» »

Odprtje s.p-a 2016

Odprtje s.p-a 2016

«
1
2

turk1990 ::

Pozdravljeni,

So kaksne ugodnosti trenutno za novo odprte s.p-je?

Invictus ::

Iste kot so bile prej ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

turk1990 ::

Nekaj let nazaj si dobil 5000EUR, potem je bilo polovicno prvo leto...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: turk1990 ()

Epialt ::

To:
v prvih 12 mesecih poslovanja po prvem vpisu v poslovni register ali v drug register oziroma evidenco oproščene plačila prispevka zavarovanca za ZPIZ in prispevka delodajalca v višini 50 odstotkov zneska prispevka - minimalni prispevki za s.p. v tem primeru znašajo 228,88 EUR* mesečno;
v naslednjih 12 mesecih oproščene prispevka zavarovanca in prispevka delodajalca v višini 30 odstotkov zneska prispevka - minimalni prispevki za s.p. v tem primeru znašajo 269,39 EUR* mesečno.

Drugih razpisov ta trenutek ni.

turk1990 ::

Hvala!

radmannsdorf ::

sam tolk btw, v avstriji se plača 470€ prispevkov na tri mesece, za 1200€ plače mesečno, kar je pri njih v bistvu minimalc. pri nas se za minimalca plača vsak mesec 340€ prispevkov, se pravi čez jurja v treh mesecih...
avstrija 3x 1200€=3600€ plače = 470€ prispevkov
slovenija 3x 600€=1800€ plače = 1020€ prispevkov
slovenija pol manjša plača, prispevki pa več kot še enkrat večji. en dan se mi bo odpelalo.
če imaš šanso, odpri gor, jaz na žalost ne znam nemško, če bi znal, bi probal.

turk1990 ::

Ma pri nas je ta normiranec, ki je trenutno pomoje daleč najugodnejša varjanta poslovanja. Se pa strinjam glede zgornjega, da so prispevki kar visoki, glede na standard

Epialt ::

turk1990 je izjavil:

Ma pri nas je ta normiranec, ki je trenutno pomoje daleč najugodnejša varjanta poslovanja.

Odvisno, ali se ukvarjaš s prodajo, ali s storitvijo.
Posplošuj pa raje ne, ker boš besede še prehitro nazaj vzel.

radmannsdorf ::

točno tako. jaz se ukvarjam s prodajo in zame bi bil normiran način plačevanja, poguba.

Invictus ::

Epialt je izjavil:


Posplošuj pa raje ne, ker boš besede še prehitro nazaj vzel.

Za storitveno dejavnost je normiranec praktično off-shore firma.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

turk1990 ::

Tudi s prodajo se da. Če vzamem v primer 50% slovenskih Facebook trgovin. Nakit/ure/etui(se 100 takih). Da se, dokler so marže visoke. Če pa prodajas izdelke z visoko ceno in marzo 20%, pa vsekakor ni to prava izbira(postanes hitro zavezanec in se kaj...)

Nabavna vrednost takih izdelkov je v povprečju z davki in vsem 3EUR(MAX) prodajna pa okoli 10 in več. Če ti biznis laufa, da nardis za 2000-3000EUR prometa, se vsekakor izplača.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: turk1990 ()

mat xxl ::

Invictus je izjavil:

Epialt je izjavil:


Posplošuj pa raje ne, ker boš besede še prehitro nazaj vzel.

Za storitveno dejavnost je normiranec praktično off-shore firma.



Lepo si napisal, čeprav v resnici je še precej boljše, sploh, kot zgleda ...

PS če bi, da si kaj medsebojno pofakturirava.......

Invictus ::

Ne smem, bom prekoračil mejo ...

Pa tud nima smisla ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Epialt ::

turk1990 je izjavil:

Tudi s prodajo se da. Če vzamem v primer 50% slovenskih Facebook trgovin. Nakit/ure/etui(se 100 takih). Da se, dokler so marže visoke. Če pa prodajas izdelke z visoko ceno in marzo 20%, pa vsekakor ni to prava izbira(postanes hitro zavezanec in se kaj...)

Nabavna vrednost takih izdelkov je v povprečju z davki in vsem 3EUR(MAX) prodajna pa okoli 10 in več. Če ti biznis laufa, da nardis za 2000-3000EUR prometa, se vsekakor izplača.

Če delam 30k+ letno, si umetno naredim toliko stroškov, da se mi ne splača bit normiranc. Govorim predvsem o prodaji. Konec leta imam z vsemi olajšavami lepo pozitivno 0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Epialt ()

turk1990 ::

Jaz si trenutno ne predstavljam kako bi skril 30k letno, tudi racunovodkinjo sem vprasal za malo vecjo vsoto in je s poslovanjem od doma skoraj nemogoce skrit dobicek. Pri normirancu pa imas lahko denar komot na računu, plačas 4% in reseno.

Epialt ::

Prodaja... Sej nisi menda iz zraka vzel robe, ki ti je prinesla 30k?

turk1990 ::

Ne, kupil sem jo za cca 10K, ostalo oglasevanje, prispevki..

Epialt ::

No, poglej torej koliko dobiš od obratovalnih stroškov, oglaševanja, potni stroški oz. gorivo, če imaš avto pisan na firmo / amortizacija, stroški vzdrževanja, drobni inventar, osnovna sredstva / amortizacija in nato olajšava in si tam.
http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...

Vse se da ;).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Epialt ()

turk1990 ::

Ma jaz mislim da ni res, dokler mi vsak mesec ostajajo 2k na računu ne more biti toliko stroskov. Delo je od doma, avto se verjetno amortirizira skozi cas, za delovanje potrebujem internet, racunalnik in printer. Kar ima vsak normalen človek. Potni pa do pošte, ki je 500m stran. Tudi če bi dodal še telefon in ne vem se kaj, nebi uničil mesecnega dobicka. Ni mi pa cilj delat in kupovat račulnike, prenosnike, nove printerje, pohistvo in nevem kaj vse, samo da imam račune in uničim dobicek. Z normirancem ga imaš lepo na računu in te noben ne vpraša nič..:)

Epialt ::

Spostujem tvojo odlocitev in mnenje, jaz pa imam raje 13 placo v zepu in poslujem tako kot sem ti napisal zgoraj. Imel sem preglede itd, vse kar jih je zmotilo je bila ena specifikacija na racunu in ena bedarija v poslovnem prostoru, ki tukaj ni pomembna.

Invictus ::

Epialt je izjavil:


Če delam 30k+ letno, si umetno naredim toliko stroškov, da se mi ne splača bit normiranc. Govorim predvsem o prodaji. Konec leta imam z vsemi olajšavami lepo pozitivno 0.

Meja za normiranca je tam nekje pri 25k-30k/leto.

Za manj se ne splača, ker brez problemov nabiješ dovolj stroškov, poleg tega pa imaš zraven še splošno dohodninsko olajšavo plus otroke lahko prijaviš kot olajšavo.

Pri normirancu tega ne moreš.

Meni se bolj splača za normiranca plačati par jurjev davkov plus prispevke, pa še z birokracijo se mi ni treba ukvarjati. Nemogoče da bi imel pozitivno nulo konec leta.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Epialt ::

Točno tako kot si rekel. 25-30k/letno. Tudi mi smo delali take izračune.
Če si malo iznajdljiv gre pa še malo višje. Meni počasi zmanjkuje maneverskega prostora, zato bom tudi sam prešel na poslovanje normiranca. Vse kar sm želel v topicu dodati je to, da se z malo iznajdljivosti, da čisto na legalen način bolje poslovati.
Kar se birokracije tiče, se pa strinjam. Sam imam srečo, da mi to ni muka, vendar razumem obrtnike, ki bi raje dali kakega tisočaka... samo da mu papirologije ne bi bilo potrebno povohati.

Invictus ::

Okoli je krožil nek Excel, kjer si glede na dohodek in olajšave lahko malo prekalkuliral kaj se splača ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

rev02 ::

radmannsdorf je izjavil:

sam tolk btw, v avstriji se plača 470€ prispevkov na tri mesece, za 1200€ plače mesečno, kar je pri njih v bistvu minimalc. pri nas se za minimalca plača vsak mesec 340€ prispevkov, se pravi čez jurja v treh mesecih...
avstrija 3x 1200€=3600€ plače = 470€ prispevkov
slovenija 3x 600€=1800€ plače = 1020€ prispevkov
slovenija pol manjša plača, prispevki pa več kot še enkrat večji. en dan se mi bo odpelalo.
če imaš šanso, odpri gor, jaz na žalost ne znam nemško, če bi znal, bi probal.


fak.

Epialt ::

Invictus je izjavil:

Okoli je krožil nek Excel, kjer si glede na dohodek in olajšave lahko malo prekalkuliral kaj se splača ...

To bi pa rad vidu, če ma kdo shranjeno. =)

krneki0001 ::

Tudi sam bi rad tole dobil. Ima kdo, pa da obesi tukaj gor?

Kleemen ::

Kakšna pa je razlika med polnim in normiranim načinom? Če bi naprimer imel s storitvijo prvo leto okrog 5k dohodka (govorim na pamet) naprimer? Ali se za toliko malo sploh ne splača in boljše, če delam preko avtorske/podjemne pogodbe?

krneki0001 ::

Normiranec plača procent od 20% vsega.

Če zaslužiš 100.000 evrov boš plačal davek od 20.000 evrov, ostalo se šteje, da so stroški. Ampak pazi - dve leti zaporedoma ne smeš prebiti 100k evrov. Če prebiješ potem so davki drugačni.

Kleemen ::

Torej samo 20% od vsega se plača in to je to? Kaj pa vsi ostali prispevki kot pri polnem s.p.-ju?

Sicer pa takšni zneski (100k) pri meni ne pridejo v poštev, tako da glede tega ni skrbi. :D

Če koga zanima izračun stroškov in dohodka preko avtorske in podjemne pogodbe prilagam link, mogoče bo komu pomagalo.

http://data.si/avtorska-podjemna-obcasn...

Tukaj pa še izračun stroškov za s.p.

https://sp-izracun.si/izracun

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kleemen ()

Markus386 ::

Ne, osnova je 20%, od tega plačaš še 20% davka, skupaj 4%. Torej če zaslužiš 100eur, se pri normirancu šteje da imaš 80% stroškov (normirano, torej neglede na realne stroške), kar pomeni da si "zaslužil" 20eur, od tega pa plačaš 20% davka, torej 4eur.

Če delaš storitve, je to super, in poceni, pa še stroškov ne rabiš iskat in "nabijat".

Če pa recimo preprodajaš robo, kupiš nekaj za 90eur, prodaš za 100, je pa neumno, ker ko odšteješ od prihodka (100eur) stroške (90eur), ti obdavčijo samo teh 10eur razlike.

Pri navadnem SPju torej računaš ves denar ki si ga dobil, pa od tega odšteješ vse stroške (za nabavo robe, službene računalnike, poti itd), razliko pa obdavčijo kot dohodnino (kot pri "navadnih" fizičnih osebah, prvih nekaj tisoč je neobdavčeno, pa potem po dohodninski lestvici dalje).

Prispevki (pokojninsko, zdravstveno,...) so isti pri obeh. Izjema je, če si že redno zaposlen drugje, plačaš samo pavšal, ker večino že plača tvoj "redni" delodajalec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markus386 ()

Kleemen ::

Torej če imam mesečno naprimer 1000eur dohodka, pri tem porabim okrog 100eur za bencin (edini stroški) koliko je potem neto dohodka? Isto treba plačat vse prispevke kot pri polnem s.p.-ju ali samo 20% davek od zaslužka in to je to?

Markus386 ::

Poglej moj post zgoraj.

V primeru normiranca, se dejanski stroški (bencin) ne gledajo, ampak se šteje da imaš normiranih stroškov 80%, torej je 200 obdavčljivih, od tega plačaš 20% (40eur) davka.

Pri navadnem SPju si za davkarijo zaslužil 900eur, in gre v dohodnino, potem pa glede na ostale zaslužke, se obdavči po dohodninskih lestvicah.

Prispevke pa plačaš v vsakem primeru, ranga 300eur (malo več), neglede na to a si normiranc ali ne. Seveda se tudi to šteje v stroške (tako da je tudi tistih 900eur za davke nekaj nižjih)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markus386 ()

Kleemen ::

Aja, ne potem še ne pride v poštev, če je treba v vsakem primeru plačati prispevke. Potem če odštejem še bencin in vse imam okrog 500eur neto v primeru 1000eur bruto, kar pa niti ni vsak mesec. :)

Markus386 ::

Jah zračunaj koliko dobiš pri redni zaposlitvi, če tvoj delodajalec nameni 1000eur (bruto bruto) :) Bo kar naenkrat zgledal sp. lepše :)

Epialt ::

To zna zvenet neumno, ampak deluje... če delaš 1000 eur tko postrani, se ti splača delat en random šiht in odpret popoldanski s.p. kjer te prispevki pridejo le 64,92eur... aka ti ostane 900 eur. =)

Markus386 ::

Sploh kaka kombinacija nočni varnostnik v kaki javni ustanovi (beri: nič se ne dogaja) + programer zna bit fajn :)

Kleemen ::

To je res glede popoldanca, ampak pogoj je da imaš stalno zaposlitev + tako delo da lahko oboje kombiniraš, kar je v današnjih časih skoraj nemogoče dobiti.. :)

krneki0001 ::

Markus386 je izjavil:

Sploh kaka kombinacija nočni varnostnik v kaki javni ustanovi (beri: nič se ne dogaja) + programer zna bit fajn :)


To sem sam razmišljal nekoč. Imaš celo noč za programiranje časa, čez dan pa lahko komuniciraš s strankami in se usklajuješ glede na njihove želje.
Dobiš pa minimalca in si zavarovan, poleg tega pa dobiš še na sp dovolj denarja in plačaš samo 4% od zaslužka in eno bruto minimalno plačo na leto za prispevke.

Kleemen ::

Če si programer je veliko lažje to zrihtat ja..

Epialt ::

Ne pozabite, da potrebujete konsenz vašega šefa, da lahko odprete popoldanski S.P. In seveda, ne pozabite na konkurenčno klavzulo. Znanec namreč, je bil tak heroj, da se je šel pop. s.p. podobne obrti in celo brez konsenza.

It did not end well.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Epialt ()

krneki0001 ::

Epialt je izjavil:

Ne pozabite, da potrebujete konsenz vašega šefa, da lahko odprete popoldanski S.P. In seveda, ne pozabite na konkurenčno klavzulo. Znanec namreč, je bil tak heroj, da se je šel pop. s.p. podobne obrti in celo brez konsenza.

It did not end well.


Ne rabiš konsenza šefa, če ne delaš v isti branži in istega dela.

Konkurenčna klavzula? Kdo jo pa še ima? To je predrago za firme, da bi ti še to plačevale.

Epialt ::

No "istega dela" in "iste branže" ... rahlo sivo področje, ampak ja... maš prav.
Konkurenčna klavzula je pa še vedno "a thing" in ne... pri vsaj dveh prijateljih se to na plačilni listi ne pozna.
Predvidevam, da nista osamljen primer.

Mavrik ::

Če se na plačilni listi ne pozna, potem konkurenčna klavzula ni veljavna.

Seveda pa tudi če nimaš konkurenčne klavzule ne smeš delati direktne (!!) konkurence svojemu delodajalcu.
The truth is rarely pure and never simple.

krneki0001 ::

Moraš biti bedak da podpišeš konkurenčno klavzulo, brez da bi zanjo kaj dobil. V moji bivši službi so dobivali po 500€ poleg plače in ko so šli iz službe, še 2 leti polno plačo (ker niso smeli v isti branži delat zaradi klavzule)

Epialt ::

Fanta, sej vrjamem da sta izredno sposobna, vendar očitno nimata pojma kako je v realnem svetu, za povprečne ljudi s krediti in otroci.

@nebivedu še dodatno: Dragi kolega, prihrani z žaljivkami. Še hujše stvari se ljudlje puščajo nategvat. Raje ne bi o tem, ker kaj hitro postanem slabe volje in ta tema ni namenjena temu, kaj bi bilo prav pa kako bi rožice cvetele in sonček sijal, če bi bil svet in vsi na njem pošteni.

krneki0001 ::

Če ti da nekdo za podpisat konkurenčno klavzulo, moraš zato tudi ti nekaj dobiti. Če ne, potem je taka pogodba nična.

Konkurenčna klavzula je "dodatek" pri plači. To ti oni plačajo zato da ti ne delaš konkurence tvojemu delodajalcu. In da ne "nosiš" znanja naokoli.
Poleg tega, ko nehaš s to službo, ti morajo še nekaj časa plačevati, da ne boš delal v isti branži, ker bi lahko "prodal" znanje tvoje nekdanje firme.

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

Edit: Tudi jaz imam otroke. Kreditov pa na srečo nič več. In če bo po sreči, nikoli več nobenega.

Epialt ::

@edit: Super, good to hear...
Veš kaj je dobil, ko je podpisal konkurenčno klavzulo... delovno mesto.
Pustiva pa kaj bi moral in ostalo, ker sva na isti valovni dolžini. Določeni delodajalci pa na povsem drugi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Epialt ()

krneki0001 ::

Dajva od začetka še enkrat.

Ali ima pogodbo za konkurenčno klavzulo ali za konkurenčno prepoved?
To sta 2 različni zadevi. Po prvi si upravičen do nadomestila, po drugi pa samo delaš in ne smeš tega še doma delat popoldne - ter te zato lahko tožijo.

konkurenčna prepoved:
Konkurenčna prepoved je obveznostnega značaja in pomeni, da delavci za svoj ali za tuj račun ne smejo opravljati del ali sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost, ki jo opravlja delodajalec in bi zanj pomenili konkurenco.


Konkurenčna klavzula:
Če bivši zaposleni zaradi spoštovanja klavzule v novi službi ne prejema prejšnji primerljive plače, mu mora bivši delodajalec za celoten čas prepovedi mesečno izplačevati denarno nadomestilo. Slednjega se mora določiti s pogodbo o zaposlitvi, a znaša najmanj tretjino mesečne plače delavca v zadnjem trimesečju pred prenehanjem pogodbe.

Ob tem velja še opozoriti, da konkurenčna klavzula ne velja, če denarno nadomestilo za spoštovanje v pogodbi o zaposlitvi ni zapisano.



Ker če ima konkurenčno klavzulo in ne dobiva nadomestila, je ta klavzula nična. Če pa ima konkurenčno prepoved, pa je to druga zadeva.

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

Epialt je izjavil:

Fanta, sej vrjamem da sta izredno sposobna, vendar očitno nimata pojma kako je v realnem svetu, za povprečne ljudi s krediti in otroci.


Ne razumem kaj imajo krediti in otroci s tem da zakon zahteva da imaš dodatek pri plači da je konkurenčna klavzula veljavna. Razen če te krediti in otroci tako poneumijo da se držiš nečesa kar je nelegalno :/
The truth is rarely pure and never simple.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Konkurenčna klavzula (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17143472 (5430) Beli_Zajcek
»

S.P. ali avtorska pogodba

Oddelek: Loža
264000 (3146) St235
»

Dve službi naenkrat

Oddelek: Loža
92504 (2006) black ice
»

Delo po delu

Oddelek: Loža
276498 (5318) St235
»

Ponujanje storitve (fizična oseba)

Oddelek: Loža
213872 (3339) SkIDiver

Več podobnih tem