšne stereotipe, je ali del neke primitivne skupine ali pa si želi le malce "nahraniti" ego s tem, da idealizira svoje poreklo. To predvsem kaže na nižjo samozavest in če morda slovenci tega ne počnemo v takšni meri kot ostali "balkanci" (to ne vem, samo predpostavljam glede na tvoj OP), potem to lahko tudi pomeni, da smo veliko bolj samozavestni kot ostali balkanski narodi in ne čutimo potrebe po izpostavljanju naše "superiornosti". V tem pogledu smo torej veliko manj "zategnjeni". Morda smo celo preveč samozavestni in čutimo potrebo po izpostavljanju naših (stereotipnih) pomanjkljivosti, kar posledično pripelje do vedno večjega števila takšnih tem, kjer se idealizira stereotipe ostalih in objokuje stereotipe slovencev.



sisemen je izjavil:

Nekaj tega smo imeli ze od prej, pac predispozicije, vecji del pa je prinesel kapitalizem, dejansko je iz leta v leto slabše še malo pa bomo kot veliki ideal (za revne na duši), ZDA.

Tole je recimo dober primer zategnjenega posameznika, ki je v vsaki temi popolnoma obremenjen s kapitalizmom in ZDA. Morda je v Sloveniji takšnih posameznikov res več kot drugje in v tem pogledu smo res bolj "zategnjeni".

D3m ::

Od kdaj so pa Slovenci zategnjeni? Jaz ne vidim nobenega zategnjenega v mojem okolišu. Razen tukaj na S-T.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Manu ::

shadeX je izjavil:

Dejstvo je da tistega, ki mi je prilimal "šamar", bi nesel, ampak je zraven imel kolega, ki je pazil da se ob prvem dotiku, ki bi ga jaz naredil na njemu nebi več pobral. Sicer je šlo za staro zamero. Kot razlog pravi, da sem ga v šoli grdo pogledal, kar pa on ne prenese. :)


Vidiš, to je tisto, kar ne maramo pri balkancih. Primitivnost. Udaril te je, ker si ga grdo pogledal. To sploh ni niti pravilno umerjeno. Vrnit bi ti moral z grdim pogledom, ne pa z udarcem, če že mora vrnit.

Pa se ti spomniš ali si ga res grdo pogledal?

Tudi jaz kdaj grdo gledam, če sem slabe volje, ampak to ni nikomur posebno namenjeno. Sem pač slabe volje. Če pa nekdo to vzame osebno, pa s tem pokaže, da je primitiven.

Balkanci niso meni za vzor. Nikoli niso bili. In ne bodo. Preveč agresije in primitivizma. Seveda ne vsi, ker med njimi najdeš dobre ljudi. Ampak na splošno so kulturno gledano za nami.

Na zahodu je tako, da zahodnjak ne sme udarit sočloveka, tisti iz nerazvitih držav pa lahko. Zato zgleda, kot da so nerazviti močnejši, ampak v resnici niso. So primitivni in psihološko zaostali.

Ponavadi je tako, da so tisti primitivni (ki bi se tepli, ki zamerijo, kradejo, silijo v ljudi ...) manj ustvarjalni, si pa več upajo. Ta kulturnim pa manjka več samozavesti in poguma.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Ljubljana - najlepše mesto Balkana (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13926752 (24004) dzinks63

Učenci premlatili sošolca, ker je tujec! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13222943 (20874) Gandalfar
»

dunajski hlapci

Oddelek: Loža
427419 (5839) Ramon dekers

Več podobnih tem